Οικονομικά θέματα χορωδιών

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος

Οὕτ' ἐγώ εἶχα. Ἔτυχε νὰ διαβάσω τὸ μήνυμα τοῦ dimitri ἀφοῦ τὸ ἐπεξεργάστηκε!

02.24 τὸ δικό του, 10:17 τὸ δικό μου.

Να ανασκευάσω αμέσως τότε τα περί κοινού συκοφάντη, ζητώντας και συγγνώμη. Το αν θες να καταλάβεις τα υπόλοιπα και πως να διαστρέψεις ή όχι την πραγματικότητα τώρα είναι άλλο θέμα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Να ανασκευάσω αμέσως τότε τα περί κοινού συκοφάντη, ζητώντας και συγγνώμη. Το αν θες να καταλάβεις τα υπόλοιπα και πως να διαστρέψεις ή όχι την πραγματικότητα τώρα είναι άλλο θέμα.

Καλῶς γιὰ τὸ μπινελίκι.

Γιὰ τὰ ὑπόλοιπα παραμένω στὰ χαρακώματα :wink:.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
η νομοθεσία για επιχορηγήσεις απο το υππο: http://www.yppo.gr/6/g6320.jsp?obj_id=2730
όσοι πληρούν τους όρους, ας προσπαθήσουν.

Πολὺ σωστά, πεδίον δόξης λαμπρόν πλέον.

Διαδῶστε το, συνάδελφοι, σὲ ὅσους χοράρχες γνωρίζετε νὰ ὑποβάλλουν τὰ νόμιμα δικαιολογητικά, ὥστε νὰ μποροῦν νὰ ἰκανοποιοῦν πιὰ καὶ αὐτοὶ ἄνετα
την ανάγκη κάλυψης λειτουργικών δαπανών & πολιτιστικών εκδηλώσεων

Ὁ συνάδελφος εὐγενέστατα παραπέμπει καὶ στὴν ἀνάλογη νομοθεσία, συνεπῶς λεφτὰ ὑπάρχουν, ὁ μόσχος πολὺς, μηδεὶς ἐξέλθη πεινῶν
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Άσε βρε Αντώνη, κάτι τέτοιοι μας κατέστρεψαν τη μουσική μας. Αφού ο συνάδελφος τα βρήκε όλα αυτά, ας έρθει να δει που και με ποιες συνθήκες κάνουμε πρόβα!!! ας έρθει να δει το ψαλτικό μας μέγαρο!και μετά είμαι σίγουρος θα ζητήσει συγγνώμη. Είναι γνωστή η τακτική κάποιων τέτοιων κυρίων. Θάψιμο και αν κάποιος αντιδράσει, συγγνώμη και αναγνωρίζω το σημαντικότατο έργο! ας έρθει ο κ. από την Κόρινθο που θίγει πρόσωπα και καταστάσεις να δει πως λειτουργεί η προσπάθειά μας. Οι μικρότητες και κάποιοι κομπλεξικοί είναι αυτοί που μας έφτασαν την ανάπτυξη της μουσικής μας εδώ που είναι. Τουλάχιστον να λένε την αλήθεια και όχι ανακρίβειες...
Μάλλον εσύ με θάβεις.
Οι μόνοι που θίγονται είναι αυτοί που έχουν να κρύψουν.
Κομπλεξικός είναι όποιος κάνει κλικ στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ;


Εσάς τι σας ενδιαφέρει;
Ψάλτης είστε ή εφοριακός;
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αλλά δεν είναι και έγκλημα να ενημερώνουμε όσους ενδιαφέρονται.

Αγαπητέ κ. Γιαννουκάκη, έρχεστε δεύτερος. Δεν διαβάσατε τι γράφει ο κορίνθιος;;; Λεφτά υπάρχουν!!! και δεν το ξερα!
Δεν τα γράφει ο κορίνθιος αλλά η ΔΙΑΥΓΕΙΑ. Υπάρχει πρόβλημα;

Το κείμενο δεν το έχω εγώ. Το είχε αναρτήσει με σύνδεσμο ο "καταγγέλων" αλλά το απέσυρε γιατί προφανώς ήθελε να αποκαλύψει το "σκάνδαλο" σε δόσεις :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Τελευταία τροποποίησή μου ήταν στις 02:24
Η απάντησή σας ήταν μια ώρα μετά στις
03:32
Ισως λόγω περασμένης της ωρας δεν είδατε το έγγραφο ένταλμα πληρωμής 50.000 € πού είχα αναρτήσει εξ αρχής ή το κάνατε γαργάρες.
Ο όρος καταγγέλων που χρησιμοποιείτε δεν πάει ποτέ μόνος του συντακτικά, χρειάζεται και πονηρό αντικείμενο για να δέσει. Πού το φανταστήκατε; (το αντικείμενο)


