4 Δεκεμβρίου - Αγ. Βαρβάρας και Ιωάννου Δαμασκηνού

Χαίρετε! Επ' ευκαιρία της επικείμενης εορτής των αγίων, ποιο τυπικό πρέπει ν' ακολουθηθεί σε μη πανηγυρίζοντα ναό; Ψάλλονται καταβασίες; Τα δίπτυχα ορίζουν καταβασίες, το δε Μηναίο όχι παρ' όλο που έχει κάθισμα πολυελαίου και ευαγγέλιο όρθρου. Γενικά λίγο μπέρδεμα...

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στά (διάφορα) Μηναῖα ὑπάρχουν διάφορες ἐναλλαγές καί μεταγενέστερες προσθῆκες, ἐνῶ ἔχουν παραμείνει καί τά παλαιά στοιχεῖα.
Γι᾿ αὐτό ἀκολουθοῦμε τά Δίπτυχα (γιά ξεμπέρδεμα ;) )
Πρβλ. ΣΤ & ΤΓΡ.
Ὡς καί Τάξις Ιερών Ακολουθιών 2020 - Ι. Μ. Κύκκου

Last edited:

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Τυπικόν Ενοριών (Τόμος Β'), σ. 24, υποσ. 12.

Περίπτωσις πλήρως εορταζομένου Αγίου άνευ Ευαγγελίου Όρθρου: ηʹ× : Ὁ Ἅγιος δὲν ἔχει Εὐαγγέλιον Ὄρθρου

Αὐτὴ ἡ περίπτωσις ἀπαντᾶται εἰς: [ΜΒ, 6/9, 13/9, 23/9, 4/12, 9/12, 7/1, 2/5, 1/7, 2/7, 5/7, 20/7, 25/7, 26/7, 1/8, 31/8]. Τό ΤΓΡ εἰς ὅλας τὰς παραπάνω ἡμερομηνίας ἔχει Καταβασίες. Τό ΤΜΕ, πλὴν τῶν 23/9, 7/1, 1/8, 31/8 ὅπου ἔχει Καταβασίες, λέει ἐν καθημερινῇ ἡ Ἀκολουθία ὡς ἐν τῷ Μηναίῳ. Εἰς τὸ Μηναῖον [ΜΒ] εἰς τὰς 4/12, 2/7, 26/7, ὑπάρχουν οἱ Εἱρμοὶ τῶν γʹ, ϛʹ, ηʹ, θʹ ᾠδῶν, ἀντὶ Καταβασιῶν, καὶ εἰς τὴν 1/8 ὑπάρχουν σαφέστατα Καταβασίες. Εἰς τὴν [ΜΒ, 23/9] λέγει: «Εἰ βούλει εἰπὲ καὶ Καταβασίας. Ἀνοίξω τὸ στόμα μου». Τὸ Μηναῖον τοῦ 1820, εἰς τὴν 31/8 ἔχει Εἱρμούς. Τὴν σήμερον ὅμως εἰς αὐτὴν τὴν τυπικὴν περίπτωσιν ηʹ× λέγομεν πάντα Καταβασίες (πρβλ. [ΤΓΡ]).

Οπότε καταλήγουμε στο ''ως δόξη τω προεστώτι''. Ευχαριστώ όλους όσοι ασχοληθήκατε και μου απαντήσατε. Οι άγιοι να μας σκέπουν.

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Αμήν.

Την σήμερον μετά την συμβολή του π. Γεωργίου Ρήγα στο Ενοριακό Τυπικόν με το βιβλίο του "Τυπικόν", όλες οι περιπτώσεις Αγίων εις η' μη εχόντων Ευαγγέλιον, ως ανωτέρω ανεφέρθησαν [ΤΕ(2), υποσ. 12], έχουν Καταβασίες.

Το έχω αναφέρει και στου Προφήτου Ηλιού.

Χρόνια πολλά,
Καλά Χριστούγεννα.

Last edited: