Ανακοίνωση του Πατριαρχείου για την εκκλησιαστική μουσική

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μαλλον εψαχναν μετα το 1994, που εκανε οφφικιάλιο τον Αγγελόπουλο...
Μεχρι τοτε ή δεν εψαχναν, ή εψαχναν και δεν βρηκαν τιποτα...
Μετα ηρθε η "φωτιση"!! (Θεέ μου σχωρα με..τι φτασαμε να λεμε!!!)

Kαι λοιπον;...
Μηπως καποιοι που πηραν τα σκουφια,τα αξιζουν πραγματικα κιολας....
Σημαια το κανατε το θεμα...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αγαπητέ μου κύριε,
για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε την έρευνα και όχι μόνο τα πορίσματα. Σίγουρα έγινε έρευνα και μάλιστα από σημαντικές προσωπικότητες του χώρου. Δεν θα έπαιζε το Πατριαρχείο μας τη φήμη του και το κύρος του κορώνα γράμματα. Ας περιμένουμε να δούμε την όλη διαδικασία. Προσωπικά βλέπω να μιλάμε για το Οικουμενικό μας Πατριαρχείο λες και είναι κάποιος φορέας. Νομίζω πρέπει να είμαστε περισσότερο προσεκτικοί με τα γραφόμενά μας. Εδώ περιμέναμε τόσο καιρό...Ας περιμένουμε λίγο ακόμη...

Οk...Παω πασο...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ειναι η περιπτωση με την δικη των εξ (εξι δηλ.6) και την εκτελεση τους στού Γουδή ως υπαιτιους της Μικρασιατικης καταστροφης..
(ηταν βεβαια 8 οι δικασθεντες, οι 6 εκτελεστηκαν.)

Αναλογικα και τωρα, (αυτο φανταζομαι υπονοοει ο γραψας το μηνυμα)

Ψαχνουμε να βρουμε τους υπαιτιους του "ψαλτικου" διχασμου για να τους "εκελέσουμε"...

Όχι αγαπητέ...
Κι ας έσπευσε το κάτω από εσάς μήνυμα να στηρίξει τη θέση-φαντασία σας.

ο Ηλίας εγραψε
Ακριβως,οπως γινεται αυτον καιρο,που διανυουμε,κατα την περιοδο της κρισης....
και είπα:
ποιος μίλησε για τη μουσική;;γράφει κάτι γενικότερο κ σ' αυτό απαντώ.

Ηλία, πού δεν απάντησα;;
Εδω ειμαστε για να συζηταμε,οχι να πεταμε ''βομβες'' και να κρυβομαστε πισω απο τους αλλους!
Αν ειναι να συμμετεχεις στη συζητηση,πες την γνωμη σου και παρε θεση,οπως κανω και εγω!
τί εννοείς ότι κρύβομαι;;
εχω πάρει θέση.
Αν δεν το είδες, τότε το πρόβλημα δεν είναι δικό μου... εσύ απαντάς στη θέση άλλου.
Προσωπικα δεν επιθυμώ απαντήσεις συγκεκριμένων μελών.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί μου το θέμα πάει να ξεφύγει. Επαναφορά στο αρχικό θέμα κύριοι με πληροφορία που μου έγραψε φίλος από τη Θεσσαλονίκη. Αληθεύει ότι το βιβλίο για τη θεωρία της βυζαντινής μουσικής συγγραφέας του οποίου είναι ο κ. Κωνσταντίνου, διδάκτωρ του Ιονίου Πανεπιστημίου, περιλαμβάνει επιστολή του Πατριάρχου με επαινετικά σχόλια; Έχει κανείς το βιβλίο αυτό; Έχω τη δεύτερη έκδοση και δεν υπάρχει κάποιο γράμμα από το Φανάρι, παρά μόνο της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. (Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος διότι ο θεσσαλονικεύς φίλος μου μάλλον μου κάνει πλάκα...)

