1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Μελοποιΐας Μάρτιος - Μάιος 2010

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Αν και αποσύρθηκαν τα μηνύματα, χρωστώ μιαν απάντηση στο μέλος Nikolaos σχετικά με το μήνυμά μου παραπάνω.
Το μέλος priggos είδε το παρόν θέμα με τον τρόπο που συνήθως βλέπει τα θέματα, έναν τρόπο στον οποίο έχω εναντιωθεί πολλές φορές, ενίοτε αυστηρά.
Κατά την δική μου ματιά, αυτά που έγραψε για το θέμα του διαγωνισμού δεν συνιστούν πρόβλημα, αντίθετα με αυτό που δεν έγραψε και σημείωσα. Δηλαδή, αυτό που "χτυπάει" κάπως άσχημα (ξαναλέω, για τη δική μου ματιά) είναι το βραβείο των 1000€. Ως κίνητρο συμμετοχής, το οποίο οπωσδήποτε υπερτονίζεται και από την περίοπτη θέση την οποία καταλαμβάνει το ποσό στην σχετική αφίσα, δεν μου ταιριάζει και πιστεύω ότι δεν ταιριάζει και στον χαρακτήρα της ψαλτικής. Το γεγονός ότι υπάρχουν χρηματικά βραβεία σε καθαρά μουσικής άποψης διαγωνισμούς άλλων μουσικών ρευμάτων, ή το ότι τέτοιες πρακτικές κάποτε παρουσιάστηκαν -πολύ σπάνια- και στη δική μας μουσική, δεν μου λέει και πολλά. Και πάντως κάθετι που συνέβη στο παρελθόν δεν αποτελεί οπωσδήποτε και στέρεη βάση για τις δικές μας δράσεις.
Σε μια τέτοια πρωτοβουλία θα ήταν ίσως καλύτερο να υπήρχε άλλου είδους βραβείο, περισσότερο συμβατό με τον χαρακτήρα της συγκεκριμένης μουσικής.
Τα παραπάνω αποτελούν, φυσικά, προσωπική μου άποψη.
Με την άποψη ότι τα 1000 ευρώ ηχούν λίγο άσχημα συμφώνησε και ένας φίλος, ο οποίος έγραψε στο τέλος (το γράφω γιατί με δίδαξε η στάση του): "Ας το κάνει η Παναγία καλό προσλαμβάνοντας την ασθένειά μας" και του απάντησα συμφωνώντας ολόθερμα "Σωστά. Γένοιτο".

Το Άξιον εστίν του β' ήχου προήλθε από διαγωνισμό:
«Επειδή παρατήρησεν ότι εις τους ναούς της αρχιεπισκοπής είχεν εισαχθεί το κακόν έκαστος ιεροψάλτης να ψάλλει ίδιον και της αρεσκείας αυτού μελοποίημα του Ἄξιόν ἐστιν, διά να θεραπεύσει την απρέπειαν ταύτην ο Πατριάρχης Γρηγόριος ο Ε΄ (1819) προκήρυξεν διά το τροπάριον τούτο διαγωνισμόν μεταξύ των διδασκάλων της Κωνσταντινουπόλεως εκ των οποίων έκαστος εκαλείτο να υποβάλλει ανωνύμως μελοποιημένον υπ’ αυτού εν Ἄξιόν ἐστιν. Κατόπιν δε μελέτης των υποβληθέντων μουσουργημάτων υπό του πατριάρχου και της Ιεράς Συνόδου ενεκρίθει το εις τον ήχον δεύτερον Ἄξιόν ἐστιν, ποίημα του τότε πρωτοψάλτου Γρηγορίου, όπερ απαγορευθέντος παντώς άλλου εισήχθει προς κοινή χρήση εις τε τον πατριαρχικόν και τους ενοριακούς ναούς· έκτοτε επικράτησε τούτο μόνον να ψάλλεται πάντοτε, παραμείναν ανεπίγραφον, με τον απλούν τίτλον ″το συνηθισμένον» (από: Άγγελου Βουδούρη, "Οι μουσικοί χοροί..."). Περί βραβείου, και μάλιστα χρηματικού δεν αναφέρεται τίποτα. Αλλά υπάρχει μεγαλύτερο βραβείο για τον Γρηγόριο από την (από μυριάδες ψάλτες) κατανυκτική ψαλμώδηση του ύμνου αυτού επί δύο σχεδόν αιώνες μέχρι σήμερα;

