Η δημοτική στη Θ. Λειτουργία;

Status
Not open for further replies.

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
...Μπορείτε να αναφέρετε μερικα παραδείγματα;

Μερικά παραδείγματα? Δλδ τι εννοείτε πάτερ μου? Δεν τα βλέπουμε(-ετε)? Κάθε 2 - 3 μήνες είναι στα νέα των τηλεοράσεων!
 

christos_v

Παλαιό Μέλος
Μερικά παραδείγματα? Δλδ τι εννοείτε πάτερ μου? Δεν τα βλέπουμε(-ετε)? Κάθε 2 - 3 μήνες είναι στα νέα των τηλεοράσεων!

Με όλο το σεβασμό και την αγάπη εκ μέρους μου στο πρόσωπό σας και εν όψει της καταλαγής και των βαθύτερων νοημάτων αυτών των αγίων ημερών.

Φαντάζομαι απο τα γραφόμμενά σας πως έχετε σκανδαλισθεί.

Θεωρείτε όμως πως όλοι μας ζούμε τόσο πνευματικά όλο το υπόλοιπο 24ωρο, έχουμε λύσει τα πνευματικά μας ζητήματα σε προσωπικό επίπεδο, έχουμε βρεί την αγιότητα και τώρα διορθώνουμε ή αγανακτούμε με τέτοιες συμπεριφορές;

Είμαστε υπεράνω θεσμών και συνόδων εκκλησιών,...βασιλικότεροι του βασιλέως;

Αν ζούσε ο Χριστός στις ημέρες μας, μήπως θα τον κατηγορούσαμε ως οικουμενιστή μιας και έτρωγε μετα πορνών, τελωνών και αμαρτωλών;

Εγώ θα πρότεινα να δείτε και την σύνοδο των Ιεροσολύμων το 36 μ. Χ, αλλά και άλλα γεγονότα όπως τη δράση του απ. Παύλου, την ιεραποστολή κτλ.
Έχουν οικουμενιστικό φρόνημα τα γεγονότα αυτά;

Βεβαίως υπάρχει και το παράδειγμα του αγ. Μάρκου του ευγενικού.

Για όλα λοιπόν γνωρίζει ο Θεός και αναλόγως επεμβαίνει.
Θα έλεγα λοιπόν να μην πέσουμε, άθελά μας ίσως, στη παγίδα της κατάκρισης
αλλά σε προσωπικό επίπεδο, όχι ατομικά και εγωκεντρικά να κάνουμε την δική μας αυτοκριτική και επι τη ευκαιρία των ημερών να αναγεννηθούμε ως άνθρωποι αφήνοντας τον τελευταίο λόγο στο Θεό.

Ζητώ συγγνώμη αν με οποιοδήποτε τρόπο ενδεχομένως σας σκανδάλισα, καλά και ευλογημένα Χριστούγεννα.
 
Last edited:

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Με όλο το σεβασμό και την αγάπη εκ μέρους μου στο πρόσωπό σας και εν όψει της καταλαγής και των βαθύτερων νοημάτων αυτών των αγίων ημερών.

Φαντάζομαι απο τα γραφόμμενά σας πως έχετε σκανδαλισθεί, δικαίωμά σας.

Θεωρείτε πως όλοι μας ζούμε τόσο πνευματικά όλο το υπόλοιπο 24ωρο, έχουμε λύσει τα πνευματικά μας ζητήματα σε προσωπικό επίπεδο, έχουμε βρεί την αγιότητα και τώρα διορθώνουμε ή αγανακτούμε με τέτοιες συμπεριφορές;

Είμαστε υπεράνω θεσμών και συνόδων εκκλησιών,...βασιλικότεροι του βασιλέως;

Αν ζούσε ο Χριστός στις ημέρες μας, μήπως θα τον κατηγορούσαμε ως οικουμενιστή μιας και έτρωγε μετα πορνών, τελωνών και αμαρτωλών;

Εγώ θα πρότεινα να δείτε και την σύνοδο των Ιεροσολύμων το 36 μ. Χ, αλλά και άλλα γεγονότα όπως τη δράση του απ. Παύλου, την ιεραποστολή κτλ.
Έχουν οικουμενιστικό φρόνημα τα γεγονότα αυτά;

Βεβαίως υπάρχει και το παράδειγμα του αγ. Μάρκου του ευγενικού.

