Ψάλτης για τα χρήματα = επαγγελματίας;

domesticus

Lupus non curat numerum ovium


αααααχαχαχαααχααα

Ο αριθμός των μηνυμάτων μου σε σχέση με τον δικό σας αυτό μάλλον δείχνει ότι κάνω...



Ο βούρκος υφίσταται όταν οι ψάλτες σπαταλάνε τον χρόνο τους να τρώγονται και να συζητούν αν δεν πάτησε το μόριο ο δείνα και δεν αιωρήθηκε στο αναλόγιό του μαζί με τους αγγέλους.

Γράφω πολλὰ ἀλλὰ ἀνεβάζω καὶ κάτι πρὸς κοινὸν ὄφελος ἀπὸ τὸν προσωπικὸ μου χρόνο.
Ὅποιος γράφει λίγα καὶ ἀνεβάζει τὸ τίποτα, καλὸ εἶναι νὰ 'ναι πιὸ μετρημένος καὶ νὰ προσέχει ὅταν χαρακτηρίζει βοῦρκο τὴν προσπάθεια πολλῶν μελῶν νὰ μετρήσουν τὴν ψαλτικὴ παλαιοτέρων, ὥστε νὰ μάθουμε οἱ νεότεροι πὼς ἀπέδιδαν καὶ τὸ παραμικρὸ μόριο, μπὰς καὶ ξεστραβωθοῦμε.

Ὅσο γιὰ τὶς αἰωρήσεις ψάξε γιὰ ... ἐλικόπτερο.
 

AlexiosK

Αλέξιος Κούβελος
Γράφω πολλὰ ἀλλὰ ἀνεβάζω καὶ κάτι πρὸς κοινὸν ὄφελος ἀπὸ τὸν προσωπικὸ μου χρόνο.
Ὅποιος γράφει λίγα καὶ ἀνεβάζει τὸ τίποτα, καλὸ εἶναι νὰ 'ναι πιὸ μετρημένος καὶ νὰ προσέχει ὅταν χαρακτηρίζει βοῦρκο τὴν προσπάθεια πολλῶν μελῶν νὰ μετρήσουν τὴν ψαλτικὴ παλαιοτέρων, ὥστε νὰ μάθουμε οἱ νεότεροι πὼς ἀπέδιδαν καὶ τὸ παραμικρὸ μόριο, μπὰς καὶ ξεστραβωθοῦμε.


Καταρχήν, ο αδερφός μου έχει ανεβάσει και ανεβάζει από το κοινό μας αρχείο, άρα έχω ανεβάσει πολύ περισσότερα από ό,τι νομίζετε. Βέβαια δεν ήταν δυνατόν να το γνωρίζετε γι αυτό το προσπερνάω, αλλά και πάλι τι σχέση έχει αυτό με το αν πρέπει να είμαι μετρημένος...
Όσο για τα μόρια. Μπορεί να μου πει κάποιος, πως μέτραγε ο Ναυπλιώτης τα μόρια του δασκάλου του και έμαθε να τα εκτελεί τόσο καλά; Είχε μηχανήματα; Ο Πρίγγος; Ο Στανίτσας μήπως;
Και βούρκο εννοώ, κύριοι, το να ασχολείστε με τα πνευματικά των άλλων, τα λεφτά που παίρνουν, αν έχει ξεκούμπωτο το ράσο και φαίνεται η μπλούζα η ριγέ και το γεγονός ότι κάνατε δάσκαλο τον υπολογιστή και κλείσατε τα αυτιά σας στους πραγματικούς δασκάλους. (όσοι το κάνετε τέλος πάντων)

Την επόμενη φορά να διαβάζετε όλοι σας καλύτερα τι γράφει ο άλλος πριν αρχίσετε τα παλαμάκια.
Πιο λιανά από αυτό δεν μπορώ να τα κάνω...


Ὅσο γιὰ τὶς αἰωρήσεις ψάξε γιὰ ... ἐλικόπτερο.

αλλ' αντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα... ...ανώνυμε...
 

