Οικονομικά θέματα χορωδιών

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Domesticus διαβάζεις όλες τις απαντήσεις ή μόνο science fiction;

Δομέστικε πριν γράψεις ΔΙΑΒΑΣΕ, γιατί εκτίθεσαι...το ίδιο με αυτόν που έκοψε έραψε όπως ήθελε ένα κείμενο...

Διαβάζω ὑπηρεσιακὸ ἔγγραφο μὲ πρωτόκολλο καὶ ἡμερομηνία δημοσίευσης.

Ἀναφέρονται ποσά συγκεκριμένα. Τὸ ἔγγραφο εἶναι ψευδές; Κομμένο καὶ ραμμένο;
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος

Διαβάζω ὑπηρεσιακὸ ἔγγραφο μὲ πρωτόκολλο καὶ ἡμερομηνία δημοσίευσης.

Ἀναφέρονται ποσά συγκεκριμένα. Τὸ ἔγγραφο εἶναι ψευδές; Κομμένο καὶ ραμμένο;

Ή δεν καταλαβαίνεις (μπαααα), ή διαλέγεις να γίνεσαι κοινός συκοφάντης!!!

Απάντηση
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... Η Ελ.ΒΥ.Χ. πήρε 1250 Ευρώ...

Πάντως το ποσόν αυτό, (άσχετα με το αν άλλος πήρε ή δεν πήρε, περισσότερα ή λιγότερα) είναι ευτελέστατο για οποιαδήποτε χορωδία σε ανάλογη εκδήλωση.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Βρε τι γίνεται...
για όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα φταίει η ΕΛΒΥΧ;;
θα τρελαθούμε τωρα...
θα μπορούσαμε να θέσουμε γενικα το ερώτημα "πως συντηρούνται οι χορωδίες κ οι σύλλογοι". εκεί θα μπορούσαν να αναφερθούν με στοιχεία-παραστατικά τα οικονομικά των χορωδιών κ συλλόγων. ΔΙΑΥΓΕΙΑ!!! για όλους.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Πάντως το ποσόν αυτό, (άσχετα με το αν άλλος πήρε ή δεν πήρε, περισσότερα ή λιγότερα) είναι ευτελέστατο για οποιαδήποτε χορωδία σε ανάλογη εκδήλωση.

Νεοκλή, εσύ δε ρωτούσες με έκδηλο ενδιαφέρον να μάθεις πόσο πηρε η ελβυχ κ η άλλη χορωδία;;
τώρα είναι ευτελές το ποσό;;
τέλος πάντων...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ή δεν καταλαβαίνεις (μπαααα), ή διαλέγεις να γίνεσαι κοινός συκοφάντης!!!

Απάντηση

Παρατίθεται ἐπίσημο ἔγγραφο Ὑπουργικὴς Ἀπόφασης ποὺ δὲν ἀναφέρει τίποτε γιὰ συναυλίες κλπ. καὶ μὲ ἀποκαλεῖς συκοφάντη, ὅταν μοῦ παραθέτεις ἕνα τμῆμα κειμένου χωρὶς πρωτόκολλο ἤ ἄλλο ἐπίσημο στοιχεῖο ποὺ νὰ συσχετίζεται μὲ τὸ παραπάνω ΕΠΙΣΗΜΟ ἔγγραφο;

Ὅταν στὸ ΕΠΙΣΗΜΟ ἔγγραφο ἀντιπαραθέσεις ἄλλο ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ἔγγραφο μὲ πρωτόκολλο καὶ ἡμερομηνία βλέπουμε ...

Στὰ ἐπίσημα στοιχεία φέρνεις παρόμοια στοιχεία, ἔτσι δὲν λέγατε τόσα χρόνια;

Σοῦ ἐπισυνάπτω καὶ πάλι τὴν πρωτότυπη Ὑπουργικὴ Ἀπόφαση ἔχοντας ἐπισημάνει σε ξεχωριστὸ ἀρχεῖο τὰ ἐπίμαχα σημεία καὶ νὰ προσέχεις τοὺς χαρακτηρισμούς σου ἄλλη φορά, μὴ τὸ γυρίσω κι ἐγώ σὲ ἦχο πλάγιο.

