Ψάλτες στο στρατό

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Τυχαία είδα τη συζήτηση από φόρουμ σχετικό με τη στρατιωτική θητεία στην Ελλάδα.

Η κατάσταση έχει ως εξής: Στο στρατό όποιος έχει κάποια εξειδίκευση είναι απαραίτητος και γι' αυτό φροντίζουν να περνάει καλά. Όταν παρουσιάζεσαι, μαζί με τα πτυχία, δηλώνεις παντού ότι είσαι ψάλτης. Όταν έρθει ιερέας για αγιασμό/λειτουργία φροντίζεις να γνωριστείς.

Αν η ειδικότητα σου είναι οδηγός, μπορείς να γίνεις οδηγός στρατιωτικού ιερέα, το οποίο σημαίνει ότι δεν κάνεις τίποτα άλλο από το να πηγαίνεις κάθε μέρα με τον ιερέα από στρατόπεδο σε στρατόπεδο. Αν δεν είσαι οδηγός, μπορείς να κάνεις πάλι το ίδιο, απλά δεν οδηγείς εσύ! Μπαίνεις στο γραφείο του ιερέα στη Μεραρχία και βοηθάς και λίγο στα γραφειοκρατικά.

Εγώ πάντως, όταν μου είπε ο ιερέας της Ρόδου να με μεταφέρει μέσα στη Ρόδο από την Αρχίπολη αρνήθηκα. Στη μονάδα ήμουν ο μόνος που ήξερα προγραμματισμό και βασίλευα στο 1ο γραφείο, είχα ήδη φτιάξει ένα πρόγραμμα που διαχειριζόταν αυτόματα εξοδολόγια, ημερήσιες αναφορές και δύναμη μονάδος και οι τιμητικές άδειες πέφταν η μια μετά την άλλη (30 μέρες συνολικά στο 9μηνο). Μετά τους πρώτους 2-3 μήνες είχα βάλει και 1-2 δόκιμους να δουλεύουν στο γραφείο "υπό τις διαταγές μου" :D
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Παρουσιασθηκα στην Κορινθο στις 15-10-1963 . Μετα απο 56 μερες , ηλθα στο Ηρακλειο στην ΣΕΑΠ σαν υποψηφιος αξιωματικος . Πριν ακομα ορκισθουμε
πηρα 12 !!! μερες αδεια για να μπορω να ψαλλω το Δωδεκαημερο . Και δεν ημουν ακομα διορισμενος σε εκκλησια . Ειχε επεμβει σχετικα ο τοτε Αρχιεπισκοπος Κρητης κυρος Ευγενιος . Και μετα επαιρνα διημερη αδεια καθε
Σαββατοκυριακο , καθως και καποιες εξτρα αδειες . Μετα απο εξη μηνες , τοποθετηθηκα σαν εφεδρος ανθυπολοχαγος στο γειτονικο Ρεθυμνο , οπου υπηρετησα τους υπολοιπους 16 μηνες της θητειας μου . Αλλα για την ψαλτικη
μου ''καριερα'' στο Ρεθυμνο , καποια αλλη φορα .
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Έχω ακούσει και καλύτερα. Ένας θεολόγος έκανε φαντάρος σε νησί (Μυτιλήνη ή Χίο ήταν, δε θυμάμαι) και του δώσαν άδεια από το στρατόπεδο Ιούλιο-Αύγουστο για να είναι αρχηγός στις κατασκηνώσεις της Μητροπόλεως!

Έχω ακούσει όμως και το άλλο άκρο από άλλον. Ακολουθούσε συνεχώς τον παπά στα άλλα στρατόπεδα, αλλά έκανε κανονικά σκοπιές όπως όλοι στο δικό του στρατόπεδο. Απλα φροντίζαν τις Κυριακές να μην έχει σκοπιά την ώρα της λειτουργίας αλλά να έχει π.χ. 4-6 πρωί ή 12-2 μεσημέρι.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Παρουσιάστηκα Σπάρτη 7/8/2006. Γενικά τα ψαλτικά δε μου δώσαν κανένα bonus στο στρατό, τέλος πάντων.

