Τη Υπερμάχω Romeiko Ensemble

gpsevdos

Παλαιό Μέλος
Καλησπερα σας!
Το ηχητικο ειναι απο προσφατη εκδηλωση της χορωδιας στη Ρουμανια!
Γνωριζει κανεις λεπτομεριες αυτης της εκτελεσης? (συνθετης, χρονολογια, source, εξηγηση/ή διασκευη)
 

Attachments

  • Την Υπερμαχω.mp3
    7.8 MB · Views: 105
Ιδού!
Πολλές ευχαριστίες!
Ιδού και το "αντίδωρον" σε μουσικό PDF με ενσωματωμένο το ηχητικό.
  • Έγινε σμίκρυνση χωρίς ακουστή απώλεια στην ποιότητα
  • Για να το ακούσουμε πιέζουμε στη φωτογραφία και επιτρέπουμε την εκτέλεση από το πρόγραμμα ανάγνωσης.
  • Η πηγή ως σύνδεσμος επί του συνημμένου.
 

Attachments

  • Th Ypermaxw-Ashb 64-exIArv MP3.pdf
    5.5 MB · Views: 60

gpsevdos

Παλαιό Μέλος
Να ευχαριστησω θερμα τον κ.Αρβανιτη για το πονημα του, συγχαρητηρια, αλλα και για την αναρτηση του με τις ιστορικες λεπτομεριες, και τη προσφορα του κειμενου! Η εκτελεση απο τη χορωδια ηταν αψογη, μου αρεσαν τα ισοκρατηματα.
Στην εκδηλωση της Ρουμανιας η χορωδια εψαλλε και αλλα κομματια, οπως το Αγγελος Πρωτοστατης. Υποθετω απο το ιδιο κωδικα του 13ου αιωνα!
 

Attachments

  • Αγγελος Πρωτοστατης.mp3
    9.3 MB · Views: 28

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!

"Ξενίζουν" τόσο το άκουσμα των μελωδιών, όσο και η ενδυμασία των μελών του χορού, γιατί αποτελούν κουλτούρα μιας άλλης εποχής...
Αυτό μας έλειπε να ''ξεθάβουμε'' (και να προσπαθούμε ν' αναστήσουμε) λείψανα μιας άλλης εποχής που ποτέ δε γνωρίσαμε, ποτέ δε μας παραδόθηκε. (τουλάχιστον όχι άμεσα)
Άρα, όπως και κάθε λείψανο, ποτέ δεν τολμούμε να το αγγίξουμε (απλά το κοιτάζουμε).... Γιατί το μόνο που θα πετύχουμε θα είναι να γελοιοποιούμε οι ίδιοι την ψαλτική μας τέχνη...
Είναι, αν μη τι άλλο, ιεροσυλία!
 

Diogenes

Νέο μέλος
Νομίζω ότι το Romeiko Ensemble εξέδωσε και το εξής τρίτομο βιβλίο με cd «Ευαγγελισμός η κατά σάρκα σύλληψις του Χριστού Ακάθιστος Ύμνος».
9905A2CB-3376-43DF-A049-99E185CF55C2.jpeg
Αλλά η ιστοσελίδα http://www.romeiko.org/ δεν ανοίγει . Γι’ αυτό δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα αυτό το τρίτομο βιβλίο.
 
Last edited:
Top