Κριτήρια και τρόποι πρόσληψης ιεροψαλτών

  • Thread starter NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ
  • Start date

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Γιατί όχι Λαμία ;
Αφού εκεί μένει ο άνθρωπος Νεοκλή ...
Εγώ σου το εύχομαι γιατί έχεις μεράκι και ζήλο

Νεοκλή και Αποστόλη μέχρι και πριν από ένα χρόνο περίπου έψαλα στη Λαμία.Παραιτήθηκα όμως για πολλούς και διαφόρους λόγους ,ο κυριότερος εκ των οποίων ήταν η διαδικασία μετάθεσης μου στο Πανεπιστημιακό Λάρισας.Βέβαια ακυρώθηκε ελέω Λοβέρδου και έκτοτε είμαι free.Όσο για το πρωτοψάλτης στην Λάρισα ευχαριστώ,αλλά δεν θα πάρω.Ποια είναι η μετριότητα μου που θα ζητήσει αναλόγιο σε κεντρικό ναό της πόλης μου,όταν όλες οι θέσεις είναι κατειλημμένες από μεγάλους-σε αξία-ιεροψάλτες;Ας μετατεθώ-επιτέλους-στη Λάρισα και πάω και απλός κανονάρχης στον αγαπητό αδελφό,μέλος του ψαλτολογίου και υπέροχο ιεροψάλτη Φώτη Κερμελίδη!!!!!
 

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ
Εν τάξει , αν θες την γνώμη μου , δεν το βρίσκω κακό κάποιος να έχει φιλοδοξία να πάει σε μεγαλύτερο ναό . Το δέλεαρ και τηρουμένων των οικονομικών αναλογιών είναι μεγάλο (αν και στις μέρες μας έχω μια κάποια επιφύλαξη...)
Βέβαια , χωρίς να σημαίνει ότι αυτό θα γίνεται κατά σύστημα και κατ εξακολούθηση και με μέσα σκοτεινά και αθέμιτα

κ. Καλπακίδη συμφωνώ σχεδόν σε όλα μαζί σας, αλλά επιτρέψτε μια μικρή διαφοροποίηση.

Με έχει απασχολήσει πολύ το ζήτημα αυτής της φιλοδοξίας που αναφέρεστε και δυστυχώς ανήκω σε αυτούς που την έχουν. Φυσικά δεν έχω χρησιμοποιήσει αθέμιτα και σκοτεινά μέσα για να την ικανοποιήσω, αντίθετα μάλιστα μερικοί φίλοι με κατηγορούν ότι δεν κάνω ούτε καν τα στοιχειώδη.

Παρόλα αυτά συζητώντας το θέμα αυτό με τον πνευματικό μου δέχτηκα σφοδρότατη επίπληξη, θεωρώντας ότι η φιλοδοξία αυτή δεν έχει θέση στην ζωή ενός ευσεβούς ψάλτη, ο οποίος πρέπει να ενδιαφέρεται μόνο να υμνεί τον Θεό και δεν πρέπει να τον απασχολούν τέτοιου είδους λογισμοί.
 
Νομίζω ότι η επεξήγηση του μηνύματός μου σας καλύπτει .
Δηλαδή , αν αυτό δεν είναι αυτοσκοπός και αν δεν γίνεται μόνο για αυτοπροβολή , αναγνώριση και φήμη .
Διαφορετικά που το πρόβλημα από πλευρά πνευματικότητας στο να ψάλει κάποιος σε μεγάλο ναό ,χωρίς να θέλω να σας βάλω σε λογισμούς ή να έλθετε σε σύγκρουση με τον πνευματικό σας .
Ή μήπως όσοι ψάλουν σε μεγάλους ναούς θα καούν στην κόλαση ;(επειδή κατάλαβαν την θέση πως ;)
Και όσον αφορά τη δική σας περίπτωση και σε σας εύχομαι ο Θεός να σας αξιώσει να αναρριχηθείτε στο αναλόγιο που επιθυμείτε .
Η αξία δεν κρύβεται . Καμιά φορά όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα είναι και οι συγκυρίες .
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Και διασυνδέσεις θα πρόσθετα εγώ . Πολλές οι περιπτώσεις αξιόλογων ψαλτών που έμειναν στην αφάνεια λόγω έλλειψης γνωριμιών και δημοσίων σχέσεων ,
αλλά και μετρίων άλλων που σταδιοδρόμησαν σε μεγάλα στασίδια .
Βέβαια η εκκλησία δεν είναι κέντρο διασκέδασης να αλλάζει "το σχήμα" κάθε σεζόν...