Για όλα λοιπόν γνωρίζει ο Θεός και αναλόγως επεμβαίνει.
Θα έλεγα λοιπόν να μην πέσουμε, άθελά μας ίσως, στη παγίδα της κατάκρισης
αλλά σε προσωπικό επίπεδο, όχι ατομικά και εγωκεντρικά να κάνουμε την δική μας αυτοκριτική και επι τη ευκαιρία των ημερών να ανναγενηθούμε ως άνθρωποι αφήνοντας τον τελευταίο λόγο στο Θεό.

Ζητώ συγγνώμη αν με οποιοδήποτε τρόπο ενδεχομένως σας σκανδάλισα, καλά και ευλογημένα Χριστούγεννα.

Πάτερ μου κανένας δεν νομίζω ότι θα αντικατάσταση με την κρίση του το θέλημα του Θεού, που σε λίγες ώρες θα γεννηθεί και ελπίζω και στην δική μου καρδιά! Αυτό όμς δεν πρέπει να μας δίνει το δικαίωμα του να περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει και μετά να αντιδράσουμε. Σας παρακαλώ πολύ δείτε το http://orthodox-watch.blogspot.com/2009/12/blog-post_509.html και εάν είναι σωστό, τότε αύριο εγώ αντί να πάω στην εκκλησία μας να ψάλλω να πάω στην κοντινότερη καθολική μιας που είμαστε όλοι αγκαλιές και χαμόγελα. Το ίδιο και το αυτό συμβαίνει στην εκκλησιαστική γλώσσα. Γιατί να μην κάνουμε και ανοίγματα και εκεί αφού κάνουμε και στην πίστη μας?

Καλά Χριστούγεννα και σε εσάς και σε όλους τους αγαπητούς φορουμίστες!
 

christos_v

Παλαιό Μέλος
Πάτερ μου κανένας δεν νομίζω ότι θα αντικατάσταση με την κρίση του το θέλημα του Θεού, που σε λίγες ώρες θα γεννηθεί και ελπίζω και στην δική μου καρδιά! Αυτό όμς δεν πρέπει να μας δίνει το δικαίωμα του να περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει και μετά να αντιδράσουμε. Σας παρακαλώ πολύ δείτε το http://orthodox-watch.blogspot.com/2009/12/blog-post_509.html και εάν είναι σωστό, τότε αύριο εγώ αντί να πάω στην εκκλησία μας να ψάλλω να πάω στην κοντινότερη καθολική μιας που είμαστε όλοι αγκαλιές και χαμόγελα. Το ίδιο και το αυτό συμβαίνει στην εκκλησιαστική γλώσσα. Γιατί να μην κάνουμε και ανοίγματα και εκεί αφού κάνουμε και στην πίστη μας?

Καλά Χριστούγεννα και σε εσάς και σε όλους τους αγαπητούς φορουμίστες!

Αδελφέ μου,

πάντα πρέπει να περιμένουμε στη ζωή μας η υπομονή είναι αρετη, αφήνοντας το δικό μας θέλημα κατα μέρος.

Άν θα πάτε σε μια καθολική εκκλησια είναι δική σας επιλογή.

Οι αγκαλιές και τα φιλιά είναι κατεξοχήν ασπασμός των ορθοδόξων.

Το είδα το ανάλογο link και πάλι επιμένω, πως ο Θεός γνωρίζει καλύτερα τη προαίρεση όλων μας και θα αποδώσει εκάστω κατά τα έργα αυτού.

" Του οράν τα εμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον αδελφόν μου"

Δέν γεννάται σε λίγες ώρες όπως το πολιτικό έτος ή κάποιο παιδί, αλλά κάθε ώρα και στιγμή με τη δική μας συγκατάθεση, ως προαιώνων υπάρχων |Θεός.

