Προτιμήσεις ψαλτών σε κοσμική μουσική

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Γεώργιε, πάρε μίαν προκαταβολή από ένα κομμάτι του Γνωστού σε όλους μας Χρήστου Τσιαμούλη, από το Cd του τα μέρη που πονάει η νοσταλγία.
Το τραγούδι έχει μίαν εισαγωγή που σε πάει σε μελωδικές νοσταλγίες, συνεχίζει με το τραγούδι, μάτια μου μάτια μάτια μου το οποίο αρχικά τραγουδάει ο Χρήστος Τσιαμούλης, και συνεχίζει στο ίδιο μέλος ο Τούρκος συνεργάτης του που συμμετέχει στο Cd τραγουδώντας με Τούρκικους στίχους, και τελειώνει ο Τούρκος τραγουδώντας το γνωστό σαν πας στα ξένα..... στα Ελληνικά.
Ευελπιστώ να αρέσει.
Βασίλης Κιαμηλίδης.
Προς κ.κ. Συντονιστάς. Ελπίζω να μην ξεφεύγω από τον Κανονισμό. Το άκουσα και σκέφτηκα πως θα αρέσει και σε κάποιους.

Τελικα Βασιλη και εγω (πρωτος) και συ τωρα , ξεφυγαμε απο το θεμα . Μας
ανακαλω εις την ταξη . Ας αρκεσθουμε εδω σε τραγουδια που λενε ΜΟΝΟ ψαλτες . Αν θελει ο Δημητρης ας ανοιξει αλλο θεμα , για τραγουδια γενικωτερα .
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
. Ας αρκεσθουμε εδω σε τραγουδια που λενε ΜΟΝΟ ψαλτες . Αν θελει ο Δημητρης ας ανοιξει αλλο θεμα , για τραγουδια γενικωτερα .

κύριε Βαγγέλη, ο Πέτρος που άνοιξε το θέμα το άνοιξε -απ' όσο κατάλαβα- για να αναφερόμαστε στις προτιμήσεις μας αναφορικά με είδη μουσικής, που δεν σχετίζονται -άμεσα - τουλάχιστον με την ψαλτική...Αρα δεν μπορω να καταλάβω τι χρειάζεται κ τι σημαίνει αυτή η "επαναφορά της ταξεως"... ειστε στο σωστο θέμα (νομίζω....)
Αν κάνω λάθος, διορθώστε με....
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κύριε Βαγγέλη, ο Πέτρος που άνοιξε το θέμα το άνοιξε -απ' όσο κατάλαβα- για να αναφερόμαστε στις προτιμήσεις μας αναφορικά με είδη μουσικής, που δεν σχετίζονται -άμεσα - τουλάχιστον με την ψαλτική...Αρα δεν μπορω να καταλάβω τι χρειάζεται κ τι σημαίνει αυτή η "επαναφορά της ταξεως"... ειστε στο σωστο θέμα (νομίζω....)
Αν κάνω λάθος, διορθώστε με....

Αγαπητε chanendes
Εννοω οτι ναι μεν ο Πετρος ανοιξε το θεμα , αλλα για να γραφουμε τις προτιμησεις μας και οχι να αρχισουμε να ανεβαζουμε τραγουδια , κατι που πρωτος εγω ισως κακως εκαμα , γιατι οσο ωραια και αν ειναι τα τραγουδια ,
ξεφευγουμε απο την εννοια του ψαλτικου φορουμ . Αν αρχισω να ανεβαζω εγω κρητικα , καποιος αλλος πχ. ηπειρωτικα , αλλος της Ρουμελης κλπ κλπ ,
ε τοτε γιναμαι αλλο φορουμ . Εν πασει περιπτωση , αν ο κυριος διαχειριστης
δεχεται κατι τετοιο , εγω ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ .
Δημητρη εσυ εχεις τον λογο . Οτι πεις .
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Κι εγώ πιστεύω ότι καλύτερα θα ήταν να μην ανεβάζουμε τραγούδια γιατί έτσι αλλοιώνεται ο χαρακτήρας του forum. Όποιος θέλει βέβαια κάποια τραγούδια, μπορώ να του τα στείλω κατ' ιδίαν αν τα έχω. Όποιος ενδιαφέρεται για Καζαντζίδη έχω πάρα πολλά. Και Πάριο επίσης αλλά και Νταλάρα και άλλους τραγουδιστές. Μια ερώτηση τώρα: Τα κρητικά έχουν κάποια σχέση με Βυζ. μουσική; Εμένα μου φαίνονται κάπως "ξένο άκουσμα". Πάντως μου αρέσει πολύ το "Μεσοπέλαγα αρμενίζω". Φοβερό τραγούδι. Είτε με τον Ξυλούρη είτε με τον Πάριο το απολαμβάνω πολύ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Όχι ανέβασμα εμπορικών τραγουδιών παρακαλώ στο εξής. Ας μείνουμε στα Ψαλτικά. Ευχαριστώ όλους.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ίσως η φωνή που είναι πιο κοντά στα ψαλτικά να είναι του ανεπανάληπτου Μ. Νουρεττίν Σελτσούκ. Απολαύστε έναν πλ. β' μοναδικό σε έκταση, ύφος και απόδοση. Aziz Istanbul ( Αγία Κων/πολη). Οι γνώστες Τουρκικής γλώσσας ίσως άξιζε να μας μεταφράσουν το κείμενο. Ξεφεύγουμε, αλλά ... δε γίνεται αλλιώς... Συγγνώμη από τους συντονιστές!
 

