Προτιμήσεις ψαλτών σε κοσμική μουσική

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ε'ι',δεν ακούει κανεις Χριστοδουλόπουλο;...Αρχωντας!!..:)
Επιπλέον Γονίδη και Ζαζόπουλο για να ''φτιαχτώ''!...
Για να χαλαρώσω και ιδίως όταν ταξιδεύω,ακούω: new age,Celine Dion,Yanni και Vagelis.
Επίσης Ηπειρώτικα,Τουρκικα, Αραβικα και μανέδες.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ε'ι',δεν ακούει κανεις Χριστοδουλόπουλο;...Αρχωντας!!..:).
πολύ καλός ο άρχωντας αλλά των Ρομα όχι δικός μας

Επιπλέον Γονίδη και Ζαζόπουλο για να ''φτιαχτώ''!...
πολύ καλή φωνή ο Γονίδης, είμαστε και συμπατριώτες απ' τα Θερμιά! αλλά έγινε κι αυτός
Good morning Kourdistan!!! :D:p

Για να χαλαρώσω και ιδίως όταν ταξιδεύω,ακούω: new age,Celine Dion,Yanni και Vagelis.

Μην πάμε από το να άκρο στο άλλο το πήγες στο πολύ χαλάρωμα :)

Επίσης Ηπειρώτικα,Τουρκικα, Αραβικα και μανέδες

Όλα στο μπλέντερ! πρόσεξε όμως να πετύχει η συνταγή μην βγεί ο Πανούσης στο τέλος :p (βλ ταινία ο βρυκόλακας των εξαρχείων)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Για να χαλαρώσω και ιδίως όταν ταξιδεύω,ακούω: new age,Celine Dion,Yanni και Vagelis.
Άμα γουστάρεις new age - ορχηστικά - soundtracks κι όταν δουλεύεις στον υπολογιστή, έχω να σου προτείνω τον φοβερό και τρομερό amarok, ο οποίος έχει ενσωματωμένα κάτι εκατοντάδες ραδιόφωνα και shoutcasts με όλα τα είδη μουσικής (λείπει δυστυχώς η βυζαντινή και η ελληνική παραδοσιακή...) και αν φτιάξεις μια playlist με σταθμούς με μουσική κινηματογράφου και new age και βάλεις και τον amarok στην εκκίνηση του συστήματος, είναι πολύ ωραία φάση! Εγώ βρήκα στο τελείως χαλαρό τουλάχιστον 10 σταθμούς να παίζουν τέτοια μουσική όλο το 24ωρο!

Υ.Γ. 1: Ο amarok είναι βέβαια για linux και υπάρχει σε όλα τα repositories των διαφόρων διανομών. Έχει βγει και έκδοση για windows, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.
Υ.Γ. 2: Αν έχεις (k)ubuntu και θες να εισάγεις στον amarok όλους τους ελληνικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς που παίζουν ζωντανά στο internet (και τους εκκλησιαστικούς!) κατέβασε το σχετικό script από εδώ.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
πολύ καλός ο άρχωντας αλλά των Ρομα όχι δικός μας


πολύ καλή φωνή ο Γονίδης, είμαστε και συμπατριώτες απ' τα Θερμιά! αλλά έγινε κι αυτός
Good morning Kourdistan!!! :D:p



Μην πάμε από το να άκρο στο άλλο το πήγες στο πολύ χαλάρωμα :)



Όλα στο μπλέντερ! πρόσεξε όμως να πετύχει η συνταγή μην βγεί ο Πανούσης στο τέλος :p (βλ ταινία ο βρυκόλακας των εξαρχείων)
Κε Βαγγέλη,δεν ξέρω ούτε και εγώ,πως τα καταφέρνω κάτι φορές!!...:D
Κάποιες φορές,νομίζω,έχει ανάγκη το αυτί να ακούει κάτι διαφορετικό,που μπορεί να είναι εξω απ'το αντικείμενο μουσικής ενασχόλησης.
Α,να μην ξεχάσω και τους παλιούς:Διονησίου,Αγγελόπουλο,Καζαντζίδη!:)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Άμα γουστάρεις new age - ορχηστικά - soundtracks κι όταν δουλεύεις στον υπολογιστή, έχω να σου προτείνω τον φοβερό και τρομερό amarok, ο οποίος έχει ενσωματωμένα κάτι εκατοντάδες ραδιόφωνα και shoutcasts με όλα τα είδη μουσικής (λείπει δυστυχώς η βυζαντινή και η ελληνική παραδοσιακή...) και αν φτιάξεις μια playlist με σταθμούς με μουσική κινηματογράφου και new age και βάλεις και τον amarok στην εκκίνηση του συστήματος, είναι πολύ ωραία φάση! Εγώ βρήκα στο τελείως χαλαρό τουλάχιστον 10 σταθμούς να παίζουν τέτοια μουσική όλο το 24ωρο!

