1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Πραγματικό γεγονός . Όπως και άλλα που συμβαίνουν εδώ που ζω..........
'οπως το παραδειγμα της ερώτησής μου. Επιφυλάσομαι να σας πω τι θα συμβεί παραπέρα. :confused:

Μήπως ο αριστερός λέγεται Σιδηρόπουλος Ν.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Καλά μου παιδιὰ καὶ ἀγαπητοί μου φίλοι τοῦ Ψαλτολογίου, βλέπω μὲ χαρὰ τὰ μηνύματά σας καὶ ἀκούω προσεχτικὰ τοὺς προβληματισμούς σας, ποὺ ἐκδηλώνονται ἐξ ἀφορμῆς τοῦ μηνύματος ποὺ δημοσίευσα ἐδῶ γιὰ τὴν βραδιὰ τῆς ἀναστάσεως. εἶναι ὡραῖο πρᾶγμα νὰ βλέπῃς νέους κυρίως ἀνθρώπους, ἀντὶ νὰ ἀκολουθοῦν τὶς συνήθειες τῶν περισσοτέρων ἀνθρώπων τῆς ἡλικίας τους ἀγόμενοι καὶ φερόμενοι ἀπὸ τὶς κρίσεις καὶ ἐξάψεις τῆς μεταεφηβικῆς καὶ νεανικῆς ψυχολογίας, νὰ συζητοῦν σοβαρὰ καὶ νὰ καταθέτουν ὑπεύθυνα τὶς ἀπόψεις των καὶ τὶς παρατηρήσεις των. εἶναι ὡραῖο πρᾶγμα αὐτὸ καὶ δὲν θέλω νὰ σᾶς ἀποθαρρύνω. τὸ ἀντίθετον μάλιστα...........
Ἴσως εἶναι καλλίτερα λοιπὸν νὰ ξεκολλήσετε ἀπὸ τὴν σοβαροφάνεια καὶ νὰ συνεχίσετε τὸ πολὺ ὡραῖο καὶ εὐφυὲς θέμα τῶν εὐτραπέλων ποὺ ἔχετε δημιουργήσει σ᾿ αὐτὴν τὴν ἑνότητα. γιὰ τὶς λοιπὲς παρατηρήσεις καὶ κρίσεις καὶ γιὰ τὶς θεολογικὲς ἐμβαθύνσεις ὑπάρχουν ἀρκετὰ ἄλλα θέματα ποὺ σᾶς περιμένουν.

Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης​

τελικά τι να κανουμε? οσοι ειναι αγαπητα σας παιδιά, γιατι καποιοι μπορει να ειναι κ πατεραδες σας... να καταθετουμε υπευθυνα τις αποψεις μας ή να ξεκολησουμε απο τη σοβαροφανεια???

επισης, το συγκεκριμενο θεμα δεν ηταν ανεκδοτο που "δεν το πιασαμε". ηταν πραγματικο γεγονος που προκαλεσε καποια -θετικά ή αρνητικά-σχόλια. Δεν θα πρεπε να το σχολιασουμε επειδη το αναφερατε εσεις?
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Χαλαρά...
για ευτραπελα μιλαμε...
ας ειμαστε πιο ελαστικοι...:):)
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
παίρνω τη σκυτάλη από το θεμα με τα "λέγε" κ "πάλιν" για να σας διηγηθώ το παρακάτω.
πριν πολλά χρόνια στον Ι.Ν. Αγ. Κω/νου κ Ελένης Ρεθύμνου (1997-8), σε κάποια Λειτουργία απουσίαζε ο Πρωτοψάλτης του Ναού ο κος Βαγγέλης (καλή του ώρα όπου κι αν βρίσκεται) κ εκτελεί χρέη δεξιού ο Αριστερός ψάλτης (Νίκος τουνομα, όχι εγω), μαζί με τους υπόλοιπους που πλαισιώναμε το αναλόγιο (5-7 άτομα).
στο τέλος της Λειτουργίας, θέλησε να πει ένα κράτημα του Πελοποννησίου, αν θυμάμαι καλά, σε Α΄ ή πλ Α΄ που αρχίζει με τη λέξη "λέγε". Ετοιμάζεται κ μόλις ξεκινά και λέει ένα μεγαλοπρεπές "λέγε", του απαντά ο Παντελής ο γιατρός:"τώρα, λέγε μόνος σου" κ τον αφήνουμε να ψάλλει μονος του.
το γέλιο που έπεσε, δεν περιγράφεται...
φανταστείτε το....:p:p:p
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ξερετε πως να τιμάτε τους καλεσμένους σας ή αυτούς που έρχονται να σας βοηθήσουν στο αναλόγιο;
Είναι ευκολο να σας το πω ;
'Οταν π.χ. ψάλλετε δοξοστικό εσπερινου το μοιράζεται σε προτάσεις και το προσφέρετε λίγο λίγο. Λέγε συ ... Λέγε συ και πάει λέγοντας.
Αυτό διδάσκει η εμπειρία 60 χρόνων στο αναλόγιο.:wink::wink::wink:
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Χαλαρά...
για ευτραπελα μιλαμε...
ας ειμαστε πιο ελαστικοι...:):)