Ήταν να "ηγηθώ" στο άγημα του Ευαγγελίου κατα την ορκομωσία. Οι εντολές ήταν να πούμε "Τη Υπερμάχω", Σώσον Κύριε...νίκας ΤΟΙΣ ΕΥΣΕΒΕΣΙ ΚΑΤ ΕΝΑΝΤΙΟΝ κτλ.

Στις πρόβες όλα τέλεια, "συγχαρητήρια" απο τους άλλους φαντάρους κτλ (που δε ξέραν βέβαια απο ψαλτικά τίποτα, τέλος πάντων).

Έρχεται η ημέρα της ορκομωσίας. Ήταν ο Άγιος Σπάρτης με ένα διάκο κ 2 στρατ. Ιερείς. Μπαίνουν ανάμεσά μας κ περιμένουμε. Δίνω "Άντρες προσοχή, εμπρός μαρς" κτλ...φτάνουμε στο προκαθορισμένο μέρος. Οι "ψάλτες" ήμασταν 6 φαντάροι. 5 με μηδενική εμπειρία, μόνο λίγες πρόβες τα τροπάρια κ εγώ με 3 χρόνια απο τότε που πρωτοανέβηκα στο αναλόγιο.

Λέμε "Τη Υπερμάχω", λέμε "Σώσον Κύριε", πως μου ξέφυγε, ενώ στις πρόβες όλα καλά, εκείνη τη φορά "νίκας ΤΟΙΣ ΒΑΣΙΛΕΥΣΙ". Κ αφού το έκανα λάθος, τουλάχιστον ας το έλεγα με......θάρρος να μη φανεί πολύ. Αντιθέτως είπα "ΝΙΚΑΣ ΤΟΙΣ βασιλεύσι (το βασιλεύσι με αβέβαιη κ τρεμουλιαστή φωνή επειδή κατάλαβα το λάθος μου).

Ένα λάθος αυτό.

Μετά τα τροπάρια αρχίζουν οι Ιερείς: "Ελέησον ημάς ο Θεός κατα το μέγα έλεός σου δεόμεθά σου επάκουσον...κτλ" λέμε εμείς (εγώ δηλαδή) "Κύριε ελέησον" τρις όπως στην αρτοκλασία, ΟΚ.
Φτάνουμε και στο "υπέρ του πατρός κ επισκόπου ημών Ευσταθίου κτλ". Η ενορία μας υπάγεται στην Αρχιεπισκοπή κ ο Χριστόδουλος (Θεός σχωρές'τον) είχε κόψει τα πολλά "Εις πολλά έτη" κ τα αντικατέστησε με ένα απλό "Κύριε ελέησον". Απο συνήθεια λοιπόν είπα ένα απλό, και αρκετά "φοβισμένο" Κύριε Ελέησον αντί "Εις πολλά έτη".

Ευτυχώς μου έκοψε κ είπα "Τον Δεσπότη κ Αρχιερέα ημών" στο τέλος, με φωνή κλειστή τελείως απο το άγχος.

Δεν είχα πολυκαταλάβει τα λάθη μου όμως. Πάμε να γυρίσουμε πίσω. Δίνω άντρες προσοχή κτλ, ξεκινάμε με τους ιερωμένους, φτάνουμε στο προορισμό μας, πίσω-πίσω απο όλους, σε μια άκρη του χώρου που γινόταν η ορκομωσία. Περιμένω να ακούσω ο αφελής ένα "ευχαριστώ" κ γυρίζω λίγο το κεφάλι προς τους ιερείς που ήταν ακριβώς πίσω μου.

Ακολουθεί η "έκρηξη" του διάκου: "Τι ήταν αυτά που είπες, νίκας τοις βασιλεύσι? Θες να μας πουν τίποτα οι στρατιωτοί? Κ το άλλο, Αντί εις πολλά έτη τι ήταν αυτό που είπες κτλ"

Ο Άγιος δεν είπε τίποτα.

