Απόδοση ύμνων από τραγουδιστές σε εκκλησία

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νῖκο,
Σοῦ ἔβαλα "ευχαριστῶ" γιά τό ἐκτός τοῦ ΥΓ μήνυμά σου.

Δέν μπορῶ νά τό ἀκούω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!


 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ρε που πάμε ρε, που πάμε....
Υ.Γ. Ένα σχόλιο περί Γαϊτάνου.
Έχουμε "συνεργαστεί" όταν ήμουν στη χορωδία του Γ. Ναούμ.
Δυστυχώς αυτό πουλάει μας αρέσει δε μας αρέσει. Το 'χει πιάσει το νόημα και με από τη "λυγηρά" φωνή, το ξανθό βαμμένο μπουκλέ μαλλί, και το Θεατρινίστικο στυλ έχει καταφέρει μέχρι και Αρχιερείς (....Ναι μη σας κάνει εντύπωση, το λέω μετά λόγου γνώσεως) να τον θεωρούν ως τον καλύτερο ΨΑΛΤΗ της Ελλάδος!!!

Και ακόμη χειρότερα: και Αγιορείτες ουκ ολίγοι τον αριθμό, μάλιστα εξ αυτών και τυπικάρηδες αγρυπνιών (που σημαίνει ότι άκουσαν κι άκουσαν), δε σηκώνουν κουβέντα για Γαϊτάνο: τον θεωρούν ως τον καλύτερο ΨΑΛΤΗ της Ελλάδος!!!

..πήραμε τη ζωή μας λάθος΄ (με την άνω τελεία στο τέλος της φράσης :wink:)

ΧΣ
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
...τα χάσαμε τα λεφτά Πατριώτη...

Υ.Γ.
Το δοξαστικό της Κασσιανής;
Α δεν είναι τίποτα, συνδέεις τα κοκοψίψια με τα κοκοψοψια...
 

George

Ιεροψάλτης
Πολλά λεφτά....... για κάτι που το κάνουμε όλοι μας, βρήκε πάντως τον "τρόπο" του αυτός.
Είδα στην ιστοσελίδα του ότι στις 16 Μαίου θα είναι στον Δήμο Καπετάν Μητρούση Σερρών, είμαι πολύ περίεργος πόσα λεφτά θα πήρε/πάρει απο έναν τόσο μικρό Δήμο, πήρα τηλ σε μία εξαδέρφη μου που δουλεύουν μαζί με τον άντρα της στον Δήμο αυτόν, αν μπορέσει να μάθει.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
π. Μάξιμος;32378 said:

Νῖκο,
Σοῦ ἔβαλα "ευχαριστῶ" γιά τό ἐκτός τοῦ ΥΓ μήνυμά σου.

Και τώρα που εξηγήθηκα;

Δέν μπορῶ νά τό ἀκούω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Δε χάνετε και τίποτα Πάτερ. Ξέρω ότι έχετε πολύ καλούς ψάλτες στον Άγιο Λουκά.
 
Last edited:

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
...προτίμησε το Γαιτάνο για δυο Χιλιάρικα λιγότερα....

καλά αναρωτιέμαι δεν είδε ότι η δική μου προσφορά συμπεριελάμβανε και ΄το Η απεγνωσμένη....
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Νομίζω οτι το θέμα αυτό δεν έχει να πάει κάπου πλέον. Καταντάει κουτσομπολιό. Ας το αφήσουμε εδώ καλύτερα. Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Και τώρα που εξηγήθηκα;
Νομίζεις, ὅτι γιά τούς ἀρχιερεῖς μέ πείραξε; Σιγά! Ἐγώ μάλιστα στό μήνυμά μου ἤθελα νά γράψω (σέ σχέση μέ τήν πρώτη ἀνακοίνωση καί μέ αὐτά πού διάβασα στό site του) τί ἔχουν πάθει οἱ Μητροπολῖτες! Θά συμπλήρωνα καί· τί ἔχουν πάθει οἱ Ἁγιορεῖτες!
Ἁπλᾶ μέ μιά πρώτη ἀνάγνωση ἐξέλαβα καί μιά θετική χροιά σ᾿ αὐτό
Δυστυχώς αυτό πουλάει μας αρέσει δε μας αρέσει. Το 'χει πιάσει το νόημα και θες με τη "λυγηρά" φωνή, το ξανθό βαμμένο μπουκλέ μαλλί, θες με το Θεατρινίστικο στυλ έχει καταφέρει μέχρι και Αρχιερείς (....Ναι μη σας κάνει εντύπωση, το λέω μετά λόγου γνώσεως) να τον θεωρούν ως τον καλύτερο ΨΑΛΤΗ της Ελλάδος!!!
Καί δέν ἤθελα κἄν νά τό διαβάζω.

