Κριτήρια και τρόποι πρόσληψης ιεροψαλτών

  • Thread starter NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ
  • Start date
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
Συνχωρεστε με αγιες μερες παλι βγαινουν μπροστα καποια θεματα που για χρονια μας κανουν εμας τους ταπεινους ψαλτες και λεω ταπεινους γιατι πραγματικα παλευαμε πολλα χρονια για να βρεθουμε με την αξια μας σε ενα αναλογιο....το θετω ως θεμα και απαντηση σε αυτο που λετε περι δεσποταδων αλλα και περι ιερεων που τοποθετουν τους δικους τους .......τα βησματα.......τους πραγματικα αρχηστους ...για να μα μην πω τιποτα ποιο βαρυ σε αναλογια........και μενουν στην αναζητηση πραγματικα πολυ καλοι ψαλτες σε αναζητηση και σε στεναχωρια για πολυ καιρο..............ποιες ενοριες και ποιες μητροπολις με ποια κριτηρια κανανε προσληψεις ???που το μονο που κοιτανε ειναι να ειναι μητροπολη φιλετο .,η ενορια για να τα οικονομησουν??ποσο πολεμος γινετε σε αξιους ψαλτες και μαλιστα σε μικρη ηλικια που εχουν αριστερα αναλόγια απο δηθεν..........το τονιζω δηθεν δασκαλους αρχοντες ιεροψαλτες ???,................εδω γελαμε παλι..............!!!!!αρχοντες ηθελα να ηξερα ποιος τους δινει αυτον τον χαρακτηρισμο!!!!!!!!!!ελεος ποια ..............ο κοσμος τα βλεπει να γινοντε στην εκκλησια τις τεραστιες αδικιες γιαυτο μας εχουν συχαθει.............μακαρι να μπορουσαμε να κατονομασουμε γεγονοτα !!!!!!!!!!!!αλλα βλεπεις παιζετε η θεση μας...............!!!
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Συνχωρεστε με αγιες μερες παλι βγαινουν μπροστα καποια θεματα που για χρονια μας κανουν εμας τους ταπεινους ψαλτες και λεω ταπεινους γιατι πραγματικα παλευαμε πολλα χρονια για να βρεθουμε με την αξια μας σε ενα αναλογιο....το θετω ως θεμα και απαντηση σε αυτο που λετε περι δεσποταδων αλλα και περι ιερεων που τοποθετουν τους δικους τους .......τα βησματα.......τους πραγματικα αρχηστους ...για να μα μην πω τιποτα ποιο βαρυ σε αναλογια........και μενουν στην αναζητηση πραγματικα πολυ καλοι ψαλτες σε αναζητηση και σε στεναχωρια για πολυ καιρο..............ποιες ενοριες και ποιες μητροπολις με ποια κριτηρια κανανε προσληψεις ???που το μονο που κοιτανε ειναι να ειναι μητροπολη φιλετο .,η ενορια για να τα οικονομησουν??ποσο πολεμος γινετε σε αξιους ψαλτες και μαλιστα σε μικρη ηλικια που εχουν αριστερα αναλόγια απο δηθεν..........το τονιζω δηθεν δασκαλους αρχοντες ιεροψαλτες ???,................εδω γελαμε παλι..............!!!!!αρχοντες ηθελα να ηξερα ποιος τους δινει αυτον τον χαρακτηρισμο!!!!!!!!!!ελεος ποια ..............ο κοσμος τα βλεπει να γινοντε στην εκκλησια τις τεραστιες αδικιες γιαυτο μας εχουν συχαθει.............μακαρι να μπορουσαμε να κατονομασουμε γεγονοτα !!!!!!!!!!!!αλλα βλεπεις παιζετε η θεση μας...............!!!

Αγαπητέ Νικόλαε, εάν θέλεις κάτι να αλλάξει στον χώρο του αναλογίου, ανάφερέ το, αλλιώς μην γράφεις τίποτε. Ή λες ονόματα ή θα συνεχίσουμε για πάντα να ζούμε έτσι. Αλήθειες χρειάζονται και μιζέρια και κλάματα.
 
