Ψάλτες στο στρατό

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Εγώ υπηρέτησα στο ναυτικό με βασική εκπαίδευση στον Πόρο, και μόνο εκεί έψαλλα στην Εκκλησία του στρατοπέδου, παρέα με έναν νεαρό σχετικά αρχιμανδρίτη για έναν μήνα. Δεν θα ξεχάσω την ηχητική εγκατάσταση του Ναού. Πραγματικά υπέροχη! Έψαλλα και άκουγα την φωνή μου σαν του Τερλέγκα :D.
Anyway, μετά πήρα απόσπαση σε μία μικρή μονάδα ανεφοδιασμού του Ναυστάθμου στα Χανιά όπου δεν υπήρχε Εκκλησία (καθώς και πολλά άλλα βασικά για το στρατό...) και έτσι μόνο σε καμμία άδεια έψαλλα λίγο, αλλά κυρίως έπερνα μέρος (λόγω ύψους) στα αγήματα για τον επιτάφιο, στις παρελάσεις κλπ. στο μεγάλο "χώσιμο" δηλαδή...
 
Αγαπητοί μου συναναγνώσται του forum, θα έχετε παρατηρήσει φαντάζομαι,ότι στην ζωή μας τίποτα δεν είναι τυχαίο ή σύμπτωση,όταν βέβαια έχουμε εναποθέσει την ελπίδα μας στον Δωρεοδότη μας Κύριο.Προσωπικά μου συνέβησαν στην θητεία μου απο την αρχή της κιόλας,πολλές ...συμπτώσεις.Σαν αυτές δηλαδή που μας συμβαίνουν και στην πολιτική ζωή είτε τις ...πιάνουμε είτε τις αφήνουμε να περνούν αδιάφοροι όντας. Παρουσιάστηκα πρίν 5 χρόνια στην Αυλώνα...ξέρετε στα φημισμένα τεθωρακισμένα ή αλλιώς στους ...μαύρους. Όταν έμαθα για την κατάταξη μου μάλιστα,θυμάμαι, έιχα πέσει απ τα σύννεφα.Χωρίς να το καταλάβω μέσα σε 20 μέρες και αφού μπήκα στην σχολή εφέδρων αξιωματικών,είχα αναλάβει την ευθύνη της εκκλησίας του στρατοπέδου ως ιεροψάλτης και εκκλησιάρχης,τους Αγίους Θεοδώρους δηλαδή,επελέχθηκα άσχετα εάν η δύναμη του στρατοπέδου αριθμούσε 2000 τουλάχιστον οπλίτες,που μέσα σ αυτούς σίγουρα θα υπήρχαν άξιοι υμνωδοί(που όντως υπήρχαν..ειδικά από Θεσσαλονίκη).Σημειώνω εδώ, ότι παρά την ιδιότητα μου αυτή δεν γλύτωνα κανενός είδους άσκηση,υπηρεσία,εκπαίδευση κλπ.Παράλληλα το μόνο που ποθούσα,ακόμη πρίν καταταγώ και εφόσον ήταν υποχρεωτικό ήταν να πάω σαν παραμεθόριο στην Μυτιλήνη,το Αγιότευκτο νησί του βορειοανατολικού Αιγαίου.Ο Ταξίαρχος τότε ..