Δοξαστάριο Πέτρου Πελοποννησίου - Αυτόγραφο Γρηγορίου Πρωτοψάλτου

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Με χαρά σας παρουσιάζω, τον Αυτόγραφο Κώδικα του Γρηγορίου Λαμπαδαρίου (μετέπειτα Πρωτοψάλτου) της ΜΧΕ, ενός από τους τρεις Εφευρέτες και Εξηγητές της Νέας Μεθόδου. Το βιβλίο αυτό το έχω από τον πατέρα μου, που το αγόρασε από τον "πολύ" Κων/πολίτη Πρωτοψάλτη Δημήτρη Βαφειάδη, ο οποίος το έφερε μαζί με άλλα κειμήλιά του από την Πόλη.
Λίγα χαρακτηριστικά για τον Κώδικα:
Αποτελείται από φύλλα στιλπνού κιτρινωπού χαρτιού, ικανοποιητικού πάχους με κάπως ανάγλυφη υφή (κάτι σαν μέτριου πάχους κιτρινωπή και στιλπνή ακουαρέλα). Η μελάνη είναι μαύρη και τα ερυθρόγραφα έντονου κόκκινου χρώματος (προς το βυσσινί). Είναι σταχωμένο με χαρτόνι χοντρό και δέρμα σκούρο καφέ, χωρίς κάποια επιγραφή εξωτερικά. Η κατάσταση του σταχώματος είναι μέτρια, ενώ η ράχη του λείπει τελείως. Η κατάσταση των χφ είναι από άριστη (έως σελίδα 100 περίπου) έως μέτρια (κατόπιν). Κι αυτό γιατί στην 200ετή περίπου ιστορία του, το βιβλίο έχει βραχεί στο πάνω μέρος του, με αποτέλεσμα οι τελευταίες 60 περίπου σελίδες στο πάνω μέρος να παρουσιάζουν μουντζούρες (άπλωμα του μελανιού).
Στο τέλος του, έχει κολλημένες και δύο άσχετες σελίδες (πιθανόν από άλλο κώδικα που καταστράφηκε;). Στο εσωτερικό του πίσω σταχώματος και ανάποδα, υπάρχει μια μεταγενέστερη σημείωση με μπλε μελάνη, την οποία συμπεριέλαβα. Γράφει από αυτά που βγάζω εγώ "Δοκίμιον του Κον..... και της μελάνης. Αρχής καλής κάλλιστα - ... και .... Τη ... Σεπτεμβρίου 1857. Τω Κυρίω τω Κυρίω Κ". Ο Κώδικας δεν έχει πουθενά καμιά χρονολογία, αλλά πιθανότατα γράφηκε μεταξύ 1811 και 1819 καθώς ο Γρηγόριος στην αρχή του, στην υπερκείμενη με κόκκινο μελάνι σημείωση, ονομάζει εαυτόν Λαμπαδάριο.
Η ψηφιοποίηση έγινε από εμένα, με μεγάλη προσοχή σε καλής ποιότητας ψηφιοποιητή (scanner), αρχικά σε Adobe Photoshop και μετά την εντολή auto contrast, εξαγωγή σε αρχεία JPG. Κατόπιν έφτιαξα σε Photoshop το εμπροσθόφυλλο και μετά τα μετέτρεψα όλα μαζί σε Adobe Acrobat Document (pdf). Χρειάστηκαν περίπου 20 ώρες δουλειάς μέσα σε 5 ημέρες, για την ολοκλήρωση του εγχειρήματος
Είναι η δεύτερη αυτού του είδους δουλειά που κάνω για την επαφή με το ευρύ κοινό, "θησαυρών" της μουσικής μας. Θα μου επιτρέψετε να αναφέρω κάτι που είναι άγνωστο, την με δική μου πρωτοβουλία (επαφή με εκδότες, τρεις επισκέψεις στο Αγ. Όρος, άδεια από την Επιστασία κ.λ.π.) αναστατική έκδοση του Δοξασταρίου των Αποστίχων του Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος από πρωτότυπο της Ι.Μ. Αγ. Παύλου Αγίου Όρους. Ο Παν. Πουρναράς που ανέλαβε τελικά την έκδοση επέμενε να προλογίσω την έκδοση, αλλά εγώ είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως σε τέτοια κείμενα δεν πρέπει να προβάλλονται ονόματα νεωτέρων.
Ιδού λοιπόν το "διαμάντι" αφιερωμένο σε όλη την ομήγυρη του Ψαλτολογίου και ιδιαίτερα στον "άσπονδο" φίλο μου Ευθύμη Κωστόπουλο που είναι παραπάνω από εμφανές, οτι κάτι τέτοια τα λατρεύει (και μπράβο του).
Ευχαριστώ