Αγαπητέ Νίκο,

Είμαι ένας άνθρωπος ο οποίος θεωρεί το καλό χιούμορ ως απαραίτητο στοιχείο στη ζωή του. Για την ακρίβεια, εκτιμώ πολύ ανθρώπους με καλό χιούμορ ενώ δεν κάνω φίλο μου κάποιον ο οποίος θεωρώ ότι έχει κακό χιούμορ. Φυσικά δε με ενοχλεί κάποιος να μην είναι χιουμορίστας γιατί στο κάτω-κάτω αυτό είναι και χάρισμα εν πολλοίς. Θα αναρωτηθείς δικαίως γιατί κάνω όλον αυτόν τον πρόλογο. Αν ρωτήσεις 100 ανθρώπους τί είναι αυτό που τους κάνει να γελάνε ή είναι ευτράπελο, θα λάβεις αρκετές γνώμες. Επίσης το ποιά είναι τα όρια του ευτράπελου και του γελοίου ή του κωμικοτραγικού πάλι ορίζεται υποκειμενικά. Υποκειμενικά λοιπόν κρίνοντας κι εγώ, φρονώ ότι κάθε περιστατικό απλώς και μόνο επειδή είναι ασυνήθιστο δεν είναι απαραίτητα και ευτράπελο (π.χ. το να τελειώσεις Θ. Λειτουργία Κυριακής του Πάσχα στις 00:55 δεν το βρίσκω καθόλου ευτράπελο προσωπικά), αλλά ακόμα και να είναι ευτράπελο το γεγονός αυτό καθ' εαυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει πολλές φορές να σε προτρέπει σε ένα βαθύτερο προβληματισμό ο οποίος κρύβεται πίσω από την ευτράπελη ιστορία (σίγουρα αυτό δε συμβαίνει πάντα). Ίσα-ίσα τα πιο δυσάρεστα προβλήματα λέγονται με ευτράπελο τρόπο. Θυμάμαι κάποια στιγμή το Λ. Λαζόπουλο, τον οποίο δεν συμπαθώ για τις γενικότερες αντιλήψεις του, να αναφέρει ως παράδειγμα για αυτό το προσκοπικό τραγούδι "Ήταν ένα μικρό καράβι" με τη μακάβρια ιστορία του. Για να φέρω ένα παράδειγμα, σας καλώ να δείτε to παρακάτω βίντεο στο youtube το οποίο θα σας κάνει να λυθείτε από τα γέλια αλλά ταυτόχρονα θα σας κάνει να προβληματιστείτε για την κατάσταση που επικρατεί σε μια από τις μεγαλύτερες χώρες του κόσμου:(για να απολαύσετε βέβαια το βίντεο χρειάζεται γνώση της Αγγλικής γλώσσας καθ' ότι οι υπότιτλοι είναι στα Αγγλικά)

http://www.youtube.com/watch?v=fJuNgBkloFE

Τέλος, θα ήθελα να επισημάνω ότι τα όρια μεταξύ σοβαρού και αστείου είναι πολλές φορές δυσδιάκριτα και άλλοτε αυτές οι έννοιες αλληλοσυμπλέκονται. Μια πολύ αστεία κουβέντα μπορεί να είναι απίστευτα αιχμηρή και ειρωνική ενώ ένα τραγικό συμβάν μπορεί να γίνει αυτό που λέμε ιλαροτραγικό. Μια πολύ καλή αγγλική σειρά η οποία έχει αυτά τα στοιχεία που ανέφερα είναι η "Μαύρη οχιά" με τον Rowan Atkinson την οποία και σας συνιστώ να δείτε γιατί εκεί αποδεικνύονται αυτά που λέω. Κατά προτίμηση τον 1ο και τον τελευταίο κύκλο.

