Οικονομικά θέματα χορωδιών

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ως μέλος της ΕΛ.ΒΥ.Χ. που δεν είχα, δεν έχω, και η αλήθεια είναι πως δεν φιλοδοξώ να έχω ΚΑΝΕΝΑ οικονομικό όφελος από την συμμετοχή μου στην χορωδία (όπως και τα υπόλοιπα μέλη της βεβαίως), αντιθέτως έχω καταθέσει πολύ χρόνο, ενίοτε εις βάρος της οικογένειάς μου, και κόπο με συχνά δύσκολες συνθήκες θεωρώ αυτό μήνυμα τουλάχιστον... για τα πανηγύρια.

Προφανώς ο domesticus κρίνει εξ'ιδίων τα αλλότρια.

Εμείς θα συνεχίσουμε να προσφέρουμε ο, τι μπορούμε για τους λόγους που το κάναμε μέχρι σήμερα. Από αγάπη για την μουσική μας και τον πολιτισμό μας. Και το κάναμε με ευχαρίστηση μη προσδοκώντας κανένα όφελος, πολλώ δε μάλλον οικονομικό.

ΥΓ. Είναι ευχής έργο να αρχίσει το κράτος να υποστηρίζει τον σημαντικό τομέα του πολιτισμού μας, την Βυζαντινή Μουσική. Ένας τρόπος είναι να επιχορηγεί φορείς που μπορούν, θέλουν, και έχουν το σχεδιασμό για να επιτύχουν συγκεκριμένο έργο.

Φυσικὰ καὶ κρίνω ἐξ ἰδίων, τί ἄλλο περίμενες; Νὰ τὸ παίζω «στρατιώτης» τοῦ Χριστοῦ καὶ νὰ κάνω τουμπεκί;

Πλανᾶσαι πλάνην οἰκτράν. Πρώτα θὰ παγώσει ἡ κόλαση ...:cool:

Τὸ τὶ κάνεις ὡς μέλος τῆς ΕΛΒΥΧ ΔΕΝ μὲ ἐνδιαφέρει καθόλου. Δικό σου θέμα.
Ἄμα ἐπιμένεις ὅμως νὰ θές συγχαρητήρια γιὰ τὶς θυσίες καὶ τοὺς κόπους σου, νὰ σοῦ ψάλλω σὲ μέλος ἀργόν:

Tὰ κατὰ πόλιν δεσμὰ καὶ τὰς θλίψεις σου, τὶς διηγήσεται, ... ἢ τὶς παραστήσει τοὺς ἀγῶνας καὶ τοὺς κόπους σου, οὓς ἐκοπίασας κλπ κλπ
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Δέν εἶναι κακό νά προσ-φέρει κάποιος δωρεάν σέ ἀναλόγιο ἤ χορωδία εἰδικά ὅταν ὡς συνήθως δέν ὑπάρχει ταμεῖο.
Ἀν ὅμως ὑπάρχουν χρήματα θά πρέπει ὁ ἱερεύς ἤ ὁ χοράρχης νά τά προσφέρη ὑποχρεωτικά.
Ἀς πάρουμε παράδειγμα τήν πολιτεία.
(ἐκεί καταντήσαμε, νά παραδειγματίζεται ἡ Ἐκκλησία ἀπ τήν πολιτεία ἐνώ θά ἐπρεπε νά συμβαίνει τό ἀντίθετο. Κατά τά ἄλλα χριστιανοί).

Υ.Γ. Γενικά μιλάω μή μέ καπελώσετε ὅτι ἀναφέρομαι σέ συγκεκριμένη χορωδία.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Επιχορηγήσεις πολιτιστικών φορέων

Υποβολή αιτήματος επιχορήγησης

Για να υποβάλετε αίτημα επιχορήγησης πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η εγγραφή σας στο Μητρώο Πολιτιστικών Φορέων. Οδηγίες για την εγγραφή στο Μητρώο μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ.

Στη συνέχεια, από το μενού «αιτήματα επιχορήγησης» επιλέγετε «καταχώρηση» και στη συνέχεια «επιχορηγήσεις πολιτιστικών φορέων». Αναλυτικές οδηγίες για την υποβολή του αιτήματος επιχορήγησης μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ.


