Ηχητικά απηχημάτων όλων των ήχων.

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Δεν εχω προσωπικα με κανεναν! Το αντιθετο μαλιστα! Οτι ειχα να πω το ειπα! Ο νοων νοειτω!!! Χαιρετε!

Αγαπητέ συνάδελφε
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι δεν πετάμε έτσι ξαφνικά μια ατάκα και μετά την κάνουμε με ελαφριά την καρδία
Τεκμηρίωσε την άποψη σου για τα συγκεκριμένα απηχήματα μην δείχνεις πόσο άσχημη είναι η πεδία σου
Με τον τρόπο σου προσβάλεις και το φόρουμ πολλά από τα μέλη χρησιμοποιούν αυτά τα απηχήματα αλλά και πολλοί ιεροψάλτες επώνυμοι
Δεν ήξερα ότι η σχολή σας εκτός από ιεροψάλτες βγάζει και αστροναύτες
Ένας συνάδελφος ζήτησε ηχητικά απηχήματα εγώ ανέβασα κάποια γιατί πετάγεσαι ξαφνικά και χαλάς όλη την δημοσίευση
Εγώ ασχολούμαι με την ψαλτική από τότε που γεννήθηκα πολύ σοβαρά λόγο οικογένειας εσύ δεν έχεις πάρει τα πράγματα σοβαρά και δεν έχεις ιδέα για το ποιος είμαι
Εγώ δεν παρεξηγώ κανέναν και ούτε έχω κάποιο πρόβλημα μαζί σου
Δεν μου άρεσε ο τρόπος που το έθιξες θα μπορούσες αλλιώς να το πεις η να μην δημοσιεύσεις την αστροναυτική σου γνώμη
Δεν στέκομε στον μπιλαλη αλλά στα απηχήματα
Και να λέτε όλα όσα σας εκφράζουν όχι με μισά λόγια πχ Δεν θεωρω οτι ειναι φρονιμο να ξυνεστε στη γκλιτσα του τσοπανη πχ Οτι ειχα να πω το ειπα! Πχ Ο νοων νοειτω!!! Χαιρετε!
Έτσι λοιπόν εσείς δείχνετε ότι δεν έχετε τρόπους
Φιλικότατα


 
Last edited by a moderator:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αγαπητέ συνάδελφε
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι δεν πετάμε έτσι ξαφνικά μια ατάκα και μετά την κάνουμε με ελαφριά την καρδία
Τεκμηρίωσε την άποψη σου για τα συγκεκριμένα απηχήματα μην δείχνεις πόσο άσχημη είναι η πεδία σου
Με τον τρόπο σου προσβάλεις και το φόρουμ πολλά από τα μέλη χρησιμοποιούν αυτά τα απηχήματα αλλά και πολλοί ιεροψάλτες επώνυμοι
Δεν ήξερα ότι η σχολή σας εκτός από ιεροψάλτες βγάζει και αστροναύτες
Ένας συνάδελφος ζήτησε ηχητικά απηχήματα εγώ ανέβασα κάποια γιατί πετάγεσαι ξαφνικά και χαλάς όλη την δημοσίευση
Εγώ ασχολούμαι με την ψαλτική από τότε που γεννήθηκα πολύ σοβαρά λόγο οικογένειας εσύ δεν έχεις πάρει τα πράγματα σοβαρά και δεν έχεις ιδέα για το ποιος είμαι
Εγώ δεν παρεξηγώ κανέναν και ούτε έχω κάποιο πρόβλημα μαζί σου
Δεν μου άρεσε ο τρόπος που το έθιξες θα μπορούσες αλλιώς να το πεις η να μην δημοσιεύσεις την αστροναυτική σου γνώμη
Δεν στέκομε στον μπιλαλη αλλά στα απηχήματα
Και να λέτε όλα όσα σας εκφράζουν όχι με μισά λόγια πχ Δεν θεωρω οτι ειναι φρονιμο να ξυνεστε στη γκλιτσα του τσοπανη πχ Οτι ειχα να πω το ειπα! Πχ Ο νοων νοειτω!!! Χαιρετε!
Έτσι λοιπόν εσείς δείχνετε ότι δεν έχετε τρόπους
Φιλικότατα





Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα του Αλέξη.
Για το Γιάννη δεν έχω να πω πολλά κ
τα "έχουμε πει" με ΠΜ πριν απο λίγες μέρες.
Καλή φωνή κ με ωραίο ύφος αλλά...
Όταν έχουμε να πούμε κάτι (που να αξίζει κ να
μας παίρνουν κ στα σοβαρά) το αναφέρουμε
κ το τεκμηριώνουμε. Ρητά κ γνωμικά όπως κ αποφθέγματα
του θυμόσοφου λαού μας σκέτα δεν ταιριάζουν,
δεν "κολλάνε" πουθενά.
Πάντως αν συνεχίσουμε έτσι δεν θα γίνεται
συζήτηση.
Γιάννη επειδή δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις
αν θέλεις εξήγησέ μας την άποψή σου
περί απηχημάτων ή παρέπεμψέ μας σε ηχητικά
ή άλλα αρχεία.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δεν αναφέρομαι στις παρεξηγήσεις, αλλά στο τι επιχειρήματα φέρνουμε (αν έχουμε) για να υποστηρίξουμε τις απόψεις μας, πέρα από το «έτσι μ' αρέσει» ή «τι χάλι είναι αυτό» ή «όποιος κατάλαβε, κατάλαβε». Συχνά οι συζητήσεις είναι αυτής της κατηγορίας. Άλλες φορές ανυψώνονται ένα επίπεδο πιο πάνω, χωρίς να λείπουν πάλι διαφωνίες έντονες και παρεξηγήσεις, όπως στο παράδειγμα που ανέφερα.

καὶ αὐτὸ σ]το παιχνίδι εἶναι.

ἈΚόμη κι ἄν κάποιος θέλει νὰ πετάξει μια φωτοβολίδα κὰι νὰ φύγει δίνει ἔναυσμα γιὰ συζήτηση κι ἄς μὴν εἶναι «ὑψίστου» ἐπιπέδου.

Τουλάχιστον βλέπουμε κανὰ καλὸ youtube καὶ μᾶς φεύγει ὅλη ἡ βαρύγδουπη σοβαροφάνεια ἀπὸ τὴν ὁποία βρίθει τὸ συνάφι μας.

Καὶ λίγο ἤ πολὺ τζέρτζελο καλὸ εἶναι, ξεφεύγουμε λίγο ... φανερώνεται κι ὁ χαρακτήρας τοῦ καθενός πέραν ἀπὸ τοὺς εὐσεβείς πόθους ποὺ καλλιεργεῖ ὁ καθένας γιὰ ]την πάρτη του.

Ἴσως φταίει ποὺ ἡ μαθητεία, ὅπως λέει ὁ Τσακ δὲν μ΄ ἀπασχολεῖ καὶ πάρα πολύ. Ἐγώ συμμετέχω γιὰ τὸ γοῦστο μου, ἄν σταματήσει, ἁπλὰ θὰ κατεβάζω καὶ τουμπεκί. Τότε θὰ ἡσυχάσει πολὺς κόσμος ἐδῶ ἀλλὰ καὶ σὲ «ἄλλα» πιὸ εὐσεβῆ καὶ «ἐκκλησιαστικὰ» forum, τὰ ἀποκαλούμενα κατὰ τὸ εὐαγγελικὸν «κεκονιαμένοι τάφοι».
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παλαιότερα εἶχα γιὰ ἐπίσημο ρητὸ:

«Πόλεμος πάντων πατήρ ἐστί, πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε, τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους» τοῦ Ἡράκλειτου.

Κάποια στιγμὴ ἔσβησα τὰ λόγια, ἄρχισα τὶς πράξεις :D καὶ γαῖα πυρί μειχθήτω (Πανάρκης στὰ 450 π.Χ).
 
όποιος θέλει να υπερασπιστεί τις απόψεις του πρέπει να το κάνει μέχρις εσχάτων...
μέχρι τελευταίας ρανίδας του αίματός του και όχι να τα παρατάει με τις πρώτες δυσκολίες...:cool:
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer

Σώμα Χριστού μεταλάβετε..
Κοινωνικό τού Πάσχα, μέλος Μπαλασίου ΄Ιερέως
Ήχος γ΄
Ψάλλει ,Κωνσταντίνος Π.Μπιλάλης
(Πρωτοψάλτης Ι.Ν.Αγ.Γερασίμου Ιλισίων)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αυτό το thread τελικά έχει ως θέμα τα απηχήματα ή τον Κων/νο Μπιλάλη ;;;
:confused:
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αυτό το thread τελικά έχει ως θέμα τα απηχήματα ή τον Κων/νο Μπιλάλη ;;;
:confused:

Κύριε μανιάτη τι κάνετε έχουμε καιρό να τα πούμε σας εύχομαι καλή δύναμη για την μεγάλη εβδομάδα
Να είστε καλά πάντα με χιούμορ
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κύριε Μανιάτη,

Μὲ τὴ σειρὰ μου, ὡς ἐκλεκτὸ μέλος τοῦ Ψαλτολογίου, νὰ σᾶς ἀπευθύνω τὶς θερμότερες εὐχές μου ἐν ὄψει τοῦ ἀγωνιστικοῦ σταδίου τῆς Ἁγίας καὶ Μεγάλης Ἑβδομάδος καὶ ἐπιπροσθέτως νὰ εὐχηθῶ Καλὴ Δύναμη ἐπὶ τοῦ ἀναλογίου σ' αὐτὲς τὶς κοπιώδεις ψαλτικὰ ἡμέρες αναμέσον τοῦ τόσο ἀπαιτητικοῦ ψαλτικὰ ποιμνίου τοῦ ξακουστοῦ Ἀμαρουσίου.

Ἔρρωσθε!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Κύριε Μανιάτη,

Μὲ τὴ σειρὰ μου, ὡς ἐκλεκτὸ μέλος τοῦ Ψαλτολογίου, νὰ σᾶς ἀπευθύνω τὶς θερμότερες εὐχές μου ἐν ὄψει τοῦ ἀγωνιστικοῦ σταδίου τῆς Ἁγίας καὶ Μεγάλης Ἑβδομάδος καὶ ἐπιπροσθέτως νὰ εὐχηθῶ Καλὴ Δύναμη ἐπὶ τοῦ ἀναλογίου σ' αὐτὲς τὶς κοπιώδεις ψαλτικὰ ἡμέρες αναμέσον τοῦ τόσο ἀπαιτητικοῦ ψαλτικὰ ποιμνίου τοῦ
ξακουστοῦ
Ἀμαρουσίου.

Ἔρρωσθε!



Αχ, η θεία Εξακουστή, Θεός σ'χωρέσ' την... Να είστε καλά, Άρχοντα Πρωτοδομέστικέ μου! Και να μας έρθετε στο Αμαρούσιο να σας φιλέψουμε! :D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αυτό το thread τελικά έχει ως θέμα τα απηχήματα ή τον Κων/νο Μπιλάλη ἤ τὸν Σταύρο Μανιάτη καὶ τὸ Μαρούσι του;;;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αυτό το thread τελικά έχει ως θέμα τα απηχήματα ή τον Κων/νο Μπιλάλη ἤ τὸν Σταύρο Μανιάτη καὶ τὸ Μαρούσι του;;;


Πού βαδίζουμε;

Υπάρχει ζωή στο διάστημα;

Ποιοι έχτισαν τις Πυραμίδες;

Γιατί χώρισε η Μενεγάκη;

Ο Μητσοτάκης πώς τα καταφέρνει και κρατιέται τόσο καλά;


Είναι απορίες βαθιά χαραγμένες στην ψυχή του Έλληνα Ιεροψάλτη!
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Αυτό το thread τελικά έχει ως θέμα τα απηχήματα ή τον Κων/νο Μπιλάλη ;;;
:confused:

Kι εγω φιλε μου για το ιδιο πραγμα αναρωτιεμαι...! Μια παροιμια θα πω εστω κι αν καποιοι ενοχλουνται...''Τι να σε κανω μαστορα οταν δεν ξερεις τεχνη''!!!:wink:
 

