Ποιος μπορεί να βοηθήσει;

haris1963

παλαιότατο μέλος
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το "Εν σοι, μήτερ, ακριβώς", δεν ξέρω ακριβώς πώς το λέμε. Μην της τα πω λάθος της αγίας, και είμαστε και συνονόματες. Το έχει κανείς ηχογραφημένο;

Κοίταξε εδώ το Νο 5. Κι από Στανίτσα όχι ότι κι ότι...

ΧΣ
 

Maria Psy

Νέο μέλος
Ερώτηση: Το β' Αντίφωνο ποιος από τους 2 χορούς το ξεκινάει;

(Καλά πρέπει να σας πω ότι η συνδρομή του Ψαλτολογίου έχει κάνει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στις Θ. Λειτουργίες μας εδώ. :wink: Έχετε πολλά ευχαριστώ και από τον ιερέα και από το εκκλησίασμα! Κάτσε να τροποποιήσω και την υπογραφή μου καταλλήλως)
 

Maria Psy

Νέο μέλος
Δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα σωστά. Δηλαδή κάθε βδομάδα είναι διαφορετικοί ο α' και ο β' χορός;
Να υποθέσω ότι το γ' αντίφωνο το ξεκινάει ο α' χορός της εβδομάδας;

Στο συνημμένο αρχείο έχω γράψει ό,τι γίνεται στα αντίφωνα και στη Μικρά Είσοδο για την Κυριακή των Βαίων. Μπορεί κάποιος να το ελέγξει να μου πει αν είναι σωστά; Ιδιαίτερα τι λέει ο κάθε χορός.

Και τώρα η σειρά των ηχογραφήσεων. Ψάχνω ηχογραφήσεις για τα παρακάτω:

- Στίχοι του γ' Αντιφώνου για την Κυριακή των Βαίων
- Εισοδικό
- "Συνταφέντες σοι..."
- "Τω θρόνω εν ουρανώ..."
 

Attachments

  • Κυριακή των Βαίων.doc
    29.5 KB · Views: 41

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Να την βοηθήσουμε είπαμε όχι να την μπερδέψουμε...:D
Δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα σωστά. Δηλαδή κάθε βδομάδα είναι διαφορετικοί ο α' και ο β' χορός;
Ναι κανονικά. Στις μονές γίνεται ακόμα. Στις ενορίες παρα πολύ σπάνια...

Αρα η απάντηση του κ.Θεοδωράκη θα μπορούσε να "μετάφραστεί" σε: Ο Β' χορός.
Να υποθέσω ότι το γ' αντίφωνο το ξεκινάει ο α' χορός της εβδομάδας;
Να το υποθέσεις.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Πείτε μου τι ενδιαφέρον υπήρξε, να σας πω τι μπορώ να προσφέρω. :)
Περί μεγαλομανίας και τυπολατρείας. [αν και το πρώτο, το βρίσκω ανίατο!]:D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀπορῶ πάντως, Μαρία, σύμφωνα μέ αὐτά πού ἔγραψες στό πρῶτο σου μήνυμα (καί ἄνοιγμα αὐτοῦ τοῦ θέματος), γιά τήν ὕπαρξη δύο χορῶν. Τέτοια πολυτέλεια;
Πάντως ἐγώ βρῆκα τό ἀπολυτίκιον «Τὴν κοινὴν Ἀνάστασιν...».


 

Attachments

  • ΤΗΝ ΚΟΙΝΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΙΝ.mp3
    1.1 MB · Views: 42

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος

Πάντως ἐγώ βρῆκα τό ἀπολυτίκιον «Τὴν κοινὴν Ἀνάστασιν...».
Γλύκα είναι τα αγγελούδια. Αν δεν κάνω λάθος, δάσκαλός τους είναι ο Παναγιώτης Παππάς (στο μουσικό Παλλήνης), μαθητής κι αυτός του Σ. Καρά.
υ.γ.
Τον έφαγα τον άνθρωπο!:eek:
 

Maria Psy

Νέο μέλος
π. Μάξιμος;33069 said:
Τό μήνυμα εἶχε συγκεκριμένους ἀποδέκτες, οἱ ὁποῖοι καί τό ἔλαβαν...
Μ.Β.;33292 said:
Περί μεγαλομανίας και τυπολατρείας. [αν και το πρώτο, το βρίσκω ανίατο!]:D
Πολύ αόριστα μου τα γράφετε.