Προθεσμίες υποβολής
Αιτήματα επιχορήγησης πολιτιστικών φορέων μπορούν να υποβάλλονται μέσα στις ακόλουθες προθεσμίες:

- 22 Ιουλίου έως 30 Σεπτεμβρίου για δράσεις που υλοποιούνται μέσα στο 2011
- 22 Ιουλίου έως 31 Οκτωβρίου για δράσεις που θα υλοποιηθούν μέσα στο 2012

Αξιολόγηση
Τα αιτήματα θα αξιολογηθούν από τις αρμόδιες Διευθύνσεις του ΥΠΠΟΤ με τη συνδρομή των αντίστοιχων γνωμοδοτικών επιτροπών.

Δημοσιοποίηση αποτελεσμάτων

Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας θα ανακοινωθούν τα ονόματα των φορέων που θα επιχορηγηθούν, οι δράσεις για τις οποίες θα λάβουν την επιχορήγηση και το ποσό αυτής.

Έλεγχος
Οι φορείς που θα επιχορηγηθούν οφείλουν εντός τριμήνου από την ολοκλήρωση της δράσης να υποβάλουν αναλυτικό απολογισμό.

ΠΗΓΗ: http://drasis.culture.gr/index.php/aithma-epixorigisis#epixorigiseis
 
Aγαπητέ μου κ.Αετόπουλε

προσπαθώ να απενοχοποιήσω το "οικονομικό " ζήτημα. Δεν μέμφομαι οιονδήποτε.Δεν υπάρχουν παντού υπονοούμενα ή κακή προαίρεση. Είσθε νέος άνθρωπος & θα πρέπει να το κατανοήσετε αυτό & να ξεπεράσετε τις παλαιές τρόπον τινά αντιλήψεις. Οι θυσίες που όλοι μας κάνουμε είναι δεδομένες αλλά τις υπομένουμε γιατί γνωρίζουμε τον χώρο στον οποίο κινούμεθα.Αν επεκτείνουμε τα ζητήματα δυστυχώς μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας & αντί να προστατεύουμε ότι μετά κόπου δημιουργούμε το υποσκάπτουμε.
Καλώς ή κακώς το να λέμε ότι το σύστημα είναι αναξιοκρατικό δεν θέλει & ιδιαίτερη φιλοσοφία.Αποτελεί γενναιότητα να το βλέπουμε και την αυτή γενναιότητα να αποδεχθούμε ότι μέσα στην προσπάθειά μας για να μην πηγαίνει χαμένος ο κόπος μας γινόμαστε μέρος έστω & περιφερειακό του συστήματος. Παρακαλώ να αντιληφθείτε τα γραφόμενα τοποθετώντας τον εαυτό σας έσστω & για λίγο έξω απο αυτό που λειτουργείτε.

Ευχαριστώ.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
ΡΕΔΙΑΔΗΣ-ΤΟΥΜΠΑΣ ΗΛΙΑΣ;121237 said:
.Αν επεκτείνουμε τα ζητήματα δυστυχώς μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας & αντί να προστατεύουμε ότι μετά κόπου δημιουργούμε το υποσκάπτουμε.
+1000
Θυμίζει ἰστορία νεοελληνικοῦ κράτους καί ἔτσι εἶναι δυστυχῶς. :(
 
Last edited:

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Ευχαριστώ τον Dimitris για τα του μηνύματος #83.

Όπως όλοι είχαν και έχουν το δικαίωμα να μπουν στο site του ΥΠ.ΠΟ. και να υποβάλουν προτάσεις, έτσι και η ΕΛΒΥΧ κατέθεσε 4 προτάσεις εκ των οποίων εγκρίθηκαν οι δύο. Μαζί με αυτες εγκρίθηκαν και δεκάδες προτάσεις φορέων με άλλες δραστηριότητες (νομίζω ότι επιχορηγήθηκε και κάποια βυζαντινή χορωδία από το Αργος, αν θυμάμαι καλά). Για την ενημέρωση λοιπόν των ενδιαφερομένων και παράδειγμα προς μίμηση των επιζητούντων:

Για την ΕΛΒΥΧ εγκρίθηκαν: μια πρόταση για συναυλίες με ανέκδοτα μέλη του Ιω. Κουκουζέλη και μια πρόταση (ερευνητική) για το έργο του Ιω. Κουκουζέλη.