Ἀπορῶ, στή Θεσσαλονίκη θά γίνεται παρά-Νυμφίος; Χάθηκε πλέον ὁ σεβασμός στήν Ἁγία καί Μεγάλη Ἑβδομάδα! Ἐκτός ἄν κάποιοι τά βλέπουν λαογραφικά!!!

Καί σύ Καλπακίδη, μετά μοῦ λές γιά Παννυχίδα...

Ἀλλά ἄς σεβαστοῦμε τήν παρατήρηση τοῦ Διαχειριστῆ.
Ἄς κρατήσουμε τήν «καλήν ἀγγελίαν» περί τῆς ἀποκεντρώσεως τοῦ Ρ/Σ καί τῆς ἀναμεταδόσεως τήν Μ. Τρίτη τό βράδυ ἀπό τόν κεντρικό Ναό τῆς Ἀναστάσεως Καλαμάτας.
Καλή προετοιμασία Νῖκο καί καλή δύναμη!!!

ΥΓ. Καλό αὐτό τοῦ Ρ/Σ. Ἴσως μάθουμε ὅλο τό πρόγραμμα τῆς ἀποκέντρωσης...


 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Μακάρι οι Δήμοι, η τοπική αυτοδιοίκηση και η πολιτεία γενικότερα να κάνουν πραγματικά "κινήσεις" για την Ψαλτική Τέχνη ή την Παραδοσιακή Μουσική κι όχι τέτοιου είδους πυροτεχνήματα που σκοπό έχουν να γεμίσουν τις τσέπες κάποιων και την ψηφοθηρία.
Παράδειγμα προς μίμησιν η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Σκύδρας που συντηρεί την Χορωδία Ψαλτικής Τέχνης και Παραδοσιακής Μουσικής

Υ.Γ.
Να παινέψουμε και λίγο το σπίτι μας...
 

ixadin

Ηχάδιν
Από αυτούς που έκαναν προσφορές πιο πάνω μήπως κανείς ζητά και ισοκράτη;

Αν ναι, διατίθεμαι... Είμαι και εγώ φωτοβολταϊκός, φιλικός προς το περιβάλλον. Όσο για την τιμή, το χρήμα πολύ το ζήλεψαν την δόξαν ουδείς:D
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ανεβαζω το τροπαριο της Κασσιανης κατα την εκτελεση και το υφος "Πετρος Γαιτανος"!

Αφιερουται στον Βασιλη Ζαχαρη και τον Κωστα Τρυφωνιδη!
 

Attachments

  • Κασσιανη, Γαιτανος.mp3
    11.4 MB · Views: 60
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πάντως προσωπικά μόνο εγκώμια ακούω για το συγκεκριμένο άνθρωπο ως προς τις ΨΑΛΤΙΚΕΣ του ικανότητες και το "πόσο καλός άνθρωπος είναι". Είχε έρθει τα Χριστούγεννα στην ενορία μου (Αγ.Ειρήνη Γαλατσίου) και έψαλλε χριστουγεννιάτικα τροπάρια και τους καταγοήτευσε όλους. Δε ξέρω τι έκανε, δε μπόρεσα να πάω. Ο κόσμος παραμίλαγε, έλεγαν μερικοί "αυτός πρέπει να είναι άγιος". Ακόμα και ο πατέρας μου που είναι πάντα συγκρατημένος ενθουσιάστηκε, αν και παρατήρησε ότι είχε "πολύ δυνατή ομάδα που τον πλαισίωνε"

