Ψάλτης για τα χρήματα = επαγγελματίας;

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μετακίνηση μηνυμάτων από το θέμα: Ψάλτης και ράσο.

Δηλαδη για να καταλαβω ειστε ψαλτης για τα χρηματα?? Με ολο το σεβασμο αλλα λαθος λειτουργημα επελεξατε να κανετε γιατι κατα βαση η Ψαλτικη ειναι Λειτουργημα κ "χομπυ" ας το πω λαικιστικα.Παντως πρωτη φορα ακουω Ιεροψαλτες 20 ετη στο αναλογια να ΜΗΝ ειναι χειροθετημενοι η' εστω να μην τους εχει διαβαστει καποια ρασοευχη.ΚΑΚΙΣΤΑ.
 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δηλαδη για να καταλαβω ειστε ψαλτης για τα χρηματα?? Με ολο το σεβασμο αλλα λαθος λειτουργημα επελεξατε να κανετε γιατι κατα βαση η Ψαλτικη ειναι Λειτουργημα κ "χομπυ" ας το πω λαικιστικα.Παντως πρωτη φορα ακουω Ιεροψαλτες 20 ετη στο αναλογια να ΜΗΝ ειναι χειροθετημενοι η' εστω να μην τους εχει διαβαστει καποια ρασοευχη.ΚΑΚΙΣΤΑ.

Τὸ τερπνὸν μετὰ τοῦ ὠφελίμου, φίλτατε.

Ἄμα ἔχεις οἰκογένεια νὰ ζήσεις ἕνα τρακοσαράκι (χώρια τὰ εξτρά) τὸ μήνα σὲ νεκρὸ χρόνο δὲν εἶναι καθόλου ἄσχημο.

Ἡ ἄποψή σου σεβαστή ἀλλὰ προσωπικὰ δὲν μ' ἐνδιαφέρει.

Ἡ μάνα μου μοῦ 'χει πεῖ, μάθε τέχνη κι ἄστηνε κι ἄμα πεινάσεις πιάστηνε
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Με συγχωρειτε αλλα κ αλλοι εχουν οικογενεια να θρεψουν κ οι υποχρεωσεις.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ψαλλουν μονο κ μονο για το χρημα κ κοιταζουν το ρολοι ποτε θα τελειωσει η λειτουργια να πεσουν τα φραγκα!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!! Δεν ειστε ο μονος ,δυσκολες ειναι οι εποχες αλλα οχι να ψαλλουμε σαν στυγνοι επαγγελματιες χωρις ιχνος πνευματικοτητας κ αγαπης προς το Λειτουργημα μας! Ειστε λαθος κ διαφωνω καθετα.Το μαθε τεχνη κ αστηνε ταιριαζει ισως αλλου οχι στην ψαλτικη.
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Δηλαδη για να καταλαβω ειστε ψαλτης για τα χρηματα?? Με ολο το σεβασμο αλλα λαθος λειτουργημα επελεξατε να κανετε γιατι κατα βαση η Ψαλτικη ειναι Λειτουργημα κ "χομπυ" ας το πω λαικιστικα.Παντως πρωτη φορα ακουω Ιεροψαλτες 20 ετη στο αναλογια να ΜΗΝ ειναι χειροθετημενοι η' εστω να μην τους εχει διαβαστει καποια ρασοευχη.ΚΑΚΙΣΤΑ.

Ο εργαζομενος εν τω ναω εκ του ναου τρεφεται (ή καπως ετσι, δεν θυμαμαι ακριβως την φραση)
Χομπυ ειναι για τους ερασιτεχνες που πανε περιστασιακα στο αναλογιο, και διαλεγουν που θα εκκλησιαστουν αναλογα με τον ανεμο καθε φορα. Μαθητης ειμαι ακομα, αλλα ξερω πως οταν ο δασκαλος μου πρεπει να βαραει καρτα στην ωρα του, δεν μπορει να βγαινει σαββατοβραδο, πρεπει να φυλαει την φωνη του, πρεπει να βγαζει εσπερινους, ορθρους, να πηγαινει καθημερινες κτλ, νομιζω και λιγα παιρνει.
Και "κακιστα" ειναι τοτε και ο καθενας που ανεβαινει στο αναλογιο και ψελνει χωρις την ευχη. Το να γινει καποιος Αναγνωστης δεν ειναι κατι μικρο, που δεν θα αλλαξει σε τιποτα την ζωη του-συμφωνα με το Πηδαλιον, εχει προυποθεσεις και περιορισμους, οπως συμβαινει με τον κληρο. Ειμαστε σε θεση, αραγε, να λαβουμε ολοι μας τετοιες ιδιοτητες;
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Δεν καταλαβες φιλε μου.Δεν ειπα να μην πληρωνονται οι ψαλτες αλλα απο τη στιγμη που εχουν ΕΚΟΥΣΙΩΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ αυτο το λειτουργημα τοτε πρεπει κ να το αγαπουν κ να το σεβονται κ να ειναι ολη η ζωη τους συμφωνη με το Ευαγγελιο κ την Εκκλησια.Κ εμενα ο καθηγητης μου ερχοταν κ ερχεται στο αναλογιο εχοντας κοιμηθει δυο ωρες μονο το βραδυ αλλα ΠΟΤΕ δεν παραπονεθηκε κ παντα ηταν ευλαβης κ συνεπης προς το εκκλησιασμα.Εχω χειροτονηθει αναγνωστης κ οπωσδηποτε οπως ειπες κ εσυ αυτο προυποθετει ορισμενες υποχρεωσεις πλεον.Κ ναι κατα δυναμιν προσπαθω να ανταποκρινομαι.Οποιος δεν ειναι ετοιμος ομως ας μην βιαστει.
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Δεν καταλαβες φιλε μου.Δεν ειπα να μην πληρωνονται οι ψαλτες αλλα απο τη στιγμη που εχουν ΕΚΟΥΣΙΩΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ αυτο το λειτουργημα τοτε πρεπει κ να το αγαπουν κ να το σεβονται κ να ειναι ολη η ζωη τους συμφωνη με το Ευαγγελιο κ την Εκκλησια.Κ εμενα ο καθηγητης μου ερχοταν κ ερχεται στο αναλογιο εχοντας κοιμηθει δυο ωρες μονο το βραδυ αλλα ΠΟΤΕ δεν παραπονεθηκε κ παντα ηταν ευλαβης κ συνεπης προς το εκκλησιασμα.Εχω χειροτονηθει αναγνωστης κ οπωσδηποτε οπως ειπες κ εσυ αυτο προυποθετει ορισμενες υποχρεωσεις πλεον.Κ ναι κατα δυναμιν προσπαθω να ανταποκρινομαι.Οποιος δεν ειναι ετοιμος ομως ας μην βιαστει.