Maiclaren

Κατσίκα Άσπρη
Απόψε στο star channel στις 9.00 με τη Χριστίννα Λαμπίρη..
Αδίστακτος ψάλτης φοράει ξεκούμπωτο ράσο με ριγέ μπλουζάκι από μέσα!
Αίσχος!!
Έτερος ψάλτης έψαλε έναντι άμοιβης επιβαρύνοντας ανελέητα πιστούς και παγκάρι!!
Επίσης,μόνο στο Πάνο Σόμπολο,καταγράφηκε εκτέλεση του "Την γαρ σην Μήτραν",όπου ο ίδιος ψάλτης χάνει τη βάση κατά 3,75 μόρια.Αυτή τη στιγμή ο ψάλτης δράστης διώκεται από το ψαλτολόγιον.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Όσο για τα μόρια. Μπορεί να μου πει κάποιος, πως μέτραγε ο Ναυπλιώτης τα μόρια του δασκάλου του και έμαθε να τα εκτελεί τόσο καλά; Είχε μηχανήματα; Ο Πρίγγος; Ο Στανίτσας μήπως;
Ετσι ειναι.
Επρατταν,το πιο απλο,οπως και οι προκατοχοι τους:
Ακουγαν και μελετουσαν....ακουγαν και μελετουσαν.....:wink:
Τυχαιο που τα διαστηματα τους ηταν,ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ;...:cool:
Ομως,αν δε σας αρεσει το θεμα,γιατι ασχολειστε και δεν μας αφηνετε τους υπολοιπους,που μας αρεσει, να ασχοληθουμε;....
 
Last edited:

Maiclaren

Κατσίκα Άσπρη
Τι διαφορετικό είπε ο Αλέξιος αγαπητέ κύριε Ηλία? Μ'αρέσει που επισημαίνετε τι προείπε και σχολιάζετε σημειώνοντας αυτό που σας είπε!
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Μα αγαπητε μου,ποιος ο λογος να μετρησουν;
Επρατταν,το πιο απλο,οπως και οι προκατοχοι τους:
Ακουγαν και μελετουσαν....ακουγαν και μελετουσαν.....:wink:
Τυχαιο που τα διαστηματα τους ηταν,ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ;...:cool:
Τωρα,αν δε σας αρεσει το θεμα,γιατι ασχολειστε και δεν μας αφηνετε τους υπολοιπους,που μας αρεσει, να ασχοληθουμε;....

Φίλε μου, συγνώμη κι όλας, διαφωνείς συμφωνώντας ή συμφωνείς

διαφωνώντας; Αυτό που λες λέει κι ο Αλέξης, που είναι το δυσνόητο;

Αντιπαραβάλει το πως μαθαίναν οι παλαιοί και τι ψάλτες βγαίναν, με το τι γίνεται

σήμερα μιας και εθίχθει το θέμα. Φυσικά εγώ είμαι ο τελευταίος που πρέπει να μιλάει για ψαλτική αφού

δεν ασχολούμαι να μάθω να ψάλλω ως είθισται, αλλ' ως αρέσκομαι...

Το γεγονός όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα εκφέρω άποψη περί του

δικαιώματός μου να αμείβομαι.

Αν είναι έτσι, να σταματήσουν να αμείβονται οι γιατροί, οι νοσηλευτές, οι καθηγητές

οι ιερείς κτλ.

Δηλαδή επειδή κάνουμε κάτι που μας αρέσει και το μάθαμε επειδή το γουστάραμε

σημαίνει ότι θα πρέπει να το δίνουμε και τσάμπα; Προτιμώ να ψάλλω όλη μέρα

σπίτι μου και να μην έχω υποχρέωση καμία. Και θα εκκλησιάζομαι όπου θέλω και όταν θέλω.

Το αν προσεύχομαι όταν ψάλλω, ή "εκπληρώνω την αμαρτία" είναι θέμα δικό μου και του Θεού.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Με το 1ο σχολιο μου συμφωνω φυσικα και επαυξανω με τον συναδελφο...
Αν σας φαινεται καπως,το τροποποιω κιολας.

''...Ο βούρκος υφίσταται όταν οι ψάλτες σπαταλάνε τον χρόνο τους να τρώγονται και να συζητούν αν δεν πάτησε το μόριο ο δείνα και δεν αιωρήθηκε στο αναλόγιό του μαζί με τους αγγέλους...''

Παναγιωτη και Μaiclaren,εσεις τι καταλαβαινετε απ'αυτο;
Το 2ο σχολιο μου,αφορα αυτη τη φραση...
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Με το 1ο σχολιο μου συμφωνω φυσικα και επαυξανω με τον συναδελφο...
Αν σας φαινεται καπως,το τροποποιω κιολας.