π. Μάξιμος;33300 said:
Ἀπορῶ πάντως, Μαρία, σύμφωνα μέ αὐτά πού ἔγραψες στό πρῶτο σου μήνυμα (καί ἄνοιγμα αὐτοῦ τοῦ θέματος), γιά τήν ὕπαρξη δύο χορῶν. Τέτοια πολυτέλεια;
Πάντως ἐγώ βρῆκα τό ἀπολυτίκιον «Τὴν κοινὴν Ἀνάστασιν...».
Ε βέεεβαια!! Η δική μας η ενορία, με τετρακόσια σήμαντρα κι εξηνταδυό καμπάνες, να μην έχει 2 χορούς;
Τον ένα χορό τον κάνει ένας αλλοδαπός φίλος, και τον άλλο εγώ. Να μην ξέρουμε δηλαδή πότε μπαίνει ο καθένας;;;
Έχουμε και μερικούς guest stars, ο οποίοι έχουν ρόλο κυρίως εμψυχωτικό ή/και διακοσμητικό.

Αχ, κρίμα που δε βρήκατε τα υπόλοιπα. Την κοινήν Ανάστασιν την ξέρουμε. Είναι από τα μεγάλα σουξέ :D. Τα υπόλοιπα αν δεν τα έχει κανείς, μας βλέπω να τα λέμε διαβαστά.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Πολύ αόριστα μου τα γράφετε.
Εαν τα γράψουμε συγκεκριμένα, θα χρειαστεί, το λιγότερο, παιδονόμος!:D
Οι αποδέκτες πάντως, πρέπει να πήραν το μήνυμα.
Καλή δύναμη στις σπουδές σου και στο δύσκολο έργο που έχεις αναλάβει.
Καλό πάσχα.
 

Maria Psy

Νέο μέλος
Έλαβα το υλικό που χρειαζόμουν και ευχαριστώ πολύ τους φίλους που βοήθησαν.

Για τη Μ. Βδομάδα δεν ξέρω τι να πρωτοζητήσω. Αυτό που ξέρω είναι ότι και να μου στείλετε υλικό, δε θα έχω χρόνο να ασχοληθώ. Τη μέρα που ο Χριστός θα παρουσιάζεται στον Καϊάφα, θα παρουσιάζω κι εγώ (με θέμα την παιδική κακοποίηση). Κι όταν θα παραδίδει το πνεύμα Του, θα πρέπει κι εγώ να παραδώσω άλλη μια εργασία. Μ.Παρασκευή πρέπει να είμαι στο μάθημα!!:mad::mad: Αφού δεν ωφελεί να γκρινιάξω στους καθηγητές μου, είπα να γκρινιάξω σε σας.
Ζητάω λοιπόν την προσευχή σας να μας έρθει καμιά θεία φώτιση, να μη βγάλουμε τη Μ.Βδομάδα στο διαβαστό.

Καλή Ανάσταση!

Μαρία
 

Elias Stavrou

Μέλος
Αγαπητοί φίλοι και λειτουργοί της ψαλτικής

Γράφτηκα στο φόρουμ γιατί δε γνωρίζω σχεδόν τίποτα από ψαλτική και χρειάζομαι βοήθεια σε πολύ βασικά πράγματα.

Σπουδάζω σε πόλη του εξωτερικού και βοηθάω στο ψαλτήρι στην ελληνική ενορία. Στην ενορία μας έχουμε όλοι μαύρα μεσάνυχτα. (Η απόχρωση του μαύρου διαφέρει ανά περίπτωση, αλλά το χρώμα είναι το ίδιο...:eek:)
Τη λειτουργία τη βγάζουμε στοιχειωδώς. Με στενοχωρεί αυτό, γιατί ξέρω ότι λόγω της αμάθειάς μας γίνονται πολλές παρατυπίες. Για παράδειγμα, στη Θ. Λειτουργία, εκεί που πρέπει να πούμε το απολυτίκιο της ημέρας, εμείς κάθε Κυριακή λέμε το Τη Υπερμάχω...
Πήρα ευλογία από τον ιερέα (ο οποίος δεν είναι Έλληνας και δε μπορεί να μας καθοδηγήσει) να κάνουμε τη Λειτουργία σύμφωνα με το τυπικό.