 

Attachments

  • 4Α3ΘΓ-ΓΗ-signed.pdf
    86.6 KB · Views: 19
  • Untitled-1 copy.jpg
    Untitled-1 copy.jpg
    427.2 KB · Views: 52

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
θα μπορούσαμε να θέσουμε γενικα το ερώτημα "πως συντηρούνται οι χορωδίες κ οι σύλλογοι". εκεί θα μπορούσαν να αναφερθούν με στοιχεία-παραστατικά τα οικονομικά των χορωδιών κ συλλόγων. ΔΙΑΥΓΕΙΑ!!! για όλους.

Περιμένουμε μὲ ἀνυπομονησία.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος

Παρατίθεται ἐπίσημο ἔγγραφο Ὑπουργικὴς Ἀπόφασης ποὺ δὲν ἀναφέρει τίποτε γιὰ συναυλίες κλπ. καὶ μὲ ἀποκαλεῖς συκοφάντη, ὅταν μοῦ παραθέτεις ἕνα τμῆμα κειμένου χωρὶς πρωτόκολλο ἤ ἄλλο ἐπίσημο στοιχεῖο ποὺ νὰ συσχετίζεται μὲ τὸ παραπάνω ΕΠΙΣΗΜΟ ἔγγραφο;

Ὅταν στὸ ΕΠΙΣΗΜΟ ἔγγραφο ἀντιπαραθέσεις ἄλλο ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ἔγγραφο μὲ πρωτόκολλο καὶ ἡμερομηνία βλέπουμε ...

Στὰ ἐπίσημα στοιχεία φέρνεις παρόμοια στοιχεία, ἔτσι δὲν λέγατε τόσα χρόνια;

Σοῦ ἐπισυνάπτω καὶ πάλι τὴν πρωτότυπη Ὑπουργικὴ Ἀπόφαση ἔχοντας ἐπισημάνει σε ξεχωριστὸ ἀρχεῖο τὰ ἐπίμαχα σημεία καὶ νὰ προσέχεις τοὺς χαρακτηρισμούς σου ἄλλη φορά, μὴ τὸ γυρίσω κι ἐγώ σὲ ἦχο πλάγιο.

Το έγγραφο, κομμάτι του οποίου παρέθεσα υπάρχει ολόκληρο στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ, και δεν το ήξερα πριν αναρτήσει τον σύνδεσμο ο "συνάδελφος", τον οποίο μετά απέσυρε. Άν ήθελες θα το έβρισκες, αν και ήδη ξέρεις ότι ισχύει παρά τα τερτίπια σου. Γιατί ξέρεις πως είναι άλλο το κονδύλι που εγγρίνεται και άλλο τι πάει ΑΝ πάει τελικά στην χορωδία. Ωραία ενδιαφέρεστε για το σωστό και το δίκιο!!! Τελικά οι διαφορές μας δεν είναι διαφορές ύφους αλλά ΗΘΟΥΣ.
 

Attachments

  • delfoi.pdf
    145.9 KB · Views: 38

Nikos L.

Παλαιό Μέλος

Περιμένουμε μὲ ἀνυπομονησία.

Και το σωστό θα ήταν να μην μπορεί να λάβει μερος πουθενά σε καμιά εκδήλωση, ή να εκδόσει οτιδήποτε, χορωδία ή σύλογος που δεν πληροί τα απαιτούμενα (δικαστική αναγνώριση, αφμ, βιβλία εσοδων-εξοδων, απόδοση φόρου).
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Το έγγραφο, κομμάτι του οποίου παρέθεσα υπάρχει ολόκληρο στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ, και δεν το ήξερα πριν αναρτήσει τον σύνδεσμο ο "συνάδελφος", τον οποίο μετά απέσυρε. Άν ήθελες θα το έβρισκες, αν και ήδη ξέρεις ότι ισχύει παρά τα τερτίπια σου. Γιατί ξέρεις πως είναι άλλο το κονδύλι που εγγρίνεται και άλλο τι πάει ΑΝ πάει τελικά στην χορωδία. Ωραία ενδιαφέρεστε για το σωστό και το δίκιο!!! Τελικά οι διαφορές μας δεν είναι διαφορές ύφους αλλά ΗΘΟΥΣ.

Σοῦ ἐπαναλαμβάνω.

Ἡ Ὑπουργικὴ Ἀπόφαση εἶναι συγκεκριμένη.

Ἡ πολιτιστικὴ ἐκδήλωση ποὺ γράφεις δὲν ἀναφέρεται στὴν ὡς ἄνω δημοσιευμένη Ὑπουργικὴ Ἀπόφαση.