Τέλος, το άθλημα της μελοποιίας δεν έχει σταματήσει ποτέ, ούτε και σήμερα βέβαια, και δεν έχει ανάγκη από διαγωνισμούς για να συνεχιστεί, ιδιαίτερα σε πεδία όπου υπάρχει ανάγκη και όχι σε άλλα που είναι κορεσμένα (σημειώθηκε αυτό παραπάνω από άλλα μέλη και συμφωνώ). Από την άλλη μεριά βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κακοί οι διαγωνισμοί.
 

frephraim

Παλαιό Μέλος
... έχουν γραφεί τόσα πολλά <ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ> ...
Πράγματι. Ἐσεῖς στὴν Ἑλλάδα εἶσθε πάμπλουτοι, διότι στὴ λειτουργικὴ γλῶσσα τῆς χώρας σας, ἔχετε στὴν κυριολεξία χιλιάδες ἐπιλογὲς γιὰ τὸ Ἄξιόν ἐστιν καὶ τὸ χερουβικό, καὶ ἑκατοντάδες ἐπιλογὲς γιὰ τὸ Τρισάγιον καὶ δεκάδες ἐπιλογὲς γιὰ δοξαστικὰ καὶ ἰδιόμελα.

Ἐμεῖς στὴν Ἀμερικὴ εἴμαστε πάμφτωχοι, διότι στὴ γλῶσσα τῆς χώρας μας, ἔχουμε μόνο δεκάδες ἐπιλογὲς γιὰ τὸ Ἄξιόν ἐστι καὶ τὸ χερουβικὸ (καὶ τὰ περισσότερα ἀπ᾽ αὐτὰ ἀπέχουν πολὺ ἀπὸ τὴ γνήσια Βυζαντινὴ μουσική), ἐνῷ τὰ περισσότερα δοξαστικὰ καὶ ἰδιόμελα δὲν ἔχουν μελοποιηθεῖ καθόλου. Καὶ τὸ χειρότερο εἶναι ὅτι οἱ μελοποιοὶ ἐδῶ ποὺ ἔχουν τὸ ταλέντο καὶ τὸ χρόνο νὰ συνθέτουν παραδοσιακὴ Βυζαντινὴ μουσικὴ στὰ ἀγγλικὰ εἶναι μετρημένοι στὰ δάχτυλα ἑνὸς χεριοῦ.

Ἐὰν κάποιος ἀπὸ σᾶς ἔχῃ τὸ ταλέντο τῆς μελοποιΐας καὶ χρόνο στὰ χέρια σας, σᾶς ἱκετεύω νὰ μᾶς βοηθήσετε! Ἔχω ξεκινήσει μιὰ ἑνότητα ἐδῶ στὸ Ψαλτολόγιον γιὰ αὐτὴν τὴν ἐργασία: http://psaltologion.com/forumdisplay.php?f=241

Νὰ ξέρετε, ὅμως, ὅτι μία ἄλλη ἀπολύτως ἀπαραίτητη προϋπόθεσις γιὰ μελοποιοὺς στὰ ἀγγλικὰ εἶναι μιὰ πολὺ καλὴ γνῶσι τῆς γλώσσας.

Σᾶς εὐχαριστῶ, καὶ συγγνώμη ποὺ ξέφυγα λιγάκι ἀπὸ τὸ θέμα.
+π. Ἐφραίμ

Υ.Γ. Δὲν πρόκειται νὰ σᾶς πληρώσῃ κανεὶς 1.000 εὐρὼ βέβαια, ἀλλὰ φαντασθεῖτε τί τιμὴ θὰ ἦταν γιὰ σᾶς ἂν ὅλες οἱ μελλοντικὲς γενεὲς στὸν ἀγγλόφωνο κόσμο θὰ βασίζονται στὶς συνθέσεις σας ὅπως ἐμεῖς σήμερα βασιζόμαστε στὶς συνθέσεις τοῦ Πέτρου Πελοποννησίου;
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest

Νὰ ξέρετε, ὅμως, ὅτι μία ἄλλη ἀπολύτως ἀπαραίτητη προϋπόθεσις γιὰ μελοποιοὺς στὰ ἀγγλικὰ εἶναι μιὰ πολὺ καλὴ γνῶσι τῆς γλώσσας.

Συμφωνώ απολύτως, ίσως να είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα (τουλάχιστον για μένα). Πιστεύω και εύχομαι να υπάρχουν κάποιοι καλοί γνώστες της γλώσσας και να βοηθήσουν το έργο σας.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Με την άποψη ότι τα 1000 ευρώ ηχούν λίγο άσχημα συμφώνησε και ένας φίλος, ο οποίος έγραψε στο τέλος (το γράφω γιατί με δίδαξε η στάση του): "Ας το κάνει η Παναγία καλό προσλαμβάνοντας την ασθένειά μας" και του απάντησα συμφωνώντας ολόθερμα "Σωστά. Γένοιτο".

