Ποιος μπορεί να βοηθήσει;

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επειδή το πρόβλημα με τα πολλά σε πλήθος και τεράστια σε μέγεθος βιβλία επάνω στο αναλόγιο, είναι υπαρκτό, θα ήθελα να προτείνω μερικές πρακτικές λύσεις, ωσότου λυθούν τα θέματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω.
(Τα παρακάτω αφορούν περσσότερο τις ακολουθίες του Σαββατοκύριακου, Εσπερινό-Όρθρο-Θ.Λειτουργία).
Στο δικό μας αναλόγιο σχεδόν δεν χρησιμοποιούμε το Ωρολόγιο. Καλυπτόμαστε κατά 99% από το νέο εγκόλπιο του αναγνώστου. Για όποιον θέλει, κυκλοφορεί από τον "Αστέρα" το Ωρολόγιο σε σχήμα "τσέπης" (9,5x14 εκ.). Αντί για την "Παρακλητική" χρησιμοποιούμε την μικρού σχήματος "Οκτώηχο" της Αποστολικής Διακονίας. Αντίστοιχα την Μ.Εβδομάδα χρησιμοποιήσαμε την επίσης μικρού σχήματος έκδοση της Αποστολικής Διακονίας, και καθόλου το "Τριώδιο". Όσο για τα ογκωδέστατα "Δίπτυχα", έχω κόψει και ξαναδέσει σε βιβλιοδετείο μόνο το κομμάτι του τυπικού, που έχει πάχος 1,5 εκ.
 

Maria Psy

Νέο μέλος
Γεια σας φίλοι!

Επανέρχομαι μετά από την παράδοση μερικών ζόρικων εργασιών, να ζητήσω ξανά τη συνδρομή σας για τη Θ.Λειτουργία αύριο.
Χρειάζομαι ηχογραφήσεις για τα εξής:

Αγγελικαί δυνάμεις
Υπερδεδοξασμένος ει
Την υπέρ ημών πληρώσας οικονομίαν

Στην ιστοσελίδα του Πατριαρχείου λέει ότι αύριο λέμε τα Αντίφωνα της εορτής. Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι αυτά?

Ξέρω ότι είναι Σάββατο απόγευμα τώρα και μπορεί να μην προλάβετε να μου απαντήσετε. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ,

Μαρία
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Γεια σας φίλοι!

Επανέρχομαι μετά από την παράδοση μερικών ζόρικων εργασιών, να ζητήσω ξανά τη συνδρομή σας για τη Θ.Λειτουργία αύριο.
Χρειάζομαι ηχογραφήσεις για τα εξής:

Αγγελικαί δυνάμεις
Υπερδεδοξασμένος ει
Την υπέρ ημών πληρώσας οικονομίαν

Στην ιστοσελίδα του Πατριαρχείου λέει ότι αύριο λέμε τα Αντίφωνα της εορτής. Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι αυτά?

Ξέρω ότι είναι Σάββατο απόγευμα τώρα και μπορεί να μην προλάβετε να μου απαντήσετε. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ,

Μαρία

Δυστυχώς δεν διαθέτω τις ηχογραφήσεις που ψάχνεις. Ως προς τα αντίφωνα, όταν λέει της εορτής εννοεί της εορτής της Αναλήψεως. Θα τα βρεις είτε στο Πεντικοστάριο στη Θ. Λειτουργία της Αναλήψεως είτε στο βιβλίο του Αποστόλου. Αν παρόλα αυτά δεν τα βρεις γράψε το και αν προλάβω εγώ ή κάποιο άλλο μέλος τα γράφουμε.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἐδῶ καί παρακάτω πού γράφει
Apolytikia
•Sunday Resurrectional Apolytikia
•Greek
◦Real Media Format
◦First Tone
◦Second Tone
◦Third Tone
◦Fourth Tone
◦Plagal of the First Tone
◦Plagal of the Second Tone
◦Grave Tone
◦Plagal of the Fourth Tone

μπορεῖς νά ἀκοῦς ὅλα τά ἀναστάσιμα ἀπολυτίκια.

Ἐδῶ, στό τέλος αὐτῆς τῆς σελίδας βλέπεις τά ἀντίφωνα.
Μόνο πού γιά τήν Κυριακή: Εἰσοδικόν: «Δεῦτε προσκυνήσωμεν… ὁ ἀναστάς ἐκ νεκρῶν…».

