Κατσούλης Κωνσταντίνος

tb---

τσοπάνης
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.


Η έκδοση, στο τέλος του προλόγου αναγράφει , "...Μετά συναδελφικής εκτιμήσεως και εν Χριστώ αγάπης. Ο γράψας Κωνσταντίνος Κατσούλης, πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου Αμπελοκήπων. Αθήναι 20-10-63 "

Από προσωπική συζήτηση με τον πατέρα μου που διατηρούσε φιλικές σχέσεις με τον Κ. Κατσούλη, μου έλεγε ότι ο ιδιος όταν ήρθε ο Στανίτσας στην Αθήνα και δεν ευρησκε εκκλησία για να ψάλει, του παρεχώρησε την δίκή του θέση στον Αγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων και ο ίδιος ανέλαβε στην Αγία Σοφία.

Έχουμε περισσότερες πληροφορίες περί τούτου ?

Από εκλεκτό μέλος έλαβα την ακόλουθη πληροφορία, και έτσι νομίζω ότι όλα μπαίνουν στην θέση τους.

"....
Όταν ο Θρ. Στ. ανέλαβε καθήκοντα στον Άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων η θέση χήρευε γιατί ο αείμνηστος Κ. Κατσούλης είχε διοριστεί καθηγητής στην Πάτρα και είχε ήδη παραιτηθεί.
Επομένως δεν αληθεύει ότι η θέση παραχωρήθηκε από τον Κ. Κατσούλη..."
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Από εκλεκτό μέλος έλαβα την ακόλουθη πληροφορία, και έτσι νομίζω ότι όλα μπαίνουν στην θέση τους.

"....
Όταν ο Θρ. Στ. ανέλαβε καθήκοντα στον Άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων η θέση χήρευε γιατί ο αείμνηστος Κ. Κατσούλης είχε διοριστεί καθηγητής στην Πάτρα και είχε ήδη παραιτηθεί.
Επομένως δεν αληθεύει ότι η θέση παραχωρήθηκε από τον Κ. Κατσούλη..."

Ξέρει αυτός τί λέει! Να τον ακούμε. Ακόμα κ ο Θρ. Στ.τον άκουγε...


Δ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το βιβλίο της Λειτουργίας (όντως ογκώδες) πολυγραφημένο αυτόγραφο του αείμνηστου Κ. Κατσούλη, υπήρχε και στα δυο αναλόγια του Αγίου Δημητρίου.
Τουλάχιστον εγώ που αντικαθιστούσα τον άρχοντα τις καθημερινές, τα τιμούσα δεόντως, ψάλλοντας πάρα πολλά μαθήματα από αυτό.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από το αφιέρωμα στο analogion.com μεταφέρω και εδώ

Κεκραγάριον Α' ήχου
Μέλος [mp3, 360 Kb]
Παραλλαγή [mp3, 700 Kb]

Καταβασίες Θεοφανείων
Βυθού (Μέλος) [mp3, 750 Kb]
Βυθού/ Στίβει (Παραλλαγή/Θεωρητικά σχόλια) [mp3, 750 Kb]

Ηχογραφημένο μάθημα περι ρυθμού, απλού και συνεπτυγμένου [mp3, 1.1 Mb]

Τα παραπάνω αναρτώνται με την άδεια του κ. Λάμπρου Κ. Κατσούλη από τις εμπορικές διδακτικές συλλογές ηχογραφημένων μαθημάτων του αειμνήστου δασκάλου.

Προσόμοιο «Ποίοις ευφημιών» (χορωδία Κ. Κατσούλη) [mp3, 500 Kb]
από ραδιοφωνική εκπομπή του Κ. Αγγελίδη και Λ. Αγγελόπουλου στην ΕΡΑ2.
 
Last edited by a moderator:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Καί οἱ δύο ἐπισυναπτόμενοι ὕμνοι ψάλλονται ἀπό τήν χορωδία τοῦ ἀειμνήστου Κων/νου Κατσούλη.
Ἐγώ τούς ἠχογράφησα ἀπό παλαιά ἐκπομπή τῶν Ἀγγελόπουλου - Ἀγγελίδη. Ἡ ποιότητα εἶναι καλή.
 