Τὸ τὶ πῆρε ἤ δὲν πῆρε στοὺς Δελφοὺς ἡ ΕΛΒΥΧ ἤ ἄλλη χορωδία ΔΕΝ μὲ ἀπασχολεῖ.

Ἡ Ὑπουργικὴ Ἀπόφαση ΥΠΠΟ/ΟΙΚΟΝ/Β/Φ06/45117/09-5-2011 ἰσχύει ἤ δὲν ἰσχύει;
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος

Σοῦ ἐπαναλαμβάνω.

Ἡ Ὑπουργικὴ Ἀπόφαση εἶναι συγκεκριμένη.

Ἡ πολιτιστικὴ ἐκδήλωση ποὺ γράφεις δὲν ἀναφέρεται στὴν ὡς ἄνω δημοσιευμένη Ὑπουργικὴ Ἀπόφαση.

Τὸ τὶ πῆρε ἤ δὲν πῆρε στοὺς Δελφοὺς ἡ ΕΛΒΥΧ ἤ ἄλλη χορωδία ΔΕΝ μὲ ἀπασχολεῖ.

Ἡ Ὑπουργικὴ Ἀπόφαση ΥΠΠΟ/ΟΙΚΟΝ/Β/Φ06/45117/09-5-2011 ἰσχύει ἤ δὲν ἰσχύει;

Για τελευταία φορά φίλτατε και όποιος θέλει καταλαβαίνει. Ανάλογη απόφαση μ' αυτή που παραθέτεις είναι αναρτημένη στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ - και την είχε αναρτήσει ο dimitris αλλά την απέσυρε μετά- που αναφέρει κονδύλι για την ΕΛ.ΒΥ.Χ. στους Δελφούς 20000 Ευρώ. Από αυτά επειδή στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ έχει και το συμφωνητικό η ΕΛ.ΒΥ.Χ. πήρε 1250 Ευρώ!!! Κονδύλι 20000. Χορωδία 1250. Γιατί πολύ απλά όλα τα άλλα είναι τα έξοδα του διοργανωτή, ο οποίος ας πούμε μπορεί να θέλει να ξοδέψει 15000 σε διαφήμιση ή να δώσει 18000 στον ηχολήπτη που αυτός θέλει. Και δεν έχει σχέση με το τι παίρνει η χορωδία. Τα ανάλογα συμβαίνουν και εδώ. Τα υπόλοιπα εκ του πονηρού... Το ξέρεις. Το ξέρω. Τώρα παίξε μπάλα μόνο σου και μην ξεχάσεις να πανηγυρίσεις το γκολ.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Βλέπω ότι έχουμε εγκλωβιστεί στις επίμονες σκανδαλοθηρικές προσεγγίσεις 1-2 μελών σχετικά με τα 50 ευρώ που πήρε ο κάθε χορωδός σε μια συναυλία [ποσό που εξάλλου ούτε στο ελάχιστο δεν κάλυψε τα απαιτούμενα έξοδα: 10 ευρώ σε ταξί, 10 ευρώ στο μεσημεριανό φαγητό, ... ευρώ χαμένα από τη μισή εργασιακή άδεια της επόμενης μέρας και βέβαια το ανεκτίμητο κόστος του χαμένου ύπνου.]
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Για τελευταία φορά φίλτατε και όποιος θέλει καταλαβαίνει. Ανάλογη απόφαση μ' αυτή που παραθέτεις είναι αναρτημένη στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ - και την είχε αναρτήσει ο dimitris αλλά την απέσυρε μετά- που αναφέρει κονδύλι για την ΕΛ.ΒΥ.Χ. στους Δελφούς 20000 Ευρώ. Από αυτά επειδή στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ έχει και το συμφωνητικό η ΕΛ.ΒΥ.Χ. πήρε 1250 Ευρώ!!! Κονδύλι 20000. Χορωδία 1250. Γιατί πολύ απλά όλα τα άλλα είναι τα έξοδα του διοργανωτή, ο οποίος ας πούμε μπορεί να θέλει να ξοδέψει 15000 σε διαφήμιση ή να δώσει 18000 στον ηχολήπτη που αυτός θέλει. Και δεν έχει σχέση με το τι παίρνει η χορωδία. Τα ανάλογα συμβαίνουν και εδώ. Τα υπόλοιπα εκ του πονηρού... Το ξέρεις. Το ξέρω. Τώρα παίξε μπάλα μόνο σου και μην ξεχάσεις να πανηγυρίσεις το γκολ.