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
εχετε απολυτο δικιο .............!!!
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Εγώ το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δεν γίνεται να αντικαθίστανται δεξιοί και αριστεροί ψάλτες κάθε τρεις και λίγο, επειδή "ξεφύτρωσε" νέος, φέρελπις, ταλαντούχος, ικανότατος, αξιόλογος κτλ κτλ κτλ... ψάλτης. Ο ψάλτης μιας ενορίας, καλύπτει "πάγιες και διαρκείς" ανάγκες και δεν είναι προς αντικατάστασιν (ή προς εφεδρείαν -sic) κατά το δοκούν.
Αν είσαι αριστερός σε κάποιο ναό, που ο δεξιός σου φαίνεται ανεπαρκής, λύσε το πρόβλημα μόνος σου. Δε χρειάζεται να γενικευθεί η λύση του προβλήματος σε όλη την επικράτεια...
Πώς θα σου φαινόταν αν και εσένα κάποια μέρα σε έκριναν ως ανεπαρκή και σε πετούσαν από το παράθυρο εν μια νυκτί?

Δημ. Καταραχιάς
 
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
"πάγιες και διαρκείς" ανάγκες καλα το θεσατε αγαπητε !!!!οτι εχει να κανει με δουλειες του ναου μεσα και εξω απο αυτο εκτος φυσικα την βυζαντινη μουσικη............εχετε δικιο!!!οσο για την ερωτηση σας εαν με πετουσαν η με εβρισκαν ανεπαρκη πιστευτε με το εχω ζησει και αυτο χαριν καποιον βησματων η φιλων του ιερεα που απλα δεν του αρεσε καποιος που οντως νοιαζοταν για το υφος και την παραδοση αλλα παρα για το πως θα κανει δουλειες του ναου................ο καθενας με την δουλεια του......αλλη του ψαλτη αλλη του επιτροπου <<βησματος>>
 
Last edited:
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
ωραια αρχιζω να καταγγελω οπως λετε τον ταδε τον ταδε τον ταδε τον ταδε δεσποτη τον ταδε παπα......ε και ???θα αλλαξει κατι???? το πολυ πολυ να με ανακαλυψουν και να με σουταρουν απο εκει που ειμαι.............στην ελλαδα ζουμε!!!!!
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
ωραια αρχιζω να καταγγελω οπως λετε τον ταδε τον ταδε τον ταδε τον ταδε δεσποτη τον ταδε παπα......ε και ???θα αλλαξει κατι???? το πολυ πολυ να με ανακαλυψουν και να με σουταρουν απο εκει που ειμαι.............στην ελλαδα ζουμε!!!!!

Φίλε μου έχεις απόλυτο δικιο. Μας εχει φάει μια νεα ταση (ορθοφωνία,ευκρίνεια οχι αργά μέλη-τα παθη τα σεπτα σύντομο- οχι δύναμις και οσο πιο πολυ μακρια απο το υφος το παραδοσιακο.Να τραγουδας οχι να ψάλλεις και καθε νέο φυντανάκι μουσικος απο 24 χρονων που ταμαθε ολα και εχει άποψη για το αναλόγιο αλλα δεν ξέρει τον Πρίγγο, τον Στανίτσα , τον Χατζησταμάτη, τον Τσαμκιράνη και ολους τους δασκάλους της παραδοσης-ουτε εχει ακούσει να ψάλλουν αυτοί- βουτάει ενα πιανακι ισοκρατη και λαλαει και κορδώνεται οτι ψάλλει με την ευλογία του διευθυντη του ναού. Το δίπλωμα σε κανει ψαλτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και το οτι εισαι και καλο παιδι.!!!!!!!!
 
Φίλε μου έχεις απόλυτο δικιο. Μας εχει φάει μια νεα ταση (ορθοφωνία,ευκρίνεια οχι αργά μέλη-τα παθη τα σεπτα σύντομο- οχι δύναμις και οσο πιο πολυ μακρια απο το υφος το παραδοσιακο.Να τραγουδας οχι να ψάλλεις και καθε νέο φυντανάκι μουσικος απο 24 χρονων που ταμαθε ολα και εχει άποψη για το αναλόγιο αλλα δεν ξέρει τον Πρίγγο, τον Στανίτσα , τον Χατζησταμάτη, τον Τσαμκιράνη και ολους τους δασκάλους της παραδοσης-ουτε εχει ακούσει να ψάλλουν αυτοί- βουτάει ενα πιανακι ισοκρατη και λαλαει και κορδώνεται οτι ψάλλει με την ευλογία του διευθυντη του ναού. Το δίπλωμα σε κανει ψαλτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και το οτι εισαι και καλο παιδι.!!!!!!!!