Μα και φυσικα ερχοτανε, ηταν υποχρεωση του και πληρωνοταν γι αυτο. Αν δεν γινοταν αυτο, με 2 ωρες υπνο, το πολυ πολυ να πηγαινε σε καμια δευτερη Λειτουργια.
Σιγουρα, καποιος για να διακονει, πρεπει να ειναι ευλαβης, αυτο δεν σημαινει πως τα χρηματα δεν εχουν σημασια, ας μην τα εκμηδενιζουμε ολα.. Δεν ειναι θεμα φιλαργυριας, δεν τα κλεβει τα λεφτα. Τα κερδιζει με μια τεχνη που σπουδασε και για την οποια κοπιαζει. Ο ψαλτης δεσμευεται με υποχρεωσεις απεναντι στον Ναο, και γι αυτο πληρωνεται.

Και δεν ειναι θεμα μονο ψαλτων, οι ιερεις δεν πληρωνονται για Αγιασμους κτλ; Θιγει αυτο την ευλαβια τους; Θυμαμαι εναν αγαθο παπα στο χωριο, που ελεγε "για να γινει αγιασμος χρειαζομαστε νερο, βασιλικο και ενα ταληρο"
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Με συγχωρειτε αλλα κ αλλοι εχουν οικογενεια να θρεψουν κ οι υποχρεωσεις.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ψαλλουν μονο κ μονο για το χρημα κ κοιταζουν το ρολοι ποτε θα τελειωσει η λειτουργια να πεσουν τα φραγκα!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!! Δεν ειστε ο μονος ,δυσκολες ειναι οι εποχες αλλα οχι να ψαλλουμε σαν στυγνοι επαγγελματιες χωρις ιχνος πνευματικοτητας κ αγαπης προς το Λειτουργημα μας! Ειστε λαθος κ διαφωνω καθετα.Το μαθε τεχνη κ αστηνε ταιριαζει ισως αλλου οχι στην ψαλτικη.

Καὶ ποιὸς σοῦ εἶπε πὼς ὅποιος ψάλλει ἐπαγγελματικὰ κυττάζει τὸ ρολόι;

Ὁ ἐπαγγελματίας εἶναι συνεπὴς κατ' ἐπάγγελμα καὶ προσεκτικός σὲ ὅποιο καθῆκον ἔχει ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ καὶ πληρώνεται γι' αὐτό.

Πέραν αὐτοῦ δὲν καταλαβαίνω ὅποιος τὸ βλέπει ἐπαγγελματικὰ χωρὶς χειροθεσίες κλπ. κατευθεάν δὲν διαθέτει πνευματικότητα ἤ εἶναι ἀγαρηνὸ σκυλί;

Εχω γνωρίσει ἐπαγγελματίες συνεπέστατους καὶ μὲ σεβασμὸ στὰ χρήματα ποὺ ἔπαιρναν, ἔχω δεῖ καὶ τοὺς λεγόμενους εὐλαβείς νὰ κάνουν συνέχεια ζηλωτικὲς παρατηρήσεις στον ἐφημέριο περὶ τυπικοῦ κλπ. καὶ νὰ τοῦ πρήζουν τὸ συκώτι -πάντα μὲ εὐλάβεια φυσικά.

Νομίζω πὼς πρέπει νὰ ξαναδεῖτε τὰ κριτήριά σας.

Χίλιες φορὲς έπαγγελματίας καὶ συνεπὴς παρὰ πρήχτης κι «εὐβλαβής».
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Με συγχωρειτε αλλα κ αλλοι εχουν οικογενεια να θρεψουν κ οι υποχρεωσεις.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ψαλλουν μονο κ μονο για το χρημα κ κοιταζουν το ρολοι ποτε θα τελειωσει η λειτουργια να πεσουν τα φραγκα!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!! Δεν ειστε ο μονος ,δυσκολες ειναι οι εποχες αλλα οχι να ψαλλουμε σαν στυγνοι επαγγελματιες χωρις ιχνος πνευματικοτητας κ αγαπης προς το Λειτουργημα μας! Ειστε λαθος κ διαφωνω καθετα.Το μαθε τεχνη κ αστηνε ταιριαζει ισως αλλου οχι στην ψαλτικη.