Τον άκουσα όμως "πίσω απο τη πλάτη μου" να λέει με ήρεμο τρόπο στο διάκο "Πολλοί το ακούσαν, λίγοι το κατάλαβαν, δε πειράζει κτλ."
Κ οι άλλοι στρατ. Ιερείς είπαν μετά στη δεξίωση "Αντι να σας ευχαριστήσουμε που είστε τόσα παιδιά που ενδιαφερθήκατε να ψάλετε θα σας μαλώνουμε κιόλας"?

Μου ήρθε να κλάψω εκείνη την ώρα αλλά δεν ενέδωσα.

Δυστυχώς, το DVD με την ορκομωσία κυκλοφόρησε αλλά δε το πήρα. Πιστεύω πάντως λίγοι δώσαν σημασία στο τι έλεγαν οι ψάλτες. Μη πω κανένας...
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ακολουθεί η "έκρηξη" του διάκου: "Τι ήταν αυτά που είπες, νίκας τοις βασιλεύσι? Θες να μας πουν τίποτα οι στρατιωτοί? Κ το άλλο, Αντί εις πολλά έτη τι ήταν αυτό που είπες κτλ"

Ο Άγιος δεν είπε τίποτα.

Τι πρόβλημα και αυτό με κάποιους διάκους; Με το που βάζουν το ράσο νομίζουν ότι γίναν δεσποτάδες. Μου θυμίζει τους ψαροδόκιμους στο στρατό που φωνάζαν πάντα περισσότερο από τους λοχαγούς...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Τι πρόβλημα και αυτό με κάποιους διάκους; Με το που βάζουν το ράσο νομίζουν ότι γίναν δεσποτάδες. Μου θυμίζει τους ψαροδόκιμους στο στρατό που φωνάζαν πάντα περισσότερο από τους λοχαγούς...

Kala, den einai oloi etsi, isos epeidi o diakos paei "paketo" me to despoti oso na nai, ton noiazei to typiko perissotero. Ex allou k ego exo "porosi" me to typiko.

Sygnomi gia ta greeklish.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Kala, den einai oloi etsi, isos epeidi o diakos paei "paketo" me to despoti oso na nai, ton noiazei to typiko perissotero. Ex allou k ego exo "porosi" me to typiko.

Sygnomi gia ta greeklish.


Δεν είναι όλοι οι διάκονοι έτσι, είναι όμως κάποιοι που όντως νομίζουν ότι επειδή συνοδεύουν τον Αρχιερέα αυτομάτως γίνονται φορείς και κομιστές της "εξουσίας" του προς τα κάτω, δλδ τους ψάλτες που έπονται. Το Τυπικό δεν νομίζω να είναι πάντοτε η έγνοια τους μια που εν τη απουσία του Αρχιερέως μια χαρά το πετσοκόβουν σε Εσπερινούς κλπ... Απλά κι αυτοί (όσοι δλδ λειτουργούν έτσι) πρέπει κάπου να φανούν ανώτεροι ιεραρχικά. Είναι καθαρά φαινόμενο "δεκανισμού", θα συμφωνήσω σε αυτό ...

Εκείνο όμως που με θλίβει είναι όταν συνάδελφοι ψάλτες γίνουν ιερείς και κάνουν ακριβώς τα ίδια τα οποία υφίσταντο ως ψάλτες και οι ίδιοι... Το συζητούσα εκτενώς προχτές με ένα φίλο μου ψάλτη που θα γίνει ιερέας και ελπίζω να το θυμηθεί όταν έρθει η ώρα... :)

Όσο για το "νίκας τοις Βασιλεύσι" μην σε απασχολεί, εμείς οι Λάκωνες και δη οι Μανιάτες είμαστε ακόμα "αλλού" πάνω σε αυτό το θέμα. Είναι η μόνη ίσως περιοχή της Ελλάδος που το "νίκας τοις Βασιλεύσι" είναι επιτρεπτό, αν όχι και επιβεβλημένο σε κάθε περίσταση :)