Κυρίως το ότι είσαι καλό παιδί (για το δίπλωμα βρίσκεται λύση).
Η κατάσταση είναι θλιβερή.:(
 
Παιδια , συγνωμη για τη θέση που θα πάρω αλλά πιστεύω ΄΄οτι το βλέπετε λίγο εγωΪστικα κατά την ταπεινή μου άποψη.Πάνω από όλα είμαστε Ορθόδοξοι χριστιανοί, και θα έπρεπε να διακατεχόμαστε από συναισθήματα αγάπης, κατανόησης , συγχωρήσεως , και εμπιστοσύνης στο θεό. Πιστεύω ότι ο καθένας αργά ή γρήγορα θα πάρει αυτό που του αξίζει. Εκφράσεις του τύπου λαμόγια , άχρηστοι,και τα τοιαύτα νομίζω ότι δεν πρέπει να βγαίνουν απο το στόμα ενός Ιεροψάλτη, διότι εάν έχετε υπόψιν το βιβλίο που λέγεται ΄΄΄ΜΑΡΓΑΡΊΤΑΙ... , γράφει εκεί μέσα ότι ο ψάλτης ΔΕΝ είναι ένας απλός λαικός ο οποίος θα κριθεί σαν λαΪκός αλλα κατέχει έναν μικρό βαθμό ΄΄Ιεροσύνης.. θα έλεγα , για τον οποίο βαθμό θα κριθεί και αναλόγως.Εάν πιστεύεται στον Θεό δείξτε λίγο εμπιστοσύνη . Αυτο έχω να πω μόνο.
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Πιστεύω ότι ο καθένας αργά ή γρήγορα θα πάρει αυτό που του αξίζει.

ο ψάλτης ΔΕΝ είναι ένας απλός λαικός ο οποίος θα κριθεί σαν λαΪκός αλλα κατέχει έναν μικρό βαθμό ΄΄Ιεροσύνης.. θα έλεγα , για τον οποίο βαθμό θα κριθεί και αναλόγως.Εάν πιστεύεται στον Θεό δείξτε λίγο εμπιστοσύνη . Αυτο έχω να πω μόνο.

καλημέρα "μικρο-πάτερ" Αθανάσιε!

και βέβαια αγαπάμε και λατρεύουμε τον Κύριο και Θεό και Σωτήρα μας, δεν είπε κανείς ότι δεν Τον εμπιστευόμαστε.

Μην περιμένεις όμως να κάνει, αυτό που σου αναλογεί ως ελεύθερο άνθρωπο που σε έχει πλάσει, δηλαδή το δίκαιο.

Δεν φαντάζομαι να πιστεύεις ότι ζούμε σε έναν κόσμο που δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα και όλα θα σου έρθουν έτοιμα. Δεν θα μας λυπηθεί κανείς. Αυτά γίνονται μόνο στην Βασιλεία του Θεού, όπου εκεί πραγματικά θα τελειώσουν τα βάσανά μας. Μέχρι τότε, κουπί!
 
Μην περιμένεις όμως να κάνει, αυτό που σου αναλογεί ως ελεύθερο άνθρωπο που σε έχει πλάσει, δηλαδή το δίκαιο.