Αγαπητέ Θανασάκη καλημέρα.Είμαι και εγώ ένας απ'αυτούς που δεν έχουν χειροθετηθεί.Και ψάλλω ακατάπαυστα τα τελευταία 22 χρόνια περίπου.Μόνο τον τελευταίο χρόνο απέχω συνειδητά λόγω έντονης σωματικής και ψυχικής κόπωσης στον εργασιακό μου χώρο.Να με συγχωρέσεις,αλλά η πνευματικότητα,το ήθος και η χριστιανική παιδεία δεν είναι ...πατάτες για να μπουν στο ζύγι.Είναι αρετές που ή τις έχεις,τις καλλιεργείς και τις αυξάνεις ή δεν τις έχεις και προσπαθείς με διάφορους τρόπους(π.χ πρωτοψάλτης:D:D:D:D) να τις αποκτήσεις.Ο domesticus,ο christos,ο Γιάννης και άλλα μέλη του ψαλτολογίου με σκωπτικό,μερικές φορές, τρόπο προσπάθησαν να σου δώσουν να καταλάβεις πως το ποιόν του κάθε ψάλτη που αναλαμβάνει ένα αναλόγιο δεν είναι συνάρτηση των τίτλων σπουδών που φέρει,του πλουμιστού και μεταξένιου ράσου,της χειροθετήσεως του και εάν κάνει μεγάλους σταυρούς και μετάνοιες στο ψαλτήρι.Είναι η εσωτερική φλόγα που έχει στην ψυχή του ο καθένας μας και ανάλογα με τα βιώματα του σε όλα τα επίπεδα αυτή τη φλόγα θα την μεταλαμπαδεύσει και στους γύρω του.Στην προκειμένη περίπτωση στο χριστεπώνυμο πλήρωμα της εκκλησίας.Όσον αφορά το μάθε τέχνη και άστηνε είναι λάθος η προσέγγιση σου ότι κάτι τέτοιο δεν ταιριάζει με την ψαλτική.Δηλαδή η ψαλτική είναι κάτι άυλο;Δεν είναι ολόκληρη επιστήμη και κατά συνέπεια τέχνη;Επειδή υμνεί τον τριαδικό Θεό;Ε τότε και οι ιερείς δεν θα πρεπε να πληρώνονται,οι γιατροί και οι νοσηλευτές δεν θα πρεπε να πληρώνονται που ασκούν λειτούργημα και πάει λέγοντας.Η τέχνη ποτέ δεν σκανδαλίζει τους πιστούς.Τους σκανδαλίζει η υποκρισία,το ψέμα,ο καθωσπρεπισμός,η έπαρση του σούπερ χριστιανού και η ανακολουθία λόγων και πράξεων.Καλημέρα σ'όλους.
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
''Εχω γνωρίσει ἐπαγγελματίες συνεπέστατους καὶ μὲ σεβασμὸ στὰ χρήματα ποὺ ἔπαιρναν, ἔχω δεῖ καὶ τοὺς λεγόμενους εὐλαβείς νὰ κάνουν συνέχεια ζηλωτικὲς παρατηρήσεις στον ἐφημέριο περὶ τυπικοῦ κλπ. καὶ νὰ τοῦ πρήζουν τὸ συκώτι -πάντα μὲ εὐλάβεια φυσικά.''

Με προλαβες domesticus,αυτο θα ελεγα και εγω.
Η' παλι να ειναι χειροθετημενοι,ομως ασυνεπεις,ακρως ευσεβιστες και μη χειροθετημενοι,αλλα συνεπεις στα καθηκοντα τους και καλοι στο χαρακτηρα...
Δυστυχως το ρασο και η χειροθεσια,με την καλη συμεριφορα-χαρακτηρα,δεν πανε παντα πακετο και αυτο ειναι που ενοχλει και τον κοσμο...:(
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Δεν καταλαβες φιλε μου.Δεν ειπα να μην πληρωνονται οι ψαλτες αλλα απο τη στιγμη που εχουν ΕΚΟΥΣΙΩΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ αυτο το λειτουργημα τοτε πρεπει κ να το αγαπουν κ να το σεβονται κ να ειναι ολη η ζωη τους συμφωνη με το Ευαγγελιο κ την Εκκλησια.Κ εμενα ο καθηγητης μου ερχοταν κ ερχεται στο αναλογιο εχοντας κοιμηθει δυο ωρες μονο το βραδυ αλλα ΠΟΤΕ δεν παραπονεθηκε κ παντα ηταν ευλαβης κ συνεπης προς το εκκλησιασμα.Εχω χειροτονηθει αναγνωστης κ οπωσδηποτε οπως ειπες κ εσυ αυτο προυποθετει ορισμενες υποχρεωσεις πλεον.Κ ναι κατα δυναμιν προσπαθω να ανταποκρινομαι.Οποιος δεν ειναι ετοιμος ομως ας μην βιαστει.

Σου εχει τυχει ποτε,να εχεις ξενυχτισει ολο το βραδυ και κατευθειαν να ανεβεις στο αναλογιο να ψαλλεις;...
Μου εχει τυχει καποιες φορες,ομως ΠΑΝΤΑ ημουν ακριβεις στο ραντεβου μου(μια που ειπες για ρολο'ι':D) με το αναλογιο και με την τεχνη που σπουδασα και συνεχιζω να μαθαινω....
Και σε πληροφορω,οτι ο λαιμος σου θα ειναι μια χαρα! Στην κυριολεξια,θα ''πετας'' πανω στο αναλογιο!...:wink::cool:
Γι'αυτο λοιπον,μην συγχεεις τα πραγματα...:wink:
Τουναντιον,αν κοιμηθεις μια ή δυο ωρες,τοτε θα εισαι σε χαλια κατασταση,δεν θα μπορεις,ουτε να σταθεις...
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Σου εχει τυχει ποτε,να εχεις ξενυχτισει ολο το βραδυ και κατευθειαν να ανεβεις στο αναλογιο να ψαλλεις;...
Μου εχει τυχει καποιες φορες,ομως ΠΑΝΤΑ ημουν ακριβεις στο ραντεβου μου(μια που ειπες για ρολο'ι':D) με το αναλογιο και με την τεχνη που σπουδασα και συνεχιζω να μαθαινω....
Και σε πληροφορω,οτι ο λαιμος σου θα ειναι μια χαρα! Στην κυριολεξια,θα ''πετας'' πανω στο αναλογιο!...:wink::cool:
Γι'αυτο λοιπον,μην συγχεεις τα πραγματα...:wink:
Τουναντιον,αν κοιμηθεις μια ή δυο ωρες,τοτε θα εισαι σε χαλια κατασταση,δεν θα μπορεις,ουτε να σταθεις...