Το έγγραφο, κομμάτι του οποίου παρέθεσα υπάρχει ολόκληρο στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ, και δεν το ήξερα πριν αναρτήσει τον σύνδεσμο ο "συνάδελφος", τον οποίο μετά απέσυρε. Άν ήθελες θα το έβρισκες, αν και ήδη ξέρεις ότι ισχύει παρά τα τερτίπια σου. Γιατί ξέρεις πως είναι άλλο το κονδύλι που εγγρίνεται και άλλο τι πάει ΑΝ πάει τελικά στην χορωδία. Ωραία ενδιαφέρεστε για το σωστό και το δίκιο!!! Τελικά οι διαφορές μας δεν είναι διαφορές ύφους αλλά ΗΘΟΥΣ.
Αν γίναμε και ανήθικοι, δεν βαριέσαι, (χωρίς να αποσύρουμε ποτέ τό έγγραφο που παραβλέψατε) δεν μας εμποδίζει τίποτα να σας εξηγήσουμε ότι στή ΔΙΑΥΓΕΙΑ πάνε βασικά οι εντολές πληρωμών (όπως τα 50.000) που φυσικά και πληρώνονται.
Δεν μιλάμε δηλαδή για 1200 στους Δελφούς και 2500 στην Πάτμο κ.α.
Αυτά είναι χώρια και επί πλέον.
Τα 20.000 € που ανακοίνωσε πρόσφατα το Υπ. Πολιτισμού είναι μεν απόφαση υπουργού αλλά δέν έχουν μπεί ακόμη στην διαύγεια για να πάρουν τό δρόμο πληρωμής. Δηλ. 50.000+20.000=70.000 μόνο το τελευταίο τρίμηνο.
Δέ βαριέσαι για τις τυρόπιτες και τους καφέδες.(και τον ηχολήπτη)
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Πολὺ σωστά, πεδίον δόξης λαμπρόν πλέον.

Διαδῶστε το, συνάδελφοι, σὲ ὅσους χοράρχες γνωρίζετε νὰ ὑποβάλλουν τὰ νόμιμα δικαιολογητικά, ὥστε νὰ μποροῦν νὰ ἰκανοποιοῦν πιὰ καὶ αὐτοὶ ἄνετα

Ὁ συνάδελφος εὐγενέστατα παραπέμπει καὶ στὴν ἀνάλογη νομοθεσία, συνεπῶς λεφτὰ ὑπάρχουν, ὁ μόσχος πολὺς, μηδεὶς ἐξέλθη πεινῶν

αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι επιχορηγήσεις δικαιούνται κ λαμβάνουν όσοι εκτός των τυπικών, εχουν προγραμματισμό, παραχθεν έργο κ σχέδια-ιδέες που προσπαθούν να τις πραγματοποιήσουν.
αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να γράψεις εναντίον του άλλου ΑΛΛΆ να μην παράγεις έργο, τότε, όσο κ να χτυπιέσαι, όχι επιχορήγηση δε βλέπεις, αλλά το χειρότερο= δε σε παίρνει κανείς στα σοβαρά ότι κάνεις ΔΟΥΛΕΙΑ.
αυτή είναι η μεγάλη διαφορά που κάνει την ΕΛΒΥΧ να ξεχωρίζει= το σοβαρό έργο που κάνει τοσα χρόνια με υπευθυνότητα κ σύνεση.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Αγαπητοί, η συζήτηση περί των τρόπων αμοιβής/ενίσχυσης ψαλτικών χορωδιών είναι θεμιτή και αποδεκτή. Η δίκην κουτσομπολιού και τηλεοπτικών παραθύρων αντιδικία περί του πόσα πήρε αυτός, γιατί αυτός και όχι εγώ και όχι εκείνος, πως τα πήρε, που πήγαν τα λεφτά, υπάρχουν δεν υπάρχουν κτλ. είναι εκτός θεματολογίας και εν πολλοίς απαράδεκτη. Αναρτήθηκε ένα επίσημο έγγραφο σε άσχετο θέμα, με λάθος τρόπο και εξέλιξη γνωρίζοντας είμαι σίγουρος οτι θα προκαλέσει. Τέλος πάντων, καλά έκανε ο π. Μάξιμος και το ξεχώρισε και προέκρινε το γενικό ζήτημα περί χορωδιών που αφορά όλους. Αναρτήθηκε σύνδεσμος προς επίσημη πηγή του Υπουργείου για περαιτέρω διευκρινήσεις. Καλώς. Νομίζω οτι η συζήτηση αυτή δεν έχει να πάει πουθενά και μόνο φαγωμάρα και παρεξηγήσεις θα δημιουργεί. Όποιος θέλει να ενημερωθεί επίσημα ας επικοινωνήσει με την κάθε χορωδία, το υπουργείο ή τους διοργανωτές των εκδηλώσεων και ας ενημερώσει επίσημα και το φόρουμ εάν αυτό κρίνεται απαραίτητο.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Λυποῦμαι πολὺ γιὰ τὸ παραπάνω μνμ τοῦ Συντονισμοῦ.

