Ενδυμασία και στάση στο αναλόγιο

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Όταν αναγράφεται στο θέμα στάση ... εννοείται και η συμπεριφορά ??

Γιατί εδώ στην ενορία μου έχουμε πρόβλημα ....

Τα παπαδοπαίδια της Εκκλησίας .. ο Θεός να τα κάνει ... μαθαίνουν Βυζαντινή και ανεβαίνουν στο αναλογίο για να ψάλλουν ...

Και από εκείνο το σημείο αρχίζει η χάβρα ...

Πειράζουν τα μικρόφωνα , μιλάνε πιο πολύ και από τις γυναίκες και γενικά διαταράσσουν την λειτουργία και κυρίως την προσευχή των πιστών ...

Τι προτείνετε σε αυτή την περίπτωση ? Να τους διώξουμε ή να τους συνετίσουμε ??

Έχω μια βέργα για να ανοίγω φύλλο για πίτες. Αναλαμβάνω να τα συνετίσω με εγγυημένο αποτέλεσμα! :rolleyes:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Η επονομαζόμενη στα ποντιακά και ... χλαού

και εδώ..


Υ.Γ Πότε θα δοκιμάσουμε επιτέλους τις "φημισμένες":):):):)

Η μάνα μου, όταν μας κυνηγούσε μικρούς για να μας για να μας "τις βρέξει" μ' αυτήν την ονόμαζε "οχλαού". :D:):)
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Έχω μια βέργα για να ανοίγω φύλλο για πίτες. Αναλαμβάνω να τα συνετίσω με εγγυημένο αποτέλεσμα! :rolleyes:

Καλά τα λες ... Αλλά δεν θα καταλάβουν πάλι ...

Και εγώ μπορεί να είμαι φαφλατάς και να μιλάω πολύ στο ψαλτήρι ... αλλά προσπαθώ να το κόψω με τη χάρη του Θεού ...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Όταν αναγράφεται στο θέμα στάση ... εννοείται και η συμπεριφορά ??

Γιατί εδώ στην ενορία μου έχουμε πρόβλημα ....

Τα παπαδοπαίδια της Εκκλησίας .. ο Θεός να τα κάνει ... μαθαίνουν Βυζαντινή και ανεβαίνουν στο αναλογίο για να ψάλλουν ...

Και από εκείνο το σημείο αρχίζει η χάβρα ...

Πειράζουν τα μικρόφωνα , μιλάνε πιο πολύ και από τις γυναίκες και γενικά διαταράσσουν την λειτουργία και κυρίως την προσευχή των πιστών ...

Τι προτείνετε σε αυτή την περίπτωση ? Να τους διώξουμε ή να τους συνετίσουμε ??

Προχτές άκουσα στο ραδιόφωνο για μια μητέρα που όταν παντρεύτηκε είχε έξι διαφορετικούς τρόπους για να αναθρέψει τα παιδιά της σωστά. Τώρα έχει έξι παιδιά και κανένα συγκεκριμένο τρόπο για τη γαλούχησή τους.
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Προχτές άκουσα στο ραδιόφωνο για μια μητέρα που όταν παντρεύτηκε είχε έξι διαφορετικούς τρόπους για να αναθρέψει τα παιδιά της σωστά. Τώρα έχει έξι παιδιά και κανένα συγκεκριμένο τρόπο για τη γαλούχησή τους.



Καλά αυτά που λες , αλλά τα παιδιά στο ψαλτήρι πρέπει να ωριμάζουν γρηγορότερα και με μεγαλύτερη προσοχή ... Το ψάλσιμο είναι για να υμνούμε το Θεό και όχι να κάνουμε την πλάκα μας και να κοροιδέψουμε τον άλλον ...

Είναι σοβαρό και θείο καθήκον !!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Καλά αυτά που λες , αλλά τα παιδιά στο ψαλτήρι πρέπει να ωριμάζουν γρηγορότερα και με μεγαλύτερη προσοχή ... Το ψάλσιμο είναι για να υμνούμε το Θεό και όχι να κάνουμε την πλάκα μας και να κοροιδέψουμε τον άλλον ...

Είναι σοβαρό και θείο καθήκον !!

Ἐν τάξει χαλάρωσε λίγο. Οἱ ἀπαιτήσεις πᾶνε ἀνάλογα καὶ μὲ τὴν ἡλικία τοῦ καθενός.

Ἄλλωστε η καλύτερη διαπαιδαγώγηση εἶναι ἡ δύναμη τοῦ παραδείγματος, κατὰ τὸν πρωτοψάλτη πᾶνε καὶ τὰ μέλη τοῦ ἀναλογίου.
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Ἐν τάξει χαλάρωσε λίγο. Οἱ ἀπαιτήσεις πᾶνε ἀνάλογα καὶ μὲ τὴν ἡλικία τοῦ καθενός.

Ἄλλωστε η καλύτερη διαπαιδαγώγηση εἶναι ἡ δύναμη τοῦ παραδείγματος, κατὰ τὸν πρωτοψάλτη πᾶνε καὶ τὰ μέλη τοῦ ἀναλογίου.

Εντάξει ... Μην νομίζεις ότι και εγώ είμαι καλύτερος από αυτούς ... :D:D

Εξάλλου και εγώ 18 είμαι ακόμα ...

Ναι η καλύτερη λύση είναι ο παραδειγματισμός ...

Αλλά αν βλέπουν τα παιδιά να μιλάμε και εμείς οι μεγαλύτεροι και ωριμότεροι ... τι θα κάνουν και αυτά ... θα μας μιμηθούν προς τω χείρω ...

Δυστυχώς !!

:(
 
Top