Μιάς και είσαι νέος, μαθε να διαβαζεις το θέμα απ την αρχή κ όχι απ το τέλος...
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=145087&postcount=122
 

Gant

Παλαιό Μέλος
Μιάς και είσαι νέος, μαθε να διαβαζεις το θέμα απ την αρχή κ όχι απ το τέλος...
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=145087&postcount=122

Aγαπητέ κ. Νίκο,
το έπραξα αυτό που μου είπατε. Οι ερωτήσεις μου πολλές. Κάποιοι οι οποίοι μέχρι πριν λίγο καιρό έγραφαν για τα καλά στο όλο ζήτημα πλέον δεν γράφουν. Γιατί; Θα περίμενα μεγαλύτερη γιορτή αλλά υποτονικά τα πράγματα. Μήπως κάποιοι ξέρουν κάτι που εμείς δεν γνωρίζουμε;
Το όλο ζήτημα αλλάζει κατευθύνσεις.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θα περίμενα μεγαλύτερη γιορτή αλλά υποτονικά τα πράγματα.
Πώς ακριβώς το εννοείτε αυτό; Λίγο οπαδικό ακούγεται - αρχίζει και το πανευρωπαϊκό...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Aγαπητέ κ. Νίκο,
το έπραξα αυτό που μου είπατε. Οι ερωτήσεις μου πολλές. Κάποιοι οι οποίοι μέχρι πριν λίγο καιρό έγραφαν για τα καλά στο όλο ζήτημα πλέον δεν γράφουν. Γιατί; Θα περίμενα μεγαλύτερη γιορτή αλλά υποτονικά τα πράγματα. Μήπως κάποιοι ξέρουν κάτι που εμείς δεν γνωρίζουμε;
Το όλο ζήτημα αλλάζει κατευθύνσεις.

Αρτιαφιχθέντα Gant, δεν καταλαβαίνω γιατί, αρχικά, επέλεξες να ξεκινήσεις τις εμφανίσεις σου ζητώντας γιορτή...
Quid vis??? Λατινική-Ρωμαϊκή αρένα;;
Αρκετά πια...

ΥΓ: δεν ξέρω αν αλλάζει κατευθύνσεις...
Ξέρω ότι οι μέρες είναι πονηρές...
 
Aγαπητέ κ. Νίκο,
το έπραξα αυτό που μου είπατε. Οι ερωτήσεις μου πολλές. Κάποιοι οι οποίοι μέχρι πριν λίγο καιρό έγραφαν για τα καλά στο όλο ζήτημα πλέον δεν γράφουν. Γιατί; Θα περίμενα μεγαλύτερη γιορτή αλλά υποτονικά τα πράγματα. Μήπως κάποιοι ξέρουν κάτι που εμείς δεν γνωρίζουμε;
Το όλο ζήτημα αλλάζει κατευθύνσεις.

Ναι ! Δυστυχώς η Χρ. Λαμπίρη μετακινήθηκε από την μεσσημεριανή ζώνη :confused:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ναι ! Δυστυχώς η Χρ. Λαμπίρη μετακινήθηκε από την μεσσημεριανή ζώνη :confused:

Τί θα κάνουμε τώρα χωρίς τους "Βαρβάρους";
Ήταν κι αυτοί ένας λόγος υπαρξης κ μαχητικότητας για κάποιους.
 
Θα περίμενα μεγαλύτερη γιορτή αλλά υποτονικά τα πράγματα. Μήπως κάποιοι ξέρουν κάτι που εμείς δεν γνωρίζουμε;
Απλά δεν θέλουν να αναλώνονται, να χάνουν χρόνο προσπαθώντας να κάνουν σοβαρή συζήτηση για να παρακολουθούν κάποιοι που ζητούν θέαμα τρώγοντας ...pop corn
Αρτιαφιχθέντα Gant

Ίσως επαναφιχθέντα και μετονομασθέντα
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
''....
τί εννοείς ότι κρύβομαι;;
εχω πάρει θέση.
Αν δεν το είδες, τότε το πρόβλημα δεν είναι δικό μου... εσύ απαντάς στη θέση άλλου.
Προσωπικα δεν επιθυμώ απαντήσεις συγκεκριμένων μελών....''
Ισως,αλλα μας παραπεμπεις σε ασχετα πραγματα...Ειναι σαν να ψαχνω να σε βρω,κρυβεσαι,δεν σε βρισκω και εσυ πετας μια πετρα στην αντιθετη μερια,για αντιπερισπασμο... Κοινως,το κανεις για να αλλαξεις κουβεντα στη συζητηση....
 

