Απόδοση ύμνων από τραγουδιστές σε εκκλησία

haris1963

παλαιότατο μέλος
Η δικαιοσύνη είναι τυφλή... Ενίοτε όμως έχει κάτι "ξεθαμπίσματα" που έλεγε και ένας παππούς στο χωριό μου :)

Ένα φόρουμ όμως δεν είναι δικαστήριο.

ΧΣ
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Άρα ... Η Δικαιοσύνη εδώ δεν είναι τυφλή;;;Ή δεν υπάρχει δικαιοσύνη; :p:p:p:p
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητέ κ Παναγιώτη,

αυτό που θεωρώ προσωπικά απαράδεκτο είναι να σβήνονται τα μηνύματα μελών του φόρουμ, και μάλιστα μελών που προσφέρουν αφιλοκερδώς τον πολύτιμο χρόνο τους, για το κοινό συμφέρον. Εκτός από μια μικρή διαμάχη με επίκεντρο τον λαϊκό ήρωα του θεάτρου σκιών (στην οποία δεν συμμετείχα αλλά δεν έχει σημασία), δεν υπήρξε ούτε πρόκληση, ούτε τα μηνύματα ήταν απαράδεκτα.

Γι' αυτό σας παρακαλώ, σε πρώτη φάση να απαλείψετε τους προκλητικούς χαρακτηρισμούς στην αιτία διαγραφής των μηνυμάτων και να ξανασκεφτείτε τι είδους δημοκρατικό φόρουμ θέλετε να έχετε, όταν επεμβαίνετε με τόσο δικτατορικό τρόπο στις συζητήσεις των μελών.

Λυπάμαι πολύ που τα γρἀφω αυτά, αλλά κάτι τέτοιο πρώτη φορά συμβαίνει σε αυτό το φόρουμ χωρίς εμφανή αφορμή, και προσωπικά με προσβάλλει ως προσωπικότητα αλλά και ως δημοκράτη πολίτη!

ΧΣ

Όντως τα περισσότερα μέλη του φόρουμ προσφέρουν αφιλοκερδώς τον πολύτιμο χρόνο τους για το κοινό συμφέρον. Το ίδιο και οι συντονιστές και ο διαχειριστής. Ωστόσο μεγάλη ποσότης μηνυμάτων με αντικειμενικά κριτήρια δεν ωφελεί κανένα. Εγώ δεν ανήκω (ευτυχώς) σε καμία "ψαλτική" παράταξη και πάντοτε παραμένω ουδέτερος σε διενέξεις- αυτό νομίζω το γνωρίζουν όλοι.

Τώρα εάν το φόρουμ είναι απολυταρχικό ή όχι δεν θα το σχολιάσω. Συνιστώ ωστόσο προσεκτικότερη μελέτη των κανόνων λειτουργίας στο φόρουμ και συμμετοχής σε αυτό δεδομένου ότι βάσει αυτών ενήργησα.

Έθεσα το όλο θέμα (μαζί με συναφή) υπόψη του αγαπητού μας διαχειριστή- αλλά όπως γνωρίζετε υπάρχει και μια διαφορά ώρας με τον τόμο διαμονής του. Έσβησα το σχόλιο "απαράδεκτα" από τα διαγραφέντα μηνύματα- αν και πάλι τώρα κάποιος μπορεί να πει ότι η διαγραφή των ήταν "μη επαρκώς αιτιολογημένη".

Τέλος (πριν συνεχίσω την με τη βοήθεια πνευστού κλειδοκυμβάλου- ήτοι ακκορντεόν- μελέτη μου για ύμνους Μ. Εβδομάδος) παρακαλώ θερμώς (όπως παρεκάλεσα και όταν κλείδωσα το θέμα "αργολογία") να τηρηθεί ο υπ. αρ. 16 από τους Κανόνες συμμετοχής στο forum Ψαλτολόγιον: "Οποιαδήποτε απορία ή διαφωνία για συντονιστική ενέργεια θα πρέπει να υποβάλλεται με προσωπικό μήνυμα (ΠΜ) στους συντονιστές ή στο διαχειριστή και όχι με δημιουργία νέου θέματος ή δημόσιου μηνύματος".

Ευχαριστώ για τη συνεργασία και καλό βράδυ.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Μη σοκάρεστε για τη δικτοτορία.... και γω σοκαρίστικα κανα δυο μήνες αφότου μπήκα στο site....

