Ηχητικά απηχημάτων όλων των ήχων.

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πρίν μερικές ημέρες είχε ανέβει στο forum ένα θέμα με τον Τίτλο ''Απηχηματάριον ήχων''.
Μήπως μπορεί να ανέβει και ηχήτικα απο κάποιον?
Σας Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ηχητικά από τα απηχήματα όλων των ήχων, υπάρχουν εδώ, από τον π. Πανάρετο.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ;109247 said:
Πρίν μερικέσ ημέρες είχε ανέβει στο forum ένα θέμα με τον Τίτλο ''Απηχηχηματάριον ήχων''.
Μήπως μπορεί να ανέβει και ηχήτικα απο κάποιον?
(συγγνώμη που το γράφω εδώ που λέμε περαστικά στον φίλο μας αλλά δεν ξέρω πως να το γράψω σε ξεχωριστώ μέρος).
Σας Ευχαριστώ

Γιώργος & Κωνσταντίνος Μπιλάλης Αθ. Παπαθανασίου
Τα απηχήματα είναι από ηχογράφηση της πειραϊκής εκκλησιάς και της εκκλησιάς της Ελλάδος από εκπομπές βυζαντινής μουσικής και τα έραψα
 

Attachments

  • A ΗΧΟΣ ΠΡΩΤΟΣ.mp3
    124.2 KB · Views: 1,213
  • B ΗΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΧΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΑΡΓΟ ΑΠΗΧΗΜΑ.mp3
    153.2 KB · Views: 713
  • Δ 1 ΗΧΟΣ ΛΕΓΕΤΟΣ ΤΕΤΑΡΤΟΣ (ΕΙΡΜΟΛΟΓΙΚΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΕΛΗ).mp3
    100.3 KB · Views: 551
  • Π1 ΗΧΟΣ ΠΛΑΓΙΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ.mp3
    154.3 KB · Views: 588
  • Π3 HΧΟΣ ΒΑΡΥΣ { ΠΛΑΓΙΟΣ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ}.mp3
    137.5 KB · Views: 560
  • Π4 ΗΧΟΣ ΠΛΑΓΙΟΣ ΤΟΥ ΤΕΤΑΡΤΟΥ.mp3
    104.3 KB · Views: 541
  • B1 ΗΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΧΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΤΟΝΟ ΑΠΗΧΑΜΑ.mp3
    136.4 KB · Views: 488
  • Γ ΗΧΟΣ ΤΡΙΤΟΣ.mp3
    122.2 KB · Views: 490
  • Δ 2 ΑΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΟΣ( ΑΡΓΟΣΥΝΤΟΜΑ ΑΡΓΑ ΜΕΛΗ).wma
    127.4 KB · Views: 502
  • Π2 ΗΧΟΣ ΠΛ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ.mp3
    184.9 KB · Views: 532
  • Π3 Β ΗΧΟΣ ΒΑΡΥΣ.wma
    174.1 KB · Views: 520
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Εαν ειναι αυτα τα απηχηματα τοτε εγω ειμαι αστροναυτης!

Αγαπητέ δεν ζήτησα τη γνώμη σας
Περί ορέξεως του καθενός το κατάστημα προσφέρει κολοκυθόπιτα είναι και υγιεινή και νηστίσιμη
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Εαν ειναι αυτα τα απηχηματα τοτε εγω ειμαι αστροναυτης!

Θα μπορούσατε με προσωπικό μήνυμα να μου πείτε τη γνώμη σας η όποια είναι σεβαστή γιατί εσείς έτσι νομίζετε
Δημοσίως δεν σας τιμά διότι δεν σέβεστε του μπιλαληδες αλλά ούτε και έμενα σαν παλιό μέλος
Μετά λέμε ότι κάποιοι χαλούν την ιστοσελίδα
Εάν το έχουν δει αυτό κάποιος από τους μπιλαληδες και να ήθελαν να γίνουν μέλη τώρα δεν θα γίνουν
Αυτά που ακούσατε είναι ηχητικά απηχήματα δεν με ενδιαφέρει εάν είναι κάποιας συγκεκριμένης σχολής
Με είδατε πουθενά έμενα να γράφω αμέσως σε ότι δημοσιεύει κάποιος και να το σχολιάζω ειρωνικά
Μια μικρή σύσταση από τους συντονιστές γιατί μετά θα λέτε ότι ανοίγουμε πάλι συζητήσεις
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Θα μπορούσατε με προσωπικό μήνυμα να μου πείτε τη γνώμη σας η όποια είναι σεβαστή γιατί εσείς έτσι νομίζετε
Δημοσίως δεν σας τιμά διότι δεν σέβεστε του μπιλαληδες αλλά ούτε και έμενα σαν παλιό μέλος
Μετά λέμε ότι κάποιοι χαλούν την ιστοσελίδα
Εάν το έχουν δει αυτό κάποιος από τους μπιλαληδες και να ήθελαν να γίνουν μέλη τώρα δεν θα γίνουν
Αυτά που ακούσατε είναι ηχητικά απηχήματα δεν με ενδιαφέρει εάν είναι κάποιας συγκεκριμένης σχολής
Με είδατε πουθενά έμενα να γράφω αμέσως σε ότι δημοσιεύει κάποιος και να το σχολιάζω ειρωνικά
Μια μικρή σύσταση από τους συντονιστές γιατί μετά θα λέτε ότι ανοίγουμε πάλι συζητήσεις

