1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Κάλεσαν κάποιοι επίτροποι σε μια πανηγυρι έναν δεσπότη έναν αρχιμανδρίτη ένα παπά και έναν διάκο...
............................................................................

...............
Τα χρόνια εκείνα πήγε ένα ζευγάρι να παντρευτεί . Παρουσιάστηκαν στον ιερέα του χωριού...
......................................................................................

[310]
῾Ωραῖα τὰ ἀνέκδοτα καὶ ἀστεῖα. τὸ πρῶτο τὸ ἔχω ἀκούσει καὶ ἀπὸ κληρικό, ἀλλὰ κάπως παρηλλαγμένο. ἐδῶ ὅμως θὰ ἤθελα νὰ μεταφέρω ἕναν προβληματισμό μου.
Τὸ παρὸν θέμα ἔχει τίτλο «Εὐτράπελα» καὶ ὑπότιτλο «ἀστεῖες καταστάσεις στὸ ψαλτῆρι». ὁ ὑπότιτλος διευκρινίζει ἀλλὰ καὶ περιορίζει τὸ θέμα. πάντως πολλὰ ἀπὸ τὰ ἀνέκδοτα ποὺ ἔχουν γραφῆ ἐδῶ δὲν ἀναφέρονται στοὺς ψάλτες, οὔτε ἔστω στὴν συνεργασία ψαλτῶν καὶ ἱερέων, ἀλλὰ ἀποκλειστικῶς στοὺς κληρικούς. εἶναι γνωστὸ ὅτι μεταξὺ ψαλτῶν καὶ κληρικῶν δὲν ὑπάρχουν πάντοτε οἱ ἄριστες σχέσεις καὶ πολλὲς φορὲς ἡ συνεργασία τῶν δύο πλευρῶν στηρίζεται σὲ μία λεπτὴ καὶ εὔθραυστη ἰσορροπία. ἐπειδὴ λοιπὸν ὑπάρχουν ὄχι καὶ λίγα μέλη ποὺ εἶναι κληρικοί, καὶ γιὰ νὰ ἀποφύγουμε τυχὸν παρεξηγήσεις, θὰ πρότεινα ἐδῶ ἐμεῖς οἱ ψάλτες νὰ γράφουμε εὐτράπελα γιὰ θέματα ψαλτικά, ὅπως ὁρίζει ὁ ὑπότιτλος, καὶ οἱ κληρικοὶ ἂν θέλουν, ἂς γράψουν εὐτράπελα γιὰ κληρικούς. θὰ μποροῦσε ἴσως νὰ δημιουργηθῇ καὶ ἕνα χωριστὸ θέμα μὲ εὐτράπελα συμβάντα σὲ ἱερεῖς.
Πάντως ἐμένα προσωπικῶς δὲν θὰ μὲ πείραζε κάποιοι κληρικοὶ νὰ γράψουν ἐδῶ εὐτράπελα γιὰ τὸ ψαλτῆρι. ἀσφαλῶς θὰ ἔχουν καὶ αὐτοὶ ἀπὸ τὴν ἐμπειρία τους νὰ μᾶς διηγηθοῦν κάποια καλόκαρδα ἀστεῖα.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
. εἶναι γνωστὸ ὅτι μεταξὺ ψαλτῶν καὶ κληρικῶν δὲν ὑπάρχουν πάντοτε οἱ ἄριστες σχέσεις καὶ πολλὲς φορὲς ἡ συνεργασία τῶν δύο πλευρῶν στηρίζεται σὲ μία λεπτὴ καὶ εὔθραυστη ἰσορροπία. [/SIZE][/FONT]