Δεν φαντάζομαι να πιστεύεις ότι ζούμε σε έναν κόσμο που δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα και όλα θα σου έρθουν έτοιμα. Δεν θα μας λυπηθεί κανείς. Αυτά γίνονται μόνο στην Βασιλεία του Θεού, όπου εκεί πραγματικά θα τελειώσουν τα βάσανά μας. Μέχρι τότε, κουπί!
Καλημέρα και σε εσένα .Και όμως εγώ περιμένω να κάνει το δίκαιο , και πίστεψέμε ότι γίνεται.Δεν είπα ότι δεν θα παλέψεις και δεν θα αγωνιστείς με όλες σου τις δυνάμεις για να αξιοποιήσεις το τάλαντο της φωνής για να υμνείς το θεό όσο καλύτερα μπορείς.¨Ομως δεν μου αρέσει να ακούω τα σχόλια του τύπου δεν αξίζει αυτός , είναι άχρηστος, τον τρώω στη στροφή στα χαμηλά και στα ψηλά. ο καθένας κάνει πιστεύω ότι καλύτερο μπορεί.Άσε που οι περισσότεροι το κάνουν καθαρά και μόνο επαγγελματικά.Που καθόλη τη διάρκεια της Θ.Λειτουργίας δεν κάνουν ουτε μια φορά το σταυρό τους .Τέλος πάντων, εγώ εμένω στην άποψή μου ότι ο θεός είναι δίκαιος και ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Καλημέρα και σε εσένα .Και όμως εγώ περιμένω να κάνει το δίκαιο , και πίστεψέμε ότι γίνεται.Δεν είπα ότι δεν θα παλέψεις και δεν θα αγωνιστείς με όλες σου τις δυνάμεις για να αξιοποιήσεις το τάλαντο της φωνής για να υμνείς το θεό όσο καλύτερα μπορείς.¨Ομως δεν μου αρέσει να ακούω τα σχόλια του τύπου δεν αξίζει αυτός , είναι άχρηστος, τον τρώω στη στροφή στα χαμηλά και στα ψηλά. ο καθένας κάνει πιστεύω ότι καλύτερο μπορεί.Άσε που οι περισσότεροι το κάνουν καθαρά και μόνο επαγγελματικά.Που καθόλη τη διάρκεια της Θ.Λειτουργίας δεν κάνουν ουτε μια φορά το σταυρό τους .Τέλος πάντων, εγώ εμένω στην άποψή μου ότι ο θεός είναι δίκαιος και ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει.
Αγαπητέ Αθανάσιε καλημέρα.Συμφωνώ απολύτως μαζί σου όπως και με τον αγαπητό Οδυσσέα.Σχόλια,εγωισμοί και πρακτικές υπήρχαν,υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν.Μη μένουμε όμως σ'αυτά.Τους ανθρώπους τους χαρακτηρίζει κυρίως το σύνολο των πράξεων τους απέναντι στα μικρά ή μεγάλα προβλήματα της ζωής.Η χάρις του Θεού απλώνεται πάντα σε όσους έχουν ταπεινοφροσύνη,ανιδιοτέλεια και θυσιαστική συμπεριφορά προς τον συνάνθρωπο.Μου έχει τύχει και σε μένα να μην κάνω τον σταυρό μου σε σημεία που πραγματικά χρειάζεται λόγω αφηρημάδας ή έντονης αναπόλησης προβλημάτων.Αλλά μου έχει τύχει επίσης να δακρύσω και να με πιάσει ρίγος σε ανύποπτες στιγμές,γιατί βίωνα πραγματικά μέσα στην ψυχή μου τα λόγια του μυστηρίου.Το θέμα είναι στο τέλος της ημέρας κάνοντας την αυτοκριτική σου να μπορείς να αναγνωρίζεις τα σφάλματα σου,να τα εξομολογείσαι και να τα διορθώνεις.Και όπως λέει και ο Οδυσσέας,συν Αθηνά και χείρα κίνει!!!!
 