Καμία κριτικὴ δὲν θὰ κάνω, οὕτε θὰ σχολιάσω -δὲν δικαιοῦμαι ἄλλωστε- ἁπλὰ ἐκφράζω τὴν λύπη μου.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
[Σημείωμα συντονιστή] Αγαπητοί, η συζήτηση περί των τρόπων αμοιβής/ενίσχυσης ψαλτικών χορωδιών είναι θεμιτή και αποδεκτή. Η δίκην κουτσομπολιού και τηλεοπτικών παραθύρων αντιδικία περί του πόσα πήρε αυτός, γιατί αυτός και όχι εγώ και όχι εκείνος, πως τα πήρε, που πήγαν τα λεφτά, υπάρχουν δεν υπάρχουν κτλ. είναι εκτός θεματολογίας και εν πολλοίς απαράδεκτη. Αναρτήθηκε ένα επίσημο έγγραφο σε άσχετο θέμα, με λάθος τρόπο και εξέλιξη γνωρίζοντας είμαι σίγουρος οτι θα προκαλέσει. Τέλος πάντων, καλά έκανε ο π. Μάξιμος και το ξεχώρισε και προέκρινε το γενικό ζήτημα περί χορωδιών που αφορά όλους. Αναρτήθηκε σύνδεσμος προς επίσημη πηγή του Υπουργείου για περαιτέρω διευκρινήσεις. Καλώς. Νομίζω οτι η συζήτηση αυτή δεν έχει να πάει πουθενά και μόνο φαγωμάρα και παρεξηγήσεις θα δημιουργεί. Όποιος θέλει να ενημερωθεί επίσημα ας επικοινωνήσει με την κάθε χορωδία, το υπουργείο ή τους διοργανωτές των εκδηλώσεων και ας ενημερώσει επίσημα και το φόρουμ εάν αυτό κρίνεται απαραίτητο.
Νομίζω ὃτι κίνηση τοῦ π. Μαξίμου εἶναι ἐκπληκτική καί μπορεῖ νά βοηθήσει χοράρχες νά πάρουν κάποια ἐπιδότηση ἀπ τις χιλιάδες τίς ὁποῖες παίρνουν ἀνύπαρκτοι σύλλογοι.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Κάποτε με τους συναδέλφους μου θεωρούσαμε ότι πρέπει κανείς να έχει φίλο υπουργό και απαξιώναμε με καφενειακούς αφορισμούς όποιον ερευνητή στο χώρο μας (Πληροφορική) έχαιρε καλύτερης αντιμετώπισης. Κάποια στιγμή σοβαρευτήκαμε, μελετήσαμε τι παραπάνω κάνουν οι άλλοι από μας και στρωθήκαμε να δουλέψουμε για να καταθέσουμε και εμείς σοβαρή πρόταση (το 2005 στη ΓΓΕΤ). Πήραμε εύκολα 50.000 (τι σύμπτωση!!!) για ταξίδια, εξοπλισμό και αμοιβές, παρά τα ασαφή υποκειμενικά κριτήρια αξιολόγησης (αξιολόγηση από ερευνητές σχετικά με το διεθνές αντίκτυπο της πρότασής μας). Δεν καθίσαμε με σταυρωμένα χέρια να περιμένουμε τα λεφτά να πέσουν από τον ουρανό. Εργαστήκαμε, παράγαμε έργο με διεθνή απήχηση και αποδείξαμε ότι αξίζουμε την επιχορήγηση.

Δε γνωρίζω αν η ΕΛΒΥΧ έχει πάρει κάποια επιχορήγηση πέραν των εξόδων των συναυλιών. Αν όμως όντως έχει πάρει, αντί να την κατακρίνετε, καθίστε και μελετήστε τι διαφορετικό κάνει για να έχει τέτοια διεθνή απήχηση και εργαστείτε για να αποδείξετε ότι αξίζετε και εσείς επιχορήγηση.
 

