Τop 5 ψαλτών

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το θέμα είναι, μαζεύονται 5 χορωδίες αξιόλογες για να βάλουμε; Οψόμεθα...
 
Κ

Κορώνης

Guest
Πρετείνω κάτι πιο ουσιαστικό: τοπ 10 των πιο παραδοσιακών ψαλτών (χωρίς σειρά προτίμησης, 1-10 επιλογές από μια πλήρη λίστα)
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Στανιτσας 10
πριγκος 9
χρυσανθος 8
φορτωμας 7
βασιλικος 6[το ερεθισμα μου οταν πρωτοξεκινησα βυζ.μουσικη.οπως και πολλων αλλων...πρεπει να τον τιμησω!]

λιγο αργα...
Στανιστας 10
Μαιδανογλου 9
Πριγκος 8
χρυσανθος 7
Φωρτομας 6
:):):)
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Πρίγγος 10
Παναγιωτίδης 9
Στανίτσας 8
Νεραντζής 7
Ταλιαδώρος 6

Κατά την γνώμη μου αυτοί είναι οι 5 καλύτεροι ψάλτες του 20ου αι.
 
Last edited:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
TOP 10
-----------
1. Στανίτσας
2. Τσαμκιράνης
3. Πρίγγος
4. Παϊκόπουλος
5. Μιχαηλίδης
6. Θεοδοσόπουλος
7. Ταλιαδώρος
8. Νεοχωρίτης
9. Φιρφιρής
10. Αστέρης

Αυτά από εμένα. Να είστε όλοι καλά..
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Εγώ δεν μπορώ να βάλω κάποια σειρά γιατί όλοι μου αρέσουν.
Μου αρέσει ο Σύρκας για την απλότητα, ο Φιρφιρής για την άνεση και το ανεπανάληπτο ατζέμ, ο Στανίτσας για το ηχοχρωμά του και την τέχνη του, ο Σουρλατζής για την ατέλειωτη φωνή και το πνευμόνι φυσούνα, ο Χατζημάρκος για τα ανεπανάληπτα κρατήματά και θα ήταν ατέλειωτος ο κατάλογος με Κλωναρίδη φωνάρα, Παναγιωτίδη ύφος και εκατοντάδες συγχρόνων ή παλαιών ψαλτών.

Με συγκινεί όμως περισσότερο να ακούω νέα άτομα του ψαλτολογίου όχι γιατί συνήθισα ή βαρέθηκα τους παλαιούς αλλά γιατί ο καθένας έχει την ιδιαιτερότητά του που είναι σημαντικό. (φτάνει να μην φαλτσάρουν διαστημικά ή παραδοσιακά)
Δίνει το δικό του χρώμα ή άρωμα που λέει και ο Γιάννου ότι "το κάθε λουλούδι έχει το άρωμά του".
 
Με συγκινεί όμως περισσότερο να ακούω νέα άτομα του ψαλτολογίου όχι γιατί συνήθισα ή βαρέθηκα τους παλαιούς αλλά γιατί ο καθένας έχει την ιδιαιτερότητά του που είναι σημαντικό. (φτάνει να μην φαλτσάρουν διαστημικά ή παραδοσιακά)
Δίνει το δικό του χρώμα ή άρωμα που λέει και ο Γιάννου ότι "το κάθε λουλούδι έχει το άρωμά του".

1000 like
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Εγώ δεν μπορώ να βάλω κάποια σειρά γιατί όλοι μου αρέσουν.
Μου αρέσει ο Σύρκας για την απλότητα, ο Φιρφιρής για την άνεση και το ανεπανάληπτο ατζέμ, ο Στανίτσας για το ηχοχρωμά του και την τέχνη του, ο Σουρλατζής για την ατέλειωτη φωνή και το πνευμόνι φυσούνα, ο Χατζημάρκος για τα ανεπανάληπτα κρατήματά και θα ήταν ατέλειωτος ο κατάλογος με Κλωναρίδη φωνάρα, Παναγιωτίδη ύφος και εκατοντάδες συγχρόνων ή παλαιών ψαλτών.

Με συγκινεί όμως περισσότερο να ακούω νέα άτομα του ψαλτολογίου όχι γιατί συνήθισα ή βαρέθηκα τους παλαιούς αλλά γιατί ο καθένας έχει την ιδιαιτερότητά του που είναι σημαντικό. (φτάνει να μην φαλτσάρουν διαστημικά ή παραδοσιακά)
Δίνει το δικό του χρώμα ή άρωμα που λέει και ο Γιάννου ότι "το κάθε λουλούδι έχει το άρωμά του".