Εγώ πάλι νομίζω ότι στο forum γράφουν και διαβάζουν άνθρωποι που τα 1000 € είναι ένα μηνιάτικο στο αναλόγιό τους. Ποσό που το παίρνουν ανερυθρίαστα κάθε πρώτη του μήνα. Γιατί να μας δημιουργήσετε κόμπλεξ για ένα τέτοιο ποσό; Δεν είναι δα και πολύ μεγάλο!
Θα έλεγα, επίσης, ότι εν δυνάμει μελοποιοί, καλό θα ήταν να "εγκριθούν" από έμπειρους του είδους ανθρώπους, πριν προβούν σε πειραματισμούς με συνθέσεις αμφιβόλου ποιότητας και "καβαλήσουν το καλάμι"...

Δ. Καταραχιάς
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Εγώ πάλι νομίζω ότι στο forum γράφουν και διαβάζουν άνθρωποι που τα 1000 € είναι ένα μηνιάτικο στο αναλόγιό τους. Ποσό που το παίρνουν ανερυθρίαστα κάθε πρώτη του μήνα.
Γιατί να μας δημιουργήσετε κόμπλεξ για ένα τέτοιο ποσό; Δεν είναι δα και πολύ μεγάλο!
Θα έλεγα, επίσης, ότι εν δυνάμει μελοποιοί, καλό θα ήταν να "εγκριθούν" από έμπειρους του είδους ανθρώπους, πριν προβούν σε πειραματισμούς με συνθέσεις αμφιβόλου ποιότητας και "καβαλήσουν το καλάμι"...

Δ. Καταραχιάς

Θα πρέπει να ντρέπεται δλδ. κανείς εάν λαμβάνει αυτό το ποσό; :confused:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Και να αισχύνεται!! :D

Καλά, θα βάλω ρουζ... :p

Ελπίζω το ότι το ποσό είναι "μικτά" να αποτελεί ελαφρυντικό :p :p
 
Last edited:

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Καλά, θα βάλω ρουζ... :p

Ελπίζω το ότι το ποσό είναι "μικτά" να αποτελεί ελαφρυντικό :p :p

Απ' τον ίδιο Ναό; :p :D [ξέβαψε το ρουζ!]

Σε καλή μεριά! :)
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Θα πρέπει να ντρέπεται δλδ. κανείς εάν λαμβάνει αυτό το ποσό; :confused:

Αυτό λέω και γω! Προφανώς όχι!
Όχι επειδή είναι σαν ποσό κάπως ...τετραψήφιο, αλλά από τη στιγμή που η δουλειά του ψάλτη είναι έμμισθη, δεν πρέπει να κοκκινίζει κανένας για τα λεφτά που παίρνει, είτε είναι 10 είτε είναι 1000 ευρώ.

Δ. Καταραχιάς
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Αυτό λέω και γω! Προφανώς όχι!
Όχι επειδή είναι σαν ποσό κάπως ...τετραψήφιο, αλλά από τη στιγμή που η δουλειά του ψάλτη είναι έμμισθη, δεν πρέπει να κοκκινίζει κανένας για τα λεφτά που παίρνει, είτε είναι 10 είτε είναι 1000 ευρώ.

Δ. Καταραχιάς

Είναι δουλειά? Να πληρώνετε μεν, αλλά όχι εξωφρενικά νούμερα δε!!!
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Ότι γίνεται επί πληρωμή είναι ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!
Όπως λέει κι ο θυμόσοφος ελληνικός λαός : "αν η δουλειά ήταν ωραίο πράμα, δε θα σε πλήρωνε κανένας να την κάνεις"
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
παιδιά, δεν είναι δουλειά! Πρόκειται για το βραβείο ενός μουσικού διαγωνισμού.

Τώρα, αν κάποιος δε θέλει το βραβείο, δε θα του το δώσουμε με το ζόρι.

Μπορείτε να συμμετάσχετε μόνο για την εμπειρία! Και για τη βεβαίωση συμμετοχής με τις κρίσεις του έργου σας από τα μέλη της κριτικής επιτροπής. Και μόνο γι' αυτό, αξίζει!!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Είναι δουλειά? Να πληρώνετε μεν, αλλά όχι εξωφρενικά νούμερα δε!!!

Ε, ὄχι καὶ ἐξωφρενικά.

Καλὸ εἶναι νὰ μαθαίνουμε πρώτα τὰ καθήκοντα καὶ μετὰ νὰ σχολιάζουμε τὸν μισθό, ὁ ὁποῖος περιέχει καὶ ΙΚΑ ἀποδίδοντας τὰ νόμιμα, σὲ ἀντίθεση μὲ πολὺ «μαῦρο» ποὺ κυκλοφορεῖ.
 
