Ψάλτης για τα χρήματα = επαγγελματίας;

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
πολύ βαθιά [και βαριά] θεολογικά νοήματα...

εμείς οι λιγότερο θεολογημένοι.... και περισσότερο αμαρτωλοί....

ΠΩΣ θα τα χωνέψουμε....????:confused::confused::(

[το θέμα ήταν "ψάλτης και ράσο"... αν θυμάμαι καλά...!!!]
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
πολύ βαθιά [και βαριά] θεολογικά νοήματα...

εμείς οι λιγότερο θεολογημένοι.... και περισσότερο αμαρτωλοί....

ΠΩΣ θα τα χωνέψουμε....????:confused::confused::(

[το θέμα ήταν "ψάλτης και ράσο"... αν θυμάμαι καλά...!!!]

Ἐμεῖς ἐκεῖ στὰ μπαράκια τῆς ... Βαβυλώνας τὴν ἔχουμε φάει τὴν ... θεολογία μὲ παρέα ... 90-60-90:wink:
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος

Χαλαρά θὰ ἔμεναν χωρίς ψάλτη, ἐξαιρουμένων Κυριακῶν ἤ μεγάλων ἑορτῶν ὅπου ὅλοι πᾶνε στην ἐκκλησία.


Χαχαχα! Μέσα έπεσες!
Μου έγινε πρόταση από το ναό που έψελνα να επανέρχομαι κάθε Μεγάλη Εβδομάδα, Χριστούγεννα και Πανηγύρι. Τις Κυριακές, μια χαρά τα βολεύουν και χωρίς εμένα. :D

ΥΓ. Μάλλον θα δεχτώ για φέτος το Πάσχα, καθώς δεν έχω βρει κάτι άλλο ακόμα. :)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Χαχαχα! Μέσα έπεσες!
Μου έγινε πρόταση από το ναό που έψελνα να επανέρχομαι κάθε Μεγάλη Εβδομάδα, Χριστούγεννα και Πανηγύρι. Τις Κυριακές, μια χαρά τα βολεύουν και χωρίς εμένα. :D

ΥΓ. Μάλλον θα δεχτώ για φέτος το Πάσχα, καθώς δεν έχω βρει κάτι άλλο ακόμα. :)

Χτύπα στὸ ψαχνό ...
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μετακίνηση μηνυμάτων από το θέμα: Ψάλτης και ράσο.

Δηλαδη για να καταλαβω ειστε ψαλτης για τα χρηματα?? Με ολο το σεβασμο αλλα λαθος λειτουργημα επελεξατε να κανετε γιατι κατα βαση η Ψαλτικη ειναι Λειτουργημα κ "χομπυ" ας το πω λαικιστικα.Παντως πρωτη φορα ακουω Ιεροψαλτες 20 ετη στο αναλογια να ΜΗΝ ειναι χειροθετημενοι η' εστω να μην τους εχει διαβαστει καποια ρασοευχη.ΚΑΚΙΣΤΑ.

Ψάλτης για τα χρήματα = επαγγελματίας;...Εγω θα σου πω το αλλο...Παπας για τα χρηματα = επαγγελματιας?? Η απαντηση ειναι οχι. Δεν πρεπει να ζησει καπως την οικογενια του??? Σε πληροφορω οτι αρκετοι απο εμας (μαζι και εγω) αυτη την εποχη ειμαστε ανεργοι! Πως λοιπον θα βγαλουμε εστω καποια ελαχιστα χρηματα αν οχι με την τεχνη που μαθαμε και χρυσοπληρωσαμε?? Για πιο λογο λοιπον να πληρωνουμε τα ωδεια και τους δασκαλους? για να μαθουμε μια τεχνη και να μην βγαζουμε εστω αυτα τα ελαχιστα που μας δινουν? Με ολο το σεβασμο αλλα ο κοσμος "εχω χρηματα και ψαλλω αφιλοκερδως" για τους περισσοτερους απο εμας ειναι μονο στα παραμυθια....
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητηρια κυριοι "Ιερο"-ψαλτες ,με την Βαβυλωνα θα μεινετε στο τελος κ με τα μπαρακια της.Ως εκει ομως ,ουτε βημα παραπερα.Οχι τιποτα αλλο αλλα ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ μηπως μπει κ κανενας ενδιαφερομενος περι Ψαλτικης ανθρωπος κ δει αυτες τις δημοσιευσεις του 90-60-90...Τι να πω...Που ειστε ρε Δασκαλοι να δειτε τα φυντανια σας...
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Συγχαρητηρια κυριοι "Ιερο"-ψαλτες ,με την Βαβυλωνα θα μεινετε στο τελος κ με τα μπαρακια της.Ως εκει ομως ,ουτε βημα παραπερα.Οχι τιποτα αλλο αλλα ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ μηπως μπει κ κανενας ενδιαφερομενος περι Ψαλτικης ανθρωπος κ δει αυτες τις δημοσιευσεις του 90-60-90...Τι να πω...Που ειστε ρε Δασκαλοι να δειτε τα φυντανια σας...

