1001-2000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Όταν ήμουν μικρός έψαλλα σε μία σχετικά μικρή εκκλησία ενός χωριού, όπου υπηρετούσε ένας ιερέας που είχε έρθει πρόσφατα από την Γερμανία. Αν και μιλούσε καλά τα ελληνικά (Έλληνας ήταν άλλωστε..), είχε ωστόσο μία δυσκολία στην ανάγνωση του Ευαγγελίου. Το έκανε πρόβα στο σπίτι για να το πει καλά, αλλά σχεδόν πάντα έκανε λάθη. Το εκκλησίασμα το είχε συνηθίσει και δεν παραξενευόταν. Ήταν όταν έβγαινε με τον Εσταυρωμένο ανά χείρας κατά τον όρθρο της Μ. Παρασκευής, (τα φώτα ήταν σβηστά και από τα κεράκια πάνω στον Εσταυρωμένο έβλεπε το σημείωμα..) όταν με στόμφο ξεκινάει να απαγγέλει "εμμελώς"(;): "Σήμερον κ ρ έ μ ε τ α ι επί ξύλου..."!!!!
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Απίστευτο!

Υπάρχει εξήγηση φίλε μου! Πέρυσι η 4 Φεβρουαρίου ήταν μέρα Πέμπτη και μάλλον Τσικνοπέμπτη. Απλά εφόσον το αγιολόγιο της ημέρας δεν αλλάζει, ανατύπωσαν το περσινό και άφησαν και την .... οσία τσικνοπέμπτη να γιορτάσει ... με τους άλλους Αγίους της ημέρας που φέτος έπεσε μια μέρα μετά δηλ. Παρασκευή!:D:D:D Και φυσικά δεν οφείλεται στον ... δαίμονα του τυπογραφείου:(
 
Πριν αρκετά χρόνια (όταν πήγαινα δημοτικό ακόμη), μια Καλοκαιρινή Κυριακή στο χωριό, εν ώρα χερουβικού, βγαίνει ένας δίσκος με το αντίδωρο ( έτσι συνηθιζεται ακομη και τώρα, το αντίδωρο να μοιράζεται απο τους επιτρόπους κατα τη διάρκεια της θείας λειτουργίας) για να πάρει ο κόσμος. Στο ψαλτήρι ήταν ενα γεροντάκι, που έψαλε πλάγιο του.. κόκκινου κάθε κυριακή.. αλλά το χαιρόταν :p. Περνά λοιπόν ο δίσκος με το αντίδωρο απο μπροστά του και σταματά να ψάλει για να πάρει το κομμάτι του. Προς έκπληξη μας, η συνέχεια ήταν η ακόλουθη! :
ΨΑΛΤΗΣ : "Τι έλεγα??"
ΕΠΙΤΡΟΠΟΣ: "αααααα":eek:( φανταστείτε το σε ενα στυλ-τεμπο νανουρίσματος :p)
Εκείνη την ώρα στο ιερό( που είμασταν τα μικρά) ...δεν υπολογίσαμε τίποτα! :p
 
  • Like
Reactions: BSP

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Πριν αρκετά χρόνια (όταν πήγαινα δημοτικό ακόμη), μια Καλοκαιρινή Κυριακή στο χωριό, εν ώρα χερουβικού, βγαίνει ένας δίσκος με το αντίδωρο ( έτσι συνηθιζεται ακομη και τώρα, το αντίδωρο να μοιράζεται απο τους επιτρόπους κατα τη διάρκεια της θείας λειτουργίας) για να πάρει ο κόσμος.
Αυτο το συνηθειο εχει επικρατησει απο τους κολλυβαδες μοναχους του Αγ.Ορους (απ'οσο γνωριζω), στο οποιο ανηκαν τεραστιες εκτασεις σε διαφορα νησια οπως στο δικο μου. Βεβαια σε εμας εχει ατονισει η συνηθεια αυτη και δινουν αντιδωρο, μετα το εξαιρετως, στους ψαλτες μονο και στους ευρισκόμενους στο ιερο βημα.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Σωτηρης Γεντης;101857 said:
εν ώρα χερουβικού, βγαίνει ένας δίσκος με το αντίδωρο

Greekψαλτης;101927 said:
Αυτο το συνηθειο εχει επικρατησει απο τους κολλυβαδες μοναχους του Αγ.Ορους (απ'οσο γνωριζω)

κι εδώ προκύπτει η Λειτουργική απορία: πώς γίνεται να μοιράζεται αντίδωρο την ώρα του Χερουβικού [και μάλιστα κατά κολλυβάδικη συνήθεια];

απ' όσο ξέρω -αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι ειδήμονες- το αντίδωρο ευλογείται μετά το "Εξαιρέτως" με την "ύψωσή" του παραπλεύρως -και όχι υπεράνω*- των Τιμίων Δώρων.

