Προτιμήσεις ψαλτών σε κοσμική μουσική

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης

Κατ' εμέ μία από τις αυθεντικότερες και πηγαίες ερμηνείες του Γιάννη Πάριου στο κλασικό Σμυρνέικο του Αριστείδη Μόσχου, "Σ' αγαπώ γιατί είσαι ωραία"...

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ἕνα αἰγυπτιακὸ τραγούδι διασκευασμένο ἀπὸ τὸν Χρῆστο Νικολόπουλο σὲ στίχους τοῦ Πυθαγόρα, εἶχε ὡς ἀποτέλεσμα ἕνα ἀπὸ τὰ δυσκολότερα λαϊκὰ ᾄσματα, ἀκριβῶς ἐπειδὴ οἱ ἐναλλαγὴ τῶν μουσικῶν φράσεων εἶναι καὶ συχνή, καὶ μὴ ἀναμενόμενη γιὰ τὰ δυτικοευρωπαϊκὰ αὐτιά. Ἑρμηνευμένο ἴσως ἀπὸ τὸν μόνο ποὺ μποροῦσε νὰ τὸ κάνει νὰ ῥέει σὰν νερό.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
"Είν' αρρώστια τα τραγούδια που αγαπάς να λέω ..."
Οι στίχοι είναι του Μάνου Ελευθερίου & η μουσική είναι του Σταύρου Ξαρχάκου

Είν' αρρώστια τα τραγούδια που αγαπάς να λέω,
αναμμένο καρβουνάκι που κρατώ και κλαίω...

Είν' αρρώστια τα τραγούδια τι θαρρείς,
βρες αγάπες άλλες φως μου να χαρείς...
Τα τραγούδια που έχουν αίμα και καρδιά,
είν' αρρώστια που δε γίνεται καλά...

Αφορμές μου δίνεις πάντα και σκοπούς ν' αρχίζω,
μα για ξένες υποθέσεις που μιλούν στραγγίζω.

Σαν το σπίρτο που 'χει πέσει στο ξερό χορτάρι,
είναι 'κείνα τα τραγούδια που μας έχουν πάρει...

ΥΓ.: Η μελωδία, "περπατάει στο μουσικό δρόμο" λέγετο. ;)

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης

Ένα πολύ όμορφο ερωτικό τραγούδι με τη Χαρούλα με τους εξαίσιους στίχους του Χριστόφορου Μπαλαμπανίδη και τη μουσική του Χρήστου Νικολόπουλου, με μία εξαιρετικά προσεγμένη ενορχήστρωση... Προσέξτε το μπάσο, την κιθάρα, το μπουζούκι, πώς εναλλάσσονται και δίνουν ένα αρμονικό αποτέλεσμα. Θα σταθώ σε έναν πολύ όμορφο στίχο του τραγουδιού: Μη μου ζητήσεις να σου τραγουδήσω, εγώ δεν ξέρω μέτρα και ρυθμό. Τι θέλει να πει ο ποιητής; Δεν υπάρχει μουσική χωρίς μέτρα και ρυθμό, αυτή είναι η ραχοκοκκαλιά της μουσικής, χωρίς αυτά είναι ένα νεκρό πράγμα. Συζητούμε όσοι ασχολούμαστε με την ψαλτική για αναλύσεις, διαστήματα και άλλα, σημαντικά μεν, αλλά τον ρυθμό τον έχουμε πετάξει στην άκρη, τον έχουμε παραγνωρίσει. Το θέτω ως τροφή για σκέψη...