Σε σημείο που σκέφτομαι, ο πολύς ο κόσμος ξέρει ότι ο Γαϊτάνος είναι τραγουδιστής; Γιατί όταν πω σε κάποιον ότι ασχολούμαι με ψαλτικά το πρώτο που θα μου πει είναι: Α ναι; Ακούς και Γαϊτάνο για να κάνεις εξάσκηση;" Για το κόσμο δηλ ΨΑΛΤΗΣ=ΓΑΙΤΑΝΟΣ.

Γιατί προβάλλεται τόσο ο συγκεκριμένος ως ψάλτης;
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Στην αγορα του Αλ-Χαλιλι τα πουλαν .............. δυο περιουσιες κι αλλη μια , .......14!!! εγω θα δωσω θα πληρωσω οσο -οσο να (ΜΗΝ) ακουσω την κασσιανη κατα καρα .:eek::eek::eek:
Υ.Γ Χαιρε Πετρε !
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Πολύ ωραίο μήνυμα και εντός θέματος.

Υ.Γ.
Φαντασία και ευρηματικότητα έχουμε όλοι. Το πού την εξαντλεί καθένας, είναι κάτι που τον χαρακτηρίζει.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Σε σημείο που σκέφτομαι, ο πολύς ο κόσμος ξέρει ότι ο Γαϊτάνος είναι τραγουδιστής; Γιατί όταν πω σε κάποιον ότι ασχολούμαι με ψαλτικά το πρώτο που θα μου πει είναι: Α ναι; Ακούς και Γαϊτάνο για να κάνεις εξάσκηση;" Για το κόσμο δηλ ΨΑΛΤΗΣ=ΓΑΙΤΑΝΟΣ.

Γιατί προβάλλεται τόσο ο συγκεκριμένος ως ψάλτης;

Δυστυχώς και στις Βαλκανικές χώρες! :(
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Στην αγορα του Αλ-Χαλιλι τα πουλαν .............. δυο περιουσιες κι αλλη μια , .......14!!! εγω θα δωσω θα πληρωσω οσο -οσο να (ΜΗΝ) ακουσω την κασσιανη κατα καρα .:eek::eek::eek:
...όπως έλεγε (έγραψε) κάπου (αν θυμάμαι καλά σε video απ' το youtube) ο Μιχαλάκης ακούγοντας κάτι τρίφωνο, "καλύτερο αυτό από αυτά του Καρά"! (δεν θυμάμαι κι ακριβώς πως το έλεγε-κάπως έτσι όμως)

Περαστικά μας.

Υ.Γ.
Τελικά μόνοι μας διεκδικούμε (και κερδίζουμε επάξια να προσθέσω) τον τίτλο του καραγκιόζη... Μ' αυτά που γράφουμε.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Του καραγκιοζη η του (ΚΑΡΑ)γκιοζη ? Ο δευτερος σας παει γαντι !
Υ.Γ 1 Καλυτερα ακουσμα ευρωπαικο και τονικα σωστο (βλεπετε σ' αυτους δεν εμφανιστηκε ουδεις αυτοκλητος "σοφος" , τον εικοστο αιωνα να "διορθωσει "τα κακως κειμενα) , παρα "βυζαντινο" και ΦΑΛΤΣΟ για να μην το πουμε αποκρουστικο .
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Υ.Γ 1 Καλυτερα ακουσμα ευρωπαικο και τονικα σωστο (βλεπετε σ' αυτους δεν εμφανιστηκε ουδεις αυτοκλητος "σοφος" , τον εικοστο αιωνα να "διορθωσει "τα κακως κειμενα) , παρα "βυζαντινο" και ΦΑΛΤΣΟ για να μην το πουμε αποκρουστικο .
Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς!
 
Top