[Ανακοίνωση] Virtual Psaltica 2009+ : Νέο δωρεάν πρόγραμμα για τη συγγραφή της Βυζαντινής Μουσικής στον Η/Υ

Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Επειδή εγώ επιμελήθηκα την ιστοσελίδα αρχικά, μέχρι να την παραδώσω στο Δημήτρη Μανουσιάκη, ανεβάζω στο συνημμένο το πρόγραμμα κι ένα pdf με επεξηγήσεις. Αναλυτικές οδηγίες για την εγκατάσταση και τη χρήση του σε βίντεο μπορείτε ακόμα να κατεβάσετε από τη σελίδα του προγράμματος, εδώ. Δεν έχω κατορθώσει να επικοινωνήσω με το Δημήτρη, παρά το ότι του έχω γράψει, και δεν γνωρίζω γιατί απέσυρε το πρόγραμμα.
 

Attachments

  • Virtual Psaltica2009+.zip
    19.9 MB · Views: 190
  • Virtual Psaltica 2009+.pdf
    186.2 KB · Views: 192
Επειδή εγώ επιμελήθηκα την ιστοσελίδα αρχικά, μέχρι να την παραδώσω στο Δημήτρη Μανουσιάκη, ανεβάζω στο συνημμένο το πρόγραμμα κι ένα pdf με επεξηγήσεις. Αναλυτικές οδηγίες για την εγκατάσταση και τη χρήση του σε βίντεο μπορείτε ακόμα να κατεβάσετε από τη σελίδα του προγράμματος, εδώ. Δεν έχω κατορθώσει να επικοινωνήσω με το Δημήτρη, παρά το ότι του έχω γράψει, και δεν γνωρίζω γιατί απέσυρε το πρόγραμμα.
Ποιο είναι πιο γρήγορο το Μελωδός ή το Virtual Psaltica 2009;
Eπίσης το κείμενο στο Virtual Psaltica 2009, πως τοποθετείται κάτω από από τα φθογγόσημα;
 
Last edited:

παντ

Νέο μέλος
Ποιο είναι πιο γρήγορο το Μελωδός ή το Virtual Psaltica 2009;
Eπίσης το κείμενο στο Virtual Psaltica 2009, πως τοποθετείται κάτω από από τα φθογγόσημα;

Δεν είναι δυνατόν να συγκριθούν τα δύο προγράμματα.
Το Virtual psaltika είναι ένα πρόγραμμα "γραφομηχανή" για την γραφή Βυζαντινής μουσικής.
Το "Μελωδός" είναι και γραφομηχανή, αλλά πάνω απ' όλα ένας άριστος δάσκαλος στο σπίτι και όχι μόνο.
Κάθε "κομάτι" που γράφεις το ακούς με δεκάδες όργανα,ισοκρατες κ.λ.π., φυσικά με Βυζαντινά διαστήματα και κάνεις όποιες τροποποιήσεις θέλεις.
Καταγράφεις αν θέλεις τη φωνή σου για να δεις αν "πατάς" σωστά τους φθόγγους και άλλα και άλλα και άλλα...
Με λίγα λόγια αυτή τη στιγμή είναι ό,τι πιό τέλειο κυκλοφορεί παγκοσμίως για την Βυζαντινη εκκλησιαστική και παραδοσιακή μουσική.
Θα μπορούσα να γράφω σελίδες, χωρίς υπερβολή, για τις δυνατότητες του "Μελωδός".
Μπήτε στον ιστοχώρο www.melodos.gr και θα το διαπιστώσετε με τα ίδια μάτια σας και αυτιά.
Με αυτά που γράφω, δεν υποτιμώ την αξία των άλλων προγραμμάτων, τα οποία εξ' άλλου παρέχονται δωρεάν.
Ευχαριστώ Αντωνιάδης Παναγιώτης.
 
Κύριε Μανουσιάκη και λοιποί συνεργάτες πολλά συγχαρητήρια για το πρόγραμμά σας.
Έχω ΧΡ στα αγγλικά και Offise 2003 στα ελληνικά. Έχω ακολουθήσει τις οδηγίες του βίντεο, ωστόσο δεν λειτουργούν οι Μακροεντολές. Μου βγάζει σε κάθε κλικ εικονίδιο ότι δεν είναι δυνατή η εύρεση της μακροεντολής ή η μακροεντολή έχει απενεργοποιηθεί λόγω των ρυθμίσεων ασφαλείας μακροεντολών. Έχω το περιβάλλον του προγράμματος αλλά δεν λειτουργεί καμία εντολή.
Όποια βοήθεια φυσικά ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
...ή η μακροεντολή έχει απενεργοποιηθεί λόγω των ρυθμίσεων ασφαλείας μακροεντολών.
Θα πρέπει να θέσεις τις μακροεντολές στο μικρότερο επίπεδο ασφαλείας, για να δουλέψει το πρόγραμμα.
Επειδή κάποιοι είχαν πρόβλημα με το αρχείο zip που ανέβασα, μπορείτε να κατεβάσετε απευθείας το exe από τον παρακάτω σύνδεσμο:
http://hotfile.com/dl/143078391/54b6001/Virtual_Psaltica2009.exe.html
 
Top