Η ΕΛΒΥΧ έχει ασχοληθεί (χρόνια τώρα) με τα παραπάνω θέματα και επειδή δεν έχει πόρους επιζητεί συνεχώς τη χορηγία μέσω προγραμμάτων για την επίτευξη των στόχων που έχει θέσει.

Η ΕΛΒΥΧ δεν πήγε μέσω προσώπων να διεκδικήσει κάτι. Κατέθεσε τα δικαιολογητικά της στον αρμόδιο φορέα και τα πάντα δημοσιεύτηκαν στο διαδίκτυο και στις εφημερίδες.

Η ΕΛΒΥΧ ασχολείται χρόνια με τα θέματα του Κουκουζέλη. Προσπαθεί να αναδείξει το έργο του και θα το κάνει κάθε φορά που θα της δίνεται η δυνατότητα.

Η ΕΛΒΥΧ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ ούτε ένα Ευρώ μέχρι τώρα από την επιχορήγηση που εγκρίθηκε (εκτός και αν έγινε εν μέσω διακοπών και δεν το γνωρίζει). Τις εκδόσεις, την έρευνα και τις εκδηλώσεις για τα προβολή και τη διάδοση του έργου του Κουκουζέλη τα προσπαθούσε, τα προσπαθεί και θα τα προσπαθεί όσο μπορεί νόμιμα και με διαφανείς διαδικασίες πέρα από το προσωπικό μεράκι του χοράρχη και των μελών της.

Όποιος λοιπόν έχει σκοπό, σχέδια και προτάσεις και θέλει να τις πραγματοποιήσει ας ακολουθήσει το παράδειγμα της ΕΛΒΥΧ. Μέσα στα τόσα χρόνια που υπάρχει και υφίσταται η χορωδία, ΕΓΚΡΙΘΗΚΑΝ προτάσεις της από το ΥΠ.ΠΟ. Κάποιοι άλλοι μπορεί να φανούν πιο τυχεροί και να ανταμειφθούν πιο γρήγορα για τους κόπους τους.

Κάποιες διευκρινίσεις (γιατί πολλά γράφτηκαν από καλοπροαίρετους και μη):

Η ΕΛΒΥΧ δεν έχει να κρύψει ΤΙΠΟΤΕ από κανέναν και ιδίως από τα μέλη της που γνωρίζουν και το χοράρχη της, και το ποιόν του και την αφιλαργυρία του (αυτά όμως δεν είναι του παρόντος). Οι κρίνοντες εξ ιδίων και χωρίς στοιχεία για τους υπόλοιπους όσον αφορά τον τρόπο επιχορήγησής τους "μέσω προσώπων", τους εαυτούς τους δυσφημούν και όχι αυτούς στους οποίους αναφέρονται. Απλώς, μας ενημερώνουν πώς έπαιρναν κάποια χρήματα αυτοί. Με γεια τους με χαρά τους. Αλλά μέχρι εκεί. Οτιδήποτε μεμπτό έχουν για τον καθένα είναι υποχρεωμένοι να το αποδεικνύουν, αλλιώς να σιωπούν και να μη ρίχνουν λάσπη για προσωπικούς, ενδεχομένως, λόγους.

Πάντως, είναι κρίμα να σκέφτονται ορισμένοι όπως σκέφτονται και να μην προσπαθούν να διεκδικήσουν καθαρά και με διαφάνεια αυτό που έχουν θέσει ως στόχο και σκοπό. Αυτό όμως δικαιολογείται, εν μέρει, εάν έχουν τάξει ως σκοπό τους την εκμηδένιση του άλλου και όχι την δική τους ανάδειξη μέσω της άμιλλας προάγοντας έτσι και την Ψαλτική (ή εκκλησιαστική μουσική εάν προτιμάτε) σε όλες τις εκφάνσεις της (κατά το μέτρον του καθενός).

Ευχαριστώ.

ΓΚ
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστώ τον Dimitris για τα του μηνύματος #83.