Attachments

  • ιδιόμελα, κάθισμα Υπαπαντής.mp3
    5.1 MB · Views: 106
  • Ο εν χερσί πρεσβυτικαίς.mp3
    2.2 MB · Views: 83
Πολύ ωραίες όλες αυτές οι πληροφορίες για τον Δάσκαλο.
Μου θυμίζουν εκπομπές αφιερώματα, σε σημαντικους ανθρώπους που πρόσφεραν πάρα πολλά.Αλλά ειδικά στη Β.Μ.:)
 
Εάν δεν κάνω λάθος ο Κ. Κατσούλης υπήρξε καθηγητής στο Μουσικό Σχολείο Βόλου και πρέπει να ήταν γαμπρός του Σπυρίδωνος Περιστέρη. Με κάθε επιφύλαξη φυσικά . Όποιος γνωρίζει περισσότερα άς ομολογήσει .
Θα ήθελα να ρωτήσω τα βιβλία του υπάρχουν σε μορφή pdf ή word ;
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Τα βιβλία του κ. Κατσούλη Εσπερινός -Λειτουργία - πωλούνται ακόμη? Αν ναι ξέρει κανείς πόσο στοιχίζει το μαρούλι? :)
Αν δεν υπάρχει θέμα πν. δικαιωμάτων πάντως δεν θα ήταν άσχημο να τα ανέβαζε κανείς εδώ έτσι για ΕΥΛΟΓΙΑ που λέμε.
 
Θα είχε κάποιος την ευγενή καλοσύνη, αν βεβαίως γνωρίζει κάτι, να μας πει, αν τα βιβλία αυτά του αειμνήστου υπάρχουν προς πώληση ή αν δύνανται να διατεθούν δια άλλου τρόπου στους ενδιαφερομένους;
 

tb---

τσοπάνης

Σαββάτο εσπέρας 25-12-1982. Πανηγυρικός Εσπερινός της Κυριακής 26-12-1982 (για αυτό και τα στιχηρά αναστάσιμα που ακολουθούν), Ι.Ν. Γεννήσεως Χριστού Καματερού Αττικής (πανηγυρίζει της επομένη των Χριστουγέννων).
Αρχείο Σπυρίδωνος Σαλάτα.
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...Εσπερινός της Κυριακής 26-12-1982 (για αυτό και τα στιχηρά αναστάσιμα που ακολουθούν), Ι.Ν. Γεννήσεως Χριστού Καματερού Αττικής (πανηγυρίζει της επομένη των Χριστουγέννων).
Ἀγαπητέ Νεκτάριε,
Τήν Κυριακή 26-12-1982 εἴχαμε δ΄ ἦχο.
Ἡ Κυριακή 26-12-1976 ἦταν γ΄ ἤχου.​
 

tb---

τσοπάνης
Ἀγαπητέ Νεκτάριε,
Τήν Κυριακή 26-12-1982 εἴχαμε δ΄ ἦχο.
Ἡ Κυριακή 26-12-1976 ἦταν γ΄ ἤχου.​

Ευχαριστώ. Πιθανόν έτσι να είναι. Θα το διασταυρώσω και από άλλη πηγή.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τα παλιά χρόνια (δηλ προ 50 ετών και βάλε) γινόταν διαγωνισμός βυζαντινών χορωδιών από την Εμπορική τράπεζα με χρηματικά έπαθλα. Με κάλεσε ο αείμνηστος Κώστας Κατσούλης να συμμετάσχω στη χορωδία του. Υποχρεωτικό μέλος το «Τον δεσπότην και αρχιερέα» και δεύτερο μέλος της επιλογής του χοράρχη. Αν θυμάμαι καλά, ο Κατσούλης είχε επιλέξει την αργή δοξολογία του πλ. Α' 5φωνο (εναρμόνιο) του Βιολάκη.
Κάναμε πάρα πολλές και εντατικές δοκιμές για να δέσει ο χορός, και πήγαμε πλήρως προητοιμασμένοι. Επικεφαλής της κριτικής επιτροπής ο Ι. Μαργαζιώτης. Το άκουσμά μας ήταν απλά ΤΕΛΕΙΟ!!! Έλαβε μέρος και χορωδία με χοράρχη τον Σωκράτη Βερνάρδο που δεν έφτασε με τίποτα τη δική μας απόδοση, και τούτο γιατί δεν έκαναν πολλές πρόβες, 2-3 μόνο όπως έμαθα από τον συμμετασχόντα αείμνηστο Νικόλαο Σεβαστό αριστερό ψάλτη τότε του νοσοκομειακού ι. Ν. του Αγίου Σάββα με δεξιό τον Γιώργο Ζαρακοβίτη.
Η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων από τον Μαργαζιώτη μετά τους επαίνους για τη διοργάνωση άρχισε με τις λέξεις: Α) Η χορωδία του κ. Κατσούλη βαθμολογείται με άριστα 10. Στο σημείο αυτό αρχίσαμε τους πανηγυρισμούς!!! Αλλά λογαριάσαμε χωρίς τον ξενοδόχο...:D Με 10 Βαθμολόγησαν και τη χορωδία του Βερνάρδου και μετά από κλήρωση το πρώτο βραβείο πήγε στον Βερνάρδο που ήταν .... υπάλληλος της Εμπορικής Τράπεζας.:rolleyes: Ακούγοντας την απόφαση, έβαλα τις φωνές στην επιτροπή: « Εσείς δεν ξέρετε να μοιράσετε δυό γαϊδάρων άχυρα όχι να κρίνετε χορωδίες (το αίμα τότε έβραζε:D) ... Μάλλον δεν με άκουσαν γιατί γινόταν πολύς θόρυβος.
Θυμάμαι ότι ο Σεβαστός με πείραζε λέγοντας μου: «Σας πήραμε την πρωτιά με 2-3 πρόβες, ενώ εσείς χάσατε αν και κάνατε πολλές πρόβες».
Μετά τη ψυχρολουσία, εισέπραξε ο Κατσούλης το Β' χρηματικό έπαθλο και πήγαμε στην ταβέρνα και το ... φάγαμε!!!! Ο Κατσούλης έπαιρνε παραγγελία από τον καθένα χωριστά, και όταν ήρθε σε μένα μου λέει: «Χοιρινή, ή μοσχαρίσια»... «Γ'ρούν':D» του είπα (Σαμιαστί)... και συνέχισε στους υπόλοιπους να ρωτάει: «Γ'ρούν' ή μ'σκάρ'»...:D:D:D
Ας είναι αιωνία η μνήμη του!
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Τα παλιά χρόνια (δηλ προ 50 ετών και βάλε) γινόταν διαγωνισμός βυζαντινών χορωδιών από την Εμπορική τράπεζα με χρηματικά έπαθλα. Με κάλεσε ο αείμνηστος Κώστας Κατσούλης να συμμετάσχω στη χορωδία του. Υποχρεωτικό μέλος το «Τον δεσπότην και αρχιερέα» και δεύτερο μέλος της επιλογής του χοράρχη. Αν θυμάμαι καλά, ο Κατσούλης είχε επιλέξει την αργή δοξολογία του πλ. Α' 5φωνο (εναρμόνιο) του Βιολάκη.
Κάναμε πάρα πολλές και εντατικές δοκιμές για να δέσει ο χορός, και πήγαμε πλήρως προητοιμασμένοι. Επικεφαλής της κριτικής επιτροπής ο Ι. Μαργαζιώτης. Το άκουσμά μας ήταν απλά ΤΕΛΕΙΟ!!! Έλαβε μέρος και χορωδία με χοράρχη τον Σωκράτη Βερνάρδο που δεν έφτασε με τίποτα τη δική μας απόδοση, και τούτο γιατί δεν έκαναν πολλές πρόβες, 2-3 μόνο όπως έμαθα από τον συμμετασχόντα αείμνηστο Νικόλαο Σεβαστό αριστερό ψάλτη τότε του νοσοκομειακού ι. Ν. του Αγίου Σάββα με δεξιό τον Γιώργο Ζαρακοβίτη.
Η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων από τον Μαργαζιώτη μετά τους επαίνους για τη διοργάνωση άρχισε με τις λέξεις: Α) Η χορωδία του κ. Κατσούλη βαθμολογείται με άριστα 10. Στο σημείο αυτό αρχίσαμε τους πανηγυρισμούς!!! Αλλά λογαριάσαμε χωρίς τον ξενοδόχο...:D Με 10 Βαθμολόγησαν και τη χορωδία του Βερνάρδου και μετά από κλήρωση το πρώτο βραβείο πήγε στον Βερνάρδο που ήταν .... υπάλληλος της Εμπορικής Τράπεζας.:rolleyes: Ακούγοντας την απόφαση, έβαλα τις φωνές στην επιτροπή: « Εσείς δεν ξέρετε να μοιράσετε δυό γαϊδάρων άχυρα όχι να κρίνετε χορωδίες (το αίμα τότε έβραζε:D) ... Μάλλον δεν με άκουσαν γιατί γινόταν πολύς θόρυβος.
Θυμάμαι ότι ο Σεβαστός με πείραζε λέγοντας μου: «Σας πήραμε την πρωτιά με 2-3 πρόβες, ενώ εσείς χάσατε αν και κάνατε πολλές πρόβες».
Μετά τη ψυχρολουσία, εισέπραξε ο Κατσούλης το Β' χρηματικό έπαθλο και πήγαμε στην ταβέρνα και το ... φάγαμε!!!! Ο Κατσούλης έπαιρνε παραγγελία από τον καθένα χωριστά, και όταν ήρθε σε μένα μου λέει: «Χοιρινή, ή μοσχαρίσια»... «Γ'ρούν':D» του είπα (Σαμιαστί)... και συνέχισε στους υπόλοιπους να ρωτάει: «Γ'ρούν' ή μ'σκάρ'»...:D:D:D
Ας είναι αιωνία η μνήμη του!
Κύριε Γιάννου πρεπει να ειχε και διπλα ισοκρατηματα ο συγχωρεμένος ο Σωκράτης. Και οντως οι πρόβες ήταν λίγες.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κύριε Γιάννου πρεπει να ειχε και διπλα ισοκρατηματα ο συγχωρεμένος ο Σωκράτης. Και οντως οι πρόβες ήταν λίγες.