Έχω μια πολύ πολύ ΄πόλύ μεγάλη απορία γιατί τάχα να ειναι τόσο ευθραυστη και λεπτή ισσοροπία μεταξύ ιερέων και ψαλτών ;
Τις ξέρω τις απαντήσεις . Θα ήθελα να ακούσω όμως ένα λόγο να παρηγορηθώ........
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Μα είναι απλούστατος ο λόγος: Έχει φύγει η αγάπη του Θεού από τις καρδιές μας! Κι αν αυτό φαίνεται γενικόλογο, θα γίνω πιο συγκεκριμένος. Όταν σε μια συνεργασία (και δη μέσα στην Εκκλησία), ο ένας από τους δύο δρα με βάση τον εγωισμό του, όποια ενέργεια κι αν κάνει, εκπορεύεται από αυτό το κίνητρο. έτσι λοιπόν ο ιερέας αδιαφορεί για την τέλεση των μυστηρίων της Εκκλησίας και τον νοιάζει μόνο να τελειώνει να πάει γρήγορα σπίτι του επειδή έχει και άλλες δουλειές τις οποίες θεωρεί πρωτεύουσες από την ιερουργία. Επίσης πολλές φορές θεωρεί τον ψάλτη "αναγκαίο κακό", έξοδο περιττό και πιστεύει ότι προβάλλεται πολύ (αυτό το πρόβλημα το έχουν πιο πολύ οι επίτροποι οι οποίοι και ζηλεύουν). Ακόμα τον ζηλεύει που ενώ αυτός θα πρέπει να είναι συνέχεια στην εκκλησία, ο ψάλτης έρχεται τις περισσότερες φορές μια φορά την εβδομάδα απλώς για να ψάλει χωρίς άλλες υποχρεώσεις για το ναό. Τέλος, παραπονιέται που δεν μπορεί να έρθει κάθε φορά που τον χρειάζεται σε μία βάπτιση ή μια κηδεία. Ομοίως και ο ψάλτης, αδιαφορώντας για τους άλλους ανθρώπους που είναι στην Εκκλησία, θέλει απλώς να κάνει τη φιγούρα του, να πάρει τα λεφτά του και να μην τολμήσει κανείς να του φέρει την οποιαδήποτε υπόδειξη για το πώς και το τί ψάλλει ενίοτε. Φυσικά τα παραδείγματα τα οποία αναφέρω είναι αυτά που δημιουργούν τα περισσότερα προβλήματα και δεν είναι όλοι οι ιερείς ή οι ψάλτες έτσι. Ελπίζω να σε κάλυψα φίλε Ευστράτιε.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Νίκο,

Είμαι ένας άνθρωπος ο οποίος θεωρεί το καλό χιούμορ ως απαραίτητο στοιχείο στη ζωή του. Για την ακρίβεια, εκτιμώ πολύ ανθρώπους με καλό χιούμορ ενώ δεν κάνω φίλο μου κάποιον ο οποίος θεωρώ ότι έχει κακό χιούμορ. Φυσικά δε με ενοχλεί κάποιος να μην είναι χιουμορίστας γιατί στο κάτω-κάτω αυτό είναι και χάρισμα εν πολλοίς. Θα αναρωτηθείς δικαίως γιατί κάνω όλον αυτόν τον πρόλογο. Αν ρωτήσεις 100 ανθρώπους τί είναι αυτό που τους κάνει να γελάνε ή είναι ευτράπελο, θα λάβεις αρκετές γνώμες. Επίσης το ποιά είναι τα όρια του ευτράπελου και του γελοίου ή του κωμικοτραγικού πάλι ορίζεται υποκειμενικά. Υποκειμενικά λοιπόν κρίνοντας κι εγώ, φρονώ ότι κάθε περιστατικό απλώς και μόνο επειδή είναι ασυνήθιστο δεν είναι απαραίτητα και ευτράπελο (π.χ. το να τελειώσεις Θ. Λειτουργία Κυριακής του Πάσχα στις 00:55 δεν το βρίσκω καθόλου ευτράπελο προσωπικά), αλλά ακόμα και να είναι ευτράπελο το γεγονός αυτό καθ' εαυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει πολλές φορές να σε προτρέπει σε ένα βαθύτερο προβληματισμό ο οποίος κρύβεται πίσω από την ευτράπελη ιστορία (σίγουρα αυτό δε συμβαίνει πάντα). Ίσα-ίσα τα πιο δυσάρεστα προβλήματα λέγονται με ευτράπελο τρόπο. Θυμάμαι κάποια στιγμή το Λ. Λαζόπουλο, τον οποίο δεν συμπαθώ για τις γενικότερες αντιλήψεις του, να αναφέρει ως παράδειγμα για αυτό το προσκοπικό τραγούδι "Ήταν ένα μικρό καράβι" με τη μακάβρια ιστορία του. Για να φέρω ένα παράδειγμα, σας καλώ να δείτε to παρακάτω βίντεο στο youtube το οποίο θα σας κάνει να λυθείτε από τα γέλια αλλά ταυτόχρονα θα σας κάνει να προβληματιστείτε για την κατάσταση που επικρατεί σε μια από τις μεγαλύτερες χώρες του κόσμου:(για να απολαύσετε βέβαια το βίντεο χρειάζεται γνώση της Αγγλικής γλώσσας καθ' ότι οι υπότιτλοι είναι στα Αγγλικά)

http://www.youtube.com/watch?v=fJuNgBkloFE

Τέλος, θα ήθελα να επισημάνω ότι τα όρια μεταξύ σοβαρού και αστείου είναι πολλές φορές δυσδιάκριτα και άλλοτε αυτές οι έννοιες αλληλοσυμπλέκονται. Μια πολύ αστεία κουβέντα μπορεί να είναι απίστευτα αιχμηρή και ειρωνική ενώ ένα τραγικό συμβάν μπορεί να γίνει αυτό που λέμε ιλαροτραγικό. Μια πολύ καλή αγγλική σειρά η οποία έχει αυτά τα στοιχεία που ανέφερα είναι η "Μαύρη οχιά" με τον Rowan Atkinson την οποία και σας συνιστώ να δείτε γιατί εκεί αποδεικνύονται αυτά που λέω. Κατά προτίμηση τον 1ο και τον τελευταίο κύκλο.