σε κάποιο απ τα επισκεπτήρια,ενώ με είχε ακούσει σε εκκλησιασμό, με ανακάλυψε και αφού του έδειξα και το διοριστήριο μου στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών,μου λέει επι λέξη:...να πάς στην Μυτιλήνη που ανεγείραμε και νέο ναο στην μεραρχία τον Άγιο Θεόδωρο τον Βυζάντιο μαζί με τον εκεί στρατιωτικό ιερέα!!Απο τότε...περάσαν οι 5 μήνες στην αυλώνα,παρουσιάστηκα μετά μυτιλήνη,πέρασα εκεί 6 μήνες τον χειμώνα ψάλλοντας Κυριακές, Δεσποτικές εορτές,προηγιασμένες,χαιρετισμούς,μεγάλη βδομάδα και οι εντυπώσεις μου εκφράζονται με μία ψαλμική ρήση {πάντα εν σοφία εποίησας}.Ο στρατιωτικός εκεί ιερέας,απο τον στρατηγό μέχρι τον τελευταίο οπλίτη δίνει μάθημα Χριστού και Εκκλησίας.Χωρίς να θέλω να μιλήσω για άλλους ,αμφιβάλω αν υπάρχει άνθρωπος-κληρικός και δη σε τέτοιο πόστο με τέτοια χαρίσματα όπως αυτά του Παπα-Κομνηνού.Άνθρωπος με μεγάλο Α, που διδάσκει με την παρουσία,τους λόγους ,τις πράξεις του...είναι μακράν. Θεωρώ για τον εαυτό μου πολύ σημαντικότερο το ότι ήμουν κοντά του ..(όσο ήταν εφικτό βέβαια.. λόγω των υποχρώσεων μου στην επιλαρχία απο την οποία έλειψα ελάχιστες ώρες τα πρωινά)παρά το ότι έψαλλα και έκανα θα λέγαμε..το κέφι μου..την αγάπη μου.Κατόπιν ,το υπόλοιπο 6μηνο,το πέρασα στο ΥΠΕΘΑ,ψάλλοντας κάποιες φορές στον Ναό της Παναγίας.Δόξα τω Παναγάθω και Δωρεοδότη Θεώ.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Αγαπητοί μου συναναγνώσται του forum, παρουσιάστηκα μετά μυτιλήνη,πέρασα εκεί 6 μήνες τον χειμώνα ψάλλοντας Κυριακές, Δεσποτικές εορτές,προηγιασμένες,χαιρετισμούς,μεγάλη βδομάδα και οι εντυπώσεις μου εκφράζονται με μία ψαλμική ρήση {πάντα εν σοφία εποίησας}.Ο στρατιωτικός εκεί ιερέας,απο τον στρατηγό μέχρι τον τελευταίο οπλίτη δίνει μάθημα Χριστού και Εκκλησίας.Χωρίς να θέλω να μιλήσω για άλλους ,αμφιβάλω αν υπάρχει άνθρωπος-κληρικός και δη σε τέτοιο πόστο με τέτοια χαρίσματα όπως αυτά του Παπα-Κομνηνού.Άνθρωπος με μεγάλο Α, που διδάσκει με την παρουσία,τους λόγους ,τις πράξεις του...είναι μακράν. Θεωρώ για τον εαυτό μου πολύ σημαντικότερο το ότι ήμουν κοντά του .