Απ' ότι θυμάμαι, ναι! Αλλά κι εμείς στις καταλήξεις της δοξολογίας στον πα ισοκρατούσαμε τον Ζω ύφεση!!! (Κάτι σαν πρίμο σεκόντο, παρά τους κανόνες που διέπουν τα ισοκρατήματα, αλλά οφείλουμε να ομολογήσουμε πως ήταν όμορφο το άκουσμα).
Ήσασταν .... αντίπαλος;;;;:D:D:D
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Απ' ότι θυμάμαι, ναι! Αλλά κι εμείς στις καταλήξεις της δοξολογίας στον πα ισοκρατούσαμε τον Ζω ύφεση!!! (Κάτι σαν πρίμο σNμε να ομολογήσουμε πως ήταν όμορφο το άκουσμα).
Ήσασταν .... αντίπαλος;;;;:D:D:D

NAi αν είναι δυνατο΄ν να ειπωθει <αντίπαλος>.Στραβαδι 17 18 χρονων ήμουνα με δάσκαλο τότε στο Ελληνικό Ωδείο τον Σωκράτη. Νομίζω υπήρχε υποχρεωτικό και Λόγον Αγαθόν .Εκεί το έμαθα .....Νά είστε καλά μου θυμήσατε ωραιες εποχές. Καιν θέλετε ευπροσδεκτος στον Αγιο Νείλο Πειραια έχουμε Πανυγ.το βράδυ 11/11/2016 στισ 6.30 Η εορτή είναι στις 12.
 
Top