Aftografos_Kodikas_Grigoriou_Doxastarion_Eniaftou.pdf
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Δεν υπάρχουν ικανά "thanks" γι' αυτό το ανέβασμα...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ευχαριστούμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τον κόπο σας!

Τι να πει κανείς...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σαν να παραξεφύγαμε από κάθε λογική!!! Το ότι δεν υπάρχουνε ικανά thanks το σκεφτόμουν πριν το διαβάσω....
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αγαπητέ Χάρη, πολλές ευχαριστίες και από μένα για τη δουλειά σου και την προσφορά αφιλοκερδώς σε όλους! Και συγχαρητήρια που γίνεσαι ο πρώτος (απόσο γνωρίζω, διορθώστε με) που δημοσιεύει στο ευρύ κοινό ολόκληρο αυτόγραφο μουσικό κώδικα των τριών εξηγητών σε φωτοαναστατική έκδοση.

Ειδική ενότητα υπάρχει "Μουσικά χειρόγραφα" αλλά θα φτιάξω και υποενότητα "Μουσικοί Κώδικες" για να μπαίνουν εκεί ολοκληρωμένοι κώδικες όπως αυτός (και θα μεταφέρω το θέμα) με την ελπίδα οτι και άλλοι θα συνεισφέρουν στο μέλλον τέτοιους θησαυρούς.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Τελικα, τιποτε δεν μενει κρυφο για παντα! Μπραβο Χαρη, που εκανες αυτο τον κοπο για ολους μας. Τα κειμηλια δεν πρεπει να μενουν κρυφα. Μονο που αυτο το mediafire καθε φορα που βγαινει, πραγματικα σπαραζω.

Μπορει ο Δημητρης η καποιος απο τους συντονιστες να το ανεβασει και στο ψαλτολογιο, ωστε να το κατεβασω και γω;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Last edited by a moderator:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ιδού λοιπόν το "διαμάντι" αφιερωμένο σε όλη την ομήγυρη του Ψαλτολογίου και ιδιαίτερα στον "άσπονδο" φίλο μου Ευθύμη Κωστόπουλο που είναι παραπάνω από εμφανές, οτι κάτι τέτοια τα λατρεύει (και μπράβο του).
Ευχαριστώ

Τώρα τι να σου πω...

ΝΑ ΤΑ ΧΙΛΙΑΣΕΙΣ, ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙΣ, ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΣΥ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ.

Αν δεν δω ΠΑΝΩ από 100 THANKS στο μήνυμα του Χάρη "θα γίνει χαμός"!

Χάρη ευχαριστώ.
Τα λέμε
Κ.Ε.
 

petros

Παλαιό Μέλος

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ελπίζω να υπάρχουν ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ τα οποία να ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ αντίστοιχης προσφοράς.

Ελπίζω να ακολουθήσουν το λαμπρό παράδειγμα του Χάρη και να
δράσουν ανάλογα.

Φιλικά
Κ.Ε.

Υ.Γ. Χάρη, ξανά ευχαριστώ...
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Είναι η δεύτερη αυτού του είδους δουλειά που κάνω για την επαφή με το ευρύ κοινό, "θησαυρών" της μουσικής μας. Θα μου επιτρέψετε να αναφέρω κάτι που είναι άγνωστο, την με δική μου πρωτοβουλία (επαφή με εκδότες, τρεις επισκέψεις στο Αγ. Όρος, άδεια από την Επιστασία κ.λ.π.) αναστατική έκδοση του Δοξασταρίου των Αποστίχων του Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος από πρωτότυπο της Ι.Μ. Αγ. Παύλου Αγίου Όρους. Ο Παν. Πουρναράς που ανέλαβε τελικά την έκδοση επέμενε να προλογίσω την έκδοση, αλλά εγώ είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως σε τέτοια κείμενα δεν πρέπει να προβάλλονται ονόματα νεωτέρων.