+1000000000000

συμφωνώ και επαυξάνω όσο δεν πάει άλλο...
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Κυριε Δημητρη χαρηκα για τη γνωριμια κ συμφωνω με οσα λετε στην αρχη του μηνυματος σας αλλα εαν γυρισετε μια σελιδα πισω θα δειτε οτι το υφος με το οποιο ο συναδελφος μου απευθυνθηκε δεν ηταν κ το πρεπον για επαγγελματια ιεροψαλτη που σεβεται τη δουλεια του.Οσο για τους σταυρους κ τις μετανοιες απο οσο γνωριζω περιλαμβανονται κ αυτες στο τυπικο οποτε μην το λεμε ειρωνικα.Αλλο που οι περισσοτεροι δεν το τηρουν (μη εξαιρουμενου του γραφοντος).Ουτε ειπα οτι οσοι κανουν μετανοιες κ τηρουν κατα γραμμα το τυπικο ειναι κ ΙΕΡΟ-ψαλτες η' "αγιοι".Το τι πνευματικο αγωνα κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα κ δεν μπορουμε να κρινουμε.Αλλα μη μου πειτε οτι ειναι λογικη ιεροψαλτου το να σκεφτεται ποσα λεφτα θα τσεπωσει κ μαλιστα να το θετει ως ΠΡΩΤΟ κριτηριο επιλογης αναλογιου.Εμενα ο καθηγητης μου συνεχως μου λεει "Η ΨΑΛΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΑΚΙ Κ ΤΕΧΝΗ! ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!".
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Κυριε Ηλια εγω συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με αυτο που ειπατε κ το επαναλαμβανω μαλιστα
"το ρασο και η χειροθεσια,με την καλη συμπεριφορα-χαρακτηρα,δεν πανε παντα πακετο και αυτο ειναι που ενοχλει και τον κοσμο..."
Αυτο προσπαθω να πω απο την αρχη οτι ο Ιεροψαλτης ασχετα με το αν ειναι χειροθετημενος η' οχι θα πρεπει να ειναι ΚΥΡΙΟΣ στην δουλεια κ στη συμπεριφορα του.Γιατι ολοι μας γνωριζουμε πολλους ΨΑΛΤΑΡΕΣ Κ ΑΡΧΟΝΤΕΣ που μονο αρχοντες δεν ηταν στο χαρακτηρα τους κ σε αλλους τομεις.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Κυριε Δημητρη χαρηκα για τη γνωριμια κ συμφωνω με οσα λετε στην αρχη του μηνυματος σας αλλα εαν γυρισετε μια σελιδα πισω θα δειτε οτι το υφος με το οποιο ο συναδελφος μου απευθυνθηκε δεν ηταν κ το πρεπον για επαγγελματια ιεροψαλτη που σεβεται τη δουλεια του.Οσο για τους σταυρους κ τις μετανοιες απο οσο γνωριζω περιλαμβανονται κ αυτες στο τυπικο οποτε μην το λεμε ειρωνικα.Αλλο που οι περισσοτεροι δεν το τηρουν (μη εξαιρουμενου του γραφοντος).Ουτε ειπα οτι οσοι κανουν μετανοιες κ τηρουν κατα γραμμα το τυπικο ειναι κ ΙΕΡΟ-ψαλτες η' "αγιοι".Το τι πνευματικο αγωνα κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα κ δεν μπορουμε να κρινουμε.Αλλα μη μου πειτε οτι ειναι λογικη ιεροψαλτου το να σκεφτεται ποσα λεφτα θα τσεπωσει κ μαλιστα να το θετει ως ΠΡΩΤΟ κριτηριο επιλογης αναλογιου.Εμενα ο καθηγητης μου συνεχως μου λεει "Η ΨΑΛΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΑΚΙ Κ ΤΕΧΝΗ! ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!".

Αγαπητέ Θανασάκη καλησπέρα.Προσυπογράφω +100000000% αυτά που λες που παραπέμπουν σε άτομο με αρχές,ήθος και παιδεία.Ούτε είρωνας γίνομαι με την αναφορά μου σε σταυρούς και μετάνοιες ούτε ειδήμονας με το να πρεσβεύω ότι κάθε τέχνη πρέπει να αμείβεται.Η πείρα μου όσον αφορά τα αναλόγια και η τριβή μου με καταξιωμένους ή μη ιεροψάλτες μου έχει προσθέσει μεγάλη ...σοφία στο πως σκέφτονται,στο πως πράττουν και στο πως παρουσιάζονται στο εκκλησίασμα.Επειδή έχω μεγαλώσει σε σπίτι με αυστηρές χριστιανικές αρχές-θεολόγος γαρ ο πατέρας μου-είχα την εντύπωση μεγαλώνοντας ότι ο κόσμος του αναλογίου είναι αγγελικά πλασμένος με ταπεινούς και με φόβο Θεού ανθρώπους.Που να φανταστώ ότι ο εγωισμός,ο ξερολισμός,η έπαρση και το αδιάκοπο κυνήγι των μπράβο από τους χριστιανούς-ακροατές συνέθεταν,συνθέτουν και θα συνθέτουν ένα σκηνικό ξένο προς τις χριστιανικές αξίες.Ένας πολύ καλός ψάλτης στη Λάρισα-από τους πιο πιστούς χριστιανούς-κάποτε μου έκανε δριμεία παρατήρηση,γιατί δεν τον έκανα σωστό ισοκράτημα σε μια θέση του.Και μου δικαιολογήθηκε:D:D:D:D ότι τον ακούει ο κόσμος από κάτω και πρέπει να ακούγεται τέλεια.Και όλο να λέει στο τέλος της λειτουργίας στους γύρω του ''Σας άρεσε αυτό;Θα το ξαναπώ πάλι''.Ένας άλλος ψάλτης-πάλι στη Λάρισα- με φοβερή ευσέβεια,πνευματικότητα και φόβου Θεού σε μια αγρυπνία και ενώ στο ψαλτήρι ήμασταν γύρω στα 10 άτομα γυρνάει και λέει χαμηλόφωνα σε ένα άτομο''Και πως θα βγάλω εγώ αγρυπνία σήμερα αφού όλοι άσχετοι είναι;!!!!).Έπεσα από τα σύννεφα.Και πολλά άλλα περιστατικά που αποδεικνύουν την αναντιστοιχία ευσέβειας στην καθημερινή ζωή και αλαζονείας στο αναλόγιο.Δεν ισοπεδώνω,αλλά οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες.Πρέπει να έχεις απίστευτη ευσέβεια,ταπείνωση και βαθιές χριστιανικές ρίζες ώστε να μην επηρεαστείς από την κολακεία που θα νιώσεις όταν θα σε δίνουν συγχαρητήρια για το ψάλσιμο σου.Πίστεψε με είναι απίστευτα δύσκολο να μην κολακευτείς έστω και λίγο.Και η κολακεία,όπως είναι γνωστό,είναι η απαρχή πολλών αρνητικών καταστάσεων.
Τώρα όσον αφορά γι'αυτό που λέει ο καθηγητής σου ότι τα λεφτά δεν συνάδουν με την ψαλτική τέχνη συμφωνώ μαζί σου.Με την εξής παρατήρηση.Τα όποια λεφτά που δίνονται έχουν την μορφή φιλοδωρήματος και όχι μισθού.Μισθό δίνουν μητροπολιτικοί ναοί,πλούσιες εκκλησίες-ενορίες και εκκλησιαστικά συμβούλια που έχουν οικονομική άνεση μεγάλη.Να προσθέσω ότι παίζει ρόλο και το όνομα του ψάλτη,η φωνή του,οι γνώσεις και οι διασυνδέσεις του.Άλλωστε το συντριπτικό ποσοστό των ιεροψαλτών-ανάμεσα τους και 'γω- δεν ακολουθήσαμε την ψαλτική για να γίνουμε Ωνάσηδες,να αποκτήσουμε κότερα και ακριβά αμάξια:D:D:D.Την ακολουθήσαμε από μεράκι,αγάπη και Θείο έρωτα.
 
