Ψάλτης για τα χρήματα = επαγγελματίας;

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Θα απαντήσω μόνο στο σχόλιο που θεωρώ ότι με συμπεριλαμβάνει. Το θέμα που δημιουργήσατε

κύριε Θανασάκη, θεωρώ ότι υποτιμά τη δουλειά μου και είναι απαράδεκτο. Αν δεν θέλετε να

ακούσετε αντίθετη άποψη, αλλά μόνο φιλοφρονήσεις, εισηγηθείτε τους διαχειριστές

να λάβουν μέτρα, πράγμα αδύνατον, εφόσον δεν έχω παραβεί και σέβομαι τους

κανονισμούς που διέπουν το forum, ενώ τα σχόλιά μου είναι εντός θέματος

(ως επί το πλείστον). Ως εκ τούτου, θα παίζω με τα κουβαδάκια μου σε όποιο θέμα θέλω,

υποδείξεις δε, να κάνετε εκεί που σας παίρνει.

Αυτά βλέπουν οι εργοδότες μας και μας κόβουν λεφτά και βάζουν παπούδες όταν φεύγουμε απογοητευμένοι...

Όταν όμως θα μείνουν οι εκκλησίες με πέντε συνταξιούχους (μαζί με παπά ψάλτη και νεωκόρο)

θα αναζητήσουν πάλι τους "καλλιτέχνες" που στόλιζαν τις ακολουθίες και

προσέφεραν με ωραιότατο μέλι το φάρμακο των ύμνων

Πρωτον στο μηνυμα μου αναφερθηκα γενικα κ οχι συγκεκριμενα σε εσας ακριβως επειδη τα σχολια σας ηταν εντος θεματος.Υπαρχει κ αλλος χρηστης εδω ο οποιος εγραψε "δεν εχετε αλλη δουλεια να κανετε"? με συγχωρειτε αλλα αυτο μας προσβαλλει εμας που συμμετεχουμε στο θεμα.Σε τετοια σχολια αναφερθηκα.Δευτερον πολυ ομορφο το μηνυμα σας αλλα νομιζω πως ΔΕΝ εχετε καταλαβει το θεμα που συζητουμε κ που εθιξα εγω αρχικα.Για πειτε μου μιας κ μου μιλησατε σε τετοιο υφος ΤΙ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΟΥΜΕ σε αυτην την ενοτητα?
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Πρωτον στο μηνυμα μου αναφερθηκα γενικα κ οχι συγκεκριμενα σε εσας ακριβως επειδη τα σχολια σας ηταν εντος θεματος.Υπαρχει κ αλλος χρηστης εδω ο οποιος εγραψε "δεν εχετε αλλη δουλεια να κανετε"? με συγχωρειτε αλλα αυτο μας προσβαλλει εμας που συμμετεχουμε στο θεμα.Σε τετοια σχολια αναφερθηκα.Δευτερον πολυ ομορφο το μηνυμα σας αλλα νομιζω πως ΔΕΝ εχετε καταλαβει το θεμα που συζητουμε κ που εθιξα εγω αρχικα.Για πειτε μου μιας κ μου μιλησατε σε τετοιο υφος ΤΙ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΟΥΜΕ σε αυτην την ενοτητα?

α) Εάν δεν συμπεριλαμβάνομαι στο υπ' αριθμόν 76 μήνυμά σας, τότε ζητώ συγνώμη και ανακαλώ.

β) Το θέμα σας είναι ολίγον ασαφές, εξ' ού και τα μηνύματα εξηγήσεων και

επεξηγήσεων που αναγκαστήκατε να δώσετε ήδη από τη δημιουργία του θέματος

στους συναδέλφους που απάντησαν.

Οπότε για να είμαι μέσα, σχολίασα, κατά πρώτον, το θέμα της αμοιβής, και κατά δεύτερον

το θέμα των πνευματικών υποχρεώσεων των ψαλτών, το οποίο θεωρώ ότι

είναι αυστηρώς, προσωπικό τους/μας θέμα και όχι του ψαλτολογίου και του όποιου ψαλτολογίου.

Εκτός και αν απλά θέλετε να επισημάνετε, ότι σαν ψάλτες πρέπει να προσέχουμε

την πνευματική μας ζωή. Ε, καλά, αυτό είναι αυτονόητο, κάθε Χριστιανός πρέπει,

αν θέλει να λέγεται Χριστιανός, είτε είναι λαϊκός, είτε ψάλτης, είτε παπάς είτε δεσπότης.