Gorgonaos

Gorgonaos
Κοιτα να στρωθεις να διαβασεις και να ενημερωθεις και πριν να καθεσαι να γραφεις τετοιου ειδους ανοησιες να σκεφτεσαι οτι δεν απευθυνεσαι σε βλακες!

Που ειναι το παραξενο?και το τοσο τραγικο?κανω 2 ικασιες οσον αφορα την τα λεγομενα της παραγραφου.. Η μια λεει πως ισως αναφερονται σε ελξεις και λοιπα που οντως δημιουργουν αλλοιωση οπως περιγραφει καλυτερα ο κ.Μακρης, και στην 2η λεω πως αν εννοουν και αλλοιωση των θεσεων ε, ειναι λιγο τραβηγμενο γιατι αυτο δεν προκυπτει απο καποιο κεφαλαιο κανενος θεωρητικου.. Θεωρω πως η μελοποιητικη λογικη για παραδειγμα Χερουβικων που εχουν γραφει τον 20ο αιωνα δεν εχει σχεδον καμια σχεση με αυτην των παλαιων και ειναι σε πολλες περιπτωσεις αυτοσχεδιασμοι στους οποιους κολλουν καποια τμηματα η καταληξεις κλασικων θεσεων.. Δεν ειμαι ουτε του Καρα ουτε του Αγγελλοπουλου ουτε οποιουδηποτε αλλου φανταζεστε.. Γι' αυτο μιλησα για ασχετοσυνη γιατι στην περιπτωση που εννοουσαν κατι τετοιο θα ηταν επιθεση προς καποιο προσωπο καθαρη εφοσον δεν αποδεικνυεται μια αλλοιωση σε τετοιο επιπεδο απο κανενα θεωρητικο..
..Γενικοτερα θα ηθελα να πω με την αφορμη πως αυτο το 2ο πληγμα της μουσικης δεν το βλεπει κανεις και δεν φαινεται να απασχολει, πολλοι μαλιστα δεν το εχουμε παρει καν μυρωδια αλλα ειναι πολυ πιο σοβαρο και καταστροφικο!!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
'
Ισως,αλλα μας παραπεμπεις σε ασχετα πραγματα...Ειναι σαν να ψαχνω να σε βρω,κρυβεσαι,δεν σε βρισκω και εσυ πετας μια πετρα στην αντιθετη μερια,για αντιπερισπασμο... Κοινως,το κανεις για να αλλαξεις κουβεντα στη συζητηση....

κατα τη γνώμη σου βέβαια.
Πάρε απ την αρχή την κουβέντα μας κ θα καταλάβεις.
2 κ 3 φορές... σαν την παραλλαγη.
ΥΓ: τα χθεσινα τηλεοπτικα με δικαίωσαν...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
κατα τη γνώμη σου βέβαια.
Πάρε απ την αρχή την κουβέντα μας κ θα καταλάβεις.
2 κ 3 φορές... σαν την παραλλαγη.
ΥΓ: τα χθεσινα τηλεοπτικα με δικαίωσαν...

ΧΑ....
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Απλά δεν θέλουν να αναλώνονται, να χάνουν χρόνο προσπαθώντας να κάνουν σοβαρή συζήτηση για να παρακολουθούν κάποιοι που ζητούν θέαμα τρώγοντας ...pop corn


Ίσως επαναφιχθέντα και μετονομασθέντα

είπα κ πρίν: οι ημέρες είναι πονηρές.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Απο Gorgonaos''......Δεν ειμαι ουτε του Καρα ουτε του Αγγελλοπουλου ουτε οποιουδηποτε αλλου φανταζεστε...''

Μα εμεις δεν φανταστηκαμε τιποτα... Γιατι απολογεισαι;:wink:
Μηπως φοβηθηκες οτι θα σε σνομπαρει κανεις,αν φανει οτι εισαι της ''γνωστης'' σχολης;...
 
Last edited:

Gorgonaos

Gorgonaos
Απο Gorgonaos''......Δεν ειμαι ουτε του Καρα ουτε του Αγγελλοπουλου ουτε οποιουδηποτε αλλου φανταζεστε...''

