1001-2000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το κοινωνικό "Ἀγαλλιᾶσθε δίκαιοι ἐν Κυρίῳ τοῖς εὐθέσι πρέπει αἴνεσις" έψαλα πρόσφατα, και όταν τελείωσε η λειτουργία μου είπε ο παπούλης ότι το ίδιο κοινωνικό άκουσε κι απ' το γιατρό που επισκέφτηκε την προηγούμενη μέρα...
"τοῖς εὐθέσι πρέπει ἔνεσις!:D:D:D
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Το παρακατω,εγινε την περασμενη Κυριακη:

Βγαινει ο πατερας μου,απο την Ωρ.Πυλη,να πει το Εωθινο ευαγγελιο...
Προηγουμενως,πριν βγει,ανοιξε τα ηχητικα...
Ξεκιναει,λοιπον,εμμελως: ''Και υπερ του καταξιωθηναι....''
Απαντω:''Κυριε ελεησον''(τρις)-οπως παντα...
Συνεχιζει:''Σοφια ορθοι,ακουσωμεν του Αγ. ευαγγελιου,Ειρηνη πασιιιι...''
Εκεινη τη στιγμη ανοιγει το μικροφωνο του,το δοκιμαζει....Δειχνει ομως,απογοητευμενος απο την αποδοση του,αν και εγω απο το ηχειο,τον ακουγα...:wink:
Απαντω λοιπον και εγω, αφελεστατα στο καπακι:
''Και το πνευματι σουουου....''και αμεσως:'' Σ'ακουωωωω!!!...''
:D:D
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Μόλις πριν από λίγο στον εσπερινό του Αγίου Διονυσίου από νεαρό επίδοξο ψάλτη άκουσα το εξής: "Δεύτε προσκυνήσωμεν και προσπέσωμεν τω ..... Βασίλει ημών Θεώ"
 
Χαιρετώ και εύχομαι Χρόνια πολλά σε όλους!
Θα σας παραθέσω δύο (2) περιπτώσεις που μου έχει διηγηθεί ο Ιερέας πατέρας μου!
1) Νέος Ιερέας όντας, σε Εσπερινό και πριν το Φως ιλαρόν, ψέλνει Σοφία Ορθή.
Και από το ποίμνιο ακούγεται < ορθή είμαι παππούλη, μόλις τώρα μπήκα στην Εκκλησία>. Ήταν η κυρά Σοφία, μακαρίτισσα ήδη!
2) Ο Ιερέας λέει στον αρχάριο Ψάλτη τη σειρά του τυπικού κατά τον Όρθρο < Τα καθίσματα τώρα >
Και ένα μέλος του Εκκλησιάσματος, πρόθυμο να βοηθήσει < θα φέρω εγώ καθίσματα παππούλη!! >
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Μόλις πριν από λίγο στον εσπερινό του Αγίου Διονυσίου από νεαρό επίδοξο ψάλτη άκουσα το εξής: "Δεύτε προσκυνήσωμεν και προσπέσωμεν τω ..... Βασίλει ημών Θεώ"

Ο κυριος Σπυρος ο βοηθος μου ειχε σημερα μεγαλη εμπνευση στον αποστολο! ''Ειργασαντο δικαιοσυνην, ΑΠΕΤΥΧΟΝ επαγγελιων"....!!!
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Συνήθεια στο Ναό μας είναι να έρχεται ο Ιερέας στις θέσεις μας στον Ν' Ψαλμό, και να μας προσφέρει το Ευαγγέλιο προς προσκύνηση.
Σήμερα, την ώρα που ήρθε σ' εμένα, έλεγα:
"...ότι την ανομίαν μου εγώ γινώσκω ..."
[κάνω στιγμιαία παύση να προσκυνήσω, και σχολιάζει ο γέρων Λειτουργός π. Στέφανος με το πλούσιο χιούμορ:]
"-Και καλά κάνεις..."

:D:D:D:p:p:p:eek::eek::eek::wink::wink::wink:

[όπα και μας πιάσανε....:D:D:D:D:eek::wink: ]
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σας έχει τύχει να κάνετε λάθος στην επιλογή της βάσης;
Σημερινό που κατέγραψε ο ... ρουφιάνος!:D
Δράστης ... αυτός που ψάλλει, και αναγκάστηκε να καταφύγει στο τέχνασμα "δύναμις" που περιγράφει κι ο Χρύσανθος!:wink: (μόνο που η δύναμις εφαρμόστηκε ... προς τα κάτω...):D:D:D
 

Attachments

  • 2A O DI ... KE.mp3
    2.6 MB · Views: 291

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Σας έχει τύχει να κάνετε λάθος στην επιλογή της βάσης;
Σημερινό που κατέγραψε ο ... ρουφιάνος!:D
Μπομπάτο, πολύ ευρηματικό, δεν καταλαβαίνει από κάτω κανένας τίποτα!! Θα το έχω κι εγώ κατά νου!! (άσχετο: δεν σας είχα ακούσει, ψέλνετε πολύ ωραία κ. Γιάννου!)
 