Πάντως δε χρειάζεται καμία ανησυχία και πανικός για την εκκλησία μας, μιας και ο ίδιος ο ιδρυτής της Κ. Η. Ι. Χριστός, διαβεβαιώνει πως πύλαι άδου ου κατισχύσουσιν αυτής.

Όπως και να χει σας ευχομαι και εγώ τα βέλτιστα, σέβόμενος τις αγαθών προθέσεων ανησυχίες σας.
 
Last edited:

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Αδελφέ μου,

πάντα πρέπει να περιμένουμε στη ζωή μας η υπομονή είναι αρετη, αφήνοντας το δικό μας θέλημα κατα μέρος.

Άν θα πάτε σε μια καθολική εκκλησια είναι δική σας επιλογή.

Οι αγκαλιές και τα φιλιά είναι κατεξοχήν ασπασμός των ορθοδόξων.

Το είδα το ανάλογο link και πάλι επιμένω, πως ο Θεός γνωρίζει καλύτερα τη προαίρεση όλων μας και θα αποδώσει εκάστω κατά τα έργα αυτού.

" Του οράν τα εμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον αδελφόν μου"

Δέν γεννάται σε λίγες ώρες όπως το πολιτικό έτος ή κάποιο παιδί, αλλά κάθε ώρα και στιγμή με τη δική μας συγκατάθεση, ως προαιώνων υπάρχων |Θεός.

Πάντως δε χρειάζεται καμία ανησυχία και πανικός για την εκκλησία μας, μιας και ο ίδιος ο ιδρυτής της Κ. Η. Ι. Χριστός, διαβεβαιώνει πως πύλαι άδου ου κατισχύσουσιν αυτής.

Όπως και να χει σας ευχομαι και εγώ τα βέλτιστα, σέβόμενος τις αγαθών προθέσεων ανησυχίες σας.

Ο σκανδαλισμός λόγω της 'αγαθής' προαίρεσης δεν είναι κάτι που πρέπει να λαμβάνουν υπόψιν τους οι εκκλησιαστικοί αρχηγοί? Ή σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει σκανδαλισμός? Και εάν υπάρχει τί προβλέπουν οι ιεροί κανόνες? Ας μην πέφτουμε στην παγίδα του εφησυχασμού και ότι είναι μια χαρά. Καταλαβαίνω ότι βρίσκεστε σε δύσκολη θέση του του ιερατικού αξιώματός σας, αλλά σε μερικά πράγματα θα πρέπει να αρχίσουμε να διαχωρίζουμε τις θέσεις μας. Και κάτι τελευταίο πιο σημαντικό είναι η αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες ή να ξέρουμε εάν η εκκλησία μας, οι εκκλησιαστικοί αρχηγοί, είναι ακλώνητοι στις θέσεις της ορθοδοξίας μας?
 
Όσο υπάρχει ο κρατικός μισθός μην περιμένεις Συμεών να υπάρχουν αντιδράσεις από τους κληρικούς, όχι για θέματα πίστης, αλλά για τίποτε άλλο (εκτός της εκκλησιαστικής περιουσίας).
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Παρακαλώ όχι μηνύματα εκτός θέματος και ειδικότερα εκτός της θεματολογίας του φόρουμ.

Ευχαριστώ για τη συνεργασία!
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Παρακαλώ όχι μηνύματα εκτός θέματος και ειδικότερα εκτός της θεματολογίας του φόρουμ.

Ευχαριστώ για τη συνεργασία!

Παναγιώτη, είναι μέσα στην καρδιά του θέματος. Πιο μέσα δεν γίνετε να γίνει! Απλά η δημοτική γλώσσα στην εκκλησία θα φέρει και πιο πολύ την ορθοδοξία στην αγκαλιά του αιρετικού πάπα!
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Παναγιώτη, είναι μέσα στην καρδιά του θέματος. Πιο μέσα δεν γίνετε να γίνει! Απλά η δημοτική γλώσσα στην εκκλησία θα φέρει και πιο πολύ την ορθοδοξία στην αγκαλιά του αιρετικού πάπα!