Last edited:

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Κυριε Δημητρη σας αποστελλω προσωπικο μηνυμα να μην φορτιζουμε με δημοσιευσεις το θεμα κ να μιλησουμε κ πιο ανετα! :)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κυριε Δημητρη χαρηκα για τη γνωριμια κ συμφωνω με οσα λετε στην αρχη του μηνυματος σας αλλα εαν γυρισετε μια σελιδα πισω θα δειτε οτι το υφος με το οποιο ο συναδελφος μου απευθυνθηκε δεν ηταν κ το πρεπον για επαγγελματια ιεροψαλτη που σεβεται τη δουλεια του.

Μὰ ἀκριβῶς ὁ ἐπαγγελματίας σέβεται αὐτὸ ποὺ κάνει γιατὶ τὸ κάνει συνειδητὰ καὶ συστηματικὰ ὄχι γιὰ χόμπυ ἤ ν' «ἁγιάσει».

Ἄν περιμενουμε ν' ἁγιάσουμε στὸ ἀναλόγιο μᾶλλον θὰ ξεροσταλιάζουμε ἀδίκως ...

Ὅσο γιὰ τὰ χρήματα φυσικὰ καὶ περιμένω νὰ ἀμειφθῶ γιὰ τὴν ὑπηρεσία ποὺ μὲ μίσθωσαν νὰ ἀναλάβω. Σὲ ἄλλη περίπτωση γιατι νὰ ταλαιπωροῦμαι κάθε Κυριακὴ κοντὴ γιορτὴ νὰ σηκώνομαι ἀπὸ τ' ἄγρια χαράματα, νὰ εἶμαι δεσμευμένος κάθε σχόλη καὶ γιορτὴ μαζί καὶ ἡ οἰκογένεια, ἐνῶ μπορῶ χαλαρὰ νὰ πάω στην ἐκκλησία πιὸ ἀργὰ καὶ νὰ μπορῶ νὰ μεταλάβω ὁ ἴδιος τὰ παιδιά μου σὰν ἄνθρωπος.

Τὸ μεράκι καλὸ εἶναι ἀλλὰ πόσο διαρκεῖ; Χρειάζεται καὶ κίνητρο.

Τὰ περὶ πνευματικότητος τὰ προσπερνῶ ἀδιάφορα, ψάλτης καὶ καλὸς δὲν ὑπάρχει κι ὅποιος τὸ λέει πουλάει φύκια γιὰ μετάξωτὲς κορδέλες.
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Τώρα όσον αφορά γι'αυτό που λέει ο καθηγητής σου ότι τα λεφτά δεν συνάδουν με την ψαλτική τέχνη συμφωνώ μαζί σου.Με την εξής παρατήρηση.Τα όποια λεφτά που δίνονται έχουν την μορφή φιλοδωρήματος και όχι μισθού.

Συγγνωμη, γιατι ολοι οσοι εργαζονται στον ναο να ειναι μισθωτοι, αλλα ο ψαλτης πρεπει να παιρνει φιλοδωρημα; Διαφωνω καθετα: Ο ψαλτης αφιερωνει τον χρονο του τακτικα και χωρις να εχει καμια ευελιξια, ειναι αυτος που κουραζεται περισσοτερο απο τους εργαζομενους, πρεπει να προσεχει την φωνη του, να διαβαζει τις γραμμες που θα ψαλλει... Ειναι κοπος, ειναι πολλες ωρες απ την προσωπικη του ζωη! [αν ο Ναος δυσκολευεται οικονομικα και ο ψαλτης οικειοθελως τους διευκολυνει ειναι αλλη ιστορια]

Το σχολιο "πως θα βγει η αγρυπνια, αφου ειναι ολοι ασχετοι" μπορει να ειναι ακομψο απ την μερια του ψαλτη, αλλα ειναι ειλικρινες και αληθινο. Να προσπαθει να ψαλλει χερουβικο και να ακουει 3-4 ισα; Πως να συντονιστει τετοιος χορος; Αφου ανεβαινουν στο αναλογιο θα επρεπε να διαβαζουν ολοι (αλλα δεν το κανουν γιατι δεν πληρωνονται :) ) Ενας φιλος μου, μαθητης ενος μεγαλου ψαλτη της εποχης μας (δεν αναφερω ονομα για να μην παρεξηγηθω) ελειψε 2 Κυριακες λογω εξετασεων, και την 3η ο ψαλτης του ειπε "ή θα ερχεσαι ή οχι". Ετσι γινονται οι σωστοι χοροι, και γι αυτο πηγαινει ολη η Θεσσαλονικη να τον ακουσει. Και μπορει να ψελνουμε στον Θεο, αλλα μας ακουν οι ανθρωποι, πολλες εκκλησιες διωχνουν τον λαο εξαιτιας ενος κακου ψαλτη. Η ψαλμωδια πρεπει να βοηθα τον πιστο να προσευχηθει, και η παραφωνια μονο τα νευρα τεντωνει...
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.