Συγγνώμη για την παρέκβαση και τη μακρηγορία μου, αλλά επειδή βλέπω μέσα από τα μηνύματά όλων μας διάχυτο έναν τέτοιον προβληματισμό (ο οποίος πολλές φορές δεν εκφράζεται ρητά), θέλησα να γράψω δυο κουβέντες οι οποίες θέλω να ελπίζω ότι θα είναι χρήσιμες.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
πόσο χρονών είσαι κ έχεις τόση εμπειρία;;;;:confused::confused:

Αγαπητε κ. Νικο δεν προκειται για μένα αλλά κάποιου άλλου ψάλτη νουθεσίες και πρακτικές εφαρμογές, Μέγα και πολύ όνομα και μη χωριό , όπως μας έλεγε καλή του ώρα και ο παπάΣαραντης Σαράντος στη Ριζάρειο σχολή.:wink:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Πέτρε, δε διαφωνώ...
απλά προσπαθώ να ρίξω λίγο τους τόνους.
Άλλωστε, το θέμα δεν τιτλοφορείται τυχαία όπως τιτλοφορείται....
είπαμε, όμως, ότι εφ'όσον δε μπορείς να δεις τις κινησεις κ το πρόσωπο του άλλου, μπορείς να παρεξηγήσεις ή να παρεξηγηθείς εύκολα, αλλά δεν πρέπει.
ουσιαστικά, αν δημιουργηθεί παρεξήγηση στο συγκεκριμένο θέμα (ευτράπελα κ αστεία), θα πρέπει να πλακωνόμαστε σε μουσικολογικά θέματα, όπου κοιτωντας ο καθένας στο μικρό κομμάτι του καθρέπτη-αλήθειας που βρήκε, νομίζει ότι κατέχει όλη την αλήθεια.
χαλαρώστε...:):):)
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αγαπητε κ. Νικο δεν προκειται για μένα αλλά κάποιου άλλου ψάλτη νουθεσίες και πρακτικές εφαρμογές, Μέγα και πολύ όνομα και μη χωριό , όπως μας έλεγε καλή του ώρα και ο παπάΣαραντης Σαράντος στη Ριζάρειο σχολή.:wink:

Ευστράτιε, ελπίζω να μην είδες με κακό μάτι την ερώτησή μου....
νομισα ότι αναφερεσαι στον εαυτό σου...και .....απόρησα...:):)
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Εγώ πάντως όπως προείπα δεν μπορώ να δω ένα αστείο ξεκομμένο από τα συμφραζόμενα... Κάποια πράγματα είναι αστεία, κάποια όχι....
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Να σας πω και εγώ ένα περιστατικό όπως μου το περιέγραψε ο Γιάννης ο Χασανίδης. Αγρυπνία στο Πρωτάτο (δυστυχώς δεν θυμάμαι τι και πώς) και καλεσμένοι οι πατέρες από το Βατοπαίδι. Χερουβικό σε ψηλή βάση, όλα καλά, ανεβαίνουμε, λίγο ακόμα, σε ένα ψηλό σημείο, ε, όλο και κάποιος θα βγει! Φτάνουμε λοιπόν στο πιο ψηλό και... "Τριά-αα-ααα-α-..............", νέκρα! Οπότε πετάγεται ένα γεροντάκι (ξέρετε, από αυτά του Αγίου Όρους) και φωνάζει μέσα στο Πρωτάτο: "δώωωωωστου!"

Χαμός:D:D:D
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
'Οταν π.χ. ψάλλετε δοξοστικό εσπερινου το μοιράζεται σε προτάσεις και το προσφέρετε λίγο λίγο. Λέγε συ ... Λέγε συ και πάει λέγοντας.

Και αν δε φτάσουν οι φράσεις για όλους, λες "πάλιν" και ξαναρχίζεις από την αρχή; :p:p :D:D
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Και αν δε φτάσουν οι φράσεις για όλους, λες "πάλιν" και ξαναρχίζεις από την αρχή; :p:p :D:D

Έτσι ακριβώς κ.Στεφανε. Άλλο να στο λένε και άλλο να το ζεις παθαίνεις πλάκα. Λές καλά τι μοιράζουν άρτο;
Αυτές ειναι οι πρακτικές ανθρώπων με 60 χρόνια πείρα στο αναλόγιο΄.
Τι να πει κανείς.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Χτές, κατά τις 21:20 έπέστρεφα απο ένα πανηγύρι κ άκουγα το σταθμό της Εκκλησίας που είχε αναμετάδοση του Αποδειπνου.
κάποια στιγμή, κάποιος διάβαζε κ έλεγε μια δωδεκαδα "κυριε ελέησον", αλλά, μετά από 3 "κυριε ελέησον" εντελώς ξαφνικά λεεί και "εκεί κοίτα" κ συνεχιζει τα κυριε ελεησον...
τα ερμα τα μικρόφωνα, όλα τα πιάνουν....
"Κυριε ελέησον" αναφωνησα κι εγω κ συνεχισα να οδηγώ...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Έτσι ακριβώς κ.Στεφανε. Άλλο να στο λένε και άλλο να το ζεις παθαίνεις πλάκα. Λές καλά τι μοιράζουν άρτο;
Αυτές ειναι οι πρακτικές ανθρώπων με 60 χρόνια πείρα στο αναλόγιο΄.
Τι να πει κανείς.
Φλωρίνης, ο Στέφανος Δόντσιος αλλά στο Χερουβικό. Πλαισιονόταν απο τους 2 γιούς του (πολύ καλοί ψάλτες) και απο έναν ακόμα φίλο του, επίσης πολύ καλό μια Κυριακή που είχα πάει. Είπε 2-3 μελωδικές γραμμές, έδωσε άλλες τόσες στον ένα, μετά στον άλλο κτλ.