Δεν νομίζω ότι κανείς ανήρτησε ή παρέπεμψε (αν και αναφέρθηκε) σε ποσό 20000 ευρώ. Αυτό που λέει ο domesticus είναι ότι η χορωδία πήρε επιχορήγηση 50000 ευρώ γενικώς, άσχετα με συγκεκριμένες εκδηλώσεις.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το έγγραφο, κομμάτι του οποίου παρέθεσα υπάρχει ολόκληρο στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ, και δεν το ήξερα πριν αναρτήσει τον σύνδεσμο ο "συνάδελφος", τον οποίο μετά απέσυρε. Άν ήθελες θα το έβρισκες, αν και ήδη ξέρεις ότι ισχύει παρά τα τερτίπια σου. Γιατί ξέρεις πως είναι άλλο το κονδύλι που εγγρίνεται και άλλο τι πάει ΑΝ πάει τελικά στην χορωδία. Ωραία ενδιαφέρεστε για το σωστό και το δίκιο!!! Τελικά οι διαφορές μας δεν είναι διαφορές ύφους αλλά ΗΘΟΥΣ.
Εγώ δεν γνωρίζω από τέτοιες λεπτομέρειες. Εξηγήστε μου, όμως, αν μπορείτε, τι ακριβώς εννοεί ένα έγγραφο που λέει επί λέξει:
Εγκρίνουμε τη δέσμευση πίστωσης ύψους πενήντα χιλιάδων ευρώ (50.000,00 €) για την πληρωμή ισόποσης δαπάνης σε
βάρος της πίστωσης του προϋπολογισμού εξόδων του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού ειδικός φορέας 21/110 και
ΚΑΕ 2599 οικονομικού έτους 2011, για την έκδοση απόφασης επιχορήγησης στην Αστική μη Κερδοσκοπική
Εταιρεία/Σωματείο «Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία»
Τα χρήματα που αναφέρονται σε επιχορήγηση της ΕΛΒΥΧ, και όχι κάποιου οργανισμού που διοργάνωσε μια εκδήλωση, πώς μπορεί να μην πήγαν στη χορωδία;
Ρωτώ διότι κρατικά έξοδα είναι έξοδα των φορολογούμενων και άρα μας αφορούν άμεσα.
Βέβαια, η όλη συζήτηση συνιστά άλλο θέμα, το οποίο ελπίζω κάποιος συντονιστής να διαχωρίσει από το παρόν.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Για τελευταία φορά φίλτατε και όποιος θέλει καταλαβαίνει. Ανάλογη απόφαση μ' αυτή που παραθέτεις είναι αναρτημένη στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ - και την είχε αναρτήσει ο dimitris αλλά την απέσυρε μετά- που αναφέρει κονδύλι για την ΕΛ.ΒΥ.Χ. στους Δελφούς 20000 Ευρώ. Από αυτά επειδή στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ έχει και το συμφωνητικό η ΕΛ.ΒΥ.Χ. πήρε 1250 Ευρώ!!! Κονδύλι 20000. Χορωδία 1250. Γιατί πολύ απλά όλα τα άλλα είναι τα έξοδα του διοργανωτή, ο οποίος ας πούμε μπορεί να θέλει να ξοδέψει 15000 σε διαφήμιση ή να δώσει 18000 στον ηχολήπτη που αυτός θέλει. Και δεν έχει σχέση με το τι παίρνει η χορωδία. Τα ανάλογα συμβαίνουν και εδώ. Τα υπόλοιπα εκ του πονηρού... Το ξέρεις. Το ξέρω. Τώρα παίξε μπάλα μόνο σου και μην ξεχάσεις να πανηγυρίσεις το γκολ.

Ἔχεις κάνει τὴν ὑπεκφυγὴ ἀπὸ ἄθλημα πρωτάθλημα.