Οι στρατιωτικοί δεν πολυασχολούνται με αυτά παρουσία Αρχιερέως, ο Άγιος Σπάρτης δεν θα αντιδρούσε ποτέ άσχημα από λεπτότητα αλλά και από ρεαλισμό (δεν έπεσε δα και το Πολίτευμα, και μεταξύ μας ποτέ δεν κατάλαβα τι σχέση μπορεί να έχει ένα απολυτίκιο που συνετέθη αιώνες πριν με τα σημερινά δικά μας κοσμικά και πολιτικά σκαμπανεβάσματα...) και κανένας πολιτικός αξιωματούχος οποιασδήποτε παρατάξεως δεν θα αντιδρούσε επίσης σκεπτόμενοις το πολιτικό κόστος μόλις ακουγόταν η αντίδρασή του στο λακωνικό κοινό... Αυτά από ένα Λάκωνα και Μανιάτη (όνομα και πράγμα) για να μην έχεις ενοχές για ό,τι έγινε... ;) :) :D
 
Last edited:
Την στρατιωτική μου θητεία την πέρασα ζωή και κότα πολύ ωραία . Κάθε Κυριακή με το τζίπ του δοιηκητού έξω απο τον θάλαμο να με πηγαινοφέρνει στην Εκκλησία , όλη την μεγάλη εβδομάδα ελευθέρας έξω για να μην κουράζομαι για τις βραδυνές ακολουθίες .
Ιδιαίτερα μαθήματακαι τραγούδια όλα πληρωμένα απο ψαλτάδες και απο παπάδες και βάλε , πρώτη μούρη μιλάμε ,τέτοια χρόνια τέλεια .
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Τέσσερις μήνες Ψάλτης στη ΣΕΑΠ σαν ΥΕΑ. Έκανα κι ένα μικρό χορό 5 ΥΕΑ και όλα κυλούσαν ευχάριστα.
Αργότερα στη Χίο πήγαινα στο μοναστήρι του Αη Γιάννη, όπου λειτουργούσε ο στρατιωτικός ιερέας και μάλιστα μια Κυριακή πρωί πήγα με την παραλλαγή επειδή την προηγουμένη είχα υπηρεσία και ξαφνικά εκεί που έψαλλα ήρθε ο Ταξ/χος δίπλα...

τότε καλά ήταν...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Τέσσερις μήνες Ψάλτης στη ΣΕΑΠ σαν ΥΕΑ. Έκανα κι ένα μικρό χορό 5 ΥΕΑ και όλα κυλούσαν ευχάριστα.
Αργότερα στη Χίο πήγαινα στο μοναστήρι του Αη Γιάννη, όπου λειτουργούσε ο στρατιωτικός ιερέας και μάλιστα μια Κυριακή πρωί πήγα με την παραλλαγή επειδή την προηγουμένη είχα υπηρεσία και ξαφνικά εκεί που έψαλλα ήρθε ο Ταξ/χος δίπλα...τότε καλά ήταν...

Α βρε Νικο τι μου θυμησες . Δεκεμβριος 1963 - Ιουνιος 1964 . Εξη μηνες και τι
μεινες . Να μενεις διπλα και να μην μπορεις να βγεις . Τοτε που η ΣΕΑΠ λεγοταν : Σημερα Ερχεσαι Αυριο Πεθαινεις .
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Α βρε Νικο τι μου θυμησες . Δεκεμβριος 1963 - Ιουνιος 1964 . Εξη μηνες και τι
μεινες . Να μενεις διπλα και να μην μπορεις να βγεις . Τοτε που η ΣΕΑΠ λεγοταν : Σημερα Ερχεσαι Αυριο Πεθαινεις .

Συνεχής Εκπαίδευσις, Ανάπαυσις Ποτέ!
Σήμερα Έχει Ασφαλώς Πατάτες... κλπ κλπ κλπ:p
(τα ξέρω από τον πατέρα μου....)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Συνεχής Εκπαίδευσις, Ανάπαυσις Ποτέ!
Σήμερα Έχει Ασφαλώς Πατάτες... κλπ κλπ κλπ:p
(τα ξέρω από τον πατέρα μου....)

Ναι και αυτα και ακομα :
Σημερα Εχει Ασφαλως Ποδαροδρομο (και φορτωμενοι) .
Σημερα Εχει Ασφαλως Πηδημα (το γνωστο εν-δυό κατω) .
Ποτε υπηρετησε ο πατερας σου ;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ στο στρατό ευτυχώς υπηρέτησα σε μια από τις 2 ενορίες της κωμοπόλεως που βρισκόταν το στρατόπεδο (υπήρχαν ντόπιοι και πρόσφυγες, οι ντόπιοι πλειοδότησαν και με συμπαθούσαν περισσότερο ως Βλάχο:rolleyes:).