Έλεος αδελφέ μου, έλεος! :eek:
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Έλεος αδελφέ μου, έλεος! :eek:

Καλά αδελφέ μου, εσύ μπορείς να λες ότι νομίζεις, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα. Εάν κοιτάξεις πως κατάντησε το κράτος, από την ημέρα που καταργήθηκε η γλώσσα, τότε θα δεις ότι και το ίδιο θα αρχίσει να συμβαίνει στην εκκλησία. Οπότε :)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Στη Σερβία πάντως η χρήση της σύγχρονης Σερβικής στη Θεία Λατρεία δεν έκανε τους πιστούς ούτε Ουνίτες ούτε καν φιλοπαπικούς. :rolleyes: Όπως έχω γράψει και αλλού η χρήση της σύγχρονης γλώσσας στις ακολουθίες έγινε συνετά και με διάκριση. Επιπροσθέτως βοήθησε πολύ τους ψάλτες δεδομένου ότι για να διαβάσει κάποιος τις προφητείες ή τους ψαλμούς δεν χρειάζεται να έχει πια ειδικές γνώσεις και συνεπώς άνθρωποι ευσεβείς και συχνά εκκλησιαζόμενοι μπορούν να βοηθήσουν στο αναλόγιο (πίστεψέ με έχω κάνει Θ. Λειτουργία Μ. Πέμπτη πρωί εντελώς μόνος στο αναλόγιο και δεν ήταν ιδιαιτέρως ευχάριστο!) Αντιθέτως, σε μητροπόλεις από χώρες της Ανατολικής Ευρώπης όπου η Ορθόδοξη Εκκλησία επιμένει στην αποκλειστική χρήση της παλαιοσλαβικής γνωρίζω ότι οι Ουνίτες κάνουν θραύση...

ΥΓ http://glamazic.com/slike/pevnica.jpg

Να και φωτογραφία σερβικού αναλογίου. Δεν περιστρέφεται και στα ράφια του έχει όλα τα βιβλία (Μηναία, Τριώδιον κλπ). :)
 

oentexnos

Banned
..Κατά την διάρκεια της Θ. Λειτουργίας, ξαφνικά, άρχισα να μην καταλαβαίνω τίποτε, σαν να άκουγα μιά άλλη γλώσσα.
Μετά το πρώτο "σοκ", συνειδητοποιώ ότι οι ευχές του ιερέως λεγόντουσαν στην δημοτική γλώσσα..
Εδώ ανοίγει ένα θέμα που έχει συζητηθεί χιλιάδες και χιλιάδες φορές και οι ίδιοι ακριβώς οι ίδιοι άνθρωποι κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν.

Η γλώσσα εξελίσσεται. Η γλώσσα είναι όχι αυτοσκοπός, αλλά μέσο επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων. Επαναλαμβάνω, μέσο επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων και όχι μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού (παράδοξο θα ήταν να χρειάζεται μία συγκεκριμένη γλώσσα και γιατί να είναι η καθαρεύουσα ή αρχαία ελληνική και όχι η εβραϊκή ή η αραμαϊκή).

Όμως ορισμένοι άνθρωποι συνεχίζουν αενάως τη συζήτηση αυτή, προσπαθώντας να σταματήσουν το χρόνο, τραβώντας τα βαγόνια της αμαξοστοιχίας, που ξεκινάει, για ....... να μην ξεκινήσει και όχι για άλλο λόγο.

Αν τους πεις πως δεν πατάνε παιδιά και έφηβοι ή και νέοι στις εκκλησίες, θα σου διηγηθούν βίους Αγίων, θα σου πουν πόσο άξιοι είναι οι ίδιοι που διαβάζουν, γράφουν ή και ομιλούν την αρχαία ελληνική ή την καθαρεύουσα, ζητούν από το σούπερ μάρκετ "τυρόν τεταριχευμένον" πηγαίνουν εις το Πανεπιστήμιον με τελικό "ν" και όχι "στο Πανεπιστήμιο".

Αν τους πεις ότι οι εκκλησίες στις ομογένειες άλλων χωρών (πλήν ΗΠΑ και Αυστραλίας) κάνουν λειτουργία σχεδόν άδειες, αφού οι άνθρωποι αποκομμένοι για 5-6 δεκαετίες από την Ελλάδα απόπου έφυγαν αγράμματοι δεν καταλαβαίνουν τίποτα, ούτε και τα παιδιά τους που ξέρουν ελάχιστα ελληνικά και ευελπιστούσαν να ακούσουν στην εκκλησία κάποια φράση ελληνική,

θα σου απαντήσουν "καλά να πάθουν", να μάθαιναν καθαρεύουσα ή έστω Αρχαία Ελληνικά (λ.χ στην Αργεντινή ή στη Βραζιλία ή στη Βενεζουέλα που μεγάλωσαν και δεν είδαν ποτέ τους μια πινακίδα φούρνου ή δρόμου στα ελληνικά).

Βρέθηκα κάποτε στη Γουατεμάλα και πήγα σε εκκλησίες όπου οι πιστοί ήσαν εξ ολοκλήρου αυτόχθονες (απόγονοι των Μάγια) κυνηγημένοι από εμφύλιο πόλεμο 36 ολόκληρων χρόνων με σκοπό τη γενοκτονία τους, προς όφελος της κυρίαρχης τάξης των Λαντίνος, των απογόνων δηλαδή των Ισπανών κατακτητών. Φαντάζεστε ότι οι παπάδες έκαναν λειτουργία στα λατινικά όπως ορίζει το τυπικό της Καθολικής Εκκλησίας.

Όχι. Έψαλλαν όπως στις πρώτες χριστιανικές εκκλησίες, με συμμετοχή του λαού, οι παπάδες έλεγαν ευχές στα Ισπανικά και στα Ινδιάνικα, τα εγκάρδια και συγκινητικά λόγια που άκουσα στα Ισπανικά ήταν όλο συμπόνια, συμπαράσταση, ενθάρρυνση προς τους δυστυχείς. Ήταν ένα συγκινητικό θέαμα.

Φαντάζεστε ο Μητροπολίτης Άνθιμος όταν μιλάει στο ποίμνιό του να μιλάει στα αρχαία ελληνικά ή στην καθαρεύουσα;

Επομένως δεν μπορώ να καταλάβω, προς τι η φράση "άρχισα να μην καταλαβαίνω τίποτε, σαν να άκουγα μιά άλλη γλώσσα";

Κάποτε ο καθηγητής των Θρησκευτικών είπε στην τάξη μας "Να μου κάνετε όποια ερώτηση θέλετε και θα αισθανθώ περήφανος, αν μου κάνετε τόσο δύσκολη ερώτηση που δεν μπορέσω να απαντήσω. Ποιός θέλει να με ρωτήσει;" Πετάχτηκε λοιπόν ένας μαθητής και ρώτησε "Είπατε ότι δεν μπορούμε να μεταφράσουμε στη δημοτική τα Ευαγγέλια επειδή υπάρχει κίνδυνος να μην αποδόσουν πιστά το λόγο του Θεού. Τότε γιατί δεν είναι γραμμένα τα Ευαγγέλια στην εβραϊκή ή στην αραμαϊκή".
Ο καθηγητής απάντησε "Είσαι μουρλός, δεν σου απαντώ".

