29-05-1453...Η Άλωση της Βασιλεύουσας.

Status
Not open for further replies.

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συνάδελφοι,

Νομίζω ὅτι μπερδεύουμε τὰ σημερινὰ ἐθνικὰ κράτη μὲ μιὰ πολυεθνικὴ αὐτοκρατορία μὲ συνδετικὸ ἰστὸ τὴν ἑλληνικὴ γλώσσα καὶ τὴν ὀρθόδοξη χριστιανικὴ πίστη. Τὸ ἀνατολικὸ ρωμαϊκὸ κράτος ἐκτεινόταν πολὺ πέρα ἀπὸ τὸν ἑλλαδικὸ χῶρο καὶ ἔνωνε πολὺ κόσμο ποὺ σήμερα χωρίζεται σὲ πολὺ διαφορετικὰ ἐθνικὰ κράτη. Ἄλλωστε γιὰ πολλοὺς αἰῶνες ὁ ὅρος Ἕλληνας στὴν αὐτοκρατορία προσδιόριζε τὸν εἰδωλολάτρη καὶ εἶχε ἀρνητικότατη σημασία.

Χρειάζεται προσοχὴ στὴν προσέγγιση τοῦ παρελθόντος καὶ ὑπέρβαση τῶν ἀντιλήψεών μας στὴν θεώρησή του .
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Φίλε Γιώργο, αν ήθελε να καθιερώσει το Ρωμαίος-Ρωμιός-Ρωμανία-Ρωμιοσύνη, λες να το δεχόντουσαν οι "δυτικοί":wink:
Εκτός θέματος, αλλά υπάρχουν αρκετά αξιόλογα άρθρα περί των ονομασιών Γραικός-Έλληνας-Ρωμιός. Θα τα βρω και θα τα στείλω σε πμ σε όποιον θέλει, γιατί ήδη είναι εκτός θεματολογίας του φόρουμ.

Φιλε Νικολαε φτιαξε ξεχωριστο θεμα κ αναρτησε τα αρθρα σου οπως κ ο πατηρ Χρηστος αυτα που γνωριζει! ΕΙναι σημαντικο ζητημα εξαιτιας της παραπληροφορησης που υπαρχει κ καλο ειναι να μπορει να διαβασει ο καθε ενδιαφερομενος αυτες τις πολυτιμες πληροφοριες.:)
Παντως καποιες αναφορες αναρωτιεμαι τι μορφωση παιρνουμε...:(:( Πανεπιστημια τελειωνουμε κ δεν ξερουμε ουτε βασικα πραγματα!:eek:
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Το καλύτερο με διαφορά κείμενο που έχω διαβάσει για την εν λόγω ημέρα είναι το "θρηνητικό συναξάρι" του Φ. Κόντογλου (1953)΄, ειδικά για το τελείωμά του. Δυστυχώς με μια σύντομη έρευνα δεν το βρήκα στο διδίκτυο για να το αναρτήσω (ίσως προστατεύεται και από copyright). Ειδικά το τελείωμα είναι το αποκορύφωμα του μεγαλείου της χριστιανικής ψυχής που ζει με έντονα συναισθήματα τα πάθη της φυλής του, αλλά ποτέ δεν παύει να έχει χριστιανική πρωτίστως και όχι εθνική συνείδηση, και θεωρεί ότι όλοι πρωτίστως είμαστε άνθρωποι προ του Δημιουργού μας.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Συνάδελφοι,

Νομίζω ὅτι μπερδεύουμε τὰ σημερινὰ ἐθνικὰ κράτη μὲ μιὰ πολυεθνικὴ αὐτοκρατορία μὲ συνδετικὸ ἰστὸ τὴν ἑλληνικὴ γλώσσα καὶ τὴν ὀρθόδοξη χριστιανικὴ πίστη. Τὸ ἀνατολικὸ ρωμαϊκὸ κράτος ἐκτεινόταν πολὺ πέρα ἀπὸ τὸν ἑλλαδικὸ χῶρο καὶ ἔνωνε πολὺ κόσμο ποὺ σήμερα χωρίζεται σὲ πολὺ διαφορετικὰ ἐθνικὰ κράτη. Ἄλλωστε γιὰ πολλοὺς αἰῶνες ὁ ὅρος Ἕλληνας στὴν αὐτοκρατορία προσδιόριζε τὸν εἰδωλολάτρη καὶ εἶχε ἀρνητικότατη σημασία.

Χρειάζεται προσοχὴ στὴν προσέγγιση τοῦ παρελθόντος καὶ ὑπέρβαση τῶν ἀντιλήψεών μας στὴν θεώρησή του .

