Tέσσερις ώρες βίντεο με τις ακολουθίες των Χριστουγέννων από την αγία Eιρήνη Aιόλου.

Status
Not open for further replies.

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ρε Παύλο και Σταμάτη, βγάζουμε τον πυροσβεστήρα κι εσείς έρχεστε και πετάτε... γκαζάκια;; Κάντε αυτό που λένε... τα ονόματά σας! Παυσατε και Σταματήστε!!!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ρε Παύλο και Σταμάτη, βγάζουμε τον πυροσβεστήρα κι εσείς έρχεστε και πετάτε... γκαζάκια;; Κάντε αυτό που λένε... τα ονόματά σας! Παυσατε και Σταματήστε!!!

Νονέ, θέλω λαμπάδα Spiderman!!! :D
 
Για κάποια ερωτήματα που περιμένουν απαντήσεις ένα μόνο έχω να πω: "Η σιωπή των αμνών" ή όπως λένε στο χωριό μου "Μούγκα στη στρούγκα"
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Νίκο μάλλον πρέπει να θέσεις τα ερωτήματά σου σε ξεχωριστό θέμα.

Προς κ.Μανιάτη

Τώρα αλλάξαμε τροπάριο κ κρίνουμε τον συνομιλητή μας από την ημερομηνία εγγραφής του; Μήπως να κρίνεις κ τα χρόνια μου στο αναλόγιο κ τις σπουδές μου;
Ααα κ με την φαντασία σου κρίνε κ την χροιά της φωνής μου.
Όσον αφορά τα περί δικομανίας ΕΜΜΕΝΩ μέχρι να ανακάλεσει ο κύριος που απείλησε το συνομιλητή μας. Φυσικά μιας κ είσαι τόσο καλός γνώστης του Αστικού Κώδικα πράξε κ με εμένα τα δέοντα κτλ
Για την τεστοστερόνη κ τις εκκρίσεις άλλων αδενών σε ΠΜ.
Ειρωνείες κ αναπαραγωγή χωριάτικων αποφθεγμάτων μάλλον ταιριάζουν σε συγχωριανούς σου μιας κ μιλάτε την ίδια γλώσσα. Καλά μυαλά.
Σου εύχομαι καλή κ ευλογημένη χρονιά
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Προς κ.Μανιάτη

Τώρα αλλάξαμε τροπάριο κ κρίνουμε τον συνομιλητή μας από την ημερομηνία εγγραφής του; Μήπως να κρίνεις κ τα χρόνια μου στο αναλόγιο κ τις σπουδές μου;
Αυτό καταλάβατε από την παράγραφο; Κρίμα τις σπουδές...

Ααα κ με την φαντασία σου κρίνε κ την χροιά της φωνής μου,
Ου τολμώ...

Όσον αφορά τα περί δικομανίας ΕΜΜΕΝΩ μέχρι να ανακάλεσει ο κύριος που απείλησε το συνομιλητή μας. Φυσικά μιας κ είσαι τόσο καλός γνώστης του Αστικού Κώδικα πράξε κ με εμένα τα δέοντα κτλ
Δικαίωμά σας... :D

Για την τεστοστερόνη κ τις εκκρίσεις άλλων αδενών σε ΠΜ.
Δεν τα συνηθίζω...

Ειρωνείες κ αναπαραγωγή χωριάτικων αποφθεγμάτων μάλλον ταιριάζουν σε συνχωριανούς σου μιας κ μιλάτε την ίδια γλώσσα.
Χαίρομαι, εγώ και οι συγχωριανοί μου, που ένας κοσμοπολίτης μεγαλοαστός του Παρισιού καταδέχεται να μας δώσει σημασία... Το είχαμε τόση ανάγκη!

Καλά μυαλά.
Πουλάτε;

Σου εύχομαι καλή κ ευλογημένη χρονιά
Αν θυμάμαι καλά, πρώτα πάνε οι ευχές και μετά το θάψιμο. Προφανώς στο Παρίσι ακολουθούν άλλο τυπικό... :rolleyes:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Φίλε Παῦλο μᾶλλον θὰ σὲ δυσαρεστήσω.

Πρώτα πρώτα στὰ περὶ δικαστηρίων ἄν ἔχεις κουράγιο νὰ ψάξεις σὲ παλαιότερες καταστάσεις τοῦ Ψαλτολογίου θὰ διαπιστώσεις ποιοὶ ἔχουν κάνει τὴν προσφυγὴ στὰ διακστήρια ἀπὸ ἄθλημα πρωτάθλημα καὶ ποιοὶ ἔχουν ἀπειλήσει ὁλόκληρο τὸ forum μὲ κλείσιμο. Ὁ Σκρέκας πάντως σίγουρα δὲν ἦταν. Δικομανία ἀποδεδειγμένη καὶ μὲ ἀπτὰ ἀποτελέσματα μᾶλλον διακρίνει τὴν «ἄλλη» πλευρά.

Ἐπίσης, ἐπειδὴ γνωρίζω προσωπικὰ τὸν Σκρέκα καὶ προσόντα πολλὰ ἔχει καὶ ἔχει σταθεῖ στὸ ὕψος του ὅταν «ἄλλοι» ἀπειλοῦσαν καὶ τὸ δικαίωμα ὕπαρξης ἀκόμη αὐτοῦ τοῦ forum. Ἴσως ἐπειδὴ δὲν τοὺς βγῆκε τὸ ἀρχικὸ τους πλάνο ...

Τώρα, η μαγνητοσκόπηση ἦταν ἐξαιρετικὴ ἀπὸ τεχνικης πλευρᾶς, δὲν διαφωνῶ, ἀλλὰ τὰ σχόλια περὶ ἀναγεννήσεως ἦταν ἀνήκουστα καὶ ἀπαράδεκτα, ἀγγίζοντας τὰ ὅρια τῆς προπαγάνδας.