Επίσης, σχόλια του τύπου "ψάλλει και το μάτι λιγουρεύεται το ντεκολτέ της κουμπάρας

και δεν τα μπορώ αυτά τα υποκριτικά" είναι καθαρά κατινίστικα (ασχέτως αν

είναι σωστά ή όχι) και μόνο άξια γέλωτος.

Αυτό όμως είναι θέμα του Πνευματικολογίου...

Αν πάλι κάτι δεν έπιασα, παρακαλώ, αν έχετε τη διάθεση, εξηγήστε με.
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Με δυο ερωτησεις θα απαντησω.Πιστευετε οτι ο ψαλτης θα πρεπει να εχει ως πρωτο κριτηριο επιλογης αναλογιου το χρημα? Προσωπικα εγω το θεωρω σημαντικο παραγοντα το χρημα αλλα οχι πρωτευων.Δευτερον θα συστηνατε σε ενα νεο παιδι να γινει ψαλτης για να ζησει? Δηλαδη θα του προσφερε επαγγελματικη αποκατασταση κ θα τον εκανε ευπορο το αναλογιο? Με αυτα τα ερωτηματα εχει προσανατολιστει η συζητηση.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Για την 1η παράθεση απαντώ με ένα:
"Ε;"Βασικά στο σχολείο,αν πήγατε,πρέπει να σασταν το παιδάκι που πάντα στην έκθεση και στη λογοτεχνια του βαζανε κάτω από τη βάση επειδή άλλο του ζητάγανε και αλλα απάνταγε, κοινώς έβγαινε εκτός θέματος,ή ακόμα,απάνταγε με την ερώτηση που του καναν γιατί δεν ήξερε την απάντηση χωρίς ποτέ να βάζει το όνομα του για να μην τον καταλάβει και η δασκάλα..χ:D...Κουσούρι το οποίο σας έχει μείνει ακόμα ε;
Όσον αφορά τη 2η παράθεση, πάλι εκτός θέματος;!Πείτε μου που σας μίλησε ο συνάδελφος για στυλάκι;Ο Κος σχολίασε κατάσταση που επικρατεί και όχι τη στάση των ατόμων και την συμπεριφορά.Μεγάλο πρόβλημα το να γράφεις στα ελληνικά και να μην ξέρεις τι.
Στην τριτη παράθεση,και τούμπαλιν εκτός θέματος..
Στην Τετάρτη παράθεση.."ναι κατοικίδιε"!
Επαγωγικα σκεπτόμενοι, είδατε για ποιον βούρκο σας μιλάει..;Κατοικίδιε, ψηλά κοιτάζουμε όταν μας δείχνουν πάνω..όχι το δάχτυλο..

Παρακαλώ πρωτού σχολιάσετε την γραφική μου συμπεριφορά ως αναιδή σας παραπεμπω στο να διαβαζετε σχολαστικά διαφορα σχόλια,όπως του κατοικίδιου , καλή ώρα, καθώς και ανερτημένα βιντεάκια του τύπου terminator..
Άτομο το οποίο χειροκροτάτε.
Ευχαριστώ αγαπητέ.

Ἄντε πάλι, κι ἄλλος κα(η)μένος γιὰ ... ἐπιμόρφωση πέραν τῆς ... παραμόρφωσης.

Τὶ γίνεται ρὲ παιδιὰ, ὅλοι οἱ ... κα(η)μένοι σὲ μένα θὰ τυχαίνουν;
Δὲν πειράζει, ἄς ἐτοιμάσουμε ποπκορν, θὰ ... περάσουμε καλά. Κι ὅτι εἶχα ἀρχίσει νὰ ... ξενερώνω.

Καιρὸς νὰ ... ξεμουδιάσουμε λίγο μὲ τὴ νέα ... περίπτωση ποὺ μοῦ 'τυχε :rolleyes:

ΥΓ. Ἐλπίζω νὰ μὴν πρόκειται γιὰ διπλοεγγραφὴ βέβαια καὶ μοῦ χαλάσει ... ὁ καυγάς:p

 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Με δυο ερωτησεις θα απαντησω.Πιστευετε οτι ο ψαλτης θα πρεπει να εχει ως πρωτο κριτηριο επιλογης αναλογιου το χρημα?