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Ήταν κάποτε σε ένα χωριό ένας νταής.Παραμονή Μ. Πέμπτης έκλεψε και έσφαξε
έναν τράγο και τον έβαλε στο κατώι.Ο μόνος που τον είδε ήταν ο ψάλτης του χωριού. Βούιξε όλο το χωριό και έψαχναν τον δράστη ο ψάλτης δεν έλεγε τίποτα λόγο φόβου απέναντι στον νταή.Όταν ήρθε η ώρα την Μ. Πέμπτη στους αίνους ήταν μπροστά από το ψαλτήρι ο χωροφύλακας και άρχισε ο ψάλτης να λέει στον ρυθμό του ''Δύο και πονηρά'':
Δύο και πονηρά εποίησε ο πρωτότοκος υιός του Κωνσταντή τον τράγο έσφαξε και μόλις τον έγδαρε στο κατώι τον έβαλε συ δε γιώργη ουκ ενετράπης αλλά τον τράγο έσφαξες.Άφες αυτόν κύριε ου γαρ οίδα τι εποίησε!!!!!:):D:eek:

Υ.Γ:κύριος αποκαλείτε ο χωροφύλακας
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σήμερα, το προς το "Οίκος του Ευφραθά" προσόμοιο των αποστίχων του όρθρου τελείωνε με τη φράση " εξ ης ο Χριστός τίκτεται." Ακούστηκε λοιπόν (όχι φυσικά από μένα) αυτό που υποπτεύεσθε....
Εξ ης ο Χρήστος τίκτεται...:D
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Σήμερα, το προς το "Οίκος του Ευφραθά" προσόμοιο των αποστίχων του όρθρου τελείωνε με τη φράση " εξ ης ο Χριστός τίκτεται." Ακούστηκε λοιπόν (όχι φυσικά από μένα) αυτό που υποπτεύεσθε....
Εξ ης ο Χρήστος τίκτεται...:D

Που να το προλαβει ο ανθρωπος....!!!:(
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Σήμερα, το προς το "Οίκος του Ευφραθά" προσόμοιο των αποστίχων του όρθρου τελείωνε με τη φράση " εξ ης ο Χριστός τίκτεται." Ακούστηκε λοιπόν (όχι φυσικά από μένα) αυτό που υποπτεύεσθε....
Εξ ης ο Χρήστος τίκτεται...:D

Εδώ τόσοι και τόσοι λένε "Θέος" με το που αρχίζει ο όρθρος εναβρυνόμενοι ότι τηρούν την σωστή ψαλτική παράδοση. Στο Χρἠστος θα κολλήσουμε; :rolleyes:
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Όπως και στα σύντομα 'Άξιον εστί"και από παπάδες και ψάλτες ακούω το "Θεόλογον τεκούσαν...".
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Δε λένε Θέος Κύριος αλλά Θεος Κύριος, έχει διαφορά
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το θέμα του τονισμού έχει εγείρει πολλές διαφωνίες ανάμεσα στους ψάλτες. Τελευταία αναρτήθηκε ένα κείμενο του κ. Νεραντζή εδώ. Ο αγαπητός Μανώλης Γιαννόπουλος εικάζω ότι βλέπει διαφορετικά το θέμα. Χωρίς να πάρω θέση εδώ, αλλά απλώς για να ενισχύσω αυτό που λέει ο Κώστας και να δείξω ότι δεν είναι πάντα τόσο απλά τα πράγματα στυλ "άσπρο-μαύρο" (δηλ. ή τονίζεις ή δεν τονίζεις) και για να επαναφέρω τη συζήτηση στα ευτράπελα, θα πω κάτι που μου έλεγε ένας συνάδελφος στο σχολείο, όταν συζητούσαμε για το συναφές θέμα της αρχαίας προσωδίας: ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού Ντουντού όταν πρωτοείχε έρθει στην Ελλάδα τον ρώτησαν σε μια συνέντευξη: "Τελικά πώς σας λένε, Νούντου ή Ντουντού"; Κι αυτός απάντησε με φυσικότητα: "Ντούντού"!!! (κατά το Θεος ή Θέός! :wink:)
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Αυτό το είδατε;
Τούρκος ηλεκτρολόγος παίζει κλαρίνο χωρίς κλαρίνο

(Μάλλον είναι ηλεκτρικό κλαρίνο...)

 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀνήμερα τῶν Χριστουγέννων σέ κάποιο χωριό τῆς Ἀκαρνανίας ὁ ὀλιγογράμματος βοηθός τοῦ ψάλτη ψάλει τόν εἱρμό τῆς ἰαμβικῆς καταβασίας τῆς ἐνάτης ὠδῆς:

ὕμνους ὑφαίνειν συντόνως τυλιγμένους....:D
 
Status
Not open for further replies.
Top