Τop 5 ψαλτών

Αναλαμβάνω πάλι την πρωτοβουλία για μία νέα δημοσκόπηση ονομαστική αυτή τη φορά (αφού το κάθε μέλος θα φαίνεται τί ψηφίζει) με ένα πιο ελεύθερο,πιο δίκαιο και χωρίς περιορισμούς (υπενθυμίζω ότι όταν ανέβασα τη δημοσκόπηση είχε μόνο μέχρι 10 επιλογές, μετά το ανέβασε σε 50 ο αγαπητός Δημήτρης) σύστημα σφυγμομέτρησης της προσωπικής μας προτίμησης στο θέμα του καλύτερου για εμάς ψάλτη.
Ο καθένας μας γράφει μία λίστα με 5 ψάλτες στον οποίο βάζει πόντους ως εξής:στον πρώτο 10, στον δεύτερο 9, στον τρίτο 8, στον τέταρτο 7 και στον πέμπτο 6. Στο τέλος (δηλαδή κατά καιρούς, αφού ουσιαστικά θα μείνει ανοιχτό θέμα) θα μετράμε τους πόντους και μεταξύ των πρώτων θα διεξαχθεί δεύτερος γύρος βλέποντας πώς, μέχρι τότε.
Παρακαλώ τους φίλους που δεν μπορούν να έχουν ολοκληρωμένη γνώμη να μην επιρεάζονται, αλλά να ανατρέξουν στις εκατοντάδες ηχογραφήσεις, που με τόσο κόπο έχουν προσφέρει τα μέλη του φόρουμ, και αφού ακροαστούν να μιλήσουν.
Να είστε καλά με υγεία!
 
1.Αθανάσιος Παναγιωτίδης 10
2.Ιάκωβος Ναυπλιώτης 9
3.Αναστάσιος Μιχαηλίδης 8
4.Κωνσταντίνος Πρίγγος 7
5.Θρασύβουλος Στανίτσας 6
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος: 10
Κωνσταντίνος Πρίγγος: 9
Ιάκωβος Ναυπλιώτης: 8
Θρασύβουλος Στανίτσας: 7
Αθανάσιος Καραμάνης: 6
 

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος
Πάνω που ήμουνα στεναχωριμένος απο την προηγούμενη ψηφοφορία,απο τα πολλά φιλτραρίσματα που έκανα για να καταλήξω σ'ένα όνομα μόνο, τώρα φίλε Νικόλαε νιώθω πολύ καλύτερα γιατί με τις 5 επιλογές μου δεν θα αδικίσω τις υπόλοιπες προτιμήσεις μου.
Πραγματικά πιστεύω ότι θα φανούν πολύ καλύτερα τα συναισθήματα του κάθε ενός μας σάυτή την ψηφοφορία!!!
 

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος
1)Θρασύβουλος Στανίτσας
2)Κυριάκος Ψάλτης (Εξωμετοχίτης).
3)Ιάκωβος Ναυπλιώτης
4)Ανδρέας Πετρόχειλος
5)Δημοσθένης Παϊκόπουλος
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
1)Θρασύβουλος Στανίτσας 10
2)Ανδρέας Πετρόχειλος 09
3)Μανώλης Χ"μάρκος 08
4)Ματθαίος Τσαμκιράνης 07
5)Κων/νος Τασόπουλος 06
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
1) Κωνσταντίνος Πρίγγος
2) Ιάκωβος Ναυπλιώτης
3) Αλέκος Μουτάογλου
4) Σάββας Αβραμίδης
5) Δημήτριος Μαγούρης

Αν έδινες 10 επιλογές δε θα σε άφηνα παραπονεμένο! Βέβαια, το top 5 μου είναι ψάλτες που μόνο ο ένας ξεπερνάει το δεκάωρο ηχογραφήσεων στο αρχείο μου. Αλλά έτσι είναι! Οι αδάμαντες σπανίζουν!
Μπορεί να έχω στην ίδια θέση και πολλούς άλλους, αλλά ούτως ή άλλως θα ψηφιστούν, οπότε έτσι με εκφράζει καλύτερα η ψήφος!
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
1) Κωνσταντίνος Πρίγγος
2) Ιάκωβος Ναυπλιώτης
3) Αλέκος Μουτάογλου
4) Σάββας Αβραμίδης
5) Δημήτριος Μαγούρης

Αν έδινες 10 επιλογές δε θα σε άφηνα παραπονεμένο! Βέβαια, το top 5 μου είναι ψάλτες που μόνο ο ένας ξεπερνάει το δεκάωρο ηχογραφήσεων στο αρχείο μου. Αλλά έτσι είναι! Οι αδάμαντες σπανίζουν!
Μπορεί να έχω στην ίδια θέση και πολλούς άλλους, αλλά ούτως ή άλλως θα ψηφιστούν, οπότε έτσι με εκφράζει καλύτερα η ψήφος!

