Ηλεκτρονικός ισοκράτης και όργανα στη λατρεία

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αυτό που σκέφτομαι να εφεύρω εγώ, είναι μια ηλεκτρονική παραγωγή ανθρώπινης φωνής (που όπως υποστηρίχθηκε δεν είναι όργανο, και επειδή είναι αναπαραγωγή ανθρώπινης φωνής-είναι κατάλληλο για εκκλησιαστική χρήση).

Και μάλιστα τα sampler των φωνών θα είναι για τα μεν του δεξιού ο...Πρίγγος και τα του αριστερού ο....Στανίτσας. Θα βρω και ηχογραφήσεις όλου του ενιαυτού (από τους δύο) κι εσύ θα έχεις μόνο να κάνεις ισοκράτημα στην ηχογράφηση και να πληρώνεσαι... Καλύτερο δεν είναι αυτό; Και πιο ξεκούραστο! Μόνο ισοκράτημα και λεφτά! (μπορεί τότε βέβαια να πληρώνεσαι κάτι λιγότερο...)

Και άντε κάποιος να πει ότι "είμαι καλύτερος" από το παραπάνω δίδυμο. Στην τελική σκέφτομαι να φτιάξω sampler για κάθε γούστο. π.χ. Συνδυασμοί όπως Ναυπλιώτης-Γαϊτάνος ή Φιρφιρής-Βασιλικός ή Νταλάρας-Δανιηλαίοι ή Τσίλα-Πρίγγος ή Σάσα Μπάστα-Θωμάδες ή Τζούλια Αλεξανδράτου-Σόμπατζης (καταλαβαίνω φυσικά ότι σε κάποιους συνδυασμούς πρέπει να εφεύρω και...ολόγραμμα:eek:)... Τώρα που το γράφω, βλέπω τρελές δυνατότητες!

Εφ' όσον η αναπαραγωγή της ανθρώπινης φωνής δεν είναι όργανο φυσικά...

Υ.Γ.1
Σκέφτομαι δε και τον συνδυασμό της (μελλοντικά) δικής μου εφεύρεσης και του μηχανικού ισοκράτη, αλλά μπορεί έτσι να σας διώξουν και τελείως από το ψαλτήρι κι αυτό δεν το θέλουμε...

Υ.Γ.2
Ψιτ!
Μην τυχόν και με αντιγράψει κανείς...
Έχω καταθέσει πνευματικά δικαιώματα!
 
Last edited:
Μ

Μιχαηλ Τσαβαρης

Guest
Εγω εχω ισοκρατη και τον δουλευω απλα...ισα ισα να ακουγετε για τον λογο του οτι ο αριστερος ψαλτης ανεβαζει συνεχεια την βαση...καταληγουμε να ψαλλουμε ενα κομματι που ξεκινησαμε απο φυσικη βαση με μια η δυο φωνες πανω! ο ισοκρατης εδωσε την λυση αν και δεν ειμαι υπερ του.....
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Στην τελική σκέφτομαι να φτιάξω sampler για κάθε γούστο. π.χ. Συνδυασμοί όπως Ναυπλιώτης-Γαϊτάνος ή Φιρφιρής-Βασιλικός ή Νταλάρας-Δανιηλαίοι ή Τσίλα-Πρίγγος ή Σάσα Μπάστα-Θωμάδες ή Τζούλια Αλεξανδράτου-Σόμπατζης

Ομολογουμένως είναι ελκυστικοί οι συνδυασμοί κύριε Βασίλη.:eek:
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ομολογουμένως είναι ελκυστικοί οι συνδυασμοί κύριε Βασίλη.:eek:
Μερικοί είναι ενδιαφέροντες και από...οπτικής απόψεως (εκτός της αδιαμφισβήτητης ακουστικής) κύριε Ματθαίε...:eek:

Υ.Γ.1
Καλώς όρισες.

Υ.Γ.2
Γιατί τα κεντράρεις τα γραπτά σου; Η στοίχιση αριστερά δεν σου κάνει; Απλά από περιέργεια...
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Μερικοί είναι ενδιαφέροντες και από...οπτικής απόψεως (εκτός της αδιαμφισβήτητης ακουστικής) κύριε Ματθαίε...:eek:
:wink:​


Υ.Γ.1
Καλώς όρισες.
Thanks!

Υ.Γ.2
Γιατί τα κεντράρεις τα γραπτά σου; Η στοίχιση αριστερά δεν σου κάνει;

Πιστεύω πως είναι πιο ξεκούραστο στην ανάγνωση.
Ίσως κάνω και λάθος.


Απλά από περιέργεια...


Η περιέργεια σκότωσε τη γάτα!:rolleyes:
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Πιστεύω πως είναι πιο ξεκούραστο στην ανάγνωση.
Ίσως κάνω και λάθος.

