Κατσούλης Κωνσταντίνος

tb---

τσοπάνης
Χριστός Ανέστη

Γνωρίζει κανείς ή έχει κάποιος πηγές για τον Κ.Κατσούλη ?

Συγχαρητήρια γιά όλη την προσπάθεια που καταβάλετε.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε και καλώς ήρθες στο Ψαλτολόγιον.

Αφιέρωμα στον Κωνσταντίνο Κατσούλη στο Αναλόγιον (analogion.com). Η σελίδα είναι στα Αγγλικά αλλά τα βιογραφικά και οι ηχογραφήσεις (φυσικά) είναι στα Ελληνικά.

Ο γιός του Λάμπρος Κατσούλης διαθέτει σειρά CD/DVD με μεγάλης αξίας ηχογραφημένο έργο του Κ. Κατσούλη (παραδείγματα παρατίθενται με την άδειά του κ. Κατσούλη στο αφιέρωμα στο Αναλόγιον πιό πάνω). Για παραγγελίες η διεύθυνσή του (δημοσιεύεται με την άδειά του αλλά πάνε 2-3 χρόνια από τότε που μου την έστειλε) είναι:

Λάμπρος Κατσούλης, Αγ. Γεωργίου 78, Νέο Ψυχικό, 15451 Αθήνα, +30 210-6710-368.

Ηλεκτρονικά στο labrostms@yahoo.gr
 
Last edited by a moderator:

tb---

τσοπάνης
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Σαν φωνή και ψαλτική απόδοση ποιά είναι η γνώμη σας ?

Προσωπικά 5 κολυβογράμματα στην βυζαντινή τα έχω μάθει από τις κασσέτες του αναστασημαρίου που είχε μόνος του φτιάξει. Νομίζω ότι είναι πολύ καλή η προσπάθεια που είχε καταβάλει.

Γενικότερα όλη η οικογένεια εμπλέκεται με την μουσική με πιό γνωστή την κόρη του Μάτα Κατσούλη, επί της δυτικής λυρικής οδού.

Χριστός Ανέστη
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σαν φωνή και ψαλτική απόδοση ποιά είναι η γνώμη σας ?

Προσωπικά μου αρέσει η φωνή του και η ψαλτική του απόδοση γενικά. Είναι απλός και σοβαρός. Δεν έχω ακούσει ζωντανές ηχογραφήσεις του από ναό όμως, εάν έχεις στείλε.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Μαγνητοφώνηση του μαθήματος από τον μαθητή του και ηλεκτρονικό κ. Κυριάκο Κουτίβα στο Εθνικό Ωδείο(?)
Ψάλλει και ισοκρατεί ο ίδιος!
 

Attachments

  • 001.MP3
    14 MB · Views: 321
Last edited:
Τόν ειχα δάσκαλο οταν πρωτοπηγα στήν Ιερατικη σχολή της Τηνου τό 1971-72 οταν ειχε ανοίξει τότε πρωτη φορά. Ο κων/νος Κατσούλης αυτός ό πρωτος μου δάσκαλος μου εμαθε πολλα τότε στά πρώτα μου μουσικά βήματα του χρωσταω πολλά δέν εχω όμως καθόλου κασέτες του, ποιός μπορει νά μου πει περισσότερα .χαθηκε μέσα στόν χρόνο όταν εφυγα μετα άπό δυο χρόνια στήν Πατμιάδα καί μεχρι σήμερα δέν εχω νεα του.
 

KHarris

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτω ένα από τα μαθήματα που έτυχε να έχω αλλά δεν γνωρίζω τον δάσκαλο. Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι?
 

Attachments

  • 65 A Ainoi (m).mp3
    2 MB · Views: 248

KHarris

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε και καλώς ήρθες στο Ψαλτολόγιον.

Αφιέρωμα στον Κωνσταντίνο Κατσούλη στο Αναλόγιον (analogion.com). Η σελίδα είναι στα Αγγλικά αλλά τα βιογραφικά και οι ηχογραφήσεις (φυσικά) είναι στα Ελληνικά.