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Kαταρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα για εμένα σοβαρά!!!
Μιλάτε για τα απηχήματα και κατηγορείτε ορισμένοι με ύφος ειρωνικό.
Με βάση την θεωρία της βυζαντινής Μουσικής όπως είναι σήμερα και απο το έτος 1814 υπάρχουν τα απηχήματα για κάθε ήχο.Σωστά?
Ετσι ώστε να ξεχωρίζετε ο ένας ήχος απο τον άλλον Σωστά?
Και ερχόμαστε εμείς σήμερα εν έτη 2011 να πούμε οτι με 8 ΝΑΙ σε κάθε έναν απο τούς ήχους είναι σωστό.Και καθαρίζουμε!!!Δηλαδή με το ΝΑΙ καταλαβαίνουν όλοι σε ποιό ήχο είναι ο ψαλμός που ακολουθεί.
Και μιλάμε μέτα ότι είμαστε στο ύφος της βυζαντινής Μουσικής και διδάσκουν οι Δάσκαλοι αυτά???
Δηλαδή την θεωρία την αφήνουμε στην άκρη γιατί δεν ξέρουμε ή μάλλον βαριέμαστε να πούμε τα απηχήματα.
Κρίμα........γιατί τα έχουμε ισοπεδώσει όλα.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Kαταρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα για εμένα σοβαρά!!!
Μιλάτε για τα απηχήματα και κατηγορείτε ορισμένοι με ύφος ειρωνικό.
Με βάση την θεωρία της βυζαντινής Μουσικής όπως είναι σήμερα και απο το έτος 1814 υπάρχουν τα απηχήματα για κάθε ήχο.Σωστά?
Ετσι ώστε να ξεχωρίζετε ο ένας ήχος απο τον άλλον Σωστά?
Και ερχόμαστε εμείς σήμερα εν έτη 2011 να πούμε οτι με 8 ΝΑΙ σε κάθε έναν απο τούς ήχους είναι σωστό
.Και καθαρίζουμε!!!Δηλαδή με το ΝΑΙ καταλαβαίνουν όλοι σε ποιό ήχο είναι ο ψαλμός που ακολουθεί.
Και μιλάμε μέτα ότι είμαστε στο ύφος της βυζαντινής Μουσικής και διδάσκουν οι Δάσκαλοι αυτά???
Δηλαδή την θεωρία την αφήνουμε στην άκρη γιατί δεν ξέρουμε ή μάλλον βαριέμαστε να πούμε τα απηχήματα.
Κρίμα........γιατί τα έχουμε ισοπεδώσει όλα.

Ηρεμηστε φιλτατε μερες που ειναι ! Δεν το λεμε "εμεις" , δηλαδη εγω η ο κ.Καρασταματης :D . Ο Μεγαλοπρεπης Ναυπλιωτης , ο Αρχοντικος Πριγγος και ο Καλλικελαδος Στανιτσας ετσι απηχουσαν τους 8 ηχους !!! Αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με ανεβαζοντας στο forum ενα trendy :rolleyes: απηχημα(ηχητικο) , απο καποιον εκ των τριων προαναφερθεντων Αρχοντων !
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με ανεβαζοντας στο forum ενα trendy :rolleyes: απηχημα(ηχητικο) , απο καποιον εκ των τριων προαναφερθεντων Αρχοντων !
Ιάκωβος Ναυπλιώτης πριν την έναρξη του "Νυν αι δυνάμεις". Ξέρω, είναι το μόνο απήχημα που έχουμε, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι όλο το υλικό που έχουμε από αυτόν είναι ενδεικτικό, αλλά αν ο εν λόγω Πρωτοψάλτης είχε κάτι έναντι των απηχημάτων γενικότερα, δεν θα ανέφερε ποτέ και κανένα από αυτά στο μόνο ηχητικό ντοκουμέντο που μας άφησε, έτσι δεν είναι;
 

Attachments

  • Απήχημα Ναυπλιώτη.mp3
    120.3 KB · Views: 78

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ιάκωβος Ναυπλιώτης πριν την έναρξη του "Νυν αι δυνάμεις". Ξέρω, είναι το μόνο απήχημα που έχουμε, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι όλο το υλικό που έχουμε από αυτόν είναι ενδεικτικό, αλλά αν ο εν λόγω Πρωτοψάλτης είχε κάτι έναντι των απηχημάτων γενικότερα, δεν θα ανέφερε ποτέ και κανένα από αυτά στο μόνο ηχητικό ντοκουμέντο που μας άφησε, έτσι δεν είναι;

Συμφωνοι !!! Το εχουμε νομιζω και απο τον Στανιτσα αυτο το απηχημα (ηχητικο) , αλλα το εγραψε και στο Μουσικο του Τριωδιο ! Επισης και στον βαρυ διατονικο εχουμε ωραιοτατα απηχηματα απο τον Στανιτσα . Εως εκει ομως ! Και επειδη απο τον Στανιτσα εχουμε - Δοξα τω Θεω - πλουσιο υλικο , καπου δεν θα ακουγαμε ενα ανανες η ενα νανα (Μουσχουρη) :); Αυτο δε μας λεει κατι ;;;
 
Top