''...Ο βούρκος υφίσταται όταν οι ψάλτες σπαταλάνε τον χρόνο τους να τρώγονται και να συζητούν αν δεν πάτησε το μόριο ο δείνα και δεν αιωρήθηκε στο αναλόγιό του μαζί με τους αγγέλους...''

Παναγιωτη και Μaiclaren,εσεις τι καταλαβαινετε απ'αυτο;
Το 2ο σχολιο μου,αφορα αυτη τη φραση...

Ότι καταπιάνονται από τυχαίες ηχογραφήσεις, αμφιβόλου ποιότητος, είτε χρονολογίας,

είτε τόπου, είτε ηλικίας του ψάλλοντος και χιλίων δυο παραγόντων,

για τη διαμόρφωση συμπερασμάτων περί των διαστημάτων.

Ο κριτής του ερμηνευτή είναι το ίδιο του το αφτί και η αντίληψή του.

Αν τα ακροαστεί σωστά από τον δάσκαλό του, σωστά θα τα πει.

Σε καταλληλότερο θέμα θα πούμε περισσότερα δεν θα ξανα-αναφερθώ για αυτό, εδώ.

Το ότι ανεβαίνουν πολύ ωραίες ηχογραφήσεις και ξεκινά ολόκληρο θέμα

συζήτησης επειδή ανέβηκε μισή και μια φωνή το μάθημα... αστεία πράγματα.

Στο δεύτερο σκέλος, προφανώς, καυτηριάζει τα σχόλια περί πνευματικότητος του ψάλτη.

Τέλος για το ότι ασχολείται με το θέμα που λες, δεν είναι δικαίωμα του καθενός

να εκφράσει την επιδοκιμασία του ή την αποδοκιμασία του για κάτι; Εσύ επί

παραδείγματι (και ο οποιοσδήποτε) γράφεις μόνο σε κάτι που συμφωνείς και σε αρέσει;:wink:
 

Maiclaren

Κατσίκα Άσπρη
Ως νέο μέλος στο ψαλτολόγιο, με τα λιγότερα ίσως μηνύματα, τουλάχιστον στην παρούσα συζήτηση σας,θα ήθελα να προσθέσω ότι σημαντικό σε μια κουβέντα είναι 1)να κατανοούμε τι μας λέει ο άλλος ώστε να αποφεύγεται η επανάληψη "Φουσέκης"(-Συνδέστε με με το Τρίτων.-Τρίτων εδώ,Ά Αθήναι-Ο Ά Αθήναι είσαι;)και 2)να προσπαθούμε να εμβαθύνουμε στο τι μας λέει κάποιος ώστε να μην καταπιανόμαστε από εκ πρώτης ανάγνωσης και εσφαλμένης(!) σε περιόδους/προτάσεις οι οποίες μας δείχνουν την πανσέληνο και εμείς κοιτάμε το δάχτυλο.
Κε Ηλία, αναφερόμενος σε εσάς, θεωρώντας πως έχετε κατανοήσει απόλυτα τι σας υπονοώ δια μέσου των ανωτέρω βρίσκω φρόνιμο να αποδεχτείτε έστω και αργά το ότι λάθος εκλάβετε τα λεγόμενα του Αλέξιου απλούστατα μην απαντώτας εις αυτό το μήνυμα για να μην μειώσετε άλλο την εικόνα σας και την άποψη μας για την κριτική ικανότις σας.
Παρακαλώ όπως αναφέρεστε σε εμένα αφού πρώτα διαβάσετε κατ'εξακολούθηση αυτό που σας λέει ο Αλέξιος περί βόθρου,διαβάστε για άλλη μια φορα τα δικά σας σχόλια ώστε να καταλάβετε τη σημασία του μηνύματος μου.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Όσο για τα μόρια. Μπορεί να μου πει κάποιος, πως μέτραγε ο Ναυπλιώτης τα μόρια του δασκάλου του και έμαθε να τα εκτελεί τόσο καλά; Είχε μηχανήματα; Ο Πρίγγος; Ο Στανίτσας μήπως;
Διάβασε λίγο περισσότερο τὰ σχετικὰ θέματα καὶ θὰ μάθεις πὼς ἔμαθαν ...