Συγγνώμη για την παρέκβαση και τη μακρηγορία μου, αλλά επειδή βλέπω μέσα από τα μηνύματά όλων μας διάχυτο έναν τέτοιον προβληματισμό (ο οποίος πολλές φορές δεν εκφράζεται ρητά), θέλησα να γράψω δυο κουβέντες οι οποίες θέλω να ελπίζω ότι θα είναι χρήσιμες.


Φοβούμε οτι το video είναι αστοχο! γέλασα πολύ και προβληματίστηκα για τα στενά όρια σκέψεις των "Ευρωπαίων"....αλλά σίγουρα όχι των Αμερικανών....

Δεν νομίζω όμως οτι το ψαλτολόγιο είναι χώρος προβολής τέτοιων video... ποσο μάλλον όταν δεν διασαφηνιζουν τα προλεγόμενα....

Πάντως η θέση σας είναι ξεκάθαρη!!!
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Έχω μια πολύ πολύ ΄πόλύ μεγάλη απορία γιατί τάχα να ειναι τόσο ευθραυστη και λεπτή ισσοροπία μεταξύ ιερέων και ψαλτών ;
Τις ξέρω τις απαντήσεις . Θα ήθελα να ακούσω όμως ένα λόγο να παρηγορηθώ........

Γιατι το δικό μου ΕΓΩ είναι ατελίωτο!! και για να χορτάσει πρέπει να το τάίζω πρωτοκαθεδρίες, προεστωτικές συμπεριφορές και κυριαρχικά δικαιωμάτα στο ψαλτήρι...... ε και μερικές υποχρεωσείς για άλλοθι που στο τελος της ιστορίας φοβούμε οτι και αυτες τρέφουν το άλογο ΕΓΩ μου για να μην πάσχει ούτε καν απο τύψεις....

Αν όμως έκανα το ΕΓΩ.... ΕΣΥ.... οι ευθραυστες ισορροπίες θα γινόντουσαν μεμιας ισχυροί δεσμοί αγαπής και καρποφόρου συνεργασίας........

Τι λέτε καλέ;;;;; δεν σφάξανε..... και θα αφήσω το ΈΓΩ μου να πεινάει!!!
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Μα είναι απλούστατος ο λόγος: Έχει φύγει η αγάπη του Θεού............. Ελπίζω να σε κάλυψα φίλε Ευστράτιε.

ΑΠΟΛΥΤΑ Ευχαριστώ πολύ.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Εχθές στην αρτοκλασία την ώρα που ψάλλαμε το : πλουσιοι επτώχευσαν και επείνασαν πετάγεται ένας κύριος καποιας ηλικίας λέγοντας : και οι φτωχοί τα τίναξαν.
Έγινε χαμός με το ζόρι βγήκε το τροπάριο.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Η αλήθεια είναι, αγαπητοί φίλοι, ότι κατα το παρελθόν έλαβαν χώρα διάφορα τραγελαφικά περιστατικά με πρωταγωνιστές κυρίως ιερείς αλλά κ ψάλτες που με το χαμηλό πνευματικό τους επίπεδο, την αγαθοσύνη την απλοϊκότητα κ τη χαμηλή μόρφωση έδιναν τροφή σε τέτοιου είδους αφηγήσεις κ ευτράπελα.
μπορώ να διηγηθώ καποια απ' αυτά, αλλά αν δεν το ακούσεις ζωντανά δε μπορείς να καταλάβεις την παραστατικότηκα κ την θεατρικότητα της περίστασης, πχ. οταν λέω:"τον κοιτάζει έτσι δα" κανω κ την ανάλογη γκριμάτσα. δυστυχώς η οποιαδήποτε γκριμάτσα ή χειρονομία δεν μπορεί να αποδοθεί με την πληκτρολόγηση.
:):):)
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Εχθές στην αρτοκλασία την ώρα που ψάλλαμε το : πλουσιοι επτώχευσαν και επείνασαν πετάγεται ένας κύριος καποιας ηλικίας λέγοντας : και οι φτωχοί τα τίναξαν.
Έγινε χαμός με το ζόρι βγήκε το τροπάριο.
Άκουσα επίσης το: πλουσιοι επτώχευσαν και επείνασαν , βάζοντας και το άρθρο: Οι πλουσιοι επτώχευσαν και επείνασαν ....:D:D
Κιαμηλίδης Βασϊλειος
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Η αλήθεια είναι, αγαπητοί φίλοι, ότι κατα το παρελθόν έλαβαν χώρα διάφορα τραγελαφικά περιστατικά με πρωταγωνιστές κυρίως ιερείς αλλά κ ψάλτες που με το χαμηλό πνευματικό τους επίπεδο, την αγαθοσύνη την απλοϊκότητα κ τη χαμηλή μόρφωση έδιναν τροφή σε τέτοιου είδους αφηγήσεις κ ευτράπελα.
μπορώ να διηγηθώ καποια απ' αυτά, αλλά αν δεν το ακούσεις ζωντανά δε μπορείς να καταλάβεις την παραστατικότηκα κ την θεατρικότητα της περίστασης, πχ. οταν λέω:"τον κοιτάζει έτσι δα" κανω κ την ανάλογη γκριμάτσα. δυστυχώς η οποιαδήποτε γκριμάτσα ή χειρονομία δεν μπορεί να αποδοθεί με την πληκτρολόγηση.
:):):)