Ο τοπικός στρατιωτικός ιερέας αν και με γνώρισε σε έναν αγιασμό δεν έδειξε κανένα ενδιαφέρον-όταν αργότερα πήρα απόσπαση στην ταξιαρχία και με συνάντησε πάλι σε αγιασμό με ειρωνεύτηκε ότι έβαλα μέσον κλπ. :mad:

Στο κέντρο υπήρχε κόντρα μεταξύ ευσεβών πρακτικών (και ολίγον κακοφωνίξ) εκτελεστών της βυζαντινής μουσικής και της υπό τον γράφοντα μίνι χορωδίας ευρωπαϊστών (μεταξύ των οποίων και 2 επτανήσιοι)... :D Ωραίες μέρες....
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Ναι και αυτα και ακομα :
Σημερα Εχει Ασφαλως Ποδαροδρομο (και φορτωμενοι) .
Σημερα Εχει Ασφαλως Πηδημα (το γνωστο εν-δυό κατω) .
Ποτε υπηρετησε ο πατερας σου ;

το 1966 και ήταν στη ΣΕΑΠ στη Λαμία....:)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Προσωπικά υπηρέτησα μόλις μερικές εβδομάδες. Τελικά κρίθηκα Ι5 λόγω ορθοπεδικού προβλήματος, και κακώς με είχαν κρατήσει και εξ αρχής, αλλά η ερμηνεία των κανονισμών στον ΕΣ είναι άλλο θέμα...
Τις λίγες αυτές πάντως εβδομάδες πέρασα πολύ καλά (με το jeep να έρχεται κάθε Κυριακή ή γιορτή και να με παραλαμβάνει από το κτήριο του Λόχου και όχι από την πύλη, όταν ήταν να πάμε σε άλλο στρατόπεδο) :cool:. Μετά την εκκλησία είχε πάντα καφέ/τσάι με τα στελέχη, τα οποία παραδόξως είχαν πάντα απορίες και ενδιαφέροντα για την Βυζ. Μουσική... :rolleyes:
Γενικά ήταν καλές μέρες, πιστεύω πως οι ψάλτες στο Στρατό περνάμε καλά γενικά.... :cool:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Γενικά ήταν καλές μέρες, πιστεύω πως οι ψάλτες στο Στρατό περνάμε καλά γενικά.... :cool:
Μην το λες έτσι...εγώ δεινοπάθησα ως ψάλτης χειρότερα δεν νομίζω να γινόταν...διότι υπάρχουν και οι νέοι "ψαρωμένοι" ιερείς που λόγω της συμπεριφοράς τους την πληρώνουν οι ψάλτες...ούτε να τα θυμάμαι δεν θέλω γι αυτό και δεν γράφω λεπτομέριες...ειλικρινά όμως οι υπόλοιποι φαντάροι στο σώμα που ήμουν περνούσαν πολύ πιο καλύτερα ακόμα τα λένε...τέλος πάντων έστω προς δόξαν Θεού...:)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μην το λες έτσι...εγώ δεινοπάθησα ως ψάλτης χειρότερα δεν νομίζω να γινόταν...διότι υπάρχουν και οι νέοι "ψαρωμένοι" ιερείς που λόγω της συμπεριφοράς τους την πληρώνουν οι ψάλτες...ούτε να τα θυμάμαι δεν θέλω γι αυτό και δεν γράφω λεπτομέριες...ειλικρινά όμως οι υπόλοιποι φαντάροι στο σώμα που ήμουν περνούσαν πολύ πιο καλύτερα ακόμα τα λένε...τέλος πάντων έστω προς δόξαν Θεού...:)

