[Ερώτηση] Ν' Ψαλμός σε πρώτο παθητικό

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ

Και αυτό είναι το μέλος που γράφει στον Όρθρο του. Βέβαια στην ηχογράφηση λέει κάτι άλλο, αλλά ας πούμε ότι ο κορμός της μελωδίας που εκτελεί είναι αυτός...
 

Attachments

  • N' psalmos xrusanthou.pdf
    2.8 MB · Views: 1,165
Και αυτό είναι το μέλος που γράφει στον Όρθρο του. Βέβαια στην ηχογράφηση λέει κάτι άλλο, αλλά ας πούμε ότι ο κορμός της μελωδίας που εκτελεί είναι αυτός...
Σας ευχαριστώ όλους θερμά για την άμεση ανταπόκριση. Να είστε καλά:)
 
Θα το βρείς στον όρθρο του Αρβανίτη Σωτηρίου.Απλές και ωραίες γραμμές.Άν δεν το βρείς πες μου να σου το επισσυνάψω(αύριο)
Δεν έχω το βιβλίο αυτό.Θα σας ήμουν ευγνώμων αν κάνατε τον κόπο να το ανεβάσετε όποτε μπορέσετε. Σας ευχαριστώ
 
Αν μου επιτρέπεις φίλε Νίκο έκανα μια μικρή ερασιτεχνική επεξεργασία να φύγει λίγο το φύσημα ώστε να το απολάύσουμε.

Εξαιρετική ερμηνεία που μοιάζει αρκετά με τα γραφόμενά του.Ευχαριστούμε για την ηχητική επεξεργασία!!!

Ας μου επιτραπεί και μία ερώτηση ακόμα: Ο δάσκαλός μου, μου είχε αναφέρει και μία σύνθεση Ν' Ψαλμού πρώτου παθητικού με βαρύ (μικτή δηλαδή), με καταλήξεις στον κάτω ζω. Υπάρχει όντως αυτή και αν ναι ποιανού είναι;
 
ιδού και ο Ν' Ψαλμός σε Α' ήχο παθητικό του Σ.Αρβανίτη
 

Attachments

  • Ν' Ψαλμός-ήχος Α' παθητικός-Σ.Αρβανίτη.1.jpg
    404.9 KB · Views: 508
  • Ν' Ψαλμός-ήχος Α' παθητικός-Σ.Αρβανίτη.2.jpg
    477.5 KB · Views: 221
  • Ν' Ψαλμός-ήχος Α' παθητικός-Σ.Αρβανίτη.3.jpg
    451.9 KB · Views: 176
  • Ν' Ψαλμός-ήχος Α' παθητικός-Σ.Αρβανίτη.4.jpg
    440.1 KB · Views: 175
  • Ν' Ψαλμός-ήχος Α' παθητικός-Σ.Αρβανίτη.5.jpg
    432.3 KB · Views: 169
  • Ν' Ψαλμός-ήχος Α' παθητικός-Σ.Αρβανίτη.6.jpg
    453.3 KB · Views: 186
  • Ν' Ψαλμός-ήχος Α' παθητικός-Σ.Αρβανίτη.7.jpg
    352.6 KB · Views: 201

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Εξαιρετική ερμηνεία που μοιάζει αρκετά με τα γραφόμενά του.Ευχαριστούμε για την ηχητική επεξεργασία!!!

Ας μου επιτραπεί και μία ερώτηση ακόμα: Ο δάσκαλός μου, μου είχε αναφέρει και μία σύνθεση Ν' Ψαλμού πρώτου παθητικού με βαρύ (μικτή δηλαδή), με καταλήξεις στον κάτω ζω. Υπάρχει όντως αυτή και αν ναι ποιανού είναι;

Αν εννοείτε σε πρωτόβαρυ (που προφανώς αυτήν εννοείτε) υπάρχει μελοπιημένη από τον κύριο Βουρλή.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ξέρει κανείς αν και ποιος έχει μελοποιήσει τον Ν' Ψαλμό σε πρώτο παθητικό ήχο, το καλούμενο νάο ή σαμπάχ τουρκιστί;

Δημήτριος καλομοίρης πρωτοψάλτης και καθηγητής βυζαντινής μουσικής του ιερού ναού αγ Δημητρίου Κηφισίας
 

Attachments

  • 05 - 05 Ν Ψαλμος παθητικος.mp3
    8.8 MB · Views: 172

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Ναι.Όντως αυτό πρέπει να είναι. Μήπως μπορείτε να το επισυνάψετε;Σας ευχαριστώ.