Πρέπει να εννοήσουμε ποιον καλούμε ψάλτη. Εάν καλούμε αυτόν που αρέσκεται

στο να ψάλλει περιστασιακά χωρίς υποχρεώσεις, σε αναλόγια φίλων, γνωστών, του δασκάλου του, κτλ

τότε όχι, πρώτο κριτήριο είναι το μεράκι του.

Εάν καλούμε αυτόν που αναλαμβάνει υποχρέωση σε συγκεκριμένο ναό, τότε

στα βασικά κριτήρια (μαζί με το κλίμα συνεργασίας κ.ο.κ.) ναι είναι και το χρήμα.

Εγώ προσωπικά, πριν πάω να δοκιμαστώ, λέω "και πόσα δίνετε;". Πριν μάθω κάτι άλλο.

Το τερπνόν μετά του ωφελίμου όπως πολύ σωστά προεπεσήμανε συνάδελφος.

Δευτερον θα συστηνατε σε ενα νεο παιδι να γινει ψαλτης για να ζησει? Δηλαδη θα του προσφερε επαγγελματικη αποκατασταση κ θα τον εκανε ευπορο το αναλογιο?

Όχι. Ποτέ. Το αναλόγιο όμως, μπορεί να μην σε κάνει εύπορο, σε δίνει όμως μια

βοήθεια σημαντική. Αν το νέο παιδί έχει τη κλίση και το μεράκι, θα το ενθάρρυνα,

λέγοντάς τον ότι μπορεί να βγάζει ένα καλό χαρτζηλίκι ταυτόχρονα.

Το θέμα όμως είναι ότι δεν μπορείς να είσαι πάντα σε μεράκι να ψάλλεις, στον ναό

όμως που ανέλαβες, υποχρεούσαι να πηγαίνεις. Όταν σηκώνομαι για καθημερινές

6.15, παρότι πτώμα από τη δουλειά, δεν το κάνω από μεράκι ή από πίστη, αλλά για τα λεφτά.

Πιστός μπορώ να είμαι και στο σπίτι μου στις 9.00 και να μετράω κομποσχοίνια...
 

Maiclaren

Κατσίκα Άσπρη
Επιτρέψτε μου Κε Παναγιώτη,
Κε Θανάσση, θεωρώ πως ένας ανθρωπος που επιθυμεί να ασχοληθεί με τη βυζαντινή μουσική σαφώς και δεν πρέπει να έχει, απόλυτα, σαν ορόσημο ή κίνητρο το χρήμα για να σταθει άξια στο αναλόγιο. Καταρχήν,θεωρώ πως ουδείς, ίσως, πετυχημένος ψάλτης δεν έφτασε ψηλα με βασική του επιθυμία το χρήμα.Αντίθετα, επειδή αγαπούσε αρχικά, είτε τη μουσική πλευρά της βυζαντινής μουσικής είτε ΚΑΙ το ψάλλειν για τον Θεό.
Βέβαια,ο παραπάνω πρόλογος δεν στερεί το δικαίωμα σε έναν είτε άριστο εκτελεστη της βυζαντινής μουσικής είτε καλλίφωνο να αμείβεται για αυτό που πλέον κάνει ευφραίνοντας τα αυτιά μας. Θεωρώ πως το αξίζει.
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Όταν σηκώνομαι για καθημερινές

6.15, παρότι πτώμα από τη δουλειά, δεν το κάνω από μεράκι ή από πίστη, αλλά για τα λεφτά.

Εγω θα ελεγα αντι για τη λεξη "λεφτα" την λεξη "υποχρεωση" ,γιατι την θεωρω πιο ηπια κ μετρημενη.Κ βεβαια δεν μπορει παντοτε να εχει ςορεξει να ψαλλεις οποιαδηποτε ωρα κ στιγμη οποτε αναγκαζεσαι κατα καποιον τροπο να ανεβεις στο αναλογιο λογω της υποχρεωσης που εχεις απεναντι στα χρηματα που παιρνεις κ στον κοσμο.Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.Κατα τα αλλα οι απαντησεις σας με καλυπτουν πληρως.Ειδατε ποσο απλα μπορει να λυθει ενα θεμα χωρις να καταληξουμε καυγα? Απλα το συγκεκριμενο θεμα λογω κ του περιεργου τιτλου που εχει μπορει να οδηγησει κ σε παρεξηγησεις.:)
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Εγω θα ελεγα αντι για τη λεξη "λεφτα" την λεξη "υποχρεωση" ,γιατι την θεωρω πιο ηπια κ μετρημενη.Κ βεβαια δεν μπορει παντοτε να εχει ςορεξει να ψαλλεις οποιαδηποτε ωρα κ στιγμη οποτε αναγκαζεσαι κατα καποιον τροπο να ανεβεις στο αναλογιο λογω της υποχρεωσης που εχεις απεναντι στα χρηματα που παιρνεις κ στον κοσμο.Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.