Θανασακη νομίζω υπερβάλλεις.... λίγο χιούμορ δεν έβλαψε ποτέ κανέναν... Χωρίς να θέλω να χαλάσω την εικόνα που έχεις φτιάξει στο μυαλό σου για κάποιους μεγάλους του αναλογίου σου λέω οτι ακόμα και αυτοί πληρώνονται για κάθε είδους υπηρεσία που παρέχουν και πολλοί εξ αυτών δε, βάζουν το χρήμα πάνω απ όλα!:wink::cool:
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Κυριε Τσαβαρη εγω μπροστα σας ενας ασημαντος ψαρακλας ψαλτακος ειμαι.Πραγματικα δεν προσηλυτιζω κανεναν στα "πιστευω" μου.Ο καθενας ας πιστευει κ ας δουλευει για εκεινο που θεωρει πρωτευων.Αλλος για χρηματα,αλλος για τα μπαρακια,αλλος για το Θεο,αλλος για τη δοξα...Δεν αναφερθηκα προσωπικα σε εσας κ γιατι σας σεβομαι κ γιατι δεν αμφιβαλλω για τη γνησιοτητα του χιουμορ σας.Δεν το συνεχιζω το θεμα.Μονο που θα μπουν κ νεα παιδια κ θα δουν τις δημοσιευσεις ,γι αυτο λυπαμαι...
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Κυριε Τσαβαρη εγω μπροστα σας ενας ασημαντος ψαρακλας ψαλτακος ειμαι.Πραγματικα δεν προσηλυτιζω κανεναν στα "πιστευω" μου.Ο καθενας ας πιστευει κ ας δουλευει για εκεινο που θεωρει πρωτευων.Αλλος για χρηματα,αλλος για τα μπαρακια,αλλος για το Θεο,αλλος για τη δοξα...Δεν αναφερθηκα προσωπικα σε εσας κ γιατι σας σεβομαι κ γιατι δεν αμφιβαλλω για τη γνησιοτητα του χιουμορ σας.Δεν το συνεχιζω το θεμα.Μονο που θα μπουν κ νεα παιδια κ θα δουν τις δημοσιευσεις ,γι αυτο λυπαμαι...

Θανασακη εγώ θα σου πω οτι στο αναλόγιο όλοι είμαστε ίδιοι. Δεν θυσιάζουμε τα πάντα στον βωμό του χρήματος. Μην το βλέπεις έτσι. Όλα είναι μέσα στο παιχνίδι. Και τα χρήματα και η καλή συνεργασία με τον Ιερέα ακόμα και το να τα πηγαίνεις καλά με το εκκλησίασμα! Οταν όλα αυτά ειναι μια χαρά τότε δεν υπάρχει μουρμούρα. Αν σε πληρώνουν δες το σαν μια επιβράβευση γι αυτό που κάνεις. Αναγνωρίζεται ο κόπος σου βρε αδερφέ! Τι νομίζεις οτι ο Ναυπλιώτης ήταν άμισθος στο Πατριαρχείο? Αλλά δεν το έκανε μόνο γι αυτά! Τα συνδυάζεις όλα και είσαι ενας ευτυχισμένος ιεροψάλτης(Δύσκολο πράγμα βέβαια)!

Υγ. Σε παρακαλώ πολύ να μου μιλάς στον ενικό.
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Εγώ έχω να εκφράσω μόνο μία απορία: Αν η ψαλτική και η θέση του ιεροψάλτου είναι απλά λειτούργημα και όχι επάγγελμα, τότε γιατί όλοι οι δάσκαλοι της Βυζαντινής Μουσικής πληρώνονται για να διδάξουν την τέχνη της ψαλτικής;
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Εγώ έχω να εκφράσω μόνο μία απορία: Αν η ψαλτική και η θέση του ιεροψάλτου είναι απλά λειτούργημα και όχι επάγγελμα, τότε γιατί όλοι οι δάσκαλοι της Βυζαντινής Μουσικής πληρώνονται για να διδάξουν την τέχνη της ψαλτικής;