Οπότε ο μόνος τρόπος να λυθεί αυτό το πρόβλημα είναι να έχουμε μαζί μας μια κάμερα ή ένα κινητό τηλέφωνο και μόλις παρατηρήσουμε κάτι τέτοιο να το βιντεοσκοπούμε αμέσως Καλά πλάκα κάνω:D. Πάντως συμφωνώ ότι πολλές φορές ακόμα και η ίδια η περιγραφή ενός αστείου περιστατικού (και στην ζωντανή συνομιλία) δεν μπορεί να μεταφέρει στον άλλον το πώς ένιωσε αυτός που το έζησε.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member

...θὰ πρότεινα ἐδῶ ἐμεῖς οἱ ψάλτες νὰ γράφουμε εὐτράπελα γιὰ θέματα ψαλτικά, ὅπως ὁρίζει ὁ ὑπότιτλος, καὶ οἱ κληρικοὶ ἂν θέλουν, ἂς γράψουν εὐτράπελα γιὰ κληρικούς. θὰ μποροῦσε ἴσως νὰ δημιουργηθῇ καὶ ἕνα χωριστὸ θέμα μὲ εὐτράπελα συμβάντα σὲ ἱερεῖς.

Συμφωνώ, κάποια στιγμή να τα διαχωρίσουμε.

Πάντως ἐμένα προσωπικῶς δὲν θὰ μὲ πείραζε κάποιοι κληρικοὶ νὰ γράψουν ἐδῶ εὐτράπελα γιὰ τὸ ψαλτῆρι. ἀσφαλῶς θὰ ἔχουν καὶ αὐτοὶ ἀπὸ τὴν ἐμπειρία τους νὰ μᾶς διηγηθοῦν κάποια καλόκαρδα ἀστεῖα.

Υποννοείται! :) Να γράψουν εδώ ότι ευτράπελα θέλουν ευχαρίστως... για πιό σοβαρές συζητήσεις άνοιξα το θέμα Ψάλτες για ... ψάλσιμο (τί τραβάνε κάποιοι κληρικοί για να ξελειτουργηθούνε).
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
[Σημείωσις συντονιστοῦ]
Κάποια μηνύματα ποὺ ἐγράφησαν σήμερα 8/9/2008 γιὰ τὴν εἰς ἀναγνώστην χειροθεσίαν τοῦ μέλους Μιχάλη Μαμάη μετεφέρθησαν σὲ νέο θέμα ἐδῶ, τὸ ὁποῖο πρῶτος ἄνοιξε ὁ π. Μάξιμος μὲ τὴν ἐπισήμανσι ὅτι ἡ ἀνακοίνωσις αὐτὴ δὲν ταιριάζει στὰ εὐτράπελα. γι᾿ αὐτὸ εὐχαριστῶ καὶ δημοσίως τὸν π. Μάξιμο γιὰ τὶς καίριες ὑποδείξεις του καὶ τὴν βοήθειά του (καὶ) στὸ ἔργο τῶν συντονιστῶν.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ανοίγω αυτό το θέμα επειδή κατά καιρούς συμβαίνουν αρκετές αστείες καταστάσεις στην εκκλησία!