Χάρη προφανώς αναφέρεσαι στον κώδικα Αγίου Παύλου 106 που είναι ο μόνος του Δοξασταρίου των Αποστίχων του Χουρμουζίου στην Ελληνική, οι άλλοι τρεις είναι στην Ρουμανική.

Μπορείς να δώσεις κάποια επιπλέον στοιχεία:

- Περί των περιεχομένων: Θα είναι μόνο Δοξαστάριο Αποστίχων του Χουρμουζίου ή και κάτι άλλο στο τέλος; :wink:
- Πότε περίπου θα κυκλοφορήσει;
- Η τιμή περίπου;

Στοιχεία του κώδικα αφήνω να δώσεις εσύ.

Ευχαριστώ
Κ.Ε.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Αγαπητέ φιλε, Χάρη,

Ειναι απιστευτο! Δεν υπάρχουν λόγια και ισως ενα απλο "ἑυχαριστω" δε φτανει... Ο Θεος να σε εχει καλά και σένα και τους δικους σου. Περισσότερο να σταθώ στην ανιδιοτέλειά σου. Μακάρι κι αλλοι στο forum να ακολουθησουν το παράδειγμά σου.

Στάθης Μεντζάς

ΥΓ. Ευχαριστω και για τις οδηγιες σχετικα με τη Μ.Εβδομάδα του Αγγ. Βουδουρη.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Αγαπητέ κύριε Χάρη...

Δεν υπάρχουν λέξεις....Μα κι αν υπήρχαν, δε θά'φταναν για να σας πει κάθε φιλόμουσος το "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" και τα "ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ" που σας αξίζουν γι' αυτή σας την προσπάθεια και γι' αυτόν σας τον κόπο, κυρίως όμως για τη φιλάδελφη διάθεση προσφοράς και συν- κοινωνίας του έργου με όλους εμας, την οποία επιδείξατε με την κίνησή σας αυτή...
Αν "όποιος δώσει ένα ποτήρι κρύο νερό, δεν θα χάσει το μισθό του" κατά το Ευαγγελικό δεν αμφιβάλλω ότι ο μισθός σας θα είναι πολύ μεγάλος γι' αυτό το μουσικό ξεδίψασμα....

(έβαλα σύμφωνο "thanks" σε όλα τα ευχαριστήρια μηνύματα, αλλά πάλι δεν μου ήταν αρκετό....)
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Χάρη προφανώς αναφέρεσαι στον κώδικα Αγίου Παύλου 106 που είναι ο μόνος του Δοξασταρίου των Αποστίχων του Χουρμουζίου στην Ελληνική, οι άλλοι τρεις είναι στην Ρουμανική.

Ωχ, ωχ!
Φοβάμαι οτι κάτι δεν διατύπωσα καλά και μάλλον δημιούργησα λάθος προσδοκίες. Ευθύμιε, δεν μιλάω για κώδικα, αλλά για το έντυπο "Δοξαστάριο των Αποστίχων", του Χουρμουζίου που ήδη εδώ και χρόνια κυκλοφόρησε σε έκδοση του Παν. Πουρναρά.
Εδώ που τα λέμε, σιγά μην κυκλοφορούσε στο εμπόριο Κώδικας από ιδιώτη. Θα πέφτανε να με φάνε:D
Αλλά έχουμε το internet και το forum μας και μια μικρή εκδίκηση την πήραμε ήδη. Εγώ (χωρίς να υπόσχομαι κάτι), έχω υπ' όψιν μου κι άλλο παρόμοιο "διαμαντι" (όχι στην κατοχή μου), που θα προσπαθήσω να πάρω και να ανεβάσω.