Attachments

  • Munir Nurettin Selcuk - Aziz Istanbul.mp3
    3.6 MB · Views: 147

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Άλλο ένα κομμάτι από τον Munir Nureddin Selcuk ήχο πρώτο...απλά τέλειο...
Υ.Γ.καλό θα ήταν να ανοιχτεί ξεχωριστό θέμα για τον Munir Nureddin Selcuk καθότι υπήρξε ένας από τους καρδιακούς φίλους του Θρασ.Στανίτσα...άκουσα στην Πόλη(δεν γνωρίζω αν αληθεύει)ότι ο Στανίτσας όταν ήταν στην Ελλάδα για δύο πράγματα στεναχωρήθηκε που δεν μπορούσε να πάει στην Πόλη(λόγω της γνωστής του απέλασης)α)για την κηδεία της μητέρας του και β)για την κηδεία του καρδιακού του φίλου Munir Nureddin Selcuk...
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Άλλο ένα κομμάτι από τον Munir Nureddin Selcuk ήχο πρώτο...απλά τέλειο...
Υ.Γ.καλό θα ήταν να ανοιχτεί ξεχωριστό θέμα για τον Munir Nureddin Selcuk καθότι υπήρξε ένας από τους καρδιακούς φίλους του Θρασ.Στανίτσα...άκουσα στην Πόλη(δεν γνωρίζω αν αληθεύει)ότι ο Στανίτσας όταν ήταν στην Ελλάδα για δύο πράγματα στεναχωρήθηκε που δεν μπορούσε να πάει στην Πόλη(λόγω της γνωστής του απέλασης)α)για την κηδεία της μητέρας του και β)για την κηδεία του καρδιακού του φίλου Munir Nureddin Selcuk...

όντως ισχύει...λέγεται μάλιστα [το είχα διαβάσει κάπου αλλά δεν μπορω αυτή τη στιγμή να θυμηθώ πού] ότι το γνωστό "Δύναμις" του Θ. Στανίτσα στο μακάμι Φεραχνάκ προέκυψε από τη μουσική "όσμωση" των δύο μεγάλων αυτών Μουσικών...
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Εμείς κατ' αναλογία πρέπει να λέμε: "αντε! και του χρόνου, (ή το καλοκαίρι) στην Πόλη...":)

Κάθε χρόνο στο πανυγήρι μας το αλληλοευχόμαστε, αλλά δεν πιάνει ρε παιδί μου...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
όντως ισχύει...λέγεται μάλιστα [το είχα διαβάσει κάπου αλλά δεν μπορω αυτή τη στιγμή να θυμηθώ πού] ότι το γνωστό "Δύναμις" του Θ. Στανίτσα στο μακάμι Φεραχνάκ προέκυψε από τη μουσική "όσμωση" των δύο μεγάλων αυτών Μουσικών...