Οπως ειχα ακουσει προ μηνων απο την κυρια Αρβελερ σε μια τηλεοπτικη της συνεντευξη η Αυτοκρατορια απο ενα σημειο κ μετα ονομαζοταν και απο τους Δυτικους ως ''Αυτκρατορια των Ελληνων''...και οταν λεμε ''Ελληνων'' εννοουμε των Ελληνων στη καταγωγη. Οχι πως την αποτελουσαν μονο Ελληνες αλλα το διευκρινιζω για να μην γινει μπερδεμα με την εννοια Ελληνας = ειδωλολατρης. Παντως αυτο το τελευταιο επιτρεψτε μου να πω πως κακως, κακιστα επικρατησε στην Ορθοδοξια με αποτελεσμα να ντρεπονται ακομη κ σημερα καποιοι, χωρις λογο για τους προγονους μας! Βεβαια αυτο με το δωδεκαθεο ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα....θα αναφερω μονο πως οι Αρχαιοι μιλουσαν για θεούς κ οχι Θεούς:wink: Εκαναν ομως λογο για εναν Θεό! :cool:
 
Επομένως είναι φανερό ότι όπως η περσική – τουρκική ονομασία «Ιωνάν» ή «Γιουνάν» (= η Ελλάδα) προέκυψε από την ονομασία Ίων (ήταν βασιλιάς της Φθιώτιδας, γιος του βασιλιά Έλληνα) - Ιωνία και Ίωνες

ΑΥΤΑΙ δὲ αἱ γενέσεις τῶν υἱῶν Νῶε, Σήμ, Χάμ, ᾿Ιάφεθ (Ιάπετος, ο προπάτωρ του Δευκαλίωνα) , καὶ ἐγεννήθησαν αὐτοῖς υἱοὶ μετὰ τὸν κατακλυσμόν. 2 Υἱοὶ ᾿Ιάφεθ· Γαμὲρ καὶ Μαγὼγ καὶ Μαδοὶ καὶ ᾿Ιωύαν (Ίωνες) καὶ ᾿Ελισὰ καὶ Θοβὲλ καὶ Μοσόχ καὶ Θείρας. 3 καὶ υἱοὶ Γαμέρ· ᾿Ασχανὰζ καὶ Ριφὰθ καὶ Θοργαμά. 4 καὶ υἱοὶ ᾿Ιωύαν· ᾿Ελισὰ καὶ Θάρσεις, Κίτιοι, Ρόδιοι (όλοι Έλληνες) . 5 ἐκ τούτων ἀφωρίσθησαν νῆσοι τῶν ἐθνῶν ἐν τῇ γῇ αὐτῶν, ἕκαστος κατὰ γλῶσσαν ἐν ταῖς φυλαῖς αὐτῶν καὶ ἐν τοῖς ἔθνεσιν αὐτῶν.
(Γένεση κεφ 10 στ 1-5)

Δεν το είπε κανείς και το θεώρησα σημαντικό.
Συγγνώμη
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
ΑΥΤΑΙ δὲ αἱ γενέσεις τῶν υἱῶν Νῶε, Σήμ, Χάμ, ᾿Ιάφεθ (Ιάπετος, ο προπάτωρ του Δευκαλίωνα) , καὶ ἐγεννήθησαν αὐτοῖς υἱοὶ μετὰ τὸν κατακλυσμόν. 2 Υἱοὶ ᾿Ιάφεθ· Γαμὲρ καὶ Μαγὼγ καὶ Μαδοὶ καὶ ᾿Ιωύαν (Ίωνες) καὶ ᾿Ελισὰ καὶ Θοβὲλ καὶ Μοσόχ καὶ Θείρας. 3 καὶ υἱοὶ Γαμέρ· ᾿Ασχανὰζ καὶ Ριφὰθ καὶ Θοργαμά. 4 καὶ υἱοὶ ᾿Ιωύαν· ᾿Ελισὰ καὶ Θάρσεις, Κίτιοι, Ρόδιοι (όλοι Έλληνες) . 5 ἐκ τούτων ἀφωρίσθησαν νῆσοι τῶν ἐθνῶν ἐν τῇ γῇ αὐτῶν, ἕκαστος κατὰ γλῶσσαν ἐν ταῖς φυλαῖς αὐτῶν καὶ ἐν τοῖς ἔθνεσιν αὐτῶν.
(Γένεση κεφ 10 στ 1-5)