καλά εσύ παραείσαι πατριαρχικός!! βάλε και λίγο μόριο μέσα
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Τῌ Λ' ΤΟΥ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ... oops, είναι offtopic :D
 

Attachments

  • SynaxaristisNikodimou.pdf
    942.7 KB · Views: 192

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
καλά εσύ παραείσαι πατριαρχικός!! βάλε και λίγο μόριο μέσα
Αν είχαμε δεκάδα θα έβαζα τον κατά πολλούς άρχοντα των αρχόντων και τον μεγάλο Παναγιωτίδη και τους τρεις συμπολίτες μου (αν και ο ένας πλέον δεν μένει εδώ αλλά εις ουρανίους μονάς). Ελπίζω την ψήφο που δεν τους έδωσα να την πάρουν από πολλούς άλλους!
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
1. Μαμάης
2. Ναυπλιώτης
(αστειεύομαι)


1. Ναυπλιώτης
2. Πρίγγος
3. Δανιηλίδης
4. Στανίτσας
5. Φιρφιρής
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ι. Ναυπλιώτης
Α. Μιχαηλίδης
π. Δοσίθεος Κατουνακιώτης
π. Νικόλαος Μαυρόπουλος
Κ. Πρίγγος

μα πως να αφήσει κανείς έξω άλλους;

Σ. Προύσαλης
Θρ. Στανίτσας
Ν. Δανιηλίδης
Β. Εμμανουηλίδης
Α. Πετρόχειλος
Σ. Αβραμίδης
(και πολλοί άλλοι Κωνσταντινοπολίτες)
π. Δανιήλ Δανιηλαίος
π. Αλέξιος Ξενοφωντινός
π. Εφραίμ Ξηροποταμινός
π. Στέφανος Δανιηλαίος
π. Θωμάς Θωμάδων
(και πολλοί άλλοι Αγιορείτες)
Λ. Σφήκας
Ν. Χατζησταμάτης
δ. Διονύσης Φιρφιρής
Α. Παναγιωτίδης
Α. Καραμάνης
Χ. Κουτζουράδης
Χ. Ταλιαδώρος
Α. Ευθυμιάδης
Χ. Θεοδοσόπουλος
Ε. Γεωργιάδης
Γ. Χατζηχρόνογλου
Μ. Τσαμκιράνης
Χ. Δήμου
Μ. Χατζημάρκος
(και πόσοι που ξεχνάω τώρα)
...

Δεν γίνεται!
 
1.Αθ.Παναγιωτίδης 10΄
2.Κ.Πρίγγος 9
3.Αθ.Καραμάνης 8
4.Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος 7
5.Σωτήρης Φωτόπουλος 6

και μια άλλη 5άδα με ψάλτες εν ενεργεία.
1.Νεραντζής
2.Αστέρης
3.Ταλιαδώρος
4.Δασκαλουδης
5.Χασανίδης
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Αυτοί είναι οι πέντε πρώτοι πιο αξιόπιστοι κατά την γνώμη μου που θα εμπιστευόμουνα 100% για τον τρόπο που ψάλλουν, ύφος , άρθρωση, διαστήματα, τονισμός και ερμηνεία αχρόνων και εγχρόνων υποστάσεων, χρόνος

Ιάκωβος Ναυπλιώτης 10
Γεώργιος Καππές 9
Σάμου Ειρηναίος 8
Κωνσταντίνος Πρίγγος 7
Αθανάσιος Παναγιωτίδης 6
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
I. Ναυπλιώτης 10
Μ. Σάμου Εἰρηναῖος 9
Θ. Στανίτσας 8
Χ. Θεοδοσόπουλος 7
Μ. Τσαμκιράνης 6

Βέβαια, θὰ ἤθελα νὰ ἦταν 10 οἱ ψῆφοι (βαθμολογία ἀπό 10 ἕως 1) γιὰ νὰ βάλω καὶ
Πρῖγγο, Παναγιωτίδη, π. Φιρφιρῆ, Μαϊντανόγλου, π. Δοσίθεο.

Ἤ νὰ ὑπῆρχε χωριστό Top 5 ζώντων, ὅπου θα ψήφιζα τοὺς π. Δανιήλ, Χατζηχρόνογλου, Καραμάνη, Ταλιαδῶρο, Σωφρονιάδη.

Βέβαια, τὰ προηγούμενα θὰ σήμαιναν πολύ περισσότερη ἐργασία στὴν καταμέτρηση..! :wink:

χς

ΥΓ. Βαγγέλη, ὁ Καππές ἀπίθανος, τὰ διαστήματα, ὁ χρόνος καὶ τό ὕφος του (Σχολή Ἀνθίμου Ἀρχιδιακόνου) κορυφαῖα, ἀλλὰ ἔχουμε πολύ μικρό δεῖγμα (μόλις 2-3 ἠχογραφήσεις του) γιὰ νὰ τόν βάλουμε στοὺς καλύτερους. Ἀλλὰ πάλι ... ἴσως νἄχῃς καὶ δίκιο!