....και σταδιοδρομουν σε XXL στασιδια της Πατρας και οχι μονο . Νομιζω πως οι ερωτωντες πηραν απαντηση :cool: .
 

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ
Και όσον αφορά τη δική σας περίπτωση και σε σας εύχομαι ο Θεός να σας αξιώσει να αναρριχηθείτε στο αναλόγιο που επιθυμείτε .
Η αξία δεν κρύβεται . Καμιά φορά όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα είναι και οι συγκυρίες .

κ. Καλπακίδη σας ευχαριστώ εκ καρδίας για τις ευχές σας, οι οποίες με συγκινούν ιδιαίτερα και αποδεικνύουν για άλλη μια φορά ότι εκτός από ένας άριστος ψάλτης διαθέτετε και ένα σπάνιο χαρακτήρα με ιδιαίτερη ευαισθησία.

Βέβαια οφείλω να σας πω ότι σήμερα πλέον που διανύω την 5η δεκαετία της ζωής μου, θα ήταν ιδιαίτερα ανεδαφικό να ήλπιζα στην εκπλήρωση των όποιων φιλοδοξιών και στόχων που είχα όταν ξεκινούσα την ψαλτική μου πορεία κάπου στα μέσα της δεκαετίας του ΄80. Ίσως τελικά να μην είμαι αυτός που νομίζω ότι είμαι....

Τώρα πλέον αυτό που με ενδιαφέρει είναι να με έχει ο Θεός καλά να τον υμνώ όσο ταπεινότερα γίνεται και να έχω ένα αναλόγιο που να μου δίνει την άκρως απαραίτητη οικονομική βοήθεια για την επιβίωση της οικογένειάς μου.
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Φίλε μου έχεις απόλυτο δικιο. Μας εχει φάει μια νεα ταση (ορθοφωνία,ευκρίνεια οχι αργά μέλη-τα παθη τα σεπτα σύντομο- οχι δύναμις και οσο πιο πολυ μακρια απο το υφος το παραδοσιακο.Να τραγουδας οχι να ψάλλεις και καθε νέο φυντανάκι μουσικος απο 24 χρονων που ταμαθε ολα και εχει άποψη για το αναλόγιο αλλα δεν ξέρει τον Πρίγγο, τον Στανίτσα , τον Χατζησταμάτη, τον Τσαμκιράνη και ολους τους δασκάλους της παραδοσης-ουτε εχει ακούσει να ψάλλουν αυτοί- βουτάει ενα πιανακι ισοκρατη και λαλαει και κορδώνεται οτι ψάλλει με την ευλογία του διευθυντη του ναού. Το δίπλωμα σε κανει ψαλτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και το οτι εισαι και καλο παιδι.!!!!!!!!

να κανω μια ερωτηση???
το "δυναμις",γιατι ειναι "εκ των ουκ ανευ"?
 
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
μου λεει ο πατερ νικο 8α αργησω λιγο θα ξεκινησουμε τον ορθρο κατα τις 7.20......ενταξει πατερ μου λεω.............εαν το εκανα ομως εγω τι θα γινοταν???????????
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Προ αρκετών ετών, εξεδήλωσα ενδιαφέρον για χειρεύουσα θέση αριστερού.... σε κεντρικό ναό. Ο πρωτοψάλτης ήταν φίλος μου (μέχρι τότε!:(). Του τηλεφώνησα, νομίζοντας ότι θα ... προλειάνω το έδαφος και θα έχω την υποστήριξή του, αλλά η απάντηση που πήρα ήταν: «Νίκο, κάνε αίτηση, να σε δοκιμάσουν, και εάν σε εγκρίνουν θα σε προσλάβουν.... Να ξέρεις όμως ότι εγώ προωθώ για την θέση αυτή ένα δικό μου παιδί...»:D:D:D
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Τουλάχιστον έκανε εξήγηση.