Σήμερα πήγα σε ένα χωριό για ένα μνημόσυνο. Ο ιερέας διάβασε εγκύκλιο της μητρόπολης για την ιεραποστολή και στο τέλος για να εξηγήσει στους χωριανούς τι είναι η ιεραποστολή λέει αυτό το σχόλιο με ακριβώς αυτές τις λέξεις και τίποτα άλλο: "Ιεραποστολή είναι αυτό με τους μαύρους που βλέπουμε στην τηλεόραση"! Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. :) :) :)

Δυστυχώς, δεν συμβαίνουν μόνο τέτοια. Συμβαίνουν πολλά και διαφορετικά. Αναφέρω προσωρινά ένα : Πήγα να δοκιμαστώ κάποτε σε μεγάλη Εκκλησία των Αθηνών. Προϊστάμενος ένας 28χρονος περίπου Αρχιμανδρίτης. Στο Αντίδωρο, έβαλα μερικούς στίχους Πολυέλεο και Κράτημα. Ο Αρχιμανδρίτρης που μοίραζε το Αντίδωρο, μόλις άκουσε το " Τεριρέμ"γύρισε και μου φώναξε : "Τι τα θέλετε αυτά ; Αυτά είναι Τούρκικα κατάλοιπα". Πολλοί Κωνσταντινουπολίτες που είχαν έλθει να με ακούσουν, γύρισαν και με κοίταξαν θορυβημένοι. Εγώ απλώς σταμάτησα να ψάλλω και απάντησα στον Αρχιμανδρίτη, ότι κατάλοιπα έχει μέσα το κεφάλι του και ότι όταν γράφονταν και ψάλλονταν τα Κρατήματα, οι Τούρκοι δεν υπήρχαν ούτε σαν Κράτος, αλλά ούτε και σαν Λαός. Με αγριοκοίταξε και μου είπε αυστηρά : " Καλά θα τα πούμε στο γραφείο". Η απάντησή μου ; Μην κόβεσαι παπούλη, για τί δεν θα υπάρξει συζήτηση στο γραφείο. Σε απολύω από τώρα, γιατί είσαι ανάξιος να συνεργαστείς μαζί μου.
Εάν σας ενδιαφ΄'ερουν τέτοιου είδους επισόδια, έπεται συνέχεια. Όρεξη νά' χετε.
 

sokratis_daligkaros

Νέο μέλος
Συνεχίζω στα ευτραπελα αφου βλέπω ότι σας αρέσουν.Ο ιδιος ψάλτης από την πρηγούμενη φορα που σας είπα (ο ιδιορυθμος κ οξυθημος).
Πάει σε ένα χωριό να ψάλλει σε πανηγύρι και πάνε οι επίτροποι στο αναλόγιο να του πουν αν χρειάζεται κάτι.Τους λέει το λοιπόν αυτός ότι θέλει να του φέρουν το ορολόγιον (το ορολογιον το μέγα εννοούσε.)Φεύγει ο επίτροποσ πάει στο παγκάρι το λέει στουσ άλλους επιτρόπουσ να ψάχνουν να βρούν όλοι μαζί τι να θέλει ο ψάλτης τους.Οπότε πετάγεται ένας προσκυνητής από το πουθενα που άκουσε την συζήτηση κ πάει ξεκρεμάει ένα μεγάλο ρολόι τύχου που είχαν (ξέρεται αυτά με το εκρεμές).Το βάζει στην πλάτη φωνάζει κ κανα δυο ακόμα να τον βοηθήσουν κ καταχαρούμενοι το παν στον δεξιό αναλόγιο να το παραδώσουν.Μώλις το βλέπει ο ψάλτης τρελάθηκε.Μη χάντοντας το χιουμορ του τους λέει "Ορε την είναι τούτο?Το βιβλίο το ορολόγιον θέλω.Αλλά μια κ το φέρατε αφήστε το να με κάνει παρέα."Το τι έγινε δεν περιγράφεται...
___________________________
φοβερός-πεθανα-στο-γελιο
 

George

Ιεροψάλτης
Αν και νέο μέλος εδώ θα ήθελα να πω και εγώ ένα από τα δικά μου περιστατικά στον Ναό που ήμουνα κάποτε Ψάλτης.