Όπως όλοι είχαν και έχουν το δικαίωμα να μπουν στο site του ΥΠ.ΠΟ. και να υποβάλουν προτάσεις, έτσι και η ΕΛΒΥΧ κατέθεσε 4 προτάσεις εκ των οποίων εγκρίθηκαν οι δύο. Μαζί με αυτες εγκρίθηκαν και δεκάδες προτάσεις φορέων με άλλες δραστηριότητες (νομίζω ότι επιχορηγήθηκε και κάποια βυζαντινή χορωδία από το Αργος, αν θυμάμαι καλά). Για την ενημέρωση λοιπόν των ενδιαφερομένων και παράδειγμα προς μίμηση των επιζητούντων:

Για την ΕΛΒΥΧ εγκρίθηκαν: μια πρόταση για συναυλίες με ανέκδοτα μέλη του Ιω. Κουκουζέλη και μια πρόταση (ερευνητική) για το έργο του Ιω. Κουκουζέλη.

Η ΕΛΒΥΧ έχει ασχοληθεί (χρόνια τώρα) με τα παραπάνω θέματα και επειδή δεν έχει πόρους επιζητεί συνεχώς τη χορηγία μέσω προγραμμάτων για την επίτευξη των στόχων που έχει θέσει.

Η ΕΛΒΥΧ δεν πήγε μέσω προσώπων να διεκδικήσει κάτι. Κατέθεσε τα δικαιολογητικά της στον αρμόδιο φορέα και τα πάντα δημοσιεύτηκαν στο διαδίκτυο και στις εφημερίδες.

Η ΕΛΒΥΧ ασχολείται χρόνια με τα θέματα του Κουκουζέλη. Προσπαθεί να αναδείξει το έργο του και θα το κάνει κάθε φορά που θα της δίνεται η δυνατότητα.

Η ΕΛΒΥΧ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ ούτε ένα Ευρώ μέχρι τώρα από την επιχορήγηση που εγκρίθηκε (εκτός και αν έγινε εν μέσω διακοπών και δεν το γνωρίζει). Τις εκδόσεις, την έρευνα και τις εκδηλώσεις για τα προβολή και τη διάδοση του έργου του Κουκουζέλη τα προσπαθούσε, ταο προσπαθεί και θα τα προσπαθεί όσο μπορεί νόμιμα και με διαφανείς διαδικασίες πέρα από το προσωπικό μεράκι του χοράρχη και των μελών της.

Όποιος λοιπόν έχει σκοπό, σχέδια και προτάσεις και θέλει να τις πραγματοποιήσει ας ακολουθήσει το παράδειγμα της ΕΛΒΥΧ. Μέσα στα τόσα χρόνια που υπάρχει και υφίσταται η χορωδία, ΕΓΚΡΙΘΗΚΑΝ προτάσεις της από το ΥΠ.ΠΟ. Κάποιοι άλλοι μπορεί να φανούν πιο τυχεροί και να ανταμειφθούν πιο γρήγορα για τους κόπους τους.

Κάποιες διευκρινίσεις (γιατί πολλά γράφτηκαν από καλοπροαίρετους και μη):

Η ΕΛΒΥΧ δεν έχει να κρύψει ΤΙΠΟΤΕ από κανέναν και ιδίως από τα μέλη της που γνωρίζουν και το χοράρχη της, και το ποιόν του και την αφιλαργυρία του (αυτά όμως δεν είναι του παρόντος). Οι κρίνοντες εξ ιδίων και χωρίς στοιχεία για τους υπόλοιπους όσον αφορά τον τρόπο επιχορήγησής τους "μέσω προσώπων", τους εαυτούς τους δυσφημούν και όχι αυτούς στους οποίους αναφέρονται. Απλώς, μας ενημερώνουν πώς έπαιρναν κάποια χρήματα αυτοί. Με γεια τους με χαρά τους. Αλλά μέχρι εκεί. Οτιδήποτε μεμπτό έχουν για τον καθένα είναι υποχρεωμένοι να το αποδεικνύουν, αλλιώς να σιωπούν και να μη ρίχνουν λάσπη για προσωπικούς, ενδεχομένως, λόγους.

Πάντως, είναι κρίμα να σκέφτονται ορισμένοι όπως σκέφτονται και να μην προσπαθούν να διεκδικήσουν καθαρά και με διαφάνεια αυτό που έχουν θέσει ως στόχο και σκοπό. Αυτό όμως δικαιολογείται, εν μέρει, εάν έχουν τάξει ως σκοπό τους την εκμηδένιση του άλλου και όχι την δική τους ανάδειξη μέσω της άμιλλας προάγοντας έτσι και την Ψαλτική (ή εκκλησιαστική μουσική εάν προτιμάτε) σε όλες τις εκφάνσεις της (κατά το μέτρον του καθενός).