Τὸ ἄκουσμα δὲν μοῦ ἄρεσε καθόλου οὕτε συμβιβάζεται μὲ μένα καὶ τὰ δικά μου ἀκούσματα, τελείως διάφορη ἀλλὰ καὶ ἀδιάφορη τῆς παραδόσεως τῆς Μεγάλης Ἐκκλησίας ὅπως τὴν ἀκοῦμε ἀπὸ τὸν ἀλήστου μνήμης Ἰάκ. Ναυπλιώτη.

Πέραν αὐτῶν, θέλω νὰ καταδικάσω ἀπερίφραστα τὸν ὁποιονδήποτε σχολιασμὸ τῆς ψαλτικῆς ἰκανότητας συναδέλφων ποὺ οὕτε ἄνέβασαν ἠχογράφησή τους οὕτε ζήτησαν κάποια κριτική οὕτε ἐπιθυμοῦν νὰ ἐκθέσουν τὸν ἑαυτό τους δημοσίως.

Εἶναι ἀπαράδεκτο νὰ σχολιάζει κανείς συναδέλφους του χωρὶς οἱ τελευταῖοι νὰ τὸ ζητήσουν.

Ὅποιος ἐκτίθεται δημοσίως, κρίνεται δημοσίως, ἀρέσει δὲν ἀρέσει.

Ὅποιος ὄμως ΔΕΝ ἐκτίθεται, ΔΕΝ κρίνεται, ἀρέσει δὲν ἀρέσει.

Σχόλια τοῦ στυλ, σ᾿ ἔχω ἀκούσει καὶ ξέρω τί κάνεις καὶ ποὺ ψάλλεις, καὶ μὲ ποιὸν πίνεις καφὲ καὶ ποὺ ἐκκλησιάζεσαι καὶ ποῦ κινεῖσαι εἶναι ἀπαράδεκτα καὶ ἄλλες ἐποχὲς, ἄλλα πρόσωπα, ἄλλες καταστάσεις θυμίζουν.

Προτιμῶ κάποιος νὰ μὲ βρίσει καὶ φυσικὰ νὰ τὸν βρίσω παρὰ τὴν μπαμπεσιά.

Αὐτὰ, μολονότι θὰ λυπήσω τὸν φίλτατο Παῦλο.

ΥΓ. Ἐπίσης, νὰ θυμίσω πὼς ἡ ἐν λόγῳ παρέα περιλαμβάνει μερικὰ ἀπὸ τὰ πιὸ ζωντανὰ μέλη τοῦ forum ποὺ πολλὲς φορὲς μᾶς ἔχουν κάνει νὰ χαροῦμε ἀλλὰ καὶ προσφέρουν συνεχῶς στὴν κοινότητα, εἴτε μὲ τὴν σπιρτάδα τους εἴτε μὲ τὶς γνώσεις τους.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Φίλε Παῦλο μᾶλλον θὰ σὲ δυσαρεστήσω.

Πρώτα πρώτα στὰ περὶ δικαστηρίων ἄν ἔχεις κουράγιο νὰ ψάξεις σὲ παλαιότερες καταστάσεις τοῦ Ψαλτολογίου θὰ διαπιστώσεις ποιοὶ ἔχουν κάνει τὴν προσφυγὴ στὰ διακστήρια ἀπὸ ἄθλημα πρωτάθλημα καὶ ποιοὶ ἔχουν ἀπειλήσει ὁλόκληρο τὸ forum μὲ κλείσιμο. Ὁ Σκρέκας πάντως σίγουρα δὲν ἦταν. Δικομανία ἀποδεδειγμένη καὶ μὲ ἀπτὰ ἀποτελέσματα μᾶλλον διακρίνει τὴν «ἄλλη» πλευρά.

Ἐπίσης, ἐπειδὴ γνωρίζω προσωπικὰ τὸν Σκρέκα καὶ προσόντα πολλὰ ἔχει καὶ ἔχει σταθεῖ στὸ ὕψος του ὅταν «ἄλλοι» ἀπειλοῦσαν καὶ τὸ δικαίωμα ὕπαρξης ἀκόμη αὐτοῦ τοῦ forum. Ἴσως ἐπειδὴ δὲν τοὺς βγῆκε τὸ ἀρχικὸ τους πλάνο ...

Τώρα, η μαγνητοσκόπηση ἦταν ἐξαιρετικὴ ἀπὸ τεχνικης πλευρᾶς, δὲν διαφωνῶ, ἀλλὰ τὰ σχόλια περὶ ἀναγεννήσεως ἦταν ἀνήκουστα καὶ ἀπαράδεκτα, ἀγγίζοντας τὰ ὅρια τῆς προπαγάνδας.

Τὸ ἄκουσμα δὲν μοῦ ἄρεσε καθόλου οὕτε συμβιβάζεται μὲ μένα καὶ τὰ δικά μου ἀκούσματα, τελείως διάφορη ἀλλὰ καὶ ἀδιάφορη τῆς παραδόσεως τῆς Μεγάλης Ἐκκλησίας ὅπως τὴν ἀκοῦμε ἀπὸ τὸν ἀλήστου μνήμης Ἰάκ. Ναυπλιώτη.

Πέραν αὐτῶν, θέλω νὰ καταδικάσω ἀπερίφραστα τὸν ὁποιονδήποτε σχολιασμὸ τῆς ψαλτικῆς ἰκανότητας συναδέλφων ποὺ οὕτε ἄνέβασαν ἠχογράφησή τους οὕτε ζήτησαν κάποια κριτική οὕτε ἐπιθυμοῦν νὰ ἐκθέσουν τὸν ἑαυτό τους δημοσίως.

Εἶναι ἀπαράδεκτο νὰ σχολιάζει κανείς συναδέλφους του χωρὶς οἱ τελευταῖοι νὰ τὸ ζητήσουν.

Ὅποιος ἐκτίθεται δημοσίως, κρίνεται δημοσίως, ἀρέσει δὲν ἀρέσει.