Θα μπορούσε να πει με ένα πλατύ χαμόγελο "Ναι Νίκο μου", να βάλει τον δικό του και μετά να σας πει "Οι παπάδες πήραν τον δικό τους".
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Ας καταθέσω και γω την δικιά μου γνώμη σεβόμενος την (ίσως) διαφορετική γνώμη άλλων μελών του φόρουμ. Σίγουρες κάποιες φορές γίνονται αδικίες σε προσλήψεις (θέλω να πιστεύω λίγες, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν στατιστικά για να εξάγουμε συμπεράσματα). Λέγοντας αδικίες όλοι καταλαβαίνουμε και εννοούμε ό,τι κάποιος ιεροψάλτης άξιζε μια θέση την οποία κατέλαβε κάποιος άλλος . Βέβαια και να λες ό,τι αδικείται κάποιος πάλι υπάρχει μια σχετικότητα στην έκφραση, γιατί; Γιατί υπεισέρχονται τα λεγόμενα κριτήρια αξιολόγησης..
δηλ. να δώσω ένα παράδειγμα ένας ιεροψάλτης έχει ολοφάνερα:cool: περισσότερες γνώσεις βυζαντινής μουσικής και τυπικού έναντι ενός άλλου ο οποίος όμως οικονομικά δεν έχει άλλο εισόδημα για να ζήσει... :( τι πρέπει να κάνει η εκκλησία να πάρει τον πρώτο που σίγουρα θα ψάλει καλύτερα και ν' αφήσει τον άλλο να πεθάνει..; μέχρι πρότινως εαν το έγραφε αυτό κάποιος, δεν θα τον πίστευε κανένας, δηλ. ό,τι μπορεί κάποιος να έχει τόση ανάγκη έστω και απ' αυτά τα λεφτά του αναλογίου, κι όμως τώρα υπάρχουν σίγουρα περισσότεροι... :(αυτό το έφερα ως παράδειγμα ό,τι υπεισέρχονται πολλοί παράγοντες και το θέμα δεν είναι πάντα τόσο απλό όσο φαίνεται εξ' αρχής. Το καλύτερο θα ήταν να χουν όλοι το αναλόγιο τους και να αναπαύεται η ψυχή τους. Αλλά απ'την στιγμή που δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό καλό θα ήταν να υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια πρόσληψης για όλη την επικράτεια μερικά απ' αυτα:



  • πτυχίο και δίπλωμα βυζαντινής

  • προυπηρεσία σε άλλους ναούς (αν μπορούμε να την ονομάσουμε έτσι)


  • οικονομικά κριτήρια, π.χ. εκαθαρρίστικό εφορίας

  • κοινωνικά κριτήρια εάν είναι πολύτεκνος κ.λπ.
αν υπήρχαν αυτά τα αντικειμενικά κριτήρια που θα μοριοδοτούνταν αναλόγως της βαρύτητας τους και περνούσε από ανεξάρτητη επιτροπή η οποία και θα πιστοποιούσε τις ανωτέρω γνώσεις τότε η πρόσληψη και νόμιμη θα ήταν και κανένας δεν θα μπορούσε να μεμφθεί έναντι αυτής.

Παντός παρήγορο είναι ό,τι ασχολούνται αρκετοί νέοι άνθρωποι με την πατρώα μουσική μας. Μακάρι να έχουμε όλοι το κύριο επάγγελμα μας και να πηγαίνουμε στην εκκλησία για την πίστη μας.
 