Ευχαριστώ.

ΓΚ

Ευχαριστίες για το κμν. Εκφράζει την ΕΛΒΥΧ επίσημα,ή τον συντάκτη της που γράφει με την ιδιότητα μέλους της ΕΛΒΥΧ;

Ευχαριστώ,
Δ.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...(νομίζω ότι επιχορηγήθηκε και κάποια βυζαντινή χορωδία από το Αργος, αν θυμάμαι καλά).
Σύνδεσμος Ιεροψαλτών Αργολίδας "Ιάκωβος Ναυπλιώτης" - Διοργάνωση διημέρου βυζαντινής και παραδοσιακής μουσικής - 6.000​
Ἀπό ἐδῶ.
Συγχαρητήρια κ. Πρόεδρε, ἀγαπητέ κ. Δαρλάση.


 
S

Sotres

Guest
Επιτρέψτε μου να αναφέρω κάτι προσωπικό μου γιατί νομίζω ότι αξίζει στο σημείο αυτό να κατατεθεί. Μεταφερόμαστε Σεπτέμβρη του 2001 (ήμουν 23 χρονών τότε). Ήμουν τελειόφοιτος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών και είχα μεταβεί στην Αθήνα όπου και συνάντησα τον κ. Αγγελόπουλο. Του είπα μάλιστα ότι θα ήθελα να δώσω κατατακτήριες και να γραφώ μαθητής του. Με κάλεσε και σε μία πρόβα που θα είχε η ΕΛΒΥΧ. Την ίδια ημέρα στην Αθήνα από ατυχές συμβάν έπρεπε να χειρουργηθώ άμεσα. Πρόλαβα και κάλεσα τον πατέρα μου και μόλις έκλεισα το τηλέφωνο με τον πατέρα μου με κάλεσε στο κινητό μου ο κ. Αγγελόπουλος, ο οποίος ήθελε να διαπιστώσει εάν ξέρω ποιες συγκοινωνίες θα πρέπει να χρησιμοποιήσω με σκοπό να βρεθώ στο χώρο της πρόβας. Του ανέφερα λοιπόν την περιπέτειά μου, και δεν θα το ξεχάσω όσο ζω, ότι ενώ δεν με γνώριζε καλά, άφησε τις δουλειές του και ήρθε σε 30 λεπτά στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο όπου: μου έφερε γλυκά, κάποια χρήματα από το πορτοφόλι του στην περίπτωση που χρειαζόμουν κάτι και μου είπε ότι εάν χρειαστώ αίμα να τον καλέσω άμεσα διότι κάποια από τα παιδιά της χορωδίας θα ερχόντουσαν.
Λοιπόν αυτός είναι ο κ. Αγγελόπουλος για μένα. Όσοι δε τον έχουν ζήσει από κοντά μπορούν να καταθέσουν τι σχέση έχει ο κ. Αγγελόπουλος με τα χρήματα και τι σχέση έχει με την πρόοδο της μουσικής. Εννοείται ότι ως μαθητής του ΠΟΤΕ δεν τον πλήρωσα. Πάντα μου έλεγε ότι εσύ είσαι φοιτητής από τη μακρινή Κέρκυρα. Πληρώνεις για να έρχεσαι Αθήνα.
 
Last edited:
Ότι ακριβώς περιγράφει ο Σωτήρης έχω ζήσει κι εγώ που ταξίδευα από Λάρισα. Το ανιδιοτελές και ανύστακτο ενδιαφέρον του Λυκούργου Αγγελόπουλου για μένα προσωπικά αλλά και για όλα τα παιδιά που ήταν κοντά του ήταν άξιο θαυμασμού. Πάντα ως πατέρας στεκόταν σ' όλα τα παιδιά.

