Πρὸ ἓξ ἡμερῶν τοῦ Πάσχα (Κυριακή των Βαΐων 24/04/2016) στον Πατριαρχικό Ναό Αγίου Γεωργίου

Mpanelas Mixail

Μέλος
Σαφέστερα, ὑπερευαισθησία ὄχι στὸν Πρωτοψάλτη κ. Παναγιώτη Νεοχωρίτη, ἀλλὰ στὸν τοποτηρητὴ καὶ πιθανῶς μελλοντικὸ Ἄρχοντα Πρωτοψάλτη τῆς Μεγάλης Ἐκκλησίας. Δὲν εἶναι τὸ ἴδιο.

Και ρωτάω είναι λογικό να γράφονται τόσες σελίδες σχόλια. Και επαναφερω προηγούμενο μου ερώτημα . τόση ενόχληση για μισή θέση και το "και νύν" απαρατήρητο ;
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Και ρωτάω είναι λογικό να γράφονται τόσες σελίδες σχόλια. Και επαναφερω προηγούμενο μου ερώτημα . τόση ενόχληση για μισή θέση και το "και νύν" απαρατήρητο ;

μην ασχολείσαι με το "και νῦν"...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το σχετικο θεμα για τα διαστηματα του πλ. β᾽ υπαρχει εδω :)

Προ εξ ... ετών (και βάλε)! Πολύ διεξοδική σχετική συζήτηση για το θέμα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Και ρωτάω είναι λογικό να γράφονται τόσες σελίδες σχόλια. Και επαναφερω προηγούμενο μου ερώτημα . τόση ενόχληση για μισή θέση και το "και νύν" απαρατήρητο ;

Ἡ άντίρρηση γιὰ τὴν συγκεκριμένη ἐπιλογὴ -καὶ ὄχι λάθος, ἐπισημάνθηκε, πὲς μας τώρα -ἄν θέλεις- τὴν ἄποψή σου γιὰ τὸ Καὶ νῦν νὰ τὸ συζητήσουμε.
 
Με εντυπωσιάζει το γεγονός, πως ενώ παρατέθηκαν 4 ερμηνείες του μέλους από πατριαρχικούς, στην οποία ας προσθέσουμε και την εκτέλεση του Άρχοντα Λ. Αστέρη από την Κυριακή των Βαΐων 2014, δεν παρατηρεί κανείς τη διαστηματική απομάκρυνση του ΠΝ από τα πατριαρχικά παραδεδομένα.