Μὰ ἀκριβῶς ὁ ἐπαγγελματίας σέβεται αὐτὸ ποὺ κάνει γιατὶ τὸ κάνει συνειδητὰ καὶ συστηματικὰ ὄχι γιὰ χόμπυ ἤ ν' «ἁγιάσει».

Ἄν περιμενουμε ν' ἁγιάσουμε στὸ ἀναλόγιο μᾶλλον θὰ ξεροσταλιάζουμε ἀδίκως ...

Ὅσο γιὰ τὰ χρήματα φυσικὰ καὶ περιμένω νὰ ἀμειφθῶ γιὰ τὴν ὑπηρεσία ποὺ μὲ μίσθωσαν νὰ ἀναλάβω. Σὲ ἄλλη περίπτωση γιατι νὰ ταλαιπωροῦμαι κάθε Κυριακὴ κοντὴ γιορτὴ νὰ σηκώνομαι ἀπὸ τ' ἄγρια χαράματα, νὰ εἶμαι δεσμευμένος κάθε σχόλη καὶ γιορτὴ μαζί καὶ ἡ οἰκογένεια, ἐνῶ μπορῶ χαλαρὰ νὰ πάω στην ἐκκλησία πιὸ ἀργὰ καὶ νὰ μπορῶ νὰ μεταλάβω ὁ ἴδιος τὰ παιδιά μου σὰν ἄνθρωπος.

Τὸ μεράκι καλὸ εἶναι ἀλλὰ πόσο διαρκεῖ; Χρειάζεται καὶ κίνητρο.

Τὰ περὶ πνευματικότητος τὰ προσπερνῶ ἀδιάφορα, ψάλτης καὶ καλὸς δὲν ὑπάρχει κι ὅποιος τὸ λέει πουλάει φύκια γιὰ μετάξωτὲς κορδέλες.
Συνήθως ,όμως,Δομέστιχε οι χομπίστες και οι ερασιτέχνες είναι αυτοί που φθάνουν σε υψηλά επίπεδα ένα επάγγελμα.Πάρε παράδειγμα τους επαγγελματίες πολιτικούς,τους επαγγελματίες δημόσιους υπαλλήλους,τους επαγγελματίες παπάδες και πάει λέγοντας.Η νοοτροπία τους μας κατάντησε έτσι.Ο ωχαδελφισμός,η σιγουράντζα και το ρολόι στο χέρι.Εσύ έχεις την εντύπωση ότι αν έβγαινε νόμος που καταργούσε το μισθό του ψάλτη στις εκκλησίες θα έμεναν οι εκκλησίες χωρίς ψάλτη;Καμία δεν θα έμεινε.Μου έχουν κόψει 400 ευρώ στη δουλειά και όμως είμαι ακόμα εκεί και ξεσκίζομαι στη κυριολεξία.Το σαράκι του ψάλτη δεν είναι το ...συμβόλαιο:D:D που θα υπογράψει με την εκκλησία σαν να πρόκειται για δισκογραφική εταιρεία.Πρωτίστως θέλει ελευθερία στο ψάλσιμο,άνεση και επιβολή των δικών του όρων όσον αφορά το ψαλτήρι.Κανένας δεν αγιάζει στα αναλόγια.Αγιάζει όμως στον καθημερινό στίβο της ζωής που ναι περνάει και από τα αναλόγια.Εκτός και αν είμαστε επιλεκτικοί στην συμπεριφορά μας λες και πρόκειται για...σαλάτα.Ο Ταλιαδώρος στα 85 του που ψάλλει ακόμα έχει μεράκι,κίνητρο,ανάγκη από χρήμα,από διαφήμιση,από τι;Ο Στανίτσας στα 77 του περίπου όταν έψαλλε στην Άρτα-υπαρχει το γνωστό βίντεο-με σοβαρά προβλήματα υγείας είχε ανάγκη κάτι;Ίσα ίσα που θα μπορούσε να μην εμφανιστεί-όπως ο Ταλιαδώρος και πολλοί άλλοι-για να προστατέψει την υστεροφημία του λόγω εμφανής και αδιαμφισβήτητης φωνητικής κόπωσης.Το μεράκι και η λατρεία κρατά πάντα.Είναι μύθος ότι ο έρωτας σβύνει με τα χρόνια.Άσβεστη φλόγα είναι που μέχρι να πεθάνεις θα τον έχεις.Και όμως.Ψάλτες ευσεβείς,ταπεινοί και πραγματικοί χριστιανοί υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν.Εκτός και αν έχεις άποψη για τα χιλιάδες αναλόγια που υπάρχουν ανά τον κόσμο:):):):)Εγώ έχω γνωρίσει μερικούς.Εσύ μπορεί όχι.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Συγγνωμη, γιατι ολοι οσοι εργαζονται στον ναο να ειναι μισθωτοι, αλλα ο ψαλτης πρεπει να παιρνει φιλοδωρημα; Διαφωνω καθετα: Ο ψαλτης αφιερωνει τον χρονο του τακτικα και χωρις να εχει καμια ευελιξια, ειναι αυτος που κουραζεται περισσοτερο απο τους εργαζομενους, πρεπει να προσεχει την φωνη του, να διαβαζει τις γραμμες που θα ψαλλει... Ειναι κοπος, ειναι πολλες ωρες απ την προσωπικη του ζωη! [αν ο Ναος δυσκολευεται οικονομικα και ο ψαλτης οικειοθελως τους διευκολυνει ειναι αλλη ιστορια]