Και βούρκο εννοώ, κύριοι, το να ασχολείστε με τα πνευματικά των άλλων, τα λεφτά που παίρνουν, αν έχει ξεκούμπωτο το ράσο και φαίνεται η μπλούζα η ριγέ και το γεγονός ότι κάνατε δάσκαλο τον υπολογιστή και κλείσατε τα αυτιά σας στους πραγματικούς δασκάλους. (όσοι το κάνετε τέλος πάντων)

Κὰι βεβαίως ἀσχολούμαστε συνάδελφε, ὥστε νὰ γνωρίζουμε ὅλοι τὶ παίζει στὸ συνάφι, τὶ ὀφείλουμε ν' ἀποφεύγουμε καὶ ποιὲς συμπεριφορὲς ἐνοχλοῦν. Ἄμα δὲν σ' ἀρέσει τὸ στυλάκι τὸ ... κουβαδάκι σου καὶ σ' ἄλλο ... θεματάκι ...:cool:

Την επόμενη φορά να διαβάζετε όλοι σας καλύτερα τι γράφει ο άλλος πριν αρχίσετε τα παλαμάκια.

Καταλάβαμε τὶ ενόχλησε ...:rolleyes:
Πιο λιανά από αυτό δεν μπορώ να τα κάνω...

αλλ' αντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα... ...ανώνυμε...

Τὰ περι ἀνωνυμίας τώρα, περσινὰ ξινὰ σταφύλια, ἐπώνυμε ...:rolleyes:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... βρίσκω φρόνιμο να αποδεχτείτε έστω και αργά το ότι λάθος εκλάβετε τα λεγόμενα του Αλέξιου απλούστατα μην απαντώτας εις αυτό το μήνυμα για να μην μειώσετε άλλο την εικόνα σας και την άποψη μας για την κριτική ικανότις σας....
Εμείς που διαβάζουμε αυτά τα μηνύματα, τι συμπέρασμα να βγάλουμε για την ειλικρινή (;) διάθεσή σου να συνδιαλεχθείς με τους άλλους; Ότι αυτό γίνεται με προσβολές και υποτιμητικά σχόλια;
... Παρακαλώ όπως αναφέρεστε σε εμένα αφού πρώτα διαβάσετε κατ'εξακολούθηση ...
.... δηλαδή τώρα οι σχολιασμοί θα γίνονται κατόπιν υποδείξεων και αδείας, από τον ...προϊστάμενο.

Όταν μιλάει μάλιστα ένα ...
... νέο μέλος στο ψαλτολόγιο, με τα λιγότερα ίσως μηνύματα, τουλάχιστον στην παρούσα συζήτηση σας,...
 

Maiclaren

Κατσίκα Άσπρη
Για την 1η παράθεση απαντώ με ένα:
"Ε;"Βασικά στο σχολείο,αν πήγατε,πρέπει να σασταν το παιδάκι που πάντα στην έκθεση και στη λογοτεχνια του βαζανε κάτω από τη βάση επειδή άλλο του ζητάγανε και αλλα απάνταγε, κοινώς έβγαινε εκτός θέματος,ή ακόμα,απάνταγε με την ερώτηση που του καναν γιατί δεν ήξερε την απάντηση χωρίς ποτέ να βάζει το όνομα του για να μην τον καταλάβει και η δασκάλα..χ:D...Κουσούρι το οποίο σας έχει μείνει ακόμα ε;
Όσον αφορά τη 2η παράθεση, πάλι εκτός θέματος;!Πείτε μου που σας μίλησε ο συνάδελφος για στυλάκι;Ο Κος σχολίασε κατάσταση που επικρατεί και όχι τη στάση των ατόμων και την συμπεριφορά.Μεγάλο πρόβλημα το να γράφεις στα ελληνικά και να μην ξέρεις τι.
Στην τριτη παράθεση,και τούμπαλιν εκτός θέματος..
Στην Τετάρτη παράθεση.."ναι κατοικίδιε"!
Επαγωγικα σκεπτόμενοι, είδατε για ποιον βούρκο σας μιλάει..;Κατοικίδιε, ψηλά κοιτάζουμε όταν μας δείχνουν πάνω..όχι το δάχτυλο..
 