Το πρόβλημα είναι το εξής: Δεν είμαι σίγουρη τι πρέπει να λέμε κάθε Κυριακή, και πώς να το λέμε.

Μπήκα στη σελίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου (http://www.ec-patr.org/gr/typikon/2009/2009-03-29.htm) για να δω τι λέμε αυτή την Κυριακή.

Λοιπόν, το "Εξ' ύψους κατήλθες", το'χουμε.
Το "Ταις των δακρύων σου ροαίς" το βρήκα στη Σύνοψη. Δεν είμαι σίγουρη όμως για τη μελωδία. Μπορεί κάποιος να μου τη δώσει? Επειδή δεν ξέρω Βυζαντινή μουσική, αυτό που κάνω συνήθως είναι να τα μαθαίνω απ'έξω.

Μετά, στα Αντίφωνα τι στίχους λέμε;


Σας ευχαριστώ,

Μαρία

Αγαπητή Μαρία

Εαν ήστε αγγλόφωνοι στην ενορία σου, μπες στην ακόλουθη ιστοσελίδα «St. Gregory Palamas Monastery eMatins» Site http://sgpm.goarch.org/ematins/matins.htm
Εδώ θα βρής όλο τον όρθο κάθε Κυριακής και μεγάλης γιορτής, όλα με τη σειρά τους, στα ελληνικά και αγγλικά. Ετσι δεν χρειάζεσε κανένα τυπικό. Το μόνο που έχεις να κάνεις τώρα ειναι να μάθεις Βυζαντινή μουσική.

Ηλίας Σταύρου
Ιεροψάλτης στο Γιοχάννεσπουρκ Νοτίου Αφρικής
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εαν ήστε αγγλόφωνοι στην ενορία σου, μπες στην ακόλουθη ιστοσελίδα «St. Gregory Palamas Monastery eMatins» Site http://sgpm.goarch.org/ematins/matins.htm
Εδώ θα βρής όλο τον όρθο κάθε Κυριακής και μεγάλης γιορτής, όλα με τη σειρά τους, στα ελληνικά και αγγλικά. Ετσι δεν χρειάζεσε κανένα τυπικό.
Ηλίας Σταύρου
Ιεροψάλτης στο Γιοχάννεσπουρκ Νοτίου Αφρικής
Εὐχαριστοῦμε πολύ γιά τήν ἐνημέρωση καί τό μήνυμά σου «ΑΚΡΙΤΑ» ΙΕΡΟΨΑΛΤΗ !!!
Νά εἶσαι καλά!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !!!​

Σημ.: Πολύ ἐνδιαφέρουσα ἡ ἱστοσελίδα. Συγχαρητήρια γιά μιά ἀκόμη φορά στή ΔΙΑΣΠΟΡΑ πού «φυλάει Θερμοπύλας».


 

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Εὐχαριστοῦμε πολύ γιά τήν ἐνημέρωση καί τό μήνυμά σου «ΑΚΡΙΤΑ» ΙΕΡΟΨΑΛΤΗ !!!
Νά εἶσαι καλά!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !!!​

Σημ.: Πολύ ἐνδιαφέρουσα ἡ ἱστοσελίδα. Συγχαρητήρια γιά μιά ἀκόμη φορά στή ΔΙΑΣΠΟΡΑ πού «φυλάει Θερμοπύλας».



