1001-2000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Πήγα σε μια βάπτιση σήμερα και ανέβηκα στο ψαλτήρι. Αρχίζει η βάπτιση:

1. Ο παπάς κάθε φορά που ευλογούσε το παιδί, κοιτούσε τη φωτογράφο και της έκανε νεύμα να τραβήξει φωτογραφία. Στηνόταν εκεί και περίμενε χαμογελαστός κοιτώντας τη μηχανή μέχρι να τραβηχτεί η φωτογραφία. :)

2. Κάποια στιγμή φωνάζει να έρθουν οι γιαγιάδες, τους λέει να πιάσουν μαζί το παιδί, μια από δω μια από κει, τις γυρίζει προς τον κόσμο και φωνάζει: "ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ! ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ!". Το τι έγινε στην κερκίδα (συγνώμη, στο εκκλησίασμα ήθελα να πω) δεν περιγράφεται... Μόνο το "Σήκωσέ το..." δεν ακούστηκε! :D

3. Σηκώνοντας το παιδί για να να το βαπτίσει, φωνάζει "Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού... εις το όνομα του πατρός" και μετά φωνάζει στα παιδιά που είχε βάλει να κάθονται πάνω στην Ωραία Πύλη "ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ!". Κάνουν να χειροκροτήσουν όλοι και άρχισε να φωνάζει "ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ! ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΡΑ!!!" :confused:

4. Βγάζοντας το παιδί από την κολυμβήθρα, έρχεται η νεωκόρος με μια κανάτα νερό. Ο ιερέας αρχίζει να διαβάζει ευχή ενώ ταυτόχρονα ανοίγει τη χούφτα του, η νεωκόρος του γεμίζει τη χούφτα με νερό και το πετάει στο παιδί. Του ξαναγεμίζει νερό, το πετάει στον κουμπάρο. Του ξαναγεμίζει, πετάει στον πατέρα, κλπ. Αφού τους μπουγέλωσε όλους, χαμογελούσε ευτυχισμένος. Ας βλέπατε το βλέμμα της μητέρας κοιτώντας το νερό στο φόρεμά της... :p

5. Πριν το τέλος βάζει τη μητέρα να κάνει μετάνοιες στον κουμπάρο και αρχίζει να μετράει όπως μετρούσαν οι ανθυπασπιστές στο στρατό όταν μας έβαζαν να κάνουμε πουσάπς για καψόνι: "μία, μιάμιση, δύο, δυόμιση, δύο, μιάμιση, δύο, δυόμιση, δύο, μιάμιση, δύο...". Μετά από κανά 10 λεπτο την άφησε να πάρει το παιδί, αφού η κερκίδα (συγνώμη, το εκκλησίασμα είπαμε) είχε ξεσηκωθεί και ίδια είχε αρχίσει να δυσανασχετεί. :mad:

6. Στο τέλος ήθελε να βγει και ο ίδιος σε όλες τις φωτογραφίες. Τους καλούσε μπροστά του σε γκρουπάκια για φωτογραφία (γονείς, κουμπάροι, γιαγιάδες, κλπ.). Κάποια στιγμή φωνάζει: "ΠΑΡΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ, ΔΕΝ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΤΟ ΦΑΚΟ!" :cool:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εδώ γιατί δεν έχουμε τέτοιες βαπτίσεις; Ταμάμ για το youtube!!!
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Πήγα σε μια βάπτιση σήμερα και ανέβηκα στο ψαλτήρι. Αρχίζει η βάπτιση:

1. Ο παπάς κάθε φορά που ευλογούσε το παιδί, κοιτούσε τη φωτογράφο και της έκανε νεύμα να τραβήξει φωτογραφία. Στηνόταν εκεί και περίμενε χαμογελαστός κοιτώντας τη μηχανή μέχρι να τραβηχτεί η φωτογραφία. :)

2. Κάποια στιγμή φωνάζει να έρθουν οι γιαγιάδες, τους λέει να πιάσουν μαζί το παιδί, μια από δω μια από κει, τις γυρίζει προς τον κόσμο και φωνάζει: "ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ! ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ!". Το τι έγινε στην κερκίδα (συγνώμη, στο εκκλησίασμα ήθελα να πω) δεν περιγράφεται... Μόνο το "Σήκωσέ το..." δεν ακούστηκε! :D

3. Σηκώνοντας το παιδί για να να το βαπτίσει, φωνάζει "Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού... εις το όνομα του πατρός" και μετά φωνάζει στα παιδιά που είχε βάλει να κάθονται πάνω στην Ωραία Πύλη "ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ!". Κάνουν να χειροκροτήσουν όλοι και άρχισε να φωνάζει "ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ! ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΡΑ!!!" :confused:

4. Βγάζοντας το παιδί από την κολυμβήθρα, έρχεται η νεωκόρος με μια κανάτα νερό. Ο ιερέας αρχίζει να διαβάζει ευχή ενώ ταυτόχρονα ανοίγει τη χούφτα του, η νεωκόρος του γεμίζει τη χούφτα με νερό και το πετάει στο παιδί. Του ξαναγεμίζει νερό, το πετάει στον κουμπάρο. Του ξαναγεμίζει, πετάει στον πατέρα, κλπ. Αφού τους μπουγέλωσε όλους, χαμογελούσε ευτυχισμένος. Ας βλέπατε το βλέμμα της μητέρας κοιτώντας το νερό στο φόρεμά της... :p

5. Πριν το τέλος βάζει τη μητέρα να κάνει μετάνοιες στον κουμπάρο και αρχίζει να μετράει όπως μετρούσαν οι ανθυπασπιστές στο στρατό όταν μας έβαζαν να κάνουμε πουσάπς για καψόνι: "μία, μιάμιση, δύο, δυόμιση, δύο, μιάμιση, δύο, δυόμιση, δύο, μιάμιση, δύο...". Μετά από κανά 10 λεπτο την άφησε να πάρει το παιδί, αφού η κερκίδα (συγνώμη, το εκκλησίασμα είπαμε) είχε ξεσηκωθεί και ίδια είχε αρχίσει να δυσανασχετεί. :mad:

6. Στο τέλος ήθελε να βγει και ο ίδιος σε όλες τις φωτογραφίες. Τους καλούσε μπροστά του σε γκρουπάκια για φωτογραφία (γονείς, κουμπάροι, γιαγιάδες, κλπ.). Κάποια στιγμή φωνάζει: "ΠΑΡΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ, ΔΕΝ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΤΟ ΦΑΚΟ!" :cool:

Προσωπικά τέτοια γεγονότα μόνο θλίψη και στενοχώρια με προκαλούν.Αυτοί είμαστε,αυτά μας αξίζουν δυστυχώς.Ο Θεός να βάλλει το χέρι του.
 
Πήγα σε μια βάπτιση σήμερα και ανέβηκα στο ψαλτήρι. Αρχίζει η βάπτιση:

1. Ο παπάς κάθε φορά που ευλογούσε το παιδί, κοιτούσε τη φωτογράφο και της έκανε νεύμα να τραβήξει φωτογραφία. Στηνόταν εκεί και περίμενε χαμογελαστός κοιτώντας τη μηχανή μέχρι να τραβηχτεί η φωτογραφία. :)

2. Κάποια στιγμή φωνάζει να έρθουν οι γιαγιάδες, τους λέει να πιάσουν μαζί το παιδί, μια από δω μια από κει, τις γυρίζει προς τον κόσμο και φωνάζει: "ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ! ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ!". Το τι έγινε στην κερκίδα (συγνώμη, στο εκκλησίασμα ήθελα να πω) δεν περιγράφεται... Μόνο το "Σήκωσέ το..." δεν ακούστηκε! :D

3. Σηκώνοντας το παιδί για να να το βαπτίσει, φωνάζει "Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού... εις το όνομα του πατρός" και μετά φωνάζει στα παιδιά που είχε βάλει να κάθονται πάνω στην Ωραία Πύλη "ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ!". Κάνουν να χειροκροτήσουν όλοι και άρχισε να φωνάζει "ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ! ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΡΑ!!!" :confused:

4. Βγάζοντας το παιδί από την κολυμβήθρα, έρχεται η νεωκόρος με μια κανάτα νερό. Ο ιερέας αρχίζει να διαβάζει ευχή ενώ ταυτόχρονα ανοίγει τη χούφτα του, η νεωκόρος του γεμίζει τη χούφτα με νερό και το πετάει στο παιδί. Του ξαναγεμίζει νερό, το πετάει στον κουμπάρο. Του ξαναγεμίζει, πετάει στον πατέρα, κλπ. Αφού τους μπουγέλωσε όλους, χαμογελούσε ευτυχισμένος. Ας βλέπατε το βλέμμα της μητέρας κοιτώντας το νερό στο φόρεμά της... :p

5. Πριν το τέλος βάζει τη μητέρα να κάνει μετάνοιες στον κουμπάρο και αρχίζει να μετράει όπως μετρούσαν οι ανθυπασπιστές στο στρατό όταν μας έβαζαν να κάνουμε πουσάπς για καψόνι: "μία, μιάμιση, δύο, δυόμιση, δύο, μιάμιση, δύο, δυόμιση, δύο, μιάμιση, δύο...". Μετά από κανά 10 λεπτο την άφησε να πάρει το παιδί, αφού η κερκίδα (συγνώμη, το εκκλησίασμα είπαμε) είχε ξεσηκωθεί και ίδια είχε αρχίσει να δυσανασχετεί. :mad:

6. Στο τέλος ήθελε να βγει και ο ίδιος σε όλες τις φωτογραφίες. Τους καλούσε μπροστά του σε γκρουπάκια για φωτογραφία (γονείς, κουμπάροι, γιαγιάδες, κλπ.). Κάποια στιγμή φωνάζει: "ΠΑΡΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ, ΔΕΝ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΤΟ ΦΑΚΟ!" :cool:

Τον ψηφίζω next top pater!
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
κ. Στεφανε επιτρεψτε μου να πω πως τα παραπανω καθε αλλο παρα αστεια ειναι! Θα μπορουσε να ανοιχτει ολοκληρο θεμα με αφορμη τη συμπεριφορα και νοοτροπια του εν λογω Μητροπολιτη, τον οποιο δεν γνωριζω αλλα δεν εχει καμμια σημασια αυτο. Ειναι πραγματικα λυπηρες αυτες οι καταστασεις:(
Στην επαρχια (νησια-χωρια) στεναζουν καποιοι ιερεις απο την ελλειψη ιεροψαλτων (σε διπλανο χωριο σημερα δεν τελεστηκε Θ.Λειτουργια) και καποιοι αλλοι τους απολυουν...:eek:
Ισως χαρακτηριστω κακος και προκατειλημμενος ομως καποια πραγματα πρεπει να λεγονται οπως το οτι πρεπει να καταλαβουν επιτελους καποιοι (οσοι εχουν τετοια κολληματα) οτι οι Ναοι δεν ειναι κτημα τους και πως με τετοιες συμπεριφορες υποθαλπτουν τραγικα αρνητικα το μελλον οχι απλως της Β.Μ. ως μουσικης παραδοσης αλλα και την ιδια την τελεση της λατρειας.:mad:

Ο αδελφός κ.Ιωάννης έχει απόλυτο δίκαιο.Και επαυξάνω λέγοντας ότι υιοθετούμε δεχόμενοι και εμείς οι ιεροψάλτες τέτοιες καταστάσεις.Πως γίνεται αυτό; Καρφώνουμε,συκοφαντούμε συναδέλφους μας για το παραμικρό για να φανούμε αρεστοί στους εκάστοτε ιερείς η' μητροπολίτας.Ρωτάω λοιπόν τον καθένα μας.Πως θα πάει το σώμα των ιεροψαλτών μπροστά; Πως θα υπάρχει συνοχή στους κατά τόπους συλλόγους ιεροψαλτών; Θα υπάρξει άραγε αγαστή συνεργασία μεταξύ μας; Φοβάμαι πως όχι.Μια ζωή θα τρωγώμαστε....
 
Στο χωριό μου πριν μισό αιώνα, όταν ο πατέρας μου ήταν παιδί έλαβε χώρα το εξής περιστατικό:
Στην εορτή του Προφήτη Ηλία που πανηγύριζε ο ναός του χωριού, μαζευόντουσαν έξω από την εκκλησία γυρολόγοι και πραματευτάδες με λογής λογής εικόνες, λιβάνια, κομποσκοίνια κλπ.
Πάει λοιπόν μία γιαγιούλα μετά το πέρας του εσπερινού και ζητάει από τον πραματευτή μία εικόνα του Αγίου Δημητρίου. Ο πραματευτής όμως ψάχνει αλλά δεν βρίσκει καμμία. Οπότε γνωρίζοντας ότι η γιαγιά ήταν αγράμματη, όπως οι περισσότεροι τότε, της δίνει μία εικόνα του Αγίου Γεωργίου για να μη χάσει την πελάτισα. Και η γιαγιά που δεν ήξερε να διαβάζει τα γράμματα του λέει:
"Ο Άη-Δημήτρης έχει κόκκινο άλογο, όχι άσπρο!", οπότε εισπράτει την εξής απάντηση από τον παμπόνηρο πραματευτή: "Ιιιιι, πάει τώρα το κόκκινο άλογο, το πούλησε και πήρε άσπρο!"
 
Να αναφέρω λοιπόν κι εγώ μια αστεία σκήνη απο την τέλεση θείας λειτουργίας σ'ενα μικρό εξωκλήσι του χωριού μου, όπως μου το μετέφερε ο πατέρας μου που βρισκόταν εκεί.


Στο εξωκλήσι λοιπόν δεν είχε σχεδον καθόλου κόσμο.. ο παπάς γέρος και πρακτικός καλά καλά,χωρίς ιδιαίτερη μόρφωση και ψάλτης...η παπαδιά του!..

Δεν ήξερε η καημένη και πολύ καλά το τυπικό και σε ακατάλληλη στιγμή, αρχίζει τις καταβασίες.. "ανοίξω το στόμα μου..." και ο παπάς βγαίνει γρήγορα στην ωραια πύλη " κλεί στο παπαδιά κλεί'στο και έν είν ώρα ακόμα!" :D
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μια φορα,καποια Κυριακη θυμαμαι,λεγαμε τους Αινους,δεξια εγω-αριστερα ο πατερας μου.
Ξεκιναω πασα πνοη-δε θυμαμαι και τι ηχος ηταν-απανταει ο πατερας μου με το αινειτε.
Ταυτοχρονα,ειχαν ξεκινησει καποιοι εντονοι ψιθυροι, απο τη μερια των γυναικων,προς το δυτικο μερος του Ναου...
Οσο λεγαμε εμεις,τοσο καποιες κυριες συνεχιζαν το κους κους!
Ε, καποια στιγμη και ο πατερας μου,σταματαει και τους φωναζει:
''Ρε γαλαρια!!...(Οπως στα λεοφορεια,ολοι το γνωριζουμε,μιας και οι τελευταιοι,πισω επιβατες,ετσι ονομαζονται) Τι θα γινει;...Θα μας αφησετε να συνεχισουμε καμια φορα;...'':D:D
Οι κυριες φυσικα,καγκελο!
Και εγω αναρωτιωμουν,γιατι δεν εχει ανοιξει η γη να με καταπιει!!!...:eek:

Ενα παρομοιο περιστατικο,λεγεται οτι εχει συμβει με τον μακαριστο Μητροπολιτη Γυθειου και Οιτυλου κυρο Σωτηριο,ο οποιος ειχε γραψει και βιβλια με διδακτικες και αναλαφρες ιστοριες.Να σημειωσω,οτι ειχε μεγαλη αισθηση του χιουμορ και μπορουσε να σε δουλευει ''ψιλο γαζι'',που λεμε,χωρις να το καταλαβαινεις!...;)
Λεγεται λοιπον,οτι,μαλλον σε καποιον πανυγηρικο Εσπερινο,εκφωνουσε τον Θειο Λογο απο τον θρονο του Αρχιερεως.
Αναμεσα στον κοσμο,ηταν και δυο κυριες που μιλουσαν και φυσικα,καμια σημασια δεν εδιναν στα λογια του Μητροπολιτη.
Οσο λοιπον διαρκουσε το κυρηγμα,τοσο ο Μακαριστος ''φορτωνε'' με το κουβεντολο'ι' που ειχαν ανοιξει οι δυο κυριες...
Ε, καποια στιγμη,δεν αντεξε κι αυτος,γυριζει και τους λεει:
''Κυριες μου,τι θα γινει;...Θα σταματησετε καμια φορα;...''
Γυριζει τοτε καποια απ'αυτες εκνευρισμενη κιολας και του απανταει:
''Τη δουλεια σου,τη δουλεια σου Δεσποτα μου....και μεις τη δικη μας!!...'':cool:
:D:D
Κατα ποσο ομως μπορει να αληθευει αυτη η ιστορια,δεν γνωριζω.
 
