1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Μελοποιΐας Μάρτιος - Μάιος 2010

Κων/νος Βαγενάς;77651 said:
Έχετε δίκιο αλλά εν μέρει και λίγο άδικο. :)

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μια σύνθεση μπορεί φυσικά να προέρχεται από στιγμιαία πηγαία έμπνευση, αλλά μπορεί ωραιότατα και να προέρχεται από "παραγγελία", είτε άλλου, είτε του εαυτού μας. Μπορεί δηλ. θεωρητικά να σηκωθούμε ένα πρωί και να πούμε θέλω να μελοποιήσω αυτό σε τάδε ήχο. Προσωπικά, προβαίνω σε μια τέτοια προσπάθεια αν πιστεύω ότι έχω κάτι παραπάνω να δώσω, δεν θα κάτσω π.χ. να γράψω Χερουβικό, υπάρχουν άπειρα Χερουβικά, σε όλους τους ήχους και σίγουρα ή θα βασιστώ σ' αυτά και στην ουσία θα αντιγράψω - επικολλήσω θέσεις, ή θα κάνω μια τρύπα στο νερό. Όταν όμως ήθελα ένα πανηγυρικό δοξαστικό για την εορτή του Αγίου Κων/νου, δεν βρήκα κάτι να με εκφράζει απόλυτα, οπότε είπα θα μελοποιήσω το δοξστικό αυτό σε πλ. δ΄ φυσικά. Και η μουσική μας μας βοηθά διότι οι θέσεις είναι εν πολλοίς (για να μην πούμε ολοκληρωτικά) προ-καθορισμένες. Δεν χρειάζεται να τα βγάλουμε απ' το μυαλό μας. Περισσότερο μετρά, νομίζω, η επιτυχημένη συρραφή τους, και οι όποιες ευχάριστες και ξαφνικές αποκλίσεις, μέσα στα πλαίσια, όμως.

Από κει και πέρα, η διαφορά της έμπνευσης με την "παραγγελία" είναι ότι στη 2η περίπτωση χρειάζεται πολλή και εγκεφαλική δουλειά. Νομίζω ότι αν πάμε να λειτουργήσουμε με το συναίσθημα θα γράψουμε βλακείες. Εκτός αν έρθει η ουρανοκατέβατη έμπνευση. Αυτό το χάρισμα το έχουν λίγοι. Αλλιώς θέλει να στήσεις εργαστήριο και να έχεις μεγάλο κάδο ανακύκλωσης χάρτου! :D

Ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στο τί δημοσιεύουμε εξυπακούεται.

Kαι εγώ συμφωνώ μαζί σας εν μέρη..
Πολύ σωστά λέτε ότι θα μελοποιήσετε κάτι αν έχετε κάτι παραπάνω να δώσετε. Δηλαδή βλέπετε κάπου μια "αδυναμία" και θέλετε να κάνετε κάτι παραπάνω. Την αυτή αδυναμία των άλλων συνθέσεων όμως δεν την ανακαλύψατε εκείνο το πρωί (θεωρητικα για το πρωι ε; χαχα) αλλά την είχατε εντωπίσει και σας απασχολούσε. Ακόμη και αυτή η ανυσηχία είναι μια προεργασία.
Πιστέψτε με πολλές απο συνθέσεις που έχω δει (αναφερομαι σε Λειτουργικά-Αξιον Εστί γιατί έχω κώλυμα με αυτά) είναι λες και οι μελοποιοί κάναν αγγαρεία. [δε ξέρεις τι να γράψεις στον ταδε ήχο και πρέπει να γράψεις για να είναι πλήρες το βιβλίο που θα εκδώσεις; πάρε απο κάποιον άλλον ή μη γράφεις! (αναφέρομαι σε επίδοξους που εκδίδουν ογκώδες βιβλία χωρίς καμία ουσία, και δεν είναι λίγοι)]
Συμφωνώ απόλυτα ως προς τα Δοξαστικά Αγίων και καταλαβαίνω απόλυτα τι λέτε.
Δε γράφουμε με το συνάισθημα αλλά με ένα κίνητρο. Μερικοί το μόνο κίνητρο που έχουν είναι να βάλουν την υπογραφή τους κάτω απο μια σύνθεση.
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Στην παρακάτω διεύθυνση έχουν αναρτηθεί τα δέκα καλύτερα "αξιον εστίν" του διαγωνισμού, σύμφωνα με την κρίση της επιτροπής.


http://www.sholeionpsaltikis.gr/ind...rticle&id=209:1-2010-&catid=51:news&Itemid=95


Στη λίστα, βρίσκονται κατά σειρά κατάταξης οι "ψαλτολόγιοι" κκ. Λιναρδάκης, Λάμπρου και Τσακίρογλου.

Ευχαριστούμε πολύ όλους όσοι πήραν μέρος στο διαγωνισμό και στήριξαν την ιδέα μας.

Να είστε καλά και εις άλλα με υγεία...