μετά σκέφτηκα τις πραγματικές δικτατορίες και το αποδέκτηκα.... τόσο άχρηστα πράγματα αποδεχόμαστε καθημερινά... ασ αποδεχτούμε και κάτι που στη τελική είναι χρήσιμο και άς είναι τραγελαφικα δικτατορικό και εύθικτο!
 
Ο κόσμος παραμίλαγε, έλεγαν μερικοί "αυτός πρέπει να είναι άγιος". Ακόμα και ο πατέρας μου που είναι πάντα συγκρατημένος ενθουσιάστηκε, αν και παρατήρησε ότι είχε "πολύ δυνατή ομάδα που τον πλαισιωνε.

Καλησπέρα σε όλους σας! Επειδη μεγαλη συζητηση γίνεται για τον Πέτρο τον Γαϊτανο θα μου επιτρεψετε να καταθέσω την εμπειρία μου! Συνεργαστήκαμε τα δυο τελευταία χρονια και την ως ανω συναυλία στην Αγία Ειρήνη Γαλατσίου την κάναμε εμείς.Λέγοντας ''εμείς'' εννοώ την Βυζαντινή ομάδα που εχει συσταθεί και κάνει μόνο επαγγελματικές εμφανίσεις. Εχω την τιμη λοιπον να ηγούμαι αυτής της ο-μ-α-δ-α-ς και δόξα τω Θεω πανε τα πράγματα πάρα πολύ ωραία.
Ο Πέτρος ο Γαϊτάνος εχει πίσω εταιρία που κανονίζει τις όποιες συναυλίες ή τις κανονίζει μόνος του! Τόσο για την Κύπρο οσο και για την περιβόητη συναυλία στην Γλυφάδα ήμουν σε συζητησεις και με τον Πέτρο αλλα με την κ .Αργυρακη ,τη δημοτική σύμβουλο. Επισης την ΄κουφη'' εβδομαδα δίνει αλλες τρεις συναυλίες στην Αθήνα υπο την αιγίδα Δμοτικών φορέων.
Όσα εχουν λεχθει στα ΜΜΕ για τα ''μπάτζετ'' αληθεύουν . Θέλω να κλεισω με μια σκεψη: Γιατί άραγε η κοινωνία αναγνωρίζει τον Π.Γαίτανο σαν ψάλτη; Μήπως κύριοι, υπάρχουν ευθύνες των επισήμων φορέων του κλάδου μας που ευαγγελίζονται την φύλαξη,δίασωση κτλ της παραδοσης;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστοῦμε Γιῶργο γιά τήν ἐνημέρωση.

...Γιατί άραγε η κοινωνία αναγνωρίζει τον Π.Γαίτανο σαν ψάλτη;

Ἡ ἀλήθεια δέν βρίσκεται στήν πλειοψηφία.
Ἄν ἀρχίσουμε τά «γιατί η κοινωνία» τότε θά πρέπει νά μᾶς ἀπασχολήσει τό γιά ποιά κοινωνία μιλᾶμε...


 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ἄν ἀρχίσουμε τά «γιατί η κοινωνία» τότε θά πρέπει νά μᾶς ἀπασχολήσει τό γιά ποιά κοινωνία μιλᾶμε...

Ασφαλώς για μια κοινωνία του τύπου "δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου ρόδα, βλέπω ένα ποδήλατο ξαφνικά και αναφωνώ: αμάν, ένα διαστημόπλοιο!"

Εν τούτοις, το ποδήλατο, ποδήλατο θα παραμένει όσο και αν το βλέπω εγώ (ο άσχετος) σαν διαστημική βάση...

Έτος 2009: με ποδήλατα θα ασχολούμαστε; :cool:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό θέμα εἶναι βαθύτατα θεολογικό.
Δυστυχῶς, ὅπως ἔγραψα καί στά προηγούμενα, ἡ Μ. Ἑβδομάδα ἀντιμετωπίζεται φορκλορικά καί ἐθιμικά.
Ἡ Μ. Ἑβδομάδα τῶν παιδικῶν μας χρόνων, τοῦ ἐπιταφίου, τῶν λουλουδιῶν, τῶν φλέρτ στή διαδρομή, τῶν συγκινήσεων καί μοιρολογιῶν, τῶν λαμπάδων (πού κι αὐτές ἔγιναν ἐκτρώματα), τῶν κροτίδων καί πυροτεχνημάτων...
Αύτή εἶναι ἡ Μ. Ἑβδομάδα τῆς κοινωνίας...
Συγγνώμη, ἀλλά ἐκεῖ ἐντάσσεται τό θέμα...