Επιπλέον, τις καταλήξεις όλοι μαζί (....Χερουβείμ.....εικονίζοντες......κτλ κτλ). Ήταν πραγματικά ένα πολύ ωραίο άκουσμα. Χρειάζεσαι όμως πολύ καλούς βοηθούς.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Να σας πω και εγώ ένα περιστατικό όπως μου το περιέγραψε ο Γιάννης ο Χασανίδης. Αγρυπνία στο Πρωτάτο (δυστυχώς δεν θυμάμαι τι και πώς) και καλεσμένοι οι πατέρες από το Βατοπαίδι. Χερουβικό σε ψηλή βάση, όλα καλά, ανεβαίνουμε, λίγο ακόμα, σε ένα ψηλό σημείο, ε, όλο και κάποιος θα βγει! Φτάνουμε λοιπόν στο πιο ψηλό και... "Τριά-αα-ααα-α-..............", νέκρα! Οπότε πετάγεται ένα γεροντάκι (ξέρετε, από αυτά του Αγίου Όρους) και φωνάζει μέσα στο Πρωτάτο: "δώωωωωστου!"

Χαμός:D:D:D

Απο τα καλύτερα....
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Κάλεσαν κάποιοι επίτροποι σε μια πανηγυρι έναν δεσπότη έναν αρχιμανδρίτη ένα παπά και έναν διάκο. 'Ολα πήγαν καλά μεχρι την ώρα που καθισαν στην τράπεζα για φαγητό.Το φαγητό θεσπέσιο .Το ψάρι μεγαλο . Ήρθε η ώρα να σερβιριστουν.
Ο δεσπότης με θάρρος παίρνει το κεφάλι και λίγο πιο κάτω λέγοντας εγώ ειμι η κεφαλή της εκκλησίας.
Ο αρχιμανδρίτης παίρνει το υπόλοιπο μέχρι την ουρά αφήνοντας και λίγο για τον παπα λέγοντας και αυτός Ιδού ο νυμφίος έρχεται εν το μέσον της νυκτός .
Ο παπάς παίρνει το υπόλοιπο με την ουρά λέγοντας Διεμερίσαντο τα ιμάτια μου εαυτοίς και επι τον ιματισμόν μου έβαλον κλήρον. Αφήνει στο διάκο την πιατέλα με το ζουμί.
Τοτε σηκώνεται ο διάκος πάνω θυμωμένα και λέει και είδε ο θεός την αδικία και έριξε πυρ και κατεκαυσεν αυτους ρίχνοντας πάνω τους τα ζουμιά.
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Αν είναι αληθινό, θα ήθελα πολύ να ήμουν σε αυτήν τη σκηνή! Είναι απίστευτο!
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Αν είναι αληθινό, θα ήθελα πολύ να ήμουν σε αυτήν τη σκηνή! Είναι απίστευτο!

Παλιότερα στα χωρια και στις κωμοπόλεις υπήρχε μεγάλη φτώχια ,οπότε όπως καταλαβαίνες τετοιου ειδους περιστατικά γινόντουσαν συνεχώς.

Τα χρόνια εκείνα πήγε ένα ζευγάρι να παντρευτεί . Παρουσιάστηκαν στον ιερέα του χωριού και του είπαν οτι είναι πρώτα ξαδέρφια ο ιερέας τότε τους απέτρεπε να το κάνουν γιατί αν τους πάντρευε ο δεσποτης θα τον έβαζε αργία . Τι έπαιρναν τότε οι ιερείς 30 δραχμές και πολλά λέω . Λέει τότε ο γαμπρός παντρεψέ μας και εγώ θα σε υποστηρίξω και βγάζει απότο πορτοφόλι του 1000 δραχμές . Ο παπάς αμέσως τελεί το γάμο . Σε λίγο έρχονται τα μαντάτα απ το δεσπότη . Τον κάλεσε σε απολογία . Καλά του λεει γιατί το έκανες αυτό και του απαντά εκείνος δέσπουταμ σχωρησημι αλλά μόλις είδα του χλιαρκου να βγαίν απ του πουρτουφόλιντ ήταν σα να νι ξικόλα μπακαλιάρους (βακαλάος) παστός απ του βαρέλ(ι). Τόση πείνα υπήρχε. Τον τιμώρησε για ένα μήνα αλλά εκείνος είχε πληρωθεί καλά.
 
Status
Not open for further replies.
Top