Σε τί ήχο "πρέπει" να ψάλλουμε Χερουβικό και Λειτουργικά την Πρωτοχρονιά και τα Θεοφάνεια

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Σε τι ηχο "πρεπει" να ψαλλουμε Χερουβικο και Λειτουργικα (μεχρι τα του Μ. Βασιλειου) την Πρωτοχρονια?

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Μου είχαν δώσει κάποτε αυτή τη σελίδα, που περιγράφει τους ήχους στους οποίους πρέπει να ψάλλεται το χερουβικό και το κοινωνικό, βάσει του άγραφου τυπικού.

Attachments

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Την ημέρα των Θεοφανείων ψάλλουμε τα σχετικά της Θ. Λειτουργίας σε Βαρύ; Δεν το ήξερα! Υπάρχει ηχογράφηση από το Πατριαρχείο που να επιβεβαιώνει κάτι τέτοιο;

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στη φετινή αναμετάδοση από το Πατριαρχείο, το χερουβικό τουλάχιστον, που το άκουσα, ήταν σε βαρύ.

Μου είχαν δώσει κάποτε αυτή τη σελίδα, που περιγράφει τους ήχους στους οποίους πρέπει να ψάλλεται το χερουβικό και το κοινωνικό, βάσει του άγραφου τυπικού.
Αυτό το άγραφο τυπικό ο αείμνηστος άρχων Θρασ. Στανίτσας το τηρούσε με ιερή ευλάβεια!
(Μοναδική ίσως εξαίρεση ήταν ο ήχος της δοξολογίας των Κυριακών, που κατά τη διάθεση της στιγμής πότε ήταν με τον ήχο της ημέρας, πότε με το εωθινό δοξαστικό σε καμιά όμως περίπτωση σε άσχετο ήχο... (πχ ήχος α' εωθινό πλ β και δοξολογία σε ... λέγετο:().

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Στη φετινή αναμετάδοση από το Πατριαρχείο, το χερουβικό τουλάχιστον, που το άκουσα, ήταν σε βαρύ.
Δεν ακουσα την αναμεταδοση...αν οντως ειναι ετσι μου φαινεται περιεργο.

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Δεν ακουσα την αναμεταδοση...αν οντως ειναι ετσι μου φαινεται περιεργο.
Και εγω Γιαννη,φετος το διαπιστωσα...
Το τυπικο,λεει για την Πρωτοχρονια:
Χερουβικο,Λειτουργικα,κοινωνικο σε ηχο α'

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, ο βαρύς ήχος αναφερόταν στην ημέρα των Θεοφανείων (βλ. ερώτηση μηνύματος #3) και όχι στην Πρωτοχρονιά.

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Συνάδελφοι, παρά τις καλόβουλες τοποθετήσεις σας δεν αντελήφθην: Την ημέρα των Θεοφανείων ψάλλουμε Χερουβικό και Λειτουργικά σε βαρύ και το γυρνάμε μετά, που αντί του ''Άξιον εστίν'' έχει την καταβασία της Θ' ωδής; Ναι, τυπικό είναι το ζήτημα και δεν πρέπει να ανάγεται σε δόγμα όπως τονίστηκε εύστοχα. Αλλά να μην γνωρίζουμε και τον τύπο; Και ο καθένας αποφασίζει... Ο συνάδελφος Νικόλαος Γιάννου τι υποδεικνύει στην ομήγυρη;

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ευστοχο το ερωτημα σας κε Αηδονη.
Μου τη ''δινουν'' και μενα καποιες τετοιες ''τυπικες'' περιπτωσεις.
Εγω,ας πουμε, την Πρωτοχρονια,εβαλα απο Χερουβικο και ως το Αξιον και δικαον,πλ. δ'
Τα Θεοφανεια εβαλα β'-α'(τις αλλες φορες πλ. β') Χερουβικο και Λειτοργικα για να ''δεσει'' με την 9ωδη ''Απορει πασα γλωσσα''(πλ.β') κατεβαινωντας 1.5 φωνη κατω και κανωντας το Δι του β' Πα!....Οπως διευκολυνεσαι,ετσι κινησαι:cool::wink:!...