1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Εμένα μου φαίνεται περισσότερο για φάρσα:D:D

Κατηγορηματικά! Δέν είναι κύημα της φαντασίας μου! ΣΥΝΕΒΗ!
Το κινητό της γυναίκας χτύπησε μετά το μέριμναν (χαμηλή η βάση λόγω καθημερινής) και μετά το δεύτερο κουδούνισμα είπα το Ως τον βασιλέα, αφού το απενεργοποίησε!
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το κινητό της γυναίκας χτύπησε μετά το μέριμναν (χαμηλή η βάση λόγω καθημερινής) και μετά το δεύτερο κουδούνισμα είπα το Ως τον βασιλέα, αφού το απενεργοποίησε!

Το αξιοθαύμαστο πέρα από την "αρμονία" (αλλά και τον καλό συγχρονισμό), είναι το πως καταφέρατε και είπατε το "Ως τον Βασιλέα" μετά από αυτό :eek:. Διακριτική πάντως η κυρία. Εκεί που ψάλλω εγώ, αν χτυπήσει το κινητό απαντάνε κιόλας και μάλιστα με ένταση, διότι δεν ακούνε λόγω της ψαλμωδίας. Σκέφτομαι ότι μάλλον πρέπει να κάνω μία παύση σε παρόμοιες περιπτώσεις...
 

dimiandr

Aνδρινοπουλου Δημητρα
στον ναό που πηγαινω(μικρος ναός νοσοκομειου της θεσσαλονίκης) συνέβη πολλές φορές μια συγκεκριμένη γιαγια να διορθώνει τον δάσκαλό μου και πρωτοψάλτη του ναού...:D ψύχραιμος ο ψάλτης, σταματούσε, την κοίταζε με ..νόημα:mad: και συνέχιζε .. και βέβαια, ένας μεσόκοπος κύριος που πάντα κάθεται σχεδόν δίπλα στο αναλόγιο συνεχίζει να ....ψάλει και αυτός ακόμα και την ώρα του χερουβικού..ώρες ώρες δε ξέρεις πως να συγκρατήσεις τα γέλια..αν δεν υπηρχαν τα μικρόφωνα θα κάλυπτε την φωνή του ψάλτη!:cool:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το αυτί του άρχοντα Θρ. Στανίτσα "έπιανε" τα πάντα! Από το μέρος των γυναικών ακουγόταν έντονα γυναικεία φωνή που δεν σταματούσε με τίποτα! Σταματούσε για δευτερόλεπτα για να το καταλάβει και να σωπάσει, τίιιιιποτα! Οπότε λέει ο Στ. «Θα το κλείσεις το στόμα σου, επιτέλους;» Και τό 'κλεισε!
Όμως υπήρχε στο εκκλησίασμα κάποια (έγινε μοναχή) που ισοκρατούσε διακριτικά!
Σκύβει προς το μέρος μου (ισοκράτης εγώ) και μου λέει: «Σήμερα έχεις ... βοηθό»
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Οι γυναίκες εντός του ναού μάλλον έχουν ροπή από μικρές στον θόρυβο, ή τις παρεμβάσεις στα τελούμενα... :D

Εκτός από το σύνηθες φαινόμενο να ακούω... άλλους 4-5 διαφορετικούς Παρακλητικούς Κανόνες κατά την ώρα που έψαλα, ζτες το βράδυ προς το τέλος της Ακολουθίας της Παρακλήσεως ένα κοριτσάκι 3-4 το πολύ ετών, είχε πάρει κάποιο κέρμα, και πεσμένο στο πάτωμα του ναού το έριχνε κάτω, το ξανασήκωνε, το ξαναέριχνε και δωσ' του απ' την αρχή... Το κακό ήταν ότι η γιαγιά του που καθόταν πιο δίπλα δεν έκανε τίποτα, παρά τον συνεχόμενο ενοχλητικό θόρυβο και την δυσφορία των παρευρισκομένων πιστών...