Ας καταθέσω και γω την δικιά μου γνώμη σεβόμενος την (ίσως) διαφορετική γνώμη άλλων μελών του φόρουμ. Σίγουρες κάποιες φορές γίνονται αδικίες σε προσλήψεις (θέλω να πιστεύω λίγες, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν στατιστικά για να εξάγουμε συμπεράσματα). Λέγοντας αδικίες όλοι καταλαβαίνουμε και εννοούμε ό,τι κάποιος ιεροψάλτης άξιζε μια θέση την οποία κατέλαβε κάποιος άλλος . Βέβαια και να λες ό,τι αδικείται κάποιος πάλι υπάρχει μια σχετικότητα στην έκφραση, γιατί; Γιατί υπεισέρχονται τα λεγόμενα κριτήρια αξιολόγησης..
δηλ. να δώσω ένα παράδειγμα ένας ιεροψάλτης έχει ολοφάνερα:cool: περισσότερες γνώσεις βυζαντινής μουσικής και τυπικού έναντι ενός άλλου ο οποίος όμως οικονομικά δεν έχει άλλο εισόδημα για να ζήσει... :( τι πρέπει να κάνει η εκκλησία να πάρει τον πρώτο που σίγουρα θα ψάλει καλύτερα και ν' αφήσει τον άλλο να πεθάνει..; μέχρι πρότινως εαν το έγραφε αυτό κάποιος, δεν θα τον πίστευε κανένας, δηλ. ό,τι μπορεί κάποιος να έχει τόση ανάγκη έστω και απ' αυτά τα λεφτά του αναλογίου, κι όμως τώρα υπάρχουν σίγουρα περισσότεροι... :(αυτό το έφερα ως παράδειγμα ό,τι υπεισέρχονται πολλοί παράγοντες και το θέμα δεν είναι πάντα τόσο απλό όσο φαίνεται εξ' αρχής. Το καλύτερο θα ήταν να χουν όλοι το αναλόγιο τους και να αναπαύεται η ψυχή τους. Αλλά απ'την στιγμή που δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό καλό θα ήταν να υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια πρόσληψης για όλη την επικράτεια μερικά απ' αυτα:



  • πτυχίο και δίπλωμα βυζαντινής

  • προυπηρεσία σε άλλους ναούς (αν μπορούμε να την ονομάσουμε έτσι)


  • οικονομικά κριτήρια, π.χ. εκαθαρρίστικό εφορίας

  • κοινωνικά κριτήρια εάν είναι πολύτεκνος κ.λπ.
αν υπήρχαν αυτά τα αντικειμενικά κριτήρια που θα μοριοδοτούνταν αναλόγως της βαρύτητας τους και περνούσε από ανεξάρτητη επιτροπή η οποία και θα πιστοποιούσε τις ανωτέρω γνώσεις τότε η πρόσληψη και νόμιμη θα ήταν και κανένας δεν θα μπορούσε να μεμφθεί έναντι αυτής.

Παντός παρήγορο είναι ό,τι ασχολούνται αρκετοί νέοι άνθρωποι με την πατρώα μουσική μας. Μακάρι να έχουμε όλοι το κύριο επάγγελμα μας και να πηγαίνουμε στην εκκλησία για την πίστη μας.