Δεν το είπε κανείς και το θεώρησα σημαντικό.
Συγγνώμη

Και ζησαν αυτοι καλα κ εμεις καλυτερα...:cool: Θελετε να πειτε πως καταγομαστε απο τους Εβραιους?? Αλλο μεγαλο θεμα αυτο....:wink:
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Η ιστορικη μνημη ειναι κ πρεπει να ειναι εφοδιο για το μελλον! Η γνωση πραγματικα ειναι δυναμη! Αν τωρα καποιοι χρησιμοποιουν την ιστορια για να φανατισουν κ ολα τα σχετικα τοτε κακο κανουν κ τιποτε αλλο! Και αυτο διοτι ως προς τη δικη μας ιστορια θα πρεπει να προσεξουμε και τα τρομερα λαθη των προγονων μας! Οπως διαβασα καπου η μοιρα της πολης ειχε σφραγιστει πολλους αιωνες πριν την πτωση περι το 900 μ.Χ οπου αφησαν τους Σελτζουκους Τουρκους να εγκατασταθουν στην ευρητερη περιοχη με αποτελεσμα να εδραιωσουν σιγα σιγα την κυριαρχια τους στα μερη εκεινα! Οπως επισης καποιος Αυτοκρατορας της περιοδου εκεινης οταν προσπαθησε να τους απωθησει επεσε θυμα προδοσιας κ γυρισε τυφλος στη Πολη!(δεν εχω δυστυχως το συγκεκριμενο βιβλιο μπροστα μου για λεπτομερειες) Βεβαια κ ως προς τα της διαχειρησεως της Αυτοκρατοριας εγιναν τραγικα λαθη αφου σειρα απο αναξιους Αυτοκρατορες ανεβηκαν στο θρονο της Βασιλευουσας με αποτελεσμα να τα διαλυσουν κυριολεκτικα ολα!! Να σκεφτει κανεις πως την εποχη της πολιορκιας ο αλλοτε περιφημος Βυζαντινος στολος δεν αριθμουσε παρα μονο ελαχιστα κακοσυντηρημενα πλοια!
Οπωσδηποτε φιλε Νικολαε η αναφορα μας στα γεγονοτα του παρελθοντος δεν πρεπει να γινεται απλως κ μονο για να τα θυμομαστε ή για να βγαζουν καποιοι ''φλογερους'' κ χωρις ουσιαστικο περιεχομενο λογους. Αλλα μεσω των γεγονοτων αυτων θα πρεπει να διδαχθουμε τοσο μεσα απο τα λαθη των προγονων μας οσο και μεσα απο την αρετη που επεδειξαν σε δυσκολες για το εθνος μας ωρες. Και εχοντας αυτα ως εφοδια θα πρεπει να εκτιμησουμε τη σημερινη μας κατασταση κ αναλογα να πραξουμε.:wink:
Το προβλημα στη χωρα μας δεν ειναι μονο οικονομικο, ισως ποτε δεν ηταν αν αναλογιστει κανεις την αναπτυξη που υπηρχε πριν πολλες δεκαετιες. Αλλα καθαρα ατομικο, δηλ εχουμε χασει τις αξιες μας με αποτελεσμα ολοι μας, απο τον πιο πλουσιο εως τον πιο φτωχο να σκεφτομαστε με κουτοπονηρια και οχι με γνωμωνα το καλο αυτης της χωρας! Καντε μια ερευνα για τις φοβερες βιομηχανιες αυτοκινητων, diesel μηχανων κ.α που υπηρχαν στην Ελλαδα και θα καταλαβετε...!
Ως προς την εκπτωση των ηθικων αξιων τι να πει κανεις?? Ποτε δεν πιστευα πως θα εβλεπα στην Ελλαδα να βγαινουν στην τηλεοραση γυναικες που εχουν λαβει μερος σε ερωτικες ταινιες κ να καμαρωνουν γι'αυτο ή απο την αλλη να καμαρωνουν καποιοι κ να προβαλλουν γαμους ομοφυλοφιλων που γινονται στην Ελλαδα οπως ειδα χθες σε γνωστη απογευματινη εκπομπη:( Για αυτη λοιπον την κατασταση φιλοι μου πιστευω πως το αντιδοτο ειναι να ενστερνιστουμε ξανα τις αξιες και τα ιδανικα των προγονων μας και σε αυτο φυσικα βοηθα η γνωση της ιστοριας!:cool:

πές τα "χρυσόστομε"::D
 
Greekψαλτης;75262 said:
Και ζησαν αυτοι καλα κ εμεις καλυτερα...:cool: Θελετε να πειτε πως καταγομαστε απο τους Εβραιους?? Αλλο μεγαλο θεμα αυτο....:wink:

Ο Νώε δεν ήταν Εβραίος.
Οι Εβραίοι κατάγονται από τον Σημ τον τρίτο υιό του Νώε (εξ ου και σημιτικός λαός) Αγαπητέ, η Αγία Γραφή μιλάει με πολύ καλά λόγια για τους Έλληνες.
Ένα παράδειγμα, ότι ο Ιάφεθ (Ιάπετος) είναι ευλογημένος από τον Νώε:

18 ῏Ησαν δὲ οἱ υἱοὶ Νῶε, οἱ ἐξελθόντες ἐκ τῆς κιβωτοῦ, Σήμ, Χάμ, ᾿Ιάφεθ· Χάμ δὲ ἦν πατὴρ Χαναάν. 19 τρεῖς οὗτοί εἰσιν υἱοὶ Νῶε· ἀπὸ τούτων διεσπάρησαν ἐπί πᾶσαν τὴν γῆν. 20 Καὶ ἤρξατο Νῶε ἄνθρωπος γεωργὸς γῆς καὶ ἐφύτευσεν ἀμπελῶνα. 21 καὶ ἔπιεν ἐκ τοῦ οἴνου καὶ ἐμεθύσθη καὶ ἐγυμνώθη ἐν τῷ οἴκῳ αὐτοῦ. 22 καὶ εἶδε Χὰμ ὁ πατὴρ Χαναὰν τὴν γύμνωσιν τοῦ πατρὸς αὐτοῦ καὶ ἐξελθὼν ἀνήγγειλε τοῖς δυσὶν ἀδελφοῖς αὐτοῦ ἔξω. 23 καὶ λαβόντες Σὴμ καὶ ᾿Ιάφεθ τὸ ἱμάτιον ἐπέθεντο ἐπὶ τὰ δύο νῶτα αὐτῶν καὶ ἐπορεύθησαν ὀπισθοφανῶς καὶ συνεκάλυψαν τὴν γύμνωσιν τοῦ πατρὸς αὐτῶν, καὶ τὸ πρόσωπον αὐτῶν ὀπισθοφανῶς, καὶ τὴν γύμνωσιν τοῦ πατρὸς αὐτῶν οὐκ εἶδον. 24 ἐξένηψε δὲ Νῶε ἀπὸ τοῦ οἴνου καὶ ἔγνω ὅσα ἐποίησεν αὐτῷ ὁ υἱὸς αὐτοῦ ὁ νεώτερος, 25 καὶ εἶπεν· ἐπικατάρατος Χαναάν· παῖς οἰκέτης ἔσται τοῖς ἀδελφοῖς αὐτοῦ. 26 καὶ εἶπεν· εὐλογητὸς Κύριος ὁ Θεὸς τοῦ Σήμ, καὶ ἔσται Χαναὰν παῖς οἰκέτης αὐτοῦ. 27 πλατύναι ὁ Θεὸς τῷ ᾿Ιάφεθ, καὶ κατοικησάτω ἐν τοῖς οἴκοις τοῦ Σὴμ καὶ γενηθήτω Χαναὰν παῖς αὐτοῦ. (Γένεση κεφ 9, στ 18-27)

Όλοι καταγόμαστε από τον Αδάμ, ή αλλιώς από τον Νώε - τον Δευκαλίωνα, - τον Γκιλγκαμές.
Εξάλλου Έλληνας δε γεννιέται κανείς αλλά γίνεται.
 
Last edited:
Εξάλλου Έλληνας δε γεννιέται κανείς αλλά γίνεται.

Έλληνας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι!
Αυτή ακριβώς την υπέρβαση (τη φυλετική δηλαδή), έκανε η Εκκλησία από την ημέρα της ίδρυσής της (Πεντηκοστή). Αυτό ακριβώς έγινε πράξη στη Ανατολική Ρωμαϊκή (Βυζαντινή) Αυτοκρατορία με την Ορθοδοξία και γι' αυτό λέγοντας Ρωμιός, εννοούμε τον κάτοικο της ευρύτερης αυτής περιοχής (ο καθηγητής Κιτσίκης την ονομάζει Ενδιάμεση), κυρίως ελληνικής καταγωγής που είναι πρώτα Ορθόδοξος και μετά οτιδήποτε άλλο. Στο πνεύμα αυτό κινείται και ο Κόντογλου και ο Παπαδιαμάντης και άλλοι συγγραφείς και στοχαστές.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ο Νώε δεν ήταν Εβραίος.
Οι Εβραίοι κατάγονται από τον Σημ τον τρίτο υιό του Νώε (εξ ου και σημιτικός λαός) Αγαπητέ, η Αγία Γραφή μιλάει με πολύ καλά λόγια για τους Έλληνες.
Ένα παράδειγμα, ότι ο Ιάφεθ (Ιάπετος) είναι ευλογημένος από τον Νώε:



Όλοι καταγόμαστε από τον Αδάμ, ή αλλιώς από τον Νώε - τον Δευκαλίωνα, - τον Γκιλγκαμές.
Εξάλλου Έλληνας δε γεννιέται κανείς αλλά γίνεται.