Το πρωί της Παρασκευής στην Θ.Λ., σε παρεκκλήσιο, αναγκάστηκα να σταματήσω στο "Άξιον εστί" και να κοιτάξω "με τρόπο" άγνωστη, περαστική κυρία η οποία δεν είχε σταματήσει από το "Ευλογημένη" να λέει τα πάντα εκτός από Απόστολο και Ευαγγέλιο, ακόμα και τις εκφωνήσεις του ιερέως, στην δική της φυσικά "μουσική εκδοχή" και σε διόλου χαμηλή ένταση... Και πολύ άντεξα... :D
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ενας παλαιός πολιτικός συνήθιζε να αξιοποιεί με τον τρόπο του τις ημέρες του Πάσχα. Πήγαινε σε όλες τις Ακολουθίες της Μεγάλης Εβδομάδας. Αλλά το αποκορύφωμα ήταν ο Επιτάφιος. Εκεί συνελυπείτο τους... επιτρόπους της εκκλησίας με την απίστευτη φράση «Τον χάσαμε τον Κύριο!». Νόμιζε ότι έτσι μαζεύει τις ψήφους των πιστών.

Για να προλάβει έτρεχε από ναό σε ναό, ώστε να τον δουν όσο γίνεται περισσότεροι. Είχε φυσικά μαζί του και μια μικρή ομάδα κλακαδόρων («Περάστε, κύριε βουλευτά!», «Από εδώ,κύριε βουλευτά») που φρόντιζε να «παρουσιάζει»τον πολιτευόμενο. Αυτά τότε. Τώρα υπάρχει η τηλεόραση. Το θέαμα είναι γνωστό: μπροστά στις τηλεοπτικές κάμερες, μέσα στους ναούς, συνωθούνται διάφοροι που μοιάζει να επαιτούν την ψήφο του χριστεπώνυμου πληρώματος της εκκλησίας. Ανθρωποι που σπανίως εκκλησιάζονται, τούτες τις ημέρες, ιδίως αν υπάρχει άρωμα εκλογών στην ατμόσφαιρα, επιδιώκουν μια καλή θέση μπροστά στις κάμερες...

Εφέτος βέβαια ο Αρχιεπίσκοπος κ. Ιερώνυμος τους χάλασε τα σχέδια. Τις ημέρες της Μεγάλης Εβδομάδας τα τηλεοπτικά συνεργεία δεν μετέδιδαν τις Ακολουθίες από τη Μητρόπολη ή άλλον συγκεκριμένο ναό. Εφέτος οι κάμερες με δική του οδηγία πήγαιναν κάθε ημέρα και σε... άλλη εκκλησία. Ενοχλήθηκαν πολύ οι κύριοι που έτρεχαν για τις κάμερες, αλλά μετά τον πρώτο αιφνιδιασμό βρήκαν τη λύση. Τηλεφωνούσαν κάθε πρωί στην ΕΡΤ και ρωτούσαν σε ποιον ναό θα είναι το απόγευμα παρούσα η τηλεόραση.

Τα αποτελέσματα τα είδατεμε τις κεφαλές πολλών πολιτικών να κάνουν ασκήσεις διατάσεως προκειμένου να εξασφαλίσουν μερικά δευτερόλεπτα δημοσιότητος.

Το φαιδρόν των περιπτώσεων δεν πρέπει όμως να μας αποπροσανατολίζει- το ουσιαστικό πρόβλημα είναι ότι αρκετοί πολιτικοί (και όχι μόνον πολιτευόμενοι βΔκατηγορίας) νομίζουν ότι η Πολιτική είναι σίριαλ τηλεοπτικό...

Τις πταίει; Θύματα ενός συγκεκριμένου συστήματος είναι και αυτοί. Τα κόμματα, όταν δεν έχουν πρόγραμμα και συγκεκριμένους στόχους, ως μέσον για κατάληψη της εξουσίας χρησιμοποιούν ακόμη και λασπωμένα ράσα...

Στη σημερινή Ελλάδα, όπως σημείωνε τη Μεγάλη Τετάρτη«Το Βήμα»,βρίσκεις πολλούς βουλευτές πρόθυμους για ολονυκτίες σε ναούς ή σε προανακριτικές επιτροπές της Βουλής. Βουλευτές αποφασισμένους να αναζητήσουν και να βρουν, π.χ., λύσεις για την ανεργία δεν βρίσκεις.
Επί του παρόντος!
----------------------------------------------
Πηγή: ΒΗΜΑ-Του ΣΤΑΥΡΟΥ Π. ΨΥΧΑΡΗ
----------------------------------------------
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ενας παλαιός πολιτικός συνήθιζε να αξιοποιεί με τον τρόπο του τις ημέρες του Πάσχα. Πήγαινε σε όλες τις Ακολουθίες της Μεγάλης Εβδομάδας. Αλλά το αποκορύφωμα ήταν ο Επιτάφιος. Εκεί συνελυπείτο τους... επιτρόπους της εκκλησίας με την απίστευτη φράση «Τον χάσαμε τον Κύριο!». Νόμιζε ότι έτσι μαζεύει τις ψήφους των πιστών.