π. Μάξιμε τα φώτα σας...!:D

-----------------------
* όπως τονίζει ο π. Δοσίθεος της Ι.Μ. Τατάρνης
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
κι εδώ προκύπτει η Λειτουργική απορία: πώς γίνεται να μοιράζεται αντίδωρο την ώρα του Χερουβικού [και μάλιστα κατά κολλυβάδικη συνήθεια];
Μετά το ''Εξαιρέτως...'' ειπα πως μοιραζεται, σε εμας τουλαχιστον, απλως εχει ατονισει ως προς το οτι δινεται μονο στους ψαλτες και στους ευρισκομενους στο Ιερο Βημα. Τωρα αν καλως ή κακως υπηρχε αυτο το συνηθειο -στην αρχικη του μορφη- ή τι σκοπο εξυπηρετουσε δεν το γνωριζω κ δεν μπορω να εκφερω αποψη.
 
Last edited:
κι εδώ προκύπτει η Λειτουργική απορία: πώς γίνεται να μοιράζεται αντίδωρο την ώρα του Χερουβικού [και μάλιστα κατά κολλυβάδικη συνήθεια];

απ' όσο ξέρω -αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι ειδήμονες- το αντίδωρο ευλογείται μετά το "Εξαιρέτως" με την "ύψωσή" του παραπλεύρως -και όχι άνωθεν*- των Τιμίων Δώρων.

π. Μάξιμε τα φώτα σας...!:D

-----------------------
* όπως τονίζει ο π. Δοσίθεος της Ι.Μ. Τατάρνης

Δίκιο έχετε... Υπάρχει η περίπτωση να ήταν εν ώρα κοινωνικού (όπως σας είπα ήμουν και μικρούλης :p), απλά θυμάμαι πολλά " α" στο ψάλσιμο (εξ ου και η αττάκα:rolleyes:) γι αυτό:D
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
πολύ νεος στο ψαλτήρι πριν αρκετά χρόνια σε ένα χωριουδάκι στη θεία λειτουργία οι παλαιοί ψάλτες μου δίνουν για να πω το Χερουβικό..
Εγώ γεμάτος χαρά που θα έλεγα το χερουβικό αλλά πολύ περισσότερο τράκ. Στο αναλόγιο το ντοσιέ (ξέρετε, με τις ζελατίνες τις νάιλον θήκες που τοποθετείς Α4) το χερουβικό νομίζω του πλ. τετάρτου ήχου αρχίζω κανονικά και όλα ωραία σαν ήρθε η στιγμή να γυρίσω σελίδα.. (κάποιος που πήρε την πίσω σελίδα του χερουβικού μαζί και κάποια άλλη σελίδα άλλου ήχου χερουβικού και όταν πήγε να τα ξαναβάλει μπέρδεψε την μια σελίδα με την άλλη και πίσω από το χερουβικό που έλεγα έβαλε του άλλου χερουβικού σε άλλο ήχο) και ενώ ήταν να πω την βιοτικήν (νομίζω) κλπ. συνεχίζω με τα του άλλου χερουβικού αλλά με το τρακ που είχα δεν πολυκατάλαβα ότι μπήκα σε άλλο χερουβικό και σε άλλη λέξη (τριάδι νομίζω), κάποια στιγμή βέβαια συνειδητοποιώ ότι κάτι δεν πάει καλά, άντε ο ήχος κάπου θα είχε κάποια φθορά και άλλαξε, σαν να αργεί το χερουβικό ρε παιδί μου λέω.. (εγώ το θυμόμουνα πιο σύντομο,) όταν λοιπόν καταλαβαίνω τι γίνετε... ΑΜΑΝ.. περιττό να σας πω το τι ένιωσα εκείνη τη στιγμή... και μέχρι να καταφέρω να το βγάλω σε πέρας το χερουβικό ένας Θεός ξέρει πως τα κατάφερα να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα.. βέβαια για να ξαναπώ χερουβικό πέρασαν κάποιοι μήνες, αλλά μου έγινε μάθημα από τότε να τσεκάρω πάντα τα κείμενα που θα πω.
βέβαια το καλό ήταν ότι κανείς δεν κατάλαβε τι έγινε ούτε οι παλαιοί ψάλτες τους το είπα μετά φαντάζεστε πόσο πρόσεχαν....:D:D
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Και μη ξεχνιόμαστε. Σήμερα του Φαρισαίου εορτάζουν οι ιερείς μας, την επομένη του Ασώτου οι ιεροψάλτες, ας μη συνεχίσω ιεραρχικά για την μεθεπόμενη με τα ... γιαούρτια. :D
Πλάκα κάνουμε φυσικά.:D
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
μπορείς να μας εξηγήσεις πως γινεται αυτο? ακομα κ βολιδα να τα πεις δεν τα λες ολα... με τιποτα. δηλαδη, 50 λεπτα ορθρο απο κανονες κ θεια λειτουργια.