Maiclaren

Κατσίκα Άσπρη
Και εσείς συμμαθητής του Domesticus..;Όταν στο διαγωνισμα λογοτεχνίας ο κατοικίδιος έγραφε "δεν ξέρω την απάντηση" εσείς απανταγατε με το "ούτε και εγω";;Χαχαχα!
Ο μαζοχισμός του να πηγαίνω με το κύμα που χει φύκια και βούρκο και όχι του να προσπαθώ να ανέβω στη βάρκα..χαχαχα!Ωραίος!!
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Και εσείς συμμαθητής του Domesticus..;Όταν στο διαγωνισμα λογοτεχνίας ο κατοικίδιος έγραφε "δεν ξέρω την απάντηση" εσείς απανταγατε με το "ούτε και εγω";;Χαχαχα!
Ο μαζοχισμός του να πηγαίνω με το κύμα που χει φύκια και βούρκο και όχι του να προσπαθώ να ανέβω στη βάρκα..χαχαχα!Ωραίος!!

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι ασχολειστε με το θεμα ενω εχετε σκοπο να δημιουργησετε ενταση,αντιπαραθεση κ προσβολες σε αλλα μελη.Αυτο ισχυει κ για ολους οσους σχολιαζουν υποτιμητικα το θεμα μας.Εαν δεν σας αρεσει (απολυτα δεκτο) τοτε τα κουβαδακια σας (που προειπε ο domesticus) κ σε αλλο θεμα.:)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Και εσείς συμμαθητής του Domesticus..;Όταν στο διαγωνισμα λογοτεχνίας ο κατοικίδιος έγραφε "δεν ξέρω την απάντηση" εσείς απανταγατε με το "ούτε και εγω";;Χαχαχα!
Ο μαζοχισμός του να πηγαίνω με το κύμα που χει φύκια και βούρκο και όχι του να προσπαθώ να ανέβω στη βάρκα..χαχαχα!Ωραίος!!

Αν και απαντάς αναιδώς και προκλητικά, δεν φαίνεσαι ωστόσο να είσαι ανόητος, γι αυτό και πρέπει να καταλαβαίνεις, ότι η απάντησή σου είναι ανάξια σχολιασμού κι ότι αν δεν μπορείς να συμμετάσχεις με ωριμότητα στη συζήτηση, καλύτερα να απέχεις.
 

Maiclaren

Κατσίκα Άσπρη
Παρακαλώ πρωτού σχολιάσετε την γραφική μου συμπεριφορά ως αναιδή σας παραπεμπω στο να διαβαζετε σχολαστικά διαφορα σχόλια,όπως του κατοικίδιου , καλή ώρα, καθώς και ανερτημένα βιντεάκια του τύπου terminator..
Άτομο το οποίο χειροκροτάτε.
Ευχαριστώ αγαπητέ.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Αυτο ισχυει κ για ολους οσους σχολιαζουν υποτιμητικα το θεμα μας.Εαν δεν σας αρεσει (απολυτα δεκτο) τοτε τα κουβαδακια σας (που προειπε ο domesticus) κ σε αλλο θεμα.:)

Θα απαντήσω μόνο στο σχόλιο που θεωρώ ότι με συμπεριλαμβάνει. Το θέμα που δημιουργήσατε

κύριε Θανασάκη, θεωρώ ότι υποτιμά τη δουλειά μου και είναι απαράδεκτο. Αν δεν θέλετε να

ακούσετε αντίθετη άποψη, αλλά μόνο φιλοφρονήσεις, εισηγηθείτε τους διαχειριστές

να λάβουν μέτρα, πράγμα αδύνατον, εφόσον δεν έχω παραβεί και σέβομαι τους

κανονισμούς που διέπουν το forum, ενώ τα σχόλιά μου είναι εντός θέματος

(ως επί το πλείστον). Ως εκ τούτου, θα παίζω με τα κουβαδάκια μου σε όποιο θέμα θέλω,

υποδείξεις δε, να κάνετε εκεί που σας παίρνει.

Αυτά βλέπουν οι εργοδότες μας και μας κόβουν λεφτά και βάζουν παπούδες όταν φεύγουμε απογοητευμένοι...

Όταν όμως θα μείνουν οι εκκλησίες με πέντε συνταξιούχους (μαζί με παπά ψάλτη και νεωκόρο)

θα αναζητήσουν πάλι τους "καλλιτέχνες" που στόλιζαν τις ακολουθίες και

προσέφεραν με ωραιότατο μέλι το φάρμακο των ύμνων
 
Top