Τον αγώνα δρόμου των πολιτικών κατά τις ημέρες της Μ. Εβδομάδος τον βίωσα στον προηγούμενο ναό που υπηρέτησα. Ο πολιτικός που έχω υπόψη μου παρέμενε 10 λεπτά πάνω κάτω σε κάθε ναό ώστε να μπορεί να επισκέπτεται αρκετούς! :eek: Και όχι μόνο αυτό, αλλά ήθελε να μας χαιρετάει (τους ψάλτες εννοώ)! :mad: Μια Μ. Δευτέρα λοιπόν έλεγα αργή καταβασία "Η τον αχώρητον Θεόν". Οι βοηθοί χαιρέτησαν τον κ. βουλευτή (μη χάσουν!:mad:) και ενώ εγώ συνέχιζα να έχω τα μάτια μου στο βιβλίο μου έκαναν επίμονα νοήματα να χαιρετίσω και εγώ! Εννοείται ότι η ψαλμωδία του ειρμού πήγε "κατά βαρβάρων" και μετά το τέλος της ακολουθίας οι βοηθοί άκουσαν τα εξ αμάξης!
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Αφού έψω πεθάνει στο γέλιο ας συνησφέρω και εγώ. Επί ένα χρόνο έψαλα με έναν φίλο σε ένα χωριό έξω απο τη Σπάρτη. Δουλεύαμε και οι δύο νύχτα, αυτός μπάσο εγώ τραγούδι. Κάθε Κυριακή απο το μαγαζί κατευθίαν εκκλησία. Πεθαμένοι στη κούραση και εννοείται με μηδενικές αντιστάσεις σε αστείες καταστάσεις.
Κάθε Κυριακή λοιπόν ερχόταν ένα γεροντάκι ονόματι Χρήστος. Φάτσα βγαλμένη απο ελληνική ταινεία δεκαετίας 60 και με φωνή λεπτή σαν γυναικούλας. Κωμωδία και μόνο που τον έβλεπες. Μια Κυριακή λοιπόν διάβαζε, συναξάρι νομίζω, οπότε κάνει ένα σαρδάμ ξεσπάει σε γέλια και με κολημένο το στόμα στο μικρόφωνο συνεχίζει "χμμ... πάλι μαντάρα τα έκανα, του τα άλλαξα τα φωτα... χαχαχαχα... είναι που τα υδραυλικά μου δε δουλεύουν..."
Δύο ψάλτες και ένας παπάς κατέληξαν έξω απο τη πόρτα του ιερού! Πάλι καλά που είμασταν μόνοι μας στην εκκλησία...
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Τον αγώνα δρόμου των πολιτικών κατά τις ημέρες της Μ. Εβδομάδος τον βίωσα στον προηγούμενο ναό που υπηρέτησα. Ο πολιτικός που έχω υπόψη μου παρέμενε 10 λεπτά πάνω κάτω σε κάθε ναό ώστε να μπορεί να επισκέπτεται αρκετούς! :eek: Και όχι μόνο αυτό, αλλά ήθελε να μας χαιρετάει (τους ψάλτες εννοώ)! :mad: Μια Μ. Δευτέρα λοιπόν έλεγα αργή καταβασία "Η τον αχώρητον Θεόν". Οι βοηθοί χαιρέτησαν τον κ. βουλευτή (μη χάσουν!:mad:) και ενώ εγώ συνέχιζα να έχω τα μάτια μου στο βιβλίο μου έκαναν επίμονα νοήματα να χαιρετίσω και εγώ! Εννοείται ότι η ψαλμωδία του ειρμού πήγε "κατά βαρβάρων" και μετά το τέλος της ακολουθίας οι βοηθοί άκουσαν τα εξ αμάξης!

Μπράβο ρε Παναγιώτη!!!

Δεν αντέχω σε τέτοιες περιπτώσεις το μελιστάλχτο ύφος εκατέρωθεν, πόσο μάλλον από τους προϊσταμένους μας!!!:mad:

Η πλάκα είναι που είχε έρθει σε μας, προφανώς απροειδοποίητα, ο τοπικός άρχων, και δεν του είχαν "βγάλει" καρέκλα να κάτσει (κατά το έθος, οι γιαγιούλες βέβαια που συνωστίζονται είναι άλλο). Οπότε για ένα 5λεπτο κοίταζε ερευνητικά γύρω του, προσπαθώντας να "φωνάξει" "εϊ, ήρθα!" μέχρι που τον πήραν είδηση και τσακίστηκαν κυριολεκτικά να του βγάλουν κάθισμα απ' το Ιερό!
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Για να τα ηχογραφήσουν, σημαίνει ή ότι ... ΠΟΥΛΑΕΙ! ή το κάναμε για την πλάκα μας!
Από ... διαστήματα πάντως και ... ύφος, δεν μπορούμε να πούμε, ... είναι ολόσωστοι!
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Την ... βυζαντινή εικονογράφηση του san-rivaldo :D την είδα ... κορνιζομένη στο Ε/Ο SAMINA EXPRESS σε ταξίδι μου λίγο πριν από το μοιραίο δρομολόγιο για Νάξο Πάρο ... πάτο! (Το όνομα του τελευταίου ταξιδιού κυκλοφόρησε λίγο μετά το ναυάγιο, για να επαληθευτεί το γεγονός ότι κάθε συμβάν στη ζωή μας έχει, όπως το νόμισμα, δυο όψεις).
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
εγώ συνέχιζα να έχω τα μάτια μου στο βιβλίο μου έκαναν επίμονα νοήματα να χαιρετίσω και εγώ! Εννοείται ότι η ψαλμωδία του ειρμού πήγε "κατά βαρβάρων" και μετά το τέλος της ακολουθίας οι βοηθοί άκουσαν τα εξ αμάξης!

Πολύ καλά κάνατε. Μπράβο.:)

Δεν αντέχω σε τέτοιες περιπτώσεις το μελιστάλχτο ύφος εκατέρωθεν, πόσο μάλλον από τους προϊσταμένους μας!!!:mad:
+1000!! Ούτε κι εγώ. Στην εφετινή πρωτοχρονιάτικη δοξολογία στον μητροπολιτικό ναό της πόλης μου, κάποιοι από τους τοπικούς άρχοντες ήρθαν να ευχηθούν εμάς που ήμασταν στο ψαλτήρι γύρω από το δάσκαλό μου, μέσα στην τρελή χαρά. Εγώ ΔΕΝ έδωσα το χέρι μου πάντως σε κανέναν από αυτούς …
‘Όσο για τους προϊσταμένους μας, τι να πω … Το αφήνω ασχολίαστο
 
Μήπως μπορεί κανείς να καταλάβει ποιός ψάλλει;

Αυτός εδώ ακούγεται!

Δειτέ σε βίντεο από το youtube συνέντευξη του τραγουδιστή Γιώργου Φανάρα σε τηλεοπτικό κανάλι. Στο τέλος του βίντεο αφηγείται το παρασκήνιο των εν λόγω ηχογραφήσεων.

Όσο για την απεικόνιση του Rivaldo με φωτοστέφανο τι να πω; "Θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου..."
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Πριν απο 4-5 χρονια εγινε ενα ατυχημα στην Κινα, και καπου 5-6 αυτοκινητα τρακαρανε σε καραμπολα. Απο το κουβαρι και τα συντριμια, βγηκε ζωντανος μονο ενας παππους ! Οταν πηγε η αστυνομια να ανασυρει τους νεκρους, βρεθηκε οτι ολα τα αυτοκινητα ειχαν μπρελοκ του Βουδα, εκτος απο τον παππου που ειχε κρεμασει την εικονα του Μαο Τσε-τουγκ!!
Σημερα τα περισσοτερα αυτοκινητα φερουν αυτη την εικονα,.... ετσι.... για ασφαλεια!!!

Χρονια πολλα λοιπον για τα 60 χρονια της Νεας Κινας, και οι ευχες του Μαο να μας φυλανε στο δρομο, για οσους πανε να ψηφισουν στις εκλογες!!!! :D:D:D
 