Οταν λετε πως η Αγια Γραφη μιλαει με καλα λογια για τους Ελληνες αναφερεστε στη Π. Διαθηκη?? Αν ναι τοτε διαβαστε να δειτε ποιους θα σφαξει -συμφωνα παντα με αυτα που λενε οι Εβραιοι- ο Θεος Γιαχβε...
«Και εξεγείρω τα τέκνα σου Σιών κατά των τέκνων σου Ελλάς και θα σε καμω ως ρομφαίαν μαχητού. Και ο Κύριος θέλει φανή επ΄ αυτούς, και το βέλος αυτού θέλει εξέλθει ως αστραπή (…) και θέλουσι καταναλώσει τους εναντίους, και τους καταβάλει» (Ζαχαρίας Θ΄ 13-14).
Υπαρχουν κ αλλα ωραια σημεια βεβαια! Γι'αυτο περαν του οτι ειναι εκτος θεματος η συγκεκριμενη συζητηση ας αφησουμε το θεμα αυτο της Π.Διαθηκης γιατι ειναι πολυ μεγαλο:wink:
Ως προς το δευτερο που ειπατε οτι Ελληνας καποιος γινεται και δεν γεννιεται, αν κοιταξετε τα αρχαια κειμενα θα δειτε ποσο τραγικα λαθος ειναι αυτη η αποψη την οποια εχω ακουσει αρκετες φορες στις μερες μας ιδιως απο Αγγλους οι οποιοι με τετοια επιχειρηματα θελουν να πεισουν πως τα μαρμαρα του Παρθενωνα ανηκουν σε ολους...! Οι προγονοι μας καθοριζαν την κοινη καταγωγη τους με τα εξης 4 στοιχεια: όμαιμον , ομότροπον, ομόγλωσσον, ομόθρησκον....
Προσεξατε φανταζομαι το όμαιμον...:wink:


 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Έλληνας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι!
Αυτή ακριβώς την υπέρβαση (τη φυλετική δηλαδή), έκανε η Εκκλησία από την ημέρα της ίδρυσής της (Πεντηκοστή). Αυτό ακριβώς έγινε πράξη στη Ανατολική Ρωμαϊκή (Βυζαντινή) Αυτοκρατορία με την Ορθοδοξία και γι' αυτό λέγοντας Ρωμιός, εννοούμε τον κάτοικο της ευρύτερης αυτής περιοχής (ο καθηγητής Κιτσίκης την ονομάζει Ενδιάμεση), κυρίως ελληνικής καταγωγής που είναι πρώτα Ορθόδοξος και μετά οτιδήποτε άλλο. Στο πνεύμα αυτό κινείται και ο Κόντογλου και ο Παπαδιαμάντης και άλλοι συγγραφείς και στοχαστές.

Συγγνωμη φιλε μου ομως αλλο η πιστη μας κ αλλο η καταγωγη μας. Δεν απαγορευει η πιστη μας να αυτοπροσδιοριζοματε ως Ελληνες, Ιταλοι, Αιγυπτιοι ή οτιδηποτε αλλο. Ας προσεξουμε καποια πραγματα γιατι μπορει ευκολα να μπερδευτουμε! Δεν λεει πουθενα η πιστη μας οτι πρεπει να γινουμε ολοι ενας ''αχταρμας''...μην μπερδευουμε το κυρηγμα της ισοτητας κ ισοτιμιας μεταξυ των ανθρωπων που υπαρχει στο Ευαγγελιο. Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Υπαρχει ομως στην Ορθοδοξη Θεολογια χρηση της φιλοσοφιας των Ελληνων προκειμενου να διαμορφωθει το Ορθοδοξο δογμα...κοιταχτε ενα βιβλιο δογματικης Θεολογιας της Θεολογικης σχολης κ θα καταλαβετε.
 