Ὅποιος ὄμως ΔΕΝ ἐκτίθεται, ΔΕΝ κρίνεται, ἀρέσει δὲν ἀρέσει.

Σχόλια τοῦ στυλ, σ᾿ ἔχω ἀκούσει καὶ ξέρω τί κάνεις καὶ ποὺ ψάλλεις, καὶ μὲ ποιὸν πίνεις καφὲ καὶ ποὺ ἐκκλησιάζεσαι καὶ ποῦ κινεῖσαι εἶναι ἀπαράδεκτα καὶ ἄλλες ἐποχὲς, ἄλλα πρόσωπα, ἄλλες καταστάσεις θυμίζουν.

Προτιμῶ κάποιος νὰ μὲ βρίσει καὶ φυσικὰ νὰ τὸν βρίσω παρὰ τὴν μπαμπεσιά.

Αὐτὰ, μολονότι θὰ λυπήσω τὸν φίλτατο Παῦλο.

ΥΓ. Ἐπίσης, νὰ θυμίσω πὼς ἡ ἐν λόγῳ παρέα περιλαμβάνει μερικὰ ἀπὸ τὰ πιὸ ζωντανὰ μέλη τοῦ forum ποὺ πολλὲς φορὲς μᾶς ἔχουν κάνει νὰ χαροῦμε ἀλλὰ καὶ προσφέρουν συνεχῶς στὴν κοινότητα, εἴτε μὲ τὴν σπιρτάδα τους εἴτε μὲ τὶς γνώσεις τους.

Δομέστιχε καλή χρονιά,

δεν με στενοχώρησες καθόλου παρά το ότι διαφωνούμε στο τι μας αρέσει σαν

άκουσμα κ τι όχι.Παραδέχομαι τα περί υπερβολής αλλά απορρίπτω τα περί

προπαγάνδας.Πλευρές δεν υπάρχουν στη Μουσική σε αυτό άλλωστε τρανή

απόδειξη είναι ο τόνος κ ο τρόπος που ανταλάσσουμε εμείς οι 2 τις απόψεις

μας.Με καλή πίστη στο διάλογο αποφεύγονται ειρωνείες κ υποτιμητικές

συμπεριφορές κ ζητούμενο δεν είναι μόνο η επιβολή της άποψής μας αλλά κ

το πως οδηγούμαστε σε αυτήν. Το αν κρίνονται κάποιοι για το πότε ήρθαν

στην παρέα μας με βρίσκει τουλάχιστον αντίθετο κ πίστεψέ με υπάρχουν

σοβαροί μελετητές κ μελωδοί που δεν γνώριζαν το Ψαλτολόγιο το οποίο ΟΛΟΙ

μας διαδίδουμε.Τα περί διαστικών αιθουσών είναι απλά για άλλους κ ΟΧΙ ΓΙΑ

ΤΟΥΣ ΨΑΛΤΕΣ. Τέλος αναφέρω ότι κ μόνο που απάντησες είναι θαυμάσιο.

Υ.Γ. Το άκουσμα ήταν αρκετά καλό τουλάχιστον πρέπει να παραδεχτείς ότι υπήρχε ποιότητα,αρμονία,συγχρονισμός κ μυσταγωγικό κλίμα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δομέστιχε καλή χρονιά,

δεν με στενοχώρησες καθόλου παρά το ότι διαφωνούμε στο τι μας αρέσει σαν

άκουσμα κ τι όχι.Παραδέχομαι τα περί υπερβολής αλλά απορρίπτω τα περί

προπαγάνδας.Πλευρές δεν υπάρχουν στη Μουσική σε αυτό άλλωστε τρανή

απόδειξη είναι ο τόνος κ ο τρόπος που ανταλάσσουμε εμείς οι 2 τις απόψεις

μας.Με καλή πίστη στο διάλογο αποφεύγονται ειρωνείες κ υποτιμητικές

συμπεριφορές κ ζητούμενο δεν είναι μόνο η επιβολή της άποψής μας αλλά κ

το πως οδηγούμαστε σε αυτήν. Το αν κρίνονται κάποιοι για το πότε ήρθαν

στην παρέα μας με βρίσκει τουλάχιστον αντίθετο κ πίστεψέ με υπάρχουν

σοβαροί μελετητές κ μελωδοί που δεν γνώριζαν το Ψαλτολόγιο το οποίο ΟΛΟΙ

μας διαδίδουμε.Τα περί διαστικών αιθουσών είναι απλά για άλλους κ ΟΧΙ ΓΙΑ

ΤΟΥΣ ΨΑΛΤΕΣ. Τέλος αναφέρω ότι κ μόνο που απάντησες είναι θαυμάσιο.

Υ.Γ. Το άκουσμα ήταν αρκετά καλό τουλάχιστον πρέπει να παραδεχτείς ότι υπήρχε ποιότητα,αρμονία,συγχρονισμός κ μυσταγωγικό κλίμα.

Τὸ θέμα μὲ τὸν διάλογο εἶναι λίγο πονεμένη ἱστορία.

Κάποιοι θεωροῦν διάλογο τὸν ξερο ἐπιστημονικὸ λόγο ἀνεβάζοντας ἕνα μνμ κάθε 15 μέρες λὲς καὶ τὸ forum εἰναι ἡ Ἀκαδημία Πλάτωνος. Ὑπάρχουν βέβαια τέτοια φορουμ μὲ παρόμοια ἤθη καὶ ἔθιμα. Ἐδῶ εἴμαστε οἱ περισσότεροι ... ἀρπαγμένοι, ... μεταμεσονύκτιοι τύποι, τοῦ ... ὑποκόσμου, τοῦ .... σκοινιοῦ, τοῦ ... παλουκιοῦ καὶ μὲ χτυπημένη ... μπιέλα.

Κάποιοι πάλι θέλουν ἐπιστημονικὸ διάλογο, ἀλλὰ ἄμα δὲν τοὺς βγαίνουν τὰ κουκιὰ τὸ γυρίζουν στὸ ἀλμπενί.

Κάποιοι ἄλλοι σοῦ μιλᾶνε ἀλλὰ ἄμα δὲν ἔχεις διδακτορικὸ δὲν εἶσαι τοῦ ἐπιπέδου τους καὶ πρέπει μόνο νὰ ἀκοῦς. Ἀπαραίτητη ἐπίσης ἡ γνώση τῆς παλαιότερης φάσης τὴς παλαιογραφίας, νὰ χρησιμοποιεῖς στὸν ἐκτυπωτὴ σου περγαμηνὴ Α4 ἀπὸ τομάρι ... γαϊδάρου, καὶ νὰ καμακώνεις ... σουπιὲς γιὰ τὸ μελάνι ποὺ γεμίζει τὰ μελανάκια τοῦ ἐκτυπωτή σου.

Ἄλλοι πάλι τυχαίνει νὰ σὲ ἔχουν ἀκούσει κι ἄμα δὲν εἶσαι καλὸς ψάλτης, οὕτε πάλι ἔχεις δικαίωμα νὰ πολυμιλᾶς, μόνο νὰ στέκεσαι προσοχή.

Ἄλλοι πάλι θέτουν ὡς πρῶτο ὅρο τοῦ διαλόγου ἄν ψάλλεις λειτουργικὰ σὲ κλιτὸν ἤ σὲ μακάμ.

Καὶ τέλος, γιὰ ἄλλους βασικότερη προϋπόθεση τοῦ διαλόγου εἶναι νὰ διαθέτεις μικρὴ μνήμη καὶ νὰ θεωρεῖς θεωρίες τῶν τελευταίων 70 χρόνων ὡς μακραίωνη παράδοση.

ΥΓ. Γιὰ τὸ μυσταγωγικὸ κλίμα δὲν θὰ πῶ κάτι, εἶναι ὑποκειμενικό, ἐγὼ συνήθως δὲν μυσταγωγοῦμαι, οὕτε συγκινοῦμαι εὔκολα καὶ τὸ συγκεκριμένο ἄκουσμα μᾶλλον μὲ ἀπωθεῖ. Μόνο φωνητικὰ μοῦ ἄρεσε ὁ Ἀρβανίτης.
 

greek487

Tasos N.
Φίλε Τάσο χρόνια πολλά.Αν είσαι αυτός που ξέρω γνωριζόμαστε από τα παλία μέχρι που χαθήκαμε από τον γάμο σου και μετά.

Παναγιωτη,
Καλη χρονια και ευχαριστω για το μυνημα σου. Παντως, δεν γνωριζομεστε. Σιγουρα θα σκεφτεσαι για αλλον Τασο.

1.Αυτήν την ευχή που σας έδωσε ο Πατριάρχης (Συγχαίρομεν θερμότατα και ευχαριστούμεν την «Ελληνικήν Βυζαντινήν Χορωδίαν», τα τε μέλη και τον ιδρυτήν και διευθυντήν αυτής φίλτατον κ. Αγγελόπουλον, ευλογούμεν δε ολοθύμως και αυτούς και το έργον των, ευχόμενοι και άλλας πολλάς λαμπράς παρουσίας εις πολλά έτη!
κ. κ. Β Α Ρ Θ Ο Λ Ο Μ Α Ι Ο Υ
μην το παίρνετε και πάνω σας,δεν λέει τίποτα.Μία ευχή σας 'εδωσε τον οποίον δε μιλάει για παράδοση.Δώσε θάρρος στον χωριάτη...

Για μενα, αυτη η ευχη λεει πολλα. Εκφραζει την αγαπη που εχει ο Πατριαρχης μας προς τον Λυκουργο Αγγελοπουλο, στην ΕλΒυΧ, και στο εργο τους. Απλως την εβαλα οταν αντιμετωπισα χαρακτηρισμους οπως 'αιρετικους', 'ασθενεις', 'παθολογια' κτλ.

2.Να τους χαίρεστε τους Μεγάλους Δασκάλους σας.Και θέλω να μου απαντήσεις αν αυτοί οι μεγάλοι δάσκαλοι είναι ποιο μεγάλοι από αυτούς του Πατριαρχείου κ.τ.λ.;

Δεν ειμαι καθολου σε θεση να υποτιμησω κανεναν δασκαλο της μουσικης μας. Μαλλον, οι περισσοτεροι δασκαλοι απο αγαπη για την παραδοση διδασκουν. Μακαρι να τους μοιασω.
3.Κάποτε στον Αγ.Δημήτριο Λουμπαδιάρη είπες σε έναν ψάλτη μεγάλο σε ηλικία και αναγνωρίσιμο, ότι εμείς από σας, (δηλ. και από αυτόν και από τους άλλους γνωστούς ψάλτες Πατριαρχείου κ.τ.λ. )είμαστε πιο διαβασμένοι.Τι θέλεις να πείς με αυτό;Καλά εδώ έχω να πω οτί εδώ κολλάμε;Εδώ έχει πει καθηγητής πανεπιστημίου στην έδρα ,από την σχολή Καρά ότι τα θεωρικά μαθήματα τον Παλαιών Μεγάλων δασκάλων είναι μπούρδες,όταν ένας γνωστός μου φίλος του τα πήγε για να του δείξει ότι άλλα είναι αυτά που διδάσκει και άλλα είναι αυτά που λένε τα γνωστά βιβλία, περί διαστημάτων.

Σιγουρα δεν γνωριζομαστε ρε ση Παναγιωτη. Σε ξενο ψαλτηρι εγω δεν θα πηγαινα ως επισκεπτης για να κατακρινω και να υποτιμησω κανεναν. Αλλο θεμα στο δικο μου ψαλτηρι.... :)

Και θα σε παρακαλουσα να ρωτας με προσωπικο μυνημα πρωτα εαν γνωριζεις καποιον. Το εχω παθει οπου συναδελφος στο φορουμ πιστευε οτι με εχει γνωρησει ακομη οταν του ελεγα οτι δεν τον ξερω. Και συνεχεια επεμενε και μου ελεγε τη δηθεν εκανα και τη δεν εκανα οταν τον δηθεν φιλοξενησα στο ψαλτηρι μου. Οποτε, σε παρακαλω.