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ
Μεταξύ ιερέων και ψαλτών υπάρχει εκτός των άλλων και μια πολύ σημαντική διαφορά: Ένας ιερέας αν επιλέξει τον δρόμο της ταπεινοφροσύνης και ανιδιοτέλειας (όπως οφείλει άλλωστε κάθε χριστιανός) μπορεί να μην "απολαύσει" δόξες, τιμές, οφίκια και οικονομικές απολαβές που προσφέρουν ορισμένες ενορίες με πολλά τυχερά, αλλά τουλάχιστον θα έχει ένα μισθό εξασφαλισμένο.
Ένας ψάλτης αν ακολουθήσει την ίδια συμπεριφορά το πιο πιθανό είναι κάποια στιγμή να μείνει χωρίς στασίδι ή στην καλύτερη περίπτωση να έχει πολύ μικρές απολαβές και φυσικά να μην αναγνωριστεί ποτέ ή όποια αξία διαθέτει.
Ο ψάλτης δυστυχώς πρέπει να κάνει διαρκώς έναν αγώνα που πολλές φορές έρχεται σε αντίθεση με την χριστιανική του συνείδηση. Αναγκάζεται να επιδιώκει γνωριμίες, αναγνώριση, διαφήμιση, χρησιμοποιώντας πολλές φορές ακόμα και αθέμιτα μέσα για να επιβιώσει.
Αν ο ψάλτης είναι ταπεινός, η αρετή αυτή δεν φτάνει για να έχει ένα αναλόγιο, ικανό να του προσφέρει την οικονομική βοήθεια, που στις μέρες μας έχει γίνει περισσότερο από ποτέ, απαραίτητη.
Έτσι λοιπόν οι περισσότεροι ψάλτες αναγκάζονται να θυσιάζουν τις χριστιανικές τους αρχές. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που δεν έχουμε και τόσο καλό όνομα στον εκκλησιαστικό χώρο.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ἡ βάση εἶναι ὅτι εἴμαστε ὅλοι ἀμαρτωλοί.
Ἀπό κεῖ καί πέρε μόνο σύν ὑπάρχουν.
Ἐάν ή βάση εἶναι ἡ ἁγιότητα τότε ὑπάρχουν μόνο πλην. Ἀλλά ἰσχύει τό πρῶτο.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ο ψάλτης δυστυχώς πρέπει να κάνει διαρκώς έναν αγώνα που πολλές φορές έρχεται σε αντίθεση με την χριστιανική του συνείδηση. [...] χρησιμοποιώντας πολλές φορές ακόμα και αθέμιτα μέσα για να επιβιώσει. [...] οι περισσότεροι ψάλτες αναγκάζονται να θυσιάζουν τις χριστιανικές τους αρχές.

Αυτά τα συμπεραίνετε εξ ιδίων φαντάζομαι. Καλύτερα να μην τα γενικεύετε και να μην τα αποδίδετε και στους υπολοίπους. Μπορείτε να γράψετε επωνύμως ότι πιστεύετε για τον εαυτό σας, αλλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να κατηγορείτε ανωνύμως ανθρώπους τους οποίους δε γνωρίζετε καν.


Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που δεν έχουμε και τόσο καλό όνομα στον εκκλησιαστικό χώρο.

Αυτό πάλι ποιος το λέει έτσι γενικά και αόριστα; Το λέτε εσείς; Σας το είπε κάποιος συγκεκριμένος ιερέας; Βγήκε ως πόρισμα σε κάποια δημοσκόπηση στην οποία έλαβε μέρος ολόκληρος ο εκκλησιαστικός χώρος; Όταν εξαπολύουμε κατηγορίες, καλό είναι να τις τεκμηριώνουμε κιόλας.
 
Πιστεύω ότι την ΄ψαλτική θα πρέπει πρωτίστως να την βλέπουμε ως λειτούργημα και απο εκει και πέρα ότι πάρεις είναι ευλογία.Όποιος πει ότι έγινε ψάλτης για να πλουτίσει ή για να τον δοξάζουν τότε για μένα κακώς έγινε.
 

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ
Αυτά τα συμπεραίνετε εξ ιδίων φαντάζομαι. Καλύτερα να μην τα γενικεύετε και να μην τα αποδίδετε και στους υπολοίπους. Μπορείτε να γράψετε επωνύμως ότι πιστεύετε για τον εαυτό σας, αλλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να κατηγορείτε ανωνύμως ανθρώπους τους οποίους δε γνωρίζετε καν.

Αυτό πάλι ποιος το λέει έτσι γενικά και αόριστα; Το λέτε εσείς; Σας το είπε κάποιος συγκεκριμένος ιερέας; Βγήκε ως πόρισμα σε κάποια δημοσκόπηση στην οποία έλαβε μέρος ολόκληρος ο εκκλησιαστικός χώρος; Όταν εξαπολύουμε κατηγορίες, καλό είναι να τις τεκμηριώνουμε κιόλας.