ΥΓ: η ποιότητα της ηχογράφησης είναι πολύ κακή, αν τη βρω από κάποιον καλύτερα, θα την ανεβάσω.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Στην παρακάτω διεύθυνση έχουν αναρτηθεί τα δέκα καλύτερα "αξιον εστίν" του διαγωνισμού, σύμφωνα με την κρίση της επιτροπής.


http://www.sholeionpsaltikis.gr/ind...rticle&id=209:1-2010-&catid=51:news&Itemid=95


Στη λίστα, βρίσκονται κατά σειρά κατάταξης οι "ψαλτολόγιοι" κκ. Λιναρδάκης, Λάμπρου και Τσακίρογλου.

Ευχαριστούμε πολύ όλους όσοι πήραν μέρος στο διαγωνισμό και στήριξαν την ιδέα μας.

Να είστε καλά και εις άλλα με υγεία...

ΥΓ: η ποιότητα της ηχογράφησης είναι πολύ κακή, αν τη βρω από κάποιον καλύτερα, θα την ανεβάσω.

ενα μπραβο σε ολους οσους ειχαν συμμετοχη στον διαγωνισμο!!!!
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Εδω και αυτα που εφαγε η μαρμάγκα. Ν. Ξαφης στην 15η!!!!!!! (παρακαλω) θεση!!!! μαλιστα.

Νικο συγγνωμη που δεν σε ρωτησα, αν υπαρχει προβλημα τα αποσυρω!
 

Attachments

  • ajion estin Nikolaos Ξάφης 1.jpg
    111.3 KB · Views: 29
  • ajion estin Nikolaos Ξάφης 2.jpg
    109 KB · Views: 9
  • ajion estin Nikolaos Ξάφης 3.jpg
    99.8 KB · Views: 6
  • ajion estin Nikolaos Ξάφης πλ.δ΄.jpg
    117.6 KB · Views: 14
  • ajion estin Nikolaos Ξάφης πλ.δ΄ 001.jpg
    117 KB · Views: 3
  • ajion estin Nikolaos Ξάφης πλ.δ΄ 002.jpg
    92.7 KB · Views: 4
Last edited:

Nikolaos Toumpanakis

Παλαιό Μέλος
Να παραθέσω και την δική μου συμμετοχή στον Διαγωνισμό

Καταϊδρωμένος στην 29η θέση!


ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ-ΑΡΓΥΡΟΥΛΕΣ!
 
Last edited:

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Στην παρακάτω διεύθυνση έχουν αναρτηθεί τα δέκα καλύτερα "αξιον εστίν" του διαγωνισμού, σύμφωνα με την κρίση της επιτροπής.


http://www.sholeionpsaltikis.gr/ind...rticle&id=209:1-2010-&catid=51:news&Itemid=95


Στη λίστα, βρίσκονται κατά σειρά κατάταξης οι "ψαλτολόγιοι" κκ. Λιναρδάκης, Λάμπρου και Τσακίρογλου.

Ευχαριστούμε πολύ όλους όσοι πήραν μέρος στο διαγωνισμό και στήριξαν την ιδέα μας.

Να είστε καλά και εις άλλα με υγεία...

ΥΓ: η ποιότητα της ηχογράφησης είναι πολύ κακή, αν τη βρω από κάποιον καλύτερα, θα την ανεβάσω.

Συγχαρητηρια για την κινηση γενικότερα του διαγωνισμου ...ευχομαι να μην σταματατήσει το μετρημα στην πρωτη δεκαδα....

συγχωρέστε με ομως αλλα δεν βλέπω κατι το καινούργιο και ευρηματικο (ορος και προυπόθεση του διαγωνισμού) στο πρωτο αξιον εστι...κατι απο ανωνύμου και Χ"αθανασίου με θυμίζει....νομιζω υπήρχαν καλύτερα...
 
Και τα δικά μου.
Το ένα έχει ανέβει εδώ(18η θέση):

http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=11789

και το άλλο (32η θέση) το ανεβάζω εδώ και το αφιερώνω στο Νεοκλή, μικρό αντίδωρο για την πολύ ωραία συλλογή χερουβικών που μας προσέφερε!
 

Attachments

  • AxionEstinNenano.pdf
    46.1 KB · Views: 34

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
συγχωρέστε με ομως αλλα δεν βλέπω κατι το καινούργιο και ευρηματικο (ορος και προυπόθεση του διαγωνισμού) στο πρωτο αξιον εστι...κατι απο ανωνύμου και Χ"αθανασίου με θυμίζει....νομιζω υπήρχαν καλύτερα...