Επαγγελμα δεν ειναι κατι μονο οταν γινεται επι αμοιβης.Κ το λειτουργημα δυναται να γινει επι αμοιβης.Υπαρχουν αλλα στοιχεια τα οποια κατατασσουν κατι ως "επαγγελμα" περαν της χρηματικης αμοιβης.Το θεμα βεβαια ειναι κατα ποσον ενας ψαλτης θα πρεπει να λειτουργει ως στυγνος επαγγελματιας (χωρις καμια διαφορα απο τα αλλα επαγγελματα) η' ως Ιερο-ψαλτης...Το δευτερο προυποθετει ταπεινωση,αγαπη κ μερακι για την Ψαλτικη Τεχνη.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συγχαρητηρια κυριοι "Ιερο"-ψαλτες ,με την Βαβυλωνα θα μεινετε στο τελος κ με τα μπαρακια της.Ως εκει ομως ,ουτε βημα παραπερα.Οχι τιποτα αλλο αλλα ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ μηπως μπει κ κανενας ενδιαφερομενος περι Ψαλτικης ανθρωπος κ δει αυτες τις δημοσιευσεις του 90-60-90...Τι να πω...Που ειστε ρε Δασκαλοι να δειτε τα φυντανια σας...


Ἐγω περισσότερο ντρέπομαι αὐτοὺς ποὺ χαλβαδιάζουν μὲ τὴν ἄκρη τοῦ ματιοῦ τὴν κουμπάρα στη βάπτιση μὲ τὸ ἀπύθμενο ... ντεκολτέ, ἀλλὰ κατὰ τ' ἄλλα ... κρατᾶνε χιλιάρι κομβοσχοίνι ...

Ἄ ρὲ ὑποκρισίας τὸ ἀνάγνωσμα, ἀπ' ὅξω ἀσβεστωμένοι ἀπὸ μέσα ... κοπριά ...
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος


Ἐγω περισσότερο ντρέπομαι αὐτοὺς ποὺ χαλβαδιάζουν μὲ τὴν ἄκρη τοῦ ματιοῦ τὴν κουμπάρα στη βάπτιση μὲ τὸ ἀπύθμενο ... ντεκολτέ, ἀλλὰ κατὰ τ' ἄλλα ... κρατᾶνε χιλιάρι κομβοσχοίνι ...

Ἄ ρὲ ὑποκρισίας τὸ ἀνάγνωσμα, ἀπ' ὅξω ἀσβεστωμένοι ἀπὸ μέσα ... κοπριά ...

Και η πλάκα είναι που την κατηγορούν κιόλας.

Σα δε ντρέπεται!! (που μας τρέχουν τα σάλια..) :D
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος


Ἐγω περισσότερο ντρέπομαι αὐτοὺς ποὺ χαλβαδιάζουν μὲ τὴν ἄκρη τοῦ ματιοῦ τὴν κουμπάρα στη βάπτιση μὲ τὸ ἀπύθμενο ... ντεκολτέ, ἀλλὰ κατὰ τ' ἄλλα ... κρατᾶνε χιλιάρι κομβοσχοίνι ...

Ἄ ρὲ ὑποκρισίας τὸ ἀνάγνωσμα, ἀπ' ὅξω ἀσβεστωμένοι ἀπὸ μέσα ... κοπριά ...

Το τι σκεψεις κανει ο καθενας μεσα του κ το αν κραταει κομβοσχοινι ειναι δικο του θεμα κ του Θεου.Κανενος αλλου εκτος κ αν θες να μιλησεις πιο συγκεκριμενα.Εξαλλου το θεμα μας ειναι αλλο ,το ανεφερα στο μηνυμα πανω απο το δικο σου.
 

AlexiosK

Αλέξιος Κούβελος
Καλά, πιο ανούσιο θέμα δεν έχω ξαναδεί εκτός κι αν έχετε κανένα "Ψαλτική και Βέφα". Πάτε ανοίξτε κανά βιβλίο, ακούστε καμιά ηχογράφηση, κάντε ό,τι θέλετε, αν δεν θέλετε να παίρνετε λεφτά με γεια σας με χαρά σας τι κάθεστε κι ασχολείστε ποιος παίρνει τι, αν πιστεύει και πράσιν' άλογα, πότε σας έβαλε ο Θεός κριτές;
Δουλειά δεν είχε ο διάβολος...

...δεν απορώ που η ψαλτική έχει φτάσει εδώ σε τέτοιο βούρκο σήμερα και γενικότερα η Ελλάδα...