Αν ανοίγαμε ένα θέμα όπου θα γράφαμε όλοι όσοι ευεργετηθήκαμε από τον Λυκούργο Αγγελόπουλο, νομίζω ότι θα υπερέβαινε σε μηνύματα οποιοδήποτε άλλο θέμα του φόρουμ. Και δεν μιλώ για το μέγεθος της ευεργεσίας απαραίτητα. Μιλώ για το γεγονός ότι ο Λυκούργος Αγγελόπουλος, προτιμούσε να χάσει από τον χρόνο του, από τον ύπνο του και απ' τα χρήματά του για να είναι σίγουρος ότι κοιμήθηκες, ότι έφαγες και γενικά ότι είσαι καλά. Να είναι καλά ο άνθρωπος, τον έχουν γλωσσοφάει με τη μιζέρια τους.

Ευχαριστούμε Δάσκαλε.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Η ΕΛΒΥΧ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ ούτε ένα Ευρώ μέχρι τώρα από την επιχορήγηση που εγκρίθηκε (εκτός και αν έγινε εν μέσω διακοπών και δεν το γνωρίζει).
Περνοῦν ἀπό ἐλέγχους καί πολλές φορές ἀργοῦν ἀρκετούς μῆνες.
Τό εὐχάριστο εἶναι ὅτι ἐγκρίθηκαν.
Εὐχαριστοῦμε γιά τίς πληροφορίες.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Το ανέφερα κ παλιότερα. Ο Λυκούργος Αγγελόπουλος
δεν λατρεύει το χρήμα. Ένα χρόνο πηγαινοερχόμουν
1-2 φορές την εβδομάδα από Πάτρα στην Αθήνα μου
έκανε ιδιαίτερα στο καμαράκι της ΕΛ.ΒΥ.Χ. κ δεν πήρε
ούτε 1 Ευρώ. Προσπάθησα πολλές φορές να κάνω την κίνηση
κ ΠΟΤΕ δεν δέχτηκε άσε που στο τέλος θα έτρωγα κ
"καμμιά ψιλή" αν το συνέχιζα. Υπήρχαν φορές που ήταν
άϋπνος κ το κεφάλι του έγερνε βαριά αλλά όταν έκανα
λάθος πεταγόταν κ... ξανά από την αρχή.
Δάσκαλε σε ευχαριστώ κ πάλι δημόσια.


Μακάρι κ άλλες χορωδίες να πάρουν τις επιχορηγήσεις
που αξίζουν παρουσιάζοντας ερευνητικό κ εκετελεστικό
έργο.:)
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Ευχαριστίες για το κμν. Εκφράζει την ΕΛΒΥΧ επίσημα,ή τον συντάκτη της που γράφει με την ιδιότητα μέλους της ΕΛΒΥΧ;

Ευχαριστώ,
Δ.

Ό,τι γράφω που αφορά την ΕΛΒΥΧ, πάντα είναι ενήμερος ο κ. Αγγελόπουλος. Στις διακοπές δεν έχω μαζί μου και ....σφραγίδες:)!!!!

Καλή Παναγιά σε όλους.

ΓΚ
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δὲν μπορῶ νὰ καταλάβω τὶ σχέση ἔχει μὲ τὸ θέμα ἡ παράθεση προσωπικῶν ἱστοριῶν σχετικῶν μὲ τὴν συμπεριφορὰ τοῦ κ. Λ. Ἀγγελόπουλου σὲ προσωπικὸ ἐπίπεδο πρὸς συνανθρώπους του.

Ἐδῶ παρατέθηκε ἕνα ἔγγραφο ΕΠΙΣΗΜΟ γιὰ τὴν ἐπιχορήγηση τῆς ΕΛΒΥΧ μὲ 50000 € καὶ ἐξ αὐτῆς τῆς πληρόφόρησης μάθαμε πὼς καὶ μιὰ ἐξειδικευμένα βυζαντινὴ χορωδία μπορεῖ νὰ ἐπιδοτηθεῖ ἔν ἔτει 2011 μὲ -σχετικὰ- σεβαστὸ ποσό χρημάτων γιὰ τὴν κάλυψη λειτουργικῶν αναγκῶν της καὶ ἐρευνητικοῦ προγράμματος ποὺ βαστᾶ ἤδη ἀπὸ τὸ 1995 μὲ τὴν δημοσίευση τοῦ τεύχους Ἐκλογὴ Ἔργων, Ἰωάννου Κουκουζέλη τοῦ Μαΐστορος, Ἑλληνικὴ Βυζαντινὴ Χορωδία, Ἀθῆναι, 1995.

