Τ94. Μουσικὰ Μεγάλης Τετάρτης - Τροπάριο της Κασσιανής

archon

Μιχαήλ Παπάζογλου
Μήπως κάποιος έχει σε ψηφιακή μορφή το ως άνω τροπάριο-δοξαστικό σε μελοποίηση Θεοδώρου Φωκαέως;

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μήπως κάποιος έχει σε ψηφιακή μορφή το ως άνω τροπάριο-δοξαστικό σε μελοποίηση Θεοδώρου Φωκαέως;
Μπες εδώ και κατέβασε το βιβλίο μουσικός θησαυρός του εσπερινού ..στην σελίδα420 έχει το μάθημα που ζήτησες

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=13099

Καλησπέρα φίλοι μου και καλή χρονιά.
Είναι εύκολο -αν και σχετικά νωρίς για την Μ.Εβδομάδα-να ανεβάσει κάποιος φίλος το ''ότε η αμαρτωλός'' που έχει στην Μ.Εβδομάδα του ο Άρχων Χρ.Θεδοσόπουλος;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Μηπως εχετε υποψιν σας καμμια παρα πολυ συντομη Κασσιανη για Τεταρτη Πρωι στην Προηγιασμενη Λειτουργια;
Εχει Ο Κακουλιδης μια αλλα περαν αυτου..:wink:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
μάθημα: Κασσιανή (Κύριε, η εν πολλαίς αμαρτίαις....) του Χουρμουζίου

Υπάρχει καθαρογραμμένη και διορθωμένη στο Θεωρητικόν του Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως κ. Δημ. Ιωαννίδη.

Πάει ως το κάτω ΠΑ και θέλει έκταση 2.5 οκτάβες.

Το έχει ψάλει ο κ. Ιωαννίδης, όχι σε ναό βέβαια. Το μέλος αυτό δεν γράφτηκε για να ψάλλεται στους ναούς. Όπως και πλειάδα συνθέσεων του Χουρμουζίου μελοποιήθηκαν στην ουσία για να καλύψουν τελικά μαθησιακές ανάγκες (σχεδόν υψηλού επιπέδου) για την εκπαίδευση των μαθητών.

Εχει γραφει μαλλον σαν ασκηση προχωρημενων μαθητων Β.Μ., αλλα γιατι οχι και για ψαλτες. Βεβαια δεν ξερω αν υπηρχαν ατομα που να μπορουν να εχουν εκταση φωνης 2,5 οκταβες.

Υπάρχει κάποια σημείωση στα χειρόγραφα ότι το μέλος αυτό είναι για εξάσκηση των μαθητών. Ασφαλώς κατά την εξάσκηση των μαθητών γινόταν αλλαγή τονικής βάσης σε διάφορες θέσεις του μέλους, αλλιώς...
Φίλε μου ΔΕΝ το έχω ψάλλει μέσα σε Ναό, γιατί απλούστατα δεν διαθέτω τα φωνητικά προσόντα του Χουρμουζίου. Το έχω μελετήσει όμως τόσο καλά, ώστε να βρώ τις ατέλειες και να τις διορθώσω.
Μπορεί να το διαβάσει ο καθένας, μαγαδίζοντας στις θέσεις που δεν βγαίνει.
Το Μάθημα κατεβαίνει πιό κάτω από εκεί που λές. Φτάνει μέχρι τον κάτω νη.

Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μηπως εχετε υποψιν σας καμμια παρα πολυ συντομη Κασσιανη για Τεταρτη Πρωι στην Προηγιασμενη Λειτουργια;
Τοῦ Πέτρου στὴν ἄριστη δακτυλογράφηση ἀπὸ ἐδῶ.

Βάλε λίγο συντομότερή χρονικὴ ἀγωγὴ ἀπ' ὅτι ἄν τὸ ἔλεγες ἀποβραδὶς καὶ εἶσαι ΟΚ.

Συνήθως αὐτὸ λέω καὶ τὸ βράδυ, σὲ κάπως ἀργότερο χρόνο ὅμως ποὺ ἐπιτρέπει περισσότερες ἀναλύσεις καὶ λαρυγγισμοὺς. Τὰ ἄλλα κουράζουν εἰδικὰ ὅταν εἶσαι μόνος.

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Αφου εκανα την ερωτηση συνεχιζα να ψαχνω και εγω και βρηκα και ενα του Ραιδεστινου.
Βεβαια του Πετρου ΠΑΡΑ πολυ ωραιο και εχει δικιο ο φιλος μας Ο κ. Δομεστικος και τον ευχαριστω πολυ για την απαντηση και προταση.

Attachments

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Και μια πρόσφατη μελοποίηση συντόμου τροπαρίου της Κασσιανής, κατάλληλο για την Προηγιασμένη της Μ.Τετάρτης από τον Νικόλαο Γιάννου, εδώ.

neoklis

Μήπως υπάρχει το τροπάριο του κ.Πέττα σε πλ. Α΄;
Έχει γίνει εκτεταμένη συζήτηση εδώ, για την συγκεκριμένη μελοποίηση, μουσικό κείμενο όμως δεν ανέβηκε.

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μια Κασσιανή από τον σύλλογο ιεροψαλτών της Ρόδου....Κινείται σε γραμμές Πρίγγου αλλά νομίζω είναι σαφώς πιο εύκολο .......Το βρήκα στην σελίδα του συλλόγου τυχαία .....υπάρχουν κ μερικά άλλα μουσικά κείμενα. Δείτε εδώ http://www.ieropsaltesrodou.gr/arxeio/mousika-keimena/

Attachments

neoklis

Μια Κασσιανή από τον σύλλογο ιεροψαλτών της Ρόδου....
Για την ακρίβεια, όπως γράφει, "μια Κασσιανή" από τον Ι.Μαυρομάτη, καθηγητή μουσικής του Μουσικού Σχολείου Ρόδου.

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Ανέβαζω άλλες 3 εκδοχές του Τροπαρίου της Κασσιανής. Η πρώτη του Γεωργίου Κακουλίδη και η δεύτερη-Τρίτη του Σωτήρη Αρβανίτη (Αργόν και σύντομον).....καλημέρες!

Attachments

Last edited:

neoklis

Το τροπάριο της Κασσιανής από τον Ιάκωβο πρωτοψάλτη. Από την έκδοση του Δοξασταρίου του 1888.

Attachments

Last edited:

neoklis

Attachments

Last edited:

neoklis

Από το Μουσικόν Εγκόλπιον Ιεροψάλτου του Δημ. Βουλγαράκη, μελοποίηση του Θ.Χ.Γερο(υ)γιάννη, ιατρού.

Attachments