Χριστὸς ἀνέστη.........
Τὸ Μοναστήρι τοῦ Ἄγ. Γρηγορίου τοῦ Παλαμᾶ, ὄντως κάνει καλὴ δουλειά, ἀλλὰ ἀπὸ τὸν ὄρθρο στὰ κείμενα ποὺ παραθέτει σὲ Ἑλληνικὴ καὶ Ἀγγλικὴ γλώσσα ἐλλείπουν οἱ κανόνες καὶ τὰ καθίσματα. Συγκινήθηκα ὅταν πρωτοβρῆκα τὴν πράγματι ὡραία σελίδα αὐτοῦ τοῦ μοναστηριοῦ, μάλιστα μὲ τὸν ἐπονομαζόμενο ΄Ἅγιο μίας ποὺ καὶ ἐγὼ ἔψαλα πάλαι ποτέ, στὸ ναὸ τῆς Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης (Γρηγορίου τοῦ Παλαμᾶ) ὡς βοηθὸς τότε τοῦ διαλεχτοῦ δασκάλου Ζαχαρία Πασχαλίδη.
Σὲ ἐπικοινωνία ποὺ εἶχα μὲ τὴν ἐν λόγῳ Ἱερὰ μονή, μοῦ ἀπήντησαν ὅτι στοὺς ναοὺς τοῦ ἐξωτερικοῦ δὲν ψάλουν καθίσματα καὶ κανόνα, καὶ ὅτι τὰ Ἑλληνικὰ κείμενα τὰ παραθέτουν γιὰ τοὺς ἱεροψάλτες τοῦ ἐξωτερικοῦ ποὺ νιώθουν τὴν ἀνάγκη νὰ ψάλουν κάτι καὶ στὰ Ἑλληνικά, δὶ ἠμᾶς τοὺς ἐν Ἑλλάδι θὰ πρέπει νὰ μεριμνήσει ἀνάλογα ἡ Ἐκκλησία τῆς Ἑλλάδος. Δὲν σᾶς κρύβω ὅτι τὸ λιτὸ καὶ αὐστηρὸ μήνυμα ποὺ ἔλαβα δὲν μὲ ἱκανοποίησε γιὰ νὰ μὴν πῶ ὅτι μὲ πίκρανε.... Στὴ συνέχεια ἀπευθύνθηκα στὴν Ἀρχιεπισκοπὴ τῆς Ἀθήνας καὶ τοὺς ἐξέθεσα τὸ μέγα πρόβλημα ποὺ ἀντιμετωπίζουμε οἱ ἱεροψάλτες ἐναλλάσσοντες πολυπληθῆ βιβλία κάθε φορὰ στὰ στενὰ ἀναλόγιά μας, μὲ τὶς γνωστὲς σὲ ὅλους σας συνέπειες τῆς καθυστέρησης καὶ ἀγωνίας στὸ νὰ βροῦμε τὰ ψαλτέα ἀπὸ τὰ διάφορα λειτουργικὰ βιβλία. Βέβαια γιὰ τοὺς δυναμένους καὶ καλῶς ἀμειβομένους ἱεροψάλτες ὑπάρχει καὶ ὁ Σύλλογος Κωνσταντινοπολιτῶν ποὺ διέθετε ὁλόκληρα τὰ κείμενα, ἕως ὅτου τὰ κλείδωσε καὶ τὰ ἀποστέλλει πλέον μόνον στὰ μέλη του. Ὁ κ. Μυλωνὰς μὲ ἀπάντησε ὅτι ἡ σελίδα τῆς Ἀρχιεπισκοπῆς ἀναβαθμίζεται καὶ θὰ περιέχει καὶ τὴν ὕλη αὐτή, ὥστε νὰ διευκολύνονται οἱ ἱεροψάλτες. Ὅμως παρ'ὅλο ποὺ ἀπὸ τότε ἔχει διαβεῖ ἀρκετὸς καιρὸς δὲν ἔχω δεῖ τίποτε τὸ καινούριο.
Σᾶς χαιρετῶ μὲ ἀγάπη Χριστοῦ
Ἀθανάσιος Μπακαλούδης
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Κάτι εἶχε ξεκινήσει κι ἐδῶ, ἀλλά σταμάτησε τά Χριστούγεννα.