Αμήν:p
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Καλά, πιο ανούσιο θέμα δεν έχω ξαναδεί εκτός κι αν έχετε κανένα "Ψαλτική και Βέφα". Πάτε ανοίξτε κανά βιβλίο, ακούστε καμιά ηχογράφηση, κάντε ό,τι θέλετε, αν δεν θέλετε να παίρνετε λεφτά με γεια σας με χαρά σας τι κάθεστε κι ασχολείστε ποιος παίρνει τι, αν πιστεύει και πράσιν' άλογα, πότε σας έβαλε ο Θεός κριτές;
Δουλειά δεν είχε ο διάβολος...

...δεν απορώ που η ψαλτική έχει φτάσει εδώ σε τέτοιο βούρκο σήμερα και γενικότερα η Ελλάδα...

Αμήν:p

Σοῦ τὸ ἐπιστρέφω. Ἀφοῦ σὲ κουράζει γιατὶ δεν «πας ν'ἀνοιξεις κανὰ βιβλίο, ν' ἀκούσεις καμιὰ ἠχογράφηση, νὰ κάνεις ό,τι θὲς» καὶ νὰ ἀφήσεις τοὺς συμμετέχοντες στὸ παρὸν θέμα μέσα στὸ βοῦρκο τους;

Τὸν βοῦρκο τῆς ψαλτικῆς δὲν βλέπω, ἄν κρίνω ἀπὸ τὴν συμετοχὴ σ' Ἕνα φόρουμ ὅπως τὸ δικό μας καὶ ἀπὸ τὸ πλῆθος τῶν ἀποριῶν ποὺ διατυπώνονται ἀλλὰ καὶ ἀπὸ τὸ ἐνδιαφέρον γιὰ τὰ παλαιὰ βιβλία, συνήθειες καὶ ἠχογραφήσεις.

Γένοιτο:p
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Το τι σκεψεις κανει ο καθενας μεσα του κ το αν κραταει κομβοσχοινι ειναι δικο του θεμα κ του Θεου.Κανενος αλλου εκτος κ αν θες να μιλησεις πιο συγκεκριμενα.Εξαλλου το θεμα μας ειναι αλλο ,το ανεφερα στο μηνυμα πανω απο το δικο σου.

Τὸ ἠθικιστικὸ καρφι ὅμως τὸ πέταξες προηγουμένως, δὲν ἄντεξες, μὴ διαμαρτύρεσαι λοιπὸν επειδὴ σοῦ ἐπιστράφηκε, ἅμα δώσεις θὰ πάρεις κιόλας, δὲ νομίζεις;
 

AlexiosK

Αλέξιος Κούβελος
Σοῦ τὸ ἐπιστρέφω. Ἀφοῦ σὲ κουράζει γιατὶ δεν «πας ν'ἀνοιξεις κανὰ βιβλίο, ν' ἀκούσεις καμιὰ ἠχογράφηση, νὰ κάνεις ό,τι θὲς» καὶ νὰ ἀφήσεις τοὺς συμμετέχοντες στὸ παρὸν θέμα μέσα στὸ βοῦρκο τους;

αααααχαχαχαααχααα

Ο αριθμός των μηνυμάτων μου σε σχέση με τον δικό σας αυτό μάλλον δείχνει ότι κάνω...

Τὸν βοῦρκο τῆς ψαλτικῆς δὲν βλέπω, ἄν κρίνω ἀπὸ τὴν συμετοχὴ σ' Ἕνα φόρουμ ὅπως τὸ δικό μας καὶ ἀπὸ τὸ πλῆθος τῶν ἀποριῶν ποὺ διατυπώνονται ἀλλὰ καὶ ἀπὸ τὸ ἐνδιαφέρον γιὰ τὰ παλαιὰ βιβλία, συνήθειες καὶ ἠχογραφήσεις.

Γένοιτο:p

Ο βούρκος υφίσταται όταν οι ψάλτες σπαταλάνε τον χρόνο τους να τρώγονται και να συζητούν αν δεν πάτησε το μόριο ο δείνα και δεν αιωρήθηκε στο αναλόγιό του μαζί με τους αγγέλους.
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Συγχαρητηρια κυριοι "Ιερο"-ψαλτες ,με την Βαβυλωνα θα μεινετε στο τελος κ με τα μπαρακια της.Ως εκει ομως ,ουτε βημα παραπερα.Οχι τιποτα αλλο αλλα ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ μηπως μπει κ κανενας ενδιαφερομενος περι Ψαλτικης ανθρωπος κ δει αυτες τις δημοσιευσεις του 90-60-90...Τι να πω...Που ειστε ρε Δασκαλοι να δειτε τα φυντανια σας...

Χιούμορ κάνει αδερφέ μην το παίρνεις τόσο απότομα...
 
Top