Κι εγώ, φίλε μου, υπηρέτησα στη Μυτιλήνη και για 2,5 μήνες αποσπάσθηκα στο γραφείο θρησκευτικού σαν ιεροψάλτης κοντά στον π. Κομνηνό. Όντως, άνθρωπος αγάπης, ειλικρινής και αγνός κληρικός. Με βοήθησε σε 2-3 περιπτώσεις.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Σε άλλες περιπτώσεις τι να σας πω .................. Δύσκολη και αλλόκοτη συμπεριφορά για ιερέα......... Να τον έχει και να σας έχει καλά ο Θεός .....
Τίποτα άλλο..........
 
Last edited:

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Εμένα δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε ότι ήμουν ψάλτης. Μια φορά, κατά τη διάρκεια των προβών της ορκωμοσίας (Νοέμβριος 2006), γλίτωσα μόνο :wink: τις δυο τελευταίες πρόβες της παρέλασης (!). Επίσης, ο εκκλησιασμός ήταν μια λύση για να αλλάζω περιβάλλον. Μετά ακολουθούσε ενίοτε και καφές, κλασικά πράγματα... :) Έπαιρνα και υπηρεσιακά σημειώματα, για να μπορώ να βγω Κυριακές πρωί να ψάλλω. Όχι ότι ήμουν μόνο εγώ ψάλτης. Στο κέντρο που παρουσιάστηκα (στην Τρίπολη) ήμασταν 6.
Στην Κω, όπου υπηρέτησα παραμεθόριο, μια απ' τα ίδια. Εκεί γνωρίστηκα και μ' έναν άλλο εξαιρετικό ψάλτη, έναν άλλο, Κρητικό, μια σειρά παλιότερο (και μάλλον ο μοναδικός μέχρι να πάμε εμείς), κι έναν άλλο, που πήγαμε μαζί από την Τρίπολη. Τις εντυπώσεις έκλεψε ο πρώτος που ανέφερα.
Και φτάνουμε τώρα στο Πάσχα. Το στρατόπεδο που ήμουν στέλνει 17 στρατιώτες κάθε εβδομάδα σε ένα νησί βορείως της Κω, ονόματι Ψέριμο. Ενημερωτικά, μπορείτε να τη βρείτε στο Google Earth. Οι εγκαταστάσεις βρίσκονται στο κάτω δεξιό άκρο, όπου μπορείτε να διακρίνετε την Ελληνική Σημαία (φτιαγμένη βεβαίως από γαλάζιες και λευκές πέτρες). Στάλθηκα κι εγώ τη Μ. Τρίτη 3 Απριλίου μαζί με άλλους 16, μεταξύ των οποίων και ο Κρητικός ψάλτης. Το ίδιο απόγευμα, μάθαμε ότι οι ντόπιοι ζήτησαν από το Διοικητή του στρατοπέδου έναν ψάλτη για τη Μ. Εβδομάδα, και την επομένη ο άλλος ψάλτης (κατόπιν εντολής του Διοικητή) αναχώρησε για τον ομώνυμο οικισμό (δηλαδή περπάτημα 1,5 ώρας στα κατσάβραχα).
Το Μ. Σάββατο, κατά τις 22:00, ο αρχιφύλακας ζήτησε να πάμε στο εκκλησάκι, και να ψάλλω κάτι αναστάσιμο. Βρήκα εκεί ένα εγκόλπιο, κι έψαλλα το Χριστός Ανέστη και αμέσως μετά την Πασχαλινή καταβασία. Μετά φάγαμε στο Αναστάσιμο τραπέζι. Λίγο πριν τα μεσάνυχτα, πήγα να παρακολουθήσω από την Ε.Τ.1 την Ανάσταση, αλλά αυτοί που είχαν υπηρεσία 21:00-0:00, κατέβηκαν λίγο νωρίτερα. Οι δυο δικοί μου (που είχαμε μαζί 0:00-3:00) δεν ήταν έτοιμοι, και αναγκάστηκα να πάω εγώ. Ήμουν στο παρατηρητήριο μόνος μου, κι έβλεπα απέναντι από την Κω τα πυροτεχνήματα. Στο μεταξύ, στο Κ.Ψ.Μ. είχε αρχίσει το γλέντι. Οι άλλοι δυο πότε ήταν μαζί μου, πότε περπατούσαν εκεί γύρω, όπως επέβαλλε το καθήκον, και πότε περνούσαν για λίγη ώρα από το Κ.Ψ.Μ. Στις 3:00 τελείωσε η υπηρεσία μου, πήγα στο Κ.Ψ.Μ. και κατά τις 3:30 το διαλύσανε.
Τη Δευτέρα του Πάσχα επέστρεψε κι ο άλλος ψάλτης. Αυτός έμενε σ' ένα δωμάτιο που του παραχώρησε ο ιερέας, και μάλλον δεν πέρασε πολύ ωραία. 24 ώρες το 24ωρο φορούσε τη στολή της παραλλαγής, κι επιπλέον δεν είχε κάτι να κάνει για να περάσει η ώρα... :(
Την Τετάρτη του Πάσχα (11 Απριλίου) έφυγα με άδεια απολύσεως. Έκανα 6μηνη θητεία λόγω πολυτεκνίας (είμαστε 5 αδέρφια).
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Βρε Δημήτρη... Μαυρίλα παιδάκι μου... Σκηνικό για αυτοκτονία :p:p:p
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Πού την είδες τη μαυρίλα; ΟΚ, μπορεί να μην κέρδισα τίποτα το ιδιαίτερο ως ψάλτης, αλλά έκανα μόνον 6 μήνες θητεία :p. Μια χαρά "αποζημίωση" είναι αυτό. Ίσως η καλύτερη. Δεν παραπονιέμαι. :wink: :rolleyes:
Εκτός κι αν εννοείς τον Κρητικό ψάλτη, που έβγαλε τη Μ. Εβδομάδα μόνος του στην Ψέριμο...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Να πω και του παππού μου?
:D