4.Επειδή ψέλνετε μόνο κλασικά μαθήματα δεν πάει να πει ότι το άκουσμα σας ειναι Παραδοσιακό γιατί τότε αναιρείς τον Ιάκωβο Ναυπλιώτη και εσένα,και ο λόγος είναι γιατί κάποτε όταν είχαμε πάει στην Ύδρα στο μοναστήρι να μείνουμε μία εβδομάδα εκεί,κάποια στιγμή είχες ψάλλει το Άξιον εστί του Ι.Ναυπλιώτη.Και ρωτώ εγώ αφού δεν είναι παραδοσιακός ο Ναυπλιώτης στο άκουσμα και στα κείμενα γιατί να τον ψάλλεις;Εσύ έχεις άλλους παραδοσιακούς ψάλτες ,που εμφανίστηκαν από το 50(;)και μετά για να σου μάθουν παράδοση.:rolleyes:

Στην Υδρα δεν εχω παει ποτε. Θα ηθελα να παω, παντως, κανα καλοκαιρακι. . . :) Το να ψελνεις μονο κλασικα μαθηματα, δεν ειναι μικρο πραγμα. Αλλα και γιατι να μην ψαλλει Ναυπλιωτη κανεις αμα θελει?

5.Αναφέρεσε ότι, επίτελους να που βρέθηκε και ένα βίντεο από το αναλόγιο.:eek:Τι λες φίλε μου Τάσο;!Σοβαρα;Αν δεν γνωρίζεις υπάρχουν βίντεα από το αναλόγια του Χρ.Θεοδοσόπουλου,του Περιστέρη,του Στανίτσα,του Νεραντζή,του Παϊκόπουλου... από γνωστούς μέχρι και ''άσχετους'' ψάλτες.

Αναφερομουν στο εργο του Αγγελοπουλου. Δεν νομιζω να εχει τετοιου ειδους βιντεο ο ΛΑ αλλου.

6.Συγγνώμη που σου μιλάω στον ενικό γιατί γνωριζόμαστε...
Πάντως με το κειμενάκι το παραπάνω με έκανε να κλάψω.

Οχι ρε φιλε! Ας μη γνωριζομαστε, δεν θελω να γραψω για να σε στενοχωρησω, ουτε εσενα ουτε κανεναν. Ο καθενας εδω ερχεται στα θεματα απο μοναδικη εμπειρια και απο μοναδικη νοοτροπια. Ας το καταλαβουμε οτι υπαρχουν ανθρωποι που εχουμε τεραστιες μουσικες διαφωνιες.

Την σωστη αυτη αντιμετωπιση νομιζω την εδειχνε ο αειδημος κ. Βαγγελης Λιναρδακης, τον οποιο ποτε δεν γνωρισα απο κοντα, αλλα αισθανομουν φιλος, ασχετως εαν ειχαμε διαφορες στη μουσικη. Θυμαμαι οταν μιλουσαμε για τα λειτουργικα με ηχους, ο ιδιος αποκαλουσε τον εαυτον του 'αιρετικο' επειδη του αρεσαν οι ηχοι. Ανθρωπος που ειχε πατριαρχηκες ριζες απ τον υπεροχο Ιωαννη Βουτσινα μαλιστα. (Εγω παντως δεν εχω αποκαλεση κανεναν 'αιρετικο', ουτε και τον Σακελλαριδη ακομη. Υπαρχουν ακριβεστερα και πιο επιστημονικα λογια να χρησιμοποιησουμε. Ουτε και διαφωνω απολυτως το να ψελνουμε τα λειτουργικα σε ηχους.)