Κάτι ανάλογες απαντήσεις έχω πάρει και σ' αυτή την ιστοσελίδα.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Δεν είχα παρακολουθήσει τη συζήτηση του θέματος από το ξεκίνημά της έως πρόσφατα. Αυτές τις μέρες αφιέρωσα (αρκετό) χρόνο και διάβασα ό,τι έχει γραφτεί. Θα ήθελα να γνωστοποιήσω την ύπαρξη δύο κειμένων που έχουν σχέση με το θέμα όχι για να υπερασπίσω κάποια άποψη αλλά για να δώσω την ευκαιρία για λίγο πιο ψύχραιμο και γόνιμο προβληματισμό.
Σχετικά με τον π.Κων/νο Μπέη έχουν δημοσιευθεί εδώ κάποιες απαντήσεις του Σεβασμιωτάτου μητροπολίτου Νικοπόλεως κ.Μελετίου. Νομίζω αξίζει να δούμε και την άλλη άποψη.
Επίσης, σχετικά με τις μεταφράσεις των ευχών των ιερών ακολουθιών, που έχουν γίνει από τον ίδιο ιεράρχη, υπάρχει κείμενο του ιδίου στο τελευταίο τεύχος του περιοδικού "Σύναξη" (τ.112 Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2009).
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Στη Σερβία πάντως η χρήση της σύγχρονης Σερβικής στη Θεία Λατρεία δεν έκανε τους πιστούς ούτε Ουνίτες ούτε καν φιλοπαπικούς. :rolleyes: Όπως έχω γράψει και αλλού η χρήση της σύγχρονης γλώσσας στις ακολουθίες έγινε συνετά και με διάκριση. Επιπροσθέτως βοήθησε πολύ τους ψάλτες δεδομένου ότι για να διαβάσει κάποιος τις προφητείες ή τους ψαλμούς δεν χρειάζεται να έχει πια ειδικές γνώσεις και συνεπώς άνθρωποι ευσεβείς και συχνά εκκλησιαζόμενοι μπορούν να βοηθήσουν στο αναλόγιο (πίστεψέ με έχω κάνει Θ. Λειτουργία Μ. Πέμπτη πρωί εντελώς μόνος στο αναλόγιο και δεν ήταν ιδιαιτέρως ευχάριστο!) Αντιθέτως, σε μητροπόλεις από χώρες της Ανατολικής Ευρώπης όπου η Ορθόδοξη Εκκλησία επιμένει στην αποκλειστική χρήση της παλαιοσλαβικής γνωρίζω ότι οι Ουνίτες κάνουν θραύση...

ΥΓ http://glamazic.com/slike/pevnica.jpg

Να και φωτογραφία σερβικού αναλογίου. Δεν περιστρέφεται και στα ράφια του έχει όλα τα βιβλία (Μηναία, Τριώδιον κλπ). :)


Παναγιώτη, σωστό αυτό που λές αλλά με προϋποθέσεις. Η σερβική εκκλησία είχε εκκλησιαστικούς ηγέτες με 'Ε' κεφαλαίο, είχανε πόλεμο και όλα αυτά έκαναν τον κόσμο να πηγαίνει στην εκκλησία! Δεν νομίζω ότι η εκκλησίες γεμίσανε επειδή αποφασίσανε να αλλάξουν την εκκλησιαστική τους γλώσσα. Μπορεί βέβαια να οφείλετε και σε αυτό αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό. Ο αείμνηστος αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος είχε κάνει πολλές κινήσεις τέτοιου είδους στον Βόλο, 2η Θ. Λειτουργία, κάποιος ιερέας πήγαινε σε κλαμπ για να 'ψαρέψει' κόσμο, αλλά εγώ ποτέ προσωπικά δεν είδα διαφορά στο εκκλησίασμα! Άρα προς τί όλος αυτός ο καβγάς?
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Τι έκανε δηλαδή; :confused::confused::confused:
Πώς τους ψάρευε; :confused::confused::confused:


Έβγαινε έξω στα κλαμπ και μιλούσε για Θεό... τί άλλο να έκανε ένας ιερέας!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Έβγαινε έξω στα κλαμπ και μιλούσε για Θεό... τί άλλο να έκανε ένας ιερέας!

Και τι κατάφερνε με αυτό; Φαντάζομαι ότι η πλειοψηφία θα τον περιγελούσε! Κατάφερε να πείσει κανέναν;
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Και τι κατάφερνε με αυτό; Φαντάζομαι ότι η πλειοψηφία θα τον περιγελούσε! Κατάφερε να πείσει κανέναν;

Για να σου πω την αλήθεια, τα σχόλια των εφημερίδων ήταν θετικά, αρκετοί άνθρωποι της εκκλησίας το είδανε θετικά, από ότι θυμάμαι. Το αποτέλεσμα ήταν πάντως ότι δεν υπήρξε καμία τεράστια διαφορά στις εκκλησίες ή στις εκκλησίες εκείνες που είχαν 2η Θ. Λειτουργία. Ο περίγελος είναι το τελευταίο πράγμα που μπορείς να σκεφτείς, εάν υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα!!!
 
Status
Not open for further replies.
Top