Πριν αρκετά χρόνια ήμουνα Λαμπαδάριος με πρωτοψάλτη έναν άνθρωπο περίπου 60+ ετών. Ζήτησε αύξηση του μισθού του αλλά δεν έγινε αποδεκτό το αίτημά του και έτσι παραιτήθηκε από την ενορία ως πρωτοψάλτης. Αυτόματα από Λαμπαδάριος εγώ έγινα πρωτοψάλτης (σε ηλικία περίπου 16 ετών) μιας και δεν υπήρχε κανείς να πάρει την θέση του.
Μετά από 2 μήνες μία Κυριακή μπαίνω στον Ναό και βλέπω τον 60αρι αυτόν άνθρωπο να κάθετε στο δεξί αναλόγιο σε θέση βοηθού, εγώ σαν να μην συμβαίνει τίποτα πήρα την θέση μου ως πρωτοψάλτης, μόλις με είδε να ανεβαίνω στην θέση αυτή με ρώτησε "τί κανεις εκεί?" του απαντώ "εσύ παραιτήθηκες και πήρα την θέση αυτή" το μόνο που είπε ειναι ένα "καλάαααα".
Η Θ. Λειτουργία έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα.
Την επομένη Κυριακή βλέπω ότι πάλι ήτανε στην ίδια θέση, ανεβαίνω και πάλι στην θέση του πρωτοψάλτη, αυτή τη φορά δεν είπε τίποτα και αρχίσαμε τον Όρθρο.
Κάπου στους Κανόνες βλέπω να μπαίνει στον Ναό ο Πρωτοσύγγελος της Μητροπόλεώς μας (Υπόψιν ότι είναι φίλος με τον παλιό πρωτοψάλτη) και με σταματάει, μου λέει να κατέβω από την θέση μου, δεν το κάνω και απλά τον ρωτάω "γιατί?", απάντηση "να ανέβει ο Κωστακις (το όνομα του άλλου ψάλτη) και μετά την Θ. Λειτουργία τα λέμε" του λέω "θα συνεχίσουμε με εμένα πρωτο ψάλτη και μετά την Θ. Λειτουργία τα λέμε" μου λέει ενα ξερό "όχι" και μπαίνει στο Ι. Βήμα. Συζητάει με τον Ιερέα, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι του είπε "βγες και κατέβασέ τον απο το ψαλτήριο μην σε στείλω σε κανα χωριό με 10 σπίτια", ο Ιερέας βγήκε στην Ωραία Πύλη και μου ζήτησε να κατέβω απο το αναλόγιο, το οποίο δεν έπραξα, του απάντησα "τον φοβάσαι? επειδή σου είπε ότι θα σε στείλει σε κανα χωριό με 10 σπίτια? να βγει και να με κατεβάσει ο ίδιος αν μπορεί" (Υπόψιν ότι αν και καλοκαίρι κόσμος έμπαινε στον Ναό και απορούσε γιατί δεν λειτουργούσε ο Ναός), ο Πρωτοσύγγελος βγήκε στην Ωραία Πύλη προσπαθόντας να με πείσει να κατέβω, μου έλεγε συνεχός να κατέβω να ανέβει στο αναλόγιο ο "Κωστάκις" και μετά θα μιλούσαμε, η απάντησή μου πάντα ήτανε να κατσω εγώ και μετά τα λεγαμε, αλλά επέμενε, του λεώ "επειδή είσαι φίλος με τον Κωστάκι?" απάντηση "εγώ είμαι φίλος με όλους τους ψάλτες", εγώ, "το βλέπω" και πήγε πάλι στο Ι. Βήμα.
Βλέπω ότι ο ένας επίτροπος του Ναού πάει μέσα στο Ι. Βήμα και σε 1 λεπτό βγαίνει και πάλι (εγώ απλά κάθμαι στο αναλόγιο).
Πέρασε περίπου μισή ώρα και τίποτα δεν γίνεται.
Βλέπω 2 αστυνομικούς να μπαίνουν στον Ναό, ο ένας με στολή και ο άλλος με πολιτικά και τους 2 τους γνώριζα, πηγαίνουν στο Ι. Βήμα.
Σε λίγα λεπτά έρχονται και οι 2 στο αναλόγιο και προσπαθούνε προφορικά να με πείσουν να κατέβω, τους είπα ότι δεν έχουν καμία δουλειά μεσα στον Ναό και ότι εαν παρέβει κάποιον νόμο να με περιμένουν έξω. Αυτοί συνέχισαν να προσπαθούνε να με κατεβάσουνε από το αναλόγιο, μετά από κάποιες υποσχέσεις που μου έδωσαν (ότι θα κάνουν αναφορά για το συμβάν στην Μητρόπολη και άλλα πολλα) και επειδή τους ήξερα κατέβηκα και πήγα στο αριστερό αναλόγιο, σαν να μην συνέβει τίποτα ο Κωστακις ανέβηκε στο αναλόγιο και συνέχισε την ακολουθία του Όρθρου.
Εγώ από τα νεύρα μου δεν μπορούσα πλέον να παραμείνω εκεί και βγήκα έξω από τον Ναό όπου είδα κάτι που δεν το περίμενα με τίποτα. Όλοι οι πιστοί είχανε βγει από τον Ναό και μάλωναν με τους αστυνομικούς γιατί με κατέβασαν από το αναλόγιο και επειδή δεν είχανε καμία δουλειά να μπούνε στον Ναό και να κάνουνε το παραμικρο.

Το θέμα συνεχίστηκε και στην Μητρόπολη.... θα σας τα πω κάποια άλλη στιγμή.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Πολύ ενδιαφέρον με χροιά αστυνομικού ρεπορτάζ.... αναμένουμε τη συνέχεια... :D
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Πολύ ενδιαφέρον με χροιά αστυνομικού ρεπορτάζ.... αναμένουμε τη συνέχεια... :D

Σούπερ! Προτείνω εκτός από τα "ευτράπελα" να φτιάξουμε και τα "Μυστήρια (αστυνομικές υποθέσεις με ψάλτες)" :D:D:D
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αν και νέο μέλος εδώ θα ήθελα να πω και εγώ ένα από τα δικά μου περιστατικά στον Ναό που ήμουνα κάποτε Ψάλτης.