Κι ενώ από πολλούς ελλαδίτες ψάλτες, ακούμε στην πρώτη κιόλας μουσική φράση χρωματικό τετράχορδο πάνω από τον ΚΕ, από τους πατριαρχικούς ακούμε διατονικό και ορθώς. Η απομάκρυνση του ΠΝ από τα πατριαρχικά, αλλά ακόμα κι αυτά της παραδοσιακής ψαλτικής δεδομένα, είχε ήδη παρατηρηθεί, στο θέμα με τη δοξολογία σε Βαρύ τετράφωνο του Ιακώβου, από εμένα και το Βαγγέλη Σολδάτο. Ας ανατρέξει όποιος επιθυμεί στο θέμα για το Μπεστενγκιάρ (ο ΠΝ διαφοροποιούνταν εμφανώς κι από αυτόν ακόμη τον δάσκαλό του αείμνηστο Μ. Τσαμκιράνη, μένοντας στο «γράμμα» της θεωρίας της Επιτροπής και ξεφεύγοντας διακριτά από την Παράδοση).
.:cool:
Η αληθεια ειναι οτι ειχα εκφρασει κι εγω τις αντιρήσεις μου για τον Πρωτοβαρυ του Παναγιωτη στην εν λογω Δοξολογια, για την συγκεκριμενη περιπτωση ομως του Δοξαστικου των Βαιων, και για ολες τις ομοειδεις περιπτωσεις, ο "φυσικος" ΝΗ δεν μου ακουγεται και τοσο φυσικα, προσωπικα τον προτιμω και τον αποδιδω ελαφρώς υψωμενο, οπως ακριβως ο Στανιτσας σε μια απο τις παραπανω ηχογραφησεις που παρατεθηκαν, γεγονος το οποιο μαλλον διελαθε της προσοχης των προλαλησαντων και αποσιωπήθηκε. Και για ν΄ αναφερω προχειρα και ενα αλλο παραδειγμα, σχεδον με τον ιδιο τροπο που το αποδιδει ο Αρχοντας προφερει το εν λογω διαστημα και ο Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος, αυτηκοος πολλακις του Κων. Πριγγου σε μια ηχογραφηση που μολις ακουσα στο Youtube.
Όσο για την διαστηματικη απομακρυνση (εγώ θα την ονομαζα καλυτερα διαστηματικη διαφοροποίηση) εχω να παρατηρησω οτι και μεσα στα πλαισια τις πατριαρχικης παραδοσης του 20ου αιωνα υπηρξαν τετοιου ειδους διαφοροποιήσεις, οπως πχ τα διαστηματα της διφωνιας κατω απο τον ΖΩ στο "Τον Δεσποτην και αρχιερεα" και η ελξη του ΓΑ προς τον ΔΙ στον πρωτο ήχο, οταν περιστρεφεται στην τριφωνια, ακομη και στον Δευτερο ήχο, οπως τα απεδιδε ο Ναυπλιωτης, στοιχεια που ατονησαν, λιγο πολυ, μεταγενεστερα. Και αυτο το αναφερω οχι για να υπερασπιστω κατ΄ αναγκην τον Π. Ν., αλλα για να καταδειξω οτι η παραδοση ειναι κατι ζωντανο και οχι στατικο, οποτε δεν οφελουν κατα την γνωμη μου τετοιες αποσπασματικες προσεγγισεις.
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Η αληθεια ειναι οτι ειχα εκφρασει κι εγω τις αντιρήσεις μου για τον Πρωτοβαρυ του Παναγιωτη στην εν λογω Δοξολογια, για την συγκεκριμενη περιπτωση ομως του Δοξαστικου των Βαιων και για ολες τις ομοειδεις περιπτωσεις η καθαρη τριφωνια ή αν θελετε ο διατονικός ΝΗ δεν μου ακουγεται φυσικά, προσωπικα τον προτιμω και τον αποδιδω ελαφρώς υψωμενο...

Είναι φυσικό, αφού έτσι το ερμήνευε ο αείμνηστος δάσκαλός σας αείμνηστος Ματθαίος Τσαμκιράνης.
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Σαφέστερα, ὑπερευαισθησία ὄχι στὸν Πρωτοψάλτη κ. Παναγιώτη Νεοχωρίτη, ἀλλὰ στὸν τοποτηρητὴ καὶ πιθανῶς μελλοντικὸ Ἄρχοντα Πρωτοψάλτη τῆς Μεγάλης Ἐκκλησίας. Δὲν εἶναι τὸ ἴδιο.

Για ποια υπερευαισθησία μιλάς συνάδελφε;

Στις θεωρητικές συζητήσεις εδώ στο Ψ, λ.χ. στο θέμα αυτό για έναν φθόγγο (τον Κε κάτω από τη βάση του ήχου), έγιναν συζητήσεις επί συζητήσεων, επιστημονικές ανακοινώσεις σε τουλάχιστον τρία διεθνή συνέδρια, θεμελιώσεις και αποδομήσεις θεωριών περί Καταχρηστικών Φθορών και περί Διφωνίας Ομοίας. Με 43.369 χτυπήματα ως σήμερα (από ενεργούς επισκέπτες μόνον) και με 298 μηνύματα ως σήμερα, αποτελεί ένα από τα πλέον δημοφιλέστερα θέματα που «κοσμούν» το Ψαλτολόγιο.

Ακόμα να υπενθυμίσω πως εγώ ξεκίνησα αυτό το θέμα πάλι για ένα φθόγγο, που όμως φανέρωνε πολλά για τον τρόπο που ο εκάστοτε ερμηνευτής αντιλαμβάνεται το μέλος.