Πλάκα πλάκα παιδιά (άσχετο βέβαια με όσα λέμε, αλλά πάντα το είχα απορία....) πόσους να "έφαγε" ο δικός μου στον Ελληνοϊταλικό.... Χειριστής πολυβόλου γαρ.... :D:D:D
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Δεν μπορώ να πω,ειχα κάποιες δυευκολύνσεις στο στρατό,κυρίως στη Λημνο.Γιατι στη Σπαρτη...παραλίγο να λιποτακτήσω,χαρην ιεροψαλτικών καθηκόντων!..Τοποθετήθηκα λοιπόν,κατευθείαν Πρωτοψάλτης του Ι.Ν.Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο νησι σχεδόν για ενα μηνα,λογω ασθένειας του οικειου Πρωτοψάλτη.Μεσα σ'αυτο το διαστημα κ΄σε οποια Κυριακη με χρειαζοταν ο εφημεριος του Ναου,καλή του ώρα,ερχόταν,με επαιρνε απ'το στρατόπεδο,τελειωναμε τις όποιες Ακολουθίες κ΄μετά πηγαίναμε για καφέ.Μαλιστα,ούτε εξωδόχαρτο δε μου εβγαζαν!!...Να είναι καλά ο ανθρωπος,όλους τους φαντάρους μας βοηθούσε.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
οποια Κυριακη με χρειαζοταν ο εφημεριος του Ναου,καλή του ώρα,ερχόταν,με επαιρνε απ'το στρατόπεδο,τελειωναμε τις όποιες Ακολουθίες κ΄μετά πηγαίναμε για καφέ.Μαλιστα,ούτε εξωδόχαρτο δε μου εβγαζαν!!...Να είναι καλά ο ανθρωπος,όλους τους φαντάρους μας βοηθούσε.

Εγώ θυμάμαι στη Ρόδο, μια δυο φορές που πήγα με τον στρατιωτικό ιερέα για λειτουργίες, φρόντιζαν να μου αλλάξουν τις σκοπιές ώστε να κάνω τη σκοπιά μου κανονικά όταν επιστρέψω από τη λειτουργία. Έκανα σκοπιά τη νύχτα, ξυπνούσα πριν από τους άλλους για να πάω εκκλησία και έκανα και σκοπιά όταν γύριζα. :(

Είχαμε όμως εμπλοκή λόγω Ολυμπιακών Αγώνων. Επί δύο μήνες δεν είχαμε εξόδους, καθώς είχαμε μείνει λιγότερα από 10 άτομα τάγμα. Οι παλιοί είχαν φύγει ένα μήνα νωρίτερα για να βοηθήσουν στους αγώνες, οι νέοι ήρθαν δύο μήνες αργότερα για τον ίδιο λόγο. Βγαίναμε μόνο για περίπατο γύρω από το στρατόπεδο...
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Εγώ θυμάμαι στη Ρόδο, μια δυο φορές που πήγα με τον στρατιωτικό ιερέα για λειτουργίες, φρόντιζαν να μου αλλάξουν τις σκοπιές ώστε να κάνω τη σκοπιά μου κανονικά όταν επιστρέψω από τη λειτουργία. Έκανα σκοπιά τη νύχτα, ξυπνούσα πριν από τους άλλους για να πάω εκκλησία και έκανα και σκοπιά όταν γύριζα. :(

Είχαμε όμως εμπλοκή λόγω Ολυμπιακών Αγώνων. Επί δύο μήνες δεν είχαμε εξόδους, καθώς είχαμε μείνει λιγότερα από 10 άτομα τάγμα. Οι παλιοί είχαν φύγει ένα μήνα νωρίτερα για να βοηθήσουν στους αγώνες, οι νέοι ήρθαν δύο μήνες αργότερα για τον ίδιο λόγο. Βγαίναμε μόνο για περίπατο γύρω από το στρατόπεδο...