 

haris1963

παλαιότατο μέλος
π. Μάξιμος;37978 said:
Ἐδῶ καί παρακάτω πού γράφει
Apolytikia
•Sunday Resurrectional Apolytikia
•Greek
◦Real Media Format
◦First Tone
◦Second Tone
◦Third Tone
◦Fourth Tone
◦Plagal of the First Tone
◦Plagal of the Second Tone
◦Grave Tone
◦Plagal of the Fourth Tone

μπορεῖς νά ἀκοῦς ὅλα τά ἀναστάσιμα ἀπολυτίκια.

Ωραία προσπάθεια, αλλά αυτό το "as chanted by Various Byzantine Music Choirs", δεν μας βοηθάει να ξέρουμε ποιόν θα ρωτήσουμε για την ...ας πω "ιδιαίτερη" επιλογή ισοκρατημάτων.

Μιλώντας για το "Αγγελικαί Δυνάμεις" που άκουσα, αναρωτιέμαι, πού ακούστηκε στον πλ.Β' ειρμολογικό (ακολουθεί κλίμακα του κυρίου του, με "χαρακτηριστικές" θέσεις), να ισοκρατεί μονίμως ο ΝΗ, όταν το μέλος καταλήγει στον ΒΟΥ (που παρεμπιπτόντως είναι και η βάση του ήχου;). Ολότελα "ξένα" ακούσματα!

Χαραλάμπης
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Γεια σας φίλοι!

Επανέρχομαι μετά από την παράδοση μερικών ζόρικων εργασιών, να ζητήσω ξανά τη συνδρομή σας για τη Θ.Λειτουργία αύριο.
Χρειάζομαι ηχογραφήσεις για τα εξής:

Αγγελικαί δυνάμεις
Υπερδεδοξασμένος ει
Την υπέρ ημών πληρώσας οικονομίαν

Στην ιστοσελίδα του Πατριαρχείου λέει ότι αύριο λέμε τα Αντίφωνα της εορτής. Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι αυτά?

Ξέρω ότι είναι Σάββατο απόγευμα τώρα και μπορεί να μην προλάβετε να μου απαντήσετε. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ,

Μαρία

Επισυνάπτω αυτά που ψάλλαμε με τους συνεργάτες μου πέρυσι στις 08/06/2008 στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Κουλούρας όπου ψάλλω από το 1988.
Εγώ ψάλλω τους στίχους των αντιφώνων, το Ανελήφθης εν δόξη & το Κοντάκιο.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 01 Αντίφωνα, Απολυτίκια, & Κοντάκια των Αγ, Πατέρων 8 Ιουνίου 2008.mp3
    10.1 MB · Views: 41

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ωραία προσπάθεια, αλλά αυτό το "as chanted by Various Byzantine Music Choirs", δεν μας βοηθάει να ξέρουμε ποιόν θα ρωτήσουμε για την ...ας πω "ιδιαίτερη" επιλογή ισοκρατημάτων.

Μιλώντας για το "Αγγελικαί Δυνάμεις" που άκουσα, αναρωτιέμαι, πού ακούστηκε στον πλ.Β' ειρμολογικό (ακολουθεί κλίμακα του κυρίου του, με "χαρακτηριστικές" θέσεις), να ισοκρατεί μονίμως ο ΝΗ, όταν το μέλος καταλήγει στον ΒΟΥ (που παρεμπιπτόντως είναι και η βάση του ήχου;). Ολότελα "ξένα" ακούσματα!

Χαραλάμπης
Χάρη,
Δέν εἶναι ἄστοχες οἱ παρατηρήσεις σου. Κατάλαβες ὅτι πρόκειται γιά τήν ἱστοσελίδα τῆς Ἀρχιεπισκοπῆς Ἀμερικῆς. Καί βέβαια «φιλοσοφικά» σχολιάζουμε αὐτό, γιατί ἀναφορικά μέ τό παρόν θέμα καί γιά ἕναν ἀρχάριο ἤ μᾶλλον κάποιον πού θέλει πρακτικά νά μάθει τά ἀναστάσιμα ἀπολυτίκια, καλό εἶναι. Γιά ἱσοκράτης δέν πάει ἡ Μαρία.
Σχετικά μέ τις ἠχογραφήσεις τῆς ἐν λόγῳ ἱστοσελίδος, τήν ὁποία ἔχω ὑπόψη μου ἀπό παλιά, παλιότερα ὑπῆρχαν καί περισσότερα ἀκούσματα, ἄν δέν κάνω λάθος. Καί μάλιστα ἐπιγράφετο καί τό ὄνομα τοῦ ἐκτελεστοῦ ἤ τοῦ ὑπ᾿ αὐτόν χοροῦ. Καί αὐτός ἦτο ὁ κ. Φώτης Κετσετζῆς. Δέν ξέρω ἄν πρόκειται γιά τόν ἴδιο χορό καί τήν τωρινή σχέση τοῦ εἰρημένου μέ τήν Ἀμερική. Ὁ κ. Σιαπερόπουλος θά μπορεῖ νά μᾶς πληροφορήσει.