 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον

Τό θέμα εἶναι βαθύτατα θεολογικό.
Δυστυχῶς, ὅπως ἔγραψα καί στά προηγούμενα, ἡ Μ. Ἑβδομάδα ἀντιμετωπίζεται φορκλορικά καί ἐθιμικά.
Ἡ Μ. Ἑβδομάδα τῶν παιδικῶν μας χρόνων, τοῦ ἐπιταφίου, τῶν λουλουδιῶν, τῶν φλέρτ στή διαδρομή, τῶν συγκινήσεων καί μοιρολογιῶν, τῶν λαμπάδων (πού κι αὐτές ἔγιναν ἐκτρώματα), τῶν κροτίδων καί πυροτεχνημάτων...
Αύτή εἶναι ἡ Μ. Ἑβδομάδα τῆς κοινωνίας...
Συγγνώμη, ἀλλά ἐκεῖ ἐντάσσεται τό θέμα...

Γράφει και ο Στρατής Μυριβήλης στο διήγημα -Η κεροδοσία-¨:'' Να σταθώ μέσα στο στασίδι απο καρυδόξυλο,που το γυάλισαν με την τσόχα του αγκώνα τους οι προπαππούδες μου,οι παππούδες μου,ο πατέρας.Να ξανακούσω τα παιδιά που ψέλνουν,όπως άλλη φορά έψελνα εγώ¨
 

Εὐχαριστοῦμε Γιῶργο γιά τήν ἐνημέρωση.



Ἡ ἀλήθεια δέν βρίσκεται στήν πλειοψηφία.
Ἄν ἀρχίσουμε τά «γιατί η κοινωνία» τότε θά πρέπει νά μᾶς ἀπασχολήσει τό γιά ποιά κοινωνία μιλᾶμε...



Μήπως σεβαστέ μου π.Μάξιμε ζήτε αλλού; Αναφερομαι στην κοινωνία του ψευδους της υποκρισίας και της κακως νοούμενης υποκριτικής ,Ιερεων ,ψαλτων, καλλιτεχνών κτλ
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Συγγνώμη που επανέρχομαι, αλλά δεν έχει διαγραφεί απ' το δικό μου διαγραφέν μήνυμα η αιτία "απαράδεκτα", παρόλο που το ζήτησα με πμ απ' τον συντονιστή.
Ξαναγράφω το μήνυμα όπως ήταν κατά λέξη, και πριν το ξαναδιαγράψει παρακαλώ να μου εξηγήσει τί είναι αυτό που βρίσκει απαράδεκτο.

Σημειώνω πως είχε προηγηθεί μήνυμα-παράφραση γνωστού εμπορικού τραγουδιού, στην οποία (παράφραση) περιεχόταν το επώνυμο του γνωστού δασκάλου.
Το μήνυμά μου που επακολούθησε είχε κατά λέξη ως εξής:

"Πολύ ωραίο μήνυμα και εντός θέματος.
Όλοι έχουμε φαντασία και ευρηματικότητα. Το πού την εξαντλεί καθένας, είναι κάτι που τον χαρακτηρίζει".

Επαναλαμβάνω λοιπόν την ερώτησή μου. Τί ακριβώς βρίσκετε απαράδεκτο;
 
Last edited:

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
"...γνωστου εμπορικου τραγουδιου ..." δηλαδη υπαρχουν και μη εμπορικα τραγουδια ! τι μαθαινει κανεις σε τουτη τη ζωη ....!!!
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Υπάρχουν τραγούδια που δεν τα αγοράζει ούτε αυτός που τα τραγουδάει!
Επίσης, υπάρχουν τραγούδια που δεν πωλούνται. (διατίθενται δωρεάν)
Με μια λέξη εμπορικά στην καθομιλουμένη ονομάζουμε τα "σουξεδάκια"!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αμάν θυμήθηκα τα νιάτα μου...

καλά εσείς στον επιτάφιο δεν ήσαστε με τον κατώτερο κλήρο;
πρώτη φορά ακούω να ... γαμπρίζει κάποιος στον επιτάφιο. Ουδέν το μεμπτόν, καίπερ απάδον τη περιστάσει...

Δ.

Υγ το άλλο με τη στιχομυθία ¨Της φωνής μου, άκουσον...'' δεν το γράφω...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Έλα μωρέ κι εσύ πια... "Λόγω της ημέρας Αντωνάκη μου... Κάτι η ζέστη, κάτι τα λόγια του παπά" :D :D :D
 
Top