Χρόνια πολλά Στέφανε για τη Γιορτή σου!!!
 
Το στρατόπεδο που ήμουν στέλνει 17 στρατιώτες κάθε εβδομάδα σε ένα νησί βορείως της Κω, ονόματι Ψέριμο. Ενημερωτικά, μπορείτε να τη βρείτε στο Google Earth. Οι εγκαταστάσεις βρίσκονται στο κάτω δεξιό άκρο, όπου μπορείτε να διακρίνετε την Ελληνική Σημαία (φτιαγμένη βεβαίως από γαλάζιες και λευκές πέτρες).

Κι εγώ στο ίδιο ήμουν. Ωραία ήταν στην Ψέριμο! Ειδικά αν είναι και καλοκαίρι..
Εμνήσθην ημερών αρχαίων...

Στο στρατό (12μηνο) έψαλλα κατ΄αρχάς μόνο στις πρόβες της ορκομωσίας (Ρέθυμνο).
Αλλά στην Κω ήταν καλύτερα. Έψελνα κάποιες Κυριακές στα στρατόπεδα, έκανα Πάσχα μέσα, εκτός υπηρεσίας όμως για όλη τη Μεγαλοβδομάδα, οπότε ερχόταν ο εφημέριος από το Πυλί π. Αντώνιος (καλή του ώρα αν ζει) και με έπαιρνε τα βράδια στην ενορία του διότι ο δεξιός του αδυνατούσε τότε λόγω προβλημάτων καρδιάς. Και με πλήρωσε κανονικότατα.
Στα 12 Ευαγγέλια μάλιστα ήρθε και ο Σκανδαλίδης (του Πασόκ) και είπε - ως ντόπιος "επίσημος"- ημιπαράφωνα το εξέδυσάν με...
Τα είχε κανονίσει όλα ο στρατιωτικός ιερέας π. Δημήτριος (αυτός πήρε άλλον ψάλτη μαζί του) που κατόπιν "μου κόλλησε" στην 5ήμερη άδεια του Πάσχα άλλες 5 τιμητική δική του + 2 τα οδοιπορικά, σύνολο 12 μέρες άδεια που ξεκινούσε του Θωμά, με την έναρξη παρακαλώ των στρ. ασκήσεων εκτός τάγματος, στη φύση (τα γνωστά "σχοινάκια")!!
Όταν στελέχη και φαντάροι γύριζαν από τις άδειες για τα σχοινάκια, εγώ έφευγα...τι άλλο να ζητήσω;

Μετά από την Κω ήρθα νότια Κρήτη (Τυμπάκι), αλλά ψαλτικά ήταν "νέκρα", έμεινα 3,5 μήνες αλειτούργητος μέχρι του Αγ. Σπυρίδωνα που γιόρταζε το εκκλησάκι του στρατοπέδου, οπότε έψαλα ενώπιον πολλών "αστεράτων", με κέρδος 5 μέρες τιμητική. Δόξα τω Θεώ πάντων ένεκεν.

Η φωτ. με τον π. Δημήτρη (31/07/2005, Ι.Ν.Ταξιαρχών, 80 ΕΑΝΕΘ).
Τώρα αυτός αδυνάτισε κι εγώ πάχυνα...
 

Attachments

  • a.jpg
    a.jpg
    139.9 KB · Views: 63

pransot

Πράντζος Σωτήρης
<!--[if gte mso 9]><xml> <o:OfficeDocumentSettings> <o:AllowPNG/> </o:OfficeDocumentSettings> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:TrackMoves/> <w:TrackFormatting/> <w:punctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:DoNotPromoteQF/> <w:LidThemeOther>EN-US</w:LidThemeOther> <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian> <w:LidThemeComplexScript>X-NONE</w:LidThemeComplexScript> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> <w:SplitPgBreakAndParaMark/> <w:EnableOpenTypeKerning/> <w:DontFlipMirrorIndents/> <w:OverrideTableStyleHps/> </w:Compatibility> <m:mathPr> <m:mathFont m:val="Cambria Math"/> <m:brkBin m:val="before"/> <m:brkBinSub m:val="--"/> <m:smallFrac m:val="off"/> <m:dispDef/> <m:lMargin m:val="0"/> <m:rMargin m:val="0"/> <m:defJc m:val="centerGroup"/> <m:wrapIndent m:val="1440"/> <m:intLim m:val="subSup"/> <m:naryLim m:val="undOvr"/> </m:mathPr></w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" DefUnhideWhenUsed="true" DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99" LatentStyleCount="267"> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="35" QFormat="true" Name="caption"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="10" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" Name="Default Paragraph Font"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="11" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="22" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="20" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="59" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Placeholder Text"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Revision"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="34" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="29" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="30" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="19" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="21" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="31" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="32" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="33" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="37" Name="Bibliography"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" QFormat="true" Name="TOC Heading"/> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} </style> <![endif]--> Τι ωραίο post! Πραγματικά ο καθένας μας έχει να πει τόσα για το στρατό!