Πριν αρκετά χρόνια ήμουνα Λαμπαδάριος με πρωτοψάλτη έναν άνθρωπο περίπου 60+ ετών. Ζήτησε αύξηση του μισθού του αλλά δεν έγινε αποδεκτό το αίτημά του και έτσι παραιτήθηκε από την ενορία ως πρωτοψάλτης. Αυτόματα από Λαμπαδάριος εγώ έγινα πρωτοψάλτης (σε ηλικία περίπου 16 ετών) μιας και δεν υπήρχε κανείς να πάρει την θέση του.
Μετά από 2 μήνες μία Κυριακή μπαίνω στον Ναό και βλέπω τον 60αρι αυτόν άνθρωπο να κάθετε στο δεξί αναλόγιο σε θέση βοηθού, εγώ σαν να μην συμβαίνει τίποτα πήρα την θέση μου ως πρωτοψάλτης, μόλις με είδε να ανεβαίνω στην θέση αυτή με ρώτησε "τί κανεις εκεί?" του απαντώ "εσύ παραιτήθηκες και πήρα την θέση αυτή" το μόνο που είπε ειναι ένα "καλάαααα".
Η Θ. Λειτουργία έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα.
Την επομένη Κυριακή βλέπω ότι πάλι ήτανε στην ίδια θέση, ανεβαίνω και πάλι στην θέση του πρωτοψάλτη, αυτή τη φορά δεν είπε τίποτα και αρχίσαμε τον Όρθρο.
Κάπου στους Κανόνες βλέπω να μπαίνει στον Ναό ο Πρωτοσύγγελος της Μητροπόλεώς μας (Υπόψιν ότι είναι φίλος με τον παλιό πρωτοψάλτη) και με σταματάει, μου λέει να κατέβω από την θέση μου, δεν το κάνω και απλά τον ρωτάω "γιατί?", απάντηση "να ανέβει ο Κωστακις (το όνομα του άλλου ψάλτη) και μετά την Θ. Λειτουργία τα λέμε" του λέω "θα συνεχίσουμε με εμένα πρωτο ψάλτη και μετά την Θ. Λειτουργία τα λέμε" μου λέει ενα ξερό "όχι" και μπαίνει στο Ι. Βήμα. Συζητάει με τον Ιερέα, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι του είπε "βγες και κατέβασέ τον απο το ψαλτήριο μην σε στείλω σε κανα χωριό με 10 σπίτια", ο Ιερέας βγήκε στην Ωραία Πύλη και μου ζήτησε να κατέβω απο το αναλόγιο, το οποίο δεν έπραξα, του απάντησα "τον φοβάσαι? επειδή σου είπε ότι θα σε στείλει σε κανα χωριό με 10 σπίτια? να βγει και να με κατεβάσει ο ίδιος αν μπορεί" (Υπόψιν ότι αν και καλοκαίρι κόσμος έμπαινε στον Ναό και απορούσε γιατί δεν λειτουργούσε ο Ναός), ο Πρωτοσύγγελος βγήκε στην Ωραία Πύλη προσπαθόντας να με πείσει να κατέβω, μου έλεγε συνεχός να κατέβω να ανέβει στο αναλόγιο ο "Κωστάκις" και μετά θα μιλούσαμε, η απάντησή μου πάντα ήτανε να κατσω εγώ και μετά τα λεγαμε, αλλά επέμενε, του λεώ "επειδή είσαι φίλος με τον Κωστάκι?" απάντηση "εγώ είμαι φίλος με όλους τους ψάλτες", εγώ, "το βλέπω" και πήγε πάλι στο Ι. Βήμα.
Βλέπω ότι ο ένας επίτροπος του Ναού πάει μέσα στο Ι. Βήμα και σε 1 λεπτό βγαίνει και πάλι (εγώ απλά κάθμαι στο αναλόγιο).
Πέρασε περίπου μισή ώρα και τίποτα δεν γίνεται.
Βλέπω 2 αστυνομικούς να μπαίνουν στον Ναό, ο ένας με στολή και ο άλλος με πολιτικά και τους 2 τους γνώριζα, πηγαίνουν στο Ι. Βήμα.
Σε λίγα λεπτά έρχονται και οι 2 στο αναλόγιο και προσπαθούνε προφορικά να με πείσουν να κατέβω, τους είπα ότι δεν έχουν καμία δουλειά μεσα στον Ναό και ότι εαν παρέβει κάποιον νόμο να με περιμένουν έξω. Αυτοί συνέχισαν να προσπαθούνε να με κατεβάσουνε από το αναλόγιο, μετά από κάποιες υποσχέσεις που μου έδωσαν (ότι θα κάνουν αναφορά για το συμβάν στην Μητρόπολη και άλλα πολλα) και επειδή τους ήξερα κατέβηκα και πήγα στο αριστερό αναλόγιο, σαν να μην συνέβει τίποτα ο Κωστακις ανέβηκε στο αναλόγιο και συνέχισε την ακολουθία του Όρθρου.
Εγώ από τα νεύρα μου δεν μπορούσα πλέον να παραμείνω εκεί και βγήκα έξω από τον Ναό όπου είδα κάτι που δεν το περίμενα με τίποτα. Όλοι οι πιστοί είχανε βγει από τον Ναό και μάλωναν με τους αστυνομικούς γιατί με κατέβασαν από το αναλόγιο και επειδή δεν είχανε καμία δουλειά να μπούνε στον Ναό και να κάνουνε το παραμικρο.