Αγαπητε μου εγω μιλαω με βαση αυτα που ακουω. Το πως ονομαζεται αυτος που τα λεει ουτε με αφορα αλλα ουτε και με ενδιαφερει! Εσας φαινεται καθαρα οτι δεν σας ενδιαφερει ποιας σχολης ειναι τα απηχηματα που καταχωρησατε! Να ξερετε ομως οτι απο αυτο το ''δεν με ενδιαφερει ποιας σχολης ειναι''... φτασαμε τη μουσικη μας στα σημερινα χαλια! Οι κυριοι συντονιστες γνωριζουν και καταλαβαινουν και δεν χρειαζονται μαθηματα απο εσας! Προσωπικο μηνυμα δεν θα λαβετε...ασχοληθειτε σοβαρα με τη μουσικη μας και πιστευω καποια στιγμη να καταλαβετε καποια πραγματα! Να ειστε καλα!
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Εαν ειναι αυτα τα απηχηματα τοτε εγω ειμαι αστροναυτης!

Θεωρώ την "επίθεση" αυτή άδικη. Και εγώ αυτά τα απηχηματα έχω μάθει και αυτά λέω, άσχετα αν δεν τα χρησιμοποιώ συχνά. Όμως δεν βγήκα να πω κάτι για τους ψάλτες οι οποίοι χρησιμοποιούν ένα ΝΕ(για όλους τους ήχους) για απηχημα. Οτι αρέσει στον καθένα και όπως έχει μάθει ο καθένας. Επίσης ο κ.Μπιλαλης είναι ένας πολύ αξιόλογος ψάλτης!
Πάντα φιλικά και με καλή καρδιά.:)
 
Εαν ειναι αυτα τα απηχηματα τοτε εγω ειμαι αστροναυτης!

Δεν χρειαζόταν να γραφτεί αυτό είστε λίγο υπερβολικός
Αν δεν σας αρέσουν αυτά τα απηχήματα αυτό αφορά μόνον εσάς
Μη προσβάλετε τους άλλους
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κ. Καρασταμάτη θεωρώ πρέπον να σας θέσω ένα ερώτημα: Στα παραπάνω ηχογραφημένα παραδείγματα υπήρχε κάτι που δεν σας άρεσε προσωπικά στην αισθητική σας, κάτι καθ' όλα σεβαστό και για το οποίο δεν έχετε να δώσετε λογαριασμό σε κανέναν, ή πιστεύετε ότι γενικότερα τα απηχήματα που παρατέθηκαν δεν στέκουν όπως αναφέρετε εδώ;
Εαν ειναι αυτα τα απηχηματα τοτε εγω ειμαι αστροναυτης!
Πιστεύω καταλαβαίνετε ότι το τελευταίο δεν φτάνει να το πετάμε έτσι, χρειάζεται και κάποιες εξηγήσεις, δεν μιλάμε στον καθρέφτη εδώ και όταν αναφερόμαστε αρνητικά προς κάποιο άκουσμα όχι από προσωπική απέχθεια, αλλά λόγω του ότι πιστεύουμε ότι είναι ανάρμαστο, πρέπει να το δικαιολογούμε κάπως δε νομίζετε;