Ο γιός του Λάμπρος Κατσούλης διαθέτει σειρά CD/DVD με μεγάλης αξίας ηχογραφημένο έργο του Κ. Κατσούλη (παραδείγματα παρατίθενται με την άδειά του κ. Κατσούλη στο αφιέρωμα στο Αναλόγιον πιό πάνω). Για παραγγελίες η διεύθυνσή του (δημοσιεύεται με την άδειά του αλλά πάνε 2-3 χρόνια από τότε που μου την έστειλε) είναι:

Λάμπρος Κατσούλης, Αγ. Γεωργίου 78, Νέο Ψυχικό, 15451 Αθήνα, +30 210-6710-368.

Ηλεκτρονικά στο labrostms@yahoo.gr


Γνωρίζει κάποιος που αλλού μπορώ να βρω προς αγορά πλήρες το ηχογραφημένο υλικού του μακαριστού Κ.Κατσούλη. Στο τηλέφωνο που αναγράφεται παραπάνω και ανήκει στον Λ.Κατσούλη δεν απαντάει κανένας. (εκτός αν έχει αλλάξει το τηλέφωνο?)
 

KHarris

Παλαιό Μέλος
Τελικά επικοινώνισα με τον Κο Λ.Κατσούλη.
Πληροφοριακά το κιν. τηλ. του για όποιον ενδιαφέρεται είναι το 6974090091
 

tb---

τσοπάνης
Χριστός Ανέστη,

θα ήθελα να γνωρίζω εάν υπάρχουν Ζωντανές ηχογραφήσεις του Κωνσταντίνου Κατσούλη,

Είναι πολύ περίεργο να έχει καταγράψει μονος του όλο το αναστασηματάριο και ειρμολόγιο σε μαθήματα και να μην έχουμε καμία ηχογραφιση του.

Γνωρίζω ότι όταν έψαλε στην Αγία Σοφία Ψυχικού Αθηνών, κάποια μεγάλη εβδομαδα πέρασε στο αριστερό αναλόγιο και δεξιά ανέβηκε ο Θρασύβουλος Στανίτσας.

Δεν ξερω αν εχετε κατι υπ όψην σας και εσεις.

Ευχαριστω για τον χρόνο~
 

tb---

τσοπάνης
Είχα και παλαιότερα ρωτήσει και κάποιους από τους κυρίους συντονιστές, για την ύπαρξη των χειρόγραφων εκδόσεων που είχε κάμει ο ίδιος ο Κωνσταντίνος Κατσούλης περίπου το 1967-68.

Προσωπικά υπάρχουν στην κατοχή μου 2 τεράστιοι τόμοι

- Συλλογή Θείας Λειτουργίας

- Συλλογή Εσπερινού

Τα έχετε ξαναδεί αυτά τα έργα ? Έχουν κυκλοφορήσει ?

Είναι μεγάλοι τόμοι σε μέγεθος Α4 και εκτυπωμένα σε πολύγραφο αν δεν κάμω λάθος. Δεν ξερω πόσα αντίγραφα υπάρχουν. Αν δεν κάμω λάθος είχαν βγεί όταν ο Κ. Κατσούλης έψελνε στην Πάτρα, και είχε οργανώσει και φροντιστήριο Βυζαντινής Μουσικής εκει.(1967-? )

Αν ξέρουν κάτι παραπάνω οι φίλοι Πατρινοί , ας ενημερώσουν.

Ευχαριστώ για τον χρόνο~
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Τα έχετε ξαναδεί αυτά τα έργα ? Έχουν κυκλοφορήσει ?

Εάν μπορείς και θέλεις, πάρε άδεια από το γιό του κ. Λάμπρο Κατσούλη να ανεβούν στο Ψαλτολόγιον. Αυτός θα γνωρίζει σίγουρα και για το εάν κυκλοφόρησαν παλαιότερα. Τα στοιχεία του είναι σε προηγούμενο μήνυμα.
 

tb---

τσοπάνης
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Είχα σκοπό να ανεβάσω προς κοινή οφέλεια τον πρόλογο απο την συλλογή του Κωνσταντίνου Κατσούλη, "Η Θεία Λειτουργία < ΣΥλλογαί > ".

Διστυχώς πρίν από λίγο η οθόνη της φωτογραφικής μου μηχανής έσπασε, οπότε προς το παρόν μεταφέρω κάποια σημαντικά στοιχεία για αυτόν τον ιεροψάλτη.