Εγώ είχα έναν ηλικιωμένο Αρχιμανδρίτη, πολύ καλό... Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι της Σταυροπροσκυνήσεως με έβαλε να πω τις Αργές καταβασίες 2 φορές γιατί είχε πρόβλημα με τον προστάτη και πηγαινοερχόταν Ιερό - τουαλέτα..... Αν ζει ακόμα, καλά να'ναι ο άνθρωπος....Αν όχι, ας είναι αναπαυμένος....
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Παρουσιάστηκα στη Θήβα . Στη συνεντευξη ήμουν τελευταίος και καταιδρωστενοχωρημένος παντρεμένος ήδη 6 μήνες. Ο υπολόχαγός της πυροβολαρχίας με ρώτησε αν ξέρω καλά να ψάλλω του είπα ναι . Μου λέει να ψάλλω τις καταβασίες της Παναγίας τις αργές αν τις ήξερα. Άρχισα να τις λέω απέξω ενθουσιάστηκε και κοιταγε κάτω απ το γραφείο του και χαμογελούσε. Το εξέλαβα ως θετικό συναίσθημα μέσα στη στενοχώρια μου ,όταν ξαφνικά βγάζει το ειρμολόγιο της Ζωής για να μου πει οτι με παρακολουθουσε οταν εψαλα . Πολλοι του έλεγαν οτι έψαλαν αλλά δεν γνώριζαν τα βασικά και μάλιστα τυπικό. Πέρασα πολύ καλά . Με υπολογιζαν όλοι μηδενός εξαιρουμένου αυτό μου έφτανε . Δεν ήθελα να του ζητήσω καμμία χάρη για τίποτα και στις αγγαρείες σήκωνα το χέρι αλλά δεν με διάλεγαν και όταν ήρθε να με δει η σύζυγός μου με άφησε λίγο παραπάνω να τη δω.
Ήταν πολύ καλός . Με συστησε στον ταξίαρχο όπου μου επέτρεψε καμια δυο φορές να εκκλησιαστώ στη Θήβα . Καλή του ώρα όπου κι αν είναι.:)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πολλοι του έλεγαν οτι έψαλαν αλλά δεν γνώριζαν τα βασικά και μάλιστα τυπικό.

Μεγάλη αλήθεια!!! Το δέλεαρ των τιμητικών και άλλων "απολαβών" αλλά και η φαντασία που μπορεί να έχει κανείς για τον εαυτό του, οδηγεί αρκετούς στο να δηλώνουν ψάλτες στο Στρατό.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν το 1999 κληθήκαμε με τον τότε Δεξιό μου και νυν Ιερέα π. Ευστράτιο να πάμε στο στρατόπεδο του ΚΕΕΜ Σπάρτης για την ορκομωσία διότι οι ψάλτες δεν ήταν επαρκείς. Έτυχε τότε να μην έχει μείνει κάποιος ψάλτης από τις προηγούμενες σειρές, και από την τότε σειρά να έχουν δηλώσει κάποιοι ψάλτες, οι οποίοι προφανώς δεν τα πολυκατάφερναν.
Πήγαμε λοιπόν, και μας υποδέχτηκε ο "μαέστρος" ο οποίος με ύφος και συμπεριφορά "ειδικού" μας καλωσόρισε, να " ενταχθούμε" στο σχήμα... Ο Ευστράτιος ο οποίος φημιζόταν για την δυναμικότητά του, του έκοψε το βήχα και του διευκρίνισε ότι ανελάμβανε αυτός εντολή του Ιερατικώς Προϊσταμένου και ζήτησε από τους "ψάλτες" να ψάλλουν, θυμάμαι είχαν παρτιτούρες από τον Πετρίδη, προφανώς από κάποια άλλη σειρά (το τι έλεγαν με το τι διάβαζαν απείχε πολύ...) Όλοι μαζί και ένας - ένας ήταν σκέτη απογοήτευση. Ο "μαέστρος" ήταν ο πιο φάλτσος από όλους, ένας δε εξ αυτών μας είπε ότι η ψαλτική του εμπειρία ήταν ότι έψαλλε στη χορωδία του σχολείου όταν ήταν στο... Δημοτικό..... :eek: ......
Τελικά ψάλαμε σχεδόν οι δυο μας, με τους υπόλοιπους αρκετά πιο πίσω από τα μικρόφωνα...
 
Top