Το μέλος priggos είδε το παρόν θέμα με τον τρόπο που συνήθως βλέπει τα θέματα, έναν τρόπο στον οποίο έχω εναντιωθεί πολλές φορές, ενίοτε αυστηρά.

"Άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας" λέει ο λαός μας Mr. Emmanouil, γι' αυτό συνήθως, έτσι βλέπω τα θέματα.
Θα ήταν ευχής έργο να έβλεπαν όλοι την μουσική μας όπως ο Ιάκωβος ο Πρωτοψάλτης, αλλά στον καιρό του, κάποιοι την έβλεπαν αλλιώς.
Στην εποχή του μεγίστου Πρίγγου πάλι, ήθελαν κάποιοι, επειδή έβλεπαν τα πράγματα κάπως διαφορετικά, να εισάγουν την 4φωνη ψαλμώδηση.
Στην εποχή μας κάποιοι άλλοι προσπαθούν να εισάγουν το ιλαροχορευτικό και θηλυπρεπές μέλος, ξεχνώντας το Απλή γραφή, μεγαλοπρεπής εκτέλεση, μη έχοντας καμία απολύτως σχέση με την ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΨΑΛΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ της Μεγάλης του Θεού Εκκλησίας, όπως και οι μακαρίτες δάσκαλοί των.
Το ίδιο έχει συμβεί εδώ και 2 δεκαετίες και στο Ελληνικό λαϊκό τραγούδι, παρακμή, ξεπεσμός, σκουπίδια και δυσωδία παντού.
Τα τελευταία χρόνια πλακώσαν και οι διαγωνισμοί νέων "ταλέντων" - "fasion victims".
Η αρχή για την Βυζαντινή Εκκλησιαστική Μουσική έγινε (ή γίνεται τώρα εδώ), η συνέχεια έπεται δριμύτερη.
Φαινόμενα της εποχής βλέπεις.



Ας μην βλέπουμε το σήμερα και το τώρα, τις αγνές προθέσεις της εν λόγω σχολής (έχω προσωπικές επιφυλάξεις πάνω σ' αυτό), αλλά τις συνέπειες στο μέλλον.

Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ, ΟΛΟΙ ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΛΑΙΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΛΛΟΥΝ ΜΕΛΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι αυτό δεν θα γίνει "μόδα" κι από άλλες σχολές ή ότι η εν λόγω σχολή δεν θα το πάρει σκοινί κορδόνι, κάνοντάς το κάθε χρόνο!

Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός κυρ Μανώλη, διότι εκπέμπουμε σε άλλο μήκος κύματος, αλλά τα λέω αυτά για όσους καταλαβαίνουν. Ο Αντώνης ξέρει...

Πάντα γεια και ο Θεός μαζί μας.


Υ.Γ.: Γιατί δεν στέλνετε μια πρόσκληση και στον Γεώργιο Μιχαλάκη να συμμετάσχει στην κριτική επιτροπή;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Βάλε και μένα στην παράθεσή σου Δημήτρη, για λόγους δικαιοσύνης: εγώ έκανα την αρχή
Είναι ως συνήθως το πού θα επιλέξεις να εστιάσεις τελικά.
Ο priggos, γνωστός στην παρέα μας για μια γενικευμένα κριτική και συνήθως όχι αισιόδοξη στάση, εστίασε στην κακή πλευρά: την ομοιότητα με το talent show και την τάση για επίδειξη και προβολή. Ο π. Μάξιμος, αντίθετα, εστίασε στην καλή πλευρά: το κίνητρο για ενίσχυση και ανάδειξη της παραδοσιακής μελοποιίας.
Είναι και οι δύο όψεις υπαρκτές .........

ΥΓ Νομίζω ότι και οι δυο, ο καθένας με τον τρόπο του και από τη σκοπιά του, σχολιάζουμε μια άποψη κι όχι ένα πρόσωπο (για το οποίο ο Χριστός απέθανε).
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Θα παρακαλούσα όσους στέλνουν συστημένα, να βάζουν παραλήπτη το όνομα Μπουσδέκης ή Φωτόπουλος, γιατί έχουμε τεχνικό πρόβλημα
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Θα παρακαλούσα όσους στέλνουν συστημένα, να βάζουν παραλήπτη το όνομα Μπουσδέκης ή Φωτόπουλος, γιατί έχουμε τεχνικό πρόβλημα

Άσε με να μαντέψω... Τρέχεις στα ΕΛΤΑ με το καταστατικό στο χέρι;;;; :D
 
Top