Για οσους τυχον δεν το γνωριζουν , υπαρχει αργη δοξολογια του αοιδιμου
Κηλτζανιδη σε μακαμι ''φεραχνακ'' .
Θα σας διηγηθω ενα περιστατικο που μου ειχε αφηγηθει ο αοιδιμος μεγαλος
πρωτοψαλτης Ματθαιος Τσαμκιρανης σε μια απο τις συναντησεις μας . Το περιστατικο συνεβη γυρω στο 1960 .
'' Ο Στανιτσας εχει λανσαρει στην πολη (εκτος πατριαρχικου ναου ) το πασιγνωστο πια Δυναμις του σε ''φεραχνακ'' . Το εχει παρουσιασει σαν δικη του συνθετικη εμπνευση . Ειναι λοιπον Κυριακη πρωϊ και ο Στανιτσας ειναι
κρυωμενος και δεν παει να ψαλλει , αλλα μενει σπιτι του . Εχει βαλλει το
ραδιοφωνο και ακουει την Κυριακατικη Λειτουργια απο την Καβαλλα , οπου ψαλλει ο Τσαμκιρανης , πρωτοψαλτης τοτε του Ιερου Μητροπολιτικου Ναου Του Αγιου Νικολαου Καβαλλας . Να σημειωθη οτι ο Στανιτσας εκτιμουσε πολυ
τον Τσαμκιρανη σαν ψαλτη και ηταν καλοι φιλοι . Ακουει λοιπον τον Τσαμκιρανη να ψαλλει την αργη δοξολογια του Κουτσαρδακη σε ''φεραχνακ''
και καταλαβαινετε οτι ''τον ζωνουν τα φιδια'' καθως ακουει το μακαμι που εχει
λανσαρει σαν κατι καινουργιο , να ψαλλεται απο τον Τσαμκιρανη . Περιμενει
και καποια στιγμη μετα την λειτουργια του τηλεφωνει .
Παραθετω περιληψη διαλογου : ''Βρε Ματθαιε τι ηταν αυτη η δοξολογια που εψαλλες σημερα ; Που την βρηκες ;'' . '' Θρασο ειναι η αργη δοξολογια του Κηλτζανιδη σε φεραχνακ'' . Κοκαλλο ο Στανιτσας .
Βεβαια ειπωθηκαν και αλλα , οπου χρησιμοποιηθηκαν και ''σοκιν'' λεξεις , αλλα
αυτα τα αφηνω στην φαντασια σας .
Τωρα απο την δοξολογια πηρε το δυναμις ο Στανιτσας , με τον Νουρεντιν το
εμνευσθηκαν , υποθεσετε οτι θελετε . Παντως οταν μου διηγηθηκε το περιστατικο ο Τσαμκιρανης , ηταν παρων και ο φιλος μου συλλεκτης-ιατρος
(συλλεκτης παντος ειδους μουσικης με περιπου 200.000 !!! ναι 200.000 CDs
εκ των οποιων περιπου 30.000 CDs ψαλτικα , χωρια δισκους κλπ ) Μανωλης Χναρακης .
 
Last edited:

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
κύριε Βαγγέλη έχετε σε μουσικό κείμενο (αν συνδυάζεται και με ηχογραφημένο ακουσμα ακόμα καλύτερα!!!) αυτή τη Δοξολογία??? πολύ θα ήθελα να τη μάθαινα....Αν ναι, παρακαλώ στείλτε ό,τι υπάρχει... ευχαριστώ εκ των προτέρων...!!!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κύριε Βαγγέλη έχετε σε μουσικό κείμενο (αν συνδυάζεται και με ηχογραφημένο ακουσμα ακόμα καλύτερα!!!) αυτή τη Δοξολογία??? πολύ θα ήθελα να τη μάθαινα....Αν ναι, παρακαλώ στείλτε ό,τι υπάρχει... ευχαριστώ εκ των προτέρων...!!!

Φιλε Γιαννη
Μου την ειχε δωσει ο Τσαμκιρανης αλλα δεν μπορω να την βρω στον χαμο που γινεται εδω . Αν και οταν την βρω θα την ανεβασω . Αλλα πιστευω οτι καποιος φιλος απο τα μελη θα την εχει . Ας την ανεβασει .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Επισυνάπτω Δοξολογία σε Makam Ferahnak όχι όμως του Κουτσαρδάκη αλλά του Κηλτσανίση (Παναγιώτου Προύσαλη)...νομίζω είναι και παλαιότερη απο του Κουτσαρδάκη...
 

Attachments

  • Παναγιώτου Κηλτσανίδη Φεραχνάκ.rar
    1.1 MB · Views: 118

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυνάπτω Δοξολογία σε Makam Ferahnak όχι όμως του Κουτσαρδάκη αλλά του Κηλτσανίση (Παναγιώτου Προύσαλη)...νομίζω είναι και παλαιότερη απο του Κουτσαρδάκη...

Ναι του Κηλτζανιδη ηταν η δοξολογια που εψαλλε ο Τσαμκιρανης και οχι του
Κουτσαρδακη οπως εγραψα αρχικα (ηδη το διορθωσα) .
 
Παραθέτω παλιό παραδοσιακό ελληνικό αμανέ σε φεραχνάκ με εκτελεστή τον Αχιλλέα Πούλο.
 