Ναι, το θέτεις πιο "δικηγορικά":D. Έτσι είναι όμως.

Κατα τα αλλα οι απαντησεις σας με καλυπτουν πληρως.Ειδατε ποσο απλα μπορει να λυθει ενα θεμα χωρις να καταληξουμε καυγα? Απλα το συγκεκριμενο θεμα λογω κ του περιεργου τιτλου που εχει μπορει να οδηγησει κ σε παρεξηγησεις.:)

Μάλλον και τα παιδιά από πάνω, παρεξήγησαν. Α και δεν είναι διπλοεγγεγραμένοι

όπως υποθέτουν κάποιοι "ντεντέκτιβ". Εξάλλου μπορούν να δουν τα ονόματά τους

ο ένας είναι ο αδερφός μου και ο άλλος ο Λιούλιας Μιχάλης και οι δυο

ανερχόμενοι, καλλίφωνοι και πολλά υποσχόμενοι ψάλτες.
 

Maiclaren

Κατσίκα Άσπρη
Κε Θανάση,εκ μέρους μου τουλάχιστον, συγχωρέστε με για την παρεξήγηση, απλούστατα, ομολογουμένως, θα πρεπε να στε πιο σαφείς ώστε να μη δωθεί τροφή σε Κους οι οποίοι βγαίνουν μονίμως εκτός θέματος.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Κε Ηλία, αναφερόμενος σε εσάς, θεωρώντας πως έχετε κατανοήσει απόλυτα τι σας υπονοώ δια μέσου των ανωτέρω βρίσκω φρόνιμο να αποδεχτείτε έστω και αργά το ότι λάθος εκλάβετε τα λεγόμενα του Αλέξιου απλούστατα μην απαντώτας εις αυτό το μήνυμα για να μην μειώσετε άλλο την εικόνα σας και την άποψη μας για την κριτική ικανότις σας.
Παρακαλώ όπως αναφέρεστε σε εμένα αφού πρώτα διαβάσετε κατ'εξακολούθηση αυτό που σας λέει ο Αλέξιος περί βόθρου,διαβάστε για άλλη μια φορα τα δικά σας σχόλια ώστε να καταλάβετε τη σημασία του μηνύματος μου.
Ωπα! Ακομα δεν γραφτηκατε και το παιζετε και συντονιστης τωρα;...:eek:
Τις υποδειξεις σας αλλου,παρακαλω,οχι σ'εμενα!...
 

Maiclaren

Κατσίκα Άσπρη
Αλλά αφού είστε τόσο υπεράνω και δεν έχετε ανάγκη καθοδήγησης και συντονισμού γιατί μου απαντάτε και με ειρωνεύεστε;
 

Maiclaren

Κατσίκα Άσπρη
Επι πρόσθετα, αγαπητέ κε Ηλία, μην εκλαμβανετε,αν θέλετε, την προτροπή μου ως υπόδειξη.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αλλά αφού είστε τόσο υπεράνω και δεν έχετε ανάγκη καθοδήγησης και συντονισμού γιατί μου απαντάτε και με ειρωνεύεστε;

Συντονισμο και καθοδηγηση λαμβανουμε,μονο απο τους κους συντονιστες,τουλαχιστον σ'αυτο το forum.
Για αλλου,δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει...
Τωρα οσο για το θεμα,αν οχι ολες,οι περισσοτερες απο τις αποψεις που εχουν γραφτει,ειναι σεβαστες,σχεδον με καλυπτουν και εμενα,μιας και ο καθενας μας εχει τα δικα του βιωματα στην καθε ενορια,που κατα καιρους εχει εξυπηρετησει.
Αυτα απο μενα:wink:
 

Maiclaren

Κατσίκα Άσπρη
Στην παράθεση που σχολιάσατε..παρακαλώ..πείτε μου τι σας ρωτάω και τι απαντάτε..;Ευχαριστώ.
 
Top