Το σχολιο "πως θα βγει η αγρυπνια, αφου ειναι ολοι ασχετοι" μπορει να ειναι ακομψο απ την μερια του ψαλτη, αλλα ειναι ειλικρινες και αληθινο. Να προσπαθει να ψαλλει χερουβικο και να ακουει 3-4 ισα; Πως να συντονιστει τετοιος χορος; Αφου ανεβαινουν στο αναλογιο θα επρεπε να διαβαζουν ολοι (αλλα δεν το κανουν γιατι δεν πληρωνονται :) ) Ενας φιλος μου, μαθητης ενος μεγαλου ψαλτη της εποχης μας (δεν αναφερω ονομα για να μην παρεξηγηθω) ελειψε 2 Κυριακες λογω εξετασεων, και την 3η ο ψαλτης του ειπε "ή θα ερχεσαι ή οχι". Ετσι γινονται οι σωστοι χοροι, και γι αυτο πηγαινει ολη η Θεσσαλονικη να τον ακουσει. Και μπορει να ψελνουμε στον Θεο, αλλα μας ακουν οι ανθρωποι, πολλες εκκλησιες διωχνουν τον λαο εξαιτιας ενος κακου ψαλτη. Η ψαλμωδια πρεπει να βοηθα τον πιστο να προσευχηθει, και η παραφωνια μονο τα νευρα τεντωνει...

Αγαπητέ Χρήστο σεβαστές οι απόψεις σου αλλά το να συγκρίνουμε το έργο των ιερέων με το έργο των ιεροψαλτών είναι λίγο άτοπο και άκομψο.Συμφωνώ ότι ο ψάλτης κάνει θυσίες,είναι σημαντικός για να βγουν οι ακολουθίες,δεσμεύεται σε πολλά θέματα,αλλά μέχρις εκεί.Ο ιερέας είναι ταγμένος σ'αυτό που κάνει,έχει σπουδάσει, είναι η επιλογή του και στο κάτω κάτω της γραφής δεν έχει άλλη επαγγελματική διέξοδο εκτός αν έχει πτυχίο Θεολογίας και μπορεί να διδάξει σε ανώτερες ή ανώτατες σχολές.Ο π.Μάξιμος μπορεί ναμας διαφωτίσει.Το 95% των ψαλτών-και λίγο είπα-έχει κύρια ή κύριες απασχολήσεις όχι την ψαλτική,αλλά άλλες δουλειές.Συγγνώμη,αλλά και άνεργος να ήμουνα,και ανεπάγγελτος να ήμουνα το τελευταίο που θα με απασχολούσε θα ήταν ο μισθός.Όχι επειδή έχουμε μια φωνή και σκαμπάζουμε από Βυζαντινή να περιμένουμε να βγάζουμε από 12 ώρες το πολύ την εβδομάδα...ουρές από χρήματα ψάλλοντας σε μια εκκλησία.Μας παρακολουθούν άτομα με βαρβάτα πτυχία,με μεταπτυχιακά,με διδακτορικά και διατριβές που όχι μόνο παίρνουν σε διάφορες δουλειές μισθούς της τάξης των 500-700 ευρώ,αλλά η πλειονότητα τους είναι άνεργοι.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα στο βωμό του χρήματος και του βολέματος.Όσον αφορά τώρα το παράδειγμα που ανέφερα με τον ψάλτη που γύρισε και μας χαρακτήρισε όλους ως άσχετους,θα μου επιτρέψεις να το γνωρίζω λίγο καλύτερα.Δεν ήταν απλώς άκομψο.Ήταν αντισυναδελφικό και ισοπεδωτικό,μιας και στο ψαλτήρι βρίσκονταν 4 διπλωματούχοι Βυζαντινής Μουσικής και άλλοι τόσοι φτασμένοι ψάλτες σε εκκλησίες της Λάρισας.Μερικές φορές το κόμπλεξ και ο φθόνος γιατί δεν έχουμε εμείς δίπλωμα και έχει ο άλλος,γιατί αυτός έχει τόσο ωραία φωνή και εμείς δεν έχουμε μας οδηγεί σε ακραίες συμπεριφορές.Η εκκλησία αγαπητέ δεν είναι όπερα, δεν είναι αίθουσα συναυλιακών εκδηλώσεων και δεν είναι αίθουσα επιδείξεων.Είναι λατρευτικός χώρος και οι πιστοί οφείλουν να συμμετέχουν στο μυστήριο,ανεξαρτήτως αν ο παπάς στην προσωπική του ζωή σκανδαλίζει,αν ο ψάλτης στον δεύτερο ήχο δεν πάτησε τον ΖΩ σωστά και αν ο καντηλανάφτης την ώρα της ακολουθίας μιλάει στο κινητό.Οι ψαλμοί είναι το όχημα με το οποίο μεταφέρονται οι προσευχές των πιστών στον Ύψιστο.Δεν υπάρχει μαρτυρία ακόμα στα εκατομμύρια φάλτσα που ακούγονται στις εκκλησίες να στέλνει ο Θεός άγγελο για επίπληξη των ψαλτών:D:D:DΜ'αυτή τη λογική να βάζουμε εισιτήριο στις εισόδους και σε περίπτωση μέτριας απόδοσης του ψάλτη ο πιστός να παίρνει τα λεφτά του πίσω.Ας σοβαρευτούμε λίγο.Τίποτα και για κανένα λόγο δεν μπορεί να διώξει τον ευσεβή χριστιανό από την εκκλησία και τα λατρευτικά του καθήκοντα.Αυτός που θέλει να προσευχηθεί θα το κάνει.Αυτός που δεν θέλει θα βρεί δισεκατομμύρια δικαιολογίες για να τ'αποφύγει.Γελοίες τις περισσότερες φορές.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συνήθως ,όμως,Δομέστιχε οι χομπίστες και οι ερασιτέχνες είναι αυτοί που φθάνουν σε υψηλά επίπεδα ένα επάγγελμα.Πάρε παράδειγμα τους επαγγελματίες πολιτικούς,τους επαγγελματίες δημόσιους υπαλλήλους,τους επαγγελματίες παπάδες και πάει λέγοντας.Η νοοτροπία τους μας κατάντησε έτσι.Ο ωχαδελφισμός,η σιγουράντζα και το ρολόι στο χέρι.Εσύ έχεις την εντύπωση ότι αν έβγαινε νόμος που καταργούσε το μισθό του ψάλτη στις εκκλησίες θα έμεναν οι εκκλησίες χωρίς ψάλτη;Καμία δεν θα έμεινε.
Χαλαρά θὰ ἔμεναν χωρίς ψάλτη, ἐξαιρουμένων Κυριακῶν ἤ μεγάλων ἑορτῶν ὅπου ὅλοι πᾶνε στην ἐκκλησία. καὶ σίγουρα ἡ ἀκολουθία δὲν θἀ ἄρχιζε 07.00 ἄλλὰ τουλάχιστον 09.00, ὅταν θὰ γούσταρε ὁ ἐθελοντὴς νὰ σηκωθεῖ ἀπὸ τὸ πάπλωμα.
Μου έχουν κόψει 400 ευρώ στη δουλειά και όμως είμαι ακόμα εκεί και ξεσκίζομαι στη κυριολεξία.Το σαράκι του ψάλτη δεν είναι το ...συμβόλαιο:D:D που θα υπογράψει με την εκκλησία σαν να πρόκειται για δισκογραφική εταιρεία.Πρωτίστως θέλει ελευθερία στο ψάλσιμο,άνεση και επιβολή των δικών του όρων όσον αφορά το ψαλτήρι.
Ὅλα καλὰ γιὰ τὸ ... σαράκι, ἀλλὰ αὐτὸ ἰχύει γιὰ καθε κοντὴ γιορτή καὶ παραγιόρτι; Ἄμα σοῦ κόψουν τὸ μισθὸ θὰ πηγαίνεις συνέχεια ἀπὸ τὰ χαράματα καὶ θά χάνεις ὅλες τὶς διακοπές σου μλονο καὶ μόνο γιὰ τὸ ... σαράκι. Εὔχομαι νὰ τὸ κάνεις, προσωπικὰ ὄχι.

