"Ο Θεός ήλθοσαν έθνη" - θρήνος για την άλωση, Μανουήλ Χρυσάφη

phokaeus

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ, κ. Νεοκλή. Δυστηχώς δεν νομίζω οτι υπάρχει κείμενο στο θέμα αυτο. :(

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το κείμενο προέρχεται από το συνοδευτικό φυλλάδιο του CD των Συμμείκτων όπου ψάλλει ο Πρωτοπρεσβύτερος π. Γεώργιος Τσέτσης νεκρώσιμα μέλη. Αν το είχα, θα το έβαζα...

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το έχω, θα το ανεβάσω αύριο.

Αν κάποιος θέλει να με προλάβει ας το κάνει ευχαρίστως.

phokaeus

Παλαιό Μέλος
Ορίστε.

Ελπίζω ο κος Χατζηγιακουμής να μη μου στείλει κανένα εξώδικο, έχω αγοράσει όλα τα CD του....τόσα λεφτά πια....
:D
Ευχαρίστω, κ. Μιχάλη. Πολύ όμορφη σύνθεση!

E

emakris

Guest
Η μεταγραφή είναι του Μάρκου Βασιλείου, του πρώτου Έλληνα μουσικολόγου που αμφισβήτησε τη γενικευμένη εφαρμογή της λεγόμενης "στενογραφικής θεωρίας" του Ψάχου. Ξέρετε πόσοι τέτοιοι θησαυροί θα αποκαλυφθούν, εάν απαλλαγούμε επιτέλους από αυτή τη στρεβλή αντίληψη περί παλαιάς σημειογραφίας; Βλέπε και την παραπομπή του Νεοκλή στην παλιά συζήτηση.

Η μεταγραφή είναι του Μάρκου Βασιλείου, του πρώτου Έλληνα μουσικολόγου που αμφισβήτησε τη γενικευμένη εφαρμογή της λεγόμενης "στενογραφικής θεωρίας" του Ψάχου. Ξέρετε πόσοι τέτοιοι θησαυροί θα αποκαλυφθούν, εάν απαλλαγούμε επιτέλους από αυτή τη στρεβλή αντίληψη περί παλαιάς σημειογραφίας; Βλέπε και την παραπομπή του Νεοκλή στην παλιά συζήτηση.
εαν δεν σας κάνει κόπο αναπτύξτε λίγο παραπάνω αυτό που αναφέρατε , θα έχει ενδιαφέρον , σε ένα καινούριο θέμα ίσως

E

emakris

Guest
μήπως έχει να κάνει και με αυτό ;

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=6653
Βεβαίως. Μόλις βρω χρόνο, θα σκανάρω και θα ανεβάσω τη σχετική εργασία του Μάρκου Βασιλείου από την Εκκλησιαστική Αλήθεια. Κατόπιν μπορούμε να συζητήσουμε επί αυτού.

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Βεβαίως. Μόλις βρω χρόνο, θα σκανάρω και θα ανεβάσω τη σχετική εργασία του Μάρκου Βασιλείου από την Εκκλησιαστική Αλήθεια. Κατόπιν μπορούμε να συζητήσουμε επί αυτού.

Ἔτοιμο στὸ σχετικὸ θέμα τῆς Ἐκκλησιαστικῆς Ἀλήθειας ἐδῶ.