Καί κάτι ἄλλο. Ἔχουμε τόσες ἠχογραφήσεις δύσκολων καί σπάνιων κομματιῶν καί κάποια ἁπλά πράγματα γιά κάποιον νεοεισερχόμενο στήν ψαλτική ἤ κάποιον πού θέλει νά βοηθήσει ἤ ὑπάρχει μεγάλη ἀνάγκη —ὅπως τά ἔχει ἐκθέσει ἡ Μαρία— δέν ὑπάρχει. Ἐγώ δέν βρῆκα κάτι ἄλλο. Γνωρίζει κανείς; Πάντως κάτι πρέπει νά γίνει καί σ᾿ αὐτόν τόν τομέα.


 

Maria Psy

Νέο μέλος
Αγαπητοί μου φίλοι

Έχω πολύ καιρό να μπω στο Ψαλτολόγιο, πράγμα που σημαίνει ότι όλα πάνε καλά! Τις λειτουργίες μας τις βγάζουμε μια χαρά και δε χρειάζομαι τόση καθοδήγηση όση πριν.

Ήθελα μόνο να σας ρωτήσω εάν τυχαίνει να έχει κανείς σας το κείμενο της ακολουθίας του Γάμου σε ηλεκτρονική μορφή (στα ελληνικά). Το ζητάει μια φίλη από τη ρουμάνικη εκκλησία.

Σας ευχαριστώ, και εύχομαι να είστε όλοι καλά.

Μαρία
 

Maria Psy

Νέο μέλος
Γεια σε όλους!

Συγγνώμη για το αίτημα της τελευταίας στιγμής, αλλά θέλω να ρωτήσω αν κανείς τυχαίνει να έχει ηχογράφηση του Ετοιμάζου Βηθλεέμ και του Μεγάλα τα της πίστεως κατορθώματα.

Θερμές ευχές για ειρηνικά και κατανυκτικά Χριστούγεννα!

Μαρία
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γεια σε όλους!

Συγγνώμη για το αίτημα της τελευταίας στιγμής, αλλά θέλω να ρωτήσω αν κανείς τυχαίνει να έχει ηχογράφηση του Ετοιμάζου Βηθλεέμ και του Μεγάλα τα της πίστεως κατορθώματα.

Θερμές ευχές για ειρηνικά και κατανυκτικά Χριστούγεννα!

Μαρία


Ἑτοιμάζου Ζαβουλών, πού μοιάζει μέ τό Ἑτοιμάζου Βηθλεέμ. Νά τό ἔχεις καί γιά τά προεόρτια τῶν Φώτων (Δημήτριος Σουρλαντζῆς)


Μεγάλα τὰ τῆς πίστεως κατορθώματα (Μανώλης Χατζημᾶρκος)​


 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Γεια σε όλους!

Συγγνώμη για το αίτημα της τελευταίας στιγμής, αλλά θέλω να ρωτήσω αν κανείς τυχαίνει να έχει ηχογράφηση του Ετοιμάζου Βηθλεέμ και του Μεγάλα τα της πίστεως κατορθώματα.

Θερμές ευχές για ειρηνικά και κατανυκτικά Χριστούγεννα!

Μαρία

εκ του προχειρου
 

Attachments

  • Μεγαλα τα της πιστεως....ετοιμαζου.mp3
    2.5 MB · Views: 45

Maria Psy

Νέο μέλος
Γεια σε όλους και καλή Σαρακοστή!

Θα ακουστεί παράξενο το ερώτημα, αλλά μήπως έχει κανείς υπόψη του αν υπάρχει το κείμενο της ακολουθίας των Χαιρετισμών σε ηλεκτρονική μορφή στην Αραβική γλώσσα;