Κάπου εἶδα τίς προάλλες κάτι, ἀλλά δέν μπορῶ νά θυμηθῶ. Ἄν τό βρῶ, θά ἐνημερώσω.
Πάντως δέν εἶναι κάτι εὔκολο καί κυρίως σταθερό καί ἐφαρμόσιμο ἀπό ὅλους. Ὑπάρχουν διαφοροποιήσεις, ὅσο κι ἄν φαίνεται παράδοξο. Πάντως τό τυπικό δημοσιεύεται ἤ ὅλοι τό ἔχουν. Τί παραπάνω νά γίνει; Οὔτε αὐτό πού γράψατε
ἐξέθεσα τὸ μέγα πρόβλημα ποὺ ἀντιμετωπίζουμε οἱ ἱεροψάλτες ἐναλλάσσοντες πολυπληθῆ βιβλία κάθε φορὰ στὰ στενὰ ἀναλόγιά μας, μὲ τὶς γνωστὲς σὲ ὅλους σας συνέπειες τῆς καθυστέρησης καὶ ἀγωνίας στὸ νὰ βροῦμε τὰ ψαλτέα ἀπὸ τὰ διάφορα λειτουργικὰ βιβλία.
μᾶς τιμᾶ.

Ἐμεῖς κάθε Κυριακή τυπώνουμε γιά τό ἐκκλησίασμα, ἀλλά εἶναι πολύ δύσκολο νά δίδεται, γιατί ἐπεξεργάζεται μέχρι τήν τελευταία στιγμή καί προβλέπει ἰδιαίτερα στοιχεῖα.


 
Last edited:

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης

Οὔτε αὐτό πού γράψατε

μᾶς τιμᾶ.


Αὐτὸ σεβαστέ μου πατέρα δὲν τὸ καταλαβαίνω!
Ἀντίθετόν της τιμῆς εἶναι ἡ...ἀτιμία
Σᾶς ἐρωτῶ καὶ ἐγὼ μὲ τὰ λόγια του Κυρίου
"εἰ κακῶς ἀλάλησα, μαρτύρησον περὶ τοῦ κακοῦ" Ἰωάννου ιη΄23
Μετὰ πλείστου σεβασμοῦ
Ἀθανάσιος Μπακαλούδης
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Δέν πρόκειται περί ἀτιμίας καί δέν τό καταλαβαίνω αὐτό.

Εἶναι τιμή γιά τούς ψάλτες καί ὅλους μας νά πάρετε στήν Ἀρχιεπισκοπή καί νά πεῖτε ὅτι οἱ ψάλτες δέν μποροῦν νά κάνουν ἕναν ὄρθρο ἀπό τά λειτουργικά μας βιβλία καί ὅτι αὐτό εἶναι μέγα πρόβλημα;

Μέ συγχωρεῖτε, ἀλλά πάλι πιστεύω ὅτι αὐτό δέν μᾶς τιμᾶ καί δέν τό καταλαβαίνω. Γιά μένα εἶναι ἀκατανόητο καί ἀδιανόητο.


 

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης

Δέν πρόκειται περί ἀτιμίας καί δέν τό καταλαβαίνω αὐτό.

Εἶναι τιμή γιά τούς ψάλτες καί ὅλους μας νά πάρετε στήν Ἀρχιεπισκοπή καί νά πεῖτε ὅτι οἱ ψάλτες δέν μποροῦν νά κάνουν ἕναν ὄρθρο ἀπό τά λειτουργικά μας βιβλία καί ὅτι αὐτό εἶναι μέγα πρόβλημα;

Μέ συγχωρεῖτε, ἀλλά πάλι πιστεύω ὅτι αὐτό δέν μᾶς τιμᾶ καί δέν τό καταλαβαίνω. Γιά μένα εἶναι ἀκατανόητο καί ἀδιανόητο.