Κανένας δεν αγιάζει στα αναλόγια.Αγιάζει όμως στον καθημερινό στίβο της ζωής που ναι περνάει και από τα αναλόγια.Εκτός και αν είμαστε επιλεκτικοί στην συμπεριφορά μας λες και πρόκειται για...σαλάτα.
Δυστυχῶς ἡ ὑποκρισία τῆς ... σαλάτας σ]το χῶρο μας εἶναι κυρίαρχη, τὶ νὰ κάνουμε;
Ο Ταλιαδώρος στα 85 του που ψάλλει ακόμα έχει μεράκι,κίνητρο,ανάγκη από χρήμα,από διαφήμιση,από τι;Ο Στανίτσας στα 77 του περίπου όταν έψαλλε στην Άρτα-υπαρχει το γνωστό βίντεο-με σοβαρά προβλήματα υγείας είχε ανάγκη κάτι;Ίσα ίσα που θα μπορούσε να μην εμφανιστεί-όπως ο Ταλιαδώρος και πολλοί άλλοι-για να προστατέψει την υστεροφημία του λόγω εμφανής και αδιαμφισβήτητης φωνητικής κόπωσης.
Ἄς μην σχολιάσω τοὺς παραπάνω, ἁπλὰ νὰ θυμίσω μόνο -ἄν τὸ γνωρίζεις βέβαια- τί ἔλεγε ὁ Χ. Ταλιαδῶρος στὴ Συνοδικὴ Ἐπιτροπή γιὰ συγκεκριμένο μουσικολόγο πρίν 10 χρόνια, καὶ τὶ γράφει σήμερα γιὰ τὸν ἴδιο μουσικολόγο στὴν εἰσαγωγὴ βιβλίου τοῦ ἐν λόγῳ μουσικολόγου. Λὲς νὰ φταίει τὸ γήρας;

Το μεράκι και η λατρεία κρατά πάντα.
Ἡ λατρεία πάντα γιατὶ ἀκουμπᾶ στὸ Θεῖο, τὸ μεράκι ὄχι γιατι εἶναι ἀνθρώπινο καὶ φθαρτό.
Είναι μύθος ότι ο έρωτας σβύνει με τα χρόνια.Άσβεστη φλόγα είναι που μέχρι να πεθάνεις θα τον έχεις.
Ἄμα συμπληρώσεις καμιὰ εἰκοσαετία γάμου καὶ δὲν .... χωρίσεις, τὸ ξανασυζητᾶμε περὶ ἔρωτος
Και όμως.Ψάλτες ευσεβείς,ταπεινοί και πραγματικοί χριστιανοί υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν.Εκτός και αν έχεις άποψη για τα χιλιάδες αναλόγια που υπάρχουν ανά τον κόσμο:):):):)Εγώ έχω γνωρίσει μερικούς.Εσύ μπορεί όχι.
Σὰν ἁπλὸς πιστὸς ἄνθρωπος ἕνας ψάλτης μπορεῖ νὰ εἶναι ὁ καλύτερος, μόλις ὅμως ἀνεβαίνει στο κασόνι τοῦ ἀναλογίου, ψηλώνει καὶ καναδυὸ πῆχες πανω ἀπὸ τοὺς ὑπόλοιπους ... πτωχοὺς χριστιανούς. Δὲν ἔχω γνωρίσει κανένα ψάλτη ποὺ νὰ ἔχει μπορέσει νὰ ὑπερβεῖ τὴν παραπάνω κατάσταση-μέσα κι ἐγώ ὁ ἴδιος. Ἄν ἔχεις ἐσύ ... δὲν μπορῶ νὰ πῶ κάτι.
 
Top