Χαίρομαι αγαπητέ Μενέλαε για την ευγένεια που σε διακρίνει και σε καθιστά καλό συνομιλητή!
Φίλε Greekψάλτη, πρόσεχε με την Παλαιά Διαθήκη, γιατί αν δεν την δεις υπό το πρίσμα που την είδαν οι πατέρες της Εκκλησίας, θα σε σκανδαλίσει πολλάκις και θα πέσεις σε πλάνες, που έχουν πέσει και προβάλλουν οι νεοπαγανιστές. Πράγμα το οποίο απεύχομαι και δεν πιστεύω ότι θα γίνει, γιατί θεωρώ ότι η φιλομάθειά σου και το κριτικό πνεύμα που αρχίζει να σε διακατέχει (αφού κάνεις "κακές" παρέες εδώ μέσα!:D), θα σε αποτρέψει από αυτό.
Και πάνω από όλα, για όλους μας ισχύει αυτό, να κάνουμε έστω και λίγο προσευχή για φωτισμό και για ταπείνωση.
Να είστε καλά!
 
Greekψαλτης;75275 said:
των τέκνων σου Ελλάς

Ατυχής μετάφραση η οποία δημιουργεί τη σύγχυση. Μιλάμε για 6ο περίπου αι π.Χ. στην περίοδο της ειδωλολατρικής Βαβυλωνιακής αιχμαλωσίας.

Greekψαλτης;75275 said:
περαν του οτι ειναι εκτος θεματος η συγκεκριμενη συζητηση ας αφησουμε το θεμα αυτο της Π.Διαθηκης γιατι ειναι πολυ μεγαλο:wink:

Συμφωνώ αγαπητέ μου.

Greekψαλτης;75275 said:
Ως προς το δευτερο που ειπατε οτι Ελληνας καποιος γινεται και δεν γεννιεται, αν κοιταξετε τα αρχαια κειμενα θα δειτε ποσο τραγικα λαθος ειναι αυτη η αποψη την οποια εχω ακουσει αρκετες φορες στις μερες μας ιδιως απο Αγγλους οι οποιοι με τετοια επιχειρηματα θελουν να πεισουν πως τα μαρμαρα του Παρθενωνα ανηκουν σε ολους...!

Παιδιάστικο επιχείρημα από μέρους των Άγγλων... Τέλος πάντων. Η φράση μου εστιαζόταν πιο πολύ σε ειρωνεία προς εσάς (και με συγχωρείτε γι' αυτό ήταν πέρα από λάθος μου και αγένεια) για την έκπληξη που δείξατε στο αν καταγόμαστε από Εβραίους ή όχι. (Και πάλι συγγνώμη για αυτό)

Greekψαλτης;75275 said:
Οι προγονοι μας καθοριζαν την κοινη καταγωγη τους με τα εξης 4 στοιχεια: όμαιμον , ομότροπον, ομόγλωσσον, ομόθρησκον....
Προσεξατε φανταζομαι το όμαιμον...:wink:



Τι να πω. Να διαφωνήσω;
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Χαίρομαι αγαπητέ Μενέλαε για την ευγένεια που σε διακρίνει και σε καθιστά καλό συνομιλητή!
Φίλε Greekψάλτη, πρόσεχε με την Παλαιά Διαθήκη, γιατί αν δεν την δεις υπό το πρίσμα που την είδαν οι πατέρες της Εκκλησίας, θα σε σκανδαλίσει πολλάκις και θα πέσεις σε πλάνες, που έχουν πέσει και προβάλλουν οι νεοπαγανιστές. Πράγμα το οποίο απεύχομαι και δεν πιστεύω ότι θα γίνει, γιατί θεωρώ ότι η φιλομάθειά σου και το κριτικό πνεύμα που αρχίζει να σε διακατέχει (αφού κάνεις "κακές" παρέες εδώ μέσα!:D), θα σε αποτρέψει από αυτό.
Και πάνω από όλα, για όλους μας ισχύει αυτό, να κάνουμε έστω και λίγο προσευχή για φωτισμό και για ταπείνωση.
Να είστε καλά!