κ εγω δε συμφωνω με το θεμα της βιασυνης την Ανασταση. Πολυ ασχημο... ψαλλεις πολυωρες ακολουθιες ολη τη Μ Εβδομαδα κ μετα, στο σημαντικοτερο σημειο, τα ξεπετας για να φας μια-στην κυριολεξια-ωρα νωριτερα! Τοσο λιγουρηδες ειμαστε δηλαδη?
δυστυχως, νομιζω ευθυνονται οι ιερεις κ οχι ο κοσμος τον οποιο οποτε μας συμφερει χρησιμοποιουμε ως προσχημα. Αυτο το παραμυθι με τον κοσμο πρεπει καποια στιγμη να τελειωσει. Οχι μονο για την Ανασταση, αλλα γενικα με τα ψαλτικα. Το ενα δεν αρεσει στον κοσμο, το αλλο δεν το ξερει, το αλλο πες το συντομα για να το ψαλλουν μαζι κτλ... δε θελει κοπο, θελει τροπο...
Παρατηρω παντως κ απο τη δικη μας ενορια αλλα κ απο αλλες που ακουω, οτι χρονο με το χρονο ολο κ περισσοτερος κοσμος μενει μεχρι το τελος! Κ κοινωνουν σχεδον ολοι!
Οποιος εχει την δυνατοτητα ας παει Αγιον Ορος να κανει Ανασταση να το καταχαρεί
 
Last edited:

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Πραγματικό συμβάν σε επιτροπή ακροάσεως Ιεροψαλτών.

Ο δάσκαλος του εξεταζόμενου υποψηφίου και μέλος της επιτροπής ρωτά το μαθητή του:
- Λοιπόν, χχχχχ (όνομα), έτοιμος;
- Έτοιμος, έτοιμος δάσκαλε.
- Τι θα μας πεις;
- Ότι θέλετε, δάσκαλε...
- Τι έχεις ετοιμάσει;
- Τίποτα. Ζητήστε με ό,τι θέλετε...
- Τα ξέρεις όλα;
- Έ, καλά.
- Μπράβο, μπράβο... Ε, πες μας το "Ψυχή μου, ψυχή μου, ανάστα..."
- Ευχαρίστως, δάσκαλε. Σε ποιον ήχο το θέλεις;

Κακία μεν, αλλά και πραγματικό σχόλιο: "Τι ευρυμάθεια, βρε παιδί μου!!!"
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ο δάσκαλος του εξεταζόμενου υποψηφίου και μέλος της επιτροπής ρωτά το Ε, πες μας το "Ψυχή μου, ψυχή μου, ανάστα..."
- Ευχαρίστως, δάσκαλε. Σε ποιον ήχο το θέλεις;

Σε .... έσω... πλαγιάζοντα.... ξαπλωτό!:D:D:D
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Σε .... έσω... πλαγιάζοντα.... ξαπλωτό!:D:D:D