Φιλικα,
Τασος

...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δομέστικε, βλέπω ότι ο καινούργιος χρόνος σε βρήκε σε μεγάλα κέφια. Έχεις ρέντα! Μήπως κέρδισες και στα χαρτιά;:D:D
Άντε και καλή χρονιά!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αν θυμάμαι καλά, πρώτα πάνε οι ευχές και μετά το θάψιμο. Προφανώς στο Παρίσι ακολουθούν άλλο τυπικό... :rolleyes:
Έγραψε!
Κάποιοι ἄλλοι σοῦ μιλᾶνε ἀλλὰ ἄμα δὲν ἔχεις διδακτορικὸ δὲν εἶσαι τοῦ ἐπιπέδου τους καὶ πρέπει μόνο νὰ ἀκοῦς. Ἀπαραίτητη ἐπίσης ἡ γνώση τῆς παλαιότερης φάσης τὴς παλαιογραφίας, νὰ χρησιμοποιεῖς στὸν ἐκτυπωτὴ σου περγαμηνὴ Α4 ἀπὸ τομάρι ... γαϊδάρου
Κι αυτό έγραψε!
Κάποιοι θεωροῦν διάλογο τὸν ξερο ἐπιστημονικὸ λόγο ἀνεβάζοντας ἕνα μνμ κάθε 15 μέρες λὲς καὶ τὸ forum εἰναι ἡ Ἀκαδημία Πλάτωνος. Ὑπάρχουν βέβαια τέτοια φορουμ μὲ παρόμοια ἤθη καὶ ἔθιμα. Ἐδῶ εἴμαστε οἱ περισσότεροι ... ἀρπαγμένοι, ... μεταμεσονύκτιοι τύποι, τοῦ ... ὑποκόσμου, τοῦ .... σκοινιοῦ, τοῦ ... παλουκιοῦ καὶ μὲ χτυπημένη ... μπιέλα.
Αυτό όμως ΔΕΝ έγραψε καθόλου μα καθόλου φίλε domesticus κι επειδή δεν είναι και πάααααααρα πολλοί αυτοί που υπονοείς κι επειδή έχεις ξαναγράψει κάτι παρόμοιο κι επειδή είμαστε σαφώς offtopic, παραπέμπω στη συζήτηση αυτή για τα περαιτέρω.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Για μενα, αυτη η ευχη λεει πολλα. Εκφραζει την αγαπη που εχει ο Πατριαρχης μας προς τον Λυκουργο Αγγελοπουλο, στην ΕλΒυΧ, και στο εργο τους. Απλως την εβαλα οταν αντιμετωπισα χαρακτηρισμους οπως 'αιρετικους', 'ασθενεις', 'παθολογια' κτλ.
Με τη διαφορά ότι δεν υπάρχει κανένα μέλος από 'δω μέσα που να έχει τους χαρακτηρισμούς που αναφέρεις ως υπογραφή να φαίνεται κάθε φορά που γράφει... Γι' αυτό πιστεύω ότι η συμπεριφορά σου είναι λανθασμένη. Με την ίδια λογική θα μπορούσα κι εγώ να βάλω ως υπογραφή κρίσεις για τον Καρά καθόλου εγκωμιαστικές από σημαίνοντα πρόσωπα στη μουσική μας, όπως το Θρασύβουλο Στανίτσα ή και τον Ιάκωβο Ναυπλιώτη ή σήμερα τον κ. Χατζηγιακουμή κ.ά. Είναι προφανές ότι αυτά τα πράγματα συντηρούν μια κατάσταση που όλοι ευχόμαστε κάποτε να τελειώσει, προς όφελος της μουσικής μας. Εκτός κι αν εσύ επιθυμείςν όντως τη συντήρηση αυτού του "πολεμικού" κλίματος, οπότε εκεί δεν έχω να σου πω τίποτα, είναι επιλογή σου.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ρε Παύλο και Σταμάτη, βγάζουμε τον πυροσβεστήρα κι εσείς έρχεστε και πετάτε... γκαζάκια;; Κάντε αυτό που λένε... τα ονόματά σας! Παυσατε και Σταματήστε!!!
Ωχ ωχ ωωωωχ.... Γράψε γκάφα... Τον Σταύρο τον έκανα... Σταμάτη!! Μάλλον παρασύρθηκα από το Ctapaman... Ευτυχώς που και το Σταύρος αρχίζει από... ΣΤΑ, οπότε σώζεται το λογοπαίγνιο!!!:D
Σόρυ βρε Σταύρο, μ' αυτά που γίνονται 'δω μέσα ξεχάσαμε και τα ονόματα... Γι' αυτά που λες πάντως, να θυμίσω κι εγώ ότι το σχόλιό μου για την "εξαιρετική μαγνητοσκόπηση" ήταν αρκετά καυστικό και με τις φατσούλες του και με τα όλα του και μάλιστα επέμεινα σ' αυτό εδώ, όταν διαμαρτυρήθηκε ο φίλος Σωτήρης, που, απ' ότι κατάλαβα, δέχθηκε το σκεπτικό μου ως άποψη, έτσι όπως το εξέθεσα και το διευκρίνησα, όσο κι αν διαφωνεί μ' αυτό.

Από και και πέρα, αυτό που σχολιάσε ο Παύλος εδώ ήταν μάλλον η εξονυχιστική ντετεκτιβίστικη εξέταση των γραφομένων του Σωτήρη, που οδήγησε σε υπερβολές, όπως επεσήμανα κι εγώ, για θέματα τελείως δευτερεύοντα ή τριτεύοντα. Να θυμίσω και σ' αυτόν πάντως ότι:
α. Η άποψή μου για την μαγνητοσκόπηση, τόσο μουσικώς (ήδη είπα κάτι για τα διαστήματα στο "Λαθών ετέχθης", που... λανθάνουν!) και βασικά για τα σχόλια της μουσικολόγου είναι κατά πάντα αρνητική και
β. Εξέφρασα εδώ την επιθυμία μου να δω κι από σένα (όποτε ευκαιρήσεις βεβαίως) κι έναν μουσικό διάλογο σε θέματα που κατά καιρούς έχω θίξει στο Ψαλτολόγιο, μια και είπες ότι είσαι πρόθυμος να διαλεχθείς -μόνο λόγια όμως βλέπω προς το παρόν...- Τα θέματα είναι γνωστά, αλλά σκοπεύω να κάνω κι έναν συνοπτικό κατάλογο με τις κατά καιρούς απόψεις μου, για να είναι εύκολα προσιτές.
 

greek487

Tasos N.
Τι θα πεί ενα κλασσικό μαθημα το παίρνεις και καθε φορά το ερμηνεύεις διαφορετικά??? Το αν ειναι μεσα στα πλάισια της παραδόσεως το αποδηκνύει αυτο που λές ..."και δημιουργεί άλλη ερμηνεία" .Γι αυτό ψάλλεις δηλ??? Μήπως εχουμε χάσει την μπάλα τελικά...???? !!!!

Δηλ ο Πρίγγος που κατηγορείτο απτον Στανίτσα οτι "20 χρόνια τα ίδια και τα ίδια" είχε λίγοτερες γνώσεις απτον ΛΑ? Δεν ξέρω τι να πω και τι να σκεφτω πλέον....

Ψάλλουμε κλασσικά γιατί μας ανάγουν τον νουν προς το Θεο φίλε μου....με την απλότητα και απερριτότητά τους...

Όμορφα φιλικά και αγαπητικά...
Κ.μ.

Γεια σας Κ.μ.!

(Εαν επιτρεπεται, το Κ.μ. εννοει Κουκουζελης μοναχος? Προσπαθησα να καταλαβω το ονομα σας, αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Ευχαριστω.)

Το σεβομαι εαν καποιος θελει να ψαλλει ενα μαθημα ακριβως το ιδιο παντοτε.