Ρόζα Σακκά

Νέο μέλος
Συνεχίζω τα ευτράπελα (μόνο που θα παρακαλούσα να μην βάζουμε επίθετα, γιατί δεν είναι ότι το καλύτερο.)
Είχαμε στην Λάρισα ένα πολύ καλό ιεροψάλτη (αν κ μασ άφησε για τουσ ουρανούς πριν λίγα χρόνια) που ήταν κάπως ιδιόρυθμος.Πάει που λέτε σε ένα χωριό να ψάλλει μεγάλη βδομάδα.Ξέρετε την μεγάλη βδομάδα όλεσ σχεδόν οι γυναίκεσ έχουν βιβλιαράκια που παρακολουθούν την ακολουθία.Ο ψάλτης μας θέλοντασ να σπάσει πλάκα πηδάει καμιά 10αριά σελίδεσ κ αρχίζει να ψάλλει κάτι άλλο.Οπότε βλέπεισ τισ γυναίκεσ άρχισαν να ψάχνουν.Μετά από λίγο πάλι τα ίδια ξαναπήδηξε 5 σελίδεσ προσ τα πίσω κτλ.Ε σε λίγη ώρα τα είχαν κλείσει όλεσ τα βιβλιαράκια.Κ γυρνάει κ λέει "Εμ δεν σας είπα γω.άντε να κάνετε κάνα φαή"
Ο εν λόγο ψάλτησ έκανε πολλά κοριφέα.Εν καιρό θα σας πω κ άλλα

Γειά σας, και ευχαριστώ που με δεχθήκατε στο forum. Πρέπει να ομολογήσω ότι αυτού του είδους τα σχόλια, ήταν η αφορμή για την εγγραφή μου στο forum. Ο εν λόγω ψάλτης στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν τίμησε την εκκλησία με αυτή του τη συμπεριφορά. Δεν αναρωτήθηκε γιατί οι άνδρες πχ δεν έχουν τέτοια βιβλιαράκια (ή γιατί συχνά το εκκλησίασμα αποτελείται κυρίως από γυναίκες). Δεν προσπάθησε να βοηθήσει το εκκλησίασμα να συμμετάσχει στην προσευχή (γιατί για αυτό πρόκειται - όταν ψάλλουμε προσευχόμεθα - δεν δίνουμε παράσταση). Με την δηλωσή του έκανε ξεκάθαρη την υποτιμητική του άποψη για το γυναικείο φύλο αλλά και την ουσιαστική καταστρατήγηση του ρόλου του ως ψάλτη (αντί να ψάλλει σωστά αποφάσισε να κάνει "γυμνάσια" στις γυναίκες). Αποκάλυψε επίσης ότι εκτός λειτουργίας δεν επικοινωνεί με το εκκλησίασμα καθόλου (πχ θα μπορούσε εάν είχε πρόβλημα με "κακοφωνίες" να έχει συννενοηθεί και με τον ιερέα, τι και πότε να ψάλλουν οι πιστοί, και με ποια ένταση κ.ο.κ.). Το ότι στο χωριό που πήγε, "επισκέπτης" από ότι φαίνεται, η εκκλησία ίσως μένει ζωντανή λόγω των συγκεκριμένων γυναικών (που σίγουρα περίμεναν με χαρά έναν καλό ψάλτη να τιμήσει την ενορία τους), δεν τον ενδιέφερε καθόλου και τις προσέβαλλε χωρίς δεύτερη σκέψη. Πιθανώς εάν έψαλλαν άνδρες, όσο παράφωνοι και να ήταν, θα φερόταν με πιο εύσχημο τρόπο. Και ο φίλος που παρέθεσε την παραπάνω ιστορία ως "ευτράπελη", χωρίς να σχολιάσει το απαράδεκτο του όλου περιστατικού, με προβλημάτισε. Δεν υπάρχουν 'αθώα' ανέκδοτα τέτοιου είδους - εάν δεν στεκόμαστε κριτικά απέναντι σε περιστατικά ρατσισμού, ακόμα και εάν δεν τα υιοθετούμε, ουσιαστικά συμβάλλουμε στην διαιώνισή τους. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί άνδρες που χρησιμοποιούν ως πρόσχημα την παράδοση για να εκφράσουν τον μισογυνισμό τους. Ξεχνούν ότι την παράδοση την φτιάχνουμε οι ίδιοι οι άνθρωποι με βάση τις αντιλήψεις και γνώσεις της κάθε εποχής και συχνά αντικατοπτρίζει τα πάθη μας, άρα δεν πρέπει να την βλέπουμε δογματικά. Ξεχνούν επίσης ότι η εκκλησία βρίσκεται σε πόλεμο. Βάλλεται από παντού, χάνει τα μέλη της, υποπέπτει σε σκάνδαλα, δοκιμάζεται παντοιοτρόπως. Ο ρόλος του ψάλτη είναι υμνεί τον Κύριο. Όχι να σκανδαλίζει, να προσβάλλει ή να απωθεί το εκκλησίασμα όποιο φύλο και να του έχει δώσει ο Κύριος.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Δεν υπάρχουν 'αθώα' ανέκδοτα τέτοιου είδους - εάν δεν στεκόμαστε κριτικά απέναντι σε περιστατικά ρατσισμού, ακόμα και εάν δεν τα υιοθετούμε, ουσιαστικά συμβάλλουμε στην διαιώνισή τους.
Να σας καλωσορίσουμε καταρχήν στο forum μας και να εξηγήσουμε ότι τίποτα απ' όσα γράφουμε στο θέμα ΑΥΤΟ δεν επιδοκιμάζουμε. Σίγουρα θα διαβάσατε εδώ μέσα για χρήση κινητών στο ναό (ο κ. Γιάννου μάλιστα έβαλε κι ένα φοβερό ηχητικό!), για ποικίλα σχόλια από μικροφώνου εν ώρα ψαλσίματος, για διακωμώδηση συμπεριφοράς όχι μόνο ηλικιωμένων γυναικών αλλά και νέων ψαλτών, ακόμα και ιερέων, εάν το σηκώνει η περίσταση. Αυτό δεν προδίδει "ρατσισμό" εναντίον τους, αλλά αυτό ακριβώς που είναι ο τίτλος του θέματος: απλώς ένα ευτράπελο, κάτι που δεν γίνεται συχνά και απλώς γελάμε -ένας λόγος παραπάνω για να δείξει ότι δεν παίρνουμε στα σοβαρά τα περιστατικά αυτά-.