Το θέμα συνεχίστηκε και στην Μητρόπολη.... θα σας τα πω κάποια άλλη στιγμή.

Φίλε Γιώργο, το περιστατικό που μας αναφέρεις δεν είναι καθόλου αστείο ούτε ευτράπελο. είναι παρα πολύ σοβαρό κ απτεται των δικαιωμάτων κ της αξιοπρέπειας του ψάλτη.
έχω, όμως την εξής απορία: όταν παραιτήθηκε ο Δ. ψάλτης, εσύ εκτελούσες χρέη Δεξιού ψάλτη μεχρι να βρούν άλλον, ή σε τοποθέτησε το εκκλησιαστικό συμβούλιο Δεξιό ψάλτη;;
αν συνέβη το πρώτο, έπρεπε να υπακούσεις στον προϊστάμενο.
αν συνέβη το δεύτερο, πολύ κακώς έγινε ό,τι έγινε σε βάρος σου κ μάλιστα παρουσία πιστών κατά τη διάρκεια της Λειτουργίας.
ΥΓ: υπάρχει κ η συναδελφική αλληλεγγύη που λέει να μην πας να υφαρπάξεις τη θέση του συναδέλφου τη στιγμή που αγωνίζεται για κάτι καλύτερο....
δε θέλω να πιστευω ότι συνεβη κάτι τέτοιο.........
 
Last edited:

George

Ιεροψάλτης
Φίλε Γιώργο, το περιστατικό που μας αναφέρεις δεν είναι καθόλου αστείο ούτε ευτράπελο. είναι παρα πολύ σοβαρό κ απτεται των δικαιωμάτων κ της αξιοπρέπειας του ψάλτη.
έχω, όμως την εξής απορία: όταν παραιτήθηκε ο Δ. ψάλτης, εσύ εκτελούσες χρέη Δεξιού ψάλτη μεχρι να βρούν άλλον, ή σε τοποθέτησε το εκκλησιαστικό συμβούλιο Δεξιό ψάλτη;;
αν συνέβη το πρώτο, έπρεπε να υπακούσεις στον προϊστάμενο.
αν συνέβη το δεύτερο, πολύ κακώς έγινε ό,τι έγινε σε βάρος σου κ μάλιστα παρουσία πιστών κατά τη διάρκεια της Λειτουργίας.
ΥΓ: υπάρχει κ η συναδελφική αλληλεγγύη που λέει να μην πας να υφαρπάξεις τη θέση του συναδέλφου τη στιγμή που αγωνίζεται για κάτι καλύτερο....
δε θέλω να πιστευω ότι συνεβη κάτι τέτοιο.........

Όταν παραιτήθηκε ο ψάλτης με τοποθέτησε σαν δεξιό ψάλτη το Εκκλησιαστικό συμβούλιο και δεν πήγα μόνος, το θέμα είναι ότι ο άλλος που έφυγε όπως προείπα είναι καλός φίλος με τον προωτοσύγγελο και ο Ιερέας μας τον φοβότανε, όχι όμως και εγώ. Χωρίς να θέλω να πω κάτι για εμένα εγώ ήμουν και είμαι ποιο καλήφωνος από αυτόν. Δεν υπήρχε αλλά και δεν υπάρχει ακόμα και τώρα κάποιος καλύτερος που θα μπορούσε να πάρει την θέση μου. Μετά την παραίτησή μου μετά από αρκετά χρόνια για προσωπικούς λόγους, έβαλαν στην θέση μου κάποιον από την πόλη της Νάουσας καλήφωνος και μουσικός, πάνω από όλα νέος.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Σε ρώτησα, γιατί καμιά φορά οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές κ δημιουργούνται παρερμηνείες......
 
Status
Not open for further replies.
Top