Πιστέψτε με, δεν το λέω για να υποστηρίξω κανέναν (εξ ου και η απουσία thanks από μέρους μου σε όλο το θέμα, στα μηνύματα πριν το παρών τουλάχιστον), αλλά επειδή αφενός θα ήταν ωφέλιμη η έναρξη μίας συζήτησης για το πως πρέπει να απηχούνται οι ήχοι, παράλληλα με άλλα παρόμοια θέματα που έχουν ανοίξει επ' αυτού, αφετέρου δεν θα θέλατε να πιστέψει κανείς ότι έχετε κάτι προσωπικό με τον ψάλτη που ακούγεται στα αποσπάσματα (δεν ξέρω αν έχετε κιόλας), κάτι που θα μετέτρεπε την ως άνω κριτική σας από αντίδραση που πηγάζει από τον ζήλο σας για την τέχνη, σε κουτσομπολιό που ούτε τα μεσημεριανά δεν κάνουν δεκτό.

Υ.Γ. Λογοκρισία και στα μεσημεριανά, τι να πει κανείς, που πάμε σαν έθνος... :)
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επειδή το θέμα των απηχημάτων έχει ξανασυζητηθεί, καλό είναι να ανατρέξουμε στα όσα εκεί αναφέρθηκαν, πολλές φορές με στοιχεία και ηχητικά παραδείγματα.

Απήχημα Τετάρτου Στιχηραρικού

Και με αφορμή αυτό γενικότερη συζήτηση στο ίδιο θέμα, στη σελίδα αυτή, από το μήνυμα #35 και μετά.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Κ. Καρασταμάτη θεωρώ πρέπον να σας θέσω ένα ερώτημα: Στα παραπάνω ηχογραφημένα παραδείγματα υπήρχε κάτι που δεν σας άρεσε προσωπικά στην αισθητική σας, κάτι καθ' όλα σεβαστό και για το οποίο δεν έχετε να δώσετε λογαριασμό σε κανέναν, ή πιστεύετε ότι γενικότερα τα απηχήματα που παρατέθηκαν δεν στέκουν όπως αναφέρετε εδώ;

Πιστεύω καταλαβαίνετε ότι το τελευταίο δεν φτάνει να το πετάμε έτσι, χρειάζεται και κάποιες εξηγήσεις, δεν μιλάμε στον καθρέφτη εδώ και όταν αναφερόμαστε αρνητικά προς κάποιο άκουσμα όχι από προσωπική απέχθεια, αλλά λόγω του ότι πιστεύουμε ότι είναι ανάρμαστο, πρέπει να το δικαιολογούμε κάπως δε νομίζετε;

Πιστέψτε με, δεν το λέω για να υποστηρίξω κανέναν (εξ ου και η απουσία thanks από μέρους μου σε όλο το θέμα), αλλά επειδή αφενός θα ήταν ωφέλιμη η έναρξη μίας συζήτησης για το πως πρέπει να απηχούνται οι ήχοι, παράλληλα με άλλα παρόμοια θέματα που έχουν ανοίξει επ' αυτού, αφετέρου δεν θα θέλατε να πιστέψει κανείς ότι έχετε κάτι προσωπικό με τον ψάλτη που ακούγεται στα αποσπάσματα (δεν ξέρω αν έχετε κιόλας), κάτι που θα μετέτρεπε την ως άνω κριτική σας από αντίδραση που πηγάζει από τον ζήλο σας για την τέχνη, σε κουτσομπολιό που ούτε τα μεσημεριανά δεν κάνουν δεκτό.

Υ.Γ. Λογοκρισία και στα μεσημεριανά, τι να πει κανείς, που πάμε σαν έθνος... :)

Δεν εχω προσωπικα με κανεναν! Το αντιθετο μαλιστα! Οτι ειχα να πω το ειπα! Ο νοων νοειτω!!! Χαιρετε!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Συγκρίνοντας την παλαιότερη συζήτηση περί απηχημάτων, που ανέφερα πιο πάνω, με την συζήτηση αυτή, όπως εξελίχθηκε μέχρι τώρα, βγαίνουν χρήσιμα συμπεράσματα για το βάθος της κατάρτισής μας, την δυνατότητα επιχειρηματολογίας μας, και το γενικότερο επίπεδο των συζητήσεών μας. Νομίζω ότι προσφέρεται για αυτοκριτική.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συγκρίνοντας την παλαιότερη συζήτηση περί απηχημάτων, που ανέφερα πιο πάνω, με την συζήτηση αυτή, όπως εξελίχθηκε μέχρι τώρα, βγαίνουν χρήσιμα συμπεράσματα για το βάθος της κατάρτισής μας, την δυνατότητα επιχειρηματολογίας μας, και το γενικότερο επίπεδο των συζητήσεών μας. Νομίζω ότι προσφέρεται για αυτοκριτική.