 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
  1. Ι. Ναυπλιώτης.
  2. Δ. Νεραντζής.
  3. Α. Πλαΐτης.
  4. Π. Νεοχωρίτης.
  5. Θ. Στανίτσας.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:

Θα βοηθήσει πολύ την καταμέτρηση αν υπάρχει ενιαίος τρόπος καταγραφής, όπως το έγραψε ο Χρήστος και άλλοι, ώστε να γίνει εύκολα ψηφιακή επεξεργασία:

1. Αν γίνεται, ένα ενιαίο όνομα (π.χ. Φιρφιρής) χωρίς τίτλους, βαφτιστικό και άλλες ενδείξεις (και σε πεζά)
2. αριστερά ο Α/Α (δεξιά η βαθμολογία, αλλά νομίζω ότι είναι περιττή).

Μεταφέρω τα ονόματα του προγούμενου μηνύματος 16 σύμφωνα με το παραπάνω:
1. Φιρφιρής
2. Μουτάογλου
3. Υφαντής
4. Νεραντζής
5. Περιστέρης
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
1. Στανίτσας
2. Πρίγγος
3. Χρύσανθος
4. Καραμάνης
5. Τσαμκιράνης
____________________________________________________________________
ΥΓ Η μη συμπερίληψη του Ιακώβου είχε αιτιολογηθεί παλαιότερα εδώ:
Ο Ναυπλιώτης ίσως θα έπρεπε να απουσιάζει από τον κατάλογο και να περιορίζεται η δημοσκόπηση σε ψάλτες που έχουμε επαρκή δείγματά τους από ζωντανές ηχογραφήσεις. Γιατί ο Ιάκωβος δεν έχει επαρκή δείγματα ηχογραφήσεων και δή ζωντανών, ούτε σε ηλικία κατάλληλη. Είναι περισσότερο ένας φορέας ορισμένου ύφους και ορισμένης ερμηνείας, σχεδόν σύμβολο αυτού που λέμε μεγαλοπρέπεια, αλλά όχι ένας ψάλτης με την κοινή έννοια τον οποίο έχουμε ακούσει και συνεπώς γνωρίσει αρκετά καλά - ιδίως οι νεότεροι. Επομένως, η όποια σύγκριση τον αδικεί, όπως και τον αδικεί το να βγει δεύτερος με διαφορά από τον Στανίτσα. Πολλοί π.χ. που θαυμάζουν το ύφος του και το βάζουν ως μέτρο και όριο της ψαλτικής τους, ωστόσο θα ψήφισαν Στανίτσα ακολουθώντας τη φωνή της λογικής που λέει ότι αυτό που ακούν από αυτόν είναι πληρέστερο σε πλήθος, ποικιλία, έκφραση, ποιότητα.
Πιστεύω πως ο μόνος τρόπος να μην αδικηθεί ο Ναυπλιώτης είναι να μη συμπεριληφθεί στην ψηφοφορία. Η _θετική ψήφος του Χάρη (και όποιου άλλου είναι μύστης του ύφους του Ιακώβου) στην καταμέτρηση θα έχει την ίδια ακριβώς αξία με την αρνητική ψήφο κάποιου νέου ψάλτη που πολύ πιθανόν δεν τον έχει ακούσει καν πώς ψάλλει.
Προσωπικά έχω καταλάβει ότι ο Ιάκωβος είναι το υπόδειγμα του ψαλτικού ύφους, αλλά δεν τον έχω ακούσει πολύ, ούτε έχω μελετήσει το ύφος του τόσο, ώστε να μου αρέσει (με την αισθητική και όχι τη λογική διάσταση του όρου) περισσότερο από αυτούς που ανέφερα. Αν τον έβαζα θα ήμουνα υποκριτής, γιατί θα χρησιμοποιούσα το κύρος του ως πιστοποίηση της ψαλτικής μου εγγραμματοσύνης.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
ΥΓ. Βαγγέλη, ὁ Καππές ἀπίθανος, τὰ διαστήματα, ὁ χρόνος καὶ τό ὕφος του (Σχολή Ἀνθίμου Ἀρχιδιακόνου) κορυφαῖα, ἀλλὰ ἔχουμε πολύ μικρό δεῖγμα (μόλις 2-3 ἠχογραφήσεις του) γιὰ νὰ τόν βάλουμε στοὺς καλύτερους. Ἀλλὰ πάλι ... ἴσως νἄχῃς καὶ δίκιο!
Οι Μεσολογγίτες ίσως να είναι πιο standard κι από τους πατριαρχικούς
Άκουσες την εκπομπή του Λιναρδάκη;
Όμοιες Διφωνίες( 12ο Ευαγγέλιο Ανθίμου) και διπλοπαραλλαγή (Ποίοις ευφημιών :wink: )
Ειδικά το Ευαγγέλιο του Ανθίμου δείχνει τρανότατα το δια τριών σύστημα στον δεύτερο στον νενανώ και τρίτο ήχο (μην ξεχνάμε και το τραγούδι νεανές και νανά... :) ).

ΥΓ Όταν ακούω αυτούς τους ψάλτες, τα διαστήματα, την έκφραση και τον χρόνο τους καταλαβαίνω πόσο μεγάλη είναι η καταστροφή της μουσικής μας από τους "σωτήρες" της... Μακάρι να ξυπνήσουν επιτέλους!!!
 
Last edited:
Top