Ορίστε!Δυστυχώς όμως λείπουν οι πρώτοι στίχοι που δεν τους έχω.
 

Attachments

  • Ν' ψαλμός σε βαρύ τετράφωνο.pdf
    68.7 KB · Views: 236

kiltzanidis

Μέλος
Αλλη εκτελεση περισσοτερο πιστη στο κειμενο που επισηναψαν οι προλαλησαντες.Πραγματικα εξαιρετικη εκτελεση,εντυπωση μου εκανε ο Λαμπαδαριος που απανταει πολυ καλα.Αυτο το "αναφοραν" παντως που λεει ο Χρυσανθος πραγματικα με συγκινησε οταν το πρωτοακουσα...
:cool:Σαν "αιρετικος" κ εγω προτεινω να χρησιμοποιειται οποια ονομασια απ' τις παρακατω θελετε:
πλ' α' διφωνος μαλακος χρωματικος
ή
α' διφωνος μαλακος χρωματικος
ή
σαμπαχ
ή
ναος

Σημ.Καλο και το παθητικος αλλα καλο ειναι να χρησιμοποιουμε ονοματα που εχουν προελθει μεσα απο την ερευνα και την αντιστοιχια απο τα μακαμια.
 

Attachments

  • 50os sampax.mp3
    7.6 MB · Views: 148
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Αλλη εκτελεση περισσοτερο πιστη στο κειμενο που επισηναψαν οι προλαλησαντες.Πραγματικα εξαιρετικη εκτελεση,εντυπωση μου εκανε ο Λαμπαδαριος που απανταει πολυ καλα.Αυτο το "αναφοραν" παντως που λεει ο Χρυσανθος πραγματικα με συγκινησε οταν το πρωτοακουσα...
:cool:Σαν αιρετικος κ εγω προτεινω να χρησιμοποιειται οποια ονομασια απ' τις παρακατω θελετε:
πλ' α' διφωνος μαλακος χρωματικος
ή
α' διφωνος μαλακος χρωματικος
ή
σαμπαχ
ή
ναος

Σημ.Καλο και το παθητικος αλλα καλο ειναι να χρησιμοποιουμε ονοματα που εχουν προελθει μεσα απο την ερευνα και την αντιστοιχια απο τα μακαμια.
Από ποιά έρευνα;Γιατί αν το πούμε παθητικό τη θα αλλάξει;Ο ''λαός'' σαν παθητικό το ξέρει.
 

kiltzanidis

Μέλος
Δεν πειράζει. Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τον κόπο σας. Τώρα έχω μια σφαιρική εικόνα πάνω στο θέμα.

Kαλα κανετε και το κλεινετε ετσι γιατι ημουν ετοιμος να απαντησω στο "Από ποιά έρευνα;Γιατί αν το πούμε παθητικό τη θα αλλάξει;Ο ''λαός'' σαν παθητικό το ξέρει." αλλα τι νοημα εχει;Καποια πραγματα δυστυχως δεν προκειται να αλλαξουν ποτε...
 
Last edited:

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Και αυτο !!!

Τα πνευματικα δικαιωματα της ηχογραφησης ανηκουν στον αγαπητο Αρχοντα της Κρητης , κυρ-Βαγγελη Λιναρδακη !:) Τον ευχαριστουμε για την τεραστια προσφορα του στο φορουμ !!!
 
Last edited:

kiltzanidis

Μέλος
Γι' αυτους που πραγματικα ενδιαφερονται σχετικα με το θεμα της ονομασιας ας κοιταξουν στο πονημα της Πατριαρχικης επιτροπης "Στοιχειώδης Διδασκαλία της Εκκλ.Μουσικής-Κωνσταντινούπολις 1888" στην σελ 50 παραγραφος 60 που μιλαει για πρωτο διφωνο.Ας μας δειξουν αυτοι που βγαινουν και κατακρινουν σε ποιο θεωρητικο βιβλιο υπαρχει η ονομασια "παθητικος" και μετα μιλαμε για μουσικη.Το πρωτοβγαλε ο Καραμανης σαν ενα "παρατσουκλι" ενος ηχου και απο τοτε εμεινε.Αλλο ομως το καθετι που γραφεται κι αλλο το ποιο ειναι το σωστο,για να μην ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε...
Απλα οταν μιλαμε,καλο ειναι να μιλαμε με επιχειρηματα.
 

Attachments

  • Α' διφωνος μαλακος χρωματικος.doc
    258 KB · Views: 215
Last edited:
Top