Πατερ μου την ευχη σας, και να συμφωνησω μαζι σας. Χωρις να μειωσω την κριση των αρχοντων και των δασκαλων της επιτροπης, νομιζω οτι καποια απο αυτα που κοπηκαν (απο οσα ανεβηκαν μεχρι στιγμης), ισως αξιζαν καλυτερης αξιολογησης. Αν γινεται καποιος απο την επιτροπη, (ισως ο φιλτατος κ.Γιαννου που ειναι και μελος του ψαλτολογιου) να μας εξηγησει πως ακριβως εγινε αυτη η αξιολογηση, και ποια ηταν τα κριτηρια.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αν γινεται καποιος απο την επιτροπη, (ισως ο φιλτατος κ.Γιαννου που ειναι και μελος του ψαλτολογιου) να μας εξηγησει πως ακριβως εγινε αυτη η αξιολογηση, και ποια ηταν τα κριτηρια.
Στο πρώτο μήνυμα του θέματος νομίζω ότι αναφέρεται ο τρόπος αξιολόγησης πάνω στις συνθέσεις που διαγωνίστηκαν.

Αυτό που εγώ αποκόμησα από τον διαγωνισμό, ήταν ότι στην βαθμολογία της κάθε σύνθεσης, γινόταν φανερή η τάση (σχολή αν προτιμούν κάποιοι) που ακολουθούσε ο κάθε κριτής, ανάλογα βέβαια και με την κάθε σύνθεση που κρινόταν, κάτι ούτως ή άλλως αναμενόμενο και φυσιολογικό. Σε μερικούς τομείς εξεπλάγειν και εγώ από τα αποτελέσματα, αλλά αυτά πλέον δεν έχουν καμία σημασία. Αυτό που μετράει είναι η πρωτοπορία της κίνησης του σχολείου ψαλτικής η οποία ευχής έργον θα ήταν να επαναληφθεί, όχι σίγουρα για να αυξηθεί το γενικότερο εκκλησιαστικό ρεπερτόριο, αλλά ως μία εξάσκηση και πρόκληση για τις μουσικές γνώσεις και εμπειρίες όλων μας.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
(ισως ο φιλτατος κ.Γιαννου που ειναι και μελος του ψαλτολογιου) να μας εξηγησει πως ακριβως εγινε αυτη η αξιολογηση, και ποια ηταν τα κριτηρια.

Τί να εξηγήσω Γιάννη φίλε;
Χωρίς να έχω βέβαια συνεννόηση με τον άρχοντα κ. Δημοσθένη Παϊκόπουλο, (ούτε το τηλέφωνό του δεν ξέρω) όπως είπε στην εκδήλωση βαθμολόγησε την προσπάθεια με κλίμακα όχι 1-10 αλλά 5-10. Έτσι ακριβώς ενήργησα κι εγώ. Λές και είχαμε συνεννοηθεί...:D
Να εξομολογηθώ και κάτι! 10 (στρογγυλό) δεν έβαλα.
Αξιολόγησα τις συνθέσεις κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη, εμπειρία, ακούσματα και απ' ότι έχω διαβάσει στη ... φτωχή μου:( βιβλιοθήκη και σύμφωνα με τις οδηγίες των διοργανωτών, παραβλέποντας τα επουσιώδη ορθογραφικά λάθη.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
...βαθμολόγησε την προσπάθεια ...

Μόνο στους Παραολυμπιακούς μετράει η προσπάθεια! :D:D

Υγ1. Περί ορέξεως....! Η σύνθεση της Επιτροπής δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Δεν υπάρχουν ούτε θα μπορούσαν, άλλωστε, να υπάρξουν ποτέ αντικειμενικώς αντικειμενικά κριτήρια!:eek: Και μη μου πείτε πως το "συνειθισμένο" σε Β΄ ήχο ήταν η δεινότερη σύνθεση τότε...:wink:
Υγ2. Μήπως ο ΝΓ χρηματίσθηκε προκειμένου να "πλουτίσει" τη βιβλιοθήκη του; :D:D
 
Όπως είπε και ο Χρήστος αυτό που μετράει είναι η πρωτοπορία της όλης κίνησης. Παρόλα αυτά καλό θα είναι να ανέβει και η βαθμολογία του καθενός κριτή ξεχωριστά, γιατί αν μη τί άλλο "μη κρίνετε ίνα μη κριθήτε":D:D:D
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Η σύνθεση της Επιτροπής δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη.
Μην το λέτε. Πάντα υπάρχουν τα καλύτερα όσο υπάρχουν και χειρότερα. Η τελειότητα είναι ιδίωμα Ενός και μόνο...
Δεν υπάρχουν ούτε θα μπορούσαν, άλλωστε, να υπάρξουν ποτέ αντικειμενικώς αντικειμενικά κριτήρια!
Το μόνο βέβαιο.


Υ.Γ. Δεν συμφωνώ με την δημοσίευση των βαθμολογιών, διότι θα αρχίσουν πιθανότατα σχόλια που θα αμαυρώσουν τον διαγωνισμό, εφόσον κάποιοι θα εκφράσουν το πιθανό αίσθημα αδικίας κλπ. Προσωπικά πάντως η βαθμολογία της επιτροπής με έβαλε στην διαδικασία να ξαναδώ την σύνθεσή μου και να κάνω μία διόρθωση που πιθανόν να της αφαίρεσε πόντους, εντούτοις την κρατάω για μένα.
 
Last edited:
Top