Attachments

  • 07 Κομμάτι 7.wma
    3.9 MB · Views: 74
Μιας και αναφέρουμε τις προτιμήσεις μας στην κοσμική μουσική θα παραθέσω λίγες όμως λόγου της ποσότητάς τους. Ασχολήθηκα με όλα σχεδόν τα ήδη της υπάρχουσας μουσικής και σε όλα έβρισκα κάτι το αξιόλογο. Ποτέ όμως δε μου άρεσε η τζαζ, η ποπ, και τα ελαφρολαϊκά.
Σταθερές αξίες για μένα είναι οι αμανέδες,ελληνικοί, τούρκικοι και αραβικοί, το παραδοσιακό τραγούδι κυρίως της καταγωγής μου (γρεβενιώτικα μπεράτια) και το σύγχρονο δημοτικό λόγω των ωραίων φωνών (Σαφέτης, Κωνσταντινόπουλος).
Το "Όσο βαρούν τα σίδερα" είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια (μ αρέσει εξίσου και από Δόμνα Σαμίου και από Νίκο Ξυλούρη).
Αλλά το καλύτερο το οποίο και αφιερώνω στον πατριώτη μου κ.Βασίλη Ζαχαρη και στα μέλη του φόρουμ που είναι στα ξένα είναι ο "Ζιάκας"
Να ζήσουν οι Βλάχοι!(Σαμαρίνα Πίνδου)

http://www.youtube.com/watch?v=OjyZSLMD9N0
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αλλά το καλύτερο το οποίο και αφιερώνω στον πατριώτη μου κ.Βασίλη Ζαχαρη και στα μέλη του φόρουμ που είναι στα ξένα είναι ο "Ζιάκας"
Να ζήσουν οι Βλάχοι!(Σαμαρίνα Πίνδου)

http://www.youtube.com/watch?v=OjyZSLMD9N0
Ευχαριστώ για την αφιέρωση, αν και δεν είμαι Γρεβενιώτης (υπηρετώ εδώ), είμαι όμως Μακεδόνας.

Υ.Γ.
Ώρε ανακατωσάρια!
Όλη η ορχήστρα χορεύει...Το νταούλι βαράει πίσω, στα παράθυρα της νομαρχείας. Βάλε τι έχουν πιει!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Να ζήσουν οι Βλάχοι!(Σαμαρίνα Πίνδου)
Να ζήσουν να ζήσουν! :D Σ-μπανέτζ αρμανιάμα! Ζήτω η Βλαχουριά! :):):)

Κι εγώ βλάχος (αρβανιτόβλαχος) εξ Ηπείρου! :D:D:D Και ο κ. Ζάχαρης ελπίζω να μάθει να κουβεντιάζει Βλάχικα! :p
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Προσωπικά δεν υπάρχει είδος μουσικής που να μην ακούω ευχάριστα, εκτός από μοντέρνες συνθέσεις κλασικής μουσικής, με άτονες συγχορδίες τις οποίες δεν καταλαβαίνω ακουστικά. Σκόρπιες νότες χωρίς σκοπό :mad:. Για μένα όλες οι μουσικές έχουν κάτι καλό να προσφέρουν ( αυτός δεν είναι και ο λόγος δημιουργίας τους εξάλλου; ) για παράδειγμα, βρίσκω ότι δεν υπάρχουν ομορφότερες μπαλάντες από αυτές της heavy metall.

Θα μπορούσα να γράφω για ώρες για το κάθε είδος μεταφέροντας τον όποιο άτυχο αναγνώστη άνετα στο επόμενο μήνυμα ή θέμα του forum :eek:, αλλά αυτό που θα ήθελα να πω, είναι ότι ενώ μεγάλωσα με ακούσματα λαϊκά κυρίως, τίποτε δεν με συγκινεί, όσο οι μελωδίες της Σμύρνης και της Τουρκίας. Θέμα DNA τι να πω...
 
Ευχαριστώ για την αφιέρωση, αν και δεν είμαι Γρεβενιώτης (υπηρετώ εδώ), είμαι όμως Μακεδόνας.

Υ.Γ.
Ώρε ανακατωσάρια!
Όλη η ορχήστρα χορεύει...Το νταούλι βαράει πίσω, στα παράθυρα της νομαρχείας. Βάλε τι έχουν πιει!

Ξέρεις αδερφέ μου τί έχουν πιει! Τσιπουράκι Τυρνάβου με γλυκάνισο εννοείται!
Άσε και εδώ στην Κρήτη που υπηρετώ εγώ, γλυκάνισο και κλαρίνο δε βρίσκεις ούτε για δείγμα. Καλή και η ρακή δε βαριέσαι...:)
 
Top