Πολλά ευχαριστώ,

Μαρία
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το πρόβλημα είναι το εξής: Δεν είμαι σίγουρη τι πρέπει να λέμε κάθε Κυριακή, και πώς να το λέμε.
Δεν διάβασα τα επόμενα μηνύματα και μπορεί να έχει γίνει ήδη λόγος, αλλά φρονώ ότι η φίλη μας έχει απόλυτο δίκιο: παρά τις τόσες ψαλτοσελίδες που υπάρχουν στο διαδίκτυο, δεν υπάρχει ούτε μία που να ικανοποιεί απλά και κατανοητά το παραπάνω βασικό ερώτημα. Ωστόσο, για το ΤΙ λέμε κάθε Κυριακή, νομίζω θα καλυφθείς σχεδόν εξολοκλήρου από την ιστοσελίδα http://akolouthies.wordpress.com/, που περιέχει το κείμενο ολόκληρης της κυριακάτικης ακολουθίας απαρχής έως τέλους. Για το ΠΩΣ το λέμε, ευελπιστώ κι εγώ στο μέλλον να υπάρξει μια τέτοια σελίδα. Ως τότε, ρώτα εδώ ό,τι δεν ξέρεις και όλο και κάποιος θα σου δώσει κάποιο link να κατεβάσεις ψαλτά το μέλος που σε ενδιαφέρει.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συμπάθα με, Νικόλα, ἀλλὰ κι ἐδῶ στὸ forum, ὁ Κώστας Βαγενᾶς, «δικό» μας παλληκάρι, παρουσιάζει τακτικότατα κάτι ἀνάλογο καὶ παρὰ τὸ πολυάσχολο τῶν σπουδῶν του.

Καὶ τὸ ἀποτέλεσμα ἐλέγχεται ἄμεσα -καὶ διορθώνεται ἄμεσα ὅταν χρειάζεται- ἀπὸ τοὺς ἐξονυχιστικότατους τυπικάρηδες καὶ ἱερεῖς τοῦ forum, ἀλλὰ καὶ ἀπὸ τὰ ὑπόλοιπα μέλη.
 

Maria Psy

Νέο μέλος
Ἴσως ὑπάρχει κάτι ἐδῶ.

Φίλε domesticus, σας ευχαριστώ και μόνο που επιχειρήσατε να κάνετε αυτή την αναζήτηση, καθ'ότι προφανώς κανείς από εμάς δε μιλάει Αραβικά.

Αν κανείς μπορεί να βρει και το κείμενο, εκτός από ηχογραφήσεις, θα του είμαι υπόχρεη, αν και γνωρίζω ότι είναι πολύ εξεζητημένο αυτό που ζήτησα και οι φίλοι μου οι Άραβες θα πρέπει μάλλον να αρκεστούν στο Αγγλικό κείμενο που έχουμε στην ενορία.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐγώ δέν ἔχω χρόνο. Δέν ἀπάντησε καί ὁ κ. Μάρκελλος.
Νομίζω ὅτι ἀπό τίς ἱστοσελίδες τοῦ Πατριαρχείου Ἀντιοχείας καί τῆς Μητροπόλεως Χαλεπίου μπορεῖτε νά βρεῖτε ἄκρη...

Ἄν καί οἱ φίλοι σου Ἄραβες, ἀγαπητή Μαρία, θά πρέπει νά ξέρουν περισσότερα...


 

Maria Psy

Νέο μέλος
Γεια σε όλους, και με το καλό να φτάσουμε στο μέσο της Σαρακοστής αύριο.

Όποιος μπορεί, ας μου πει τι λέμε στα Αντίφωνα και τι λέμε πριν και μετά τη Μικρά Είσοδο αύριο.

Επίσης, αν μπορείτε να επιβεβαιώσετε, αύριο ο Απόστολος είναι από την προς Εβραίους δ' 14 - ε' 6 και το Ευαγγέλιο από το κατά Μάρκον η' 34 - θ' 1 ?

Ευχαριστώ!

Μαρία
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γεια σε όλους, και με το καλό να φτάσουμε στο μέσο της Σαρακοστής αύριο.

Όποιος μπορεί, ας μου πει τι λέμε στα Αντίφωνα και τι λέμε πριν και μετά τη Μικρά Είσοδο αύριο.

Επίσης, αν μπορείτε να επιβεβαιώσετε, αύριο ο Απόστολος είναι από την προς Εβραίους δ' 14 - ε' 6 και το Ευαγγέλιο από το κατά Μάρκον η' 34 - θ' 1 ?

Ευχαριστώ!

Μαρία
Γιατί Μαρία; Κανένα ἐτήσιο βοήθημα δέν ἔχετε;
Στό δίκτυο ὑπάρχουν καί τά Δίπτυχα τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος καί τό Ἡμερολόγιον τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριαρχείου.
Δές ἐδῶ κι ἐδῶ ἀντίστοιχα γιά αὔριο κι ἄν δέν σοῦ λύθηκαν οἱ ἀπορίες ξαναρῶτα.

 
Last edited:
Top