Φιλε μου δεν ξερω τι λενε οι νεοπαγανιστες... Εγω αυτο που κανω ειναι να ψαχνω κ να εχω σε πολλα θεματα κριτικη ματια, δεν ειναι κατι που τωρα προεκυψε!! Προτρεπω κ εσας να πραττετε το αυτο...Κατι το οποιο δυστυχως διαπιστωνω οτι λειπει στις μερες μας :wink:Αυτα που ανεφερα δεν ειναι ουτε βλασφημιες ουτε τιποτα. Ειναι πραγματα δεδομενα και καποια εξ'αυτων ως φοιτητης της Θεολογιας σπουδασα. Συνηθως οταν κατι μας φαινεται παραξενο επειδη γνωριζουμε κατι αλλο σπευδουμε να το αφορισουμε χωρις μελετη...
Ξαναλεω πως η Π. Διαθηκη ειναι μεγαλο κεφαλαιο με πολλα αμφιλεγομενα σημεια...ας το αφησουμε γιατι μεσω ενος φορουμ δεν γινονται τετοιες συζητησεις και επισης ειναι εκτος θεματος κ βλεπω να μας το κλεινουν οι διαχειριστες...:cool:
ΥΓ. Στειλε μου αν θες σε πμ τι λενε οι Πατερες για το σημειο στη Π.Διαθηκη στο οποιο αναφερθηκα παραπανω.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Οπως ειχα ακουσει προ μηνων απο την κυρια Αρβελερ σε μια τηλεοπτικη της συνεντευξη η Αυτοκρατορια απο ενα σημειο κ μετα ονομαζοταν και απο τους Δυτικους ως ''Αυτκρατορια των Ελληνων''...και οταν λεμε ''Ελληνων'' εννοουμε των Ελληνων στη καταγωγη. Οχι πως την αποτελουσαν μονο Ελληνες αλλα το διευκρινιζω για να μην γινει μπερδεμα με την εννοια Ελληνας = ειδωλολατρης. Παντως αυτο το τελευταιο επιτρεψτε μου να πω πως κακως, κακιστα επικρατησε στην Ορθοδοξια με αποτελεσμα να ντρεπονται ακομη κ σημερα καποιοι, χωρις λογο για τους προγονους μας! Βεβαια αυτο με το δωδεκαθεο ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα....θα αναφερω μονο πως οι Αρχαιοι μιλουσαν για θεούς κ οχι Θεούς:wink: Εκαναν ομως λογο για εναν Θεό! :cool:

Τὸ θέμα δὲν εἶναι πὼς ἀποκαλοῦνταν ἀπὸ τοὺς βαρβάρους, κατὰ πὼς ὁνόμαζαν οἱ πρόγονοί μας κάθε ἄνθρωπο ἑκτὸς τῆς αὐτοκρατορίας καὶ μάλιστα μὴ ὀρθόδοξο, ἀλλὰ πῶς αὐτοπροσδιορίζονταν οἱ ἴδιοι. Ρωμαῖοι καθαρὰ καὶ ξάστερα μέχρι τὸ τέλος μέχρι καὶ σήμερα. Ἀκόμη στὴν Μακεδονία ὑπάρχει σήμερα ἡ φράση πρὸς κάποιον ποὺ δὲν παίρνει ἀπό λόγια «καταλαβαίνεις ἀπὸ ρωμέικα ἤ ὄχι».
Ὁ ὅρος Ἕλληνας εἶχε πάντα ἀρνητικὴ σημασία καὶ δὲν καταλαβαίνω γιατὶ αὐτὸ ἀποτελεὶ πρόβλημα. Ἑμεῖς ἐδῶ πάνω ποὺ ἀκόμα δὲν ἔχουμε κλείσει ἕναν αἰῶνα ἐλευθερίας εἴμαστε πιὸ ἀνοιχτοὶ σ᾿ αὐτὰ τὰ ζητήματα.

Θυμίζω καὶ αὐτὸ. Ἡ Ἑλληνικὴ ἑπανάσταση τοῦ 1821 ξεκίνησε στὸ Ἰάσιο τῆς σημερινὴς Ρουμανίας τὸν Φεβρουάριο τοῦ 1821 καὶ ὄχι στὴν Πελοπόννησο. Τὶ σχέση ἔχει ἡ Ἑλλάδα καὶ ἡ ἐπανάστασή της με τὴν σημερινη Ρουμανία; Συνάδελφοι χρειάζεται περίσκεψη σὲ πολλὰ ζητήματα.

Τὰ κριτήρια τοῦ ἀνατολικοῦ ρωμαϊκοῦ κράτους ηταν ἁπλά: κέντρο ἡ Κωνσταντινούπολη, πίστη στὸν αὐτοκράτορά της, ὅλοι οἱ ρωμαῖοι ὀρθόδοξοι, οἱ ὑπόλοιποι βάρβαροι, γνώση τοῦ ἀρχαιοελληνικοῦ παρελθόντος, διατήρηση τῶν λεγομένων ρωμαϊκῶν θεσμῶν (δίκαιο, διοίκηση, κλπ), ἑλληνικὴ γλῶσσα. Ἔθνη δὲν ὑπάρχουν καὶ ἡ ἑλλαδικὴ χερσόνησος δὲν εἶναι παρὰ μιὰ διοικητικὴ περιφέρεια μέσα στὸ σύνολο τῆς οἰκουμενικῆς αὐτοκρατορίας. Ἐξ οὗ καὶ Οἰκουμενικὸς Πατριάρχης στον ὁποῖο ἀκόμη ὑπαγόμαστε ἐδῶ πάνω, ἀνάμνηση μιᾶς ἄλλης ἐποχῆς καὶ τρόπου σκέψης. Ἁπλὰ πράγματα.
 