Όσοι δεν έχουν λάβει ποτέ μέρος σε θεωρητικές συζητήσεις και δεν αντιλαμβάνονται τη σπουδαιότητα που μπορεί να έχει η διαφοροποίηση ενός φθόγγου (που στην προκειμένη καθορίζει το γένος του δευτέρου πενταχόρδου του ήχου του μαθήματος στη θέση αυτή), θα ήταν προτιμότερο να μη συμμετέχουν ή τουλάχιστον να είναι προσεκτικότεροι στις διατυπώσεις τους.
Όπως επίσης και αυτοί που δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ με το πατριαρχικό ύφος, δεν το έχουν αναζητήσει, ψηλαφίσει και (ας μου επιτραπεί) «ερωτευτεί», καλό θα ήταν να μην παριστάνουν αίφνης τους ειδήμονες.
 
Είναι φυσικό, αφού έτσι το ερμήνευε ο αείμνηστος δάσκαλός σας αείμνηστος Ματθαίος Ταμκιράνης.
Τσαμκιρανης εννοειτε...για τον Στανιτσα ομως που ανεφερα και το υψωμενο κατά τι διαστημα του στο εν λογω Δοξαστικο σιγη ιχθυος...
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
... οπως ακριβως ο Στανιτσας σε μια απο τις παραπανω ηχογραφησεις που παρατεθηκαν, γεγονος το οποιο μαλλον διελαθε της προσοχης των προλαλησαντων και αποσιωπήθηκε.

Και στην ηχογράφηση που παρατέθηκε και σε αυτήν και σε αυτήν (δεν βρήκα άλλη στο σωλήνα τουλάχιστον), ο αείμνηστος Άρχων ψάλλει με συνέπεια με θέσεις από τα δύο μαθήματα που έχει τονισμένα στο Τριώδιό του.
 
Last edited:
Και στην ηχογράφηση που παρατέθηκε και σε αυτήν και σε αυτήν (δεν βρήκα άλλη στο σωλήνα τουλάχιστον), ο αείμνηστος Άρχων ψάλλει με συνέπεια τα δύο μαθήματα που έχει τονισμένα στο Τριώδιό του. Το δεύτερο μάθημα το ερμηνεύει στην ηχογράφηση που παρατέθηκε στο αρχικό μήνυμα.
Δειτε σας παρακαλω σαυτο το θεμα την ηχογραφηση του 1963, στην πρωτη ηχογραφηση που αναφερετε και εσεις και θα καταλαβετε
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Τσαμκιρανης εννοειται...για τον Στανιτσα ομως που ανεφερα και το υψωμενο κατά τι διαστημα του στο εν λογω Δοξαστικο σιγη ιχθυος...

Να αποφεύγετε να διορθώνετε τα λἀθη που ο συνομιλητής σας κάνει εμφανώς από λάθος πληκτρολόγηση, όταν τα δικά σας κείμενα είναι γεμάτα ορθογραφικά λάθη. Ακόμα εκφράσεις όπως «σιγή ιχθύος» να αποφεύγετε να τις χρησιμοποιείτε, αφού είναι φανερό πως είστε ευγενής και διακριτικός νέος.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Δειτε σας παρακαλω σαυτο το θεμα την ηχογραφηση του 1963, στην πρωτη ηχογραφηση που αναφερετε και εσεις και θα καταλαβετε

...
Εγώ την έχω δει καλά κ. Ιωαννίδη, να την δείτε κι εσείς τώρα ξανά, για να καταλάβετε το λάθος σας. Διατονικά το λέει, όπως και το γράφει στο Τριώδιό του ο Στανίτσας. Μη σας μπερδεύει ο έντονος τονισμός, χρωματικό ΔΕΝ είναι αυτό το ΝΗ (ούτε καν μαλακό χρώμα, ούτε καν στην όμοια διφωνία).
 
Last edited:
Να αποφεύγετε να διορθώνετε τα λἀθη που ο συνομιλητής σας κάνει εμφανώς από λάθος πληκτρολόγηση, όταν τα δικά σας κείμενα είναι γεμάτα ορθογραφικά λάθη. Ακόμα εκφράσεις όπως «σιγή ιχθύος» να αποφεύγετε να τις χρησιμοποιείτε, αφού είναι φανερό πως είστε ευγενής και διακριτικός νέος.
Αλλα λογια να αγαπιομαστε...Καληνυχτα σας, αποφευγετε να απαντησετε και εκτιθεστε. Και σας ευχαριστω για το κοπλιμεντο, αλλα σαρανταριζω πλεον
 
Last edited:
...
Εγώ την έχω δει καλά κ. Ιωαννίδη, να την δείτε κι εσείς τώρα ξανά, για να καταλάβετε το λάθος σας. Διατονικά το λέει, όπως και το γράφει στο Τριώδιό του ο Στανίτσας. Μη σας μπερδεύει ο έντονος τονισμός, χρωματικό ΔΕΝ είναι αυτότο ΝΗ (ούτε καν μαλακό ούτε καν στην όμοια διφωνία).

Λαθος ακουτε κυριε μου, μπερδευεστε για μια ακομη φορα, ειναι κατά τι υψωμενο, διαφοροποιειται εμφανως απο ολους του αλλους, ετσι το ψαλλω κι εγω, αυτο ειναι το φυσικο, αποψη μου
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αλλα λογια να αγαπιομαστε...Καληνυχτα σας, αποφευγετε να απαντησετε και εκτιθεστε. Και σας ευχαριστω για το κοπλιμεντο, αλλα σαρανταριζω πλεον

Απλά επισημαίνω πόσο ωραίο είναι, που απευθύνεστε σε κάποιον κατά 14 χρόνια μεγαλύτερό σας με τόση ευγένεια και πραότητα.
Βέβαια, το ότι εσείς μπερδευτήκατε και εκτεθήκατε (μάλλον ανεπανόρθωτα), θα καταγραφεί με αποδείξεις και το ξέρετε. :)
 
Απλά επισημαίνω πόσο ωραίο είναι, που απευθύνεστε σε κάποιον κατά 14 χρόνια μεγαλύτερό σας με τόση ευγένεια και πραότητα.
Βέβαια, το ότι εσείς μπερδευτήκατε και εκτεθήκατε (μάλλον ανεπανόρθωτα), θα καταγραφεί με αποδείξεις και το ξέρετε. :)
Το τι ακούνε τα αυτιά του καθένος δεν εχει να κάνει με την ηλικία, το να εκφράζει κάποιος την άποψη του με σθένος δεν τον εκθέτει ανεπανόρθωτα, αντιθέτως μάλιστα. Όσο για τις αποδείξεις σας δόξα τω Θεω έχω κάνει επίσκεψη πρόσφατα σε Ωρυλα και δεν με ξεγελούν τα αφτια μου. Και σας το δηλωνω ξεκαθαρα δεν προκειται να πεσω στην "φακα" της θεωρητικολογιας σας, στην οποια αυταρεσκα επιδιδεσθε, εγω απλα εκανα μια απολυτα πρακτικη παρατηρηση, αντιληπτη (αντικειμενικα) απο ενα μεσο εξησκημενο αυτι ("κατά τι ψηλοτερο", "διαφοροποιημενο"), το οποίο κατα την γνωμη μου στεκεται πιό φυσικα απο τον φυσικο ΝΗ' (εδω εγκειται η υποκειμενικοτητα και αν θελετε το συζηταμε). Όσο τέλος τα περί πραοτητας που αναφέρετε και τα συναφή "ο αναμάρτητος πρωτος τον λίθον βαλετω", να είστε καλα.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μόλις προχθές μου μοιράστηκε ο κ. Δεβρελής τον προβληματισμό του για τη χρήση υφέσεως στο Ζω στη Δοξολογία του πλ. β' του Ραιδεστηνού, λέγοντας πως, αν δεν παρασημανθεί, το επάνω τετράχορδο είναι κανονικά διατονικό. Βέβαια, εδώ που τα λέμε, αν δε δούμε φθορά διατονική, σπάνια το κάνουμε διατονικό, αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που στα βιβλία ξαναβάζουν στον Κε τη φθορά του Πα του πλ. β', θεωρώντας προφανώς επιβεβλημένη την παρασήμανση. Αυτά περί της γραφής του μέλους.

Όσο για τους παλαιούς, και να είναι ελαφρώς ψηλότερα στο Νικολαΐδη (και όχι στο Στανίτσα), άντε να είναι 20 μόρια από τον Κε αντί για 18, όχι τόσο ψηλά όσο στη φετεινή εκτέλεση.

Περί των δυσφορούντων με τις συζητήσεις πάνω σε λεπτομέρειες, δεν καταλαβαίνουν μάλλον πως, αν δε διαγνωστεί το πρόβλημα, δεν πρόκειται και να διορθωθεί...
 
Last edited:
Top