Συμφωνώ κι εγώ ότι δεν είναι όλα τα πράγματα προς διακωμώδηση: ασεβείς αναφορές για το πρόσωπο του Χριστού μας ή εκφράσεις απρεπείς πιστεύω ότι δεν έχουν θέση εδώ. Αλλά, απ' την άλλη, υπερβολικό είναι να χαρακτηρίζουμε "ρατσισμό" κάθε συμπεριφορά σε πρόσωπα ευτράπελων περιστατικών: ο συνάδελφος από τη Λάρισα προφανώς ενοχλείτο πό τον υπερβολικό θόρυβο των βιβλίων και, αυθόρμητος και λαϊκός τύπος όπως ήταν, αντέδρασε έτσι. Ας μη βαφτίζουμε "ρατσισμό" λοιπόν κάθε πηγαία αντίδραση τέτοιων λαϊκών ανθρώπων, παρασυρόμενοι από ένα σχόλιο της στιγμής και από το πνεύμα της εποχής μας, που έχει κάνει πιπίλα το "σεβασμό της διαφορετικότητας" και την ευκολία χαρακτηρισμού μιας συμπεριφοράς ως "ρατσιστικής", θέλοντας στην πραγματικότητα να προωθήσει άλλα πράγματα.

Τις ηλικιωμένες γυναίκες όλοι τις σεβόμαστε εδώ μέσα και έχουμε μάλιστα και πολύ καλές σχέσεις μαζί τους: αστειευόμαστε, τις πειράζουμε, μας πειράζουν αυτές, έτσι είναι η ζωή μέσα στην εκκλησιαστική κοινότητα: δεν είμαστε μυγιάγγιχτοι, ούτε θιγόμαστε εύκολα. Κι εγώ θ' ακούσω π.χ. ένα σχόλιο για μια ψηλή θέση που μου ξέφυγε, κι η γιαγιά θ' ακούσει ένα σχόλιο που ψέλνει συνεχώς και μου κάνει από κάτω σόλο στο "δέξαι μου τας πηγάς των δακρύων" τη Μεγάλη Τρίτη το βράδυ, όλ' αυτά είναι στο πρόγραμμα. Κανένας δεν θα πει τον άλλο "ρατσιστή" (!) γι' αυτές τις καθημερινές φαρσούλες. Τέτοιες κρίσεις νομίζω ότι καταστρέφουν την απλή και πηγαία λαϊκή καθημερινότητα που -ευτυχώς- υπάρχει ακόμα στις εκκλησίες μας και που τόσο την έχουμε ανάγκη.

Να επαναλάβω ότι στην ουσία του ζητήματος συμφωνώ μαζί σας, απλώς να δούμε τα πράγματα λίγο πιο απλά (μια και πρόκειται και για ευτράπελα) και όχι όπως τα βλέπει ο κόσμος, με υπόνοιες "ρατσισμού" και άλλα τινά, που λέγονται πια σε τέτοιο βαθμό και σε τόσο ασήμαντες αφορμές που όταν τ' ακούω βγάζω σπυράκια...
 
Status
Not open for further replies.
Top