Σίγουρα δεν μπορείς να βάλεις σε ενα τοπ 10 η τοπ 5 όλους τους καλούς. Είναι απλά μια ιδέα. Η σειρά (σχεδόν) τυχαία ο πρωτος μπορει να ειναι και τελευταίος στο δικό μου τοπ 10. Θα θέλαμε ενα τοπ 50 για τους βάλουμε όλους:D:D:p
 

david

Μέλος
01.θεοδοσόπουλος Χρύσανθος
02.Χρύσανθος θεοδοσόπουλος
03.
04.
05.
06.
07.
08.
09.
10.

Κερμελίδη πές τίποτα!!!!!!!

εἰς ὀσμὴν εὐωδίας.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
01.θεοδοσόπουλος Χρύσανθος
02.Χρύσανθος θεοδοσόπουλος
03.
04.
05.
06.
07.
08.
09.
10.

Κερμελίδη πές τίποτα!!!!!!!

εἰς ὀσμὴν εὐωδίας.


Αφού ξέρετε αδέλφια ότι είμαι πολύ αντικειμενικός στις απόψεις μου.Μην με κολάζετε και θέλω να κοινωνήσω αύριο.Είπαμε ότι κατά την διάρκεια της Αγίας και Μεγάλης Τεσσαρακοστής δεν κρίνουμε,πολλώ δε μάλλον,δεν κατακρίνουμε.Ανήμερα της Αναστάσεως θα απαντήσουμε.....:D
Για να σοβαρευτούμε,πιστεύω ότι όλοι οι ιεροψάλτες,γνωστοί και μη,έχουν την αξία τους. Έχουν την δική τους προσωπικότητα.Έχουν βάλει την δική τους υπογραφή στο αναλόγιο.Υπηρετούμε όλοι μας,ως διάκονοι Κυρίου.Δεν υπάρχουν καλύτεροι και χειρότεροι.Στο βήμα του Θεού να έχουμε παρρησία.Εκεί να είμαστε οι καλύτεροι.Ξέρεις αδελφέ,ότι άκουσα από ιεροψάλτες διάφορα κομμάτια τα οποία με συγκίνησαν; Για παράδειγμα θα αναφέρω τους παλαιούς τον κ.Καραμπάση στα ιδιόμελλα της Μεγ.Τεσαρακοστής,τον κ. Γιάννου σε ανοιξαντάρια τα οποία δεν ανήρτησε στο forum,τον κ. Συμεωνίδη κ.α. Επίσης με συγκινεί που ακούω νέους,ταλέντα.Δεν αναφέρω ονόματα για ευνόητους λόγους.Να λοιπόν το θαύμα.Για να μην σας κουράζω,εύχομαι σε όλους μας ΚΑΛΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΝ.Μόνο αυτό αξίζει.Είθε ο Θεός.....:)
 

kapoios

Μέλος
1)Σπύρος Περιστερης
2)Θεοδοσοπουλος
3)Ιωαννης Χασανιδης
4)Θρασυβουλος Στανίτσας
5)Αθανασιος Καραμανης.

Παιδια να ρωτησω κατι μπορω να βρω καπου βιβλια του Σπύρου Περιστερη?
Η βιβλια τα οποια να επεξηγουν ψαλμωδιες κ.τ.λ?
Ευχαριστώ!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
1)...
Παιδια να ρωτησω κατι μπορω να βρω καπου βιβλια του Σπύρου Περιστερη?
Η βιβλια τα οποια να επεξηγουν ψαλμωδιες κ.τ.λ?
Ευχαριστώ!

Σε παρακαλώ, μη το συνεχίζεις αυτό με τις άσχετες ερωτήσεις. Σου είχα στείλει με ΠΜ τον σύνδεσμο με το μπλογκ για το Περιστέρη. Κοίταξε εκεί.
 

jojoslar

Νέο μέλος
1)Δασκαλούδης Κυριαζής
2)Χατζημάρκος Εμμανουήλ
3)Περιστέρης Σπυρίδων
4)Γκίκας Ευάγγελος
5)Καραμάνης Αθανασιος
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Δεν ξερω αν προλαβαινω να βαλω και το δικο μου τοπ 5

1)Κλωναριδης
2)Τσιαμκιρανης
3)Φωτοπουλος
4)Δασκαλουδης
5)Βαζας
 
Top