Αντε να πω και το δικο μου της Κυριακης...καθως ψαλλαμε τους κανονες στην πρωτη ωδη του τελωνου και φαρισαιου ακουω απο το βαγγελακη,''ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΑΡΙΣΑΙΚΗΝ ΚΑΚΙΑΝ ΜΙΜΗΣΟΝ''!!! Αντι του ορθου...ΜΙΣΗΣΟΝ!!! Αντε μετα να συνεχισεις!!!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Οποιος εχει την δυνατοτητα ας παει Αγιον Ορος να κανει Ανασταση να το καταχαρεί
Δηλ εμεις στο κοσμο τι πρεπει να κανουμε? Να τρεχουμε σαν τρελοι να προλαβουμε τη μαγειριτσα?:D Φυσικα δεν απευθυνεται σε εσας το ερωτημα ομως και εμεις σαν ψαλτες πρεπει να πραξουμε το ορθον ή εστω να προσπαθησουμε. Ειναι γελοιο αυτο που γινεται σε καθε Ανασταση και πιστεψτε με πως και ο κοσμος που παρακολουθει αντλαμβανεται αυτη τη γρηγοραδα ιερεων και ψαλτων και γελα μαζι μας! Στην ενορια μου, Δοξα το Θεο, τα τελευταια χρονια καλα παμε και φετος ακομη πιο πανηγυρικα, και οποιος δεν μπορει να περιμενει 30 λεπτα (γιατι περι αυτου προκειται!) ας παει αλλου ή ας βρουν αλλο ψαλτη... αμαν πια! Ειναι η λαμπροτερη ακολουθια του ετους και κανουμε σαν δαιμονισμενοι, ενω ολες τις προηγουμενες μερες θρηνουμε για τα παθη του Κυριου μας... υποτιθεται...:rolleyes:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δηλ εμεις στο κοσμο τι πρεπει να κανουμε? Να τρεχουμε σαν τρελοι να προλαβουμε τη μαγειριτσα?:D Φυσικα δεν απευθυνεται σε εσας το ερωτημα ομως και εμεις σαν ψαλτες πρεπει να πραξουμε το ορθον ή εστω να προσπαθησουμε. Ειναι γελοιο αυτο που γινεται σε καθε Ανασταση και πιστεψτε με πως και ο κοσμος που παρακολουθει αντλαμβανεται αυτη τη γρηγοραδα ιερεων και ψαλτων και γελα μαζι μας! Στην ενορια μου, Δοξα το Θεο, τα τελευταια χρονια καλα παμε και φετος ακομη πιο πανηγυρικα, και οποιος δεν μπορει να περιμενει 30 λεπτα (γιατι περι αυτου προκειται!) ας παει αλλου ή ας βρουν αλλο ψαλτη... αμαν πια! Ειναι η λαμπροτερη ακολουθια του ετους και κανουμε σαν δαιμονισμενοι, ενω ολες τις προηγουμενες μερες θρηνουμε για τα παθη του Κυριου μας... υποτιθεται...:rolleyes:
Και, επιτέλους, η Ορθοδοξίας έχει Εορτών Εορτή την Ανάσταση. 10 εβδομάδες ετοιμαζόμαστε γι' αυτήν και 40 μέρες την εορτάζουμε μέχρι την απόδοσή της, χώρια κάθε Κυριακή που την πανηγυρίζουμε. Αν είναι δυνατόν η ημέρα αυτή να είναι η πιο τρεχαλατζίδικη και πετσοκομμένη από πολλούς ακολουθία!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Και, επιτέλους, η Ορθοδοξίας έχει Εορτών Εορτή την Ανάσταση. 10 εβδομάδες ετοιμαζόμαστε γι' αυτήν και 40 μέρες την εορτάζουμε μέχρι την απόδοσή της, χώρια κάθε Κυριακή που την πανηγυρίζουμε. Αν είναι δυνατόν η ημέρα αυτή να είναι η πιο τρεχαλατζίδικη και πετσοκομμένη από πολλούς ακολουθία!
Και η τραγικοτερη ειρωνια ειναι ο γνωστος σε ολους μας στιχος ''ως εκλειπει καπνος εκλιπετωσαν ως τηκεται κηρος απο προσωπου πυρος'', ο οποιος λογω της στασης μας βρισκει εφαρμογη πρωτα σε εμας τους Χριστιανους...:eek:
Τι να πει κανεις...??:(
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
ομως και εμεις σαν ψαλτες πρεπει να πραξουμε το ορθον ή εστω να προσπαθησουμε. Ειναι γελοιο αυτο που γινεται σε καθε Ανασταση και πιστεψτε με πως και ο κοσμος που παρακολουθει αντλαμβανεται αυτη τη γρηγοραδα .......Ειναι η λαμπροτερη ακολουθια του ετους και κανουμε σαν δαιμονισμενοι, ενω ολες τις προηγουμενες μερες θρηνουμε για τα παθη του Κυριου μας... υποτιθεται...:rolleyes:
Μπα εγώ δεν αμαρτάνω και τόσο.
Ψάλλω κατά το μέτρο των ειρμών τον κανόνα και επειδή όπως είπες είναι η λαμπρότερη ακολουθία βάζω μεγαλοπρέπεια στους αίνους με αργά αινείτε Ιακώβου και χερουβικό το μέγιστο πλ α του Φωκαέως εάν δε τύχει και αρχιερεύς (ο δικός μας αργεί να ντυθεί) ανεβάζουμε και το μέγιστο του Κουκουζέλους σε αργό χρόνο.
Η δε μαγειρίτσα καταλιμπάνεται και ο λαός μας ευχαριστεί γιατί κατά τις 5-6 που τελειώνει η ακολουθία μπορεί να απολαύσει ένα καφέ για να ανάψει τις πρώτες φλόγες για τον οβελία.
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Και η τραγικοτερη ειρωνια ειναι ο γνωστος σε ολους μας στιχος ''ως εκλειπει καπνος εκλιπετωσαν ως τηκεται κηρος απο προσωπου πυρος'', ο οποιος λογω της στασης μας βρισκει εφαρμογη πρωτα σε εμας τους Χριστιανους...:eek:
Τι να πει κανεις...??:(

Και μην ξεχνάς το:Στιχ.α΄Αναστήτω ο Θεός, και διασκορπισθήτωσαν οι εχθροί αυτού, και φυγέτωσαν από προσώπου αυτού οι μισούντες αυτόν.:rolleyes:
 
Status
Not open for further replies.
Top