Νομίζω πὼς τὰ παραπάνω καὶ λόγω τοῦ προσωπικοῦ χαρακτήρα τους καὶ καθ΄ ὅτι τὰ μέλη τυγχάνουν επώνυμα καλὸ θὰ ἦταν νὰ ἀποσυρθοῦν.

Ἄλλιῶς ἕνα σοβαρὸ θέμα ποὺ ἀφορᾶ καὶ ἄλλεις χορωδίες ποὺ πλέον εἶμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ θὰ διεκδικήσουν ε'πιχορηγήσεις καὶ εἶμαι ἐπίσης ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως θὰ κριθοῦν μὲ τὸν ἴδιο τρόπο καὶ εἰμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πὼς θὰ ἔχουν θετικὰ ἀποτελέσματα (μην κυττᾶτε τὴν κρίση, ἀπ' ὅτι φαίνεται λεφτὰ ὑπάρχουν γιὰ βυζαντινὲς χορωδίες, τὰ μουσεία καὶ οἱ ἀρχαιολογικοὶ χῶροι τοῦ ΥΠΠΟΤ καλὰ κάνουν καὶ κλείνουν), κινδυνεύει νὰ γινει τόπος δακρύων, μαρτυρίας καὶ ὁμολογίας πίστεως.
 
Δὲν μπορῶ νὰ καταλάβω τὶ σχέση ἔχει μὲ τὸ θέμα ἡ παράθεση προσωπικῶν ἱστοριῶν σχετικῶν μὲ τὴν συμπεριφορὰ τοῦ κ. Λ. Ἀγγελόπουλου σὲ προσωπικὸ ἐπίπεδο πρὸς συνανθρώπους του.

Νομίζω πὼς τὰ παραπάνω καὶ λόγω τοῦ προσωπικοῦ χαρακτήρα τους καὶ καθ΄ ὅτι τὰ μέλη τυγχάνουν επώνυμα καλὸ θὰ ἦταν νὰ ἀποσυρθοῦν.
Οι αναφορές έγιναν φαντάζομαι ως μία προσπάθεια αναίρεσης των υπονοουμένων, που, όχι εσύ, αλλά οι εκατοντάδες μη υποψιασμένοι επισκέπτες του φόρουμ εισπράττουν.
Έστω όμως και άσχετες να είναι, είναι δύο-τρία ΚΑΛΑ "άσχετα" μηνύματα, όπως τα πολλά ΚΑΚΑ άσχετα μηνύματα που δεν βλέπω να ενοχλούν και να ζητηθεί τουλάχιστον από σένα η αποσυρσή τους. Αντιθέτως είσαι αντίθετος στις διαγραφές και τις αποσύρσεις.
Εν τούτοις, τουλάχιστον το δικό μου, δεν έχω πρόβλημα να το αποσύρουν οι συντονιστές, ή να μου πουν να το διαγράψω, αν ενοχλεί.

 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium

Οι αναφορές έγιναν φαντάζομαι ως μία προσπάθεια αναίρεσης των υπονοουμένων, που, όχι εσύ, αλλά οι εκατοντάδες μη υποψιασμένοι επισκέπτες του φόρουμ εισπράττουν.



«τόπος δακρύων, μαρτυρίας καὶ ὁμολογίας πίστεως» ...:rolleyes:.

...
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ἄλλιῶς ἕνα σοβαρὸ θέμα ποὺ ἀφορᾶ καὶ ἄλλεις χορωδίες ποὺ πλέον εἶμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ θὰ διεκδικήσουν ε'πιχορηγήσεις καὶ εἶμαι ἐπίσης ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως θὰ κριθοῦν μὲ τὸν ἴδιο τρόπο καὶ εἰμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πὼς θὰ ἔχουν θετικὰ ἀποτελέσματα

Στο χώρο της Πληροφορικής, επιδοτήσεις δίνονται μόνο σε όποιον έχει κάποια αξιόλογη πρόταση και μπορεί να αποδείξει ότι μπορεί να τη φέρει σε πέρας. Για παράδειγμα, για να λάβεις επιχορήγηση για ένα ερευνητικό πρόγραμμα θα πρέπει να έχεις ήδη ολοκληρώσει ένα ερευνητικό πρόγραμμα αντίστοιχης αξίας.