Σεβαστὲ πατέρα,
Τὸ νὰ ἔχεις τὸ θάρρος τῆς γνώμης καὶ νὰ ἐκφράζεσαι ἐλεύθερα δὲν νομίζω πὼς εἶναι μεμπτόν, ἀλλὰ καὶ νὰ μπορεῖς νὰ παραδεχτῆς ὅτι κάπου ἔσφαλες ὅταν τὸ διαπιστώσεις εἶναι ἀκόμη πιὸ σημαντικὸ καὶ χαρακτηρίζει τὸ μεγαλεῖον μίας ψυχῆς. (Ὁ νοῶν νοέτω!).
Ὅταν πῆρα τὴν ἀπόφαση νὰ ἀπευθυνθῶ πρὸς τὴν Ἀρχιεπισκοπή, τὸ ἔκανα ἐπωνύμως καὶ ἐξέφραζα μόνον τὸν ἑαυτό μου καὶ ὄχι τὴν ὁλότητα τῶν ἱεροψαλτῶν, καὶ αὐτὸ δὲν εἶναι νομίζω λόγος νὰ θεωρηθεῖ τιμὴ ἢ ὄχι γιὰ τὸν ὑπόλοιπο κλάδο, ἐφ'ὅσον δὲν ἐκπροσωπῶ κανέναν καὶ οἱ ἀπόψεις μου ἐκεῖ ἀφοροῦσαν ἐμένα προσωπικὰ καὶ κανέναν ἄλλον. Ἐὰν ἐσεῖς δὲν τὸ θεωρεῖτε τιμή, ὅπως λέτε, δὲν εἶμαι δὰ καὶ ὑποχρεωμένος νὰ ζητήσω συγγνώμην ἀπὸ κανέναν γὶ αὐτήν μου τὴν ἐνέργεια, ἀφορμὴ τῆς ὁποίας ὅπως σας εἶπα στὸ μήνυμά μου ὑπῆρξε ἡ ἄποψη τοῦ συντάκτου τοῦ μηνύματος ποὺ ἔλαβα ἀπὸ τὴν Ι.Μ. Γρηγορίου τοῦ Παλαμᾶ.
Εἶδα ὅμως ὅτι καὶ ἐσεῖς ἐπικροτεῖτε τὸ ὡραῖο ἔργο ποὺ ἐκεῖ ἐπιτελεῖται ! ! !
΄Ὅμως ἂς εἰσέλθωμε πρακτικὰ στὸ θέμα. Σαφῶς γνωρίζετε τὸ μέγεθος τοῦ κλασικοῦ ἀναλογίου ποὺ εἶναι πρὸς χρῆσιν τῶν ἱεροψαλτῶν. Ἐκεῖ λοιπὸν πρέπει νὰ ἐναποτίθενται τὰ λειτουργικὰ βιβλία δηλαδὴ τὸ Μηνιαῖο, τὸ Ὡρολόγιο, ἡ Παρακλητική, τὸ Πεντηκοστάριον, τὸ ἐγκόλπιο τοῦ ἱεροψάλτου, ἴσως κάποια φυλλάδα ἑορτῆς, τὸ τυπικό, τὸ ὀγκωδέστατο ἐνιαύσιο τυπικό, τὸ ψαλμολόγιο, καὶ τινὰ ἄλλα. Σὲ ὅλα αὐτὰ ἔρχονται νὰ προστεθοῦν καὶ τὰ μουσικὰ βιβλία καὶ βοηθήματα τοῦ ἱεροψάλτη, τὰ ὁποία δὲν εἶναι ὀλίγα. Ἐὰν προστεθοῦν καὶ οἱ γύρωθεν ἱστάμενοι ποὺ ἀπαρτίζουν τὸ χωρό, ἀντιλαμβάνεται ὁ καθεὶς τὴν ἀσφυκτικότατα ποὺ δημιουργεῖται στὸ στενὸ αὐτὸ χῶρο καὶ τὴν δυσκολία γιὰ τὶς ἀπαραίτητες κινήσεις ὥστε νὰ λαμβάνονται τὴν καθορισμένη στιγμὴ τὰ λειτουργικὰ αὐτὰ βιβλία καὶ ἐν τάχει νὰ εὑρίσκεται τὸ ψαλτέο.