Αλλα πιστευω οτι η μουσικη μας επιτρεπη ποικιλες ερμηνειες. Και φυσικα δεν θα δημιουργησεις εντελως διαφορετικη ερμηνεια καθε φορα. Αλλα, για μενα, ενα καλος ψαλτης, μια καλη χορωδια συνεχεια προσπαθη να κανει ωραιες και καλυτερες ερμηνειες. Μια φορα ισως κανει τη πεταστη απλη, την αλλη φορα ισως την κανει με περισσοτερη εκφραση. . . το ιδιο και με το ψηφιστο ή με τη βαρεια. Οι αναλυσεις αυτες εχουν ποικιλματα. Δηλαδη, αφου η παραδοση μας ειναι ζωντανη, δεν νομιζω να χρειαζεται να ψελνουμε τα κλασσικα μαθηματα ακριβως το ιδιο παντοτε. Ακομη και στο ισοκρατημα, υπαρχουν στιγμες που μπορει να εκφραστη με διαφορετικο τροπο και να ειναι τα δυο σωστα και παραδοσιακα.

Ενα παραδειγμα απο τα βιντεο. Περαν απο της ομοιοτητες, κοιταξτε πως ο Λαμπαδαριος ερμηνει τα ψηφιστα, τα πιεσματα, και τα ομαλα με διαφορετικο τροπο απο τη ο Πρωτοψαλτης. Οι συναδελφοι αντιπαλοι ισως ακουσουν το ιδιο λανθασμενο ακουσμα. Αλλα οι ψαλτες εδω ερμηνευουν με ακριβως το ιδιο τροπο. Ο καθενας με τη δικη του ωραια και παραδοσιακη προσέγγιση. Χρειαζεται να αφιερωθει αρκετη προσοχη και χωρις προκαταληψη να τα δουμε αυτα.

http://splicd.com/I5YOd63mogA/126/306

Οριστε και ο Λαοσυνακτης με την δικη του προσεγγιση. Μικρες διαφορες, ναι, αλλα ολα αυτα δινουν μια πλουσιοτερη ακουστικη εικονα.

http://splicd.com/25E7JFN7lyw/413/503


Αλλο μικρο παραδειγμα στο 'Εκ νεοτητος μου'. Ολα αυτα τα εκτελη ο Λαμπαδαριος με εσωτερικο τροπο και απαιτουν απο τον ακροατη να ακουει με αρκετη προσοχη για να καταλαβει τα νοηματα της ερμηνειας.

http://splicd.com/_3xA57l0dXE/12/98

Φιλικα,
Τασος


...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αν και το θέμα έχει πάρει την γνωστή πορεία, μία εξήγηση για το κάτωθι:
Αθωνίτης;95933 said:
Δηλ ο Πρίγγος που κατηγορείτο απτον Στανίτσα οτι "20 χρόνια τα ίδια και τα ίδια" είχε λίγοτερες γνώσεις απτον ΛΑ? Δεν ξέρω τι να πω και τι να σκεφτω πλέον....
Μάλλον εδώ ο μακαριστός άρχοντας εννοούσε την απουσία ποικιλίας όσων αφορά τους συνθέτες που επέλεγε ο αείμνηστος Κων. Πρίγγος, κάτι που ούτως ή άλλως αποτελούσε (την εποχή εκείνη τουλάχιστον) ένα είδος "πρωτόκολλου" για τον πατριαρχικό ναό, όπως έχουμε δει και από τις διάφορες κατά καιρούς εγλυκλίους. Όσον αφορά όμως στην ερμηνεία της κάθε συγκεκριμένης κατά τα άλλα σύνθεσης, εκεί είναι άλλο θέμα. Εδώ η έκδοση του Αλυγιζάκη με τις ηχογραφήσεις του Ναυπλιώτη έχει τον ειρμό της Θ΄ ωδής των Χριστουγένων σε δύο εκτελέσεις και υπάρχουν ερμηνευτικές διαφορές μεταξύ τους (επαναλαμβάνω ερμηνευτικές, η σύνθεση παραμένει η ίδια). Άλλο σύνθεση λοιπόν άλλο ερμηνεία.

Υ.Γ. Τα παραπάνω, χωρίς να παίρνω το μέρος κανενός εκ των δύο αντιμαχόμενων παρατάξεων. Αν και σίγουρα έχουμε γαλουχηθεί σε μία μετροφωνική μουσική, αυτό δεν αντικατοπτρίζει υποχρεωτικά την παράδοση, ίσως ούτε καν αυτούς που μας παρέδωσαν την μετροφωνία. Ίσως η διαφορετική οπτική που βλέπει ο καθένας το θέμα της ερμηνείας με την παράλληλη αποδοχή των σφαλμάτων στο θέμα αυτό εκατέρωθεν (εδώ γελάνε), να μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από τις αντίπαλες παρατάξεις για έναν από κοινού διάλογο, ίσως λίγο πιο εποικοδομητικό από παρόμοιους όπως τον παρόντα, με περισσότερο μουσικό ενδιαφέρον, από τον παιδικό κατά την γνώμη μου ανταγωνισμό, του ποιος την έχει πιο μεγάλη (τη μουσική παράδοση).
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αυτό είναι άραγε παραδεκτό και από τις δύο μεριές ή τρέφονται φρούδες ελπίδες, ότι ο Αγγελόπουλος θα αλλάξει μετά από τόσα χρόνια την ψαλτική του ή ότι στους φιλο-πατριαρχικούς θα βασιλεύσει η λογική, ο ευγενής διάλογος και η επιστημοσύνη;


Ἀγαπητὲ Χρῆστο,

Φρονῶ πὼς ἡ παραπάνω γενίκευση στὸ δεύτερο σκέλος τοῦ συλλογισμοῦ σου χρειάζεται λίγη προσοχή.
Ἀνήκω στοὺς φιλοπατριαρχικοὺς, θεωρεῖς ὅτι μοῦ λείπουν τὰ παραπάνω γνωρίσματα; Μήπως ὑπονοεῖς πὼς περισσεύουν στὴν ἀντίπερα ὄχθη τοῦ Ρουβίκωνος; Τὸ ἴδιο ἰσχύει γιὰ τὸν Ζαγγανᾶ, τὸν Συμεωνίδη, τὸν Βαγγέλη τὸν Σολδάτο κ.ἄ ἐκλεκτοὺς συναδέλφους γιὰ νὰ μὴν μακρυγορῶ;