Σίγουρα πρόκειται περί προσωπικής άποψης και σίγουρα δεν αφορά το σύνολο του ιεροψαλτικού κόσμου.
Δεν παύει όμως να είναι η άποψη ενός ψάλτη με 25ετή και πλέον εμπειρία, οπότε δεν νομίζω να είναι αμελητέα και απριόρι καταδικαστέα.

Ακόμα κι εσεις κ. Σουλδάτε που προφανώς θεωρείτε ότι δεν ανήκετε στην πλειονότητα των ψαλτών που αναφέρθηκα, πιστεύω ότι με τις πράξεις σας αναιρείτε τα γραφόμενά σας. Και εννοώ ότι αν οι πράξεις σας διακατέχονταν από πνεύμα ταπεινοφροσύνης και ανιδιοτέλειας, θα προσφέρατε τις πολύτιμες ομολογουμένως γνώσεις σας στη βυζαντινή μουσική στο φόρουμ ανώνυμα.
Το ίδιο φυσικά ισχύει και για πολλούς άλλους άξιους μελετητές και μουσικολόγους που προσφέρουν τις γνώσεις τους στο ψαλτολόγιο.
Το ίδιο φυσικά ισχύει και για αυτούς που αυτοπροβάλλονται με προσωπικές τους ηχογραφήσεις που ανεβάζουν οι ίδιοι ή φίλοι τους που πράττουν υπό τη δική τους παρότρυνση.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Και εννοώ ότι αν οι πράξεις σας διακατέχονταν από πνεύμα ταπεινοφροσύνης και ανιδιοτέλειας, θα προσφέρατε τις πολύτιμες ομολογουμένως γνώσεις σας στη βυζαντινή μουσική στο φόρουμ ανώνυμα.
Το ίδιο φυσικά ισχύει και για πολλούς άλλους άξιους μελετητές και μουσικολόγους που προσφέρουν τις γνώσεις τους στο ψαλτολόγιο.
Το ίδιο φυσικά ισχύει και για αυτούς που αυτοπροβάλλονται με προσωπικές τους ηχογραφήσεις που ανεβάζουν οι ίδιοι ή φίλοι τους που πράττουν υπό τη δική τους παρότρυνση.

Αὐτές οἱ σκέψεις (ἤ προτάσεις) δέν συμβαδίζουν καθόλου μέ τούς κανόνες τοῦ Ψαλτολογίου, οὔτε σκέφτηκαν ποτέ αὐτά, αὐτοί πού ἵδρυσαν τό Ψαλτολόγιον καί μέχρι σήμερα τό συντηροῦν.

Ἐπιπροσθέτως αὐτό τό μήνυμα εἶναι προσβλητικό γιά τά μέλη καί αὐτό τοῦτο τό Ψαλτολόγιον.


 

costas1

Κώστας Παγιατάκης
Σίγουρα πρόκειται περί προσωπικής άποψης και σίγουρα δεν αφορά το σύνολο του ιεροψαλτικού κόσμου.
Δεν παύει όμως να είναι η άποψη ενός ψάλτη με 25ετή και πλέον εμπειρία, οπότε δεν νομίζω να είναι αμελητέα και απριόρι καταδικαστέα.

Ακόμα κι εσεις κ. Σουλδάτε που προφανώς θεωρείτε ότι δεν ανήκετε στην πλειονότητα των ψαλτών που αναφέρθηκα, πιστεύω ότι με τις πράξεις σας αναιρείτε τα γραφόμενά σας. Και εννοώ ότι αν οι πράξεις σας διακατέχονταν από πνεύμα ταπεινοφροσύνης και ανιδιοτέλειας, θα προσφέρατε τις πολύτιμες ομολογουμένως γνώσεις σας στη βυζαντινή μουσική στο φόρουμ ανώνυμα.
Το ίδιο φυσικά ισχύει και για πολλούς άλλους άξιους μελετητές και μουσικολόγους που προσφέρουν τις γνώσεις τους στο ψαλτολόγιο.
Το ίδιο φυσικά ισχύει και για αυτούς που αυτοπροβάλλονται με προσωπικές τους ηχογραφήσεις που ανεβάζουν οι ίδιοι ή φίλοι τους που πράττουν υπό τη δική τους παρότρυνση.