Τι είναι αυτά που γράφετε αγαπητέ συνάδελφε ;
Κριτήρια σίγουρα υπάρχουν , αντικειμενικά και υποκειμενικά .
Θα προσκομίζουμε εκκαθαριστικό εφορίας για την πρόσληψη ; :(
Που τα είδατε αυτά ;
Όσον αφορά τα " κοινωνικά" κριτήρια , όσο και αν μου είναι συμπαθείς οι πολύτεκνοι και τα άτομα με ειδικές ανάγκες , αυτά δεν μπορούν να αποτελέσουν κριτήριο πρόσληψης σε ένα ναό .
Και αναφέρω μια περίπτωση - κάποιοι την ξέρουν - όπου πήγα να δοκιμαστώ σε ναό (επαρχίας) σε εσπερινό του Σαββάτου .
Ο ήχος δεύτερος και ήμουν και σε φωνητικό οίστρο . ( τι να κάνουμε , όλες οι μέρες δεν είναι ίδιες ).
Μόλις τελείωσε ο εσπερινός και μπήκα μέσα στο ιερό , ο παππούλης ( που ήταν και προιστάμενος ) μου είπε το εξής αμίμητο :
"Μπράβο ! Πολύ ωραία μας τα είπες . Μόνο που εμείς ψάχνουμε κάποιον υποδεέστερο . Να ! ήλθε και ένας πολύτεκνος προχθές , αυτός έχει περισσότερες ανάγκες . "
Το σκεφτόμουν καμιά βδομάδα : "Καλά τι μου είπε ο άνθρωπος " ;
Ο Θεός βέβαια φύλαξε και δεν έμπλεξα .
Μετά από λίγο , ο ίδιος ιερέας μετακινήθηκε σε άλλο ναό (όχι ως προιστάμενος ) ( τον φορτώθηκε άλλος :D:D:D)
και μετά την πάροδο λίγων μηνών , πήρε απολυτήριο και έφυγε από την μητρόπολη . ( αυτό το συμβάν μπορεί να μετακινηθεί αυτούσιο και στα ευτράπελα )
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Τι είναι αυτά που γράφετε αγαπητέ συνάδελφε ;
Κριτήρια σίγουρα υπάρχουν , αντικειμενικά και υποκειμενικά .
Θα προσκομίζουμε εκκαθαριστικό εφορίας για την πρόσληψη ; :(
Που τα είδατε αυτά ;
Όσον αφορά τα " κοινωνικά" κριτήρια , όσο και αν μου είναι συμπαθείς οι πολύτεκνοι και τα άτομα με ειδικές ανάγκες , αυτά δεν μπορούν να αποτελέσουν κριτήριο πρόσληψης σε ένα ναό .
Και αναφέρω μια περίπτωση - κάποιοι την ξέρουν - όπου πήγα να δοκιμαστώ σε ναό (επαρχίας) σε εσπερινό του Σαββάτου .
Ο ήχος δεύτερος και ήμουν και σε φωνητικό οίστρο . ( τι να κάνουμε , όλες οι μέρες δεν είναι ίδιες ).
Μόλις τελείωσε ο εσπερινός και μπήκα μέσα στο ιερό , ο παππούλης ( που ήταν και προιστάμενος ) μου είπε το εξής αμίμητο :
"Μπράβο ! Πολύ ωραία μας τα είπες . Μόνο που εμείς ψάχνουμε κάποιον υποδεέστερο . Να ! ήλθε και ένας πολύτεκνος προχθές , αυτός έχει περισσότερες ανάγκες . "
Το σκεφτόμουν καμιά βδομάδα : "Καλά τι μου είπε ο άνθρωπος " ;
Ο Θεός βέβαια φύλαξε και δεν έμπλεξα .
Μετά από λίγο , ο ίδιος ιερέας μετακινήθηκε σε άλλο ναό (όχι ως προιστάμενος ) ( τον φορτώθηκε άλλος :D:D:D)
και μετά την πάροδο λίγων μηνών , πήρε απολυτήριο και έφυγε από την μητρόπολη . ( αυτό το συμβάν μπορεί να μετακινηθεί αυτούσιο και στα ευτράπελα )