Last edited:
Κατά τη διάρκεια της αναγνώσεως του Ψαλτηρίου από φέρελπι νεανία ακούστηκε: "και πνεύματι γερμανικό στήριξόν με" (αντί του σωστού "ηγεμονικό"). Οπότε ο ιερεύς γυρίζει και λέει σε έναν που ήταν μέσα στο ιερό: "Αυτός που διαβάζει είναι της γερμανικής φιλολογίας ή στρατιώτης!".
Βέβαια μία άλλη φορά ο ίδιος αναγνώστης τον τρέλανε περισσότερο αντικαθιστώντας "τον Βασιλέα των Αμορραίων" με τον "Βασιλέα των
αρουραίων!!!":D
 
  • Like
Reactions: BSP

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το παρακάτω συνέβη στο Σύδνεϋ περί το 1990 και μου το διηγήθηκε ο... παθός.

Κατά τη μέση της λειτουργίας, μέλη του αριστερού χορού αισθάνονται μια φαγούρα στο λαιμό.
Ξύνονται... περνάει...
Μετά από λίγο πάλι.. η φαγούρα μεταδίδεται στους ώμους, στο κεφάλι και στο υπόλοιπο σώμα..
Η κατάσταση αφόρητη, την ώρα του χερουβικού αδειάζει ξαφνικά ο αριστερός χορός και βγαίνουν όλοι έξω από το ναό, βγάζουν τα ράσα και πάνε σπίτια τους να δούνε τι συμβαίνει...

Η διάγνωση ήταν οτι δέχθηκαν επίθεση από ψείρες (ή κάποιο είδος παρόμοιου εντόμου) μέσω του εξαεριστήρα που βρισκόταν πάνω από το αναλόγιο!!!

:eek:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
(από τοπική ενορία, πρόσφατο)

Μακάριοι εστέ οτι ονειδίσωμεν υμάς.... :eek:
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ακούστε τι ζήτησε ο Ιερέας μου χτες ρε παιδιά από τους πιστούς και πως:

Αγαπητοί μου χριστιανοί πέρυσι σας είχαμε ζητήσει να μας φέρετε Νάμα και Μαυροδάφνη για τη Θεία Κοινωνία.... φτάνει μη μας φέρνετε άλλα, έχουμε !!!

Φέτος θέλουμε να μας φέρετε ....... καρβουνάκια μας τελείωσαν!

Του χρόνου, μ' αυτήν την κρίση, θα ζητήσει λουμινάκια για τα καντήλια σίγουρα......
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ακούστε την κλίμακα για να την μάθετε όσοι δεν την ξέρετε
Δε λέω περισσότερα...
 

Attachments

  • H KLIMAKA TOY PANAGIVTH.mp3
    815.8 KB · Views: 393
Ακούστε την κλίμακα για να την μάθετε όσοι δεν την ξέρετε
Δε λέω περισσότερα...

<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:punctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Προσπαθώ να τη γράψω με νότες αλλά δε μου φθάνουν οι υφεσοδιέσεις …!!!
:D:D:D
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Αυτή δεν ήταν κλίμακα ήταν αγωνιστικό αυτοκίνητο που ξέμεινε απο βενζίνη
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αμαρτηλάτην Φαραώ εβύθισε... :p
 
Status
Not open for further replies.
Top