Υπηρέτησα το 2005 στο Πρωτοκκλήσι Έβρου (περιοχή Σουφλίου).
Εξαρχής δήλωσα πως είμαι ψάλτης και θέλω να εκκλησιάζομαι. Τις πρώτες ημέρες έσκασαν 3 τηλεφωνήματα από τον ιερέα της ταξιαρχίας, τον εφημέριο του Σουφλίου (είχα πάει ως εξοδούχος σε Μ. Απόδειπνα) και τον εφημέριο του Πρωτοκκλησίου (πολύ μικρό χωριό) για να με ζητήσουν ως ψάλτη από το Διοικητή. Αυτός με ενημέρωσε και μου είπε πως θέλει να ψέλνω στο χωριό. Έκτοτε έψαλα στο χωριό κάθε Κυριακή και όλη τη Μ. Εβδομάδα. Ο ψάλτης του χωριού, ο κυρ Κώστας, 78 ετών με προβλήματα υγείας, ο ιερέας τα ίδια και όλο το εκκλησίασμα με δέχτηκαν σαν παιδί τους και φυσικά χαίρονταν πολύ. Από την εμπειρία μου αυτή δεν κέρδισα τίποτε σε άδειες, εξόδους (Μ.Ο. 1 τη μήνα!!!), υπηρεσίες κ.τ.λ. Κέρδισα τον εκκλησιασμό μου και εμπειρίες. Αναφέρω 2-3 περιστατικά:


1. Σάββατο του Λαζάρου με στέλνει ο Διοικητής να ψάλλω σε ένα γειτονικό χωριό. Πήγα με το αυτοκίνητό μου ντυμένος πολιτικά. Δεν ήξερα γιατί με έστειλαν εκεί. Αφού ξεκίνησε η ακολουθία άρχισαν να πλακώνουν τα αστέρια κι εγώ δεν ήξερα τι έκανα εκεί. Σε κάποια Πομακοχώρια του Ν. Έβρου λειτουργεί τις Εκκλησίες ο στρατός, μία φορά το χρόνο. Έτσι στο εκκλησίασμα υπήρχαν 3-4 χωρικοί Χριστιανοί (γέροι και γριές) και 50-60 στελέχη από φαντάρους ως … στρατηγούς, ταξίαρχους, διοικητές κ.τ.λ. Στην αρχή εγώ τα έχασα γιατί ήμουν ο μοναδικός ντυμένος με πολιτικά, αν και απεσταλμένος του διοικητή μου. Δεν μπορούσα και να κρυφτώ στο κεντρικό στασίδι… Φυσικά στο τέλος δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Αυτό το σκηνικό το έζησα 3 φορές και ήταν αξέχαστη εμπειρία.


2. Τελευταία Κυριακή πριν απολυθώ, έχω υπηρεσιακό για λίγες ώρες και μετά τη λειτουργία θέλω να φύγω για την Ορεστιάδα. Ο ψάλτης δε δέχεται με τίποτε να με αφήσει να φύγω αν δε με κεράσει. Να μην τα πολυλογούμε το ένα τσίπουρο έφερε το άλλο και ο καλός Θεός ξέρει πώς έφτασα στην Ορεστιάδα. Ήμουν τόσο ζαλισμένος και έτρεχα σαν τρελός για να φτάσω όσο γίνεται πιο γρήγορα. Ο Θεός με φύλαξε.