Τι ωραία κατσίκα έχει ο γείτονας!
Η δική μου είναι άρρωστη και ετοιμαθάνατη
........................................................
Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα!

(από διδακτικό ανέκδοτο του μακαριστού αρχιεπισκόπου μας κυρού Χριστοδούλου για να δείξει την ΚΑΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ).

ΥΓ Προφανώς κάτι τέτοια είχε στο μυαλό του.
ΥΓ2 Έχει κι άλλα


 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Κάποτε με τους συναδέλφους μου θεωρούσαμε ότι πρέπει κανείς να έχει φίλο υπουργό και απαξιώναμε με καφενειακούς αφορισμούς όποιον ερευνητή στο χώρο μας (Πληροφορική) έχαιρε καλύτερης αντιμετώπισης. Κάποια στιγμή σοβαρευτήκαμε, μελετήσαμε τι παραπάνω κάνουν οι άλλοι από μας και στρωθήκαμε να δουλέψουμε για να καταθέσουμε και εμείς σοβαρή πρόταση (το 2005 στη ΓΓΕΤ). Πήραμε εύκολα 50.000 (τι σύμπτωση!!!) για ταξίδια, εξοπλισμό και αμοιβές, παρά τα ασαφή υποκειμενικά κριτήρια αξιολόγησης (αξιολόγηση από ερευνητές σχετικά με το διεθνές αντίκτυπο της πρότασής μας). Δεν καθίσαμε με σταυρωμένα χέρια να περιμένουμε τα λεφτά να πέσουν από τον ουρανό. Εργαστήκαμε, παράγαμε έργο με διεθνή απήχηση και αποδείξαμε ότι αξίζουμε την επιχορήγηση.

Δε γνωρίζω αν η ΕΛΒΥΧ έχει πάρει κάποια επιχορήγηση πέραν των εξόδων των συναυλιών. Αν όμως όντως έχει πάρει, αντί να την κατακρίνετε, καθίστε και μελετήστε τι διαφορετικό κάνει για να έχει τέτοια διεθνή απήχηση και εργαστείτε για να αποδείξετε ότι αξίζετε και εσείς επιχορήγηση.




Σωστός ο συνάδελφος.:wink:
Μουργόλυκε βλέπω στα μνμ σου ότι
γνωρίζεις αρκετά για το θέμα.Νομίζω ότι
όποιος κοπιάζει δικαούται ΝΟΜΙΜΑ να
επιχορηγείται. Η ΕΛ.ΒΥ.Χ. σίγουρα ΔΕΝ είναι
η μόνη χορωδία ή καλλιτεχνικός φορέας που
προβάλλει την Ελλάδα παγκοσμίως. Όμως ο
Δάσκαλος Λ.Α. το κάνει σωστά με σύστημα
κ μεθοδικότητα. Έχει αφιερώσει τη ζωή του
ολόκληρη στη Βυζαντινή Μουσική κ το αξίζει
όπως το αξίζουν κ ΟΛΟΙ όσοι έχουν διατελέσει
ή διατελούν μέλη του σχήματος αυτού.
Πόθεν έσχες δεν μπορώ να υποχρεώσω κανένα
να υποβάλλει αλλά πίστεψέ με ο Άρχοντας
(τουλάχστον όσοι τον ζήσαμε κ τα παιδιά που
το ζουν από κοντά) είναι υπεράνω χρημάτων.


Research and development (R&D)
Γιαυτό κ μόνο το κομμάτι κάποιες κυβερνήσεις
ανεπτυγμένων χωρών δίνουν το 2% του Α.Ε.Π. τους
κ συζητάμε για 50.000 Ευρώ για τα τόσα που προσφέρει
αυτό ο σύλλογος-σωματείο της ΕΛ.ΒΥ.Χ.;
Τουλάχιστον ατυχές.:rolleyes:
Αναλογιστείτε τι κόπος, μόχθος έχει κατατεθεί
για να έχουμε το αποτέλεσμα της ανάδειξης
χειρογράφων, της μεταγραφής τους, της εξήγησής τους
κ της ψηφιακής καταχώρησής τους.
Συνυπολογίστε σε όλα αυτά το εξής.
Ο Λυκούργος Αγγελόπουλος βοηθά όποιον
του το ζητήσει αρκεί να υπάρχει επιστημονικό έρισμα.
Άπειρες φορές έχουν "μοιραστεί" απο κοινού τα έξοδα
τα μέλη της ΕΛ.ΒΥ.Χ.
Το θέμα έχει εκτροχιαστεί προς "άλλη" κατεύθυνση,
ψυχραιμίαααα.
Μαυρόλυκε; Που μπορούμε κ πως ποιές άλλες χορωδίες
έχουν επιχορηγηθεί;
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
όπως και να το κάνουμε, όταν κοπιάζεις κ παράγεις έργο τη δτιγμή που οι άλλοι το μονο που κάνουν είναι να σου τη λένε κ να μην προσπαθούν ούτε στο ελάχιστο να παράξουν έργο, τότε καλώς πράττει κ η Πολιτεία κ σε επιβραβεύει.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Σωστός ο συνάδελφος.:wink:

Αν αναφέρω ότι πέρυσι πήρα και επιχορήγηση εξοπλισμού περίπου 20.000 από το ΕΣΠΑ ως μηχανικός, θα θεωρηθώ διαπλεκόμενος;... Ξέρετε, φοβάμαι το συνειρμό 50.000+20.000=70.000! Ειλικρινά, κάθε ομοιότητα με πρόσωπα ή καταστάσεις είναι τυχαία :D:D:D

Και για όσους αναρωτιούνται "πού πήγαν τα λεφτά", τα λεφτά που δίνονται ως επιχορήγηση (σε οποιοδήποτε χώρο), δίνονται με συγκεκριμένο σκοπό και σπάνια περισσεύει κάτι για την τσέπη των επιχορηγούμενων, εκτός ίσως από την αυτονόητη αμοιβή για το χρόνο που προσφέρουν. Και ξέρετε φαντάζομαι ποιες είναι οι αυτονόητες αμοιβές των ερευνητών στην Ελλάδα...
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Κακώς πιστεύω ορισμένοι θεωρούν ότι η συζήτηση περί επιχορηγήσεων στρέφεται επιλεκτικά και επικριτικά προς μια μόνο κατεύθυνση, παρότι η αφορμή ήταν συγκεκριμένη. Αυτό θα συνέβαινε εάν και εφόσον διαπιστωνόταν ότι τα κριτήρια επιλογής δεν είναι αντικειμενικά ή ότι επιχορηγούνται συνεχώς οι ίδιοι και οι ίδιοι. Αντίθετα, όπως ήδη τονίστηκε, είναι ευκαιρία για όλους όσους υπάγονται στη σχετική κατηγορία (Χορωδίες Βυζαντινής Μουσικής) και έχουν να παρουσιάσουν ένα έργο στο παρελθόν και ένα πρόγραμμα για το μέλλον να σπεύσουν να εκμεταλλευτούν τις σχετικές διατάξεις και να διεκδικήσουν κάποια χρήματα. Πόσοι το έχουν κάνει αυτό μέχρι τώρα; Εγώ πάντως δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε τέτοια δυνατότητα. Ας δοκιμάσουν όσοι νομίζουν και εδώ είμαστε να συζητήσουμε και πάλι τους καρπούς αυτής της προσπάθειας.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Κακώς πιστεύω ορισμένοι θεωρούν ότι η συζήτηση περί επιχορηγήσεων στρέφεται επιλεκτικά και επικριτικά προς μια μόνο κατεύθυνση, παρότι η αφορμή ήταν συγκεκριμένη. Αυτό θα συνέβαινε εάν και εφόσον διαπιστωνόταν ότι τα κριτήρια επιλογής δεν είναι αντικειμενικά ή ότι επιχορηγούνται συνεχώς οι ίδιοι και οι ίδιοι. Αντίθετα, όπως ήδη τονίστηκε, είναι ευκαιρία για όλους όσους υπάγονται στη σχετική κατηγορία (Χορωδίες Βυζαντινής Μουσικής) και έχουν να παρουσιάσουν ένα έργο στο παρελθόν και ένα πρόγραμμα για το μέλλον να σπεύσουν να εκμεταλλευτούν τις σχετικές διατάξεις και να διεκδικήσουν κάποια χρήματα. Πόσοι το έχουν κάνει αυτό μέχρι τώρα; Εγώ πάντως δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε τέτοια δυνατότητα. Ας δοκιμάσουν όσοι νομίζουν και εδώ είμαστε να συζητήσουμε και πάλι τους καρπούς αυτής της προσπάθειας.

συμφωνώ με αυτά που γράφεις τώρα.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
υπάρχουν άλλες χορωδίες ή σύλλογοι ψαλτών που να είναι αναγνωρισμένα νομικά πρόσωπα με ό,τι αυτό συνεπάγεται;
πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον να το μάθουμε...:rolleyes:
 
Top