Αγαπητέ asimos psaltis,δεν μπορεί κανείς να κρίνει τον όποιον εχει ανεβάσει ειτε δικές του ειτε άλλων ηχογραφήσεις.Η βοήθεια τους ειναι μεγάλη κυρίως για μας τους νέους ψάλτες και τους έχουμε υποχρέωση πάρα πολύ μεγάλη.Τώρα αν δεν σου αρέσουν κάποιες ηχογραφήσεις για τον ενα η τον άλλο λόγο μην τις ακούς και στο κάτω της γραφής ο χρόνος θα δείξει κατω απο ποιές αρετές η όχι διακατέχονταν οι εν λόγω.
 

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ
Αὐτές οἱ σκέψεις (ἤ προτάσεις) δέν συμβαδίζουν καθόλου μέ τούς κανόνες τοῦ Ψαλτολογίου, οὔτε σκέφτηκαν ποτέ αὐτά, αὐτοί πού ἵδρυσαν τό Ψαλτολόγιον καί μέχρι σήμερα τό συντηροῦν.

Ἐπιπροσθέτως αὐτό τό μήνυμα εἶναι προσβλητικό γιά τά μέλη καί αὐτό τοῦτο τό Ψαλτολόγιον.


Ευλογείτε πάτερ.

Θεωρείτε ότι έχω υποπέσει σε παράβαση κανόνων επειδή πιστεύω ότι τα μέλη του Ψαλτολογίου που εκφράζουν απόψεις μουσικολογικές (ομολογουμένως άξιολογότατες) ή παρουσιάζουν ηχογραφήσεις τους (ωραιότατες και χρησιμότατες) δεν διέπονται από ταπεινοφροσύνη και ανιδιοτελή κίνητρα;

Δεν αισθάνομαι ότι προσβάλλω οποιονδήποτε.Οι περισσότεροι έτσι είμαστε. Ούτε του εαυτού μου εξαιρουμένου.

Πιστεύω ότι καταγράφω μια πραγματικότητα και μια αλήθεια αδιαμφισβήτητη.

Γιατί η έλλειψη ταπεινοφροσύνης και ανιδιοτέλειας να θεωρείται κάτι εξωπραγματικό. Οι περισσότεροι πιστεύω ότι αν κάνουμε μια καλή ενδοσκόπηση του εαυτού μας δεν θα διαφωνήσουμε. Ποιος από εμάς υποστηρίζει ότι είναι ταπεινός; Αυτός πρώτος θα πέσει σε υπερηφάνεια. Δηλαδή αν μας πουν ότι είμαστε αμαρτωλοί, πρέπει να προσβληθούμε;

Αν υποστήριζα το αντίθετο μάλλον αφελής και ουρανοβάμων θα χαρακτηριζόμουν από τους περισσοτέρους.

Τουλάχιστον από σας πάτερ και από τους άλλους ιερείς του Ψαλτολογίου, περιμένω μια πνευματική κουβέντα και μια συμβουλή για να γίνουμε οι ψάλτες καλύτεροι χριστιανοί.

Καλές οι μελέτες, οι διατριβές, οι μουσικολογικές συζητήσεις, οι περίτεχνες μουσικές εκτελέσεις και οι πρωτότυπες μουσικές συνθέσεις, αλλά δεν πρέπει να μιλάμε και λίγο για τον Χριστό;

Δεν αντιλέγω ότι αν δεν υπήρχαν όλα τα παραπάνω θα είμαστε επιστημονικά και μουσικά φτωχότεροι, αλλά ποια είναι η χρυσή τομή, αν υπάρχει φυσικά;
Εδώ θέλουμε την βοήθεια εσάς των πνευματικών.
Βοηθήστε μας να γίνουμε καλύτεροι και μην αφορίζετε την αλήθεια.
 
Top