Η έκδοση, στο τέλος του προλόγου αναγράφει , "...Μετά συναδελφικής εκτιμήσεως και εν Χριστώ αγάπης. Ο γράψας Κωνσταντίνος Κατσούλης, πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου Αμπελοκήπων. Αθήναι 20-10-63 "

Από προσωπική συζήτηση με τον πατέρα μου που διατηρούσε φιλικές σχέσεις με τον Κ. Κατσούλη, μου έλεγε ότι ο ιδιος όταν ήρθε ο Στανίτσας στην Αθήνα και δεν ευρησκε εκκλησία για να ψάλει, του παρεχώρησε την δίκή του θέση στον Αγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων και ο ίδιος ανέλαβε στην Αγία Σοφία.

Έχουμε περισσότερες πληροφορίες περί τούτου ?

Υ.Γ. Ελπίζω σύντομα να μπορέσω να ανεβάσω και κάποια τμηματα απο το έργο του Κ. Κατσούλη.

Ευχαριστώ για τον χρόνο ~
 

tb---

τσοπάνης
... Με την βοήθεια της εταιρικής μας φωτογραφικής μηχανής , κατάφερα και φωτογράφισα τον πρόλογο...

Νομίζω ότι αξίζει την προσοχή όλων~
 

Attachments

  • IMG_0179.jpg
    805.3 KB · Views: 124
  • IMG_0180.jpg
    1.1 MB · Views: 91
  • IMG_0181.jpg
    1.2 MB · Views: 50
  • IMG_0182.jpg
    1.2 MB · Views: 46
  • IMG_0183.jpg
    1.1 MB · Views: 33
  • IMG_0184.jpg
    1.1 MB · Views: 37
  • IMG_0185.jpg
    806.3 KB · Views: 59

tb---

τσοπάνης
... Πρόχειρα φωτογράφισα και τα περιεχόμενα από την συλλογή της "Θείας Λειτουργίας"
 

Attachments

  • IMG_0180.jpg
    2 MB · Views: 88
  • IMG_0182.jpg
    1.8 MB · Views: 75

tb---

τσοπάνης
Κατ' αντιστοιχία με τα ώς άνω μηνύματα , παραθέτω αντίστοιχα τα του Εσπερινού που έχει εκδοθεί στην Πάτρα το 1967.
 

Attachments

  • IMG_0181.jpg
    1.7 MB · Views: 51
  • IMG_0182.jpg
    1.7 MB · Views: 24
  • IMG_0183.jpg
    1.9 MB · Views: 25
  • IMG_0184.jpg
    2 MB · Views: 25
  • IMG_0185.jpg
    1.8 MB · Views: 33
  • IMG_0186.jpg
    2.1 MB · Views: 38
  • IMG_0187.jpg
    2 MB · Views: 29
  • IMG_0188.jpg
    1.9 MB · Views: 28
  • IMG_0189.jpg
    1.8 MB · Views: 30
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Από την συλλογή < Εσπερινός > , ανεβάζω ολίγα θέματα περί ρυθμού , χρονικής ή ρυθμικής αγωγής, ισοκρατήματος και αναπνοής, καθώς και τις πηγές και τα βοηθήματα της συλλογής αυτής.
 

Attachments

  • IMG_0180.jpg
    2.1 MB · Views: 59
  • IMG_0181.jpg
    2.2 MB · Views: 41
  • IMG_0182.jpg
    2.1 MB · Views: 36
  • IMG_0183.jpg
    2 MB · Views: 36

tb---

τσοπάνης
Από την συλλογή < Εσπερινός > , ανεβάζω τα σύντομα αυτά ανοιξαντάρια.

Όπως αναγράφει και ο επιμελητής Κ.Κατσούλης ... " τα παρόντα Ανοιξαντάρια καταχωρήθησαν διότι συμφώνως τη ημετέρα γνώμη, είναι μελοποιημένα επί κλασικών βυζαντινών γραμμών, ως και δια το σπάνιων αυτών, της συντομίας..."

Ελπίζω να ενδιαφέρουν. Ίσως να έχουν ξαναανέβει σε κάποιο άλλο σημείο του φόρουμ.
 

Attachments

  • IMG_0237.jpg
    1.9 MB · Views: 92
  • IMG_0238.jpg
    2.2 MB · Views: 81
  • IMG_0240.jpg
    2.2 MB · Views: 35
  • IMG_0241.jpg
    2.1 MB · Views: 39
Top