Δεν είναι! Βλέπεις την παράθεση στα αριστερά και ψάχνεις να βρεις την απάντηση :)
 
P

PANROUST

Guest
Και άντε κάποιος να πει ότι "είμαι καλύτερος" από το παραπάνω δίδυμο.
Όσο για αυτό το έχουν πεί κάπιοι και αυτό(γενικός).Και μην με ρωτήσετε ποιός?:confused:Φιλικά το λέω αυτό,για να το ξέρετε, να μην σας πέρνει η μπάλα όλους και σας παρεξηγούν έπιτα.Χωρίς παρεξήγηση ξαναλέω.
Τον παπά λέω να τον παραγγείλουμαι από την Ιαπωνία(έχουν φήμη στα ρομπότ).:D
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Προτείνω η παρατεθείσα από τον Βασίλη Ζάχαρη ιδέα (της οποίας κατέχει και τα πνευματικά δικαιώματα) να μπει στις ευτράπελες καταστάσεις. Ένα γέλιο που έκανα, δεν περιγράφεται.

Να 'σαι καλά, Βασίλη, θα κάνουμε καινούριο συκώτι εδώ μέσα.:D

Τα είπες όλα με τον τρόπο σου.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
ΡΟΥΣΤΕΜΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ;26773 said:
Όσο για αυτό το έχουν πεί κάπιοι και αυτό(γενικός).Και μην με ρωτήσετε ποιός?:confused:Φιλικά το λέω αυτό,για να το ξέρετε, να μην σας πέρνει η μπάλα όλους και σας παρεξηγούν έπιτα.Χωρίς παρεξήγηση ξαναλέω.
Δεν υπάρχει παρεξήγηση, απλά προχώρησα λίγο παραπέρα τον συλλογισμό σου περι μη οργάνου κ.τ.λ. Βλέπεις ότι μπορεί να κι φτάσει αλλού, αν το θεωρήσουμε έτσι...

Ασφαλώς και είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας τα παραπάνω και δεν θα ήθελα φυσικά να γίνει κάτι τέτοιο.(όσο κι αν θα ήθελα να ακούσω το δίδυμο Τσίλα-Πρίγγος κάποτε...)
Τον παπά λέω να τον παραγγείλουμαι από την Ιαπωνία(έχουν φήμη στα ρομπότ).:D
Ναι αλλά για sampler θα βάλουμε δικό μας. Να μπορεί να πει κι ένα μακαμάκι αδερφέ στα λειτουργικά (...και καλά δηλαδή-αφού μινόρε θα εκφωνεί ότι και να λέμε εμείς...)! Τι σόι εκφωνήσεις θα κάνει ο Γιάπωνας; :D
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Δεν είναι! Βλέπεις την παράθεση στα αριστερά και ψάχνεις να βρεις την απάντηση :)
:confused:

Χαιρετισμούς στον Λαμπαδάριό σου.
 
Last edited:

chriskont

Παλαιό Μέλος
Ο Απ Μαυροπουλος συνέβη να μου δείξει κατ οίκον τον ισοκράτη που αναφέρατε το 1993 αλλά δεν επρόκειτο περί ισοκράτη αλλά περί ηλεκτρονικής κατασκευής με ήχους βυζαντινών οργάνων πράγματι υπέροχο που δεν ευτύχησε να το προωθήσει ο μακαριστός Απόστολος.Είχε ξύλινο πλαίσιο και θύμιζε κάτι από Χάλαρη. Μια δημιουργία που κάλλιστα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σαν βυζαντινό αρμόνιο η συνθεσάιζερ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πιστεύω πως είναι πιο ξεκούραστο στην ανάγνωση.
Ίσως κάνω και λάθος.

Είναι δυσανάγνωστο. Αν μπορείς γράφε με αριστερή στοίχιση. Ευχαριστώ.
 
Αγαπητοί συνάδελφοι.

Διάβασα με προσοχή τη πλειοψηφία των μυνημάτων του θέματος αυτού κι έχω να παρατηρήσω κάποια πράγματα.

Υπάρχει μια τάση, τα τελευταία χρόνια ειδικά, πολλοί ιεροψάλτες (και όχι μόνο, βλπ. ιερείς, αρχιερείς κλπ) να κάνουν στο ψαλτήρι (ή να επιβάλλουν στον ψάλτη) διάφορα αυθαιρετώντας και παραβλέποντας την τάξη και την παράδοση της Εκκλησίας μας, όπως αυτή διαμορφώθηκε από τους τα πάντα καλώς διαταξαμένους Αγίους Πατέρες και καταγράφηκε στους ιερούς κανόνες του Πηδαλίου και στο τυπικόν.