Τὶ σχέση ἔχουν οἱ Δελφοί μὲ τὴν ἐπίσημη ἐπιχορήγηση τῆς ΕΛΒΥΧ συμφώνως προς την υπ' αριθ. Ὑπουργικὴ Ἀπόφαση ΥΠΠΟ/ΟΙΚΟΝ/Β/Φ06/45117/09-5-2011
Εγκρίνουμε τη δέσμευση πίστωσης ύψους πενήντα χιλιάδων ευρώ (50.000,00 €) για την πληρωμή ισόποσης δαπάνης σε
βάρος της πίστωσης του προϋπολογισμού εξόδων του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού ειδικός φορέας 21/110 και
ΚΑΕ 2599 οικονομικού έτους 2011, για την έκδοση απόφασης επιχορήγησης στην Αστική μη Κερδοσκοπική
Εταιρεία/Σωματείο «Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία»

Μπορεῖς νὰ βρίζεις ὅσο θέλεις, νὰ εἰρωνεύεσαι ὅσο θέλεις, νὰ χοροπηδᾶς, νὰ μὲ ξορκίζεις, νὰ μοῦ κάνεις βουντού:rolleyes:, τὸ ἔγγραφο παραμένει ....:cool:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
οι αλλες χορωδίες επιχορηγούνται;;
το έθεσα κ πριν, αλλά δεν πήρα απάντηση.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
οι αλλες χορωδίες επιχορηγούνται;;
το έθεσα κ πριν, αλλά δεν πήρα απάντηση.

Κάποιος συνάδελφος κοπίασε καὶ βρῆκε μία περίπτωση ποὺ την σχολιάζουμε. Κάνε καὶ σὺ τὸ ἴδιο, βρές κάτι καὶ τὸ σχολιάζουμε μὲ τὸν ἴδιο τρόπο ...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
οι αλλες χορωδίες επιχορηγούνται;;
το έθεσα κ πριν, αλλά δεν πήρα απάντηση.

Για χορήγηση από κάποιο φορέα που διοργανώνει μια εκδήλωση, προκειμένου να συμμετάσχει σ' αυτήν έχω ακούσει. Για γενική επιχορήγηση όπως η προαναφερθείσα δεν έχω ξανακούσει.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Δεν νομίζω ότι κανείς ανήρτησε ή παρέπεμψε (αν και αναφέρθηκε) σε ποσό 20000 ευρώ. Αυτό που λέει ο domesticus είναι ότι η χορωδία πήρε επιχορήγηση 50000 ευρώ γενικώς, άσχετα με συγκεκριμένες εκδηλώσεις.

Εγώ ιδέα δεν είχα από αυτά!!! Που τα βρήκα; Έτυχε να διαβάσω το μήνυμα του dimitri πριν το επεξεργαστεί! (Φαίνεται και πότε το ανήρτησε και πότε το άλλαξε). Τώρα για τα λοιπά νομίζω ύπήρξα σαφής. Και τα έξοδα αεροπορικής μετακίνησης, διαμονής, και διατροφής εμπίπτουν σε ένα τέτοιο κονδύλι χωρίς να σημαίνει αυτό πως πάει κάτι τελικά στην χορωδία. Στο έγγραφο που εγκρίνεται το κονδύλι πιθανώς να μην αναφέρονται. Αυτά. Και δεν έχω ιδέα που αναφέρεται αυτό το έγγραφο όπως δεν είχα ιδέα και για τα άλλα. Όποιος μπορεί να βρει τα υπόλοιπα να μου πει και μένα (γιατί ούτε ξέρω ούτε έχω διάθεση να ξοδεύω το χρόνο μου σε αυτά).
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εγώ ιδέα δεν είχα από αυτά!!! Που τα βρήκα; Έτυχε να διαβάσω το μήνυμα του dimitri πριν το επεξεργαστεί! (Φαίνεται και πότε το ανήρτησε και πότε το άλλαξε). Τώρα για τα λοιπά νομίζω ύπήρξα σαφής. Και τα έξοδα αεροπορικής μετακίνησης, διαμονής, και διατροφής εμπίπτουν σε ένα τέτοιο κονδύλι χωρίς να σημαίνει αυτό πως πάει κάτι τελικά στην χορωδία. Στο έγγραφο που εγκρίνεται το κονδύλι πιθανώς να μην αναφέρονται. Αυτά. Και δεν έχω ιδέα που αναφέρεται αυτό το έγγραφο όπως δεν είχα ιδέα και για τα άλλα. Όποιος μπορεί να βρει τα υπόλοιπα να μου πει και μένα (γιατί ούτε ξέρω ούτε έχω διάθεση να ξοδεύω το χρόνο μου σε αυτά).

Οὕτ' ἐγώ εἶχα. Ἔτυχε νὰ διαβάσω τὸ μήνυμα τοῦ dimitri ἀφοῦ τὸ ἐπεξεργάστηκε!

02.24 τὸ δικό του, 10:17 τὸ δικό μου.
 
Last edited:
Top