Αὐτὴ εἶναι ἡ κατάσταση στοὺς περισσοτέρους ναοὺς ποὺ ἐγὼ προσωπικὰ κατὰ τὴν μακρόχρονή μου ἐνασχόληση βίωσα, ἐὰν ὑπάρχουν κάπου διαφοροποιήσεις αὐτὲς θὰ εἶναι οἱ ἐξαιρέσεις. Κατανοώντας τὸ μέγα αὐτὸ πρόβλημα ποὺ δημιουργοῦνταν καὶ νὰ τὸ ἀμβλύνω κάπως προσπάθησα μὲ τὴν συνεργασία τῶν προϊσταμένων τῶν ναῶν νὰ δημιουργήσω ὅπου αὐτὸ βόλευε μικρὴ βιβλιοθήκη, σὲ ἕνα ἀπὸ τὰ πλησίον ὑπάρχοντα στασίδια, ἦταν μιὰ κάπως λύση χωρὶς τὸ πρόβλημα νὰ ἐξαλείφεται! Ἔτσι γιὰ νὰ γίνομαι σαφής, καὶ νὰ διασκευάσω τὴν ἐντύπωση ποὺ ἀποκομίσατε λέγοντας:
" Ειναὶ τιμὴ γιὰ τοὺς ψάλτες καὶ όλούς μας νὰ πάρετε στὴν Αρχιεπισκοπὴ καὶ νὰ πείτε ότί οι ψάλτες δὲν μπορουν νὰ κάνουν έναν όρθρο απὸ τὰ λειτουργικά μας βιβλία καὶ ότι αυτό είναι μέγα πρόβλημα; "
Ἐνῶ ἐγὼ εἶπα: "ἀπευθύνθηκα στὴν Ἀρχιεπισκοπὴ τῆς Ἀθήνας καὶ τοὺς ἐξέθεσα τὸ μέγα πρόβλημα ποὺ ἀντιμετωπίζουμε οἱ ἱεροψάλτες ἐναλλάσσοντες πολυπληθῆ βιβλία κάθε φορὰ στὰ στενὰ ἀναλόγιά μας, μὲ τὶς γνωστὲς σὲ ὅλους σας συνέπειες τῆς καθυστέρησης καὶ ἀγωνίας στὸ νὰ βροῦμε τὰ ψαλτέα ἀπὸ τὰ διάφορα λειτουργικὰ βιβλία."
Εἶπα, λοιπόν, ὅτι ἐμεῖς οἱ ἱεροψάλτες δὲν μποροῦμε νὰ κάνουμε ἕναν ὄρθρο ἀπὸ τὰ λειτουργικὰ βιβλία?
Θέλω νὰ πιστεύω ὅτι ἡ . . . διαστροφὴ αὐτὴ δὲν ἦτο ἠθελημένη .
Ὅτι εἶναι μέγα πρόβλημα, ναὶ τὸ εἶπα, ἀλλὰ νομίζω σας ἐξέθεσα τὶς λεπτομέρειες αὐτοῦ τοῦ προβλήματος καὶ πιστεύω νὰ ἔγινα κατανοητός, διότι τὸ ἐν λόγῳ πρόβλημα τὸ βίωσα συμψάλοντας μὲ μεγάλους δασκάλους ἐδῶ, στὴ βόρειο Ἑλλάδα.
Βέβαια, μυριάδες ἄλλοι ἱεροψάλτες ἔψαλλαν μὲ μόνο βοηθὸ τὰ λειτουργικὰ βιβλία, ἀλλὰ τότε δὲν ὑπῆρχε οὔτε διαδίκτυο οὔτε σύγχρονοι ἐκτυπωτὲς ποὺ ὁ ὑποδεέστερος ἀπὸ αὐτοὺς σήμερα συγκρινόμενος μποροῦσε νὰ ἔχει περισσότερες δυνατότητες ἀπὸ ἕνα τυπογραφεῖο τῆς ἐποχῆς ἐκείνης. Γιατί λοιπὸν νὰ μὴν ἐκμεταλλευτοῦμε καὶ ἐμεῖς σήμερα τὰ ἀγαθά της τεχνολογίας,?
Ἐπισκέφτηκα πολλὲς φορὲς τὴν ἰστοσελίδα τῆς Ι.Μ. Γρηγορίου τοῦ Παλαμᾶ, καὶ οἱ ἐκτυπώσεις ποὺ ἔλαβα μὲ βοήθησαν πολύ. Αὐτὸ ζήτησα ἀπὸ τὴν Ἐπισκοπὴ τῆς Ἑλλάδος, καὶ τὸ αἴτημά μου ἔγινε ὄχι μόνον κατανοητό, ἀλλὰ ἔλαβα καὶ τὴν ὑπόσχεση ὅτι ἐπίκειται ἀναβάθμιση τῆς ἰστοσελίδας καὶ ἐκεῖ θὰ μπορέσω νὰ βρῶ καὶ τὴ βοήθεια ποὺ τοὺς ζήτησα.

Μὲ ἀγάπη Χριστοῦ
Ἀθανάσιος Μπακαλούδης
 
Top