[Ανακοίνωση] Virtual Psaltica 2009+ : Νέο δωρεάν πρόγραμμα για τη συγγραφή της Βυζαντινής Μουσικής στον Η/Υ

Πιστέψτε με χαρά είναι διπλή, όταν βοηθάς κάποιον που σε χρειάζεται!

Η δική μας χαρά κύριε Μανουσιάκη είναι πολλαπλάσια για την προσφορά και το ενδιαφέρον σας .
Τώρα πρέπει να βρεθεί τρόπος να τη διπλασιάσουμε κι εμείς.

Σας ευχαριστούμε και πάλι

Καλό Πάσχα - Καλή Ανάσταση
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θα ήθελα να ζητήσω μια χάρη από τον κ. Μανουσιάκη, μιας και μας προσέφερε τόσα πολύτιμα πράγματα.
Το ποιες γραμματοσειρές είναι καλλιγραφικές φαίνεται από μια απλή προσεπισκόπηση. Αλλά για τις πολυτονικές, νομίζω χρειάζεται εγκατάσταση, ώστε να μπορείς να καταλαβεις τι είναι, έτσι δεν είναι, κι αυτό είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει και για τις 578.

Μήπως έχετε λοιπόν κάποια πρόχειρη ένδειξη ή οδηγία για το ποιές είναι πολυτονικές (π.χ. αυτές που αρχίζουν με sk ή mg);
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

manousiakisd

Μέλος
Θα ήθελα να ζητήσω μια χάρη από τον κ. Μανουσιάκη, μιας και μας προσέφερε τόσα πολύτιμα πράγματα.
Το ποιες γραμματοσειρές είναι καλλιγραφικές φαίνεται από μια απλή προσεπισκόπηση. Αλλά για τις πολυτονικές, νομίζω χρειάζεται εγκατάσταση, ώστε να μπορείς να καταλαβεις τι είναι, έτσι δεν είναι, κι αυτό είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει και για τις 578.

Μήπως έχετε λοιπόν κάποια πρόχειρη ένδειξη ή οδηγία για το ποιές είναι πολυτονικές (π.χ. αυτές που αρχίζουν με sk ή mg);
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

αυτές είναι μερικές πολυτονικές γραμματοσειρές.
υπάρχουν κι άλλες οι οποίες είναι παράγωγες αυτών

96 ASTER AG. OROYS
Achilles
BK Logos98
Genesis
Greek
Greek Old Face
GreekFP
HWGreek
Ismini
Koine-Medium
Korinthus
Korinthus New
PFScriptor Ligatures
Sgreek Fixed
SymbolGreekPF
WP Greek Century
WP Greek Courier
WP Greek Helve
 

ixadin

Ηχάδιν
Αφού κάνετε αυτήν την μαγκιά να μάς τις δώσετε, δεν κάνετε μιαν άλλη προσφορά να τις ομαδοποιήσετε στο αρχείο σε φακέλους. π.χ. Μουσικές, Καλλιγραφικές, Βυζαντινές, Πολυτονικές, Πρωτογράμματα κ.α.

Ξέρω ότι θέλω μασημένη τροφή, αλλά μήπως γίνεται; :rolleyes: (είναι 578 οι ευλογημένες)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νομίζω, Χρήστο, ότι το επόμενο βήμα είναι να έλθει να μας τις εγκαταστήσει:D

Α, ναι...κι αν έχουμε Vista να τα απεγκαταστήσει και να βάλει XP...:confused:
 

manousiakisd

Μέλος
αυτό θα γίνει σίγουρα,,,,
αλλά μετά το Πάσχα γιατί θα είμαι στη Κωνσταντινούπολη!
 

manousiakisd

Μέλος
μπορείτε να κατεβάστε το νέο πρόγραμμα εγκατάστασης
σ' αυτή την ανανέωση :Dπεριλαμβάνονται και εκκλησιαστικά γραφικά!
 

manousiakisd

Μέλος
ΥΠΗΡΕΣiΕΣ VIRTUAL PSALTICA

——————————————————————————————————————-

Αναλαμβάνουμε υπηρεσίες Δακτυλογράφησης και Διακόσμησης βυζαντινών
μουσικών κειμένων και βιβλίων 5€ / σελίδα. Για μουσικά κείμενα ή βιβλία άνω των 100 σελίδων η τιμή είναι χαμηλότερη!

Όπως παράδειγμα μουσικά κείμενα για το σχολείο, ή για μια εκδήλωση ενώς συλλόγου κτλ.

Πληροφορίες στα:

Τηλ.: GR(0030) 6957 96.46.60
e-mail - msn: manousiakisd@windowslive.com
skype: manousiakisd

>> NEO - ΠΡΟΣΦΟΡΑ!

ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ 31/12/2009 ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΚΕΤΟ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ

ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΕΩΣ ΚΑΙ 10%

ΕΠΙ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ !

ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ

ΙΔΙΩΤΕΣ, ΣΧΟΛΕΙΑ, ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ, ΧΟΡΩΔΙΕΣ, ΕΚΔΟΣΕΙΣ !


Με την ποιότητα και την αξιοπιστία του Virtual Psaltica!



——————————————————————————————————————-

Αποστολή Ψηφιακού Δίσκου στο σπίτι σας, του προγράμματος Virtual Psaltica

+ μία συλλογή γραμματοσειρών

+ μία συλλογή βυζαντινών σχεδίων.

Μόνο με 10Ε !

για πληροφορίες και παραγγελίες επικοινωνήστε μαζί μας στα:

Τηλ.: GR(0030) 6957 96.46.60



e-mail - msn: manousiakisd@windowslive.com

skype: manousiakisd

——————————————————————————————————————-


ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

 
Last edited:

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ κύριε Μανουσιάκη,

Καταρχήν συγχαρητήρια για την εξαιρετική σας δουλειά. Είναι μεγάλη προσφορά για όλους μας.

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Όταν γράφω μία επικεφαλίδα ή κάποιο άλλο κείμενο αμέσως χαλάει το διάστοιχο μεταξύ φθόγγων και ποιητικού κειμένου.

Έχετε την ευγενη καλοσύνη να με βοηθήσετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

manousiakisd

Μέλος
όποιος θέλει μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου από εδώ: http://virtualpsaltica.dreamhosters.com/?page_id=167
χρησιμοποιόντας το πλαίσιο επικοινωνίας windowslive για online support.
~ Δεν απαιτεί λογαριασμό της microsoft. Η επικοινωνία γίνεται μόνο με το όνομα!!
Σίγουρα είμαι συνδεδεμένος Δευτέρα εώς Παρασκευή 10.15 με 14.00

Τέλος εώς το πολύ την Τετάρτη 12/08
7 θα έγω έτοιμο τον οδηγό του προγράμματος. Όλες οι απορίες θα λυθούν εκεί! Ευχαριστώ για την υπομονή!

Μ.Α.Δ.
 
Last edited:
Κατέβασα την ανανέωση του προγράμματος, αλλά στην ιστοσελίδα δεν μπορώ να βρω τη βάση (το πρόγραμμα από 2008). Από πού μπορώ να την πάρω;
 

manousiakisd

Μέλος
ένα pdf με τις οδηγίες χρήσεις του VP.

>>> ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Ετοιμάζετε το Virtual Psaltica 2010 ή 3.1 το οποίο θα είναι εντελώς διαφορετικό από τα υπάρχοντα προγράμματα! Πιστεύω πως θα τελειώσω το προγραμματισμό στα μέσα Οκτωβρίου και θα είναι διαθέσιμο προς το τέλος του μήνα!

Αυξάνονται τα εργαλεία μορφοποίησης, ''μπαίνουν στο παιχνίδι" νέες δυνατότητες ~ γίνετε ακόμα πιο λειτουργικό και εύχρηστο σε σχέση με προηγούμενες εκδόσεις!

Το καλό είναι πως θα υποστηρίζει πολλά νέα εργαλεία από τη μία | αλλά από την άλλη έχει μεγαλώσει απίστευτα ο χώρος για την γραφή του κειμένου!!! Δηλαδή δεν θα βλέπει ο χρήστης εργαλεία εδώ, εκεί, παραπέρα με αποτέλεσμα να χάνει τα αυγά και τα πασχάλια! Και η εγκατάσταση παιχνιδάκι! Δόξα Τον Θεό! Όλα πάνε καλά. Ήδη αυτήν την εβδομάδα τελείωσε ένα μεγάλο μερος του προγράμματος. Αν έχετε κάποιες προτάσεις επικοινωνήστε μαζί μου στο manousiakisd@windowslive.com Περιμένω τα σχόλια και τις απόψεις σας!
 

Attachments

  • how_to_use_VP.pdf
    230.1 KB · Views: 173
Last edited:

Γιώργος Λαμπρόπουλος

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Τιμίου Προδρόμου Κάτω Αχαίας
Υπάρχει κάτι νεότερο σχετικά με το πρόγραμμα του κ. Μανουσιάκη;
Αν γνωρίζει κάποιο από το μέλη ας μας πει, γιατί στην ιστοσελίδα του αναφέρεται ότι δεν είναι διαθέσιμο για κατέβασμα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:eek:
 
Top