Η χρήση μουσικού οργάνου (ή ο, τιδήποτε πλήν της ανθρώπινης φωνής) απαγορεύεται εντός της Εκκλησίας. Όχι επειδή το λέω εγώ! Αλλά οι κανόνες και η τάξη της Εκκλησίας. Στην Εκκλησία δεν κάνουμε ό, τι μας αρέσει, αλλά ό, τι πρέπει. Είμαστε διάκονοι. Πρέπει να το καταλάβουμε αυτό κάποια στιγμή. Εγώ πρώτος που σας το υποδεικνύω.

Η ευθύνη είναι μεγάλη... "Στώμεν Καλώς..." λοιπόν.

Ευχαριστώ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Στην τελική σκέφτομαι να φτιάξω sampler για κάθε γούστο. π.χ. Συνδυασμοί όπως Ναυπλιώτης-Γαϊτάνος ή Φιρφιρής-Βασιλικός ή Νταλάρας-Δανιηλαίοι ή Τσίλα-Πρίγγος ή Σάσα Μπάστα-Θωμάδες ή Τζούλια Αλεξανδράτου-Σόμπατζης (καταλαβαίνω φυσικά ότι σε κάποιους συνδυασμούς πρέπει να εφεύρω και...ολόγραμμα:eek:)... Τώρα που το γράφω, βλέπω τρελές δυνατότητες!
Ψιτ!
Μην τυχόν και με αντιγράψει κανείς...
Έχω καταθέσει πνευματικά δικαιώματα!

Ζάχαρη, δεν θυμάμαι αν στο είπα ήδη, αλλά είσαι ολότελα παρανοϊκός... :p
Γι αυτό και αποφάσισα οτι τελικά ...σε πάω (που έλεγε κι ο μακαριστός Αρχιεπίσκοπος). Και δεν σου ξαναθυμώνω ότι και να μου πεις :wink:

Χαραλάμπης - ακόμα στην D.C. ...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Όταν ένα sampler αναπαράγει ούτι, δεν μεταμορφώνεται σε ούτι, όπως ούτε όταν ένας παπαγάλος μιλάει σαν άνθρωπος, ενανθρωπίζεται...

"Δεν υπάρχει μουσικό όργανο πιο ικανό για την δοξολογία του Θεού από την ανθρώπινη φωνή."
Λούντβιχ βαν Μπετόβεν.


"Καθολικός..." θα μου πείτε.
"Αιρετικός..." θα μου πείτε.
Θα συμφωνούσα, αν συμμεριζόμουν την άποψη που είχαν και κάποιοι παπούδες μας όταν έλεγαν: "Πὰς μὴ Ἕλλην βάρβαρος..."
"Μουσική ιδιοφυΐα με έντονη φιλοκαλία αλλά και τεράστιο συνθετικό Εκκλησιαστικό έργο" Θα σας πω εγώ...

Γενικά καλό θα είναι, όταν σε κάτι "παρανομούμε" ξεφεύγοντας από την παράδοση χωρίς λόγω, να λέμε και κανένα "ήμαρτον" και όχι να ακολουθούμε τακτικές όπως της αλεπούς με την ουρά της που ανέφερε ο Βασίλης.
Στο κάτω κάτω, υποτίθεται ότι κάνουμε υπακοή στην Διοικούσα Εκκλησία (με τις όποιες αδυναμίες της τέλος πάντων), εφόσον αυτή έχει αποφανθεί επί του ζητήματος, γιατί το κουβεντιάζουμε;
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Δεν το έπιασες το θέμα;

Αν συγκρίνουμε τον ισοκράτη με το μπουζούκι, το κλαρίνο και το... ξυλόφωνο, θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα;... Μοιάζει ο ήχος τους;

Ασφαλώς και ΔΕΝ μοιάζει!!! Είναι όμως όργανα και τα δύο, αυτό λέμε τόση ώρα :eek:
Δηλ. αν ειναι οργανο,τι κομμάτια μπορει να μας παίξει;:wink:
Ο ήχος που παράγει,είναι υπαρκτά προσωπα,απλά ειναι ελαφρως επεξεργασμένος σε υπολογιστή, περασμένος στα τσιπς,οπου αυτο κανει τηυν διαφορά.
Πως δικαολογείται δηλ. καποιες φορές,να μου λενε κατα καιρους φιλοι και γνωστοι,''αυτη η φωνη που ακουγεται μαζι σου,ειναι ισο;''ή
''ποιος ήταν αυτος διπλα σου που σου έκανε τοσο ωραιο ισοκρατημα;''
Τι να κανουμε κυριοι;Αναγκαιο κακο καποιες φορες.:wink:
 
Top