Επιπλέον παίρνουν προβάδισμα οι πρότασεις με διεθνή απήχηση. Για παράδειγμα, σπάνια (ή μάλλον ποτέ δεν) επιχορηγούνται προτάσεις σε ερευνητικές ομάδες που δεν έχουν αξιόλογη πορεία στο εξωτερικό ή έστω (αποδεδειγμένη με κοινές δημοσιεύσεις) συνεργασία με ερευνητικές ομάδες σε μεγάλα πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Φαντάζομαι ότι παρόμοιοι κανόνες ισχύουν και στις επιχορηγήσεις που δίνονται από το Υπουργείο Πολιτισμού.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Φαντάζομαι ότι παρόμοιοι κανόνες ισχύουν και στις επιχορηγήσεις που δίνονται από το Υπουργείο Πολιτισμού.

Ἀσφαλῶς, εἶμαι ἀπολύτως βέβαιος, ὅ,τι ἀκριβῶς ἰσχύει σὲ ὅλες τὶς κρατικὲς ἐπιδοτήσεις. Γκλάσνοστ ποὺ λέμε ...
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Δὲν μπορῶ νὰ καταλάβω τὶ σχέση ἔχει μὲ τὸ θέμα ἡ παράθεση προσωπικῶν ἱστοριῶν σχετικῶν μὲ τὴν συμπεριφορὰ τοῦ κ. Λ. Ἀγγελόπουλου σὲ προσωπικὸ ἐπίπεδο πρὸς συνανθρώπους του.

Ἐδῶ παρατέθηκε ἕνα ἔγγραφο ΕΠΙΣΗΜΟ γιὰ τὴν ἐπιχορήγηση τῆς ΕΛΒΥΧ μὲ 50000 € καὶ ἐξ αὐτῆς τῆς πληρόφόρησης μάθαμε πὼς καὶ μιὰ ἐξειδικευμένα βυζαντινὴ χορωδία μπορεῖ νὰ ἐπιδοτηθεῖ ἔν ἔτει 2011 μὲ -σχετικὰ- σεβαστὸ ποσό χρημάτων γιὰ τὴν κάλυψη λειτουργικῶν αναγκῶν της καὶ ἐρευνητικοῦ προγράμματος ποὺ βαστᾶ ἤδη ἀπὸ τὸ 1995 μὲ τὴν δημοσίευση τοῦ τεύχους Ἐκλογὴ Ἔργων, Ἰωάννου Κουκουζέλη τοῦ Μαΐστορος, Ἑλληνικὴ Βυζαντινὴ Χορωδία, Ἀθῆναι, 1995.

Νομίζω πὼς τὰ παραπάνω καὶ λόγω τοῦ προσωπικοῦ χαρακτήρα τους καὶ καθ΄ ὅτι τὰ μέλη τυγχάνουν επώνυμα καλὸ θὰ ἦταν νὰ ἀποσυρθοῦν.

Ἄλλιῶς ἕνα σοβαρὸ θέμα ποὺ ἀφορᾶ καὶ ἄλλεις χορωδίες ποὺ πλέον εἶμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ θὰ διεκδικήσουν ε'πιχορηγήσεις καὶ εἶμαι ἐπίσης ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως θὰ κριθοῦν μὲ τὸν ἴδιο τρόπο καὶ εἰμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πὼς θὰ ἔχουν θετικὰ ἀποτελέσματα (μην κυττᾶτε τὴν κρίση, ἀπ' ὅτι φαίνεται λεφτὰ ὑπάρχουν γιὰ βυζαντινὲς χορωδίες, τὰ μουσεία καὶ οἱ ἀρχαιολογικοὶ χῶροι τοῦ ΥΠΠΟΤ καλὰ κάνουν καὶ κλείνουν), κινδυνεύει νὰ γινει τόπος δακρύων, μαρτυρίας καὶ ὁμολογίας πίστεως.



Μουργόλυκε, προέκυψες κ Σταυροφόρος;
Σε είχα για πιο "ψυχρό εκτελεστή",
τι ευαισθησίες είναι αυτές;:p

 
Top