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Βρε φίλε domesticus, ας μην ερμηνεύουμε τα post σαν κείμενα του αστικού κώδικα, είναι φανερό ότι ο Χρήστος εννοεί εκείνους τους "φιλοπατριαρχικούς" από τους οποίους (μερικές ή όλες τις φορές) λείπουν τα παραπάνω - και μη μου πεις ότι δεν υπάρχουν είτε εδώ, είτε έξω από εδώ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ἀγαπητὲ Χρῆστο,

Φρονῶ πὼς ἡ παραπάνω γενίκευση στὸ δεύτερο σκέλος τοῦ συλλογισμοῦ σου χρειάζεται λίγη προσοχή.
Ἀνήκω στοὺς φιλοπατριαρχικοὺς, θεωρεῖς ὅτι μοῦ λείπουν τὰ παραπάνω γνωρίσματα; Μήπως ὑπονοεῖς πὼς περισσεύουν στὴν ἀντίπερα ὄχθη τοῦ Ρουβίκωνος; Τὸ ἴδιο ἰσχύει γιὰ τὸν Ζαγγανᾶ, τὸν Συμεωνίδη, τὸν Βαγγέλη τὸν Σολδάτο κ.ἄ ἐκλεκτοὺς συναδέλφους γιὰ νὰ μὴν μακρυγορῶ;

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
Στο πρώτο μέρος της πρότασης αναφέρομαι σε ένα πρόσωπο (τον Λυκούργο Αγγελόπουλο), ενώ στο δεύτερο σε ομάδα ανθρώπων. Θεωρώ ότι οι εξαίρεσεις (οι οποίες δεν αποτελούνται μόνο από τα ονόματα που αναφέρεις, αλλά και από άλλους) μέσα σε μία τέτοια μεγάλη τολμώ να πω ομάδα ανθρώπων είναι αν μη τι άλλο (ευχάριστα) αναμενόμενες. Αναφερόμενος όμως στην πλειοψηφία της παράταξης, εμμένω στην άποψή μου, όπως και στην βεβαιότητα ότι και η σχολή του Καρά έχει πρόσωπα που κάνουν την διαφορά (δεν γράφω υποθετικά, αλλά από την γνωριμία μου με κάποιους από αυτούς). Ο δε Ευάγγελος που αναφέρεις υπήρξε μέσα στο κλίμα, οπότε βλέπεις ότι τέτοιοι ταμπελισμοί αυτοαναιρούνται.

Προσπαθώ από τα μηνύματα και από τα thanks που χτυπάω να δείχνω την σύγκλιση των απόψεων ή τον θαυμασμό και τη συμπάθειά μου για αρκετά μέλη της κοινότητας. Τα ονόματα που αναφέρεις αλλά και άλλοι είμαι βέβαιος ότι το γνωρίζετε αυτό. Αυτό πάντως δεν αλλάζει την άποψή μου ότι κάποιες συζητήσεις το μόνο που (ίσως) προσφέρουν είναι η προσωπική εκτόνωση του καθενός και τίποτα ουσιαστικό. Θα διαφωνώ πάντα με αυτό (ακόμα και αν ο ίδιος κατά λάθος παρεκτραπώ, οπότε όταν το καταλαβαίνω συνήθως μετατρέπω ή σβήνω τα μηνύματά μου), διότι δεν θεωρώ ότι αυτός είναι ο ρόλος ύπαρξης του ψαλτολόγιου. Για αυτά υπάρχει το τσιγάρο, τα πιάτα, οι ψυχαναλυτές, το ποδόσφαιρο, τα video games κλπ.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αυτό πάντως δεν αλλάζει την άποψή μου ότι κάποιες συζητήσεις το μόνο που (ίσως) προσφέρουν είναι η προσωπική εκτόνωση του καθενός και τίποτα ουσιαστικό. Θα διαφωνώ πάντα με αυτό (ακόμα και αν ο ίδιος κατά λάθος παρεκτραπώ, οπότε όταν το καταλαβαίνω συνήθως μετατρέπω ή σβήνω τα μηνύματά μου), διότι δεν θεωρώ ότι αυτός είναι ο ρόλος ύπαρξης του ψαλτολόγιου. Για αυτά υπάρχει το τσιγάρο, τα πιάτα, οι ψυχαναλυτές, το ποδόσφαιρο, τα video games κλπ.

Δεκτὴ ἡ ἄποψή σου. Ὅμως ὄλα ὅσα ἀναφέρεις βλάπτουν τὴν ὑγεία ἐνῶ μιὰ καλὴ ἐκτόνωση στὸ Ψαλτολόγιο προσφέρει ἄμεση ἀνακούφιση :D

Πέραν τῆς ἀστειότητος νὰ σημειώσω ὅτι «πατὴρ πάντων πόλεμος» καὶ μέσω τῆς κάθε διαμάχης στὸ forum, πολλὰ μαθαίνουμε ὅλοι γιὰ τὸν χαρακτήρα τὸν δικό μας καὶ τῶν ἄλλων καὶ πολλὰ βγαίνουν στὴν φόρα, ποὺ ἕνας ἐξεζητημένος καθωσπρεπισμὸς ἐπιμελημένα μπορεῖ νὰ ὑποκρύπτει (ἑνίοτε). Ἐπίσης, ἡ συνομιλία γίνεται ἀμεσότερη καὶ πιὸ ζωντανὴ καὶ ἐπίσης κρατᾶ ἀμείωτο τὸ ἐνδιαφέρον τῶν μελῶν ποὺ τοὺς ἀρέσει τὸ ποπκόρν.
 
Status
Not open for further replies.
Top