Υ.Γ. 1: Ο amarok είναι βέβαια για linux και υπάρχει σε όλα τα repositories των διαφόρων διανομών. Έχει βγει και έκδοση για windows, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.
Υ.Γ. 2: Αν έχεις (k)ubuntu και θες να εισάγεις στον amarok όλους τους ελληνικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς που παίζουν ζωντανά στο internet (και τους εκκλησιαστικούς!) κατέβασε το σχετικό script από εδώ.
Κε Νίκο σας ευχαριστώ πολύ,θα το έχω υπόψην μου!..
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Κε Βαγγέλη,δεν ξέρω ούτε και εγώ,πως τα καταφέρνω κάτι φορές!!...:D
Κάποιες φορές,νομίζω,έχει ανάγκη το αυτί να ακούει κάτι διαφορετικό,που μπορεί να είναι εξω απ'το αντικείμενο μουσικής ενασχόλησης.
Α,να μην ξεχάσω και τους παλιούς:Διονησίου,Αγγελόπουλο,Καζαντζίδη!:)


Η μουσική να θυμάσαι είναι σαν την κουζίνα. Θα φάς στο Ιταλικό σου, το κινέζικο, το αργεντίνικο, το σουσι σου (όχι ελλάδα δεν τρώγεται.. στο Κίεβο όμως το συνιστώ ανεπιφύλακτα!) στο τέλος όμως θα καταλάβεις ότι η ελληνική κουζίνα είναι η καλύτερη σ' όλο τον κόσμο και δεν είναι καθολου σωβινιστικό. Ρωτήστε τους ξένους. Έτσι και η μουσική μας είναι τόσο νόστιμη που δεν την αλλάζεις με τίποτα την εμπιστεύεσαι μέχρι και την τελευταία σταγόνα!

Έξω δεν ξέρουν να φάνε, θα ξέρουν από μουσική;
Μερικές άγνωστες λέξεις στη διεθνή κουζίνα ειδικά στις βαλκανικές χώρες: ελεόλαδο, λεμόνι, ρίγανη, μαιντανός, άνιθος μάραθος, ρεβύθια, φακές, φάβα, φέτα, ανθότυρο, χόρτα του βουνού, σαρδέλες, γαύρος, φραπές, ελληνικός καφές, σουβλάκια, μπουγάτσα, μαστίχα, παγωτό καϊμάκι κλπ κλπ κλπ

Τόσο πλούσια είναι η μουσική μας, όσο η κουζίνα μας κι όταν την περιφρονούμε είναι σαν να τρώμε κάθε μέρα στα Mc donalds
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Πάντως πρέπει να παραδεχτείτε ότι το κέφι που έκαναν το παιδιά από την Πάτρα δεν το κάνει κανένα άλλο συγκρότημα στην Ελλάδα:wink:
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Πάντως πρέπει να παραδεχτείτε ότι το κέφι που έκαναν το παιδιά από την Πάτρα δεν το κάνει κανένα άλλο συγκρότημα στην Ελλάδα:wink:

Μήπως επειδή "τα παιδιά από την Πάτρα" δεν είναι από την Πάτρα... :p:p:p :D:D:D

έλα πλάκα κάνω... :)
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Μα φυσικά δεν είναι από την Πάτρα! Φοιτητές ήσαν που σπούδαζαν στην Πάτρα και έφτιαξαν το συγκρότημα. Δυστυχώς δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να τους δω ζωντανά, αλλά απ' ό,τι λένε όταν εμφανίζονταν στο "Χάραμα" γινόταν πάντα χαμός!
 
Last edited:

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Σωκράτης Μάλαμας, Θανάσης Παπακωνσταντίνου και τα μυαλά στα κάγκελα!!!:D:D:D
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Άλλη μία φωνή που έμεινε δυστυχώς στο περιθώριο, και ένα υπέροχο τραγούδι με καταπληκτικό στίχο εδώ...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αν και γενικά δεν μου αρέσει η χρήση της λέξης "απόλυτο", μπορώ να πω ότι η παρακάτω σύνθεση του Nino Rota είναι το απόλυτο ταξίδι στην αγάπη και στον έρωτα, όχι όπως τα "μεταφράσαμε" όλοι μας για δικό μας μόνο όφελος, αλλά όπως τα δίδαξε η ίδια η πηγή της αγάπης ο Χριστός.

A time for us (Nino Rota)
 
Last edited:
Αν και γενικά δεν μου αρέσει η χρήση της λέξης "απόλυτο", μπορώ να πω ότι η παρακάτω σύνθεση του Nino Rota είναι το απόλυτο ταξίδι στην αγάπη και στον έρωτα, όχι όπως τα "μεταφράσαμε" όλοι μας για δικό μας μόνο όφελος, αλλά όπως τα δίδαξε η ίδια η πηγή της αγάπης ο Χριστός.

A time for us (Nino Rota)

Επειδή τυγχάνει να το έχω και σε mb3 ,το ανεβάζω προς τέρψιν όλων. Αν θέλετε και άλλα παρόμοια ,ευχαρίστως να ανεβάσω.
 

Attachments

  • percy Faith - A Time For Us.mp3
    3.7 MB · Views: 43
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ο αξέχαστος Γ. Ξυλούρης στο επίκαιρο λόγω εορτών αλλά και γενικότερα, τραγούδι "οι πόνοι της Παναγίας".
 

Attachments

  • Οι πόνοι της Παναγιάς.mp3
    2.2 MB · Views: 28
Top