Ὁ ὅρος Ἕλληνας εἶχε πάντα ἀρνητικὴ σημασία
Ντροπή... Συγγνώμη

http://www.antibaro.gr/node/991

Θα βρεις πλούσιο υλικό για σκέψη εδώ αγαπητέ

«Ο πατριωτισμός είναι το οξυγόνο των Ελλήνων» Κωστής Παλαμάς

Συζήτηση του Δημήτρη Νατσιού με τον Κωνσταντίνο Χολέβα στον τηλεοπτικό σταθμό 4Ε με πληροφορίες από ιστορικές πηγές για πτυχές και επίκαιρα ζητήματα και ερωτήματα γύρω από την Επανάσταση του 1821.

  • Υπάρχει ελληνικό έθνος/γένος; Το ζήτημα της ιστορικής συνέχειας του Ελληνισμού.
  • Η παιδεία στα χρόνια της τουρκοκρατίας – κρυφό σχολείο.
  • Η στάση του Γρηγόριου του Ε και της Εκκλησίας έναντι της επαναστάσεως.
  • Τα γεγονότα γύρω από την κήρυξη της επανάστασης -Αγία Λαύρα, Παλαιών Πατρών Γερμανός, 25η Μαρτίου.
  • Υπάρχει κοινωνική διάσταση της εξέγερσης του 1821;
  • Ποια Ελλάδα οραματίστηκαν οι αγωνιστές του 1821;
  • Διδάγματα του 1821 για την σημερινή οικονομική κρίση.

http://istologio.org/?p=1569

Απλά εξαιρετικό.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Αγγελόπουλος Μενέλαος...Ατυχής μετάφραση η οποία δημιουργεί τη σύγχυση.

-------------------------------------------------------------------------------

Ιδου το ακριβες κειμενο...''και ΕΞΑΓΕΡΩ τα τέκνα σου, Σιών, επί τα τέκνα των ΕΛΛΗΝΩΝ και ψηλαφήσω σε ως ρομφαίαν μαχητού...''.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ντροπή... Συγγνώμη

http://www.antibaro.gr/node/991

Θα βρεις πλούσιο υλικό για σκέψη εδώ αγαπητέ



http://istologio.org/?p=1569

Απλά εξαιρετικό.

Ἕλληνας σὲ γενικὲς γραμμὲς σήμαινε ἐθνικός, εἰδωλολάτρης. Οἱ σποράδην ἀναφορὲς δὲν καταργοῦν τὸν αὐτοπροσδιορισμὸ τῶν κατοίκων τῆς αὐτοκρατορίας ὡς ΡΩΜΑΙΩΝ, στοιχεῖο ποὺ διατηρεῖται μέχρι καὶ σήμερα ὡς ἀνάμνηση πλέον τουλάχιστον στὶς λεγόμενες Νέες Χῶρες.

Τώρα ποιὸ εἶναι τὸ πρόβλημα καὶ ἡ ντροπὴ, δὲν καταλαβαίνω. Σήμερα ζοῦμε καὶ κινούμαστε σὲ μιὰ διαφορετικὴ πραγματικότητα μὲ τελειως διαφορετικὸ προσδιορισμὸ καὶ εἴμαστε μέρος αὐτῆς. Ἡ ἀναδίφηση τοῦ παρελθόντος ἔχει καθαρὰ διδακτικὸ χαρακτήρα καὶ καλὸ εἶναι νὰ τηροῦμε τὶς ἀποστάσεις ἀπὸ αὐτὸ.

Περισσότερα ἄν θέλετε, πέρα ἀπὸ τὶς συντομες καὶ ἀποσπασματικὲς πληροφορίες τοῦ διαδικτύου, σᾶς συνιστῶ τὸ βίβλιο τοῦ Gill Page, Being Βyzantine, Cambridge 2008. Περιέχει πληθώρα πληροφοριῶν καὶ ἐξαντλητικὸ σχολιασμὸ τῶν σχετικῶν πηγῶν τῆς περιόδου, στοιχεία ποὺ δὲν θὰ βρεῖτε σὲ κανένα ἱστότοπο. Εἶναι κάπως δυσανάγνωστο μὲ ἐπιστημονικὸ ὕφος ἀλλὰ ἔγκυρο.
 
Status
Not open for further replies.
Top