Απόδοση ύμνων από τραγουδιστές σε εκκλησία

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...και ΦΑΛΤΣΟ για να μην το πουμε αποκρουστικο .

Θα μου επιτρέψετε μια απορία: η σχέση σας με την μουσική; ο δάσκαλός σας;

Καθαρά εγκυκλοπαιδικές ερωτήσεις.

Ευχαριστώ
Κ.Ε.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Έρχομαι συνάδερφε.

Υ.Γ.
...απλά εσένα δεν σου φαίνεται κάπως η διατύπωση "καλύτερα τα τρίφωνα"; Ξέρω 'γω, τόσο φανατικό είναι αυτό που λέω; Και σημειωτέον εμένα μάλλον δεν μ' έχει ακούσει να ψάλλω, αλλά με βάζει στο "σακί" μαζί με ότι άλλο του κάνει ΚΑΡΑ-κάτι...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς!


Συμπέρασμα: Μασά ο ..... Καρά, αμέ, φτύνει και τις έλξεις...


Δ.
Υγ Αν προσβάλει, να διαγραφεί το μήνυμα...
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
...απλά εσένα δεν σου φαίνεται κάπως η διατύπωση "καλύτερα τα τρίφωνα"; Ξέρω 'γω, τόσο φανατικό είναι αυτό που λέω; Και σημειωτέον εμένα μάλλον δεν μ' έχει ακούσει να ψάλλω, αλλά με βάζει στο "σακί" μαζί με ότι άλλο του κάνει ΚΑΡΑ-κάτι...

Σε καταλαβαίνω, με φασαρία όμως δε θα βγει τίποτε. Το πολύ πολύ να κλεισει (διαδικασία που απεχθάνομαι). Άσε του λίγο χώρο να τον γνωρίσουμε, καλά κάνει ο Ευθύμης και ρωτάει.
Εγώ πάντως που σε άκουσα μου άρεσες ρε μπαγάσα! σοβαρός και δωρικός θα έλεγα... όχι δε θα σε έβαζα στο ίδιο σακί, από το άκουσμα με τίποτα!

ΧΣ

ΥΓ Ωχ ωχ, τώρα είδα και του Σκρέκα...
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
ΥΓ Ωχ ωχ, τώρα είδα και του Σκρέκα...

Πήρε φόρα από την Εθνική χθες και του έμειναν 2-3 καπνογόνα να ρίξει στο γήπεδο :D

Ευτυχώς δεν είναι Ολυμπιακός γιατί η Ρεάλ θα τους ρίξει καμιά πεταστή...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πήρε φόρα από την Εθνική χθες και του έμειναν 2-3 καπνογόνα να ρίξει στο γήπεδο :D

Ευτυχώς δεν είναι Ολυμπιακός γιατί η Ρεάλ θα τους ρίξει καμιά πεταστή...

Η ομάδα είναι επίλεκτη: ΜΧΕ ( από Ψωμαθειά μέχρι Γαλατά, και λοιπή βασιλεύουσα), Θεσ/νίκη, Καρυές, Κατουνάκια ( και όμοροι), Ν. Σκήτη....

Δ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Η ομάδα είναι επίλεκτη: ΜΧΕ, Θεσ/νίκη, Καρυές, Κατουνάκια ( και όμοροι), Ν. Σκήτη....
Δ.

"Αμάν" είναι ο τίτλος του θέματος;

Εντάξει χαλάρωσα, μέσα στο θέμα είμαστε δεν κινδυνεύουμε με κλείδωμα

ΧΣ
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Σχεση με τη μουσικη δεν προλαβα να κανω κ.firfiris γιατι την εφαγε ολη με την κουταλα ο" ΜΕΓΑΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ" ! Ομως εγω ακουω Γαιτανο και μαθαινω εξ ακοης (εμπειρικα που λεμε) . Οταν με αφηνει κανενας συναδελφος λεω κανα ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ... Α! και κανα αμωμοι στις κηδειες ... Ως εκει φτανω . Τα μεγαλεια και τα εξωτερικα ειναι για αλλους .....
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σχεση με τη μουσικη δεν προλαβα να κανω κ.firfiris γιατι την εφαγε ολη με την κουταλα ο" ΜΕΓΑΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ" ! Ομως εγω ακουω Γαιτανο και μαθαινω εξ ακοης (εμπειρικα που λεμε) . Οταν με αφηνει κανενας συναδελφος λεω κανα ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ... Α! και κανα αμωμοι στις κηδειες ... Ως εκει φτανω . Τα μεγαλεια ειναι για αλλους .....

Αγαπητέ, η οδός της ειρωνείας δεν είναι η ενδεδειγμένη εδώ. Ταπεινώς σου λέω ότι το επιχείρημά σου το αδικείς με τον τρόπο που το παρουσιάζεις.

Με αγάπη,
Δ.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητά μέλη,

Διέγραψα αρκετά μηνύματα από το παρόν θέμα το οποίο πιστεύω ότι εξαντλήθηκε. Όλοι συμφωνούμε, ο καθένας από τη σκοπιά του, ότι η ψαλμωδία του ύμνου αυτού από τραγουδιστές και η εμπορευματοποίησή του είναι απαράδεκτη. Κάναμε και το χιούμορ μας και ξεδώσαμε. Εγώ ασχολούμενος με τις προσφορές στις προμήθειες και τα έργα του δημοσίου γέλασα αρκετά με σχόλια μελών περί συμφερότερης προσφοράς κλπ.

Με λύπη μου όμως βλέπω ότι πάλι πάμε να ξεφύγουμε με άκομψους χαρακτηρισμούς. :( Και την αλήθεια εάν γράφουμε πρέπει να θυμόμαστε το αποστολικό "αληθεύοντες εν αγάπη".

Δεν κλειδώνω και αυτό το θέμα ευελπιστώντας στη συνεργασία σας.

Ευχαριστώ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Με λύπη μου όμως βλέπω ότι πάλι πάμε να ξεφύγουμε με άκομψους χαρακτηρισμούς. :( Και την αλήθεια εάν γράφουμε πρέπει να θυμόμαστε το αποστολικό "αληθεύοντες εν αγάπη".

Συμφωνώ και επαυξάνω!
ΧΣ
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
.... αλλά κάτι τέτοιο πρώτη φορά συμβαίνει σε αυτό το φόρουμ χωρίς εμφανή αφορμή....

Ε, όχι δα... Έχει ξαναγίνει θέμα για τα όρια του "προκλητικού" και του "απαράδεκτου". Πάντως, αν και έως τώρα ο Παναγιώτης δεν έχει δείξει να έχει τάσεις καταστολής :D και είναι αρκετά ανεκτικός με όλους, ωστόσο θα συμφωνήσω ότι οι χαρακτηρισμοί "απαράδεκτο" και "προκλητικό" για τα μηνύματα μελών που έχουν δώσει άλλα δείγματα γραφής και προσφοράς εδώ μέσα, ίσως θα πρέπει να αποδίδονται μετά από προσεκτική σκέψη. Ακόμα λοιπόν και αν δεχτούμε ότι τα μηνύματα που σβήστηκαν έπρεπε να σβηστούν, ωστόσο καλό θα είναι να μπει ένας πιο κόσμιος χαρακτηρισμός ώστε να μην θίγονται οι γράψαντες, διότι προσωπικά δεν πιστεύω ότι τα εν λόγω μέλη είναι απαράδεκτα και προκλητικά στα μηνύματά τους... Την στιγμή μάλιστα που σε άλλα θέματα υπήρξαν χαρακτηρισμοί για τους οποίους άλλα μέλη ούτε καν δέχτηκαν παρατήρηση...

Φιλικά και με αγάπη,
ΣΠΜ
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ε, όχι δα... Έχει ξαναγίνει θέμα για τα όρια του "προκλητικού" και του "απαράδεκτου".

Σε αρκετά σημεία συζητήσεων, (ακόμα και σε τίτλους θεμάτων) και προκλητικότερα ήταν τα μηνύματα και απαράδεκτα από κάθε άποψη. Δεν σβήστηκαν και καλώς για μένα. Αυτά που γράφει ο καθένας εκφράζουν και χαρακτηρίζουν τον ιδιο.

ΧΣ
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Η δικαιοσύνη είναι τυφλή... Ενίοτε όμως έχει κάτι "ξεθαμπίσματα" που έλεγε και ένας παππούς στο χωριό μου :)

Anyway (κι αυτό στο χωριό μου το έλεγαν) το παρόν θέμα όπως και άλλα πάει για φούντο ούτως ή άλλως :D:D:D "Ήδη βάπτεται κάλαμος" :D:D:D
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Γιατί προβάλλεται τόσο ο συγκεκριμένος ως ψάλτης;

Μου θυμίζει την παλιά καλή διαφήμιση (πάλι θα προδώσω τα χρόνια μου...:D)
"Γιατί μαμά το μωρό μας πίνει Neslac" και αμέσως πέφτει μουσική...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Αν κάτσουμε να αναλύσουμε το "γιατί" σε αυτήν την ιστορία, θα χάσουμε τα δακτυλικά μας αποτυπώματα από το γράψιμο και θα κάψουμε και την ίριδα στην οθόνη και άντε να βγάλεις διαβατήριο μετά.... :cool:(αόματος)
 
Top