Αὐτὸ τὸ «γενικότερο» μὲ χάλασε Νεοκλῆ. Γνωρίζεις πολὺ καλὰ πὼς οἱ συζητήσεις ἐδῶ εἶναι live, καὶ συνεπῶς ΠΑΝΤΑ ὑπάρχει πιθανότητα παρεξήγησης ...

Αὐτοὶ ποὺ παρεξηγοῦνται ἄς ζητήσουν καὶ τὶς ἀνάλογες ἐξηγήσεις ... ἄν τὶς πάρουν καλῶς ἄν δὲν τὶς πάρουν πάλι καλῶς καὶ ὅλοι κρινόμαστε ...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... οἱ συζητήσεις ἐδῶ εἶναι live, καὶ συνεπῶς ΠΑΝΤΑ ὑπάρχει πιθανότητα παρεξήγησης ...

Δεν αναφέρομαι στις παρεξηγήσεις, αλλά στο τι επιχειρήματα φέρνουμε (αν έχουμε) για να υποστηρίξουμε τις απόψεις μας, πέρα από το «έτσι μ' αρέσει» ή «τι χάλι είναι αυτό» ή «όποιος κατάλαβε, κατάλαβε». Συχνά οι συζητήσεις είναι αυτής της κατηγορίας. Άλλες φορές ανυψώνονται ένα επίπεδο πιο πάνω, χωρίς να λείπουν πάλι διαφωνίες έντονες και παρεξηγήσεις, όπως στο παράδειγμα που ανέφερα.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αὐτὸ τὸ «γενικότερο» μὲ χάλασε Νεοκλῆ. Γνωρίζεις πολὺ καλὰ πὼς οἱ συζητήσεις ἐδῶ εἶναι live, καὶ συνεπῶς ΠΑΝΤΑ ὑπάρχει πιθανότητα παρεξήγησης ...

Λογικό. Σίγουρα το να θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχει η ασθένεια του καρκίνου στον κόσμο είναι αυτοπαραμύθιασμα, αλλά αν μπορούσαμε κάτι να κάνουμε γιαυτό δεν θα έπρεπε να το προσπαθήσουμε; Θεώρησα ότι παρεξηγήθηκαν τα γραφόμενα του κ. Καρασταμάτη και θέλησα να τον "προκαλέσω" να μας αναλύσει την αντίδρασή του έτσι ώστε να έβγαιναν κάποια ίσως χρήσιμα συμπεράσματα γενικότερα για τα απηχήματα, εφόσον φυσικά μας ενδιαφέρει σοβαρά η μουσική, όπως φαίνεται εδώ:
Αγαπητε μου εγω μιλαω με βαση αυτα που ακουω. Το πως ονομαζεται αυτος που τα λεει ουτε με αφορα αλλα ουτε και με ενδιαφερει! Εσας φαινεται καθαρα οτι δεν σας ενδιαφερει ποιας σχολης ειναι τα απηχηματα που καταχωρησατε! Να ξερετε ομως οτι απο αυτο το ''δεν με ενδιαφερει ποιας σχολης ειναι''... φτασαμε τη μουσικη μας στα σημερινα χαλια! Οι κυριοι συντονιστες γνωριζουν και καταλαβαινουν και δεν χρειαζονται μαθηματα απο εσας! Προσωπικο μηνυμα δεν θα λαβετε...ασχοληθειτε σοβαρα με τη μουσικη μας και πιστευω καποια στιγμη να καταλαβετε καποια πραγματα! Να ειστε καλα!
Ούτε να προστατέψω κανέναν ήθελα, ούτε να κάνω τον διαιτητή. Θεώρησα ότι υπήρξε κάτι ουσιώδες εδώ για τη δική μου μαθητεία, αλλά έπεσα έξω.
Αὐτοὶ ποὺ παρεξηγοῦνται ἄς ζητήσουν καὶ τὶς ἀνάλογες ἐξηγήσεις ...
Συμφωνώ. Μάλλον δεν έπρεπε να επέμβω, εφόσον δεν παρεξηγήθηκα και ζητώ συγγνώμη.
ἄν τὶς πάρουν καλῶς ἄν δὲν τὶς πάρουν πάλι καλῶς καὶ ὅλοι κρινόμαστε ...
Εννοείται!
 
Top