Ευχαριστώ από καρδιάς, όλους τους φίλους για τα υπέροχα που μου γράψανε, αλλά αλήθεια για μενα είναι απόλυτα φυσικό, να μοιράζομαι ότι κατέχω (υλικό, μαρτυρίες, γνώση κ.λ.π.) με όποιον έχει τα ίδια "μεράκια" με μένα. Αυτό που έγραψε ο κ. Αχιλλιάς για "φιλάδελφη διάθεση συν- κοινωνίας του έργου με όλους" με εκφράζει απόλυτα.
Την ευχή του Κυρίου να έχουμε όλοι μας
Ευχαριστώ πολύ
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ωχ, ωχ!
Φοβάμαι οτι κάτι δεν διατύπωσα καλά και μάλλον δημιούργησα λάθος προσδοκίες. Ευθύμιε, δεν μιλάω για κώδικα, αλλά για το έντυπο "Δοξαστάριο των Αποστίχων", του Χουρμουζίου που ήδη εδώ και χρόνια κυκλοφόρησε σε έκδοση του Παν. Πουρναρά.

Έτσι πες μας βρε παιδί μου...

Εδώ που τα λέμε, σιγά μην κυκλοφορούσε στο εμπόριο Κώδικας από ιδιώτη. Θα πέφτανε να με φάνε:D

Δε θα πέσει κανείς. Άντε μη περάσουμε από τα "γενικόλογα" που έχουν διατυπωθεί έως τώρα στα "πολύ ειδικόλογα" και... έχουμε ιστορίες :cool::cool:

Αλλά έχουμε το internet και το forum μας και μια μικρή εκδίκηση την πήραμε ήδη. Εγώ (χωρίς να υπόσχομαι κάτι), έχω υπ' όψιν μου κι άλλο παρόμοιο "διαμαντι" (όχι στην κατοχή μου), που θα προσπαθήσω να πάρω και να ανεβάσω.

Ανακοίνωση: ετοιμάζω και εγώ κάποια ανέκδοτα και παλαιά μέλη. Σιγά-σιγά, θέλει δουλειά... έστω και λίγα, σημασία έχει η διάθεση :)

..."φιλάδελφη διάθεση συν- κοινωνίας του έργου με όλους"...

Όταν ο Ιεροψαλτικός κόσμος ΕΜΠΕΔΩΣΕΙ αυτό, θα πάμε ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ!

Για την ώρα δυστυχώς ισχύει το "μαύρ' ειν' η νύχτα στα βουνά, στους κάμπους πέφτει χιόνι..."

ΟΜΩΣ, εμάς "δε μας πιάνει" η υπάρχουσα κατάσταση γιατί το κέφι μας και το μεράκι μας θα το κάνουμε βρέξει χιονίσει.

...και άσε κάποιους να μαζεύουν... στο τέλος θα τα κάνουν τουρσί :D
 
Κύριε Συμεωνίδη ένα ευχαριστώ δεν είναι αρκετό.
Εύχομαι να σας το ανταποδώσει ο Κύριος στο εκατονταπλάσιο το καλό που μας κάνατε!
Νικόλαος Μάννης
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αφού είπαν τόσοι σημαντικοί ευχαριστώ περιττεύει να πω κι εγώ.
ΘΑ προσθέσω όμως ότι είναι σημαντικό και για έναν λόγο παραπάνω, γιατί είχατε και τις πίκρες σας από αυτό το φόρουμ (χωρίς κανείς να το επιδιώξει), αλλά αυτό δεν σας εμπόδισε καθόλου από το να προσφέρετε κάτι τόσο απλόχερα και με τόσο κόπο.
Επίσης, να προσθέσω ότι τέτοιες κινήσεις προς την παρέα αυτή, έτσι, σαν να κάνει κάποιος ένα δώρο σε φίλους ή να τους βγάζει κάπου να τους κεράσει, δένουν περισσότερο μεταξύ τους τα μέλη του φόρουμ.

Ευχαριστούμε, Χάρη!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
κ Χάρη, πότε περίπου θα κυκλοφορήσει του Χουρμουζίου?
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Νομίζω ότι κυκλοφορεί ήδη. Ή δεν είναι αυτό;
 
Top