Πολυχρονισμός Οικουμενικού Πατριάρχου (μέλος Χρήστου Ψωμιάδη)

dimitris

Παλαιό Μέλος
Μουσικώς καλό πολυχρόνιο είναι και το του δασκάλου του αγαπητού κ. Βαγγέλη του κ. Ιωάννη Βουτσινά.
http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=298&Itemid=

Δεν θέλω να ασχοληθώ σε ποιόν ήχο πρέπει να λέγεται αφού δεν έχω καταλάβει αν στέκει θεολογικά.

Φυσικά σαν μηδαμινός ψάλτης θα έβαζα τα δυνατά μου να πω το καλύτερο πολυχρόνιο σε κάθε Πατριάρχη, άρχοντα αλλά και απλό συμπολίτη.

Νομίζω όμως ότι ο Βουτσινάς κάπου υπερέχει.

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μουσικώς καλό πολυχρόνιο είναι και το του δασκάλου του αγαπητού κ. Βαγγέλη του κ. Ιωάννη Βουτσινά.
http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=298&Itemid=
Δεν θέλω να ασχοληθώ σε ποιόν ήχο πρέπει να λέγεται αφού δεν έχω καταλάβει αν στέκει θεολογικά.
Φυσικά σαν μηδαμινός ψάλτης θα έβαζα τα δυνατά μου να πω το καλύτερο πολυχρόνιο σε κάθε Πατριάρχη, άρχοντα αλλά και απλό συμπολίτη.
Νομίζω όμως ότι ο Βουτσινάς κάπου υπερέχει.
Αγαπητε Δημητρη
Ευχαριστω για το ανεβασμα του πολυχρονισμου του Οικουμενικου Πατριαρχου
Αθηναγωρα , οπως τουτος εψαλλει οταν ηλθε (ο Πατριαρχης) στο Ηρακλειο το
1963 . Ειναι οντως συνθεση σε Πλ. του Αου του αειμνηστου Αρχωντα Πρ-λτη Ιωαννη Βουτσινα . Ψαλλει πολυμελης χορος (ελαχιστοι χορωδοι ηξεραν ελαχιστη μουσικη !!!) υπο την διευθυνση του .
Συγκινηθηκα δε , γιατι μετεχω και εγω (20ετης τοτε) στην χορωδια .
Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Πολύ ωραίο μέλος.
Ενδιαφέρον ότι "ξέφυγες" από τις συνήθεις μελωδίες πολυχρονίου σε αρχιερείς οι οποίες θυμίζουν έντονα ματζόρε και μινόρε, προφανώς επηρεασμένες από τον πάλαι ποτε ψαλλόμενο πολυχρονισμό του βασιλέως.
Μπα καμία σχέση με βασιλιάδες...αν κοιτάξεις τους βυζαντινούς και μεταβυζαντινούς πολυχρονισμούς ήταν σε δ' παπαδικό π.χ.του Μπαλασίου και όχι μόνο....να είσαι καλά...
Υ.Γ.σήμερα άκουσα ένα "ματζοράκι" για τον Παναγιώτατο που από την ταραχή μου έψαξα στα χειρόγραφά μου να βρω αυτό που είχα κάνει κάποτε σε άγια και να το ανεβάσω στο ψαλτολόγιον...:rolleyes:
Πολύ ωραίο Χρήστο.

Να σημειωθεί ότι στον Γ΄τόμο του Μαθηματαρίου (ΕΒΕ-ΜΠΤ 729) υπάρχει και το εξής:

367r Είτα το πολυχρόνιον - Ξένου του Κορώνη και πρωτοψάλτου - ήχος α΄- πολυχρόνιον ποιήσαι

369v Το αυτό συνοπτικότερον - συντομιθέν παρά του Χρυσ'αφου - ήχος α΄- πολυχρόνιον ποιήσαι

Βλέπουμε ότι τα πρώτα (ή από τα πρώτα) πολυχρόνια μελοποιούνται σε ήχο πρώτο.

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Να πληροφορήσω με χαρά πως το πολύ ωραίο αυτό πολυχρόνιο "του ημετέρου" Χρήστου Ψωμιάδη θα ψαλλεί από τους Αγιορείτες πατέρες στον εορτασμό από την συμπλήρωση των 500 χρόνων από την κοίμηση του Αγ.Νήμφωνος στην Ι.Μ.Διονυσίου Αγίου Όρους στις 23-24 Αυγούστου ν.η. όπου θα προεξάρχει της πανηγύρεως η Α.Θ.Π.:)
Δυστυχώς δεν εψάλλη αν και άρεσε. Τελευταία στιγμή ανατράπηκαν όλα...