Μα εμεις δεν φανταστηκαμε τιποτα... Γιατι απολογεισαι;:wink:
Μηπως φοβηθηκες οτι θα σε σνομπαρει κανεις,αν φανει οτι εισαι της ''γνωστης'' σχολης;...

Βεβαιως και δεν φοβαμαι και δεν απολογηθηκα.. Αλλωστε αν ημουν και και φοβομουν να το πω θα ηταν πιο μεγαλη ανοησια..!απλα διευκρινησα πως ειμαι ουδετερος και δεν εχω κανεναν ιδιαιτερο λογο να ταχθω κατα της αποφασης που παρθηκε, ουτε θιγομαι αμεσα για να μην ειμαι αντικειμενικος.. Το μονο που προσπαθησα να σχολιασω ηταν μια αλλη πτυχη η να μιλησω με την αφορμη για μια πληγη της μουσικης μας!Δεν καταλαβαινω ουτε τι ηταν τοσο ανοητο, ουτε τι σχεση εχουν οι τυφλοσουρτηδες και τι ακριβως ειναι οι τυφλοσουρτηδες ουτε πως καταλαβατε τα ασχημα ακουσματα μου και την αμαθεια γενικοτερα.. Και στο κατω κατω δεν επιτεθηκα σε κανεναν, ουτε εκρινα καποιο προηγουμενο σχολιο, ουτε περηφανευτηκα για τις γνωσεις μου.. Που δεν εχω.. Και τελικως το θεμα δεν μας δεν ειναι η δικη μου αμαθεια που αναδεικνυει την δικη σας πολυμαθεια αλλα η μουσικη μας!Δεν ειδα να σχολιασατε το θεμα της μελοποιιας αλλα εμενα.. Και να πεις οτι ξερατε πως ειμαι καποιος αξιολογος να πω ενταξει, απο εναν τοσο αξιολογο δεν περιμενεις να ακουσεις κατι πολυ αστοχο σου κανει εντυπωση.. τι λετε λοιπον η μελοποιια ειναι υγιης στις μερες μας??Βεβαιως και δεν ειναι επιτακτικη η ερωτηση απλα αυτο το θεμα εθεσα, η τουλαχιστον προσπαθησα, η προσωπικοτητα μου και η οποια αμαθεια μου δεν νομιζω πως ειναι σε θεση να βλαψουν την μουσικη οποτε δεν χρειαζεται να ανησυχειτε!!

Φιλικα και χωρις ειρωνια τα λεω!να ειστε καλα!
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Δύο μηνύματα μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα: Σ. Καράς: Κρητικό βιολί - λύρα. Μια υποσυζήτηση: Το κείμενο της Πατριαρχικής ευλογίας για το Θεωρητικό του Γ. Κωνσταντίνου. Ένας προσωπικός διάλογος (σε στύλ chat room) μεταφέρθηκε: Φίλος ο Κλέντος ... φιλτάτη η αλήθεια… (διάλογος). Αυτά είναι ένα δείγμα του πόσο μπορεί να ξεφύγει μια συζήτηση και να είναι κουραστική η ανάγνωση. Σαφώς υπάρχουν και άλλα. Προσωπικά μηνύματα θα διαγράφονται ή προσωπικοί διάλογοι θα μεταφέρονται ή θα αποσύρονται. Αν έχει εξαντληθεί το θέμα ας σταματήσει. Δεν χρειάζεται να μετατρέπεται σε «καφενείο» μια συζήτηση.
 
Last edited:

Gorgonaos

Gorgonaos
[Σημ. συντ.] ... Προσωπικά μηνύματα θα διαγράφονται ή προσωπικοί διάλογοι θα μεταφέρονται ή θα αποσύρονται. Αν έχει εξαντληθεί το θέμα ας σταματήσει. Δεν χρειάζεται να μετατρέπεται σε «καφενείο» μια συζήτηση.

..Αν εννοειτε εμενα πατερ ζητω συγγνωμη και ομολογω πως δεν ειχα τετοια διαθεση!!!σταματω εδω!
 
Last edited by a moderator:
Top