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη. Από ένα περιστατικό που αναφέρετε μπορούν να βγουν λάθος εντυπώσεις. Επειδή σέβομαι την διαφορετική σας γνώμη σταματώ εδώ. Πιστεύω ό,τι είμουν αναλυτικός στην τοποθέτηση μου.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ας καταθέσω και γω την δικιά μου γνώμη σεβόμενος την (ίσως) διαφορετική γνώμη άλλων μελών του φόρουμ. Σίγουρες κάποιες φορές γίνονται αδικίες σε προσλήψεις (θέλω να πιστεύω λίγες, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν στατιστικά για να εξάγουμε συμπεράσματα). Λέγοντας αδικίες όλοι καταλαβαίνουμε και εννοούμε ό,τι κάποιος ιεροψάλτης άξιζε μια θέση την οποία κατέλαβε κάποιος άλλος . Βέβαια και να λες ό,τι αδικείται κάποιος πάλι υπάρχει μια σχετικότητα στην έκφραση, γιατί; Γιατί υπεισέρχονται τα λεγόμενα κριτήρια αξιολόγησης..
δηλ. να δώσω ένα παράδειγμα ένας ιεροψάλτης έχει ολοφάνερα:cool: περισσότερες γνώσεις βυζαντινής μουσικής και τυπικού έναντι ενός άλλου ο οποίος όμως οικονομικά δεν έχει άλλο εισόδημα για να ζήσει... :( τι πρέπει να κάνει η εκκλησία να πάρει τον πρώτο που σίγουρα θα ψάλει καλύτερα και ν' αφήσει τον άλλο να πεθάνει..; μέχρι πρότινως εαν το έγραφε αυτό κάποιος, δεν θα τον πίστευε κανένας, δηλ. ό,τι μπορεί κάποιος να έχει τόση ανάγκη έστω και απ' αυτά τα λεφτά του αναλογίου, κι όμως τώρα υπάρχουν σίγουρα περισσότεροι... :(αυτό το έφερα ως παράδειγμα ό,τι υπεισέρχονται πολλοί παράγοντες και το θέμα δεν είναι πάντα τόσο απλό όσο φαίνεται εξ' αρχής. Το καλύτερο θα ήταν να χουν όλοι το αναλόγιο τους και να αναπαύεται η ψυχή τους. Αλλά απ'την στιγμή που δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό καλό θα ήταν να υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια πρόσληψης για όλη την επικράτεια μερικά απ' αυτα:



  • πτυχίο και δίπλωμα βυζαντινής

  • προυπηρεσία σε άλλους ναούς (αν μπορούμε να την ονομάσουμε έτσι)


  • οικονομικά κριτήρια, π.χ. εκαθαρρίστικό εφορίας

  • κοινωνικά κριτήρια εάν είναι πολύτεκνος κ.λπ.
αν υπήρχαν αυτά τα αντικειμενικά κριτήρια που θα μοριοδοτούνταν αναλόγως της βαρύτητας τους και περνούσε από ανεξάρτητη επιτροπή η οποία και θα πιστοποιούσε τις ανωτέρω γνώσεις τότε η πρόσληψη και νόμιμη θα ήταν και κανένας δεν θα μπορούσε να μεμφθεί έναντι αυτής.

Παντός παρήγορο είναι ό,τι ασχολούνται αρκετοί νέοι άνθρωποι με την πατρώα μουσική μας. Μακάρι να έχουμε όλοι το κύριο επάγγελμα μας και να πηγαίνουμε στην εκκλησία για την πίστη μας.

Φιλτατε , σε καποια επι μερους σημεια συμφωνω μαζι σου ! Παντως οταν εγω ξεκινησα την ψαλτικη μου ....καριερα :D, προαπαιτουμενο και με μοριοδοτηση 99/100 ηταν το πιστοποιητικο(ν) κοινωνικων φρονηματων :rolleyes: .......! Μη με ρωτησεις μονο πια αρχη το εξεδιδε , γιατι προβλεπω χοντρο "συντονισμο" :cool::D .

Υ.Γ
Δε μεταφερω κατι που ακουσα απο καποιον (χαλασμενο τηλεφωνο δηλαδη ) , εχω πολλαπλη προσωπικη εμπειρια επι του θεματος !
 
Last edited:
E

emakris

Guest
Συμφωνώ απόλυτα και άνευ επιφυλάξεων με τον κ. Καλπακίδη. Άλλο η φιλανθρωπία, άλλο η λειτουργική διακονία.
 
Top