3. Γνώρισα 2 πολύ καλά παιδιά ψάλτες, μόνιμα στελέχη, τον Βάιο Δηγκιλούδη απ’ την Ορεστιάδα και τον Γιώργο Ρεντίφη από τα Τρίκαλα. Ο Θεός να τους έχει καλά.

Οι ιστορίες είναι ατέλειωτες και πήρα φόρα. Αυτό που μου έμεινε από τη θητεία μου πιο έντονο από όλα είναι η αίσθηση της Εκκλησίας ως οικογένειας όπου και αν βρίσκεται κανείς κι ευχαριστώ το Θεό γι΄αυτό.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Προχτές ανακάλυψα στο Ψαλτολόγιο τον Απόστολο Χριστοφή, μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Ιεροψαλτών Ρόδου, με τον οποίο κάναμε μαζί φαντάροι στην Αρχίπολη Ρόδου. Αυτός ήταν ταχυδρόμος και εγώ παραλάμβανα την αλληλογραφία στο Α' γραφείο. Το Ψαλτολόγιο μας φέρνει κοντά!!!
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Ιούλιος 2000 Κ.Ε.Ε.Δ. τροχάδην τα ΠΑΝΤΑ,
(ζόρικος ο στίβος μάχης στην αρχή):eek:
Διευθυντής Θρησκευτικού "πουλαδερός" μόλις
με άκουσε μου έσφιξε το χέρι (τανάλια λέμε:eek:),
Σ.Χ.Α.Λ. πάλι κάργα ψάλσιμο στις ασκήσεις :D,
Σ.Ε.Α.Π. (καλά το forum πρέπει να έχει τους
περισσότερους έφεδρους Ανθλγούς:p), τρέξιμο,
πήξιμο από Υ.Ε.Α. /β (οι άτιμοι η βητάδες:D) κ παράλληλα
ψάλσιμο.
Έπειτα ξεκούραστο ψάλσιμο Μυτιλήνη 211 Βαρειά κ
Φυλάκιο Χαραμίδας (ξέρετε τζιπάκι με κόκκινη σημαιούλα
κ 2 αστεράκια λευκά - η μάνα μου: τι ωραία σημαιούλααα:D-
κάθε φορά που χρειαζόταν ψάλτη ο παπα Γιάννης λοχαγός
τότε). Ωραίοι τύποι οι Μυτιληνιοί, φιλόξενοι.
Κατόπιν Καστοριά (Άργος Ορεστικό) Τ.Ε. Διοικητής Λόχου
κ Α.Υ.Δ.Μ. 8-9 φορές το μήνα (πλήρωναν καλά οι ντόπιοι:D),
Κυριακή κανόνιζα με το Υπασπιστή του Ταξιάρχου (κολλητοί
Ταξίαρχος κ ο Διοικητής μου "λέουρας" Συνταγματάρχης,
ίδια τάξη στη Σ.Σ.Ε.) ΖΑΧΑΡΗ λέμε, στα πούπουλα.
Με το υπογράφηκε το Φ.Ε.Κ. 3 μήνες πριν την απόλυση
είχα ήδη ορκιστεί Ανθυπολοχαγός κ οι άλλοι περίμεναν
να πάρουν το αστέρι άλλους 2 μήνες(μέχρι να έρθει
"υπηρεσιακά").
Σύνολο θητείας 24 μήνες (1 μήνας φυλακή υπηρετίσημος
κανονικά προερχόμενος από Ε.Δ.Ε.:D:p)


Υ.Γ. Λεπτομέρειες σε Π.Μ.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Σ.Ε.Α.Π. (καλά το forum πρέπει να έχει τους
περισσότερους έφεδρους Ανθλγούς:p), τρέξιμο,
πήξιμο από Υ.Ε.Α. /β (οι άτιμοι η βητάδες:D) κ παράλληλα
ψάλσιμο.
[/SIZE]

Ατιμοι δεν λες τίποτα, τι έχω τραβήξει δεν λέγεται. Τόλμησα να βγάλω βητά στην αναφορά και από κει και πέρα...
 
Top